ilaar wij denken er zó over nieuwe leidsche COUEANT 3 ZATERDAG 2 JUNI 1951 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Betekenis van melk als voe ding voor het schoolkind De waarde van de melk als voedings middel wordt niet in de eerste plaats bepaald door het aantal calorieën, maar in het bijzonder door de samenstelling van de verschillende stoffen. Melk is het meest volwaardige product onder onze voedingsmiddelen. Er komen prac- tisch alle stoffen in voor. die het lichaam nodig heeft nl.; eiwitten, vetten, koolhydraten, voedingszouten en vita- Melk behoort onder de voedingsmid delen die wij kennen, tot de z.g.n. „be schermende voedingsmiddelen", dat zijn stoffen welke onmisbaar zijn voor het leven en de groei en bovendien nog van een samenstelling en een voedingswaar de, welke uniek zijn. En het zijn juist de kinderen, die voor het groeiproces dat zij doormaken deze „beschermende stoffen" het meest nodig hebben. Bij een onderzoek in Leiden naar de voedingstoestand van schoolkinderen uit verschillende bevolkingsgroepen is onder meer gebleken dat er bij vele kin deren ernstige tekorten bestonden in het gehalte aan eiwit en vitamines. Het onderzoek wees verder uit, dat deze te korten voor het merendeel bestonden bij die kinderen die weinig of geen melk kregen. Eiwit is het duurste voedingsmiddel dat wij kennen (vlees, vis, eieren). Dit is voor velen vrijwel niet te betalen. Maar nu hebben wij in de vorm van melk verreweg het GOEDKOOPSTE en BESTE voedingsmiddel, gehalte aan eiwit heeft. Wie dus zijn geld besteedt aan melk krijgt verreweg de meeste „waar voor zijn geld". Een halve liter melk dekt voor een kind van 7 a 9 jaar ongeveer de helft van de totale dagelijkse behoefte aan dierlijk eiwit, drie-vierde van die aan kalk en een belangrijk deel van die aan Niet alleen in theorie, maar ook in werkelijkheid is gebruik van melk van grote invloed op de gezondheid. Dat to nen de talrijke voedingsproeven wel aan. Zo bleek uit een onderzoek bij school kinderen in Engeland, dat de kinderen, die geregeld schoolmelk kregen, gemid deld 25% meer in lengte en gewicht wa ren toegenomen dan kinderen, die geen schoolmelk kregen. Bovendien was het schoolverzuim door ziekte lager en wa ren de gemiddelde schoolprestaties be ter, dan bij de groep die geen school melk kreeg. En dit lijkt mij toch wel een zeer sterk argument om wederom met klem te pleiten voor melkverstrek- king op school. Ten slotte nog dit: herhaaldelijk hoor ik de vraag of de tussen de maaltijden in gegeven melk de eetlust doet ver minderen. Dit is bepaald niet waar. Het is gebleken dat de hoeveelheid voedsel, door kinderen genuttigd in periodes van schoolmelk en géén schoolmelk, precies dezelfde blijft. Gezien de voedingstekorten bij be paalde bevolkingsgroepen en de enorme betekenis van melk voor het groeiende kind, wil ik er derhalve met klem op aandringen dat de ouders, voor zover zij dit nog niet deden, hun kinderen la ten deelnemen aan de schoolmelkver- strekking. Door een verbeterde subsi dieregeling is dit mogelijk voor 20 cent per liter per week. Zij kunnen zich daartoe opgeven bij de hoofden der scholen. Leiden. J. G. Bazuin, schoolarts. Waarom zo enghartig Zelden heb ik gelegenheid om te reageren op een in deze rubriek geplaatst stukje, dooh nu wil ik toch gaarne mijn stem even laten horen n.a.v. een oproep van prof. G. Wisse, om hulp bij het be antwoorden van vragen uit Spanje inzake geloofszaken. Prof. Wisse vroeg nl. speciaal om een theoloog van beslist Geref. richting. Doch Spaanse mensen, indien theoloog bereid gevonden wordt. Want dan zullen zij niet meer voorgelicht wor den, dan moeten zij maar dom blijven, want op een Herv. of andere Protestantse theoloog stelt prof. Wisse blijkbaar geen prijs. O, hoe haat ik die hokjesgeest. Gaat het er hier om, die mensen in Spanje de opvattingen van een bepaalde Protestantse geloofsrichting bij te bren gen, of hen God te leren vinden? Als het om dit laatste gaat, wat geeft het dan, of zij God vinden door verklaringen en uit leggingen van een Geref. theoloog, dan wel door die van een theoloog van een andere Protestantse richting! C. VAN DER L. Partijbestuur en kiezers Met meer dan gewone belangstelling hebben we uitgezien naar de jaarverga dering der Chr. Hist. Unie, omdat wt daar een voorstel hadden verwacht tót samensmelting met de A.R. Partij. Op de voortgezette vergadering nam toen de af deling Tiel het initiatief tot een voorstel, om te streven naar samensmelting en hiertoe te bevorderen, dat er binnen een half jaar een gecombineerde vergadering van beide partijen zou worden gehouden. Doch op advies van het hoofdbestuur ging de vergadering hierop niet in, aangezien zulk een geforceerd geachte handelwijs eerder verstorend dan saambindend zc werken? Waarom, zo vragen wij ons s werd het lofwaardig initatief van Ti door het hoofdbestuur der C.H. Unie de kop ingedrukt? Zijn een tegemoet treden van Protestanten als verstorend wordt gekwalificeerd? Klaar blijkelijk was het hoofdbestuur bevreesd voor de uitslag van een te houden ming. Doch reeds vroeger hebben toogd dat de beslissing over deze kwestie in het verleden nog nimmer een zaak was van C.H. en A.R. kiezersm (hoofd)best uren beider partiji laas vinden we nog heden ten dage de bevestiging van onze zienswijze. Aan de hand van de ons ter beschikking staande gegevens staat de afdeling Tiel niet alleen in haar streven naar samensmelting met de A.R.P. Omdat wij weten wat wij wil len en we de moed hebben ons smartelijk verbrokkelde Orthodox Protestantisme wakker te schudden roepen we Anti-Re- volutionnairen en Christelijk Historischen toe, het belang van samensmelting tot één Prot. Chr. Volkspartij toch te willen inzien en de besturen der kiesverenigin gen daarvan op de hoogte stellen. Zulks ter bereiking van het ideaal: Prot. Chr. Nederland in cén politiek verband! J. MEYLL, voor A. FENNEMA, s Comité Prot. Chr. Volkspartij Voorburg Westvlietweg 139 Weèr huurverhoging Weer kondigt minister In 't Veld een huurverhoging aan, na de verhoging van 15% van pas vijf maanden geleden. Weer worden de arbeider en de middenstander de dupe als dat voorstel wordt aange- Waar blijft het protest van arbeider en middenstander? Protest van de ar beider kan niet komen, want die zit on der de druk van KVP of PvdA. Het pro test kan enkel komen van de eigen-wer ker en dat protest komt vroeg of laat. Want wat doet de huiseigenaar (enkele goeden niet te na gesproken)? Ik woon al 18 jaar in hetzelfde pand en heb iedere week trouw mijn huur be taald, wat mijn plicht is. Maar toen ik er in kwam was het al haveloos. Ruim f 2500 heeft het me gekost om het van binnen op te knappen. Nu wil mijn huis baas het laten schilderen van builen, mits ik de helft van de kosten betaal, terwijl mijn huisbaas de winst van 18 jaar heeft opgestreken. Waar blijft in Leiden de schoonheids commissie? Wanneer men een reclame bord ophangt, dan moet dat voldoen aan kleuren-eisen. Maar een hoekpand, gele gen aan een hoofdstraat als de Hoge- woerd, dat er in een woord schandelijk uitziet, wordt niet bekeken door de schoonheidscommissie. De mensen spre ken er over, zó erg ziet het er uit. Het wordt tijd, dat de huiseigenaren verplicht worden de gevels op tijd te la ten schilderen, opdat het stadsschoon er niet op achteruit gaat en de huiseigena ren geen melkkoetjes van de huizen ma ken, wat in veel gevallen gebeurt. Nu zal de vraag zijn, of die huiseige naar de kasmiddelen heeft. Indien dat niet zo is. laat hij het huis dan verkopen aan iemand, die wel zijn plichten kan doen en niet enkel aanspraak maakt op zijn rechten. C. VAN LEEUWEN. Leiden. Hogewoerd 117 Vacantie-ervaring Terwijl ik hier met vacantie vertoef Agereres, van Ootmarsum. sterk heeft ge- 1 nl. talloze boe ben ik Maandag 21 Mei onmiddellijke omgeving getuige geweest van Twentse traditie, die mi troffen. Die dag kwam.e: ren in het open veld bijeen om een oogst offer te brengen voor ontvangen zege ningen. Jaren geleden werd in heel deze streek de oogst vernield. Alleen die in Agereres bleef gespaard. Uit dankbaar heid hiervoor brachten deze boeren ook nu weer grote roggebroden van ca 10 kilo per stuk mee. Zij knielden bij die broden neer, ze aldus zegenend, en baden drie keer het Onze Vader. Vervolgens werden de broden uitgedeeld aan de aan wezige armen. En hetgeen overbleef werd ter beschikking gesteld van de St Vincen- tius Stichting. Aan deze Stichting deelde men tevens mede. dat wanneer er hog meer broden nodig waren, men ook die disponibel zou stellen. Daarop knielde men andermaal neer en herhaalde drie keer het Onze Vader. Wij Protestanten, en ook de niet-kerkelijken, maakten een kniebuiging en sloegen onze ogen ten hemel, vragend of God het gebed wilde verhoren en een overvloedige oogst wilde schenken. Wat zou het toch mooi zijn als Pro testanten en R.K. steeds eendrach- t i g wilden knielen voor God. Misschien werd dan de wreedheid van de oorlog van ons af gewend en kwam er een ge zamenlijke opbouw voor in de plaats. Moge het tóch nog eens v r ij w i 11 i g tot één Algemene Christelijke Kerk ko men. Want gebeurt dat niet, dan zal God ons eenmaal naar elkander toe slaan. Ootmarsum. C. T. Hoe zit dat eigenlijk? Ons land heeft een regeringscrisis ach ter de rug en het was de minister van Buitenlandse Zaken, die als hyperbe- kwaam staatsman niet kon worden ge mist, als ik mij niet vergis. Nu leest iedereen de verslagen van de vergade ringen van deze minister in Parijs. De voorlaatste duurde één minuut, de laat ste een halve minuut Gaarne a of minister Stikker deze wenste? vergaderingen ook bezoekt zo ja of het geen tijd wordt voor de Regering hem te verbieden althans daar heen te gaan. Daar kunnen wel lieden van mindere bekwaamheid toe. En die zouden er nog voor passen. Laat Nederland nu eens kloek van wal steken en achter deze zaak een punt zet ten. Het is nu, geloof ik, welletjes. Of gebeurt al dat werk in Parijs gratis! Want heus, onze berooide staatskas kan zich die weelde niet veroorloven. Leiderdorp. c. J. V. Waarom niet Met belangstelling heb ik uw hoofd artikel „Waarom niet?" gelezen en ik ben het daar volkomen mee eens. Zeker zullen zeer velen geluisterd heb ben naar die laatste uitzending. Ik had al aan mijn huisgenoten voorspeld, dat de heer Johan Bodegraven een onder scheiding zou worden toegekend. Jam mer genoeg is dit niet gebeurd. Als er iemand is, die een onderscheiding heeft verdiend, dan is hij het wel. De regering heeft genoeg tijd van voorbereiding gehad. Hij is de man, die het algemeen belang diende op gewel dige wijze. Er worden heus wel onder scheidingen toegekend voor mindere ver diensten. Het had een spontaan gebaar moeten zijn. Zijn werk zal ten goede ko- aan de lijdende mensheid van elke richting of kleur. Mede door zijn door zettingsvermogen is een werk tot stand gekomen, dat alle verwachtingen over treft. Wij, Nederlanders, zijn trots op Johan Bodegraven en wij hadden ons mede verheugd, als de regering de ver diensten van deze harde werker bekroond had met een onderscheiding. Wij weten wel, dat het de heer Bodegraven zelf weinig verschil maakt; hij deed zijn werk in alle eenvoud en volkomen onbaat zuchtig. Maar hier is van toepassing: Ere wie ere toekomt. G. A. JASPERSE, Hogewoerd 152. Leiden. Ere wie ere toekomt Ofschoon het niet mijn gewoonte is de pen op te nemen, kan ik mij ditmaal niet bedwingen. Met uw hoofdartikel „Waar om niet?" ben ik het geheel eens. hoe wel het naar mijn smaak wel wat te bescheiden was. Mr Roosjen heeft vele goede en mooie woorden gebruikt, maar het was nog beter geweest als in de lede van mr Roosjen de volgende zin was voorgekomen: „En nu. dames en heren, stel ik de heer Bodegraven in de gelegenheid het bedrag aan de voorzitter van het Kan. Wilhelminafonds ter hand te stellen". Dat zou een goede daad geweest zijn. Maar nog erger'vond ik, dat mr Roosjen het niet nodig heeft geacht de heer Bo negraven met een enkel woord toe te spreken. Een kleine hulde was hier toch wel op zijn plaats geweest. Mr Roosjen was vergeten, dat heel Nederland had afgestemd op Haak-in en zat te wachten op een huldiging van de heer Bode graven die niet kwam. Het was dan ook zeer gelukkig, dat H.K.H. Prinses Wilhelmina er anders over dacht dan het bestuur van de N.C.R.V. Wat zou van dit alles toch de reden zijn? Ik zou zeggen: Ere wie ere toekomt! Leiden. j. y. Bomschuiten, geestplankjes en Katwijkse gewoonten i Zaterdag 19 Mei stond het historische artikel „Toen de bomschuiten nog uitvoeren". Dergelijke stukken hebben over het algemeen ook de belangstelling van ondergetekende. Te verwonderen is dat niet, omdat hij zelf van eind 1899 tot eind 1903 schipper, vroeger heette het stuurman, op zo'n bom was. Ik heb wel eens de neiging ge had, dergelijke artikelen wat aan te vul len, eventueel te verbeteren. Voor deze keer wil ik daar nu eens aan toegeven. Ik meen, dat de lezer er recht op heeft, dat de historie zo zuiver mogelijk wordt voorgesteld. In het artikel lees ik, dat de z.g. kruis jesdag tot ongeveer 1870 stand heeft ge houden. Na die kruisjesdag, die op 12 September viel, voer dan de bommen- vloot uit. Nu heb ik altijd gemeend, dat die kruisjesdag verband hield met het feit, dat onze platboomde vaartuigen al- Bespaart 50% op Uw suikerrekening. uko«biiii— «et de helft suiker volstaan. «n ï£i U SU KRISTOL toevoegt. c!c„ b,,s».A InklikdoosiactoJ"^? i VJ" •»ke'> 60 500 stuks 75 cent Alléén bij Apotheek en Drogist $uhu6iol zu/vea ais kristal M HER KEU HILVERSUM leen steurharing mochten maken. Ze mochten niet voor 20 September hun net ten in zee zetten. Eind 1854 is er een ar tikel in de visserijwet ingelast, dat ook de platboomde vaartuigen verlof gaf hun haring te kaken. In begin Juni 1856 zijn dan ook reeds vijf bommen uitgevaren ter haringvangst. De stuurlieden van twee dezer schui ten waren Willem van Beelen. bijge naamd de Noordendse en de Zuidendsc W. van Beelen, van welke laatste nu nog vele nakomelingen bekende visserslui zijn. De andere mij bekende stuurman was Piet Guyt, de grootvader van onder getekende en bij zeer oude Katwijkers wel bekend. Over de duur der reizen van de bom men wordt gezegd, dat ze zes weken of langer duurden. Dat „langer" is menig maal héél wat langer geweest. In 1899 heeft de KW 33 van N. Parlevliet, stuur man L. van Beelen D.Zn, een reisduur gehad van even 15 weken. In datzelfde jaar maakte de bom Sch 70 van H. A. Roovaart, stuurman Jacob Groen, -15% week vol. Ook over de merken van de bomschui ten wordt iets gezegd. Het is de heer Poort er niet om te doen geweest een volledige lijst te geven. Een kleine aan vulling is mij dus wel vergund. De heer D. Zwanenburg had zwanen tot merk; L. van Duvn een flinke rood-wit-blauwe vlerk; Philippes rood-wit-blauwe vlag getjes; Willem Dubbeldam rood-wit- blauwe „oogjes"; de weduwe Schaddé van Doorne sterren, ook rood-wit-blauw. In het midden „der vorige eeuw had er reeds een maatschappij bestaan, waar van de vier bommen met sterren ge merkt waren. Een rijmelaar heeft er van gezegd: dit zijn geen sterren, die de he mel beschijnen, maar het zijn sterren, die van zelf verdwijnen. Hij raadde dat goed. De maatschappij bestond maar kort. Over wat er wel of niet op de geest plankjes gestaan heeft, is ook wel wat te zeggen. Doch eerst dit: de term „God- zaelig manneke" zullen velen met mij nooit hebben gehoord. De algemeen-ge bruikte term was „vrome man". In die eerste term zit toch soms een lichte spot. De versjes op de geestplankjes, door de schrijver naar voren gebracht, zullen wel tot de hoge uitzonderingen behoord hebben. Ik kan mij moeilijk indenken, dat een protestantse Katwijker het eerst aangehaalde versje op zijn plankje hebben gezet. Het tweede versje, r dan veranderd in „wij staan gereed met schuit en vleet" enz., is een veel-gebruikt rijmpje. Of het zijn ontstaan te danken heeft aan een versje op een geestplankji Advertentie) zou mogelijk zijn. Rest nog het derde vers. "t Mag zeker wel als bekend ver ondersteld worden, dat onze oude bom schuiten-zeelieden en de schippers o! stuurlieden leefden bij de Psalmen. Ze hebben daar op meer dan een wijze blijk van gegeven. Bij onze godsdienstoefe ningen aan boord zijn, zover ik weet uitsluitend Psalmen gebruikt. Dat is ook op het geestplankje tot uitdrukking ge komen. Een paar herinneringen uit mijn jongensjaren mag ik nog wel ten beste geven. De bekende stuurman Klaas der Plas had op zekere tijd twee versjes op zijn plankje staan, nl. Ps 20 ve en 5. Een andere Katwijker, Corn, der Plas (Kees Dirk) heeft ons twee versjes, nl. Ps 107 vers 12 en 22 te lezen gegeven. Een derde, eveneens bekende Katwijker, nl. Corn. Haasnoot (Kees Leen) had twee verzen uit Psalm 119 op zijn plankje laten zetten, nl. 43 ei Haasnoot had omstreeks 1885 of '86 het Herv. kerkgenootschap verlaten, hem nogal last bezorgd heeft. Vandaar deze beide versjes. Men ziet, dat hetgeen op de geest plankjes stond niet altijd betrekking had op het uitoefenen van het visserij bedrijf, 't Was menigmaal een uiting var vroom gemoed. Het afscheid nemer vrouw en kinderen aan het strand de regel zeer hartelijk geweest. Het 'aar wat schrijver daarvan ge heeft, doch er zijn wel uitzonderingen geweest. Noordduinse en Zuidduinse paarden- ploegen moet zijn Noordendse en Zuid- endse. Hoofdlieden waren o.a. Jan van Rijn (Jan van Fijte), Maarten Vooys, Dirk Verdoes en Dirk van Duyn (Dirk Huige). Als de schuit op twee rollen werd ge trokken (bij het groter worden der bom- zijn er wel eens drie gebruikt) moest getracht worden haar in evenwicht te houden. Bij het aanleggen om de bom voort te trekken werd er „hauwair" ge roepen. Ging ze eenmaal voort, dan ;t er tijdig „ho" geroepen worden. De losgekomen rol werd door twee man- naar zijn bestemming gesleept en de steven geplaatst. De gegadigden plaatsten zich dan aan iedere kant van de steven onder boeg of bil en onder 't geroep an „Sta je he he riez" werd getracht r de rol zo ver onder te krijgen, dat et weer mogelijk was de bom over het .g. stelhout (planken, die als een vloer op het strand gelegd werden) naar be neden of naar boven te trekken. Dat rij- had wel eens wat voeten in de aar de, vooral wanneer de bom wat zwaar neergevallen was. Bij het vooruittrekken ir de zeekant ging dat in de regel niet moeilijk. Anders was dat. wanneer de bom achteruit naar de duinkfnt werd getrokken. De rol moest dan onder het g. valhout door, waardoor de bom ho ger opgelicht moest worden. Een nogal sterke Katwijker, Arie Guyt (Aai Dam) placht dan vooral bij bommen waar hij belang bij had: hij zat nl. van zeer na- in redersfamilies een schop (graaf) de grond te steken, waartegen hij zijn voeten zette om meer kracht te ontwik kelen. Nog las ik, dat het hoofd- of oorijzer afgezet werd als de reis was begonnen niet eerder werd opgezet, of de reis moest „alles wel" geëindigd zijn. Van )"n gewoonte heb ik nooit iets gehoord, et is mogelijk, dat ik het vergeten ben. De leeftijden van de jongens, die voor het eerst naar zee gingen, lagen vroeger veel lager dan nu. Negen of 10 jaar is dan eens voorgekomen. Als het vas om de netten te gaan binnenha- was het in Katwijk usance, dat de van de wacht „lerië" riep. Ik denk, er mee bedoeld is: steek je zelf in het leer. Men had vroeger niet alleen lederen laarzen, doch ook lederen mou- en een schootsvel. De roep „lerië" nog lang in gebruik, toen de lederen laarzen al lang in onbruik waren. Wat u bij deze gelegenheid roepen is mij niet bekend. Doch ik vermoed, dat ze er wel geen geheel versje bij zullen zingen. Dat gedoogt onze tijd zeker niet. Woerden. JACOB GUYT, Leidse straatweg 94. Zonder de scheiding zou zij nooit tot nadenken zijn gekomen en zeker zou zij niet met haar va der gesproken hebben; over haar moeder sprak zij liever niet. En weet je wat tenslotte de oorzaak is? vroeg Kees. Arie kon er niet naar gissen. De oorlog, zei Kees. De oorlog... Arie begreep het verband niet. Kees zou het hem wel even duidelijk maken. Ali was erg kinderachtig grootgebracht, maar zon der de oorlog zou het niet zo erg geworden zijn. De ontelbare vliegtuigen en een paar bominsla gen in de buurt hadden Ali's moeder van alle redelijk denken ontroofd. Angst over haar kind beheerste haar leven, en zij kon niet slapen als Ali niet bij haar in bed lag. Deze angst, die een gevolg was van de oorlog, vernietigde bijna een huwelijk. Maar nu is alles dik in orde, jubelde Kees. Dat heb ik vanmorgen gezien, zei Arie droog. Gezien..? Ja, nooit heb je aan boord water op je ge zicht gehad, en nu was je uit pure blijdschap de boot aan 't boenen.... wat een ommekeer in een mens... wat een ommekeer... Een stroom van scheldwoorden raasde over zijn hoofd heen en lachend vluchtte hij naar de tent waar Jacques een soort van legerstede in el kaar geknutseld had. Zwijgend naast Jacques overdacht hij de ver klaring van Kees. Zij bevredigde hem niet, te grote en daarom verkeerde moederliefde was de klip waarop Kees bijna zijn huwelijk zag stran den. Maar onder ongunstige omstandigheden kon een verkoudheid zich ontwikkelen tot een gevaar lijke ziekte... Dus toch de oorlog... met deze ge dachte sliep hij in. Het experiment met Kees was volledig ge slaagd, maar aan boord maakte een onzichtba re lijn scheiding tussen het gezelschap. Kees en Ali waren weer het paar waarvan voor hun trouwen gezegd werd: die twee eten elkaar nog eens op. Zij zaten bij elkaar of leunden op el kaar, en Arie was met Jacques niet meer dan een slechts node gedulde gast op eigen schip. Kees kommandeerde als een echte gezagvoerder, hij beval waar aangelegd moest worden en waar gewandeld, terwijl zijn vrouw voorschreef op wel ke tijden gegeten kon worden en wat de pot zou schaffen. Het heerlijke vagebonderen was voorbij, orde en regelmaat beheersten het leven. Geen kom werd meer ongewassen weggezet en de koffie pot werd slechts op gezette tijden aangesproken. Elke morgen opnieuw moest de boot geboend wor den en Ali had een oude baalzak gereed gelegd waarop bij het aan boord komen de voeten moesten worden geveegd. De vrouw monsieur... 't is de vrouw, zei Jacques deskundig. Arie knikte toestemmend, hij begreep niet hoe de ruige Kees zo veranderd kon zijn en zich toch gelukkig gevoelen. Geen grap kon het meer lij den en aan de wal liep Kees stijf en statig naast zijn vrouw, hij was een saaie kerel geworden. Arie liet hem voorlopig betijen, hij geloofde niet dat hij de gehele reis aan boord zou blij ven, Ali zou hem wel eerder overhalen naar huis terug te keren. Een paar maal had zij al geïn formeerd naar de duur van de tocht. Een paar maanden, had Arie ontwijkend gezegd. Haar gezicht was na dit antwoord don ker geworden, maar zij had gezwegen. Terwille van Kees bleef zij, zij wilde haar fouten boeten, maar zij bleef een vrouw en te eniger tijd zou zij gebruik maken Van haar macht over Kees en hem bewegen met haar terug te keren. Kees had nu nog wel een groot woord van men uit, samen thuis; maar zo als alle getrouw de mannen zou hij zwijgen voor een nog groter woord van zijn vrouw. Getrouwde mannen zagen minachtend neer op een vrijgezel, maar het was een minachting welke geboren werd uit jaloezie. Zij moesten toch wel zien hoe gebonden zij ren en hoe vrij een ongetrouwd man door het leven ging. Wijsgerig beredeneerde Arie de vele voorde len van de vrijgezellenstaat, doch diep verborgen in zijn hart was een vaag verlangen naar een harmonische samenleving met een ander mens. Bovendien was hij zich bewust van de Goddelijke eis aan ieder mens om uit te groeien tot de volle rijkdom van het leven. Als er ooit vrouw op zijn weg zou komen die hij boven alle vrouwen zou verkiezen, zie dan was hij bereid zijn vrijheid op te offeren en te worden als Kees. Neen, als Kees niet, hij zou terwille van eer vrouw zijn vrienden niet verraden, want dat deed Kees. In een kleine gemeenschap mocht de een de ander niet over het hoofd zien. Een paar dagen wilde Arie deze negatie wel verdragen, doch daarna zou hij Kees en Ali eens wijzen op hun plichten tegenover hun mede mens. (Wordt vervolgd). Heeft chauffeur schuld aan dood van bromfietser? Zes maanden geëist Een 42-jarige chauffeur moest voor de Haagse rechtbank verschijnen omdat het zijn schuld zou zijn geweest dat hij in Leimuiden op een avond in aanrij ding was gekomen met een bromfietser, waardoor deze ernstig werd gewond was overleden. De bromfietser had geslingerd op het moment dat de vrachtauto van verdachte hem inhaalde. Er waren aanwijzingen dat dit slingeren zou zijn veroorzaakt doordat de bromfiets door het spatbord van de auto zou zijn geraakt. Een ge tuige verklaarde echter dat het z.i. zeei wel mogelijk was dat de bromfietser wiebelde door de geringe snelheid \v mee hij reed. Hij herinnerde zich niet of het achterlicht van de bromfietser brandde. De chauffeur had verklaard dat de bromfietser -goed rechts reed, doch de getuige die achter de bromfietser reed, zei dat er nog ruimte was om naar rechts uit te wijken. Op het rechter- lüel lied dei aethergolven ZONDAG 3 JUNI. HILVERSUM I (402 m). NCRV 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Morgen- 'ijding. 9.15 Vocaal kwartet. KRO 9.30 uur Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Klankbeeld over emlgraUe. 12.00 Gram. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Amus.muz. 1.45 Kamerorkest en solist. 2.30 „Uit het Boek der Boeken". 2.45 Pianotrio. 3.20 Gram. 3.35 Reportage. 3.45 Utr. Sted. Orkest. 4.10 „Katholiek Thuisfront overal!" 4.15 Sport. 4.30 Lof. IKOR: 5.00 Friese Ned. Herv. Kerkdienst. 6.15 Korte kerkdienst. Na afloop: Gram. NCRV. 7.00 I (Advertentie) Sproeten? SPRUTOL spatbord van de vrachtwagen was beschadigingsplek aangetroffen en op de handle van de bromfiets bevond zich lak van de auto. De hoogte klopte pre cies, doch verdachte zei dat de bescha diging van het spatbord er reeds v De off. van justitie vond de verkla ringen van de getuigen a decharge overtuigend. De officier was ervan c tuigd dat de vrachtauto de bromfiets had geraakt en dat de bromfietser daar door aan het slingeren was gegaan. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf. De verdediger betoogde dat verdachte met 20 km snelheid reed. Op het punt van het ongeval stond een bakfiets aan de kant van de weg geparkeerd, maar er was nog voldoende ruimte over voor vrachtauto en bromfietser. De raadsman toonde dit met maten aan. Voorts kon z.i. de kras op het spat bord nooit veroorzaakt zijn door de aan raking met de handle. Er zou wel een ster in het lak kunnen ontstaan door dat model handle. Mocht de rechtbank aannemen, dan valt die aanraking weg en moet de bromfietser dus om andere reden aan het wiebelen zijn ge raakt. De raadsman verzocht vrijspraak. Uitspraak 14 Juni a.s. Zij was een bijzondere dichteres Ja, er moest wel een zéér bijzondere dichteres voortkomen uit een zó dromerige familie als die der Laraa- rottes. Toen kon voor haar 70-ste verjaardag freule Charlotte's lang verbeide verzenbundel voltooid was, ontdekte men, dat er niets op het papier stond. Occulte poëzie dus? Of had de goede ziel vergeten inkt in haar vulpen te doen? Verstrooide mensen, die familie De Lamarotte. De totale verveloos heid van het familie-slot spreekt boekdelen. Van jaar op jaar wordt de huisschilder vergeten. Al het houtwerk verrot. Nü wordt het ver zakte kasteel nog door de spinne- webben bijeen gehouden, maar over een poosje zal het te liitzijn... te laat voor deze edel lieden om nog te luisteren naar de alarm-roep van het familiespook: „Gedenk te verven Ver! met In 2 jaar bijna 100.000 nieuwe N.C.R.V.-leden Blijkens het jaarverslag van de Ned. Chr. Radio Vereniging bedroeg het leden tal op 31 Dec. 1950 240.114. tegen 206.318 op 31 Dec. 1949. Daar het aantal op 31 Dec. 1948 nog maar 145.452 bedroeg, be tekent dit een aanwas in twee jaren 1 bijna 100.000. Lichtpetroleum 1 cent per liter duurder Ais gevolg van het prijsverloop op wereldoliemarkt en de vrachtenmarkt zijn de prijzen voor tractorpetroleum met ingang van vandaag met f0£5 per 100 liter, de prijzen voor licntpetroleum met 1 cent per liter en die voor gasolie, afhankelijk van de wijze van levering, met f 031 tot f 0,81 per 100 liter ver hoogd. ichter md". c 7.30 Nieuws. KRO 7.45 De Zaligverklaring van Z. H. Paus Pius X. 752 Boekbespreking. 8.05 De gewone man. 8.12 Gev. programma. 10.45 Reportage. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Ge sprek over het zilveren Jubileum van de Ncderl. Culturele Sportbond. 8.40 Gram. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. VPRO 10.00 uur „Geef het door". 10.05 Voor de Jeugd. IKOR: 10.30 Ev. Luth. Kerkdienst. AVRO 12.00 „Mu- ziekótalage". 12.40 Voor de Jeugd. 1250 Or gelspel. 1.00 Nieuws. 1.20 Amus.muz. 150 „Even afrekenen. Heren!" 2.00 Gram. 2 05 Boekbespreking. 2.30 Brabants Orkest. 3.45 Film. 4.00 Dansmuziek. 430 Sport. VPRO 5.00 „Een eigen geluid", toespraak. 530 „Een Kerklied". VARA: 5.30 ..Martin's geheime raketvlucht naar de maan", hoorspel. 550 Pianospel. 6.00 Sport. 6.15 Nieuws. 6.30 uur Gram. 7.00 „Radiolympus". 7.30 Intern, volks liedjes. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Strijkorkest. 8.45 „De Forsyte Sage: Een man van fortuin", hoorspel. 935 Operaconcert. 10.00 abaret. 10.30 Dansmuziek. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.30 Voordracht. 1.00 Nieuws. 1.10 „Coun try Questions". 1.40 Operamuziek. 2 05 Wen ken voor de tuin. 2.30 Gram. 4.30 Hoorspel. 5 00 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 uur Nieuws. 6.15 Operamuziek. 7.00 Crltleken. 7.45 Kerkdienst. 835 Liefdadlghetdsoproep. 9.30 Hoorspel. 9.00 Nieuws. 9.15 Causerie. 9.30 Klankbeeld. 10.30 Viool en clavecimbel. 1052 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogramma. 1.15 Gev. progr. 50 „Welcome Stranger". 2.30 Lichte muziek. 3.00 Gram. 3.30 Meisjeskoren. 4.00 Hoorspel muziek. 4.30 Gram. 5.30 Hoorspel. 6.00 6.30 Lichte muziek. 7.00 Nieuws. 7.30 Lichte muziek. 8.30 Community singing. 9.00 Gev. programma. 10.00 Nieuws. 10.15 Plano- voordracht. 10.30 Muzikale causerie. 10.45 Orgelspel. 11.15 Lichte muziek. 1156—12.00 Nieuws. BRUSSEL 484 nt 12.08 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Verzoekpro gramma. 230 Lichte muziek. 3.00 Orkestcon- ccrt. 4.15 Gram. 4.30 Dansmuziek. 7.00 Gods dienstig halfuur. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroepork. en solisten. 10.00 Nieuws. 10.10 Dansuzlek. 10.30 Jazzmuziek. 1055 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Radiojournaal. 12.30 uur Weerber. 12.32 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten. 2 00 Gram. 3.00 Voetbalreportage. 4.45 Marsmuziek. 5.00 Symphonie-orkest, koor en soliste. 6.30 uur Godsdienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 8 00 Actualiteiten. 0.15 Gev. programma. 10.00 f/s. 10.15 Verzoekprogramma. 11.00 uur Nieuws. 11.05 Gram. 11.30—12.00 Dansmuziek. MAANDAG 4 JUNI. HILVERSUM I (402 m). RV 7.0 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 830 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10.00 Predikantenforum. 10.15 Gramof. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 Orgel- ert. 1.00 Nieuws. 1.15 Mandollne-ensem- 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio. 2.35 Gram. Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.35 Strljk- rtet. 4.00 Bijbellezing. 4 45 Vocaal ensem ble en orgel. 5.00 Voor de kleuters. 5.15 Or gelspel. 5.45 Voor de kinderen. 6.00 Zigeuner kwintet. 6.15 Sport. 6 25 Gram. 6.30 Boekbe spreking. 6.45 Engelse les. 7.00 Nieuws. 7.15 „Volk en Staat", causerie. 730 Gram. 7.40 Radiokrant. 10.00 Nieuws. 8.05 Omroeporkest en solist. 8.40 „De Delftsc Wonderdokter", hoorspel. 9.30 Planoconcert. 10.00 Gram. 10.10 Strijkorkest en solisten. 10.45 Avondoverden king. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM n (298 m). AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 730 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 10.30 Voor de vtouw. 10.35 Gram. 1100 „De betekenis van de moderne fotografie", causerie. 11.15 Om roeporkest. 12.00 Orgel cn accordeon. 12.30 Land- en Tuinbouw. 123 Dubbel mannen- kwartet. 12.50 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Mede delingen. 130 Dansmuziek. 2 00 „Wat gaat er n de wereld?", causerie. 230 Gram. 2.30 dracht en harpspel. 2.45 Kamerorkest. 3.15 Voor de wouw, 4.15 Strijkorkest. 4 45 Musicalender. 5.30 Voor de padvinders. 5 45 Regeringsuitzending: J. A. van Beuge „Eco nomische aspecten van Nleuw-Gulnea". 6.00 Nieuws. 6.15 Militair commentaar. 6.30 Ame rikaans orkest. 6.40 „De wereld herbouwen", causerie. 7.00 Piano-recital. 7.30 Muzikale causerie. 7.45 Regeringsuitzending: Land- bouwrubriek. 8.00 Nieuws. 805 Radloscoop. 10.40 Orkestconcert. 11.00 Nieuws. 11.15 Re portage. 11.20—12 00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12 25 Wedstrijd ln het verha- len-vertellen. 12.55 Weerber. VOO Nieuws. I.10 Lichte muziek. 1.55 Cricket. 2.00 Voor de scholen. 330 Interviews. 3 50 Orkestconcert 4.20 Gram. 4.45 Voor de vrouw. 5 00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6 15 Sport. 6 20 Ster- rckundlge causerie. 6.30 Orkestconcert. 7 30 Klankbeeld. 7.45 „Junior Crazy Gang". 8.15 Twintig vragen. 8.45 Amerikaans commen taar. 9 00 Nieuws. 4.15 Hoorspel. 10.45 Par- lcmentsoverzicht. 11.00—11.03 Nieuws. 12.00 Sluiting. ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Voordracht. 12.15 Orgelspel. 12.30 uur Sport. 1 00 Orkestconcert. 1.30 R A C. Festi val of Britain Rally. 1.45 Voor de kinderen. 2 00 Voor de vrouw. 3 00 Hawaiian muziek. 330 Sport. 3.30 Voor de soldaten. 3 45 Dans muziek. 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek". 4.30 uur Hoorspel. 6 00 Orgelspel. 6.15 Lichte muziek. 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuws en radiojournaal. 735 Sport. 7.30 Gev. programma. 8 00 Revue. 9.00 Gev. programma. 9.45 Voordracht. 10.00 Nieuws. 10.20 Dansmuziek. 11.00 Voordracht. II.15 R.A.C. Festival of Britain Rally. 1120 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. MO Gram. 1.30 Dansmuziek. 3.00, 4 00, 4.30. 4.45. 5.10, 5 45. 630 en 7.00 Gram. 7.45 Nieuws. 8 30 uur Gram. 9.00 Omroeporkest, koren *en solisten. 9 45 Gram. 10.00 Nieuws. 10.40 Gram. 10 55 Nieuws. 11.00 Dansmuziek. 11.55 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11 45 Gram. 12.30 Weerber. 12 33 Voor de landbouwers. 12 40 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Pianospel. 1.30 Gram. 1.45 Pianospel. 2 00 uur Voor de vrouw. 3.00 Gram. 4.00 Internat. Radio Universiteit 30 Pianorecital. 5 00 uur Nieuws. 5.10 Lichte muziek. 6.00 Franse les. 6.20 Gram. 635 Ftn. kroniek. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7 30 Radio-bioscoop. 7.50 Radiofeullleton. 8 00 Koorzang. 9 30 Gr. 10 00 Nieuws. 10.15 Vlaams programma. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Verzoekprogramma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3