"(CHIEF WHIP i blauwsteen Conferentie op „Oud-Poelgeest' over de herbewapening de beste sigaret voor uw gezondheid' Het vraagstuk der niet-georganiseerde studenten naar de veemarkt Vervoerspersoneel wil de bond in 1953 eigen gebouw aanbieden NIEUWE LEIDSCHE COÜBANT ZATERDAG 2 JUNI IJS ck "I** Mr h J. WESTRA Het is me niet bekend, Leyenaars, of ge al over de nieuwe Trekvaart- brug gewandeld of gebromfietst hebt, maar toen ik er gisteren voor de eer ste keer over kwam, ben ik een wijle op de leuning gaan zitten. Ik be peinsde welk een voldoening het ge reedkomen van deze brug geschon ken heeft, niet alleen aan de heer Van Ulden met z'n autobussen en het ontelbare legioen van weggebruikers, maar toch stellig ook aan de auctor intellectualis. Met zijn gaven diende hij de gemeenschap, en is er iets schóners denkbaar? U hebt het reeds begrepen, lieve lezer, lezeres, wij dachten met waar dering aan de sympathieke topfiguur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer Westra. Meester Ingenieur Jarig Westra is een Fries, begiftigd met een groot verstand, egn man met „hersens", die ondanks dat bescheiden bleef, te bescheiden, mag ik wel zeggen. De Trekvaartbrug is dankbaar aan vaard, maar nu reeds dreigen U et ik dit gevaarte als iets vanzelfspre kends te beschouwen. Hebt U zich gerealiseerd welk een kolossale ar beid aan ontwerpen, berekenen, teke nen, construeren, en vult U zelf maar aan, moest worden verzet, teneinde onze wethouder in de gelegenheid te stellen het lint door te knippen? En daarom, vind ik, moet vandaag deze knappe Westra maar eens op die blauwe steen van ons. Ik zal hem niet lang te pronk zet ten, want de heer Westra lijdt alevel vaak aan tijdnood. Dat moet ge aan zijn vrienden van 't Leidsch Schaak genootschap maar eens vragen. Waarom hebben B. en W. één van onze poorters, waarop we trots kun nen zijn, niet geëerd door de Trek vaartbrug om te dopen in „Westra- brug"? Och dat kan ik wel begrijpen. Zonder met z'n ogen te knipperen, zou hij immers desgewenst een op dracht aanvaarden om een brug over het IJsselmeer te slaan. En boven dien, zijn naam is ook reeds buiten onze stad gevestigd: de ontwerper van het systeem-Westra, dat alge meen aanvaard en toegepast wordt bij verkiezingen, om in ijltempo de zetelverdeling te berekenen. Vandaag, Leyenaars, hulde aan deze veelzijdige jurist-technicus schaker-schilder-leermeester, die zijn liefde voor de Friese klei niet ver bergt, maar ook van ons Leyen is gaan houden, en op eminente wijze de belangen van onze goede stad be hartigt. BALJUW. Prof. dr W. Banning en prof. mr I. A. Diepenhorst spreken Men schrijft ons: Reeds geruime tijd wordt hier en daar binnen de Kerken een gesprek gevoerd dé vragen, die de herbewapening West-Europa als onderdeel bewapeningswedloop van een veel groter deel van de wereld aan elke Christen stelt. Hier komen immers de overwegin gen van zelfbehoud cn naastenliefde, var angst en geloof met elkaar in botsing, omdat vóór en tegen op onherkenbare wijze in elkaar verward zijn geraakt. De mens weet niet meer. of hij wel of noch vóór wie en tegen wie hij moet strijden en hij wordt opgeroepen een vrijheid te verdedigen, die geen vrijheid kan worden genoemd, aangezien haar bestaan en inhoud geheel afhanke lijk zijn geworden van krachten, welke buiten zijn invloedssfeer werkzaam zijn. Vanuit deze verwarring zoekt de ir een vast punt, waar hij staan het veld te overzien ten einde zijn houding te bepalen. Eeuwenlang hebben de Kerken ge meend een dergelijk vast punt te bezit ten in de Bijbel, waaruit Gods Woord tot ons komt. Het schijnt wel. alsof ook hieraan het fundament is ontvallen. Of zou het kunnen zijn, dat de Bijbel zich niet laat lezen door een van angst vuld hart en een op economie ingesteld verstand? Toch geeft het hoop, wan: wij zien, hoe de Kerken worstelen een weg te vinden, die vanuit de Bijbel verantwoord kan heten. Hoewel uit de algemene zwijgzaamheid, die haar steling nog steeds omgeeft, kan worden afgeleid, dat het verlossende woord nog nergens werd gevonden, kan toch af toe een geluid worden vernomen, wa uit blijkt, dat deze vlagen haar in i geval ernstig bezig houden. Nu de Kerken zelf tot nog toe dus verstek hebben laten gaan, is het verheugend, dat de oecumenische jeugd raad in Nederland het initiatief heeft genomen tot het beleggen van een con ferentie, waarop de herbewapening van West-Europa aan de orde zal worden gesteld. Deze conferentie zal plaats heb ben op 9 en 10 Juni a.s. op het kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest. De bewa pening komt tijdens deze conferentie niet zo maar aan de orde. maar in het grote verband, waarin zij hoort. Er is sociaal-economische kant aan de zaak er zijn culturele en geestelijke vragen, die onze dagelijkse levensverhoudingen raken en uiteindelijk alle vanuit ons ge loof in Christus op, de juiste wijze be naderd dienen te worden. De vragen naar orde, naar recht en naar liefde, naar de waarde van het zelfstandig bestaan van volkeren in de wereld van nu zullen alle •en komen, als wij de moed heb- critisch over de kwestie, of wa penen dienstbaar kunnen zijn in de situatie, waarin wij verkeren, willen spreken. Vandaar het volgende programma: Za terdagavond prof. dr W. Banning over sociale en economische vragen rondom de herbewapening in West-Europa; Zon dagmiddag prof. mr I. A. Diepenhorst over culturele en geestelijke vragen, die bij de herbewapening naar voren komen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de familie Aldershoff, Zoeter- woudse Singel 11, telefoon 22349, en mej. I. de Neef, De Kgmpenaerstraat 50, Oegst- L.K.C. hield zijn jaar vergadering Het conflict in Korea heeft de op gaande lijn, van wederopbouw en betering van de samenleving op wel onaangename wijze onderbroken, aldus wethouder' J. C. van Schaik in zijn ope ningswoord in de gisteravond gehouden jaarvergadering van het Leids Kunst centrum. De veranderde financiële positie van tal van families maakt ook, dat het aankopen en het bevorderen van kunst steeds moeilijker wordt. Daarbij komt nog, dat de verhouding kunst en samen leving in ons land niet bepaald innig is. De wethouder hoopte, dat grotere licha men en organisaties er langzamerhand toe zullen overgaan om hun gebouwen met kunst te versieren. Hier ligt ook een taak voor de overheid. De mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Leidse overheid nog iets in deze richting zal ondernemen. In de vacature van mej. C. Reisberman werd tot secretaresse gekozen mej. mr A. P. Schilthuis, in de vacature van de heer C. Basoski mevrouw R. van Oerle— Gorp. Het ledental bleef stabiel, al dus het verslag van de secretaresse. Het peil van de exposities werd hoger. Er was een nadelig saldo van f 22. Uitvoerig werd nog gesproken over de vorming van een cultureel fonds. De wethouder zag..w®1 Perspectieven hiervoor. Waar schijnlijk zal in September een tentoon stelling van verschillende kunsten den gehouden. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Es, De Graaff, Lahr, Sneep en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 2 Juni 13 uur tot Zaterdag 9 Juni 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en de apo theek „Tot hulp der menschheid". Hooi gracht 48, tel. 21060. „Menno van Coehoorn" De stichting „Menno van Coehoorn" houdt volgende week Zaterdag haar jaarvergadering in het Legermuseum. Na een koffiemaaltijd in „De Doelen" wordt om half 3 de Burcht bezocht. Ir H. A. van Oerle en de heer W. H. Schuk- king zullen gedetailleerde explicaties De heer Van Deventer 40 jaar bij Touwfabrieken Op Vrijdag 15 Juni zal het 40 jaai geleden zijn. dat de heer J. v. Deven ter, bedrijfsleider, in dienst trad van d( N V. Ver. Touwfabrieken. Sinds 15 Sept. 1934 vervult de jubilaris de functie fabrieksdirecteur van ,het bedrijf Leiderdorp. Daarnaast werd hij in Sept. 1949 benoemd tot directeur van de N.V. Ned. koperen buizenfabriek te Leider dorp. Naast deze functies in het be drijfsleven vervult hij verscheidene pos ten in het sociale en openbare leven. Zo was hij als voorzitter van de stichting tot steun aan het textielonderwijs te Leiden één der gangmakers van de dag- textiel-school en de avond-textielschool. De heer Van Deventer zal vrienden en relaties op 15 Juni van 2—5 uur gaarne in zijn woning aan de Hoge Rijndijk 22 te Zoeterwoude ontvangen. Op Zaterdag 16 Juni zullen het presoneel en de ge- pensionneerden van het bedrijf in Lei derdorp van 3—5.30 uur in de grote cantine van de fabriek hun gelukwen sen kunnen aanbieden. Vexkoopdag Chx. jeugdhulp In het kinderhuis van de vereniging Chr. jeugdhulp, Zoeterwoudse Singel 98, wordt Dinsdag een verkoopdag gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor het linnenfonds en voor een zand bak met toebehoren. De tijden zijn van half 3 tot half 6 en van 9 tot 10 uur. Leidsche Spaarbank In Mei werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 607.283,05 en terugbe taald ƒ635.418.36. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 231 en het aantal afbe taalde boekjes 212. Op 4.388 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 61.419,25 bijgeschreven. Er werden 341 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van ƒ5.583,80. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde be drag was ƒ462,15. Het tegoed der 29.653 inleggers bedroeg aan het einde der maand 15.580.443,18. „De Tuinstadwijk" liet montage-duplexwoning inrichten Het bestuur van de woningbouwver eniging „De Tuinstadwijk" stelde gis termiddag een aantal genodigden, o.w. de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de directeur gemeentewerken, ir D. Boogerd en de heer J. Filipsen van het voïkshuis- vestingsbureau in de gelegenheid - een geheel volgens de eisen des tijds inge richte montage-duplex-woning te bezich tigen. BU de inrichting is door de firma Van Cleef rekening gehouden met de beurs van de toekomstige bewoners, waaronder echter het doelmatige en gezellige niet heeft geleden. Ook van de zijde van het publiek bestond er voor de inrichting der huizen grote belang stelling. De familie Thierry De familievereniging van hen, die als nakomelingen recht menen te hebben op de erfenis van Jean Baptiste Thierry, telt thans 250 leden. Te Den Haag is een afdeling Zuid-Holland opgericht. Voor zitter is de heer P. W. Thierry, secreta ris de heer J. Merk, Kempstraat 263 te Den Haag. Uit Leiden heeft zitting de heer J. Prins, Lammenschansweg 2. Grootse plannen van de Leidse smalfilmliga De Leidse Smalfilmliga ondervindt vanzelfsprekend de gevolgen drastische prijsverhogingen van het foto- iaal. Hiervoor behoeft men slechts lik in het ledenregister te werpen. Gisteravond hield ze hgar laatste bij eenkomst van dit seizoen in de Turk onder voorzitterschap van de heer E. Timan. De vergadering werd geopend met een interessant filmpje, over de haringtrek, van de heer P. de Groot. Een woeste zee en vele soorten vis! Het deed de dames soms griezelen. Het (Noordwijkse vacantiefilmpje van de secretaris, d< heer W. Eduard, bleek tot lering en ver maak te zijn. In ieder geval gaf de heer Timan naar aanleiding hiervan enkele het maken van films van dil genre. De heer Eduard gaf een uitvoe rig verslag van het N.O.V.A,-congres er. de nationale wedstrijd, die de vorige maand zijn gehouden. Na de pauze werden nog enkele door de N.O.V.A. bekroonde films vertoond: „Het onmisbare water" en „Late inval". En tevens werden plannen besproken het programma van het volgende •n. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om „werkgroepen" te vormen zodoende indien mogelijk ieder lid taak te geven. Ook heeft het bestuur >r een onderlinge wedstrijd uitge schreven met als sluitingsdatum 31 De cember 1951. De maximale projectieduur vastgesteld op een half uur. Leidse Spaarbank zag inleggerstegoed in 1950 slinken Terugbetalingen stegen sterk In het jaarverslag 1950 van de Leidse Spaarbank, dat zojuist verschenen is, lezen we, dat het inleggerstegoed in dal jaar met bijna 3 ton daalde. Doordat echter aan het eind van 1950 bijna 4 rente werd bijgeschrevi eindcijfer van het inleggerstegoed op de balans nog 1 ton hoger dan per 31 De cember 1949. De teruggang moet geheel gezocht orden in de sterk gestegen terugbetalin gen. Het bedrag van de inlagen was zelfs ruim ƒ4 ton hoger dan daartegenover steeg het bedrag de terugbetalingen met bijna millioen. De oorzaak hiervan zoekt vooral in de stijging der prijzen. Het aantal deelnemers aan de afhaal dienst bewoog zich nog in stijgende lijn. Het tegoed van de bank op de spaar bankrekening bij de schatkist werd tot het hoogst toelaatbare bedrag 15 pro cent van het inleggerstegoed opge- Ondanks de ingetreden renteverhoging, gaf de exploitatie-rekening een voor delig saldo aan van 53.752.37, welk be drag tezamen met de rente van de be legde reserve ad ƒ50 842.68, werd toege voegd aan de algemene reserve. Het aan tal stortingen steeg van 153.000 tot 183.000 en het aantal boekingen 44.000 tot 52.000. Er werd rond 7 millioen ingelegd tegen ƒ6.5 millioen in 1949. De terugbe talingen bedroegen bijna 7.3 millioen tegen ƒ5.3 millioen in het vorige jaar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Antoon, zn van H. Seriier »n A. Schlagwein; Maria A., dr van G. de Jong en S. van Schoonderwoerd den Bezemer; Jan, zn van J. Splinter en M. Eikelenboom; Elisabeth C., dr van C. F. i Haastrecht en J. van Egmond; Jan, van J. C. Harteveld en J. Arentsen; Willem F., zn van J. van den Bos en J. de Bruijn. OVERLEDEN: M. H. Schoo, wed. van Bentvelzen. 75 jr; J. Zandvliet, huisvr. v. De Boer, 77 jaar. Cives spraken er gisteren opnieuw over Het vraagstuk van de niet-georganiseerde studenten, d.w.z. van hen, die niet aan gesloten zijn by Corps of V.V.S.L., is nooit ?o nopend geweest als de laatste tyd. Waarom is een belangryk deel van de academische burgerü niet ondergebracht by de bestaande gezelligheidsverenigingen? Hebben de ongeorganiseerden daar geen behoefte aan? Uit onderzoekingen is gebleken, dat het tegendeel waar is. De behoefte bestaat bij hen wel dege- ijk. maar eveneens hebben zij bepaalde redenen, die hen er van weerhouden, lie worden van Corps of V.V S L. Pi: vormde de kern van het hele pro bleem, dat gisteravond in Royal" be sproken werd. Het actie-comité, dal zich tot taak stolt, een oplossing te vin den, had de cives opgeroepen ter ver gadering, met de bedoeling adhaesie-be- tuigingen te verzamelen voor zyn plan- Als reden van het „nihl'isme" noemde het comité o.m. de financiële omstan digheden van de studenten en bepaalde psychologische en andere factoren, tot principiële tegenstanders hebben gemaakt. Het (vooral geestelijk) isole ment, waarin een ongeorganiseerde licht kan vervallen acht het comité schadelijk de vorming van het individu tot is. De oplossing meent men daarom noeten zoeken in de oprichting derde gezelligheidsvereniging, ie kader van de Civitas. Deze vereniging zal gegrondvest i MET BOW1ENTJE JAN SLUYTERS, de genieter en de verrukte Grote tentoonstelling in Lakenhal te Leiden De natuur in al haar rijke verscheidenheid heeft Jan Sluyters geschilderd. De natuur in haar pralende schoonheid en in» haar tragiek, in haar heroïsche vormen en in haar tederheid, in haar uitbundigheid en in haar dramatiek. En de mens als deel van de natuur was het veelvuldige middelpunt van zijn werken. Een overzichtstentoonstelling van die werken zal dat bevestigen. Die tentoonstelling is er thans en well der jaren, de eerlijke verrukking behield, Museum „De Lakenhal" te Leiden tot,1 omdat hij zijn zintuigelijke ervaringen 15 Juli a.s. Door de samenwerking de Stichting „Kunst en Ontspanning" de tentoonstelling tot stand gekomen. Het was de Leidse bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot die haar gistermiddag in tegenwoordigheid m de kunstschilder opende. In 55 werken, schilderijen en aquarel- n, is hier Jan Sluyters te zien. Deze Amsterdam wonende Bosschenaar, die op 17 Dec. a.s. 70 jaar hoopt te worden, geeft hier zijn eigen levensgeschiedenis. Die geschiedenis wordt namelijk niet be paald door de uiterlijke feiten leven, door het winnen van de Prix de Rome in 1904 of door zijn verblijf Italië, Spanje of Parijs, maar alleen door zijn kunst. En dan zien we, dat Jan Sluyters var het begin af aan een sterke persoonlijk heid is geweest. Wel constateert men eer geboeid zijn door verschillende stromin gen, een proberen van alle motieven der schilderkunst, maar toch is hij hiervan nimmer slaaf geworden. Jan Sluyters bleef zichzelf, omdat de natuur, die hij hartstochtelük liefhad, ook dezelfde bleef. Omdat hij, ondanks alle schappelijk geèxperimenteer in de loop T.V.S.L. herdacht negende lustrum met ■p s „Frenesie Assepóester hebben we gisteravond gelukkig geprezen, dat ze niet in han den gevallen is van een auteur, die ziel en leven ontleedt tot in de kleinste delen en zich gaat vergapen aan de brokken. Ze had vast en zeker nooit haar prins gekregen, maar haar hele leven moeten vechten tegen verdron gen complexen. het toneel. Esther en nog één en deze laatste heeft het dan niet gemakkelijk, want er wordt van hem veel stil spel ge vraagd- Zo eist dit stuk dus niet weinig van de spelers en we moeten dadelijk er bij zeggen, dat men onder leiding van Caro van Eyck er van gemaakt heeft, wat voor amateurs mogelijk was Er zat be hoorlijk gang in. het spel was los en er werd duidelijk gesproken. Ook de typering van verschillende personen was goed. Joanneke Meyer speelde de zeer lastige rol van Esther en ze deed dat uitstekend. Een woord van lof voor haar rolvastheid is voor deze gelegenheid zeker op z'n plaats. In haar stem, die wel erg hard was. had wat meer modulatie gebracht moeten worden. Na het ovationele applaus volgden de gebruikelijke toespraken en bloemen. In het stuk „Frénésie". geschreven door Charles de PeyretChappuis, is de figuur van Esther, waar het stuk om draait, er niet zo goed afgekomen. Mis schien heeft men er voor de oorlog in Frankrijk van genoten, het is nu onbe- langryk. We hebben hoegenaamd geen interesse in alle conflicten van iemand, die af meten naar haar reacties en gedragin gen moeilijk meer normaal te noe- is. We kunnen de keuze van de Toneelclub voor Vrouwelyke Studenten te Leiden, die met dit stuk haar negen de lustrum herdacht, niet oewonderen. Als toneelstuk is het ook niet best- Doorlopend is Esther bezig om te ver tellen hoe zij over verschillende zaken (bijv. liefde en plicht) en verschillende pèrsonen denkt. De betrokken personen komen dan netjes de speech aanhoren, zeggen zo af en toe wat terug en ver dwijnen dan weer. Daardoor zyn er bijna nooit meer dan twee personen op Bn. heftig onderging. Zijn visuele emoties hebben hem tot een groot verbeelder ge maakt en tot een genieter. Als echte Brabander kende hij het „savoir vivre" en hy heeft als kunste naar deze kennis uitgebuit. Niet in het banale, maar in het gezond-zinnelyke. In deze gezondheid staat hij boven een Kees van Dongen. En dan mag Jan Sluyters eens iets al te fel of al te feestelijk var kleur maken, het stoort bij hem niet omdat men hierachter de drang ziet var een fonkelende geest en een scherp ob servator. De natuur, die Jan Sluyters verbeeld de, zocht hy weinig buiten zyn huis, het landschap, het bos of de stad. Ze kwam naar hem toe in de vc van kleurrijke voorjaarsbloemen, i sappige vruchten, van kleine spelende of badende kinderen of van mooie, weel derige vrouwen. Soms gebruikt hy de menselijke figuur als een schoon stil- levenvoorwerp, dan weer zoekt hy het algemeen menselijke in en soms i zij het voorwerp van zijn spot. Maar hoe kan hij niet raak typeren in zyn portretten, hoe kan hij niet een mens zichzelf doen ontdekken. Er ligt een bepaald sensualisme aan deze kunst ten grondslag, heel goed merkbaar b.v. in zijn liggend naakt tussen vruchten en bloemen, welk doek tot titel draagt „Joie peindre". Maar de eerlijkheid, de gezondheid en de durf, waarmee Jan Sluyters deze „joie" uit, wekt uiteinde lijk bewondering, mede door zyn hoog opgevoerd technisch kunnen. Het doek Chopin" is een prachtige combinatie van twee zintuigelijke erva ringen: de visuele en de auditieve en zijn „Bal Tabarin" is een uiting van brutali teit en gevoel voor beweging. Jan Sluyters is de rasechte kunstenaar, die zich wist te verheffen boven allerlei en" en in alles wat hij schilderde enorme verrukking wist te leggen. Daarom is deze tentoonstelling zo de moeite waard. Corn. Basoski. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holl- kamp te Leiden; Woonhuis Hugo de Grootstraat 18. in bod 6.800, koper de heer W. van der Reijden q.q. te Leiden voor 6.800; Woonhuis Hugo de Groot straat 20, in bod 6.900, koper de heer A. Alt te Leiden voor 6.980; Woon huizen Buitenruststraat 1 en 3 tezamen afmijning, in bod ƒ9.150, koper de heer N. J. van Weizen te Leiden voor 9.400; Woonhuis Oranjestraat 27, in bod 1.850, koper de heer G. Hendriks te Leiden c.s. voor 1.850; Wqonhuis Buitenruststraat 11 is uit de hand ver kocht; Woonhuis Watersteeg 2, ln bod 5.000, is niet gegund. En omdat Bowientje zich wat flauw voelde en een runderlapje nog altijd om en bij een gulden kost, stelde ze giste ren voor, maar naar de veemarkt te gaan. Ik houd van koeien. Als ze ni een zon overglansde wei lopen. Ik houd van koeien. Als ze in een zon rend vermaken in een vermolmd kot on der een oude pruimenboom bij de hooi- Ik houd van schapen. Als ze als eet) grijze wolk over de paarse hei strijken. Maar ik houd niet van koeien en scha pen en varkens, wanneer ze in 't gelid staan, als de landmacht bij een grote in spectie. Ik houd niet van 't gedierte des yelds, wanneer het staat te trappelen op een -stenen vloer- en zich schuurt langs een stalen buis. Ik zei dit-ook. Niettemin sloeg de stadhuisklok sjuust tien uren, toen Bowientje en ik langs de café's van Van Meizen, Platteel Van Mourik liepen en de eerste varkens over hun ruige bast streken. „Je had beter laarzen aan kunnen trek ken," zei ik, naar Bowientjes schoentjes wijzend: wat rieten stengels, mét hier en daar een knoop, e knoop grote gaten. „Deze hebben hoge hakken,' eigenwijs. En au fond was dit motief nog niet eens zo gek, vond ik. In een chambre séparée lag een heel dikke zeug met acht nazaten, die zich zat lagen te drinken aan de vlezige toonbank van de mater familias. Verte derd keek dat Bowientje van hoe het logge dier zich liet dringen door dat kleine tuig, dat zelfs onder de borrel nog ruzie met elkaar schopte. Iets verder stond een majesteitelijke bok verwaten naar de drukte om hem heen te kijken. Hem ontbrak maar ding: een hand om door zijn weir- zorgde sik te strijken. Een boer stond vorstelijke dier aan een andere boer erhandelenKletterend sloegen de handen in elkaar. En een minuut later volgde het beest met zichtbare tegenzin ■ie baas aan een vettig touw. Hij had beslist wel eens van Klein Duimpji gelezen, denk ik, want onmiddellijk be gon hij kruimeltjes achter zich te strooi- Voor straksMaar ik denk niet dat h\j teruggekomen is. Toen belandden we bij de afdeling rundvee. Een zee van rechte ruggei strekte zich voor ons uit en Bowientje drukte zich wat dichter tegen achterlangs al die koebeesten liepen. „Wist je dat koeien zoveel van vogels houden?" vroeg Bowientje. s een mopje met een baard vat Sinterklaas, zo lang. Maar om haar t ezieren zei ik: „Nee". „Wel," zei ze, „bij iedere koe vind j> •n paar koekoeken". „Haha", lachte ik uit volle borst, ei gleed prompt uit in zo'n zangvogel. En omdat ik zo gauw bij Bowientje geen kon krijgen, greep ik maar een koeienstaart, die heerlijk zjjig aanvoelde. Het beest keek evenwel beledigd acli- met verwijtende donkere ogen stak z'n tong uit en deelde een strafschop it. Naast. Dat was dat. En opgewekt stapten we erder langs al die rib- en klapstukken, die geluidloos stonden na te kauwen. Iets apart stond een machtige stier. Hij deed me denken aan Camera, de beroem de bokser. Alleen had die géén vier po ms hij altijd verticaal; wat z'n tegenstanders hem altijd zo kwalijk na- nen, in de ring. Dreigend stond z'n \norme stierenkop op z'n gespierde stie- ennek. En het touw, dat hem aan de veemarkt bond, leek me overdreven dun Met de verschuldigde eerbied loodste ik Bowientje dan ook via een nette omweg om hem heen. tersluiks kijkend of dat touw nog altijd goed zat. „Daar hebble een lakenvelder!" riep Bowientje uit, terwijl ze bij een koebeest bleef stilstaan, dat een deftig zwart trouwpak aan had, met een sneeuwwit vest. „En dat is een IJsselvee", vervolg de ze, naar een roodbonte koe wijzend, die haar dromerig stond aan te staren. Ik wilde haar juist op haar slechte hoog-Leids wijzen, toen we ergens uit de lucht onze naam hoorden roepen. Eerst dacht ik dat het een meeuw was,t die hoog over de neringdoende boeren stand aan 't freewheelen was op de lichte voorjaarsbries, maar toen ontdek ten we Marcel Keezer, die uitbundig om toewoof van af de omloop van z'n wo ning, de molen „De Valk". „Hebbie de koffie al klaar?" schreeuw de Bowientje naar boven, en toen Marcel enthousiast knikte, bestegen we de berg, waarop die mooie molen gebouwd is. Via geniepige ladders en gapende af gronden bereikten we de ronde kamer, waar deze aardewerk-artist z'n tent heeft opgeslagen. Door een klein vierkant raam keken we neer op de bonte weme ling op de veemarkt. De daarnet nog zo imposante stier was nu een onbeduidend krummeltje in het zwartwitte krentenbrood. En de vorste lijke bok was nergens. Aan onze voeten strekte zich de stad uit. Met haar blauwe en rode daken. Met haar groen van de parken. Met een rook pluim van Zaalberg en de glinstering van het Galgewater. Achter ons stonden Marcel en Ineke, z'n vrouw, op ons te wachten met geurige koffie in eigengebakken kopjes. Buiten, heel in de diepte, klonk een kinderachtig geluidje. Da's de stier," zei Bowientje, en le pelde ongemanierd de suiker uit haar ten zijn op onderlinge gelijkwaardigheid der leden. Hiermee komt dan het licha melijk „ontgroenen" te vervallen. Zij zal hen ook de mogelijkheid moeten bieden tot de ontwikkeling van een vry gees tesleven en tot hun vorming tot waar achtig intellectueel. Wat dit laatste be treft: men moet bij zijn intrede als aca demicus in de samenleving meer zyn dan enkel „vakman". Voorts zal de ver eniging er naar streven, bij haar leden een aanpassingsvermogen te bevorderen aan de snelle maatschappelijke struc tuurveranderingen van de moderne tijd. Het actie-comité zal t.z.t. over het ge hele probleem met het Consilium in be raad treden. Zomertentoonstelling in Volkenkunde Wonen in den vreemde" Van 1 Juni1 October wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Lei den een tentoonstelling gehouden, waar voor de naam „Wonen ln den vreemde" werd gekozen. De bedoeling is de be zoekers enige indruk te geven van ver schillende vormen van woning, die in diverse delen van de wereld werden en worden aangetroffen. Men vindt op deze tentoonstelling modellen van huizen en andere bouw erken uit vele streken van Indonesië, uit Japan en China, van enige eilanden uit de Stille Zuidzee, uit de Pool gebieden. Amerika en Afrika. Nadere verduidelijking krygt dit thema door een aantal foto's en tekeningen, aan gevende de voornaamste mogeiykheden het plaatsen van de woning: in de in de grond, op de grond, op palen n de grond, boven het water en op water. Opvallend is de verscheiden heid van vorm, constructie, grootte en functie van de woning, die door aan passing aan en bescherming tegen natuur cultuur is ontstaan. '.o is het een tentoonstelling ge worden, die in de huidige tijd van be langstelling voor het woningvraagstuk zeker de aandacht waard is. doordat veelzijdige kijk krygt op de oplossingen, die in diverse delen van aarde werden gevonden yoor .een behuizing van de mens. Enige modellen, tekeningen en foto's van bouwwerken de eredienst geven een wyder aspect aan het geheel. Voor kinderen tot 16 jaar is nog een aardige attractie gevonden. In een ver licht diorama, uitbeeldende het leven van Indianen en Bosnegers van Suri name, in het begin van de vorige eeuw, komt een aantal mensenfiguurtjes voor. Wie dit aantal goed telt of raadt, dingt mee naar enige prijzen, die na afloop van de tentoonstelling aan de gelukkigen zullen worden toegezonden. Leden verlangen om de drie weken een vrije Zondag (Van onze Amsterdamse correspondent) "^7"AN DE 8000 LEDEN van de P.C.B. (Prot. Chr. Bond van spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel) bezochten meer dan 1000 de 43e algem. vergadering, deze week te Amersfoort gehouden. Een speciale commissie komt in het najaar met ganisatievoorstellen. Een jubileum-commissie brengt gelden byecn om de bond in 1953 by het 50-jarig bestaan een eigen gebouw aan te bieden. In zijn openingsrede deelde de bonds- Dorzitter, de heer A. Meines, van Utrecht, mede, dat in het najaar de reor ganisatie-voorstellen in een buitengewone vergadering zullen worden behandeld. De spanning tussen lonen en prijz vervolgde spr., is ondanks de derde 5 pet niet opgeheven. De voorzitter wekte de bondsleden op tot propaganda onder hen, die hoewel van Christelijke levensover tuiging, de weg naar de P.C.B. nog niet hebben kunnen vinden. De heer Katoen deelde namens de jubileumcommissie mede, dat men zich oorstelt een eigen gebouw aan het hoofd bestuur aan te bieden ter gelegenheid van het gouden bondsjubileum in 1953. De ergadering betuigde hiermee haar in stemming. Herkozen werd als lid van het hoofd bestuur de heer A. Janse, te Utrecht. Gekozen zijn de heren W. H. Hendriks en T. J. den Hartog te Utrecht. zich verenigd met een voorstel van het hoofdbestuur om een federatieve samen werking aan te gaan met de Chr. Be drijfsgroepencentrale (voorheen Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei- Sedert enige jaren zijn de onkosten van de bond met 75 pet toegenomen, de bezol digde bestuursleden ontvangen een lager salaris dan de functionarissen van andere vakorganisaties. Derhalve stelde het hoofdbestuur verhoging van contributie voor, waarbij is gestreefd naar progressie. Na uitvoerige discussie zyn de contribu- tievoorstellen aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel van Den Haag om er voor te yveren, dat iedere werknemer by de vervoersbedrij ven om de drie weken recht ontvangt op een vrije Zondag, verklaarde het hoofd bestuur'zich bereid naar het verwezen- lyken van deze wens te streven. Gelijke toezegging deed het hoofdbe- Na enige discussie heeft de vergadering .stuur naar aanleiding van een voorstel Amsterdam om aan personeel, dat dienst Op Onrust in Van 't Hoff- straat Donderdagmorgen om half elf kwam len bij de familie Vreeke, Van 't Hoff- traat 40, tot de verontrustende ontdek king. dat de drie-jarige Wim in velden noch wegen was te bespeuren. Zelfs lang zoeken, waarby de hele buurt sisteerde, werd de dreumes niet gevon den. De verdere dag bracht men natuur- grote spanning door. Die span- avonds om ongeveei het politiebureau ning brak. toen 6 uur bericht kw_... r in Leiderdorp, dat Wim daar sinds 12 rondliep. Vreugde in de Van 't Hoffstraat. Wonderlijk genoeg was er gisteren weer i om dezelfde reden onrust in de Van 't Hoffstraat. Ditmaal op nummer 42. Om half twaalf was het 2tè-jarig jongetje de familie Delvos verdwenen Ook leefde de hele buurt weer mee. Maar men zocht, aanvankelijk kon men geen spoor ontdekken. Pas om kwart één werd het kereltje gevonden, tot de nek in het water van de Lorentz- kade. Het mankeerde niets, zodat de ouders weer zeer gelukkig waren. erkende Christelijke feestdag hiervoor een vrije dag te geven. De vergadering is bijgewoond door afgevaardigden van 133 van de 151 af delingen. Straf uitgever „Een-Nul" in hoger beroep bevestigd De Haagse rechtbank heeft thans de uitgever W. v. d. L. van het blad „Eén-Nul" en organisator van de daar aan verbondon voetbalprijsvraag, over eenkomstig de eis van de officier van Justitie en het vonnis van de kanton rechter, veroordeeld tot 1000 boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf, wegens overtreding van de Lotérij- wet. De atoomgeleerde prof. dr C. J. Bakker is onverwacht uit Argentinië teruggekeerd, alleen met de mededeling, dat de berichten, als zou prof. Richter gearresteerd zyn, volkomen onjuist moeten worden genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2