Vasenol Beter één divisie bij de handf dan vijf in de maak, vindt mr Roosjen WOENSDAG 30 MEI 1991 Ondanks waardering voor minister Stai Werd bij inenting het advies van dokters genegeerd? (Van onze parlementsredacteur) BETER ééN DIVISIE bij de hand, dan vijf in de maak", aldus mr Roosjen (A.R.) gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behan deling van de begrotingen van Oorlog en Marine. Met deze uitspraak zaten wij midden in een van de moeilijkste problemen, waarmee de nieuwe minister van deze departementen, ir Staf, zal hebben te worstelen Het vraagstuk van het verkrijgen van een parate troepenmacht is niet zo heel eenvoudig. Men weet, dat door het in voeren van een ploegenstelsel voorlopig slechts 2/3 parate divisie kan worden bereikt bij het behoud van de huidige diensttijd. Het was de heer Fens (KVP), die uitdrukkelijk betoogde, dat het ge wenst was de diensttijd uit te breiden tot 20 maanden, opdat er steeds een volledige divisie onder de wapenen is. De heer Vonk (VVD) had, juist in ver band met de nodige paraatheid, in de defensie-nota een duidelijk beeld gemist van de plannen voor de herhalings oefeningen, die de soldaten „op peil" moeten houden. Het debat werd gistermiddag geopend door de heer Bruins Slot (AR). Hij was de eerste van een lange rij sprekers, die gisteravond laat werd afgesloten door de heer Gortzak (Comm.), die tot zijn groot ongenoegen slechts sprak voor een aantal Kamerleden, dat op de vingers van één hand te tellen was. Vertrouwen in de rtiinister De heer Bruins Slot begon met zijn vertrouwen uit te spreken in de nieuwe minister. Hij had de indruk, dat hij iemand was, die het er op gezet had, de problemen onder de knie te krijgen en die daartoe ook het vermogen bezat. Ook andere sprekers getuigden van waardering voor de bewindsman, o.a. de heer Vorrink (Arb.), hoewel deze het maar matig vond, dat er aan dit Depar tement na de oorlog zoveel wijziging in de leiding is gekomen. Met name be f/1 Avert en tie) !i i Uo&etbcjd.. TOILETPOEDER Wijs beleid TN April 1945 zijn er, op initiatief van Seyss-Inquart, besprekingen gevoerd tussen Vertrouwensmannen en Duitse autoriteiten, die geleid hebben tot de mogelijkheid, de bevolking in het Wes ten des lands van de hongerdood te red den. Deze besprekingen hebben plaats gehad met de uiteindelijke instemming van de regering te Londen en van de geallieerde opperbevelhebber. Van Duit se zijde is het voorgesteld, alsof hier bij Seyss-Inquart zijn verantwoordelijkheid sprak voor het welzijn van de aan hem toevertrouwde Nederlanders. De enquête commissie voelt blijkens haar rapport echter meer voor een andere redenering, n.l dat Seyss-Inquart zich toen heeft laten leiden door de gedachte, dat hier een mogelijkheid voor hem lag ding voor zichzelf te vinden er een dusdanige positie te dat hij uiteindelijk de persoon zo den, die het contact tussen het. stortende Duitsland en de geallieerden zou kunnen tot stand brengen. De missie neemt aan, dat Seyss-Inquart zijn stappen ondernomen heeft met instem ming van de Duitse bevelhebber Blasko- witz, die zich echter van de practische uitvoering daarvan zoveel mogelijk verre heeft gehouden. Vertrouwensmannen hebben gemeend, deze kans te moeten aangrijpen. Ook de commandant der Binnenlandse Strijd krachten, de toenmalige kolonel H. Koot was deze gedachte toegedaan. Hierdoor hebben zij ernstige moeilijkheden gekre gen met de illegaliteit. De illegaliteit, vertegenwoordigd door de zgn. Contact Commissie, voelde niets voor onderhan delingen met Duitsers, tenzij het ging oir het verkrijgen van onvoorwaardelijke overgave. De commissie meent echter, dat Vertrouwensmannen juist hebben gehandeld. Het ging om het grote allesbeheersende belang van de positie van West-Nederland half millioen inwoners. Wanneer de strijd zou worden voortgezet, zouden grenzenloze vernielingen plaats hebben. Dit zou in de gedachtengang van de Con tact Commissie slechts kurtnen worden voorkomen door een bliksemsnelle op mars van de geallieerde legers naar hei Westen van ons land. Hiervan kon ech ter geen sprake zijn, gelijk prof. Ger- brandy is gebleken bij een gesprek met Churchill. Daarom heeft de Nederlandse regering en ook het geallieerde opper bevel geen bezwaar gemaakt tegen de onderhandelingen met de Duitsers. Alles overziende meent de dan ook, dat Vertrouwensmannen en kolonel Koot door het onderhandelingen een wijs beleid heb ben gevoerd. Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: A Lehmann en H Gijsln. Zü- rich (Zw.) BEVALLENMevr. F W Fack-Hagendoorn d.. Washington: mevr. F Suijs-Ramlng, d Beek en Donk: mevr. J v Delft-Gragtmans d.. Waalwijk; mevr. A A Lie-van Dam, d., Skottegaten (Nwg): mevr. Knoppers-Boon. d., Hilversum: mevr. Ph Hameferd-Meeuse, d. Malmö (Zw.). OVERLEDEN: J Brouwer, Amsterdam; E A M Rant, 5 j.. Aerdenhout: R Almeklnders, greep hij niet waarom bij de jongste kabinetsformatie minister s'Jacob ten of- gevallen. Hij had het juist zo goed gedaan, vooral ook omdat hij gene raal Kruis aan de kant had gezet. Ook de heer Fens (KVP) sprak over de voormalige chef-staf en vroeg naar diens huidige positie. Hij meende dat de regering op grond van het pas versche- verslag van de enquête-commissie positie nog maar eens nader onder ogen moest zien. De heer Vorrink bereed het jaarlijks stokpaardje over de vor ming van een departement van defensie, met drie staatssecretarissen, één voor de Landmacht, één voor de Marine en één de Luchtmacht. Hij stak niet onder stoelen of banken, dat het hem een grote vreugde was, dat een lid van de Partij de Arbeid, mr Kranenburg, is be noemd tot staatssecretaris bij Oorlog. De heer Bruins Slot (AR) betoogde, dat de huidige militaire politiek in Wes ters verband niet verder gaat dan het afweren van het gevaar op eigen erf. Maar hiermee, zei hij, wordt het gevaar in de wortel aangetast. Het gevaar oorlog kan in een vriendelijk ge sprek worden opgeheven, mits er, in de n een sterke strijdmacht, een dikke stok achter de deur staat. De hui dige stok is daarvoor nog niet dik ge noeg. Dit alles was uiteraard niet naar 'LZian de heer Gortzak (Comm.) Deze meende, dat men best rond de ron de tafel kan gaan zitten zonder stok. Hij vertelde er niet bij, dat het dan voor waarde is, dat Rusland ook zonder stok werkt. Nu schold hij alleen maar op de oorlogswinstmakers, die geen belang bij de vrede hebben, de vrede, die de com munisten zo gaarne willen bevorderen. Het geval-Wittenberg De heer Bruins Slot wilde graag nadere inlichtingen hebben over het bekende geval-Wittenberg, daar 3000 man werden geconsigneerd wegens slecht gedrag van enkelen. Hij meen de, dat het gedrag van overste Beau mont niet in overeenstemming was met het gedrag en de opvatting welke een Nederlands officier be hoort te hebben. Ook de heer Fens roerde deze kwestie in, terwijl de heer Vermeer (Arb.), zij Dt in ander verband, een lans brak voor ;t in het leger meer rekening houden met de menselijke factor: het gaat er niet om, de soldaten alleen maar goed te eten te geven en ze goed te leren schieten. (Hebben wij het wel, dan deze uitdrukking afkomstig van de h dige chef van de generale staf, generaal Hasselman). Hoog zat de heer Bruins Slot de kwes- e van de gedwongen inenting tegen pokken van de militairen. De gehele ge schiedenis met de inentingsplicht in Ne derland bewijst, dat dwang slechts kan worden uitgeoefend krachtens een wet. Thans is deze dwang echter uitgeoefend administratieve maatregel van de generale staf. Dit is ontoelaatbaar. Inenting tegen advies in Ook de heer Korthals (V.V.D.) was het niet met de gevolgde gedragslijn eens. HU wist zelfs te vertellen, dat de gene rale staf in de opgelegde maatregelen verder was gegaan dan vanwege de volksgezondheids-autoriteiten was gead viseerd. Wü hebben de indruk, dat, neer de minister op dit stuk van zaken geen bevredigend antwoord geeft, er w ens een motie kan worden ingediend. De heer Roosjen (A.R.) brak een lans -oor de Marine: er moet voor gez' 16 j. dr F H ter Poorten, 70 J., dam; G E Lorenz, Zandvoort: J A A ingenaar-de RIe. 60 J.. Tlel; J Geist, Oos- ■beek; B C ten Bruggenkate. 67 j.. Utrecht; de Vries. 29 Haarlem: J P Griffioen, 73 Breukelen; B Mantel, Wormer. worden, dat hieraan niet geknabbeld wordt ten voordele van de andere defen sie-takken. Hij bepleitte voorts een ver betering in de subsidie-verlening voor de militaire tehuizen. De heer Vermeer (Arb.) viel hem hierin volledig bü, doch pleitte tegelijkertijd voor een overeen komstige behandeling van de tehuizen, gesticht voor buitenkerkelijken. Ook was het hem, als humanist, een doorn in het oog, dat er wel veldpredikers en aalmoe zeniers zijn, doch geen specifieke gees telijke verzorgers voor de niet-kerkelij- ken. De heer Van Vliet (K.V.P.) meende, dat de Katholieke militaire tehuizen ten- achter gesteld werden bij de Protestantse. Geen dwang voor Nat. Reserve Ook de Nationale Reserve kwam ter sprake. De heer Korthals (VVD) wijdde hieraan een groot deel van zijn betoog. Hij wilde de doelstelling niet al te zeer uitgebreid zien: de oefentijd is te kort om de Nationale Reserve ook dienst te kunnen laten doen voor de bestrijding van de ex» terne vijand. De heer Roosjen (AR) voelde niets voor een verplichting tot dienstneming: dan kan men het instituut beter opheffen. Interessant is het te weten, dat het defensierapport van de Partij van de Arbeid, mede opgesteld door de pas benoemde tweede staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, juist wel om deze verplichte dienstneming vraagt. De heer Janssen (K.V.P.) besprak enige punten met betrekking tot de ma- terialenvoorziening, terwijl de heer Wel ter (K.N.P.) meende, dat Nederland geen anderhalf milliard per jaar voor de defensie kan uiïgeven. Inderdaad zal een dergelijk bedrag moeten worden besteed, maar wy kunnen zelf niet meer dan een milliard opbrengen. De rest zal moeten worden bijgepast door de Angelsaksische landen. Met het defensieprogram als zo danig ging de heer Weiter accoord, maar aanzien van de financiële consequen- wilde hy zich alle rechten en vrij heden voorbehouden. De heren Fens (K.V.P.) en Vermeer (Arb.) spraken ook over de Korea-vrij- willigers. Deze verdienen de dank van de natie. Die dank moet ook blijken als ze weer in Nederland zijn teruggekeerd. Gelukkig kunnen ze in beroepsdienst overgaan, maar wanneer zij dat niet wen sen, moeten ze, aldus de heer Vermeer, dezelfde garanties krijgen als degenen, die uit Indonesië zijn teruggekeerd. Vanmiddag ging de kamer verder. Er stonden nog heel wat sprekers inge schreven. De Deli Spoorweg My bepaalde het dividend op 3 pet, dat betaalbaar is ge steld op 2 Juli. Dan worden ook de achterstallige aflossingen op de obliga tielening, tot een bedrag van 1.300.000 (Ned. Crt.) ingehaald. „2ie hier, mevrouw, ons nieuwste model, doe vaak gebeurt het niet, dat de telefoon gaat terwijl men in Vliegen op Noordatlantischë routes duurder De I.A.T.A., de internationale orga nisatie van luchtvaartmaatschappijen, waarbij o.a. de K.L.M. is aangesloten, heeft besloten de tarieven voor Noord atlantischë vluchten het volgend jaar met 5.33% te verfiogen, i.v.m. de stijgen de onkosten. Op de Atlantische routes zullen speciale toeristentarieven worden ingesteld. Studenten zullen bijna op alle luchtdiensten ter wereld voor de halve vrachtprijs mogen reizen. Voorts Is be sloten strengere maatregelen te treffen om het smokkelen tegen te gaan. Een Turkse militaire missie is in Athene aangekomen om defensie-aé legenheden te bespreken. Het werk van Zedenopbouw Hoe voert men strijd tegen de gedwongen huwelijken? Vereniging had contact met 5500 personen (Van een onzer verslaggevers) "PiE KERK in de eerste plaats, maar ook onze vereniging heeft tot taak -L' om de jonge mensen te tonen, hoe zij het huwelijk en de huwelijks sluiting hebben te bezien in het licht van het Evangelie. Zij moeten leren zien, dat bij de kerkelijke huwelijksbevestiging door de predikant als de vertegenwoordiger van het Hoofd der Kerk en van de gemeente een nieuwe huisgemeente wordt geïnstitueerd en dat de predikant hen bevestigt in „het ambt van gehuwde". Als dit begrip doordringt, zullen vele gedwongen huwelijken worden voorkomen. Aldus besloot dr P. J. Roscam Abbing, Ned. Hervormde predikant te Utrecht, gisteren zijn rede over Het gedwon gen huwelijk op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Chr. Vereniging „Zedenopbouw". een gedwongen huwelijk, daar het in de aanhef genoemde tot hen niet spreekt. Hier zullen de maatschappelijke, econo mische en psychologische bezwaren dui delijk naar voren gebracht moeten wor- Werk in 19S0 Dr Roscam Abbing constateerde, dat het aantal gedwongen huwelijken sterk varieert in verschillende steden en stre ken. In Amsterdam liep het percentage a 40 in 1900 terug tot 20.07 in 1950, Utrecht is het stijgende. Op het plat teland is het veel hoger, 60 tot zelfs 90 ■an de huwelijken zijn daar gedwon- Uitvoerig. stond spreker stil bij de oor zaken en motieven van dit verschijnsel. Deze lopen heel sterk uiteen. Soms is sprake van een „proefhuwelijk", dan worden de ouders, die geen toe stemming geven, onder druk gezet of le ene partij de andere aan zich bin den. In een groot aantal gevallen is het echter een struikelen uit zwakheid, soms ;en korte kennismaking en soms na langdurige verloving zonder uitzicht. Afwijzen Bij de beoordeling mag men dan ook alle gevallen niet over één kam scheren. De directe oorzaak, n.l. het voor-echte lijk geslachtsverkeer, moet door de kerk strak-principieel worden veroordeeld. Voor verloofden wordt dit zelfs in Prot. Chr. literatuur dikwijls meer afgeraden dan afgewezen, aldus spreker. Natuurlijk moet in het oog gehouden worden, dat alleen bij een gedwongen huwelijk de gevolgen van dit kwaad aan de dag treden, doch dat deze gevolgen heel dikwijls voorkomen of weggenomen worden. Tegenover buitenkerkelijken moeten andere motieven worden gebruikt om te overtuigen van het verkeerde van (Advertentie; Na het korte openingswoord van de voorzitter, mr B. ter Linden uit Zetten, nr A. Bouman in zijn secretariaats- verslag een overzicht van de werkzaam heden der vereniging. Door de 36 maat schappelijke werksters had men meer diepgaand contact met 5577 personen. Er werden 1647 ongehuwde moeders bezocht oftewel twee vijfde gedeelte van het totale aantal; 938 nieuwe vaderschaps zaken moesten aanhangig worden ge maakt, een maximum, dat nog nimmer werd bereikt. Van de 306 ongehuwde moeders, waar mee de Rotterdamse afdeling contact had, waren er 136 minderjarig. Het leven in concubinaat komt hier veelvuldig voor. Eén ongehuwde moeder had 5 kin deren van dezelfde vader. Duidelijk blijkt in het verslag van Rotterdam, hoe grenzenloos oppervlakkig de kennisma king met de latere vader dikwijls is. Als Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Veenhuizen (toez.) Ph. J. Greeven te Termunten. Bedankt: voor Loon op Zand C. C. T. Postma te Den Bommel; voor Raams- donksveer A. Makkenze te Tienhoven. Geref. Kerken. Tweetal: te Zierikzee J. M. var Minnen te Bussum en Y. J. Tiemersma te Baarland. Beroepen: te Geesteren-Gelselaar cand. M. G. Ton te Utrecht; te Dokkum (3e pred.pl.) E. H. Nagel te IJlst. Bedankt: voor Zwartsluis (vac.-P. de Feyter) A. J. R. Brussaard te Bruch- terveld. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen: te Murmerwoude J. P. Unger te Lemele-Lemelerveld. Werden bouwstoppen wel goed gehanteerd „Door de bouwstoppen en de noodza kelijke opheffing daarvan zal men in de a.s. winter waarschijnlijk midden in de oplevering van allerlei woningblokken zitten. Een groot aantal arbeiders komt dan mogelijkerwijs voor vorstuitkering in aanmerking". Aldus zei de voorzitter van de Kath innemers- en patroonsbond. R. H. Ter- Ungen uit Bussum, gisteren bij de ope ning van het in Zwolle gehouden con- „Een regeling van de bouwbedrijvig- heid welke tot gevolg heeft dat 't bouw bedrijf in het gunstigste seizoen meer be perkt wordt dan straks in het ongunstig- e seizoen, is reeds daarom min of meel an twijfelachtige waarde". Ter vergadering werd meegedeeld dat de heer Terlingen benoemd is tot ridder n de orde van Oranje-Nassau. Steeds meer pseudo-vogel- pest in Oostzaan In Oostzaan zijn wederom gevallen /an pseudo-vogelpest geconstateerd, thans bij de pluimveebedrijven van de heren S. Meyn en K. Langenberg in de Kattenhoek te Oostzaan. Het betreft hier 400 kippen. De kippen zullen in het destructorbedrijf te Purmerend wor den vernietigd. plaats van eerste ontmoeting werden naast café en dancing o.m. opgegeven de achtkamer van de tandarts, de patat- kraam en de ontvangsalon van de waar zegster. Het werk onder de prostituées wordt sterk geremd door gebrek aan financiën kader. Het aantal geslachtszieken nt de laatste jaren snel af. Op de spreekuren voor huwelijks- en gezins moeilijkheden kregen 507 personen hulp voorlichting. Prof. dr R. "chippers, hoogleraar Ethiek aan de Vrije Universiteit, werd gekozen als hoofdbestuurslid. F Voor iedere weggebruiker een week leerplicht Verkeersongelukken kosten ons land elk jaar 88 millioen gulden lEN WEEK BIJZONDERE LEERPLICHT voor iedere weggebruiker" Dat is een van de pakkende slagzinnen, die er aan zal herinneren, dat de week van 11-16 Juni Veilig-Verkeer week is. De andere luidt: „De school komt bij u thuis" in de vorm n.l. van een op een schoolschrift gelijkend geschriftje „Veilig rijden, veilig lopen", dat op grote schaal wordt verspreid en de nieuwe verkeersregels zal bevatten. Jaarlijks bedraagt de schade, veroor zaakt door verkeersongelukken in ons land, 88 millioen gulden; ofwel elke twee weken gaat evenveel als de op brengst van de Haak-In-actie (ongeveer 3 millioen gulden) verloren door de schuld van de weggebruikers. In verge lijking met 1949 is het aantal verkeers ongelukken in 1950 met 22 procent toe genomen. Het aantal motorrijtuigen (plus bromfietsen) steeg met 40 procent. Op de buitenwegen is de drukte verge leken bij 1938 verdubbeld Het Verbond voor Veilig Verkeer legt van 1116 Juni het accent op de nieuwe regels. Voor de jeugd van de lagere scholen bestaat het propagandamateriaal uit kleurplaatjcs, plakplaatjes met les- speciaal Wat zullen land zit vol met verrassingen, zei Kees toen i de sluis een sluiswachter vroeg of er een mijn heer Huisman aan boord was. tamme vaar en eenparig besloten zij zich te zullen ver zetten tegen elke daad van vrouwelijke agressie- Terwijl zij bezig waren zich met koffie moed te gieten zag Arie naar het gezicht van Jac- Een brief zeker, riep Kees omhoog waar ques... tjonge wat zag die kerel er uit. Nadenkend En mijn kostelijke nachtrust..? Nachtrust..? vroeg Arie verwonderd. De kommandant deed daarop het verhaal van hun nachtdienst. Er werd nogal gestroopt op de Maas en een zalmdrijver van de benedenrivie ren was in hun ogen een verdachte schuit. Zij hadden wel aan boord kunnen komen voor een onderzoek, maar de zaak werd mooier als het een kwestie werd van op heterdaad betrappen. De gehele nacht ging voorbij en de stropers ble ven rustig te kooi. Zij begrepen er niets van en toen zij de Zwerver vroeg in de morgen los gooiden, kwamen zij er achteraan want zij wilden nu haring of kuit van het geval hebben. Hebben jullie ons heel de nacht in de gaten gehouden, vroeg Arie ongelovig. Heel de nacht, bevestigde de kommandant en hij leverde het bewijs van hun waakzaam heid- Om kwart voor vier kwam er iemand van jullie naar buiten, een kwartier later alle drie, een is er toen naar de wal gegaan en vlak voor mijn voeten dook hij in het riet neer. Dat was ik, zei Kees, als ik wakker wordt moet ik altijd naar de wal; voortaan zal ik goed opletten of geen schoenen van een poli tieman in de weg staan. Gezamenlijk met de^ po litiemannen dronken zij koffie en op de hoge muur de sluiswachter stond. Geen brief... een dame, was het antwoord. Een dame.stamelde Kees en in een wan kelbaar evenwicht balanceerde hij een ogenblik in een gevaarlijke positie op het smalle boord van de Zwerver. Hij herstelde zich echter en lachend zei hij Die heeft er geen gras overheen laten groeien. Je vrouw is resoluut, antwoordde Arie. En waar is zij? vroeg Kees de sluiswachter. In het dorp, tegen tien uur streelde hij zijn kin waarop een oogst stond van drie dagen. Kees volgde dit gebaar, maar ver schrikt trok hij zijn hand terug. Compleet prikkeldraad, grijnsde hij. Na een paar minuten stonden de vrijbuiters elkaar te verdringen bij de enige spiegel. Mijn vrouw werpt haar schaduw vooruit, zei Kees terwijl hij Jacques een dikbezeepte scheerkwast in de hals duwde. Jacques sprong terzijde weg en dit was juist wat Kees beoogde. zij weer Breeduit ging hij voor de spiegel staan op ten, het was jammer van de tijd- Als de vrouwen op het toneel verschijnen behoeft er met tijd niet meer gerekend te worden, zei Arie. Wat weet een vrijgezel van vrouwen, spotte Kees. Genoeg om ons te beklagen. Klaag maar niet, een dag mag zij blijven, vanavond zet ik haar in Roermond J~ trein... ik ben de baas! We zullen zien, antwoordde Arie. Monsieur is zeer zeker van zichzelf, meende Jacques. De toon in hun stem zinde Kees met, hij was terug. Jacques en Arie lieten de ruimte voor de spie gel aan Kees, het was tenslotte zijn vrouw. Hij zou nog genoeg te verduren krijgen, plaagden zij. Na het scheren had Kees geen rust meer om ergens te gaan zitten, hij ijsbeerde door het ruim tot hij besloot maar eens naar het dorp te gaan: op de sluis zouden ze wel weten waar hij zijn eer op de vrouw moest zoeken. Wie weet hoeveel bagage zij bij zich heeft, zei hij verontschuldigend. Met verende stappen liep Kees over de vlonder doch toen hij op de wal stond keerde hij weer den niets te te Belfeld sloten zij voor de duur van hun aan de Sluis boord de lakens uitdelen, daarvoor zou hij zorgen. geen vrouw zou hier aan Arie en Jacques. Het was al te zot, Kees de e Kees kon echter groot doen zo veel hij wilde, 0MB Schoolverkeerskrant met een prijsvraag. Een speciale affiche zal het publiek attent maken op de voorrangsregels en een tweede op gevaarlijke kruispunten. Ten slotte wordt nog met twee andere slagzinnen gewerkt: ..Loopt en rijdt met overleg, de dood loert op de weg" en „Streeft allen naar minder ongevallen". Bijna 34 mille voor Sonneheerdt Nu dit blindentehuis een kwart eeuw bestaat (Van een onzer verslaggevers) In de Utrechtse Domkerk, waar het 30-jarig bestaan van de Ver. tot Chr hulpbetoon aan blinden en het zilveren jubileum van het blindentehuis Sonne heerdt te Ermelo werden herdacht, bood ds W. F. ten Rouwelaar uit Ede, voor zitter van de Jubileumcommissie, aan het bestuur een enveloppe aan met f 33.914.50, het batig saldo van de Jubileum-actie. ,Ds Ten Rouwelaar wees op het grote doel der vereniging: Aan de blinden moet een weg worden gewezen, waar langs het leven met blijdschap kan wor den vervuld onder alle omstandigheden. Dit is de weg van het Evangelie en met vreugde mag gezegd worden, dat menige blinde met het oog des geloofs ziet het werk van onze God. De voorzitter der vereniging, ds B. J C. Rijnders, uit Hilversum, gaf een over zicht van de geschiedenis van Sonne heerdt. Hij herdacht de overleden op richter en medewerkers, met name de eerste voorzitter, ds J. C. Sikkel- Het gemengd koor van Sonneheerdt „Inter Nos" zong enige liederen. Voorts zong mevr. Ankie van Wicke- voortCrommelin en speelde de orga nist van de Dom, Stoffel van Viegen. Ds W. G. Harrenstein. uit Amsterdam sprak over de schijnbare tegenstelling tussen blindheid en blijdschap.. Schijn baar. aldus deze blinde predikant, want blinden zijn vaak blij en vrolijk. Wat is het geheim van der blinden blijdschap? Paulus zegt het: de waarachtige blijd schap groeit in een mens als hij hier beneden geen licht meer ziet en de blik slechts omhoog kan richten. Vandaag werden op Sonneheerdt met de correspondenten uit het gehele land beide jubilea gevierd. Lettergieterij v/h Tetterode 100 jaar De lettergieterij Amsterdam, voorheen N. Tetterode, bestaat op 1 Juni honderd jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de jongste creatie van de bekende ontwerper S. H. de Roos verschijnen, de De Roos Romein. Deze N.V., die niet al leen letters in alle soorten, maar ook grafische machines en vele andere arti kelen levert, heeft dochtervennootschap pen in Brussel, Djakarta. New York en Parijs en heeft thans een aandelenkapi taal van zes millioen gulden. bs J. Groeneveld te Woudrichem overleden In Woudrichem is op 35-jarige leeftijd overleden ds J. Groeneveld. predikant van de Ned. Hervormde gemeente aldaar. Voordien bediende hij het Woord te Molkwerum, waar hij op 15 December 1946 zijn intrede deed. Pares in English. J R Simons. Dutch. French and Gen- geboren te Oosterhout (N.-Br.) WAGENTNGEN. 29 Met. Bevorderd tot doc tor in de landbouwkunde Ir P. Burlngh. geboren te Blijham (gem. Wedde) op proef schrift: Over de bodemgesteldheid rondom ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 30 Mei. Gesl. doet. ex. Ned. recht mej. A van Langen. Den Haag. idem de heren R A Vos. Rotterdam. J D Verschoor, Leiden; doet. ex. Indologie (economisch) J W Schoort, Den Helder; doet. ex. Ned. taai en letterkunde mei. G C de Haan. Den Haag: doet. cx. wis- en natuurkunde (plaoetlsche natuurkunde) N M Hugenholtz. Oegstgeest: cand ex wis- en natuurkunde (L) E H M Geirnaert. Lelden, idem mej. L H Flkeh- scher. Den Haag. Idem (A) C van der Brug. Rimswijk. idem (H) S Jelgersma. Oegstgeest. (H) L O'Herne. Den Haag. UTRECHT. 28 Mei. Geslaagd: doet. examen sociale geografie: T J Hoogenboezem. irrbe i Advertentie 'n enkel tablet doet wonderen m o CKefarine.4 giSgBEESSjSMBi TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 75 CT. Hel lied der aethergolven DONDERDAG 31 MEL HILVERSUM 1 (402 m). KRO 7 00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram 9 40 Schoolradio. NCRV 10 00 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Kerk koren en orgel. KRO 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.03 Kon. Mil. KapeL 12.3012.33 Land- en Tuinbouw.) 12.55 Zon newijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Lichte muziek. 1.40 Mezzo-sopraan en plano. NCRV: 2.00 uur Promenade orkest en solist. 2.45 Voor de vrouw. 3 15 Gram. 3 30 Cembalo Gezelschap en tenor. 4.00 BIJbelezing. 4 45 Vocaal en semble. 5 00 Voor de Jeugd. 5.30 Gram. 5 50 Regerlngsultz.: Jeugduitzending: open". 6.00 Ve: 'kprogramma. 6 30 „Ale klokken lulden", iserle. 6.45 Gram. 7 00 Nieuws 7.15 „Le- 1 antwoord". 7.30 ..In dienst van het Va- land". causerie. 7.40 Radiokrant. 8.00 uur luws. 8.05 Koorvcrenlglng en orkest. 8.30 noduo. 8.50 ..Coöperatieeen vergeten hoofdstuk", causerie. 9 10 Gram. 9.25 StrlJk- iltst. 10.15 Buitenlands overzicht. 10 35 Gram 10.45 Avondoverdenking 11-00 ieuws. 11.1512.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM H (298 m). AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 30 Gram VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: DO Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 15 Gram. 9.30 Idem. 10.30 De Antwoordman. 45 Gram. 10 50 Voor de kinderen. 11 00 Ra- dioscoop 11.45 ..Is er Iets nieuws onder de Tuinbouw 12 38 Pianospel. 1.00 Nieuws. 1.20 Metropole Orkest 1.45 ,.U kunt het ge- 1,50 Metropole orkest. 2 00 2 30 Planorecital 3.00 Voor 5 00 Voor de Jeugd. 6.00 s 6 15 Practische wenken voor hengc- 6.20 Sport 630 Orkestconcert. 7.10 Gesprek met de brandweerman. 7.20 Gram. Wervingspraatje over de opleiding to» msofficler bij de KJLA. 6 00 Nieuws. 8 05 Actualiteiten 8 20 Radio Phllh Orkest. 35 „Een nachtmerrie", hoorspel. 10.10 Gram. 1.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11.3012.00 Dans- Voor de arbeiders. 12.55 Weerber. 1.00 uur vs. 1.10 Mededelingen. 1.20 Film. 1.55 Sport. 2.00 oor de scholen. 3.10 Sport. 3.25 Hoorspel. 3.55 Schots orkest. 4.45 Causerie. 5.00 Voor de kinderen 5 55 Weerber. 6.00 uur ieuws. 6 15 Sport. 6.20 Orkestconcert. 645 ev. programma. 7 25 „Die Walkuren", lera. 8.45 Causerie. 9 00 Nieuws. 9.15 Gev. uziek. 1015 Wetenschappelijk overzicht. .30 Gram. 10.45 Parlementsoverzlcht. 11.00— ENGELAND, BBC Light Pro 12.45 Orkest 2 00 Voor de Voor de so. t. 1.45 Voor de kinderen. 3.45 Lichte „Mrs Dale's Dagboek". 4.30 Causerie. 4.45 Or gelspel. 5.15 Pianorecital. 5 30 Schots Va- iete Orkest 6.15 Klankbeeld. 6.45 Hoorspel. 1.00 Nieuws. 7 25 Sport. 7.30 „Around the shows'. 8.00 Hoorspel 830 Lichte muziek. .00 Gev. programma. 10.00 Nieuws. 10.15 uur ictualitelten. 1020 „May I have the pleasu re?" 11.00 Voordracht. 11.15 Film Ball. 1156— (GEZONDE SLAAP:! pullman ^ÏKatrcióóen BRUSSEL, 324 en 484 m. 1145 Gram. 12.15 Acc.muzlek. 12.30 Weer dichten. 12.33 Voor de landbouwers. 12.40 cc. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Voor de Jeugd. 3 00 Engelse les. 3.15 Orgelmuziek. 3.40 e les 4 00 Gev. programma. 5.00 uur vs. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram 6 30 Voor de soldaten. 7 00 uur vs. 7 30 Zang en plano. 7 50 Causerie, erzoekprogramma. 9 00 Klankbeeld 9 30 10 00 Nieuws 10 15 Kamerorkest. 10.43 11.00 Nieuws. 11.05—12 00 Dansmuziek. Jllste. 1.00 Nieuws. 30 Gram 3 00 Kamermuziek. 3 45 en m 4.30 Pianorecital. 4.50 Gramot. 5.10 Continental Kwintet. 6.30 C.ramofoon- zlek. 7 00 Omroeporkest en solist 7 45 uws 8.00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.10 en 10 30 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 1156

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5