Op bezoek bij tournooiende kemphanen op de baltsplaats Een rijke weduwe en werden in 1872 haar dienstbode vermoord Verbazing en schoonheid op een êngels feest NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 30 MEI 1951 Er is veel te observeren Spannende spiegelgevechten van vechtjassen Midden April hadden we onze eerste voedselzoekende kemphanen reeds op het drassige land gezien. Duidelijk waren er enkele vogels tussen die groter waren: de mannetjes die nog hun winterpakje aan hadden en behalve door het verschil in grootte niet van het eenvoudige bruingrijze hennetje waren te onderscheiden. Eén ervan vertoonde reeds het begin van een kraag. We besloten in Mei terug te komen op de plek waar we ze elk jaar, soms vanuit een sehuilhut, konden be spieden op de stoei- of kampplaats van de kemphaanmannetjes. Op het strijdveld Dan zouden alle haantjes, weer bont uitgedost, bun interessante steekspelen laten zien. die soms tót in Juli kunnen voortduren. Op een prachtige voorjaars avond besloten we de volgende morgen vroeg op stap te gaan om de kemphanen op te gaan zoeken. Zo gezegd, zo gedaan. En in de kille voorjaarsmorgen trokken we door het bedauwde gras. dat rijkelijk versierd was met het wit der madelieven en het geel van paardenbloemen en dot ters. Veldleeuweriken jubelden! Het be looft een goede dag te worden, bemoe digden we elkaar. Kieviten, grutto's, tureluurs, visdieven, zwarte sterns en schol-eksters waren druk in de weer en riepen onophoudend. Af en toe merkten we een oeverloper langs een slootkantje op, gewoonlijk pas als die /oor ons opvloog met een trillende vlucht in een boog laag over het water en een helder „die-die-die" roepend om verderop weer ergens neer te strijken. Deze kleine grijsbruine doortrekkers gaan door en broeden niet of zeer zelden in ons land. Tussen al dit drukke gedoe zijn de kemphanen reeds verdiept in hun steekspelen. Ze waren er weer. op de zelfde plaats als verleden jaar, de bont uitgedoste ridders. Met een 20 maal ver grotende kijker haalden we ze dan zeer nabij. Ja. bont uitgedost, want al de man netjes verschillen in verentooi. Alle zijn anders gekleurd en bij het bekijken van hun spel zal dit het onderscheiden ver gemakkelijken. De mannetjes ondergaan in het voor jaar een grote verandering. De kop- veren vallen voor een groot gedeelte Uit en daarvoor komen kleine gele wratjes in de plaats. De achterkop wordt versierd met een dikke, dub bele. opzij uitstaande, afgeronde kuif en de veren van de voorhals groeien uit tot een brede kraag die het ge hele voorlichaam als een soort schild bedekt. De kleuren zijn zeer variabel zodat geen der vogels op een ander gelijkt. Er zijn rode, grijze, bruine, witte, zwarte, blauwgrijze, gevlekte, effen en gestreepte kragen bij Met het ontstaan van de kraag treden veranderingen op in de kleuren van mantel, schouders, staart, borst, bui tenkant van het lichaam en zijkanten der vleugels. Deze lichaamsdelen hebben vaak min of meer de grond- tint van kuif en kraag. Deze voorjaarstooi is maar van korte duur en in Juli zijn bij de meeste dieren de veren van kop en halstooi al weer uit gevallen. De spiegelgevechten, welke op de baltsplaats worden gehouden door de mannetjes, hebben tot doel de eenvoudig getekende wijfjes te lokken en de aan wezige driften ten toon te spreiden. Het js eigenlijk geen wonderlijk gedrag van deze kemphanen. Immers, het mannetje bemoeit zich» niet met de nestbouw, het bebrnpden der eieren, het verdedigen van het legsel en het grootbrengen der jon gen. zodat de instincten anders zijn dan bii vogels waar het mannetje deze zorgen wel met het wijfje deelt, zoals bijv. de kievitman die zijn broedgebied verdedigt tegen ei err overs, zelf ook broedt en „kuil tjes draait". De koekoek heeft weer een andere gewoonte door de eieren in nesten van de pleegmoeders te brengen. Morinel- pluvier enfranjepotenwijfjes laten het broeden en het verzorgen der jongen aan de mannetjes over en merkwaardig is dat bij de poten niet het mannetje het mooiste kleed heeft, maar het wijfje. Het man netje heeft immers een mimicry nodig om niet op te vallen tijdens het broeden op het eenvoudige grondnest met eieren. De met allerlei gekleurde gedoste beweeglijke kemphaanmannetjes op het tournooiveld behoeven de kemp- hennen niet te zoeken en ook door geluid behoeven deze zwijgzame vogels hele maal niet op te vallen. Reeds van grote afstand zijn de vechtende hanen te ont dekken. Quasi toevallig vliegen er wijfjes over, strijken en blijven verenpikkend f de buurt of midden tussen de mannetji zitten alsof zij van al dat gedoe niets merken. De op het platgetrapte gras neer gehurkte mannetjes, die zo korte tijd hebben gezeten, springen dan op en gaan vliegende vaart met de snavels naar ■en gericht tegen elkaar in, botsen •st aan borst, gaan springend en dan send vleugelklapperend omhoog en delen elkaar klappen uit met de vleugels Val len dan weer neer, om ineens met de snavel op de bodem gedrukt door de po ten te zakken en doodstil te blijven zit ten. Spoedig komen er weer nieuwe man netjes bij en gaat het opnieuw beginnen, doorgezakte poten gaan zij «lkaar in vliegende vaart tegemoet en som mige mannetjes worden wel eens tot bui ten het tournooiveld achterna gezeten. Elk haantje heeft zijn vaste plaats en juist daar ontstaan hele kale plekken in het gras. Haags drama in de „Bogt van Guinee" aanleiding tot kermisvermaak MISSCHIEN WETEN hoogbejaarde Leidenaars nog iets te, vertellen van de dubbele moord in Den Haag, die in de nacht van 13 op 14 Decem ber 1872 in de Bogt van Guinee gepleegd werd op de bejaarde mevrouw Van der Kouwen en haar dienstmaagd Helena Beeloo. Deze moord bracht destijds veel ontsteltenis eerst in Den Haag zelf en daarna in het gehele land. De schildwachten liepen de dag na de moord met geladen geweren patrouille en weken en maanden lang werden spiritistische seances gehou den om de moordenaar te helpen zoeken. Hij werd ten slotte, drie jaar na het misdrijf door zijn loslippigheid in een dronken bui gepakt en tot levens lang veroordeeld. Televisie-uitzendingen in Augustus oi Sept. De besprekingen over het televisie probleem hebben een dusdanig vlot be loop. dat mag worden aangenomen, dat de Federatie van Omroepverenigingen in Augustus of September een begin zal maken met de verzorging van televisieprogramma's. Begin Juni gaan acht medewerkers, twee per omroepvereniging, naar Enge land om daar een speciale televisiecur sus van de BBC te volgen. De cursus begint 4 Juni en duiirt drie weken. Deelnemers aan deze cursus zijn: Jan van Herpen en Ger Lugtenburg van de Avro. J Deifgaauw en B. Mettrop van de KRO, P Koen en D Simons van de NCRV. B Steggerda en Willy van He- mert van de VARA In Engeland Televisie moet wachten op herbewapening Maandag heeft een Engelse parlemen taire commissie, die de Britse herbewa pening bestudeert, de regering geadvi seerd, het bouwen van enige ontworpen krachtige televisiestations te staken. De commissie zegt, dat de nieuwe zenders het aanschaffen van televisietoestellen zouden bevorderen, waarin voor wapens schaarse materialen zouden worden ver werkt. Volgens de commissie geloven fabrikanten van auto's en vliegtuigen, dat de levering van werktuigen niet op de schaal, zoals door de V.S. beloofd, zal kunnen worden gehandhaafd. In Amerika: ruim baan voor televisie in kleuren Het Amerikaanse Oppergerechtshof heeft vandaag alle hinderpalen, die dt kleurentelevisie in de weg stonden, op geruimd door met acht stemmen tegen één de methode van het Columbia Broad casting System goed te keuren. De Radio Corporation of America, die arbeidt aan de vervolmaking van een ander systeem, had de justitie verzocht het gebruik van de Columbia-methode verbieden. In New York zal de C.B.S. nu binnen enkele dagen met televisie-uitzendingen ir. kleuren beginnen. Maar men verdacht, dat het lange tijd zal duren, voordat er vele toeschouwers zullen zijn, daar voorzettoestellen nocng zijn voor de bestaande zwart-wit-ont vangers. Zoals vele vogels een broedgebied hebben, hebben zij denkbeeldige grenzen op deze baltsplaats en ver dedigen die met hand en tand. Bij het verdedigen pikken zij elkaar op de kale plekken met wratten bedek te schedel. Ongelukken gebeuren zel den. Bij de mannetjes waar de pa ringsdrift het meest aanwezig is, zal het mannetje zijn kleine plekje grond het beste gezuiverd kunnen houden van andere. Deze mannetjes zijn dan ook favoriet bij de wijfjes en bezit/ ten de beste plaatsen op de „ridde" zoals men in Friesland de kamp plaats noemt. We konden dat allemaal duidelijk waarnemen. De mannetjes met de blauw grijze en de roodbruine kraag waren de „sterksten", terwijl de „zwarte" slechts af en toe kwam kijken om weer direct daarna te verdwijnen en aan de andere kant van het weiland langs een sloot te gaan suffen. Door deze gevechten wordt dus wel degelijk een selectie toe gepast. De wijfjes maken hier een keus uit de mannetjes. Als er dan weer wijfjes neerstrijken begint het weer en zien we de man netjes in lokhouding de vleugels sprei den, zodat de lichte onderkant te zien komt. En dan wordt de staart loodrecht naar boven gehouden, waardoor de witte zijzomen van de staart opvallen. We hebben kunnen zien, dat door de emotie en opwinding bij vergissing deze lokhouding ook werd aangenomen als er nieuwe mannetjes neerstreken. Het is te begrijpen dat, waar we gemiddeld steeds ongeveer twintig vogels druk bezig zien, op een klein oppervlak, er veel valt te observeren bij al die bedrijvigheid die de gehele dag voortduurt en tot in Juli doorgaat. Zelfs 's nachts blijken de kemp hanen hun plaatsen op de baltsplaats niet te verlaten. Op de terugtocht horen we in de sche mering nog het roepen van de geheim zinnige kwartelkoning. Jaap Taapken. PROF. KRANENBURG nam afscheid van de Eerste Kamer Prof. dr R. Kranenburg, d.e in ver band met zijn met 1 Juni ingaande lid maatschap van de Raad van State, uit de Eerste Kamer treedt, heeft gistermid dag met zijn echtgenote een druk be zochte afscheidsontvangst aangeboden Onder de vele gasten, die ln de fraaie vertrekken van onze Senaat, de aftre dende president de hand kwamen druk ken. waren behalve zeer vele Eerste Kamerleden, verschillende kopstukken uit de Tweede Kamer, minister-presi dent Drees met een aantal leden van het kabinet, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr Beelaerts van Blok land en verschillende leden van dat college, de Canadese ambassadeur, Pierre Rapport Bertha Hertogh een „bestseller"? Het rapport, dat ln Singapore is sa mengesteld omtrent de ongeregeldheden, welke op 11 December tengevolge van de zaak Berta Hertogh aldaar hebben plaats gehad, is uit Londen naar Sin gapore teruggezonden, waar net zal wor den gepubliceerd. Men verwacht, dat het een ..best sel ler" wordt Klap op de kop van lut Aan de Bogt van Guinee 25, het tegen woordige Huygenspark, woonde ln 1872 rouw de weduwe Van der Kouwen- Cate, een vrij bejaarde oude dame, die voor die tijd zeer vermogend was. In 1864 had ze een „halve ton goud ge ërfd". Daardoor was ze in staat geweest f 9000, het perceel te kopen, waarin ze woonde. Ze was een goedhartige vV, maar erg onverstandig. Aan al haar kennissen en dienstboden liet ze schatten zien, toonde haar juwelen, totdat ten slotte iedereen wist, dat me- iv Van der Kouwen er warmpjes bij zat. Gevangenen uit die dagen beraam den geregeld plannen om bij haar in te breken, als ze vrij kwamen. Mevrouw Van der Kouwen was zeer intiem met een koopvrouw Mietje Slop, die zeer bevriend was met die onder wereld-mensen. Een zekere „Dode Kareltje" had reeds lang voorspeld, dat men bij haar zou ;aan inbreken. Als dienstbode was. bij de oude dame werkzaam Helena Beeloo, een fatsoen lijk meisje van 22 jaar. Vóór haar had echter gewerkt Christina Goedvolk, i lichtzinnig meisje, dat niet al te goed bekend stond. Zij had verkering met een kellner uit Scheveningen H. J. Jut. Christina bleef echter geregeld bij me- w Van der Kouwen komen, omdat deze zeer op haar gesteld was. Op de bewuste avond had de oude evrouw bezoek van haar vriendin mej. Van Heusden, Helena Beeloo zat met haar vrijer (met toestemming) in de keuken. De volgende morgen werd de deur voor bezoekers niet geopend zoals gebruikelijk. Toen de politie er bij was jehaald, ontdekte men een vreselijk schouwspel. Helena lag in de keuken bij de kachel met een stoel op haar lichaam. Op een paar pas afstand lag mevrouw Van der Kouwen. Het motief van de moord was direct duidelijk. Bijna alle kostbaarheden waren verdwenen. Er ontstond een paniek in Den Haag. Duizenden inwoners waren enkele da- >n later bij de begrafenis aanwezig. Toen een vrouw opmerkte, dat de moor denaar best -achter de lijken aan kon lopen, moet Jut erg geschrokken zijn. Hoewel de politie naarstig zocht en zelfs een zekere schipper De Jong een jaar lang in preventieve hechtenis hield, kwam zjj niet verder. De belangstelling verflauwde, totdat op 31 Mei 1875 de schuldigen werden gepakt en bekenden. Het waren Jut en zijn vrouw Christina. Op 2S April van het daarop volgende jaar begon het geruchtmakende proces. Een grote menigte woonde de rechtszit ting bij, terwijl politie te paard zorgde, dat er geen ordeverstoring plaats had. President van het Hof was mr W. G. F. G. L. Francois. De latere minister president mr P. W. A. Cort van der Linden verdedigde Jut en mr Thorbecke Christina. De conclusie van het Hof luidde le venslange gevangenisstraf voor Jut er 12 jaar tuchthuisstraf voor Christina. Daarmede was een eind gekomen aar de „dubbele moord in Den Haag" waar aan vele geschriften en boekjes en zelfs liedjes gewijd werden. De toedracht Hoe is Jut er echter toe gekomen twee vrouwen te vermoorden? Bekend was. dat hij gauw wilde trouwen, i er geen geld voor had. Met zijn aanstaan de vrouw sprak hij over de moord. Aan vankelijk weigerde Christina, maar slotte stemde zij er mee in. Op de avond van de 13e December 1872 kwam Jut zijn meisje van haar dienst halen. Samen gingen zij naat het huis van mej. Van Heusden en toen deze er niet was wisten lat ze op bezoek was bij mevrouw Van der Kouwen. Ze vermaakten zich poosje in een herberg en gingen toen op de uitkijk staan in het plantsoen van liet zich op haar vallen en ging toen verschrikkelijk tekeer, dat ook Van der Kouwen vrijwel terstond de laatste adem uitblies. Druipend van het bloed ging de moordenaar naar boven, wies zich de handen en brak alles open. Zonder dat iemand iets gemerkt had, verlieten zij ongezien het huis. Op 19 Februari 1873 werd met veel pracht en praal het huwelijk ingezegend in de Kloosterkerk. Toen volgde een le ventje van plezieren en reizen. Ze voel den zich niet helemaal zeker en vertrok ken naar Amerika, kwamen weer terug, maar reisden toen naar Zuid-Afrika. Ze woonden een poosje in Vught, waar ze het er goed van namen. Ten slotte kwa men ze in Rotterdam terecht, waar ze een tapperij kochten. Erg aangenaam was dit niet, want iedereen wist, dat Christina bij mevrouw Van der Kouwen had gewerkt. Zelfs zag men hen voor de moordenaars aan. Ze hadden besloten om maar weer naar Zuid-Afrika te vertrek ken en er werd al onderhandeld over de verkoop van de tapperij, toen ze werden gearresteerd. Jut had in een dronken bui zijn mond voorbij gepraat. Jut overleed Dupuy, de deken van het corps diplo matique en andere diplomaten, de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr Kesper. de commissaris van de Koningin in Utrecht, de heer Reinalda, de president van de Hoge Raad. mr dr Donner. de burgemeester van Amster dam, mr d'Ailly en oud-minister mr Vele aanwezigen feliciteerden mr Jonkman met zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer, welke juist gistermiddag was bekend gemaakt. Duitse auto (130 kilo) wordt in lutphaas samengesteld Zoals onlangs is gemeld had de N.V De Kleine Auto i o te Jutphaas bet plan opgevat om kleine auto's te vervaar digen De N.V. heeft thans het recht ver worven tot de assemblage van de door Kleinschnittger te Arnsberg ln West falen ontwikkelde zeer kleine auto. waarvan het bedrijfsklare gewicht 130 kg bedraagt. Dit lichte wagontje wordt op het ogenblik in Jutphaas samenge steld De afzending van de assemblage onderdelen is echter nog beperkt. De totale belasting van het wagentje bedraagt 170 kg. zodat twee volwasse nen kunnen worden vervoerd. Het ben- zinegebruik bedraagt 1 liter op 40 kilo meter. de maximumsnelheid is 70 km per uur. de kruissnelheid 50 km per uur Ook dit wagentje zal door de weelde belasting worden getroffen, zodat bij de invoering daarvan deze kleine auto ook ln prijs zal moeten stijgen. Dierenpark Wassenaar blijft maar groeien Het National Zoological Park te Washington heeft een verscheidenheid van zoogdieren, vogels en reptielen over gedragen aan de heer P. W. Louwman. eigenaar van het Dierenpark Wassenaar. Weldra zullen deze transporten in ons land arriveren. Prins Bemhard opende labriek in Hengelo Met het in werking stellen van het centrale richttoestel voor nieuwe kruisers heeft Prins Bernhard gistermiddag de nieuwe fabriek der N.V. Hollandse Signaal Apparaten te Hengelo officieel geopend. Talrijke leden van het corps diploma tique, het E.C.A.-hoofd, de heer Clarence E. Hunter, minister Van den Brink secretaris-generaal van 1 van Oorlog, de heer L. C. Rietveld, wa ren o.a. bij de opening aanwezig. Afvoer Ambonnese mili tairen voltooid Op 25 Mei is de Kota Inten met 83S Ambonnese passagiers uit Indonesië naai Nederland -ertrokken. waarmede de af voer van de Ambonnese ex—KNTL-mili- talren is voltooid. Op 30 Mei en 4 Juni zullen de laatste contingenten van de KL en het voorma lige KNIL naar Nederland vertrekken Daarmede zal ook de repatriëring van KL-Won n'ot-A~t«mne°e ner<mn»el van het voormalige KNIL geëindigd zijn ifwikke1'n*'scommando Npdprlandse troe pen in Indonesië, zal tezamen met zijn chef-staf. majoor J C. Smit. en adjudant, op 4 Juni op Schiphol aankomen. De hoofdpersonen uit het drama van 1872. Boven: de vermoorde mevrouw Van der Kouwen (links) en haar dienstmeisje Helena Beeloo. Onder (links) de kleine kellner uit Scheveningen H. J. Jut, die mei zijn latere echtgenote Christina Goedvolk (rechts) de afschuwelijke daad beging. het Huygenspark. Toen de visite ver trokken was, belden zij aan. Helena Beeloo deed open. Mevrouw riep „Wie is daar?" Helena antwoordde, dat Christina het was, die wel meer op bezoek kwam. Mevrouw vroeg of ze maar naar boven kwam. Jut bleef bij Helena in de keuken. Toen zij zich met haar rug naar Jut toedraaide, stak deze haar met een dolk een paar keer. Helena zakte ineen en stierf bijna onmiddellijk. Jut ging toen naar boven en riep, dat Helena „van zich zelve gevallen was". Mevrouw kwam naar beneden, bukte zich over Helena. Jut sprong toe. Hij stak haar met de dolk, maar die werd hem ontrukt, Hij twee jaren later in gevangenschap in Leeuwarden. Zijn vrouw, die 12 Jaar kreeg had daarna de leiding van een lichtzinnige kroeg. De kop van Jut Een handige kermisexploitant kwam na het proces op het idee het publiek iets te bieden, waardoor ze hun veront waardiging konden luchten. Een profes sor had het hoofd van Jut op sterk water gezet. De exploitant dacht: „Ik laat de mensen met een hamer op het hoofd slaan". Zo ontstond de kop van Jut. Dat is het enige overblijfsel van de gerucht makende moord in de negentiende eeuw in het rustige Den Haag. Festival oi Britain (IV) Holland lachte in het ernstige Londen LONDEN, Maandag. „My darling". Even keek ik verbaasd. Wat wilde die juffrouw van me. En dan nog wel hier midden op die prachtige Waterloo-brug over de Theems, ,,1'm sorry, I am married", was mijn uiteindelijke reactie. Het bleek echter achteraf vrij onschuldig te zijn. De juffrouw was een Fran- gaise, wilde de weg naar de Royal Festival Hall weten en wist niet pre cies hoe ze iemand in het Engels moest aanspreken. Ach, je kunt je vergissen in een vreemd land. En samen zijn we toen maar naar de nieuwe concertzaal gegaan, nog wat na-theoretiserend over de vergissing. Maar ai zei ze geen „darling" meer en ik geen „ma ehérie", toch waren we het er eens. dat er in Londen thans veel te veel te doen is voor een buitenlander. De Finse componist Sibelius (geb. 1865» werd in de Royal Albert Hall gehuldigd door Sir Thomas Beecham, o.m. met een uitvoering van diens 4e en 6e Symphonie. En de Engelse componist dr Ralph. Vaugham Williams werd uitstekend ver dedigd door de dirigenten Maurice Miles John Barbirolli. De muziek Vaughan Williams is op sommige ogen blikken van een grote bekoring, maar in de omvangrijke symphonische werken weet hij niet altijd de spanning te houden. Dank zij de zeer muzikale leiding door Barbirolli van zijn Hallé-orkest was de 4e Syhphonie toch wel overtuigend. Wer kelijk subliem bracht Barbirolli de praohtige Enigma-variaties van Elgar. Een opgetogen publiek applaudisseerde langdurig in de op Griekse wijze ge bouwde concertzaal. Natuurlijk was ook Benjamin Britten weer van de partij en hij bracht er zijn „Spring Symphonie" met het Londen Philh. Orchestra. Er moet van die Britten toch wel een speciale aantrekkingskracht uitgaan op de Engelsen. Hij is hi kelijk zeer in trek. Een zekere charme i ik niet willen ontkennen, maa toch nog niet voldoende om m< de creatieve krachten van Britten te tuigen. Als hij de „coming man" in Enge land is, dan lijdt Engeland aan bloed armoede. Wie heel belangrijk voor Engeland is, Sir Malcolm Sargent. Deze dirigent is bezeten van muziek. Zijn muzikantcske natuur weet hij steeds volkomen uit te leven en ook als orkesttrainer verricht hij uitstekend werk. De London Sym phonie van Haydn b.v. was een gebeur tenis. Zo ook de Water Musicsuite Handel. Die Water Music van Handel is eigenlijk pas goed tot haar recht gekomen in Bath, pittoresk en idyllisch gelegen, stad. 6 mijlen (ruim 170 km) van Londen verwijderd. In deze stad zijn nog de rechthoekige baden van de Romeinen gevonden. Op een van de baden z de inscriptie „These Hot Springs used by the Romans as early as the first century". Op de rivier de Avon, tussen de Oude- i de Pulteney-brug dreef een praam met leden van het Boyd Neel Orchestra, allen in historische kleding uit Handel's Zo kunt ge ook een auto bemachtigen In België roken 2.700.000 personen, va wie twee en een half millioen manne tussen de 17 en 65 jaar en 200.000 vroi gezamenlijk per jaar 78 millioen sigaren. 254 millioen cigarillos en 9 mil liard sigaretten. Het roken kost ieder der 2.700.000 per sonen gemiddeld 1688 frank per jaar (d.i. ongeveer ƒ126,60). Daarbij geven de Belgen nog gemid deld 2145 frank per jaar aan drank uit, hetgeen betekent dat zij aan deze twee genotmiddelen 3833 frank per jaar be- De conclusie van een Belgisch dagblad is. dat indien de Belgen 15 jaar lang niet roken en drinken, zij allen hun droom, eens een auto te bezitten, kunnen wezenlijken. Copraprijs verlaagd Naar uit cultuurkringen wordt, is de copraprijs voor het eerst sedert vele maanden verlaagd. De prijs zal per 1 Juni a.s. gebracht worden 160 roepiah's op 145 roepiah's per quin- taal, voor alle soorten dooreen leverbaar. Sport en Wedstrijden „Luctor" versloeg „Hil versum" met 32 Pittige strijd in Lisser sportpark Onder zeer grote belangstelling kwa men gisteravond in het Lisser sportpark tegen elkaar uit „Luctor", afdelings kampioen district West 1 A en „Hilver sum", kampioen West 1C van de Ned. politiesportbond. Beide elftallen verschenen volledig en het publiek kreeg een pittige wedstrijd te zien. De operaties van de Hilver- sumse voorhoede waren gevaarlijker, maar de achterhoede van Luctor, met keeper Mulderije aan het hoofd, wist stand te houden. Nadat v. d. Born van „Hilversum" de bal tegen de paal ge schoten had, nam „Luctor" door Strang de leiding (10). V. d. Bom maakte spoedig daarop gelijk (11). Na de rust kwam „Luctor" goedkoop aan de leiding, toen rechtsachter Van Dam in eigen doel scoorde (21). Een kwartier voor het einde verhoogde Muil wijk de voorsprong van „Luctor" tot 3—1. In de resterende tijd zetten de Hil versummers het „Luctor"-doel onder zware druk. Mulderije verdedigde zijn doel echter op uitstekende wijze en ver der dan één doelpunt kwamen ze niet (3—2). „Luctor" zal nu uitkomen in de strijd om het politlekampioenschap van Ne derland. L. T. C. „De Munnik" Het tweede team van „De Munnik" be nutte de inhaalweek door de voor a.s. Zaterdag vastgestelde wedstrijd tegen E.S.C. te spelen. In de plaats van mevr. Van Schaik speelde nu weer mee mej. Lamers. In het dames-enkelspel sloeg zij mej. Hel- mers met de klinkende cijfers 61. 6—0, terwijl ze ook het gemengd-dubbelspel met B. Hageman won in twee sets. C. Hollebrandse won ook nu weer zijn en kelspel. Nu moest De Vries er aan ge loven. Zoals gewoonlijk kwam hü in de eerste set weer achter te staan, wat ech- niet wegnam, dat hij de partij in twee s won. Mevr. De Vry en J. Braakman gaven goed partij tegen mej. Helmers Seegers, doch moesten met de cijfers 86 63 het onderspit delven. Het heren dubbelspel gaf minder spanning dan De uitslagen waren: De Vries verl. Hollebrandse 68 26; mej. Helmers verl. van mej. Lamers 1—6 0—6; de heer mevr. De Vries verl. van mej. Lamers Hageman 79 46: mej. Helmers er Seegers slaan mevr. De Vrij en Braak man 86 63; De Vries en Seegers slaan Hageman en Hollebrandse 61 6—4. Polotournooi „De Sleutelstad" De zwem- en poloclub „De Sleutelstad' organiseert op 15 Juni een polo-tournool in De Zijl. In de eerste afdeling zullen uitkomen L.Z.C., Brandenburg en De Zijl, in de tweede Sleutelstad, Zwip en Zios. Zomercompetitie K.N.Z.B. Voor de zomercompetitie van de K.N. Z.B. staan voor de Leidse clubs de vol gende wedstrijden op het programma: 1 Juni: De Sleutelstad—D.V.Z. en E Sleutelstad IISwift, 5 Juni: De Zijl II- Pinquins, De Zijl (dames)—C.W.P., De Zijl IV—Die Haghe, 7 Juni: De Zijl IV— Zios 2. Waterpolo Om de „Lepelaar"-prijzen De wedstrijden om de „Lepelaar"- prijzen worden op 23 Juli in „De Zijl" gehouden. Congres gymnasten te Florence begonnen Te Florence (Italië) is gisteren het congres van de internationale gymnastiek federatie begonnen. Aanwezig waren 44 gedelegeerden van 20 landen, waaronder Ierland. Duitsland en Japan wor den door waarnemers vertegenwoordigd. Over hun toelating zal deze week den beslist. tijd. En geheel overeenkomstig de ge schiedenis, werd op deze wijze de Water Music-suite gespeeld, 's avonds na don ker. Was dit niet gelijk een sprookje? Terug in Londen, zocht ik naar de rust an het oude Bath. De altijd maar op- straat-kranten-lezende inwoners keken ernstig. Het „keep smiling" is hier vergeten begrip geworden. Als vreemdeling moet je je natuturiijk aan passen. Dus ik kocht een krant, ging lopende lezen, viel bijna over een hond begreep plotseling, waarom al die lezende mensen zo ernstig keken. Op de frontpagina van een der bladen vond ik een groot verhaal over een die haar kunstgebit altijd op tafeltje naast het bed legde tijdens het slapen. Een zekere ochtend vond ze het niet, dacht het ingeslikt te hebben. het ziekenhuis Röntgenfoto's maken, alles zonder resultaat. Op het laatste moment voor een mogelijk opera tief ingrijpen, belde het dienstmeisje naar het ziekenhuis, dat het gebit in de hoek in de slaapkamer gevonden was. Verwondert het u nu, dat de Engelsen ernstig keken? En de krantenman had ït verhaal toch werkelijk met gevoel Dor humor geschreven. Toen ik eindelijk bij de St. Paul's een paar lachende men- trof. waren het Hollandse meisjes. Nog wel abonnees van ons blad uit Zoetermeer en Rotterdam. Holland lachte /eer. In Londen. Corn. Basoski. Schaakboeken voor de jeugd Van hoe grote waarde de kennis en de beoefening Van het schaakspel ook jonge mensen is, behoeft wel geen betoog. De Minister van Onderwijs schreef a. „Niet alleen is het (schaken) een goede oefening voor het denken, terwijl het tegelijkertijd ontspanning geeft, doch rustige en vooruitziende gedach- rustige en vooruitzeinde gedach- tenvorming". Van groot belang is ook algemene verbreiding van dit spel verband met het moeilijke probleem een juiste besteding van de vrije tijd. t is dan ook begrijpelijk dat zij, die belast zijn met de zorg voor de opvoe ding van de jeugd het schaakspel bij die opvoeding betrekken willen. En reeds komt op verscheidene scholen, zo- L.O. als M.O. het schaken als facultatief vak voor op de lesrooster. Vooral ook om de docenten in dit moeilijke vak enig houvast te geven, reeds een paar werkjes versche- iarvoor wij hier de aandacht vra gen. Want deze schaakboeken vormen, ieder voor zich, uitmuntende handlei dingen om ons geliefde spel te leren. Allereerst is daar de nieuwste, vierde druk van: „Oom Jan leert zijn neefje schaken", door Alb. Loon en Dr M. bestemd voor de jeugd en dan nog liefst voor hen, die nog nimmer schaakstuk hebben aangeraakt. Het i verhaaltrant geschreven en al le zende leert de jeugdige schaakstudent zonder enige moeite de elementaire re gels van het spel. Wanneer de jonge schaker op blz. 183 afscheid heeft ge nomen van „Oom Jan" weet hij meer van het spel dan menig „in-een-club- speler" uit vroeger dagen! Deze keurig verzorgde uitgave van de N.V. G. B. Van Goor Zonen te Den Haag, kost slechts f 2.90. Wij zouden bijna zeggen: als vervolg op bovenstaand boek verscheen bij de uitgevers Mij „De Tijdstroom" te Lo- chem het werkje: „Jeugdschaak" door L. G. Eggink en Dr M. Euwe (prijs f2.50) Dit boek is bestemd voor de jeugdige schakers, die, alvorens de moeilijke studie van openingen aan te vangen, goed zullen doen, zich inzicht te ver schaffen in partijstellingen. Dit inzicht wordt gegeven aan de hand van meer dan honderd stellingen uit meester-par- tijen. Hier is geen sprake meer van „dor re theorie". Dit is „levend schaken" en zo boeiend, dat ook de geoefende scha ker niet zal rusten voor hij tot de laat ste stelling van dit werkje genoten zal hebben. Moge mede door deze beide uitgaven het doel om de jeugd van Nederland schaken te leren, bereikt worden! W. H. van derNat. Donner en Van Scheltinga beiden remise De uitslagen van de 2e ronde van het Staunton-schaaktournooi te Cheltenham luiden: UnzickerRossolimo 44^4; Bo- goljubow—Van Scheltinga K; Klein Broadbent 10; GolombekStahlberg afgebr.; Donner—Trifunovic i4; Ma- tanovicWade afgebr.; TartakowerPirc 01; AlexanderGligoric afgebr. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Wade en Donner eindigde De stand luidt thans: 1. Pirc, Alexander. Klein. 1 plus een afgebr. partij; 4. Rossolimo. Broadbent, Donner en Unzicker 1 pnt. 8. Gligoric, Wade, Trifunovic, *4 plus een afgebr. partij; 11. Van Scheltinga, Bogoljubow en Tartakower pnt; 14. Stahlberg, Golom bek en Matanovic 0 plus 2 afgebr. par tijen. Belgen mogen weer tegen Duitsers voetballen De Belgische voetbalbond heeft giste ren weer toegestaan, dat Belgische club» tegen Duitse verenigingen spelen. Friese elfstedenwandeltocht begonnen Gisteren zijn ongeveer 200 deelne mers, bij wie 29 dames, te Leeuwarden gestart voor de vijfde Friese Elfsteden- wandeltocht. De wandelaars kwamen uit alle delen van het land. en ook de 74- jarige heer Hoeksema uit Amsterdam was weer van de partij. Zaterdagmiddag worden <je deelnemers weer t« Leeuwar den terugverwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3