Jïietturc geihscfft ÖTeuranl Reeds 18 mijnwerkers werden levenloos naar boven gebracht Ministers met stokken in de parlementszaal Churchill haast vloog Morrison om de hals Wist U WOENSDAG 30 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Advei tentle-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week AD VERTE NTICN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en 'dertigste Jaargang No 9238 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsheken mgnbtrtinltgttospui" Klap op de kop Jut van De ramp in de Easington-mijn Ondoordringbare muur van puin belet het redden der 64 anderen VOOR DE DERDE MAAL binnen een jaar is Engeland getroffen door een grote mijnramp, die in het gehele land diepe verslagenheid heeft teweeg gebracht. Zoals wij gisteren nog meldden, heeft zich in de Easington-mijn op ongeveer 270 meter diepte een hevige explosie voor gedaan, waardoor 82 mijnwerkers van de buitenwereld werden afge sloten. Thans hebben de reddingsploegen, wier werk in ernstige mate door gifgassen en grote hoeveelheden puin belemmerd wordt, reeds 18 slachtoffers levenloos naar de oppervlakte gebracht. onbekende oorzaak plotseling de ontplof fing voordeed, werd hij door de lucht- Aan de ingang van de schacht, waar zich smartelijke tonelen afspelen, wacht een grote schare familieleden der inge sloten mannen in zenuwverterende span ning op nieuws van de redders. Maar deze komen na elke afdaling even teleur gesteld weer boven. De toegang is door vele tonnen rotsblokken onoverkomelijk versperd. Men heeft niet veel hoop meer op het leven der mannen. Ook een lid van de reddingsbrigade is omgekomen. De ontploffing in de mijn, welke een van de grootste van Engeland is en zich gedeeltelijk onder de Noordzee uitstrekt, had plaats, toen de dagploeg de nacht ploeg 's morgens om 5 uur afloste, waardoor zich tweemaal zoveel mijn werkers in de mijn bevonden als normaal. Direct daalde een twaalftal reddingsploegen met graafgereedschap- pen, gasmaskers en zuurstoftanks in de mijn af. Maar ondanks urenlange ar beid slaagden zij er met in de ïngeslo- tenen te bereiken. Slechts 2 manhen werden levend boven gebracht, maar deze hebben ernstige brandwonden. Een van hen is de 19-jarige Matthew Wil liams. Deze was in een tunnel, onge veer halverwege de mijnschacht en een bloot gelegde kolenlaag. Toen zich door Het koninklijk bezoek aan Luxemburg Het officiële programma van het be zoek van de Koningin en Prins Bernhard aan Luxemburg luidt als volgt: Dinsdag 19 Juni: 4 uur 's middags aan komst op het vliegveld van Luxemburg. Ontvangst door de Groothertogin en de Prins van Luxemburg. Op het paleis ontvangst van het corps diplomatique, 's Avonds galadiner, gevolgd door re- Woensdag- Bezoek aan de walserij te Dudellange. Lunch aangeboden door de Koningin en Prins Bernhard in het Ne derlandse gezantschapsgebouw. Leggen van een krans bij het gedenkteken. Ontvangst op het gezantschap van de Nederlandse kolonie, 's Avonds receptie ln het stadhuis. Toneelvoorstelling dooi de Compagnons de la Scène. Donderdag: 'sochtens bezoek aan het sanatorium te Vianden. 's Middags be zoek van de Prins aan de hertogin van Parma, moeder van de Prins van Luxem burg, op het kasteel van Berg. Om half zes vertrek van de luchthaven van Luxemburg. Culemborg in miniatuur naar Kaapstad Geschenk van Nederlanders t.g.v. Van Riebeeck-herdenking Het Nederlandss Comité voor de Jan van Riebeeckherdenking te Kaapstad heeft, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, besloten, om aan Kaap stad een miniatuur van het marktplein met omgeving van de stad Culemborg aan te bieden- Deze miniatuurstad zou een terrein van 2 H.A. beslaan. In Cu lemborg is men thans druk bezig om nauwkeurige bouwtekeningen te maken, dia dan naar Kaapstad gezonden zullen worden. Men hoopt spoedig met de bouw te kunnen beginnen, daar de stad Culem borg t-g.v. de grote Jan van Riebeeck herdenking op 6 April 1952 in Kaapstad verrezen moet zijn. Nu geen uitstel meer voor de 7 nazi's Beroep thans niet-ontvankelijk verklaard De Amerikaanse rechter Walter M. Bastian, heeft thans het beroep van de zeven ter dood veroordeelde nazi's in de gevangenis te Landsberg van de hand gewezen, met het oog op het feit, dat de V.S. van juridisch standpunt bezien nog steeds in oorlog zijn met Duitsland Hierdoor gaat z.i. de klacht van advocaat Magee der veroordeelden, dat de dood vonnissen niet kunnen worden uitge voerd, omdat West-Duitsland de dood straf niet meer kent, niet op. Rechter Bastian heeft dan ook meegedeeld, dat Magee vóór 5 Juni een eventueel beroep aan het Amerikaanse Hof van Appèl moet voorleggen, aangezien hij de order tot uitstel der terechtstelling niet meer verlengt. Magee wil trachten de dood straffen omgezet te krijgen in levenslang. Radio neemt afscheid van K. van Dijk Deze week neemt de heer K. van Dijk, directeur van de afdeling Omroep van de N.C.R.V., als zodanig officieel af scheid, nadat hij enkele maanden zijn opvolger, mr A. H. van der Veen, heeft ingewerkt. De heer Van .Dijk gaat met pensioen. Dezer dagen nam hij afscheid als voor zitter van het personeelfonds van dt- Ned. Radio Unie. Mr v. d. Veen volgt hem ook in die functie op. Gisteravond nam hij afscheid van het N.C.R.V.-per- soneel en vandaag trad hij officieel af in een bijeenkomst van de verenigingsraad der N.C.R.V. in Utrecht. Vrijdag ten slotte volgen in het Hof van Holland te Hilversum jen receptie en een afscheids- 20 tot 30 meter vooruitgeschoven. Uit William's verklaring neemt men in, dat het centrum van de ontploffing zich in de laterale tunnel bevindt en niet noodzakelijkerwijze op de bloot ge legde kolenlaag. De directeur van de afdeling Durham van de nationale Kolenraad, Skinner, geeft elke drie uur een bulletin uit, dat op de muren van de mijn wordt aange plakt. Er is bijna geen gezin in het mijn- dorp waar niet een familielid wordt ver mist. De gehele nacht hebben vrouwen en moeders van de vermisten bij de schacht van de mijn op nieuws staan wachten, zwijgend en biddend. Koning George en Koningin Elizabeth hebben een telegram gezonden naar de afdeling Durham, waarin zij hun droefheid over de ramp te kennen gaven. Een mijnwerker, Allan Joyce, die tot de dagploeg behoorde, heeft zijn leven waarschijnlijk te danken aan het feit, dat hij zich verslapen heeft. De drie mannen, met wie hij gewoonlijk samen werkte, zijn ingesloten. In September van het vorige jaar werd Engeland, zoals men zich zal herinneren kort achtereen door twee rampen getrof fen. In de Creswell-mijn vonden 83 mannen de dood en bij de ramp in de mijn te New Cumnock een vijftigtal. Kans voor jongelui Nieuw-Zeeland vraagt 300 lijnwerkers Bij de post- en telegraafdienst in Nieuw-Zeeland bestaat een groot tekort aan lijnwerkers. De dienst is bereid drie honderd ongehuwde jonge ongeschoolde werkkrachten aan te nemen, die gedeel telijk reeds in Augustus as. zullen kun nen vertrekken. De vakopleiding zal in Nieuw-Zeeland geschieden. De jongelui zullen tewerk gesteld worden bij de aan leg van onder- en bovengrondse tele graaf- en telefoonleidingen. Aldus deelt de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haverman, mede. Dambord, van 625 m2 met levende schijven Op een dambord van 625 vierkante meter wordt Zaterdag 28 Juli in het 25 meter diepe spoorwegravijn te Nijverdal een damspel met levende schijven opge voerd ter gelegenheid van het zilveren jubileum der damvereniging Nijverdal- Als schijven zullen meisjes en jongens van een plaatselijke gymnastiekvereni ging dienst doen en als speler* zullen optreden de heren A. Jurg uit Almelo en G. Spijker te Nijverdal. Op de met heide begroeide ravijnglooiingen, die ter weerszijden een lengta van enkele hon derden meters hebben, zullen duizenden het schouwspel kunnen volgen. Tal van Korea-vrijwilligers worden graag „beroeps" Ze zouden trots zijn als ze de naam Van Heutsz kregen (Van onze correspondent Alfred van Sprang) Bij het Ned. bataljon in Kore Het besluit van de n de vrijwilligers v; na bevredigende hun dienst in Korea stellen r gaan, heeft ister van Oorlog het Korea-batal- /olbrenging van i de gelegenheid het beroepsleger over te n hier met veel enthou- ontvangen. Het is de wens van groot aantal van deze vrijwilligers beroepsmilitair te worden. Verschei- denen van hen hebben zelfs met dit doel or ogen voor dienstneming getekend. ,,En als men ons straks als één batal jon bij elkaar laat, zullen er nog meer tekenenzegt een van de officieren. Men heeft nu zoveel met elkaar meege maakt en men is ook zo op elkaar inge steld, dat men graag de band in stand Kerstnummer 1949... (Van onze correspondent Aljred van Sprang) Bij het Ne d. bataljon ih Korea, Mei 1951. De luitenant in de commandopost op een heuveltop pakt verheugd hèt bundeltje tijd schriften met .zijn naam er op van de facteur aan. „Voor mij....?" „Jawel, luit „Van wie .jEven kijkenvan de Ned. Her vormde Gemeente, commissie voor contact met militairen, afdeling lec- De luitenant verdiept zich meteen in de welkome lectuur. Maar zijn ge zicht krijgt een heel andere uitdruk king als hij het adresbandje losscheurt en het Kerstnummer 1949 van de Wereldkroniek in de hand houdt. Te leurgesteld smijt hij het blad in een hoek. De bedoeling is ongetwijfeld goed. Het bataljon hunkert naar Ne derlandse tijdschriften. Maar niet naar Kerstnummers van anderhalf jaar geleden. Men is tenslotte pas een zeven maanden uit Nederland. Daar moet men in Nederland aan denken. willen houden. En vooral als men in in oprichting zijnde regiment Van Heutsz zou kunnen worden opgenomen. aam Van Heutsz is ten slotte sterk gaan leven voor deze vrijwilligers. Bo vendien hebben velen vroeger in het K.N.I.L. gediend. Voor hen betekent de i Van Heutsz een traditie. Zij be schouwen het als een grote eer in een regiment van die naam te dienen. „Het is te hopen, dat men in Nederland ook begrip aan de dag zal leggen opgedane ervaringvoegt de officier nog aan zijn woorden toe, „men :n slotte moeten erkennen, dat wij in Korea belangrijke lessen in d? moderne oorlogvoering hebben geleerd". t is helemaal niet de bedoeling om straks met de borst vooruit in Nederland rond te lopen. Maar het is een feit, dat deze mannen voor Nederland nuttige ervaring opgedaan hebben. Ze voi i gevechtsklare eenheid. Men kan hen geval van oorlog onmiddellijk i voorste lijn inzetten. Nederland beschikt niet over veel troepen, die aan dergelijke eisen voldoen. Eerste aanvulling bij Korea-bataljon (Van onze correspondent Alfred van Sprang). De eerste veertig man van het aanvul lingsdetachement Van Heutsz hebben zich thans bij het bataljon ergens aan centrale front in Korea gevoegd. Het zijn de militairen, wier vooropleiding een onmiddellijke inzet rechtvaardigt. De anderen zullen nog korte tijd een verdere opleiding elders in Korea krijgen. Daarna zullen zij eveneens bij het bataljon ingedeeld worden. Het is de be doeling een nieuwe compagnie te vox Nog een geval van encephalitis Militair in Zaandam na inenting ziek geworden Bij de 20-jarige militair P. Happe uit Zaandam, die anderhalve week geleden in Harderwijk tegen pokken is ingeënt, hebben zich verschijnselen van hersen vliesontsteking voorgedaan. Hij is de barakken van het gemeentelijk kenhuis in Zaandam overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Een periode van twee weken is bijgegaan zonder dat de "pokkenepidemie in Tilburg zich uitbreidde. Gisteren kon weer een patiënt genezen naar huis gaan. Zes personen konden uit quarantaine worden ontslagen, waarmee het aantal geisoleerden is teruggebrachttot tien. In Kaapstad'is het de laatste dagen niet erg-, rustig, De kleurlingen hielden demonstraties tegen de apartheid-politiekvan Malan en daarbij vielen bijna 50 gewonden. Een deel van de 50.000 demon- Verwondering bij Korea- vrijwilligers Waarom twee legerpredikanten? (Van onze correspondent, Alfred van Sprang.) Bij het Ned. Bataljon in Korea, Mei '51. - Het heeft hier enige verbazing gewekt lat een tweede veldprediker van Neder land naar Korea onderweg is. Er was namelijk tot nu toe officieel niets van bekend. „Ik heb 't ook in de krant gelezen dat is 't enige wat ik ervan weet zei ds Meerburg, die in de korte tijd bij het bataljon een grote populariteit worven heeft. Ook over de taak van de nl dominee verkeert men hier in onzekere. Er is eigenlijk geen werk twee dominees. Buiten het bataljon be vindt zich elders in Korea en Ln de hospi- Het contact principalen in klein aantal Protes- regelmatig i /an ds Meerburg met zijn Nederland is overigens Op de rapporten die hij r Nederland stuurt, heeft hij namelijk tot nu toe geen enkele reactie gekregen. De uitzending van tweede leger predikant ds Diekerhof ook buiten voorkennis van dant van het Nederlandse bataljon ge schied. Evertsen Vrijdag thuis uit Korea Hr Ms torpedobootjager Evertsen wordt Vrijdagavond a.s. ter rede Den Helder verwacht. Zaterdagmiddag om twaalf uur meert de bodem af nabij de Atjchloods, achter in de haven Nieuwediep, waarmee de thuisreis uit de Koreaanse wateren dus zal zijn vol bracht. Incidenten in Kaapstad Bijna vijftig gewonden bij botsing tussen kleurlingen en politie HET OUDE rassenvraagstuk van Zuid-Afrika heeft dezer dagen weer geleid tot bloedige botsingen in Kaapstad. Vijftigduizend kleurlingen hielden n.l. een massa-demonstratie uit protest tegen het aannemen van het wetsontwerp op de aparte vertegenwoordiging van kleuringen in het parlement. Zij beschouwen het wetsontwerp als een schending van de grondwet. De demonstratie was georganiseerd door gekleurde en blanke oud-strijders, die bij duizenden door Kaapstad mar cheerden. Zij droegen spandoeken en borden met opschriften als: „Wij zijn de oorlog nog niet vergeten." Bij het parlementsgebouw kwam het tot een ernstige botsing met de politie, waarbij 33 burgers en plitiemannen werden gewond. Vele kleurlingen waren gewapend met grote stokken, waarmee zij de agenten te lijf gingen. Gisteren heeft in de Nationale Vergadering een woedende woordenwis seling plaats gehad over de Incidenten. De minister van justitie, Swart, zei, dat onder de gewonde politie-agenten een kapitein is, die een dolksteek heeft ge kregen. De voorzitter vaji de nationale ver gadering moest herhaaldelijk de le den tot de orde roepen, terwijl 5 leden van de regering, die met stok ken gewapend de vergaderzaal be traden, bevel kregen onmiddellijk heen te gaan. Urenlang werden er over en onvriendelijke dingen geschreeuwd ge durende een debat, dat de gemoederen steeds feller in opschudding bracht. Grote deining ontstond, toen op een ge geven moment drie leden van de rege ringspartij (Nationalisten) de parle mentszaal binnentraden met ieder arm vol stokken, gelijkend op handvaten van fakkels. De voorzitter gelastte de leden de zaal te verlaten. Er klonken kre ten als: „schande" en ..schandalig' Onmiddellijk bood echter minister Swart zijn verontschuldigingen aan. Hij had de afgevaardigden van de verenigde partij (oppositie) alleen maar de stokken wil len tonen, waarmee de politie was aange vallen. De weduwe van generaal Jan Hali jaar onschuldig gezeten Slachtoffer van meineed Een meineed is oorzaak geweest, dat de 19-jarige monteur Van D. uit Nijme- zes maanden onschuldig in de ge vangenis heeft gezeten, ten onrechte ver dacht van diefstaL Man en vrouw P. uit Nijmegen had- »n voor de rechtbank onder ede ver klaard, dat de werkelijke dief de daad niet gepleegd kon hebben. Eerst na zes maanden bleek uit een brief, die de vrouw van P. in haar hand tasje had, dat er meineed was gepleegd ?en onschuldige was veroordeeld. Tegen de meinedige man en vrouw werd gisteren voor de Arnhemse rechtbank resp. 21 en 18 maanden gevangenisstraf Smuts zond ondertussen een boodschap aan de demonstranten, waarin zij zegt: „Succes jongens. Ik ben trots op jullie". Modernste machinefabriek van Europa óp Ahoy De veelzijdigste en modernste ma chinefabriek van Europa, met een in ventaris ter waarde van 25 k 30 millioen gulden, machines met ongeveer tweedui zend motoren van Vt tot 30 p k. en een gebruik van 60 km kabel, opent morgen in de Ahoyhallen te Rotterdam haar poorten. Het is de Techni-show '51, die zoals men weet tot en met 9 Juni zal worden gehouden. De expositieruimte beslaat 10-000 m2. Monteurs uit verschei dene landen zullen de machines in drijf stellen. Tijdens de tentoonstelling organiseert de Stichting Technisch Cen trum een congres- De opening werd hedenmorgen ver richt door burgemeester Oud. De tentoon stelling kan men tot 's avonds 9 uur be zichtigen. Sla geslagen Onze tuinbouw ls niet erg te spreken over de politiek van de regering in zake d» uitvoer van tuinbouwproducten naar onze Benelux-partner België. Wo kunnen daar inkomen. Do Nederlandse tuinbouw moet het ml eenmaal van do export hebben. We kunnen zelf met do beste wil van de wereld onze tuinbouw producten niet consumeren. Onze vroe gere grote afnemers Duitsland en En geland zijn nog steeds geen grote klan ten. Nu bood België mogelijkheden. We konden onze sla exporteren. We produ ceerden die goedkoper dan de Belgen, maar om de prijs voor de Belgen niet te bederven, werd een heffing opgelegd. 20- dat onze prijs gelijk werd aan de Belgi sche Volkomen eerlijke concurrentie dus. Maar toen er nogal wat sla naar het Zui den ging. werden de Belgen bevreesd, dat ze hun eigen sla niet zouden kwijtraken. En zie op initiatief van onze eigen Va derlandse regering wordt de sla-export naar België stopgezet. De Belgische tuin bouw wordt hier beschermd ten koste van de Nederlandse afzetmogelijkheden. Marktregeling op grond van de groeien de samenwerking in Benelux-verband noemt men dat van officiële zijde. Indien men die kant uitwil en daar valt wel licht iets voor te zeggen dan dient men echter dat standpunt wederkerig t« huldigen. Maar België kan en kon onge hinderd zijn producten op de Nederland se markt brengen. Daar is geen sprake van heffingen die de prijzen gelijk ma ken en daar is helemaal geen exportver bod om de Nederlandse tuinbouw te be schermen. Wij kopen veel meer in Bel gië dan zij bij ons en daarom staan we bij hen in het krijt. Maar als er een kans komt om wat van die schuld af te doen door export, dan mag dat niet. den gaan de grenzen dicht Als men marktregeling binnen Bene lux-verband zo opvat, dan behoeft het niet te verwonderen, dat het ietwat wrange benelux-grapje weer opgeld gaat doen: zij de luxe, wij de benen. Roden, nauwelijks op verhaal, bieden weer tegenstand Vierdaagse vernietigingstocht kostte hen twee divisies Na vier dagen lang in grote wanorde te zijn gevlucht, zijn de communisten in de Oostelijke sector van het centrale front op Korea gisteren weer tegen stand gaan bieden. Zij slaagden er zelfs in de oprukkende verbonden legers, die ook echter gisteren nog terreinwinst boekten, tot staan te brengen. Ten Noorden en Oosten van Hwatsjon gingen de Noordelijken tijdelijk en op beperkte schaal tot het offensief over. In totaal zijn de geallieerden 50 tot 60 km opgerukt. In het gebied van Indje hebben de Noordelijken zich goed verschanst. Zij weerstonden aanvallen uit de lucht en die van de artillerie der Verbonden le gers. Ten Zuiden van Janggoe wierpen de roden snel bewegende reserves in de strijd. Voorts wordt zwaar gevochten in de driehoek, gevormd door de Imdjin de Hacan, 11 km ten Noordoosten van de 38e breedtegraad. De Zuidkoreaanse j troepen hebben Kansong heroverd, 43 km ten Noorden van de parallel. Ten Wes ten van Hwatsjon is de strijd om het Hwatsjon-reservoir. dat de Chinezen hardnekkig trachten te behouden, weer opgelaaid. Bij een tegenaanval wisten zij zelfs de Amerikanen te dwingen heu velstellingen prijs te geven. De Zuid- koreanen, die zoals wij meldden de rivier de Imdjin waren overgestoken, zijn te ruggeslagen. Aan het centrale front zijn twee Chi nese divisies tijdens de slag van de voor gaande dagen vernietigd, aldus heeft het Parlement als één man achter de olie Eigenmachtig optreden van Perzië zal niet worden geduld Hoe zal de oliestrUd tussen Perzië en Engeland luwen? Dit is de grote vraag, die de politieke kringen, niet alleen in deze twee landen, momenteel bezig houdt. Herbert Morrison, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren opnieuw, thans in het Lagerhuis, verklaard dat Engeland bereid is tot onderhandelen, maar geenszins een eigenmachtig optreden van Perzië inzake de nationalisatie zal gedogen. In een rede, waarmee het gehele La gerhuis instemde en die Churchill zelfs tót een speciale sympathiebetuiging be woog, hekelde Morrison het negeren door Perzië van de Britse voorstellen. HU zei, DAT alle landmeters te eniger tijd de ingenieurstitel zullen gaan dragen, naar op het congres van de Landmeetkundi ge federatie in Zeist werd verklaard. DAT van 610 Juni in Ammerzoden (Gld.) feest wordt gevierd, daar de R.K. parochie er 300 jaar bestaat. DAT Zaterdag a.s. in het Goffertpark te Nijmegen een bijenpaviljoen wordt geopend. DAT binnen enkele dagen de onder tekening is te verwachten van het cultu reel accoord tussen Nederland en de Unie van Zutd-Afrika. DAT C. J. J. Hogenboom, regerings- comm. bij de Ned. kolonie in Ribeirao (Brazilië) na een verblijf van enkele maanden in ons land op 3 Juni weer naar Brazilië gaat. DAT de bedrijvigheid in de Delfzijlse haven de laatste dagen zelfs het tewerk stellen van werknemers van buiten de stad noodzakelijk maakte. DAT de tentoonstelling t.g.v. het 75-j. bestaan van de Ver. voor den Effecten handel in de A'damse effectenbeurs is verlengd Lm. 9 Juni. DAT de KNAC verbeteringen heeft voorgesteld voor de nieuwe ringbaan be zuiden Tilburg, waar zoveel verkeers ongelukken gebeuren, en bij de regering heeft geklaagd over de aanleg van nieuwe wegen die gelijkvloers zullen worden gekruist. DAT van 19 t.m. 23 en op 25 Juni van 1017 uur oefeningen met luchtdoelge schut worden gehouden in Ermelo. DAT de R'damse Korenbeurs, de lan delijke org. van handelaren in granen, zaden en peulvruchten, op 21 Juni het 40 j. bestaan in Palace-hotel te Scheve- ningen viert. DAT tijdens een hevig onweer boven N.-Limburg de bliksem in een boerderij te Leunen sloeg, waarbij de weduwe Manders zwaar werd gewond. DAT het aannemersbedrijf Sanders. Snepvangers en Vlieger te Delft met f 1.375.000 laagste inschrijver was voor het graaf- en baggerwerk t.b.v. de Maascentrale te Buggenum (hoogste f 2.250.000). DAT een truck met oplegger uit Utrecht, beladen met 10 ton zink, gisteren op de Abcouderstraatweg onder Wees- perkarspel t.g.v. een defect in de stuur inrichting in het water van een diepe sloot dook. DAT de Nw Amsterdam een drijvende mijn rapporteerde ter hoogte van de Z. Belgische kust. DAT vrijstelling van vereveningshef fing blijkens het antwoord van minister Lieftinck op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Haas (KVP) niet alleen geldt voor instellingen, die een voorziening bij de Stichting Pensioen fonds Volksgezondheid en Maatschappe lijk Werk hebben getroffen. DAT de Ned. Kappersbond gisteren in het American hotel te A'dam het 60-j. bestaan vierde. DAT de Nederlander L. A. Delaive ln Afghanistan is aangekomen om de rege ring van advies te dienen over proef- boren van oliebronnen. DAT de export van Nederlandse sla naar België waarschijnlijk binnen een week wordt hervat. DAT de Westduilse bondsrepubliek weer 1 millioen dollar voor invoer van Nederlandse groenten heeft vrijgegeven. DAT het landbouwprijsindexcijfer op basis 1946/48 100 daalde van 123 in Maart tot 117 in April. DAT te A'dam een 45-j. kellner en een 28-j. buffetjuffrouw zijn aangehou den, die een buitenman van f 1000 heb ben beroofd. dat Engeland „doelmatige stappen' heeft genomen om de leveng van de Britten op de olievelden te beschermen en alsnog hoopte op een vriendschappe lijke regeling van het geschil. Intussen heeft de Perzische regering haar hardnekkige houding bevestigd door het benoemen van een comn van drie, die zich naar het oliecentrum Khoezistan zal begeven om de nationa lisatie ten uitvoer te leggen. Volgens on bevestigde berichten uit betrouwbare bron te Teheran echter zou premier Mossadeq tot onderhandeling bereid zijn, aldus meldt Reutér. H\j zou niet plan zijn de maatschappij met geweld te nationaliseren, van mening zijnde, dat hU met economische sancties meer kan be reiken. Met dat al heerst er over de oplossing van de oliekwestie nog grote onzekerheid. Premier Mossadeq heeft gisteren met de Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Sepherd en de Amerikaanse ambassadeur Henry Grade de lunch ge bruikt. Het was de eerste keer, dat de drie tezamen kwamen. Op het Ferdoslplein te Teheran heb ben gisteren 50.000 Perzen gedemon streerd tegen de Britse en Amerikaanse Imperialisten. Stappen gedaan in Den Haag? Volgens Belga heeft de Perzische ge zant te Den Haag, Hoessein Navab. een onderhoud gehad met de adjunct-grif fier van het Internationale Gerechtshof, de heer Garnier Coignet Van de zijde van het Internationaal Gerechtshof is verklaard, dat het hier uitsluitend een oriëntatiebezoek geldt. Volgens de normale procedure was de tekst van het Britse verzoek aan het hof. om het conflict tussen de Perzische re gering en de Brits-Iraanse oliemaat schappij te behandelen, rechtstreeks aan de Perzische regering gezonden. De ge zant had zich slechts van een en ander op de hoogte wensen te stellen. Het Perzische gezantschap ontkende tegenover het A.N.P. enig contact met het Gerechtshof te hebben gehad. Amerikaanse achtste leger bekend ge maakt. Naar schatting 17.000 Chinezen werden gedood, gewond of krijgsgevan gen gemaakt. Het bombardement van Wonsan door de geallieerde oorlogssche pen. dat reeds meer dan drie maanden duurt, heeft de vijand naar schatting 9000 doden gekost. Grijze schaapherder was beul voor kudde Drie maanden voorwaardelijk geëist Tegen de 77-jarige schaapherder W. K die zyn beesten met een knuppel op de kop en de poten zou hebben geranseld, werd gisteren voor het Amsterdamse ge rechtshof een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geëist. De man, een der laatste schaapherders in ons land, verwij derde zijn kudde tussen Soesterberg en Soest op zo'n hardhandige manier van de wegkant, dat voorbijgangers er hem over aanspraken. Met een sigaartje probeerde men hem tot een andere wijze van op treden te brengen, maar de herder wilde er zich niet aan storen. Twee jaar ge leden is hij reeds tot een maand veroor deeld en in 1948 werd hem in Den Haag drie maanden voorwaardelijk met een nog niet geëindigde proeftijd opgelegd. Uitspraak op 12 Juni. Mr JONKMAN VOORZITTER EERSTE KAMER Namens de regering is gisteren aan mr J. A. Jonkman, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen, mededeling ge daan van zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer. Deze benoeming werd, zoals we meldden, reeds verwacht. Mijnwerker door wagens doodgedrukt Dodelijke ongelukken bij Zuilichem en Haliweg Gisteren geraakte de 20-jarige post- sleper J. W. Joosten uit Schaesberg tijdens een materiaaltransport in de mijn Laura te Eygelshoven bekneld tussen enige ontspoorde mijnwagens en da wand. Hij overleed ter plaatse. De 58-jarige steenfabrieksarbeider G. van Veen uit Zaltbommel botste op de Waaldijk by Zuilichem met zijn brom fiets tegen een autobus. De man werd op slag gedood. Gisteren is de 11-jarige jongen F. T. uit Amsterdam tussen Halfweg en Haar lem ter hoogte van de kistenfabriek De Phoenix door een auto overreden en op slag gedood, toen hij plotseling de weg wou oversteken om bloemen te plukken. Het stoffelijk overschot van de sinds eind April op Corsica vermiste 27-jarige Groninger B. Burmann is dezer dagen aangespoeld. Hij is waarschijnlijk bij het méken van foto's op de rotsen in zee gestort. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwachl De Bilt: Droog weer met weinig bewolking en een •~6VS' matige tot krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. 1%. Koude nacht. Morgen over- dag iets hogere temperatu ur" ren dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur.) Donderdag: zon 4.28—20.48; maan 2.21 —16.38. 4 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1