CERRITTOr Leerling-Verpleegsters Vacantie-Zusters VERMENIGVULDIGDE GEDACHTEN Drukkerij Libertas N.V. en de Witte Raai kkjwe arose*, COWWOT 4 MAANDAG 28 MEI I9S1 NfeuwsH'Ésen uk de omstreken ALPHEN AAN DEN RWN Speelweiden Naar wij vernemen zitflan: enhgje^ter: rein'en worden ingericht afe* ajXiSpeiSe ten behoeve'van'de, jeugd. De .'éérste, die; vandaag reeds'in gebruik: kon worden genomen, ligt in hétverlanaiiè van hét1 parkeerterrein naast h^t Nptisgëibouw? Ook wordt gezocht;naar.tarnen m de omgeving van de Nic. Béétsstraat, de. Emmalaan en de RuysdaelstraafC adsmede in die van het HazeveliL Aanrijding. In de Hooftstraat vond een aanrijding, plaats tussen een personenauto en een wielrijder. De auto werd1bestuurddoor die 20-jarige L. J. van R. uit RÖlfterdam, de wielrijder was.de 31-jarige A. van B. alhier. Beiden kwamen, uit de richting Aarbrug. Het rijwiel 'werd' ffmk bescha digd. Tegen een fiets aangevallen. Bij het stoeien op een trottoir in de Julianastraat kreeg de 9-jarige JcH. uit. de Raadhuisstraat een duw in de rug. waardoor hij. van de stoep afschoot en tegen een juist passerende fiete van Fv van K. aanviel. Na eerste hulp heeft de politie de knaap naar huis gebracht. Bravo, politie! De politie weet de laatste tijd wel wat ze te doen heeft in onze gemeente als het gaat om de regeling van het verkeer. En thans komt inspecteur Groothuijse met zijn mannen soms ook nog voor extraatjes te staan. Dat was ook Zaterdag het geval. De Hollandia-roeiwedstrijden brachten dit jaar weer bijzondere drukte. Hieruit vloeide ook extra werk voor de politie voort en wie haar in actie zag Zaterdag avond omstreeks 8 uur om bij het over zetveer de enthousiaste Laga-supporters in toom te houden heeft een gevoel trots niet kunnen onderdrukken. En dan de wijze waarop men het verkeer heeft geregeld bij het Nutsgebouw, toen daar Zaterdagmiddag de fa Boot recipieerde. Prima werk! Jonge Kerk. De Jonge Kerk vergadert morgen avond, 7.45 uur, in „Bethel". De heer D. v. d. Waals, voorzitter van de Chr. Hist, kiesvereniging, spreekt voor: loof en politiek." Schapenfonds bracht winst. Het fonds „Uitbouw" van de Ned Herv. Gemeente aan de Julianastraat koopt ook jaarlijks een aantal lammeren, die, door veehouders in de gemeente gratis geweid als schapen verkocht den. De winst is voor het fonds. Met de vorig jaar aangekochte 60 lammeren heeft men behoorlijk „geboerd" want de netto-winst was f4209.52. Voor de koop van nieuwe lammeren wordt deze week een rondgang door de gemeente ge- HAZERSWOUDE Opzienbarende inbraak In de nacht van Zaterdag op Zondag is in ons dorp een onbegrijpelijke inbraak gepleegd in de vleeswarenfabriek va: gebrs Soholten. Door het stuk slaan een ruit in de achterdeur heeft men toegang verschaft tot het kantoor, i een loket werd opengebroken. En bij dit loket lag een grote waakhond vastge bonden. Maar de hond sloeg niet rustig heeft men de 250 kg wegende brandkast weggehaald en met eer wagentje van de fabriek naar buiten ge reden. Het verdere vervoer is misschien via het water geschied, in ieder geval ifl de brandkast spoorloos verdwenen. Maar de buit moet wel zijn tegengevallen: geld ƒ4.60, wat postzegels en wat (reeds afgestempelde) ziekenfondscouponboekjes LISSE Weer een autobotsing Op het kruispunt Kanaalstraat-Oranje laan zijn weer eens twee auto's op el kaar gebotst. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. wel werd één der wagens vrijwel geheel vernield. Wordt het niet eens tijd, dat op dit kruispunt afdoende maatregelen worden genomen? Geref. Kerk In de Geref. Kerk zijn gekozen tot ouderling de heren Jac. Eisenga ep J. Griffioen en tot diaken de heer R. Se- Voetbalwedstrjjd Morgenavond wordt in het gemeente lijke sportpark een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het politie-elftal „Luctor" van de Ned. Politiesportbond en het po litie-elftal 1C „Hilversum". NOORDWIJK Ambtsjubileum ds B. Bouma Op 13 Juni a.s. hoopt ds B. Bouma, predikant -bij de Geref. kerk te Noord- wijk aan Zee, de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar tot predikant werd be- Ds Bouma, die in 1899 geboren is, studeerde aan de Theologische Hoge school te Kampen en aanvaardde zijn ambt op 13 Juni 1926 te Dirkshorn. Op 14 Jan. 1934 kwam hij naar Noordwijk aan Zee. Hoewel ds Bouma al enkele malen een beroep ontving, Drachten en IJsselmonde, meende hij toch Noordwijk aan Zee niet te moeten verlaten. Het Gouden bruiloft. Op 1 Juni hoopt het echtpaar E. der'Lu-ytien Jansje v. d. Bent, De Ruyter- stoaat 110, zijn 50-jarige echtvereniging te herdenken. NoordwijkV.V.S.B. Zaterdagavond werd op het terrein m de Van Panhuysstraat een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen Noordwijk en de voetbalveren. St Bavo. Hoewel de N oordwijkerhouters goed jpartij gaven, konden ze het tegen de vbetere-techniek van de Noordwijkers niet breiwerken en verloren ze met 64, stand, die de verhouding vrij goed v gaf. Vergadering V.V.V. Onder leiding van de heer C. Marijt 'ergaderde de V.V.V. „Noordwijk Voor uit". Er ontstond direct al enige discussie r een schrijven van de burgemeester, G. F. W. van Berckel, waarin deze bedankte als ere-voorzitter der vereni ging. Gezien de troebelen dér laatste maanden werd dit toesluit betreurd. Er bleek een batig saldo te zijn var bijna duizend gulden. Uitvoerig werd gesproken over de be groting, die een bedrag van 6000 in in komsten en uitgaven vermeldde. Een statutenwijziging werd aangenomen, die behelsde dat de vereniging een soort moeder-organisatie zal worden, waarbij de afdelingen particulieren, villa- en huizenverhuurders, hotel-en pension houders, middenstandsbonden, enz. aan gesloten kunnen zijn. Aan het gemeente bestuur zal. verzocht worden een lid in het hoofdbestuur te benoemen. Bij de rondvraag bledk nog eens, dat de oude vereniging voor vreemdelingen verkeer nog springlevend is, en werk zaam blijft in het belang van onze bad- Vuilnis-ophaaldienst. Het huisvuil wordt in het vervolg op gehaald te Npord w ijk - Bin nen op Dinsdag en Zaterdag, en te Noordwijk aan Zee op Maandag, Woensdag en Vrijdag. VALKENBURG Hevige woordenstrijd bij bushalte Met ingang van de zomerdienst heeft de NZHVM de buslijn van Valkenburg naar Katwijk aan den Rijn doorgetrok ken-tot aan het vliegkamp „Valkenburg", zeer tot genoegen van de vele militairen, die anders naar de halte in Katwijk ten wandelen. Op de gewone werkdagen zal dit geen moeilijkheden meebrengen, maar 's Zaterdagsmorgens kan dat wel eens tot eigenaardige dingen leiden. De bus, die Zaterdag j.l. om even twaalf van het hek vertrok, liep geheel vol met marine-mannnen. Bij de halte in Valkenburg stond een flinke groep werk lieden, die op de HBM werken. De bus was vol, dus de chauffeur wilde door rijden. Zeer resoluut stapte er eei beider naar voren en wist de bus stilstand te dwingen. Alles zou goe< gaan zijn als de militairen wat inschik kelijk waren geweest. Nu moest echter de politie er bij te pas komen. Deze meerde drie militiaren de bus te laten; er was nl. maar plaats voor 35 pas sagiers. Enige ogenblikken later scheen een tweede bus van Haagse Schouw en nam de overige reizigers mee. Gemeenteavond Morgen om 8 uur zal in de Herv. kerk? een „Gemeenteavond" worden gehouden, waarin ds K. H. E. Gravemeijer het derwerp „Zin en betekenis van de nieuwe kerkorde" zal behandelen. VOORSCHOTEN Antotocht on den van dagen. De jaarlijkse autotocht voor ouden dagen wordt nu gehouden op 21 Juni. •Men kan- zich aanmelden bij de heer H. N. Muller, Schoolstraat 49. op 8 en 9 Juni. Zij die hun auto beschikbaar willen stel len. kunnen zich aanmelden vóór of op 12 Juni. Het ligt in de bedoeling comité om dit jaar een- korte middag- tocht te maken. Ned. Christen-Vrouwenbond De afd. Voorschoten van NCVB organi seert voor Woensdagavond in „Irene" als besluit van het vergaderseizoen zellige avond, waarop tevens een verkoop ten bate van het Magdalena fonds zal worden gehouden. Handwerken en/of pakjes in natura voor deze verkoop kun- t.m. 28 Mei ingeleverd worden: Nar cisstraat 18. Ook zal over het uitstapje worden gesproken. Jeugdavond Hervormde en Gereformeerde Jongeren geven Woensdag om 8 uur een avond het Gebouw voor Chr. belangen. Opge voerd zal worden het lekenspel „Mensen onderwer" van R. Oostra. Verder zal mej Ina Wagensveld declameren terwijl de heren Roozendaal medewerken met viool in piano. Koorzang door „De Lofstem' i.l.v. de heer G. v. d. Water. Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK Fabriek geopend Zaterdagmiddag is officieel de plaat werkerij en vertinnerij van de heer D. W. Slotboom, voorheen te Wassenaar, geopend. Deze industrie heeft voorlopig voor 50 a 60 arbeiders werk. De eerste fabriekshal is reeds in bedrijf op bot terrein aan de Sandtlaan te Katwijk aar den Rijn. Het gemeentebestuur heeft ge zorgd voor een goede aan- en afvoer- straat, terwijl dicht in de buurt zich ook ït vaarwater bevindt. Het afzetgebied van de. fabriek reikt it ver over de grenzen. Zo levert ijscellen voor Indonesië, speciale melk bussen voor Denemarken, biervaten de scheepvaart enz. Zaterdagmorgen werd in verband met de opening door het personeel een pla quette aangeboden van wijlen de heer Slotboom sr, die in December jl is O' leden. De Zaterdagmiddag gehouden ceptie werd o.a. bezocht door de wet houders, de heren H. P. Bloot, D. J Kleen en D. C. van Leeuwen, de gemeen te-secretaris, de heer D. C. O. Boekho- en en de directeuren van gemeente^ en en de bedrijven, de heren G. Reus i J. A. Blom. Burgerlijke stand. GEBOREN: Adriaan, z. v. C. Guyt en van Duijvenvoorde; Cornelis, z. v. C. Ouwehand en K. Peeman: Adriana, d. v. J. Ippel en T. Dijkens; Willem, z. v. J. Duijn en K. Ouwehand; Helene D. L„ d. v. R. T. Bertz en D. S. H. Helling- ONDERTROUWD: J. J. M. de Koning A. M. Aanhaanen, W. F. van Koot M. T. Boskamp, W. J. Schild en L. de Best, H. Kasius en K. Geijteman, A. de Best en I. Vooijs. GEHUWD: G. van Duijn en M. Souve- rijn, D. Blok en S. C. van der Boon. OVERLEDEN: J. Klok, vr. v. A. Hase- noot, 86 j. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Dinsdag 29 Mei: hoog water 10.27 en laag water 5.47 en 18.29. Onderwijsbenoemingen De heer A. J. van der Graaf, onderwij- :r aan de Oranjeschool, komt per 1 September in gelijke betrekking aan de VGLO-school, hoofd de heer A. Haasnoot. Aan de Oranjeschool werd benoemd de heer M. de Bruijn te Oudewater. „Calvijn" vergadert Vanavond om 8 uur vergadert de Herv. Geref. mannenvereniging „Calvijn" in de zaal Haasnoot. De heer Kr. Haasnoot zal de inleiding houden. C.H.U.-vrouwen en de zeehaven In het Jeugdhuis wordt vanavond de jaarvergadering gehouden wengroep van de CHU. De heer S. H. van Eijbergen. lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland spreekt hedendaagse politiek en de Katwijkse Visseiijgolijes Markt ging door de knieën Ondanks de geringe aanvoer was Zaterdag maar heel weinig animo: handel beperkte zich tot het hoogst dige en de prijzen kregen daardoor een zware knauw. Verscheidene partijen konden de minimum-prijzen niet meer opbrengen en verdwenen in de pufschuit. Zelfs de wijting, die de afgelopen week standaardprijs van f 3035 veri de, kon het niet hoger brengen dan tot f 16 per kist en dan nog alleen voc goede soorten. Iets mindere en kleinere soorten moesten worden opgevangen. De schelvis was ook al in mineur: klein middelsoorten noteerden met pijn f 28, voor de braat lagen de noteringen tussen de f 14 en f 16. Ook de zware kool zwaar terug om pas bij f 34 per kist tot stilstand te komen. De platvis deed het beter: klein middelschol ging vlot voor f 80 van de hand en voor de kleine schol had de handel graag f 40 per kist De tong daarentegen zakte i e de afslag voortschreed: bij de laat ste markt waren de prijzen van de kleine tong I -zelfs gedaald tot het niveau van de kleine tong II, nl f 0.70 per kg. Al met al gaven de noteringen van deze af slag weinig moed voor de schepen van vandaag. Eveline was de dupe De Eveline. die Zaterdag als enige trawler aan de afslag verscheen, kon als gevolg van deze lage noteringen geen hogere opbrengst boeken dan f 16100 een 13-daagse reis. Van de vele loggers en kotters, die al vervroegd aan de afslag kwamen, werd de KW 85 met een overweekse aanvoer de hoogste met 7360. Klaar af! De KW 107, die een paar dagen in Al phen aan den Rijn is geweest voor het azien van de motor, is vandaag weer aar de visserij vertrokken. Drukte aan de Maandag-markt Vandaag waren voor de vroege lossing in de afslag de Tubantia met 625 kis- n, de Herman met bijna 1000 kisten en 150 stijve kabeljauwen en de Limburgia met bijna 500 kisten en 800 stijve kabel jauwen. Verder waren er nog de loggers kotters, die een grote hoeveelheid vis i de markt zetten. Morgen ook genoeg De Bergen wordt voor de markt van morgen verwacht. Verder zijn er nog Internat, schaaktournooi op Festival of Britain Het internationaal schaaktournooi, dat van 28 Mei tot 23 Juni in Engeland wordt gespeeld ter gelegenheid van het Festi val of Britain, wordt over verschillende steden verdeeld. Van 28 Mei tot 6 Juni is Cheltenham uitverkoren, daarna gaan de spelers naar Leamington (tot 12 Juni) en het slot van het tournooi vindt te Bir- ming ham plaats. De partijen, welke voor de eerste ron de zijn vastgesteld zijn: Gligoric (Zuidslaviè)Unzicker (Duits land; Rossolimo (Frankrijk)Tartako- (Frankrijk); Pirc (ZuidslaviëMa- tanovic (Zuidslavië); Wade (Nieuw Zee land)—D o n n e r (Nederland); Trifuno- vic (Zuidslavië)Böök (Finland); Stahl- berg (Zweden)Klein (Gr. Brittannië); Broadbent (Gr. Brittannië)Bogoljubov (Duitsland); Van Scheltinga (Ne derland)Alexander (Gr. Brittannië). Prins leidt in Madrid De Nederlander Lodewijk Prins heeft het schaaktournooi te Madrid tot nu toe al zijn partijen weten te winnen. Zo doende wist hij zich in het algemene klassement op de eerste plaats te hand haven. Na hem komen Esteban Canal (Peru), Herman Pilnik (Argentinië) en Jose Toran (Spanje). De stand aan de kop is thans: Prins 4 pt uit 4 part.; Toran 4 uit 5; Pilnik 3*4: Bernstein, Steiner en Canal, elk 3; Giustolisi 2^4. Om damkampioenschap van Zuid-Holland Wim Huisman heelt fraaie voorsprong In de in Dordt gespeelde vijfde ronde >or het damkampioenschap van Zuid- Holland won de Leidenaar Wim Huisman op fraaie wijze van zijn concurrent Mou- rik. Daar hij ook de uitgestelde partij tegen De Kluijver in winst wist o zetten, gaat hij nu met 10 punten uit 5 partijen aan de kop, gevolgd door Stuur- ian met 7 uit 5. De verdere uitslagen zijn: De Jong Visser 1-rl, ZijlstraDe Kluyver 02, GouwstraStuurman 02, KrampHam 1—1. Successen voor Fanny BI ankers te Liverpool Tijdens wedstrijden, georganiseerd door de Athenian Athletic Club, heeft Fanny BlankersKoen de 100 yards gewonnen 10.9 pee., daarmee het Britse dames- record voor die afstand evenarend. Tweede werd Ethel Greenwood, de vroe gere kampioene van de Noordelijke graafschappen, met bijna 3 meter achter stand. Onze landgenote won ook de 8( meter horden in de goede tijd van 11.4 seconden. Derby County won met 61 De Engelse profclub Derby County heeft Zaterdag te Utrecht een vrij ge makkelijke 61 overwinning behaald op Nederlandse bondsploeg. in de badplaats De Kerkeraad der Hervormde Gemeente van Zandvoort heeft zich bezon nen op het voor de Gemeente zo nijpende probleem van de viering van de Zondag. Hij kwam daarbij tot de overtuiging dat een voorlichtend, ver manend en richtinggevend woord tot de Gemeente gesproken moet worden in de vorm van een publicatie in het Kerkblad. De Kerkeraad heeft de hoop, daarmede een aantal gemeenteleden in hun persoonlijke gewetens moeilijkheden te helpen en vele anderen, die op dit punt zeer slordig leven, zelfs de weg van het Christelijk leven verlieten, te mogen terugleiden tot een meer verantwoorde Zondagsviering. De strafzaak tegen de heer P. de Boer uit Drachten, voorzitter van-de Bond mobilisatie-invaliden en van de stichting De Nederlandse Soldaat,-komt op 7 Juni hoger beroep voor het Hof te Leeu-' warden. Hij was door de rechtbank vrij gesproken van de beschuldiging, gelden de bond en de stichting te hebben verduisterd. De officier van Justitie tekende hoger beroep aan. In verband met deze strafzaak i behandeling van de civiele zaak va heer De Boer contra de officier Justitie (belediging), zoals men weet, tot begin September uitgesteld. Op een autoband de Rijn ai Ieder heeft zo zyn eigen vervoer middel. De één reist per vliegtuig, de ander per oceaanstomer, een derde per auto en de vierde per bromfiets. Maar de 20-jarige Zwitser Lex Zim- mermann vindt dat allemaal weinig origineel en wil zijn voornemen om de Rijn af te zakken niet met een boomstam uitvoeren, gelijk de Bata vieren deden, maar met eenauto band. Op eij simpele band. zonder roer of zeil of een dergelijk voortbe- wegings(hulp)middel, wil hij de Rijn stroom naar de lage landen afdrijven. Gistermiddag is Lex gestart. Hij hoopt aan het eind van deze week in Rotterdam aan te komen. Geld denkt hij op deze reis niet nodig te hebben. Iedere avond wil hij aan land gaan om wat eten op te scharrelen. Generaal Collins in Europa Generaal Lawton J. Collins, de staf chef van het Amerikaanse leger, is gis teren te Parijs aangekomen voor een in spectietocht door Europa, die 2 weken zal duren. enige loggers van vandaag blijven over liggen, nl. de KW 759, de KW 45 en de IJM 5 (Texel) komt aan de afslag met ongeveer 550 manden zwarte gul na een korte, 13-daagse reis naar de Oostzee. Allereerst wil de Kerkeraad, aldus de afkondiging, er op wijzen, dat de Zondag beschouwd dient te worden als schenk van onze God, waarmede ten minste de Gemeente dankbaar biedig heeft om te gaan. De wettische opvatting van de Zondag, die in deze dag een verbodsdag ziet, waarop alle nadruk alleen zou vallen op het rusten in de zin van geen enkele activiteit, 'geen enkele vorm van arbeid verrichten zij afgewezen. Deze opvatting heeft onnoemelijk veel kwaad gedaan en de Zondag voor velen gemaakt tot een dag van grenzeloze veling en gevaarlijke lediggang. Daar entegen komt het de Kerkeraad dat de Zondag veeleer een blijde, fees telijke dag is die een wettige, van God gegeven onderbreking vormt van dikwijls zo inspannende, afmattende zorgenvolle leven van elke dag. De Zondag roept ons op om met de Gemeente en de wereldwijde kerk staan in 't vreugdevolle weten van de Opstanding van onze Heer Jezus Chris tus; om te luisteren naar de verkondi ging van het Evangelie van deze onzt Heer; om mede te doen aan en mede te leven in de eredienst, het eerbetoon aar God, die in Christus ónze God wil zijn; om met elkander de heilige gehei ligde) gemeenschap der gelovigen te vieren en zichtbaar te doen worden; om als Gemeente en individueel de barm hartigheid aan de naaste te betonen op nog andere en intensievere wijze dan op de gewone dagen. Zo wil de Zondag van Godswege ons aan God, aan elkaar en aan de naaste binden. De Gemeente mag dan opgaan naar het huis waar God op zeer bijzon dere wijze nabij wil zijn en aan ons handelen wil. In discrediet Vervolgens moet de Kerkeraad tot zijn droefheid constateren dat te Zand voort deze dankbare aanvaarding en reugdevolle viering van de Zondag ten eerste in discrediet is geraakt. Een ontstellend proces van gemeente-ont binding heeft zich voltrokken, hetgeen duidelijk wordt in het sterk afgenomen kerkbezoek gedurende een periode enkele tientallen jaren. Niet moeilijk is het de oorzaken hier in te vinden. De invloeden van Zand voort, als moderne badplaats, hebben erk gedaan. De Gemeente is niet van die innerlijke, geestelijke kracht geweest dat zij zich geestelijk tegen deze invloeden heeft kunnen verdedigen. Het werk, de negotie, het zaken doen riep des zomers. Het verdrong in die maanden de kerkgang. Maar men kwam dan toch de wintermaan den. Dat was de eerste stap op de weg bergafwaarts. De volgende stap was: wie des zomers niet meer meeleefde en mede Dpging verzuimde of verleerde ook des winters. En de laatste stap is: dat door de wedstrijden op het circuit en al wat daarmede samenhangt nu ook trouwe kerkgangers door ambtelijke ver plichtingen niet in de gelegenheid zijn op die dagen de Zondag te vie ren gelijk zij het willen. De Kerkeraad wil niemand in deze aanklagen. Slechts wil hU met droefheid ootmoed op deze dingen wijzen, we tende dat dit alles slechts gezegd kan worden in gemeenschappelijk schuld- Hoe te doen Anderzijds is de Kerkeraad van oordeel it men moeilijk Zandvoort met het duin, het strand en de zee op Zondag hermetisch zou kunnen of mogen afslui ten voor hen, in hoofdzaak de stedelin gen, die de zo gewenste en heilzame ontspanning zoeken. Het gebod, dat wy de naaste zullen liefhebben, betekent ook dat wij ons in de positie van die naaste zullen indenken. Hieruit komt het besef voort dat we ook op de Zondag een zekere „service" hebben te bieden als badplaats in haar geheel en als nering doende Christenen, De Kerkeraad zou een algeheel gebod tot winkelsluiting op de Zondag dan ook niet voorstaan. Maar wat dan wel? Het komt de Kerkeraad voor, dat men in overleg en samenwerking met de plaat selijke Overheid en de Zandvoortse in gezetenen wel tot een bepaalde regeling zou kunnen komen, waarbij én het bij zonder karakter van de Zondag én het. bereid zijn tot „service" aan dé naaste i tot zjjn recht zou kunnen komen, Bepaalde zaken zouden in "t geheel niet geopend behoeven te zijn, andere zouden geopend kunnen worden op een tijdstip dat zo gekozen is dat de winke lier en zijn gezin hun kerkgang konden Belangrijker echter zou zijn dat de be trokkenen zelf zich enige beperkingen oplegden en pas openden nü hun kerk gang, daarmede het risico bewust ne mende dat hun Christen-zijn hen mis schien een of twee tientjes minder deden verdienen dan hun concurrerende buur man die al van acht uur geopend was. Daarbij is er altijd nog de mogelijkheid dat met het oog op deze situatie een korte vroegdienst op de Zondagmorgen wordt gehouden. Waarom zou de Ker keraad niet bereid zijn het houden van zulke diensten te overwegen? Wanneer er werkelijk vraag naar en belangstelling voor zou zijn! Tenslotte: de Kerkeraad ziet hier in het ergste symptoon van het bo vengeschetste ontbindingsproces dat het probleem van de juiste, blijde Zondagsviering en het daadwerkelijk medeleven en mede opgaan tot in- uerlijke verrijking en geestelijke groei niet meer leeft. Wij zijn het in Zandvoort langzamerhand normaal gaan vinden dat wij aan een Zon dagsviering naar bijbelse zin niet meer toekomen. Deze dingen duidelijk en liefdevol te zeggen kwam de Kerkeraad voor zjjn plicht te zijn! Tibet totaal onder Rood-China Volgens radio-Peking is tussen China en Tibet een „vreedzame regeling" tot stand gekomen, volgens welke de Chi nese communisten vrijwel de gehele vol ledige controle op Tibet hebben ver kregen. Wat betreft de structuur van de regering is de status quo gehandhaafd, De buitenlandse politiek wordt thans echter door rood-China geleid. In feite is Tibet sinds 23 Mei, de dag waarop de overeenkomst werd getekend, waarbij het gebied tot militair district van China wordt verklaard, onder commando van >n Chinees generaal. De New York Times wijst erop, dat door deze inpalming van Tibet weer een bufferstaat van het politieke toneel is verdwenen en de toestand hierdoor voor de Westelijken weer ongunstiger is ge worden. De communisten zijn thans dicht bij de grens van India gekomen, aldus het blad. Mutaties in leiding van Atlantische luchtmacht De opperbevelhebber van de Noord- atlantische luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal Lauris Nordstadt, heeft Zater- de volgende mutaties in de leiding de luchtstrijdkrachten bekend ge maakt. De onder-stafchef van de Franse luchtmacht, luitenant-generaal Pierre Fay, zal vice-luchtmaarschalk William Arthur Brook opvolgen als stafchef van de luchtmacht in West-Europa. Vice- luchtmaarschalk Brook zal naar de R.A.F. terugkeren. Luitenant-generaal Fay zal twee plaatsvervangers krijgen en wel: vice- luchtmaarschalk Thomas Pike als plaats vervangend stafchef voor operaties, en brigade-generaal William Thurman van de Amerikaanse luchtmacht, als plaats- ve£vangend stafchef voor administratie. zullen vijf hoofdafdelingen van de staf zijn Reeds zijn voor 2 afdelingen tot hoofd benoemd generaal-majoor Leboutte (België), tit. hulpstafchef van de afdeling operaties en oefening, en brigade-gene raal Henri de Chassey (Frankrijk) tot hulp-stafchef van de afdeling plannen. Voor de overige afdelingen zijn nog geen bevelhebbers aangewezen. De Stem van Amerika is Zaterdag begonnen in het Russisch uit te zenden. Openingstoespraak was een rede van Dean Achseson, de minister van Buiten landse Zaken. De ontdekkingsreiziger Lincoln Ellsworth, die in het Zuidpoolgebied in 1939 381000 vierkante mijlen gebied voor de V.S. in bezit nam is te New York overleden. Hevige bosbranden zyn uitgebroken In Oost-Canada, waar de laatste maan den grote droogte heeft geheerst. Reeds zy'n ongeveer 15.000 ha bos een prooi der vlammen geworden. Vredesonderhandelingen: Binnenkort laatste kans voor China Binnenkort zal, naar men te Lake Suc cess verwacht, aan rood-China en Noord- Korea een .Jaatste kans" worden ge boden om de Koreaanse oorlog te be ëindigen door een „staakt het vuren'* rondom de 38e breedtegraad, aldus ver neemt Reuters correspondent bij de VJT. In dit geval zouden de V.N. drie vt stellen doen; en wel tot 1. een staken van het vuren op alle fronten, 2. de i stelling van een 35 km brede buffer zone langs de 38e parallel en 3. conferentie onder auspiciën van de V.N, waarop de totstandkoming van een enigd, onafhankelijk Korea zou moeten worden besproken. Militaire deskundigen te Lake Success zijn er echter geenszins van overtuigd, dat China inderdaad bereid zou vredesonderhandelingen te beginnen. Ds Chinezen zouden juist weer voorberei dingen treffen voor een nieuw offensief. De berichten (die wij van het begin af aan sterk in twijfel hebben getrokken) als zou de Zweedse bankier Wallenberg zijn bemiddeling hebben verleend bij door de Sowjet-Unie aangevangen vredespogingen, zijn door de Zweed I caegorisch tegengesproken. Amerikaanse troepen in Bremen aangekomen Met het troepentransportschip „Gene ral Patch" zijn te Bremerhaven 1300 man van de Vierde Amerikaanse divisie in fanterie, „het roemruchte vierde" aan gekomen. De rest van de divisie volgt in andere schepen. De Vierde Amerikaanse divisie infan terie is de eerste die na de oorlog naar Éuropa wordt gezonden. Deze divisie boekte in de afgelopen oorlog 22.454 man verliezen, welk cijfer hoger was dan van enige andere Amerikaanse divisie, die aan de strijd in Europa heeft deelgeno men. Het „Vierde" nam deel aan de lan dingen in Normandië en was betrokken bij het Duitse tegenoffensief in de Ar dennen. Ruim tien procent der in Europa aangekomen of daarheen onderweg zijn de militairen der divisie zijn veteranen uit de tweede wereldoorlog. Australische opperbevelhebber overleden Te Melbourne is op 67-jarige leeftijd overleden veldmaarschalk Blamey, dia bekend geworden is als bevelheb- ,'an de Australische troepen, die in 1945 het eiland Tarakan bestormden. Hij met veldmaarschalk Jan Smuts da enige militair in de Britse dominion! met de titel van veldmaarschalk, de hoog ste rang in het Britse leger. 't Verdedigingsverdrag met Japan bijna klaar De voorbereidingen voor het verdedi gingsverdrag tussen de Ver. Staten en Japan verkeren thans in een vergevor derd stadium, aldus verluidt uit be trouwbare Japanse bron. De volgenda maand zal vermoedelijk de laatste hand dit verdrag worden gelegd. Het houdt o.m. in, dat na de sluiting van een vredesverdrag Amerikaanse troepen in Japan zullen blijven. Volgens dit verdrag zouden de Ver. Staten elke aanval op Japan beschouwen als een aanval op het eigen land. Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen zouden reeds hun in stemming hebben betuigd met het ac- coord, dat van kracht zou blijven, totdat Japan zichzelf materieel en economisch kan beschermen. De, door Engeland weer aangeroerde, kwestie of nationalistisch China het vredesverdrag, waarover than» wordt onderhandeld, mede zal onder tekenen, zal ter sprake worden gebracht, er de speciale gezant van Truman 'erdragskwesties, Foster Dulles, de volgende week in Londen zal aankomen. Communistisch China heeft Rusland doen weten, dat het ten aanzien van de plannen voor een Japans vredesverdrag volkomen achter dc Russische politiek staat. MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN. KATWIJK a.d. RIJN, 26 Mei. Tuinbouw- overzicht: Het verloop van de handel was de afgelopen week niet erg bemoedl- d. Verschillende artikelen gingen tegen prijzen van de hand en van spinazis prei draalden er zelfs grote hoeveelheden r. Het sortiment breidde zich steeds uit de aanvoer nam ook steeds toe. Bospeen im er meer en bracht van 133—45 per 100 bos op. Bloemkool deed van 13562, ln e eerste soort en tweede kwaliteit ging voor 25—27 per 100 Spinazie ging voor de op- houdprijs van 18 per 100 kg en een enkel partijtjje bracht tot 112 op, maar een groot gedeelte ging naar de belt. Een strop was, ik zo goed als niet voor con- werd. Radijs deed van 1 38 per 100 bos. rabarber van 14—8.20 naar kwal. Andijvie was moeilijker te verkopen en deed 112—17 per 100 kg. Witlof in de eerst» t ging iets beter dan vorige week. doch het toch niet verder rengen dan f 28—37 de eerste soort en van f 16—24 ln d» ede kwal. Sla ging redelijk goed weg 1 57.80 per 100 stuks. Prei bleef voor blijk op de ophoudprijs van 18 per 100 i ging s hoger, doch In hef Van Iterson-Ziekenhuis te Gouda worden gevraagd: Voor de leerlingen tegemoetkoming in de kosten van dienstkleding. Sollicitaties aan de Adj. Directrice van voornoemd Ziekenhuis, De la Reylaan 40 te Gouda. Personeel gevraagd Levensmiddelenbedrijf vr. een nette jongen 1516 jaar ter opleiding. H. C. Vreeken, Rynsourgerweg 121. Voor terstond gevraagd flinke schippersknecht. Goed loon. Br. no. 5359 bur. blad. Gevr. in banketbakkerij beschaafd meisje voor de winkel. Br. no. 5358 bur. bl. Gevr. volslagen dienstbode le en 2e Kapster gevraagd bij H. Bedeker. Voorstraat 73 Katwijk aan Zee, Tel. 2584. Loopjongen gevr., v.g.g.v. Leeftijd ca 20 jaar. Fa D. Warring en Zonen, Haarlem merweg 6, Leiden. Halfwas slagersbediende gevr. J. A. Dieben, Noord einde 29, Leiden. Personeel aangeb. Net meisje zag zich gaarne geplaatst als leerling-ver- koopster of winkelmeisji 7e Jcoop aangeb. Goed onderh. huisje, bev. voork.. huisk., gang. grote keuken, plaats en schuurtje, boven: kamer en zolder. Br. no. 5348 bur. blad. Old finish huisk. ameuble ment, goed onderhouden. Tq bevr. Rijnsburgerweg Rijnsburg. Eng. kinderwagen met bedje en 2 dekentjes 30.- Julianakade 20, Leiden. Te huur gevraagd Student cand. medic., rustig, zoekt keurige kamer met of zonder pension te Öegstgeest. Br. ond. no. 5361 bur. blad. Diversen Gevraagd Sierteeltverg. B Jan.-Dec. Alle andere ver gunningen. C.V. N. Bakker Hz., Roelofarendsveen. Tele foon 487. Solex-verhuur ƒ5.per dag. Al onze huurders zijn all-risk verzekerd. T. v. d. Sluis, Zeemanlaan 39, Lei den. Bespreek vroegtijdig. Tel. 26281. Jac. de Mooy, voetkundig pedicure specialist, houdt Donderdag a.s. in het geheel geen spreekuur. Chrysanten-stekken aan geboden, vroege en latere i. Groot sortiment, beworteld, prijs ƒ30.- per 1000 stuks. Gebrs Van 's-Gravenzandeweg 71,ISSfDQPSI* Wassenaar, Tel. K 1751—2420 leeftijd 15 jaar. Br. no. 5360 Egmond. Dubbele Buurt 26, (tramkosten wor,d^ Wad. Tel y Grepen uit de eerste helft der twintigste eeuw door H. D I E M E R Oud-hoofdredacteur van Dagblad De Rotterdammer De schrijver heeft deze halve eeuw bewust de ont wikkeling van ons volk en maatschappij gadegesla gen. Zijn levensvisie is protestants-christelijk, doch in Nederland meent hij. dat de verschillende levens beschouwingen hun eigen plaats moeten kunnen innemen. De splitsing-ziekte onder Christenen be strijdt hij. De wending ten goede, in zoverre de klassepartij der socialisten volkspartij is geworden, houdt zijn aandacht bezig. De velen bezighoudende vraag of er rooms gevaar in Nederland bestaat, beantwoordt hij op een geheel eigen wijze. Wat er met de private bedrijfsorganisatie kan worden be reikt, toont hij aan. Verhaald wordt van de wijze, waarop tijdens de bezetting met de persvrijheid in N'ederland werd omgesprongen. De verhouding NederlandIndonesië onderwerpt hij aan een be- houwing, enz. enz. Inhoud: 440 blz„ tekst op houtvrij papier; 110 illustraties op 96 blz. kunstdrukpapier. Alleen gebonden. Formaat 17^ x 25. Band en Stof omslag Herman Dijkstra. is ƒ11.50 ROTTERDAM Witte de Withstraat 30 UTRECHT, Drift 13 Ook verkrijgbaar bij de Boekhandel 67. Bij Koha Knoet „Kom maar binnen, bij Koba Knoet,' zei het vrouwtje. En zo stapten Gerrit Tof, Bas je Kien en Otje het vertrek binnen, na hun voeten op een voor de deur liggende zak te hebben geveegd. Het zag er heel eenvoudig, doch proper uit. In hst midden onder een petroleum lamp stond een tafel, waarop een blokjes zeiltje. In 't midden een vaasje met veld bloemen. Aan het hoofd van de tafel »ton<i ia «ea-hgge l|uggt?el sen grote koperen hoorn met een zwart tuitstukje er aan. Verder stonden by de tafel drie gewone stoelen. „Ga maar zitten," zei Koba Knoet, „dan zal ik eens inschenken. Wie wil er melk? Niemand? Wie wil er bramensap?" Toen stak Otje zijn vinger op en Basje Kien en Gerrit deden toen maar het- „Goed," zei Koba, „dan neem ik een glas heerlijke geitenmelk." Ze begaf zioh naar het achterdeel van U» «a <4 «apsW Sssw Btt een beker melk en drie lege glazen. Toen ging ze weer even weg en bracht een grote grofglazen kan mee tot de rand gevuld met een heldere donkerrode vloei stof» kolkte de drie glazen vol en zette de kan op tafel. Daarna ging ze op de leunstoel zitten en stak het slangetje van de trompet in haar oor. Ze draaide de hoorn in de rich ting van Gerrit Tof en zei: „Als je nu in deze hoorn spreekt, kunnen we elkaar beter verstaan. Zeg maar eens wat." u .(Wordt vervolgd.);

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4