Trekvaartbrug opent perspectief veiliger verkeer in binnenstad voor MEBWE ISDSCHE COURANT 2 MAANDAG 28 MEI I9SI DRUK VAN GELUK Omleiding doorgaand verkeer uit Leider- ti dorp via de singels Automobilisten zouden er dankbaar gebruik van maken Eventueel locaal patriotisme kan de Leidenaar er gelukkig niet toe brengen te ontkennen, dat het oude centrum van zijn bakermat uit verkeers-tech- nisch oogpunt zeer veel te wensen overlaat. Toch is de behoedzaamheid, waarmee men zich over het algemeen door het hart van de Sleutelstad beweegt, nog te gering. Het aantal ongelukken mag zeker niet uitsluitend op rekening van de automobilisten worden geschreven, ofschoon er onder hen zijn, die Breestraat en Haarlemmerstraat soms als een soort race-baan beschouwen. dat aan de realisering van dit plan niet behoeft te worden getwijfeld. Wie het verkeer op de Haarlemmerstraat kent, zal dit voornemen hartelijk toejuichen. Als de weggebruikers in hun snelheid op de singels nu maar tonen, dat zij deze oplossing ook waarderen, om met de heer A. P. J. van Ulden, die namens deze In ieder geval «ijn er ook in onze stad verkeersautoriteiten. scherp van inzicht en snel van reactie, die er steeds op uit zijn het centrum te ontlasten. Het is vrij gemakkelijk her en der verkeersborden en stoplichten te plaatsen, maar hiennce te dé oplossing geenszins gevonden. Ook "het verkeer op wielen moet zo veel mo gelijk de vrije loop gelaten worden. Daar- p om prevaleert de omleiding. In dit licht is de opening van de Trek vaartbrug. tussen Rijnsburgersingel en -Maresingel. van grote betekenis. Ge meentebestuur en verkeerspolitie hebben zich namelijk bezonnen op de vraag, in hoeverre deze brug. die Zaterdag onder zeer veel belangstelling door de wethou der van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, werd geopend, een gunstige Invloed kan uitoefenen op de verkeers situatie in de stad. Het is in bet verleden duidelijk ge bleken, dat de Haarlemmerstraat de meeste verkeersmoeilijkheden oplevert en dat de dood hier fel kan loeren. Nu ls het plan naar voren gekomen om het doorgaande verkeer nlt de richting Lei derdorp niet meer vla de Haarlemmer straat te laten gaan, maar om te lelden via Herensingel, Maresingel en Rijns burgersingel. waarbij dit dus ook eer dankbaar gebruik zou maken van d« nieuwe brug, die In elk opzicht de oude gebouwd In 1870 ln de schaduw stelt. Dit deelde wethouder Jongeleen vóór de opening van de brug mee. Men heeft deze zaak ernstig overwogen. En uit zUn woorden was wel af te lelden, gorle het woord voerde, te spreken. De samenkomst in „Liberty" werd o.a. bijgewoond door ir L. T. van der Wal. directeur-generaal van de Provinciale Waterstaat, ir D. Boogerd, directeur van gemeentewerken, ir Y Ykema, directeur van de stedelijke lichtfabrieken, dr K. Reitsma, directeur van het slachthuis, mr S. J. Fockema Andreae, secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland, Gruyter, ingenieur van Rijnland, de technische staf van gemeentewerken ertegenwoordigers van de P. T. T. de politie. De heer Jongeleen zei, dat de oi hoge brug eigenlijk had moeten liggen in het romantische hartje van Amster dam. Vóór de oorlog waren er al plan nen om een nieuwe brug te leggen. En na de bevrijding was er geen materiaal. Later kwam er weer een obstakel: de Warmonderbrug, die zo slecht bleek, dat zij eerst onder handen moest worden ge nomen. De bouw van de Trekvaartbrug is vlot verlopen. Zij kan een belangrijke ontlasting van het verkeer in de binnen stad betekenen. Namers de weggebruikers dankte heer Van Ulden het gemeentebestuur de heer J. P. van der Holst drukte rijn vreugde uit namens de buurt- en speel tuinvereniging „Groenoord", die deze dag als een feestdag beschouwde, bleek ook wel uit de belangstelling bij de brug: het zag er zwart. Even over twaalf uur knipte de wet houder het rood-witte lint door. En de vele toeschouwers kregen als het w; een vreemd gevoel in de benen, toen over de brug liepen. Haar stevigheid bleek al dra, toen enkele grote bussen een dankbaar gebruik van. haar maakten. De brug was versierd met groen en vlag gen. En de noodbrug begaf het bijkans onder de menigte, die, in een stemming als op 3 October, druk was van opluch ting en geluk. Marktexplorcrtiereis Zuid-Amerika Naar aanleiding van het bezoek van Z. K. H. Prins BernhaTd aan Zuid-Amen- ka heeft het Centraal Instituut ter bevor dering van de Buitenlandse Handel. Be- zuidenhoutseweg 6466, Den Haag, be sloten een zijner medewerkers naar enkele Zuid-Amerikaanse staten te zen den voor het verrichten van marktexplo- ratiewerkzaamheden. Teneinde de reis zoveel mogelijk aan te passen aan de bestaande behoeften en wensen verzoekt de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, of bedrijven die hierbij geïntereseerd zijn, haar willen mededelen of zij bij een der gelijk bezoek belang hebben en welke landen dan in de eerste plaats in aan merking komen. Leipziger Messe 1951. De Leipziger Herst Messe zal dit jaar gehouden worden van 27 September en wel op internationale basis. Er zullen dit maal monsters zijn van gebruiks en ver- bruiksartikelen, zoals: glaswaren, huis- houd6artikelen. schoenen, textiel- en me taalwaren. De catalogus (Messeausweise) van de stands, die aanwezig zullen ztjn, ligt ter inzage bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland. In lichtingen omtrent de reismogelijkheden zijn bij de reisbureaux te verkrijgen. BENTHUIZEN Geref. Gemeente. Voor de Geref. Gemeente hoopt Don derdagavond om half te spreken ds A. v. Stuyvenberg van Nunspeet. Binnendag Leidse Hervormde jongeren op „Oud-Poelgeest" Belijdenis en apostolaat onlosmakelijk verbonden De Jonge Kerk en de Jeugdraad van de Leidse Hervormde Gemeente ganiseerde op het landgoed Oud-Poelgeest" een buitendag. Deze heeft in zoverre niet aan de verwachtingen beantwoord, dat het door de regen een binnendag is geworden. Maar verder zullen alle deelnemers en hun aantal was niet klein met genoegen op deze middag en avond terugzien. lidmaten, nu wordt wel een beroep ge- De heer P. Harteveld opende. Hij dat het de bedoeling van deze ont moetingen is om de jonge mensen in het jeugdwerk te betrekken. Het gaat er om steeds meer jeugd actief te maken. Spr. hoopte, dat de vorming van wijkgemeen- ten hiertoe in sterke mate zal bijdragen. Ds J. van der Wiel. voorzitter v Jeugdraad, die met zijn gezin aanwezig stak de jongeren, nadat hij een hoofdstuk uit de Bijbel had gelezen, een hart onder de riem. Wij vormen samen gemeenschap. Al zouden wij elkaar niet kennen, er is toch een band, omdat samen een stuk werk hebben aan- t. Christus heeft ons, ondanks de verschillen in aanleg, karakter en ont wikkeling, verbonden aan elkaar. In ons jeugdwerk kunnen wij het gevoel van moedeloosheid vaak niet onderdrukken; het kan zo traag en stroef gaan. Spr. in dit verband op het gevaar van het defaitisme: We houden er maai op; het gaat toch niet. Maar wij hebben Heer, Die roept. En Hij heeft ook de middelen om ons iets te laten vangen. Het zijn niet de discipelen, het is hun activiteit, maar het is de Heer. Wij zijn geroepen tot het vervullen vai opdracht. Belijdenis en apostolaat zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Levende discipelen moeten er op uit! Ook wees ds Van der Wiel nog op het belang van de teamgeest. De regen weerhield de jongeren niet n binnen echt vrolijk te zijn. Tafels banken werden tegen de muren gezet kon zijn hart ophalen aan allerlei volksdansen. Leden van de Jonge Kerk voerden hierna nog een lekenspel op. De maaltijd verliep natuurlijk ook uit stekend. Des avonds hield de heer J. Oostra uit Heemstede een inleiding over de aanpak het jeugdwerk. Spr. wees eerst op het verschil tussen vroeger en nu: heen vroeg de Kerk niets aan de jonge Afscheid ds J. H. Smit Duyzentkunst van Evang. Lutherse Gemeente „Eén uitroeptekendat alle vraagtekens bedekt" Ds J. H. Smit Duyzentkunst heeft gistermorgen afscheid genomen van de Evangelisch Lutherse Gemeente van Leiden wegens vertrek naar Amster dam. Vijf jaar heeft deze predikant in onze stad mogen werken. De dienst werd ook bijgewoond door de wethouders D. van der Kwaak en J. C. van Schaik en vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeente, de Doops gezinde Gemeente, de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden, de Oud- Katholieke Gemeente en de Luth. Gemeente van Bodegraven, De tekst voor de prediking was Jako bus 122: En zijt daders des Woords er niet alleen hoorders. Ds Smit Duyzent kunst begon met te zeggen, dat Luther niet zo veel op had met deze brief. De strekking is ook zo anders dan die van de Paulinische brieven. Jakobus legt de nadruk op de werken, maar Paulus op het geloof. Toch heeft Luther waarde ring voor dit Bijbelboek gekoesterd, om dat de brief in ieder geval geen leer irkondigt. Jakobus treedt in de levens- practijk Christen: Weest daders van 1 Woord. Juist deze tijd v vervlakking opheffing v geestelijke zedelijke m men moeten wij wel komen tot een positie ve levenshou ding. De de I apostel moeten christocentrisch verstaan. Alleen door het geloof in Jezus Christus zullen wij tot daden in ons leven kunnen komen. Daders zijn goede hoorders van het Woord van God. De mensen kunnen gemakkelijk vroom en stichtelijk doen. maar als men om een daad vraagt, blijkt er toch zo veel te ontbreken. Hebben wij de wet al ver- staan? Of staan wij ook in de houding van de aanpassing? Laten we gaan luiste ren naar de bedoeling van Gods stem In de practijk van het leven. In Jezus Christus heeft God Zijn Woord Zelf tot daad gemaakt. Het leven is vol van vraagtekens. Er staat maar één uitroepteken, maar alle vraagtekens bedekt: Jezus Christus, Die zegt: Ik ben het leven. Als wij dit Uitroepteken verstaan, kunnen wij daden doen. Onze daad betekent niet een goed werk, waardoor wij de zaligheid zouden verdienen. Zij betekent alleen: gehoor zaamheid van het geloof. Wie Jezus in het hart draagt, ontvangt maar brengt ook liefde. Aan het eind van zijn pre diking wees ds Smit Duyzentkunst ei nog op, dat deze tekst ook van beteke nis is voor de Kerk. Het hangt niet al les van de dominee af. Het geloof drijft alle leden uit tot de daad. In de kerk werd slechts één toespraak gehouden, en wel door de heer C. J. Rosin, die namens de gehele gemeente sprak. Hij zei. dat ds Smit Duyzentkunst in de vijf jaar, dat hij in Leiden heeft gestaan, de gemeente zeer veel heeft ge geven. De predikant dankte de gemeente voor alles wat zij hem en zijn gezin heeft willen schenken. Wij hadden hier een tehuis, materieel zowel als geeste lijk. Men zong de predikant nog Gezang 215 toe: Ga uw levenspad in vrede; en Gods gené ga met u mede, omring' u met Zijn eng'lenwacht. Na afloop van de dienst was er in de kerk gelegenheid om van ds Smit Duyzentkunst en zijn familie afscheid te Prof. Kernkamp bijzonder hoogleraar te Leiden Door het Leids Universiteitsfonds is met ingang van October a.s. benoemd tot bijzonder hoogleraar ln de economische geschiedenis aan de Leidse Universiteit prof. dr J. H. Kernkamp. Prof. Kernkamp is reeds gewoon hoog leraar in de economische geschiedenis de Ned. economische hogeschool te Rotterdam. daan op hun medeleven en medewerken. We moeten er midden in springen. Niet zeggen: het kan niet; geen tijd. De Jonge Kerk moet een krachtcentrale zijn. We moeten echter wel bedenken, dat de Bijbel-bespreking voor mensen boven de vijftig anders is dan die voor de jonge ren. aldus spr. De tijd is voorbij, waarin werd gevraagd: wat doet de dominee? Hij kan het niet meer aan. De predikant zegt niet: ik wil het zelf doen, maar: laten we het samendoen. De Zondagsschool is zeer belangrijk. Spr. noemde haar het grondwerk. Zü be tekent dienst voor het kind. BU dit alles is natuurlijk nodig, dat wij zelf met de godsdienstige dingen bezig zü". Hoe zou- het anders kunnen doorgeven? Paulus jaagt er ook naar. In het jeugd werk komen de volksdansen „er bü", evenals het lekenspel. De leider moet fantasie hebben. Lees eens een goed boek over jeugdpsychologie. Het werken met assistenten is ook van belang. Zij kunnen in die periode de kunst afkijken. Een van de grootste euvels bij het werk is het gebrek aan continuïteit. Het ideaal is: niemand met een dubbele functie. Ook ging spr. nog in op het weinige be grip bij de kerkvoogdijen voor het jeugd werk. Velen snappen er niets van, ter wijl de jeugd toch 45 procent van d« gemeente uitmaakt. Nodig is bij voor beeld een bibliotheek voor het jeugd werk. Maar laten wij vóór alles zelf activiteit tonen. Blijf vragen. De plaatse lijke jeugdraad moet er achterheen Beginnen met een instuif achtte spr. zeer precair. De moeilijkheid stuif door te zetten en steeds anders te hebben. Stuur de komers nooit naar huis zonder even over „iets hogers" te hebben gesproken. De kring mag ook niet gesloten zijn. Ten slotte zei de heer Oostra, dat de dingen waar het in jeugdwerk in de grond van de zaak gaat. moeten worden vertaald. Na deze inleiding werden er groepjes gevormd, waarin een bespreking werd gehouden. De besprekingen resulteerden in vijf vragen, die weer uitvoerig door de inleider werden behandeld. Ds Van der Wiel sloot de dag. Leerlingenmiddag van de Muziekschool Ongeveer tachtig jonge kinderen ont vangen aan de muziekschool der Mij Toonkunst het algemeen vormend ziekonderwijs, zoals dit is ingericht door Willem Gehrels. Ouders en talrijke dere belangstellenden vulden Zaterdag middag het concertzaaltje van ziekschool om er te luisteren resultaten, die een tweetal leerkrachten feeds mocht bereiken. Vooraf werd erop gewezen, dat het hier geen „uitvoering" gold. doch veel- demonstratie van genoemd soort onderwijs, waarop de deelnemende leer lingen onvoorbereid waren. Men hoorde beginnende leerlingen melodii omvang van drie tot vijf tonen op de blokfluit spelen. Interessant ls de -, waarop het rhythmisch gevoel ■dt ontwikkeld bij het zangonderwij: door de kinderen bewegingen te laten maken of een slaginstrumentje te laten gebruiken. Om dit gevoel nog bewuster te maken, spelen en zingen de kinderen zonder dat er „gedirigeerd" wordt. De notenwaarden worden aanschouwelijk d in de vorm van klokken verschillende grootten. Deze bewuste ,n werken verdient ongetwijfeld de voorkeur boven het inpompen melodietjes, zoals dit op de kinderkoren doorgaans gebruikelijk is. Hiervan zelfs de leek na het gehoorde spoedig overtuigd. Ook bij het instrumentaal derwijs wordt er maar al te vaak 1 gestreefd de leerling zo spoedig mogelijk klaar te stomen voor het spelen „stukje" ter gelegenheid van On jaardag. Eigenlijk diende dit algemeen vormend muziekonderwijs toegepast te worden op alle lagere scholen. Het is in elk geval door het bestuur der Mij voor Toonkunst juist gezien, de mogelijkheid hiertoe op zijn muziekschool open te stellen. Onge twijfeld wordt hier een „reservoir" ge vormd van toekomstige leerlingen voor verder instrumentaal of vocaal onder wijs. Als zodanig is dit werk niet genoeg te waarderen. De kleine peuters oogstten met hun pogingen een welverdiend suc ces; het was een aardige en vooral leer zame middag. Hulp uit Leiden voor Loetros Loetros is een van de 150<' Grieksi dorpen, die door vijanden «Italianen Duitsers, Boelgaren en bandieten) in di tweede wereldoorlog g- -ei werden ver woest. Dooi grote .spanning, \vaar»o: ook H. M. Koningin Frederika. veel heeft bijgedragen, zijn -'ele thans her bouwd. De inwonen van l.oeiros. i veer 900, kunnen nu ook naar hun dorp worden teruggevoerdZe vinden evenwel niets De vereniging der Grieken in Neder land heeft nu besloten dit dorp te adop teren. Te Leiden werd een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt: het bijeen brengen van voorwerpen. De meest uit eenlopende goederen zijn welkom. Het comité onder leiding van mev E. M. van Groningen. Joet een beroep op de Leidse burgerij om iets af te staan voor het dappere en zo zwaar beproefdi volk der Hellenen. Wij geven hier enigi adressen: mej. prof. S. Antoniades, Mers- kade 2, mevrouw Th. Barge- -Dreesi Boerhaavelaan 5, mej. Joh. Brants, Plant soen 19, mevrouw H. CleverlngaBosch- loo, Rijnsburgerweg 29, mevrouw H. FrentzenZaalberg. Plantsoen 43. me vrouw Van Groningenvan der Poel, Van Beuningenlaan, mevrouw J. M. van KinschotDorhout Mees, Witte Singel 32. mevrouw J. J. Kruytvan Beelen. Zoeterwoudse Singel 91 en mevrouw S. R. van LooyGroen, Rijnsburgerweg 167. „HET MENU VAN DE DAG" „Gala-Soirée" stond er op de affiches, die de avond ten bate van de Algemeen Nederlandse Invaliden Bond (afdeling Leiden), aankondigden. Datzelfde grote woord prijkte ook op de programma': Zou dat woord, dat een bevel is om ii ivondkleding te verschijnen, soms velen hebben doen besluiten, dan maar liever niet te gaan? Er was Zaterdagavond een kleine groep mensen in de Schouwburg. Mensen, die zich aan alle gala-voorschriftenniet gestoord had- en toch gekomen waren. En deze en hadden het blijkbaar goed be grepen, want zelfs van het bestuur zagen niemand in zwart en wit. iet was jammer, dat er zo weinig be langstelling was, want èn de Invaliden- bond en het programma hadden meer verdiend. :t was een zeer gevarieerd „Menu de Dag". Elke gang werd keurig op gediend en was goed verzorgd. Goed op smaak, niet te flauw en niet te gepeperd. De heer Tjemkanoff is een uitstekend chef-kok. Voor hem en zijn medewerkers hopen we, dat er in andere plaatsen eet-grage gasten aan zijn tafel zul len aanschikken. Voor het vele werk, dat hij in het belang van de A.N.I.B doet, bood de heer J. C. Livingstone hem zilveren medaille aan. Voor de dames waren er bloemen, en de heren len het, als altijd, met applaus doen. Hervormd kiescollege hield laatste vergadering Vele benoemingen maakten haai belangrijk Het kiescollege van de Leidse Hervormde Gemeente hield gistermiddag in de Pieterskerk zijn laatste vergadering. De kerkeraad besloot onlangs om het aantal ouderlingen per wijkgemeente van zeven op tien te brengen. Verder waren er nog enkele vacatures. Er moesten 25 benoemingen worden gedaan. Tot 1 November mag dit nog door het kiescollege gebeuren. Na die tijd mogen de stemgerechtigde lidmaten in elke kleine gemeente hun eigen ouderlingen en diakenen kiezen. De kerkeraad besloot echter nog één keer het kiescollege bijeen te roepen. Als er benoemden bedanken, dan zullen de vacante plaatsen tot het najaar open blijven. Het kiescollege heeft dus gisteren officieel afscheid genomen. Ds Vossers. de voorzitter trale kerkeraadscommissi vermoedt. dat het kiescollege in Leiden omstreeks 1870 is ingesteld. Vóór die tijd vulden de kerkeraden zichzelf aan. Wanneer de of andere richting in de kerkeraad de meerderheid had. kon zij dus de lakens uitdelen, al stond de gemeente niet achter haar.: In het jaar 1867 werd in het Alge: Reglement de bepaling opgenomen, dat het recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predi kanten bij de gemeente berust. Het kies' college in Leiden was dus meer dan tachtig jaar oud. Zijn verdienste is ge weest. dat het de gemeente mondig heeft helpen maken en in de samenstelling de kerkeraad tot uitdrukking bracht wat er in de gemeente leefde. In de practijk echter besliste het kiescollege niet over de te benoemen personen, maar de kies verenigingen. die de voordrachten deden. Sedert de drie kiesverenigingen een com promis met elkaar hadden gesloten, al dus schrijft ds Vossers in het kerkblad, werd de gemeente als zodanig er ook buiten gehouden. Als er nieuwe gemach tigden voor het kiescollege moesten wor den gekozen, dienden de drie kiesvereni gingen één gemeenschappelijke candida- tenlijst in, waardoor stemming door de gemeenteleden overbodig werd- En als ouderlingen en diakenen benoemd moesten worden of predikanten beroe pen. kregen de leden van het kiescollege netjes de tweetallen of drietallen thuis gestuurd met het advi stemmen moesten. Gemakkelijker kon et al niet, maar het was niet bevorder- jk voor de animo- Het kiescollege heeft chzelf overleefd en het begon bedenke lijk aftands te worden. Toch hebben de kiesverenigingen veel verdienstelijk werk gedaan- De leden hebben zich financiële offers getroost en voormannen hebben er heel wat tijd moeite aan gegeven om predikanten te horen en geschikte ouderlingen en diakenen te vinden. De gekozenen zijn: voor wijkgemeente ..Centrum" de heren C. A. P Minder- houd. N. Carlie en C- N- Mechelse; voor wijkgemeente „Morskwartier" de heren M. van Egmond en G Bleijie: voor wijk gemeente Rembrandtwijk" de heren ds C. W. Nortier, L. F. Servaas en J. P. van Schravendijk; voor wijkgemeente .,Ma- rewijk" de heren J. Sira. W. van der Berg en Ph. van Hoven; voor wijkge meente „Staalwijk" de heren G. F. Kol derman, P. Waterland, J. Vérwer en J J. Laman; voor wijkgemeente „Pniël" de heren E. van Duren, H. M. Markusse en W. Zwart; voor wijkgemeente ..Molen wijk" de heren J. Nijenhuis. A. van den Burg. J. Haasnoot en M. Corpel; voor wijkgemeente „Levendaal" de heren A. F. Veerman, C- Griffioen en M. Bosse- Ds Vossers hield nog een korte af scheidstoespraak, waarin hij o.m. wees op het vele werk, dat door het kiescol lege is tot stand gekomen. Hij dankte de leden voor hun arbeid en was zelfsprekend ook zeer dankbaar voc nieuwe weg, die de nieuwe Kerkorde de gemeenten doet inslaan. Stichting 1940-'45 naar Rotterdam De districtsbureaux der Stichting 1940 1945 te Leiden, Den Haag en Rotterdam worden met ingang van 1 Juni a.s. sai gevoegd. Alle correspondentie voor district Zuid-Holland-Noord moet dan gericht worden aan: Mathenesserlaan 451 Rotterdam, tel. 35695. „Vooruit" vijftig jaar Zaterdagmiddag was er receptie De coöperatie „Vooruit" herdacht Za terdagmiddag haar vijftigjarig bestaan met een receptie. De secretaris, de heer Van Stralen, werd gehuldigd in verband met zijn dertigjarig bestuurslidmaat schap, eerst als commissaris, sinds 1940 zijn tegenwoordige functie. In zijn geschiedkundig overzicht deelde de heer Van Stralen mee, dat de omzet in het eerste jaar ƒ4.000 bedroeg (ƒ75 verlies), thans bereikt deze de anderhalf millioen. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door de heren Van Schaik en Jongeleen. Verder waren er o.a. de heer Baart namens de directie van de centrale i Nederlandse verbruikscoöperaties, heer Piena, secretaris van de Leidse bestuurdersbond, de heer Fokkema. se cretaris van de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid, de heren Meerpoel Knibbe namens de Kamer van Koop handel en vertegenwoordigers van coö peraties uit Leiden en omgeving, waar onder .Ons Doel" en „De Eendracht", n woningbouwverenigingen. BllNSBURG R.D.C.-damnieuws. Voor de zomercompetitie werden de volgende partijen gespeeld: 3e klasse: D. Leeuwenburg—T. P. Neyhuis 0—2, M. den Monijé—D. J. van Egmond 2—0, C. Glasbergen—Jac. Oudshoorn 0—2. Zelfs de jeugd ontbrak niet op de receptie. De oudste directeur, de heer Ph. Boot (die rustengaat) en de jongste firmant, de lieer R. Boot nemen haar ongekunstelde gelukwensen tn ontvangst. Drukke receptie bij eeuwfeest van Boot te Alphen Honderden handen weiden in Nutsgebouw gedrukt Het was een grote mensenstroom Zater dagmiddag naar en in het Nutsgebouw te Alphen, die de zes directeuren met hun dames van de jubilerende scheepsbedrij ven Boot kwam feliciteren. De grote zaal van het gebouw was in een sprookjes tuin herschapen door het groen en d< vele bloemstukken. De directie had op het podium plaats genomen en heeft vele honderden han den gedrukt. Wie er al zo kwamen? Hiei volgt een opsomming, die allerminst aan spraak maakt" op volledigheid, zelfs niet wat betreft de „prominente" figuren. Behalve vele laatselijke industriëlen vertegenwoordigers van verenigingen bankinstellingen was ook aanwezig de heer H. W. Tilanus, voorzitter va C.H.-Unie. Een aardige attentie gaf de Chr. kleuterschool Gouwsluis. Een aan tal kinderen kwam als „buren" van dt firma o.l.v. het hoofd, mej. G. A. Pothuis en mej, G. Burggraaff een wensje opzeg gen en bood op aardige wijze bloemen Er kwam ook een vertegenwoordiging van het hospitaal-kerkschip „De Hoop' die drie albums aanbood, die deze vereni ging uitgaf ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan. Verder een deputatie van het personeel van de drie bedrijven van D. en Joh. Boot N.V. en afgevaardigden van de kamers van koophandel te Leiden en Amsterdam: van de scheepvaartin spectie te IJmuiden, van enige scheep vaartmaatschappijen en andere instellin gen, die verband houden met de scheep vaart. Ook kwamen hoogleraren van de Leidse universiteit en van de Technische Hogeschool te Delft hun felicitaties aan bieden, alsmede vertegenwoordigers van' de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond Leiden, het departement Leiden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, van de arbeidsbureaux Leiden en Alphen, van de Prov. Waterstaat Zuid-Holland en vtn het hoofdbestuur van de Chr. me- taalbewerkersbond. Verder nog tal V3n vakgenoten en zakenrelaties. De wijze, waarop dit jubileum is ge vierd. moet op directie en personeel van de scheepswerven en de motorenfabriek een diepe indruk gemaakt hebben. L.C.K.V.-kampen 1951 OEGSTGEEST Jongetje verdronken Gistermorgen is de 2-jarige Ha Matze van de Terweeweg achter de r- Pinkster-Zondag afgebrande boerderij u een sloot geraakt en verdronken. Na enn zoeken vond de moeder de jongen. Prol A. J. M. Holmer verleende hulp, die ech ter niet meer mocht baten. Rondrit ouden van dagen. Op 5 Juni zullen de ouden van dage in onze gemeente de jaarlijkse autotoch maken. Daarvoor zijn auto's en financièi nodig. Op 2 Juni is er een collecte. D| tocht zal om 1 uur beginnen en oir veer half 7 eindigen. De ingezetenen van 65 jaar en die aan de rondrit wensen deel te nemen kunnen zich vóór 1 Juni as. opgevei bij: mevr. N. H. van Egmond, Hoge Mors weg 136. tel. 21170; mevr. C. Groeneveli Laan van Alkemade 64, tel. 20052; mevi S. Mullers, Rhijngeesterstraatweg 151 tel. 25231; mej. C. Vrij, Terweeweg tel. 23280. en de heer M. Elshof, De Kern- penaerstraat 39, tel. 22892. Ds J. C. Brussaard nam afscheid in Bloemendaal. Gisteren heeft ds J. C. Brussaard at scheid genomen in Bloemendaal. Ds Brussaard dankte in het bijzondei de heer Tanis voor zijn vele arbeid ten! behoeve van de uitzendingen, de kerke raad, de radio-commissie, de commissi! van beheer en de tegenwoordige predi. kant, dr J. L. Koole. Ds Brussaard werd toegesproken dooi het oudste kerkeraadslid, de heer J. C van Riessen. Ook Oegstgeest was i dienst goed vertegenwoordigd. Afscheid dokter Flu. Dat dokter Flu een grote plaats in de harten van vele Oegstgeestenaren, bewees de Zaterdagmiddag gehouden receptie, die werd gehouden ter gelegen, heid van zijn vertrek naar Argentinië Tussen 3 en 5 uur moest de arts in „Hel witte Huis" ontelbare handen drukken Namens de patiënten in ..Buitenlust' bood mevrouw Lammers-Sleijers een fototoestel horend belichtingsappa- Zink gestolen. Bij de politie is aangifte gedaan het feit. dat in de nacht van Zaterdag op Zondag zink is ontvreemd v daken van de kleedkamers van „Poel- meer". Het onderzoek is in volle gang. Aanrijding. Gistermorgen heeft op de Laan Oud-Poelgeest een aanrijding plaats ge had tussen een motorrijder, uit Amster- dam, en een bus van de N.Z.H.V.M., be stuurd door C. M. uit Leiden. De motor rijder kwam van de Poelgeesterweg en wilde de Marelaan inrijden. De bus gal geen voorrang. Met verwondingen het gezicht werd de motorrijder naai Avademisch ziekenhuis vervoerd, motor werd ernstig, de autobus licht be schadigd. Toelating Ambachts- en meisjesscholen Met ingang van 1 Juni gelden nieuwe toelatingseisen voor de nijverheidsscho len. Jongens moeten minstens 12 jaar en 8 maanden zijn voor de dag-ambachts school en bovendien het zesde jaar ge- L.O. hebben doorlopen om op een dag-nijverheidsschool te kunnen komen. De kinderen mogen alleen naar een avondschool indien ze niet meer leer plichtig zijn. Niet-leerplichtige leerlingen kunnen van de school verwijderd worden indien zij naar het oordeel van dircteur leraren niet in staat zijn het onder wijs te volgen. Voor leerplichtige kinde- moet in zulk een geval de inspecteur worden geraadpleegd. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 21 t/m 26 Mei Gevestigde personen: kamp—Dohmen, Maredijkhofje 7, Am- C. G. Abels, vliegtuigmaker K.M., sterdam, Heggerenankweg 102 huis; W. Waardgracht 92; G. P. Bax. metaaldraaier, M. P. Driessen, Breestraat 88, Noordwijk, Lage Rijndijk 66; C. A. Beijk, huishoud- Wilhelminastraat 15; L. Siekerman—van ster. Rijn- en Schiekade 17; J. van den Duijl, De Genestetstraat 71a, 's-Graven- 1 Boogert en familie, sergeant-majoor-kok. hage, Heelsumstraat 151; L. .V. A. van Dijkstraat 4; W. M. Derksen. leerling- Es en familie. Vliet 38, Utrecht, Ridder verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. J. schapstraat 27; J. Fakkel en familie, He- Diender. matroos K.M., Noordeinde 2a; rensingel 47, Australië; E. Alberts—van I T. H. Dijkstra, diëtiste. Breestraat 15a;Geel, De Wetstraat 8, Canada; G. E. van J J. A, Eekhof, Rapenburg 12; H. W. van Gessel, Rapenburg 131. Hoensbroek, Aker- i Erkel, hulp in de huishouding, Hooigr. straat 25; A. E. Goddijn en familie, Spie- I 60; R. Fockens, Fagelstraat 32; H. J.ghelstraat 8a, Voorschoten, Leidseweg Franken en familie, predikant, Maredijk 373; Wed. G. M. van EssenGoedhloed, j 151; J. H. A. Goddijn, machinebankwer-1 Haarlemmerstraat 101, Oldebroek, Johan- ker, Madoerastraat 29; J. W. Groenewold Jnesberg E 86; J. L. A. van Goozen, Han en familie, leraar M.OFranchimontlaan senstraat 53, Australië; A. M. Groenen- 27; W. Groenhuijzen, secretaresse, Mare-1 dijk. Marislaan 33, Wassenaar, Rozenstein- dijk 125; M. van Heest, leerling-verpleeg- straat 75; T. M. de Gunst, Oude Singel 48, ster, Rijnsburgerweg 10; Wed. M. T. (Tilburg. Oude Dijk 1; J. Haasbeek, j KaufmannHindorf, De L. de Kanter- Looierstr. 21, 's-Gravenhage, Huygens- straat 2; L. A. Huter, Sumatrastraat 84; straat 4; A. E. Habraken, Molenstr. 27, J. G. Israël, ass.-bedrijfsleider, Zoeter- Apeldoorn, Frankenlaan 70; P. Heybroek woudsesingel 93; T. H. J. Janssen, mach - er» fam., Nw Rijn 64a, 's-Gravenhage, I bankwerker, H. de Vriesstraat 72; B. T. I Zijdelaan 26; T. Hogewoning, Heren- Kars en familie, kantoorbediende, Sluis- steeg 39, Amsterdam, Kloveniersburg- straat 11; P. Kempff, St. Buysingstraat wal 37; D. de Jong. W. Singel 27. Wonse- 13; P. A. Koekenbier, inspectrice van een radeel, Tjerkwerd Baburen 5; J. M. van fabriek, aan boord woonschip, ligplaats I Koolbergen. O. Vest 21. Amsterdam. Nwe Morssingel; H. W. Landwehr. sergeant, I Prinsegracht 37; J. C. Kooijman. Da Donkersteeg 9; H. Laterveer, H. MorswegjCostastraat 75, Tilburg, Oude Dijk 1; A. 132; M. L. Links, auto-monteur, Nieuw- H. Korenhof, O. Singel 232a, Apeldoorn, steeg 23; H. M. van Loon, ass.-accountant'Frankenlaan 70; N. Korenhoff, Breestr. P. C. Hooftlaan 1; J. Lugthart en fam., '15, Odoorn, Zuiderdiep 124; B. Kraan, sergeant-kok, Dijkstraat 6; L. Messer-' Bosch en Gasthuispolder 5, Voorschoten, .Schmidt en familie, sergeant L.S.K., Dijk-1Leidseweg 349; C. KönigsLouwrier, Verschenen ls het programma van de straat 2; A. van der Meer. Roodenb.straat IKoddesteeg 5. Duitsland; F. van Lunte- Leidse Chr. kampeervereniging voor j 27; P. C. Merts en familie, sigarenwin- ren. Herengracht 92a. 's-Gravenhage, deze zomer. De uitvoering ls weer zeer keiier. Herenstraat 2: M. Oudshoorn,Nachtegaallaan 17; D. J. K. Mac Gillavry, itrekkelijk. De aromatische boslucht dienstbode, Hoge Rijndijk 2; A. van Poel- Haagweg 56. 's-Gravenhage, van Stoik- kan men er als het ware uit opsnuiven! Men heeft dit jaar de 'beschikking over drie terreinen: Stakenberg, Bospan en Ave et Auffe in de Ardennen. In totaal zijn er niet minder dan twaalf kampen: 4 Stakenberg, 5 Bospan en 3 Ardennen. Onder de hoofdofficieren bevinden zich ds H. J. van Achterberg, ds P. Kloek en dr J. Zandee van Warmond. De kampen worden gehouden tussen 21 Juli en 25 Augustus. De leeftijden van de jongens en meisjes variëren van 11 tot 25 jaar. Er zijn zes jongenskampen, drie meisjes kampen en drie gemengde kampen. De deelnemers moeten zich vóór 5 Juli op geven. Electrolaschmaatschappij De N V. Electrolaschmaatschappij te Leiden bleef in 1950 ondanks grote moei lijkheden met verkrijging van grond- - stoffen ruim van werk voorzien en men et £emak geven we de volgende adres- kon <ie omzet vergroten door ingebruik- fe": Leeuwerikstraat 19 Rijn en Schie- neming der fabriek te Oude Wetering. kade ?1v.Fr,a"chlm0',tllan~8' Merel" De afschrijving en belastingen resteert atraat >•- Stieltjesstraat 29 Trompstraat f 759 197 Winst zodat «in. ei kan declarerep. geest, electricien, Noorderstraat 2; M. Po lak, Herengracht 100; F. Popma, Rem- brandtstraat 27; J. de Roo en fam., boek houder, Haven 26B; Wed. H. van Toren —De Ruiter, Kortenaerstraat 44; J. Rijn, los arbeider. Uiterstegracht 180. Rijnsburger en fam., huisschilder. Sint Jorissteeg 26; F. P. M. Schamper, Hugo de Grootstraat 17; M. C. Schouten, leerl.- verpleegster, Rijnsburgerweg 10; P. Stra- ver, dienstbode, Breestraat 133; G. W. Schuurmans, kok, Varkenmarkt 7; H. M. C. Visser—Spaargaren, huishoudster, Pa pengracht 7a; N. Spaargaren en familie, fabrikant (bakkerij-grondst Hoge Rijn dijk 2; P. J. Tierolf en familie, leraar opticienschool. Kanaalstraat 59; A. J. G. acht er velen! Hoe de kam- Veeninga, buffetjuffrouw, J. v. Houtkade de L.C.K.V. zijn? Het is moeilijk 26a; A. A. van der Velde, serveerster, te schrijven. Er lopen in Leiden al tal I Narmstraat 10; H. J. Verhoeven, los werk- van personen rond, die het in geuren en man, Minnebroersgracht 8; F. Y. Ver kleuren kunnen vertellen. Belangstellen- ploegh Chassé, Lange Pieterskerk Choor- den kunnen bij hen altijd terecht! Voor,steeg 32a; A. H. Werker, Stadhouders- llpct dividend 81- De Roerstraat 21 en Zoeterwoudse Singel 67. Jaarleest Mastibilaja's Burgerlijke stand van Leiden Vertrokken personen: A. Alberts, Lage Morsweg 7, Canada; J. Bal, Levendaal 153, Zuid-Afrika Beeuwkes, Hogewoerd 144, 's-Graven hage, Laakkade 80; L. H. van der Bilt, Kloksteeg 31, Rotterdam, Schiebroekse- laan 55a; G. KorenhoffBogaards. He renstraat 4, Odoorn, Zuiderdiep 124; F. J. L. in den Bosch en fam., Jan van Hóutkade 30, Grave, Hogeweg 9; B. haar éénjarig bestaan met een intiem D J Schuuring en M Middelham; Arend, Choufour, Lorentzkade 11, 's-Gravenhage, feest in de bovenzaal van de Harmonie, zn v J Krol en H Klomps; Laurinus J, Aronskelkweg 178; W. C. de la Court! De aanwezigen vermaakten zich zeer met zn v J Stolk en J H Prins; Meintje, dr v, Breestraat 71. Voorschoten, Leidseweg zang, muziek en toneel. Het gebodene. J van Dvjk en A van Rijn. 345; E. C. Steutel—McGulloch, P. J. Blok- Henri Welbooren. was goed verzorgd. GETROUWD; L E M Valk en A J Bok. (straat 34, Groot-Brittannië; K. Peper laan 26. eg 30, G. A. Mochtar en fam., Rijnsb.- weg 58. Indonesië; J. Najer, Rijnsb.wcg 10, Amsterdam, v. Baerlestr. 94hs; H. J. J. Ouwerkerk, L. Rijndijk 130, Tilburg, Oude Dijk 1; J. Overbeek en fam., Sluis straat 12, Hoogeveen, Pr. Bernhardstr. 12; H. J. O verduin, Hogewoerd 150a, Bloe mendaal, Bloemendaalseweg 287; J. P. N. Paulides. Herensteeg 5. Indonesië; S. M. Poeliejoe, Nassaustr. 5, Maastricht. Hoen- derstr. 1; V. A. F. Pronk, Morssingel 8, Limmen, Rijksweg 150; C. Raaphorst, Balistraat 64, Hillegom, Treslongdwars straat 15; J. Ravensbergeti en fam., Han senstraat 30, Hillegom. Krochtstr. 30; J. de Ridder en fam.. W. Pyrmontstr. 48, Lisse, Herenweg 385; J. B. Schoon, Levendaal 121, Tilburg. Oude Dijk 1; G. H. L. Schreurs, H. de Grootstr. 1. 's-Gra venhage, Ieplaan 46; R. Smit. Munniken- straat 32, Apeldoorn, Frankenlaan 70; S. C. Snik, De Genestetstr. 83a, Noordwijk, Kon. Wilh. Boulevard 3; J. Somer, Rijns- b.weg 10, Breda, Regentesselaan 5; J. C. Stenger en fam. aan boord „Alja" Mors singel Groningen, a/b „Alja", woonsche penhaven; C. E. van Straaten, Haarl.str. 218a, 's-Gravenhage. Belgischeplein 21; H. J. Swart. Rijnsb.weg 10. Groningen. J. A. Feithstr. 23/2a; M. J. Vink. Rijnsb. weg 10. Noordwijk, St. Jeroensweg 8; P. A. Vioen en fam., Bronkhorststr. 15a, Voorschoten, v. Kempestr. 41; L. Voge lenzang en fam., A. Paulownastr. 8, Zoe- terwoude, H. Rijndijk 353; E. Wansink fam.. Uiterstegracht 58a, Voorschoten, Voorstraat 7; C. Wassenaar, Zijlsingel 37. Wassenaar. Wittenburgcrweg 84; L W. Wernars, Kanaalstr. 9, 's-Gravenhage, f. d. Neerstraat 24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2