Ook 200 jaar geleden klaagde bevolking al over te hoge belastingen Paspoort, geld, de grens over NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 24 MEI 1951 Het Leidse pachteisopioer Onlangs konden wij lezen, dat in Spanje de arbeiders in staking waren gegaan wegens de hoge prijzen der levensmiddelen. De Leidenaars van twee eeuwen terug namen andere middelen te baat om hun ongenoegen met de hoge prijzen kenbaar te maken. Het pachtersoproer is daar duidelijk voorbeeld van. Deze pachters, die de extra heffingen op ver- bruiksartikelen inden, waren reeds lang een doorn in het oog der arbeidende bevolking. De 14e Juni van het jaar 1748 kwam in Leiden het bericht binnen, dat de bur gerij van Haarlem in opstand was geko men tegen de Haarlemse pachters en toen enkele dagen later de pachter L. v. Stipriaen, die langs de Rijn bij de Waag woonde, bekend liet maken, brandhout uit Friesland zou gaan verko pen, bleek dit voor onze stadgenoten aanleiding te zijn om eveneens tegen de hoge prijzen der levensmiddelen dere verbruiksgoederen in opstand Reeds vroeg in de ochtend schoolde het volk samen voor het huis van Van Stipriaen en eiste, dat het hout zonder impost verkocht zou worden. De ru rige stemming steeg met het uur e kreten, die van tijd tot tijd uit de r.igte naar het huis en zijn bewoners ge slingerd werden, deden niet veel goeds verwachten. Tegen twee uur in de mid- Jeneverfabrikant werd slapende rijk Maar ten koste van minister Lieftinck (Van een onzer verslaggevers). Voor het Haagse Hof stond gisteren L. hoger beroep terecht de 47-jarige eige naar van een distilleerderij te Schiedai W. E. H. M. M. Deze was door de Rot terdamse rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij opzettelijk onjuiste aangiften had gedaan en valse bescheiden had verstrekt belastingambtenaren. De eis was maanden. Verd. gaf de feiten toe, doch vond de straf te hoog. Het vermogen van verd. was gedurende de oorlogsjaren op fabelachtige wijze ge stegen van ruim ƒ42.000 tot ƒ480.000. Om de stijging tegenover de be lasting te kunnen verantwoorden had; verd. verklaringen laten opmaken door diverse mensen laten ondertekenen, dat hij verschillende zaken zoal; enkele boten, een auto, een postzegel verzameling had verkocht. De onder tekenaars zouden daarbij als interme diair zijn opgetreden. Ook het inkomen was niet juist opgegeven. Een getuige-deskundige, met een on uitsprekelijke Hongaarse naam, verteld* dat naar zijn mening de manier van be lasting ontduiken kinderlijk onnozel wai opgezet. De proc.-generaal wees in zijn requisi toir op de generale preventie, waarmee men rekening moet houden. De maxi mumstraf op dergelijke vergrijpen is drie jaar en in dit licht gezien vond hij de straf van de rechtbank juist. Hij re- quireerde bevestiging. Uitspraak 1 Juni. Europa-bus opende lijn A'damHamburg In het kader van het onlangs door de West-Europese Spoorwegmaatschappijen vastgestelde plan tot instelling van in ternationale autobusdiensten. is dezer dagen de buslijn Amsterdam—Hambui geopend. De exploitatie geschiedt doi de Ned. Buurtspoorwegmij. een dochter onderneming der Ned. Spoorwegen, samenwerking met de Deutsche Touring Gesellschaft. Reeds eerder werd de lijn Amster damFrankfort geopend en op 15 Juni worden twee nieuwe diensten geopend, n.l. AmsterdamOostende met een door verbinding op Lille (Rijssel) en Am sterdamLuxemburg met doorverbin ding op Frankfort Het geheel dezer diensten, waarvan de dienstregeling voorlopig geldt tot 30 September, draagt de naam: „Europa bus". De route van de lijn Amsterdam Hamburg loopt via Monnikendam, Edam Hoorn, Afsluitdijk. Leeuwarden, Gro ningen, Nieuweschans, Leer, Zwischer, ahn, Oldenburg en Bremen. Motie Donker Inzake het gratiebeleid aangenomen Met 53 stemmen voor en 22 tegen heeft de Tweede Kamer gistermiddag op voorstel van mr Donker (Arb.), er haar bezorgdheid over uitgesproken, dat gratieverlening aan ter dood veroordeel de oorlogsmisdadigers, die in ernstige mate schuldig zijn geweest aan Joden vervolgingen, in het kader van de aan de Kamer niet bekende richtlijnen, voor het door de regering gevolgde gratiebe leid, mogelijk is. Op de heren Koersen, Van Coeverden en Fens stemde de hele KVP-fractie tegen deze motie. Tevoren waren de beide moties van de heer Stokvis, de ene om de geldende richtlijnen inzake het gratiebeleid woordelijk aan de Kamer mee te delen, en de tweede, waarin te leurstelling zou worden uitgesproken over de gratieverlening aan F. H. Aus der Fiinten, verworpen. De eerste motie-Stokvis tel-1? 65 tegef en 10 voorstemmers (behalve de com munisten, de heren Ritmeester en Cor- nelissen (VVD), Gerbrandy (AR) en Weiter (KNP). De tweede motie (AR) had 57 tegen en 18 voorstemmers, waarbij zich de hele AR-fractie achter de motie plaat ste. alsmede de heer Ritmeester (VVDi en de heer Weiter (KNP). Geen gordijntjes voor stemhokjes Het amendement-Beerling om niet in te gaan op de suggestie de stemhokjes door gordijnen af te sluiten, wat 2 ton zou kosten, werd aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Tegen stemden de communisten en de P.v.d.A., behalve de heer Schermerhorn. Spottend zei men, het volksfront is Kommies tegen boom gereden en gedood De 33-jarige kommies der belastingen W. uit Raalle, Is met zün motor op de Wjjheseweg bij Deventer tegen een boom gereden en op slag gedood. dag keilde een jongen, die waarschijn lijk door de oms'anders was opgehitst, een steen door de ruiten van het huis en dit bleek het sein te zijn voor ee gemene opstand waarbij het volk zijn lang verkropte haat tegen de pachters en belastingen kon botvieren. In minder dan geen tijd werd de deur opengebroken en stormden de burgsrs het huis binnen. Kostbare kleden, kas ten, tafels, bedden, kortom al het huis raad werd door de ramen op straat ge smeten. Slechts door een overhaaste vlucht konden de bewoners een zelfde lot ontlopen. Wat van de huisraad op straat nog niet kapot gevallen was, werd door het woedende volk kort en klein geslagen, terwijl de brokstukken in de Rijn gesmeten werden. Opgezweept door dit eerste succes trok de menigte naar het huis van de gehate Van der Koek op de Hooigracht, die de imposten op wijn en gedistilleerd inde. De vrouwen, menende, dat door deze ene wandaad nu meteen de belastingen af geschaft waren, bestormden de bakkers winkels en eisten brood zonder heffing onder het gejoel van: „Ho, ha, dat is brood. Zo een brood voor zeven oortjes". Bij het huis van Van der Koek stootte de wilde bende echter op een inmiddels aangetreden soldatenwacht en het volk, dat niet terug had van scherpe bajonet ten en geweren, trok tierend en razend verder. Voor het huis van Ockhuyzen, de De inmiddels ingetreden duisternis be lette verdere ongeregeldheden n nacht werd er weinig geslapen ieder zag de volgende morgen met angst tegemoet. De leaf aan het kozijn Reeds om 8 uur begon het volk samen le rotten voor het huis van Van der Koek, dat er de vorige dagen nog was afgekomen. Hoewel ramen i sters waren dichtgespijkerd, bleek dit voor het woedende grauw geen beletsel te zijn. Na de soldaten verjaagd te heb ben werd de deur opengeramd en de ge hele inboedel vloog enkele minuten la ter de straat op. Over een grote afstand was de Rijn bezaaid met stukken huis raad van de gehate pachter. Zolderplan ken werden gesloopt en zelfs de dakpan nen moesten het ontgelden, terwijl ook een stuk van de gevel omlaag gehaald werd. Toen er tenslotte niets mei nielen was, hing men als slotacte de kat aan een raamkozijn op. Ook het huis van Ockhuyzen moest ditmaal volledig uitge plunderd worden, waarna diezelfde dag nog drie huizen door het tomeloze vólk de sloop werden klaargemaakt. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, voordat de rust in Leidens straten keerde. Resultaat geboekt De volgende morgen werd bekend ge maakt, dat de pachten voorlopig opge schort zouden worden, totdat de Lands regering een definitief besluit genomen had. Hoewel het de daaropvolgende da gen nog bleef gisten en borrelen in ver band met het gerucht, dat de Stadsbe stuurders in het geheim landsiroepen in stad wilden halen, bleven verdere vernielingen uit. De Regering had inmiddels echter VISSERIJGOLF Jong Katwijk verstaat nog de roep der zee Over een zaak, die een ernstige studie waard is Die ouwe Bas! Hij kan het haringjagen nog wel, die 70-jarige schipper Bas Varkcvisser. Laat de KW 2 (Mr D. Donker Curtius) vannacht nu het hoogste aantal kantjes halen, namelijk 50. Het 61ste teeltjaar van Bas Varkevisser zet dus uitstekend in. Jammer dat hij zelf niet met zijn schip naar Umuiden kan komen. Dan zou hij ongetwijfeld feestelijk ingehaald zijn. Maar de 2 loopt niet zo snel meer en schipper Bas heeft nummer 11 geloot, d.w.z dat hij pas als elfde van de groep Adeco naar huis zal gaan. De IJm 75 (Gorredijk) zal voor deze groep gaan jagen en Bert van Duyn uit Katwijk zal wel zorgen, dat het schip snel loopt. Als de mist op de Noordzee nu maar niet al te dik is ..In elk geval is Katwijk morgen nog wat van plan. We zullen nog wel zien, wat er gebeurt. En geloof maar dat we er aan zullen meewerken, „hem op te zetten". Katwijk ahoy'! Foto D. Kruyt. Het pachteisoproei te Leiden koffie en tlheepachter op de Hooigracht, werd weer met het gemakkelijkste be gonnen en al gauw lagen de vensterrui- diggelen. Toen de bende echter op de deur begon te rammeien kreeg men de wind van voren. Ockhuyzen had na melijk een pistool en loste enkele scho ten door de deur, zonder evenwel iemand te kwetsen. Het oponthoud, dat door de plotselinge verwarring ontstond was ech ter voldoende om de inmiddels onder de wapenen gekomen schutterij te laten aanrukken en het huis te ontzetten. Vandaag een vijand, morgen een vriend Het huis van Van Kouwenhoven, die aansprakelijk werd gesteld voor de hoge boterprijzen, kwam er echter minder goed af en werd volkomen vernield. De studenten maakten zich hierbij nog ver dienstelijk door de dienstmeisjes van Van Kouwenhoven, die als radeloze vogel- .1 hun kamertjes zaten te rillen, te verlossen en in veiligheid te brengen. Zo volkomen was de vernieling die er werd aangericht, dat de volgende dag zelfs de ergste belhamels geschrok varen en als zoete jongetjes spon taan meehielpen om het huisraad ten minste wat er van was overgebleven eer op te vissen en in huis te dragen. Het volk had echter de smaak te pak ken gekregen en tegen de avond werd het huis van een zekere Steevens nog :n passant" verwoest. Door soldaten en schutterij konden ïrdere gewelddaden echter voorkomen worden, zodat die tweede dag vrij rus tig verliep. Ook de daaropvolgende Woensdag scheen goed af te lopen, totdat n de middag het gerucht de ronde deed, dat de Haarlemmers in aantocht waren de arbeiders een handje te helpen. De trom werd geroerd, de volledige schutterij kwam onder de wapenen en alle poorten werden gesloten. Hoewel er dus weer een danige on- ist onder de bevolking heerste, meende het stadsbestuur over te moeten gaan tot :eer ontactische daad. Het maakte namelijk bekend, dat niet tot opheffing n de imposten kon worden overgegaan igens de vele ongemakken die een en der met zich mee zou brengen. Het twoord van de burgerij liet niet lang zich wachten en was kort maar krach tig. Een huis aan de Zijlpoort werd be stormd en leeggeplunderd. gezien, dat de woede van de burgerij dit maal volkomen spontaan en oprecht was geweest en daar men niet gaarne een herhaling van het gebeurde wenste, werd op Vrijdag de 26e Juli vanaf de trappen van het stadhuis officieel bekend ge maakt, dat geen militie binnen de poorten gelaten zou worden, terwijl de volgende morgen het verheugende bericht werd voorgelezen, dat de Staten van Holland en Friesland de pachten voor immer had den afgeschaft. De Leidse bevolking had het heft tij delijk zelf in handen genomen en zij had gezegevierd. L. Tasseron Naar een herleving van de West-Duitse walvisvangst Eigen productie geeft een belangrijke deviezenbesparing EEL IS ER DE LAATSTE TIJD GESPROKEN over de mogelijkheid va spoedige wederopbouw van de Westduitse walvisvloot. Na de bekend making over het vrijgeven van de controle over de Westduitse industrie, heeft het Bondsministerie van Voedselvoorziening en Landbouw, dat jarenlang de ontwik keling van de walvisvangst met aandacht heeft gevolgd, onmiddellijk uitgebreid overleg gepleegd voor een herleving van de Duitse walvisvangst. Intussen hebben afzonderlijke besprekingen plaats gevonden met Duitse maatschappjji de oorlog by de walvisvaart waren betrokken. In Bremerhaven werd een Duitse walvisvaartmaatschappij opgericht, die zich ten doel stelt stappen te ondernemen de bouw en exploitatie van een walvisvloot. De algemene opinie hierover loopt nogal uiteen; optimistische en pessimistische klanken hebben zich laten horen. De Bondsrepubliek heeft oelang bij walvisolie als belangrijke grondstof de margarinefabricage. Na de oorlog den daarom grote hoeveelheden uit Noor wegen ingevoerd. De sterke prijsstijgin gen voor de grondstoffen van vetten op de wereldmarkt brachten ook een buiten sporige verhoging van de walvisolie te weeg; deze .bedroeg 160 tot. 180 per ton. Invoer van een voldoende hoeveel heid walvisolie betekende dus aanzien lijk deviezenverbruik cn de bestaande betalingsmoeilijkheden maakten het gewenst, dat Weïst-Duitslarfd" zelf 'aa walvisvangst zou gaan deelnemen. De moeilijkheden, die bij het weder- .memen van de walvisvangst Duitsland in de weg staan, liggen voornamelijk in het feit, dat het door de hoge prijs var de walvisolie op de wereldmarkt nauwe lijks mogelijk is in het buitenland wal visvangst-moederschepen en vangboten aan te kopen of te charteren, zodat deze schepen op Duitse werven zullen moeten worden gebouwd, waarvoor een bouwtijd van 18 tot 20 maanden kan worden be- De Bondsrepubliek zal dus in het gun stigste geval aan het seizoen 1953/54 kun- dcelnemen en eerst in Mei 1954 over eigen productie beschikken. Argen- i heeft een moederschip „Juan Peron" gebouwd, waarbij de vangboten nog ont breken. Nu hebben de laatste weken be sprekingen met de Argentijnse Maat schappij plaats gevonden om een geza menlijke actie op touw te zetten. Het schijnt echter, dat deze besprekingen op de lange baan werden geschoven. Aangezien niet is aan te nemen, dat de prijs voor walvisolie op het huidige hoge peil zal blijven, brengt een derge lijk „plan op lange termijn" een groot risico met zich mee. Bovendien maakt de vraag van de financiering het nog ge compliceerder. De tegenwoordige scheeps- bouwprijzen vereisen voor een drijvende traankokerij met hierbij behorende vang boten een uitgave van rond 50 millioen D.M. en voorts 10 millioen D.M. voor de uitrustings- en exploitatiekosten. Het laat zich nog niet aanzien in welke om vang de hierbij betrokken economische kringen en in de eerste plaats wel de margarine- en olie-industrie in staat zullen zijn het benodigde kapitaal bijeen te brengen. Zelfs wanneer analoog de scheepsbouwverordening 40 pet. van de benodigde middelen door de regering be schikbaar zou worden gesteld, alsook een „garantie-crediet" voor de aan de markt gebrachte walvisolie, blijft nog steeds Er wordt tegenwoordig druk gediscus sieerd over het probleem om in de naaste toekomst met één of meer expedities te beginnen. Hierbij is het alleszins beden kelijk, dat de wereldvloot gedurende het laatste jaar geleidelijk aan is uitgebreid. Na de oorlog is het aantal buitenlandse vloten in korte tijd van 16 tot 19 seizoen 1950/51) gestegen. In het seizoen 1951/52 kan op 22 vloten worden gerekend. Vol gens net Internationale Walvisvaartver drag van 1946 mogen in een seizoen slechts walvissen tot een hoeveelheid van 16.000 „eenheden blauwe vinvis" worden gevangen. Deze grens werd in het af gelopen seizoen ongeveer een maand voor de afloop van de vangtijd bereikt. Daar is, heeft dit tot gevolg, dat de olie opbrengst per „eenheid blauwe vinvis" niet onbelangrijk is teruggelopen. Van de zijde van Noorwegen en Engeland wordt daarom steeds weer de eis gesteld niet alleen het aantal te vangen walvissen. Gisteren hebben we reeds gemeld, dat twee Scheveningse loggers, die met de eerste ploeg naar de visgronden zouden vertrekken, dit niet konden doen omdat de schippers hun aantal mannen niet „rond" konden krijgen. Berichten uit Scheveningen wijzen cr op, dat ook van enkele schepen van de tweede groep de bemanningen niet voltallig zullen worden. Kustvaarders en de industrie trekken sommige jonge Scheveningers meer dan de visserij. De redenen zijn bekend: de arbeid is gelijkmatiger en vaster gedu rende het gehele jaar. Soms wordt zelfs de DUW verkozen boven de visserij! Meer en meer worden de Scheveningse schepen dan ook bevolkt met Katwijkse In Katwijk immers blijft de jonge gene ratie nog steeds voelen voor he leven. Velen vinden het zelfs onbegrijpe lijk (en wij kunnen dat aanvoelen!), dat de jongens uit de vissersfamilies liever op hun sloffen naar het werk lopen of fietsen tegen de tijd dat de fluit zal gaan, dan dat ze meetrekken naar zee. Het leven op zee is vaak hard, smerig en vermoeiend. En de verdien sten zijn dikwijls niet naar presteert. Maar aan de andere kant biedt het vissersleven toch ook zó veel aantrek kelijks, dat vooral de jonge Katwijkers roep er van verstaan. Zij zouden zich de fabriekshallen met viermaal per g een fluit dat je moet beginnen te werken of dat je weer naar huis mag gaan als vogels in een kooi voelen. Ja, gelukkig is het in Katwijk nog En plaatselijk en landelijk moet alles worden gedaan om het zo te houden. Zon- ook de in te zetten expedities op basis van internationale overeenkomst te beperken. Ook in landen, die thans in de walvis vangst aan de spits lopen, werden be schouwingen gegeven over de vraag hoe traankokerijen zouden kunnen worden benut als de walvisvangst niet economisch verantwoord zou zijn. On danks de hoge prijzen van de walvjsolf zijn de verwervingskosten voor een to walvisolie zeer aanzienlijk; zij bewege zich voor het seizoen 1950/51 volgens be trouwbare gegevens tussen 80 en 100 Zo is voor Duitsland de walvisvangst el een moeilijk probleem. Het heeft lar verhouding slechts geringe erv betreffende de hedendaagse walvisvangst. Hierby komt nog, dat een deel van de bemanning reeds op de onder Panamese lag varende „Olympic Challenger" heeft dienst genomen. Er zijn zeelieden genoeg voorhanden, maar de walvisvaart vereist speciale ervaring, in het bijzonder de bemanning van de vangboten. t nu toe hebben de opbrengsten van de walvisvaartexpedities gemiddeld 15.000 tot 20.000 ton walvisolie per vloot be dragen. Er zijn record-opbrengsten var 15.000 tot 30.000 ton behaald. Men dient ei rekening mee te houden, dat door het stijgende aantal vloten de olie-opbrengst per expeditie in de toekomst zal dalen. ij de calculaties over de kosten e opbrengsten van een Duitse walvisvloot zal men zich vooralsnog niet tot hoge cijfers kunnen bepalen. In de eerste overwegen bij de opbouw van een Duitse walvisvloot. Er zijn in dit opzicht nog vel? moeilijkheden te overwinnen, een eigen productie van walvisolie zal een belangrijke deviezenbesparing houden. Goed nieuws van het haringiront Katwijk 13, Scheveningen 5 en Vlaardingen 4 kantjes Sommige schepen hadden niet de juiste visgronden Er is goed nieuws van het haringfront, vooral van 't front der Katwijkers. De vangsten zijn wel zeer wisselvallig. men de haring trof, kon behoorlijk worden gehaald. Enkele schepen hebben de juiste visgronden blijkbaar niet kun- vinden. De kwaliteit van de groene haring wordt over het algemeen goed tot uitstekend genoemd. De gemiddelde vangsten zijn: Katwijk 13, Scheveningei Vlaardingen 4 kantjes. Drie Katwij- ker jagers zijn op weg naar huis (als het goed hebben). Deze drie jagers zijn de KW 78, de KW >8 en de IJM 75, met resp. 53, 161 en 231 kantjes aan boord. De KW 78 (Excelsior II), schipper P. Hoek, vaart in de Deka-groep en moet 53 kantjes bij zich hebben. De Deka-groep heeft als volgt gevangen: KW 32: 0 kant- j^EIZEN RIJPT. Er zijn lofzangen geheven op het reizen, het is heerlijkt in alle talen, het heeft zijn aangename of onprettige herinne ringen nagelaten in de geesten van bijna iedereen. Maar er zit een klein bezwaar aan. Het kost nogal wat. Je bent, als je een week op reis gaat, net zo veel geld kwijt als wanneer je een maand in de omtrekken van het Rapenburg bivak keert. Reizen kost geld. Al zou je wie weet hoe ver gaan liften, dan nog moet je je eten kopen, en nog moet je zorgen voor een nachtverblijf. Want je kunt er ten slotte niet op rekenen, dat deze of gene je wel zal uitnodigen op het diner, en dan nog vriendelijk vraagt, of je maar wilt blijven slapen. Er zijn van die leukerds, die daar gewoon een sport van maken. Maar veel mensen vliegen er niet meer in, zeker niet in het Weste lijke deel van Europa, waar wij bij voor keur zwerven, ook al omdat we niet ver der weg kunnen. Geen ernstige gezichten ditmaal over lieden, die Neerlands goede naam in de waagschoal stellen, maar over de reizen van de studenten zullen we het hebben. Studenten verkeren in de prettige positie, dat ze een lange vacantie hebben. Ze kunnen die naar eigen believen ge bruiken, en als er maar enigszins de kans is, zoeken ze in hun kast hun pas poort op, vragen papa om wat geld, en gaan de grens over. Ze verlangen naar het nieuwe, het onbekende, of ze willen graag weer terugzien, wat ze vorig jaar zo mooi gevonden hebben. En gelooft u maar niet, dat er kinderachtige lieden bij zijn, die zich alles lekker klaarge maakt voor laten zetten. Ze kienen wel degelijk uit, waar ze heen gaan, hoeveel dal moet kosten, en waar ze voor het minste geld het langste kunnen blijven. Ach, er zijn er natuurlijk altijd, die zich een plezierreisje naar Amerika kunnen' veroorloven, maar ik tuil hier over de algemene, gemiddelde student spreken. Heus, er is geen dikke beurs voor nodig, om in een paar jaar tijds een serie Rond het Rapenburg landen in Europa en zelfs daarbuiten be zocht te hebben. Er zijn knapen, die hun reis aan boord verdienen met borden wassen, schoonmaken, wassen, of wat er voor de hand komt, in Canada een poosje de wal op gaan met het zakgeld, dat ze kregen, en hun reis terug ook weer door hard werken veroveren. Er zijn kerels, die ergens naar een werkkamp gaan, daar bomen zagen of huizen bouwen, en drie weken lang als een blok in slaap vallen, als de dagtaak geëindigd is, alleen maar om van die ene week, die er achter aan komt, te genieten. Dan zijn ze vrij, kunnen ze gaan waarheen ze wil len, zien wat ze zo graag wilden zien. Voorpret is al een heel stuk van de echte reis. Daarvoor zorgt dan een krant van het N.B.B.S., het Nederlandse Bu reau voor Buitenlandse Studentenbetrek,- kingen, die iedere student in zijn bus kreeg, heus wel Want voor iedereen zit er toch wat bij, als je die plannen leest. Naar Zweden of Oostenrijk, naar Frank rijk, Italië, Joego-Slavië of Schotland, naar Denemarken, Zweden of Ierland. Je kunt, als student, maar uitzoeken. Een dure reis, maar ook een goedkope. Je kunt kortingen krijgen op overtochten, je kunt op bepaalde adressen in studen tenhuizen voor een krats slapen. Ge begrijpt, dit alles gaat zo maar niet van een leien dakje. Er komt wat kijken, voordat die krant met al die mooie reizen de deur uit is, want bij die programma's alleen blijft het niet. Ze moeten ook uit gevoerd worden. Daarvoor zorgen de stu denten zelf. Het hart van de organisatie klopt aan het Rapenburg, op nummer zes, waar ons Prytaneum staat. Een paai lettertjes op de deur wijzen de bel voor het N.B.B.S. aan. Ge vindt op zijn kan toren, boven, een grote hoeveelheid reclameplaten, en vele drukke mensen. Ze telefoneren, ze roepen elkaar voort durend, ze bespreken en ze bestellen. Ze telegraferen, ze ontvangen buiten landse gasten, ze sturen Nederlanders, die zich aan hun zorgen toevertrouwen, de grenzen over. Ze hebben een zware taak op hun schouders genomen, deze jongelui. Maar de dames en heren snap pen er alles van. Ze weten, dat de critiek, als er iets mis loopt, niet mals is. Daarom werken ze zo hard als ze kunnen, want de vacanties moeten zo goed mo gelijk zijn. tjes, KW 29: 0; KW 20: 0; KW 49: 16; KW 78: 0; KW 18: 0; KW 83: 15; KW 67: 22 en KW 144: Q. Dan de groep-Sitoh. Aanvankelijk zou de KW 56 gaan halen, maar dit is blijk baar de KW 168 (Eendracht), schipper A. Guyt geworden. Vangsten: KW 70: 43 kantjes; KW 163: 25; KW 161: 26; KW 56: 40; KW 168: 27 kantjes. Schipper Guyt zou dus 161 kan tjes aan boord hebben. In de grootste groep, Adeco, zitten twee IJmuidense en twee Scheveningse log gers. Jager is de IJM 75 (Gorredijk) met de Katwijker Bert van Duyn als schipper. Vangsten: KW 14: 38 kantjes; KW 23: 40; KW 138: 40; KW 47: 0; KW 54: 2; KW 2: 50; KW 3: 20; KW 9: 17; IJM 75: 5; IJM 283: 17; SCH 36: 2; SCH 353: 0. De Gor redijk komt dus met 231 kantjes het grootste aantal dus. De groepen Pari en Rijnstroom-Ouwe hand, die het vorige jaar nog in één binatie zaten, zijn het minst gelukkig ge weest. Van deze groepen komt, naai menen, geen logger naar huis. Vangsten: groep Pari: KW 175: 4 kantjes, KW 127: 0; KW 151: 0; KW 167; 0; KW 130: 28 kantjes. Combinatie RijnstroomOuwe hand: KW 50: 2 kantjes; KW 173: 14; KW 15, 42, 43 en 44 alle geen vangst. Stemmen in een andere gemeente etc. De Tweede Kamer nam gistermiddag na de besprekingen betreffende het kies recht en de verkiezing van de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, die van de Provinciale Staten en de raden der gemeenten, een tech nische kieswetwijziging aan, waarin het stemmen bij volmacht en het stemmen in een andere provincie wordt verbeterd, en een kiesraad wordt ingesteld als raad gevend college van de minister van Binnenlandse Zaken. Tevens wordt de waarborgsom voor de partijen verdubbeld tot 500 per partij per kieskring. Het amendement-Wagenaar om die ver dubbeling niet door te voeren, verwierp de Kamer met 63 tegen 9 stemmen (be halve die van de communisten, die van de Staatkundig gereformeerden en de heer Weiter). Interpellatie over broodprijs Bij het begin van de gistermiddag ge houden Tweede Kamervergadering heeft de heer Van der Weteflng (CH) verlof gevraagd de regering te mogen interpel leren over de vorming en vaststelling van de broodprijs. der forceren, maar door te begrijpen en door de psychologisch juiste maatregelen te nemen. Door de jonge generatie aau de geboorteplaats en aan de visserij te bin den. De zaak is het alleszins waard, dat er ernstige studie van wordt gemaakt. Om het geluk, om de toekomst van Kat- wijks jongeren in de eerste plaats! Jagers moeten zélf aan haringvisserij deelnemen Het vorige jaar hebben enkele trawl- loggers de Scheveningse haringvloot ver gezeld. Een van deze snellopende sche pen voerde toen de eerste Hollandse nieuwe aan, zonder aan de vangst zelf te hebben deelgenomen. Op deze wijze is een groot deel van het sportieve cle ment in de haringrace te niet gedaan en werd de goodwill bij het publiek in ge vaar gebracht. Op suggestie van de Ad viescommissie voorlichting visserijpro ducten heeft de Redersvereniging voor de Ned. Haringvisserij er voor gewaakt, dat als haringjagers alleen loggers fun geren, die zelf aan de haringvisserij deel nemen. Voor zover ons bekend, heeft men zich hieraan dit jaar ook gehouden. Het blijft eerlijk spel Nadat wij het vorige jaar tegen de onsportieve daad van een Scheveningse rederij hadden geprotesteerd, vloeide het bovenstaande gisteren uit onze pen. Hedenmorgen kwam nog het volgende bericht van het A.N.P.: Dank zij ingrijpen van het bedrijfschap voor visserijproducten zal het dit jaar beslist een eerlijke strijd worden tussen de deelnemers aan de jacht op de Hol landse nieuwe. Het was het bedrijfschap namelijk ter ore gekomen dat enkele rederijen het plan hadden behalve de schepen, die gerechtigd waren op 22 Mei j.l. ter zoute uit te varen, ook snelle motorschepen mede te geven. Deze zou den niet aan de haringvisserij deelnemen, doch uitsluitend de gevangen haring van de vissende schepen overnemen om daar mede zo snel mogelijk naar de thuis haven te stomen. Het bedrijfschap heeft de rederijen die dit van plan waren, hiervoor gewaarschuwd, zodat de meeste /oornemen dan ook geen gevolg hebben gegeven. Thans is echter nog onverwachts een verordening afgekomen, dat het verboden haring aan te voeren met schepen, die niet gerechtigd waren op 22 Mei j.L ter zoute uit te varen. Een van de Scheve ningse rederijen, die het ondanks de waarschuwing toch gewaagd had een schip uit te zenden, is door deze veror- Dit is C. Dubbelaar, De Waal Male- fijtstraat 7, schipper van de Kw 50 (Jan). Hij viert deze reis z'n zilveren jubileum als schipper. Foto D. Kruyt. dening thans gedwongen dit schip terug te roepen, hetgeen ook inderdaad is ge schied. Het vaartuig is thans weer naar de thuishaven onderweg. Door deze verordening is het nu ook in schepen, die op het ogenblik de trawlvisserij uitoefenen, verboden de haring van de schepen, die Dinsdag zijn uitgevaren, over te nemen. Hoge Woensdagmarkt De Woensdagmarkt, waar slechts twee trawlers voor binnen kwamen en het vooruitzicht voor een geringe aanvoer de rest van de week joeg de prijzen ien aanzienlijke hoogte op. Zwart koolvis b.v. werd vlot voor f43 per kist gekocht en ook voor de klein raiddel- schelvis werd een zeer goede prijs neer geteld: f45. Wat sinds lang niet meer is voorgekomen scheen Woensdag wél mo gelijk te zijn, want van de 1800 kisten aan gevoerde makreel verdween niets naar de pufschuit en de onderkantprijs bleef op de f 10.70 per kist hangen. Ook de haring was voor f26 per kist goed be taald, terwijl de wijting h?t tot f32 bracht. De kotters en de loggers hadden niets te klagen over de platvispryzen, want de kleinmiddelschol noteerde graag f80, terwijl f72 voor de schol I ook al geen slechte pry's genoemd mocht worden en er voor de schol II f 39 per kist werd betaald. De opbrengst van de trawlers waren hierdoor aan de stevige kant. De Alkmaar bv haalde na 12 da- aor 1600 kisten f25.460 en de Allan Water besomde na 11 dagen f28.370 voor 1500 kisten. De VL 30 en de VL 74, die de Westkust terugkwamen boek ten f54. ..VALLEI DES DOODS" Een kleine vallei, volgepropt mei doden en gewonden, vormde een der tragische bewijzen van de verschrik kelijke verliezen, die de Chinezen lijden. Een patrouille der Verbonde nen, die deze „vallei des doods" naderde, aldus Ass. Press, hoorde de kreten der gewonde communisten. Zij vond meer dan duizend doden en gewonden. Het was een ontzettend schouwspel, want de lichamen lagen opgestapeld en vele waren zwartge brand door de napalmbommen. Vele gewonden smeekten de patrouille, om hen maar liever neer te schieten, om een einde aan hun ellende te maken. Indrapoera verleende hulp Het Griekse ss Nicolaou Georgios is in de Rode Zee in brand geraakt, zodat het door de bemanning moest worden ver laten. De Indrapoera van de Kon. Rott Lloyd heeft twee der opvarenden, die ernstige brandwonden hadden opgelopen, aan boord genomen om ze naar eea tiekenhuie in Aden te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3