M' Met een kruiser „achtervolgden'' we de haringvloot hjeuwe leidsche coubant 3 Meisjes en mafrozen Op een schip vol Katwijkers valt altijd wat te beleven O, DIE KATWIJKSE MEISKESDat slaat op de gistermorgen om half acht van IJmuiden ingezette „achtervolging" van de uitgevaren haringvloot. Voor sommigen is het misschien wel dè dag van en voor hun leven geworden. Weet u: de bemanning van de kruiser Ceram telt ruim tachtig koppen. En wie hoorde nog nooit van vrolijke varensgezellen? Op zo'n dag wordt niet aan zeeziekte gedacht en dragen dominees alpinopetjes, terwijl ze zich mopjes laten vertellen door onze goede man Nic. van Bee- len. Schippersvrouwen proberen via de marconist contact te krijgen met hun zo juist uitgevaren mannen en matrozen werken tweemaal zo hard als het bevel „alles bij het jassen" door de microfoon klinkt. Plotseling gebeurde het, terwijl enkele Ivan de KW 20 stond de zoon van de honderden van de kade af stonden toe I schipper zijn enthousiasme te uiten. Mis te kijken, hoe Hr. Ms. „Ce- ram" onder commando van luitenant ter zee eerste klasse S. L. de Jong aan stalten maakte voor het vertrek. Onze collega A. van der Heijden van ..Pa norama" welke naam verder de hele dag de zijne werd zou ook mee gaan, maar had zich wat verlaat. Ten aanschouwe van de vele kijklustigen wilde hij zich toen met een door hulp vaardige handen vastgehou den touw langs de hellende en glibberige basaltschoei- ing in een speciaal voor hem uitgezette jol begeven. Als de slinger van een klok is de Panoramaan toen aan het zweven gegaan, de honderden in spanning brengend, of hij al dan niet het ruime (koude) sop zou kiezen. Het is niet gebeurd, wat menigeen blijkbaar ach hoe wreed als een teleurstelling beschouwde, maar de capriolen waren Zee, de loggers en de Marine ze horen bij toch van dien aard, dat het elkaar. De Ceram heeft dan ook voorlopig tot taak, geronk van de uitvarende om de vissersschepen regelmatig te begeleiden. loggers werd overstemd ^oto D. Kruyt. door een onbedaarlijk gelach Om acht uur haalden we snel als we voeren! de eerste logger in, de KW 130 (Nederland VI), die model met zijn vlag salueerde. Toen volgden ze elkaar ras op: de 167, de 175 (langste logger van Katwijk), de KW 29, die naar het ons voorkwam aanstalten ging maken om de KW 32 te gaan slepen enz. Iedere keer weer was „onze" kruiser één wuivende en roepende klomp mensen en zü, die enkele uren tevoren in de haven van IJmuiden van man of liefje afscheid had den genomen, deden het nu nog eens dun netjes over. Hoog op de commandobrug r~ ,JDat ben ik wel met U eens, maar er zit toch ook nog een andere kant aan de zaakschijnt wethouder Kleen hier tegen ds Pijlman te zeg gen. Rechts wethouder Van Leeuwen. Een ernstig gesprek van ernstige mannen aan boord van de „Ceram". Foto D. Kruyt. Duitse ontwapening, twee maal De „plaatsvervangers" te Parijs zij'n het eens geworden over het plaatsen van de Duitse demilitarisatie op de agen da voor een conferentie der „Grote Vier", Het Russische voorstel werd aangeno men en nu zal het punt van de Duitse demilitarisatie tweemaal op de agenda voorkomen: Eenmaal in de inleiding reeds en vervolgens ergens, in rangorde na het punt, dat gaat over vermindering der bewapening. Er moeten nu nog twee belangrijke punten geregeld worden, namelijk de definitieve volgorde der agendapunten en de Russische eis om ook het Atlantisch Pact in de besprekin gen op te nemen. Nieuwe chef van de Britse marinestaf Admiraal Sir Rhoderick McGrigor is m.i.v. December van dit jaar tot chef van de Britse marinestaf benoemd, als opvolger van admiraal Lord Eraser, die zal aftreden. Mc Grigor werd in 1948 tot opperbevelhebber van de Britse thuis- vloot en in Maart 1950 tot commandant van het „marinegebied Plymouth" be noemd. Hij was in de afgelopen oorlog commandant van het Britse slagschip Renown, dat o.a. deel had in het tot zin ken brengen van het Duitse slagschip Bismarck. Circusdirecteur Strassburger wordt Nederlander De Eerste Kamer heeft gistermiddag enige naturalisatiewetten-ontwerppn genomen, waardoor 235 personen, onder wie de circusdirecteur, Leopold Karl Strassburger, de Nederlandse nationali teit zullen verkrijgen. Op 30 Mei zal de Eerste Kamer weei ln openbare vergadering bijeenkomen Op 23 Mei as zal hei Sematangs dag blad De Lucumulief 100 jaai bestaan. Visseiijgolijes Betere stemming De noteringen van Maandag waren weer hoger, vooral van de rondvissoor- ten. De zwarte koolvis wist nu f 41 te boeken. Ook de grote kabeljauwsoorten stonden goed in de belangstelling: f 110 tot f 188. De wijting steeg tot f 28 per 50 kg. De IJsland-schelvis was van zeer goede kwaliteit. Grote soorten f 30 tot f 27, gingen vlot van de hand. Noordzee- kwaliteit: f 36. De noteringen van de platvis bereikten voor de klein-middel- soorten f 70-f 50 per kist. Kleine schol II f 30-f 38. Ook kleine schol III kreeg goede belangstelling en viel niet in de opvangregeling. De tongen handhaafden zich op de oude noteringen. Totale aan voer: 6100 kisten. Resultaten Zeelandia na 12-daagse reis f 17.130; Flamingo na 12-daagse reis f 19.960; Thorina na 11-daagse reis f 21.100; Eli Ohénévière na 20-daagse IJslandreis f 35.480. Ook de loggers hadden goede successen. Hoogste: KW 40 f 10.600. De besommingen van de weekloggers be wogen zich rond f 1500 per schip. Nieuwe motor De KW 64 heeft de oude 150 P.K.- motor er uit laten halen. Er zal nu een 300 P.K.-motor in worden gezet. Een grote vooruitgang. Weinig en duur Het geringe aanbod van slechts één trawler was de reden, dat gisteren de rondvis stevig aan de prijs bleef. De grote schelvis, die het Maandag gemid deld tot f36 bracht, deed het nu beslist minder, net als de wijting, die weer de f28 haalde. De grote heek, waarvoor de laatste dagen de noteringen aardig zakten, haalde de niet onaardige prijs f 184 per kist. Met de makreel bo terde het evenwel niet erg. Wel werden de grove soorten noteringen ge maakt van f26,50 per kist en werd van de lichte kwaliteiten minder aan de op vangregeling toegewezen, maar een deei dook toch ook weer de vismeelfabrieken in. De scholletjes deden het daarentegen goed. Kleine schol ging met f34 tot f30 van de hand en de kleine schol werd met f 17 eveneens best betaald. De fijn- .vas het kind van de rekening en kreeg voor de grote tong een daling van veertig cent per kg te incasseren, waar door ze met moeite stand kon houden op f2,65 per kg. De totale aanvoer van de Dinsdagmarkt bedroeg ruim 2200 kisten. De Abraham en de mosterd De Abraham was eveneens weer aan markt en boekte daardoor de niet onfortuinlijke som van f32500 voor een 12-daagse reis. De kotter IJM 213 moest met f405 tevreden zijn. Nog even doorvissen De Katwijkers op de „Ceram" wuiven geestdriftig naar Schipper P. Hoek en de zijnen op de KW 78 (Excelsior II), die de 20 (Grietje) op sleeptouw had genomen. Op de commandobrug van de Grietje staat de zoon van schipper P. van den Oever zijn enthousiasme te uiten. Foto D. Kruyt. Werd aanvankelijk verwacht, dat de Eveline nog deze week zou markten, hierin is een kleine verandering geko- daar de vangst nog slechts 1500 kisten bedroeg. De Eveline heeft overi gens nog even de tijd, want het schip de 14e naar zee vertrokken. CORA WESTLAND OVERLEDEN Schrijfster van vele bekende romans Geheel onverwacht is in de ouderdom van 66 jaar overleden mevr. C M. E- Wisboom Verstegen-Kautzmann, die on der het pseudoniem Cora Westland een zeer bekende schrijfster was. Op 30 December 1834 in Den Haag ge boren, bezocht zij de meisjesschool en het gymnasium en was daarna werkzaam als telefoniste. In 1916 werd zy benoemd tot chef van de gem-telefoondienst in Den Haag en in 1920 volgde baar aan stelling als hoofd der bediening van deze instelling. In 1925 trad zij in het huwe lijk met de heer D. Wisboom Verstegen, notaris te Dordrecht. Cora Westland, die een kleindochter was van de beroemde kanselredenaar prof. dr J J. van Overzee, begon reeds vroeg te publiceren. Van baar boeken noemen wij: Levenswond. Eugène Brieux. Droom, Geboortevloek, Haar Kindpren, Alles vloeit. S O SDe Pan- hoeve, Belia, Sterveling, De schat in het Mastbosch, Als alles wankelt. De meis jes en ambtenaresje. Tijdens haar verblijf te Dordrecht had zij een zeer werkzaam aandeel in het Chr. verenigingsleven. Gisteren heeft de begrafenis plaats gehad op de Ned- Herv. begraafplaats te Soest. Nieuw „busboekje" verschijnt vóór 30 Mei Sinds 1948 verschijnt in ons land, naasi het spoorboekje, de Landelijke Tram- er Busgids, een uitgave, waarin alle dienst regelingen van de interlocale trams ei> bussen zijn opgenomen. Er zijn in ons land meer dan 100 streekvervoersonder nemingen met meer dan 800 lijnen. Dj Zomerdienstregeling van deze uitgave verschijnt voor 30 Mei a.s. De gids teH 250 pagina's op zakformaat. schien wel omdat de KW 78 hen op sleep touw had genomflh. Ondertussen werd de verstandhouding met de bemanning van Hr. Ms. „Ceram" van leuk tot „jofel". Iedereen mocht overal komen en kreeg met vreugde van alles tekst en uitleg. Vooral het peildek met peiloris en (Japanse) kijker had een bijzondere bekoring. Maar daar moest je dan ook zo'n avontuurlijke klim- tocht voor maken Echte marincsnert smaakt daar het lekkerst, waar ze gegeten móet worden: In het manruim tussen de opgeklapte kooien. Tjonge, tjonge, wat was dat lek ker. En 't kwam goed van pas ook. In ieder geval voor die twee vrouwen, die elkaar net daarvoor hadden staan ver kondigen: „je gezicht is helemaal ver- streckke". Ds Pijlman voelde er na de snert niet veel voor weer naar boven te g«an en zou liefs» gelijk maar naar „kooi" zyn getrokken. Maar een buurman ver stoorde deze rustige gedachte door met zijn kom in de hand de kok te gaan ver tellen. dat de soep heerlijk had gesmaakt, een voorbeeld dat (terecht) navolging Misschien gesterkt door deze snert is de heer Nic. van Beelen. ds Moerenhout en ds Monster in de stuurhut aan het lachen gaan maken met zijn Katwijkse humor. Boven hen op het peildek stond een reisgenoot te verklaren, dat hij juist niet zag. wat de anderen allemaal wel zagen (door de Kijker): een schip. Hij zag alleen maar water Knabbelend op de Katwijkse Knip van Boonekamp zijn we naar beneden ge- legenheid worden gesteld in aansluiting daarop over te gaan tot uitvoering gaan, naar de marconistenkamer. Daar van het resterende deel van dit plan, bestaande uit twee dubbele school- Ei is 2.800.000 nodig Dr mr Willem van den Bergh-Stichting vraagt subsidie voor uitbreiding Het in 1948 opgestelde plan tot uitbreiding van de Dr mr Willem van den Berghstichting te Noordwijk met vijf dubbele paviljoenen, tezamen be stemd voor 276 patiënten, en een kerkgebouw, waaraan later nog enige kleinere werken zijn toegevoegd, nadert zijn voltooiing. Het zal waarschijn lijk nog dit jaar gereed komen. Het bestuur zou echter gaarne in de ge- :at temidden van allerlei geluiden heel rustig een zeer belangrijk man: korporaal-telegrafist E. R. Filon. Vrien delijk als hij Is, was geen moeite hem te veel om te trachten contact te krijgen met door de vrouwen gevraagde loggers. Dat viel lang niet mee! Toch waren schip per H. Plug van de KW 130 (Nederland VII) en zijn vrouw (op de „Ceram") zo gelukkig door zyn tussenkomst elkaar nog even te kunnen spreken. Voorts kon telegrafist Filon de groeten overbrengen van schipper P. van den Oever van de KW 20 (Grietje) aan zijn vrouw, die zich ook op onze kruiser bevond, en kon den wethouder H. P. Bloot en de heer H. van Tongeren een babbeltje houden met schipper Jacobus Groen van de KW 175. Voordat na 6Vz uur varen het gezel schap weer voet aan wal zette, bracht de heer Van Tongeren de dank over aan de directie der N.L.C., waarbij hij niet kon nalaten nog eens een warm pleidooi te houden voor een eigen Katwijkse haven. gebouwen, plaats biedend aan 96 patiënten. Het vraagt daarvoor de medewerking van de provincie. By besluit van 15 December 1948 werd het bestuur het kapitaal, benodigd het eerste gedeelte van de uitbreiding, ge leend. Op 26 Juli 1950 werden Ged. Staten gemachtigd met de stichting ee: eenkomst aan te gaan, waarbij uitvoering van de tweede étappe drag ter leen werd verstrekt. Men wilde afwachten, of het Rijk een bijdrage het onrendabele deel van de bouwkosten Thans staat vast, dat het Rijk daartoe niet zal overgaan. Rente en afschrijving van de nieuwbouw zullen dus geheel uit de verpleegprijs moeten komen. Verschil lende oorzaken hebben er bovendien toe geleid, dat een volledige uitvoering het bouwplan aanmerkelijk duurder zat komen. Loonsverhogingen en prijsstijgin gen doen ook hier hun invloed gelden. Het bestuur heeft nog getracht door rigoureuze bezuinigingen de kostenstijging „Geef ons een lijntje!" Wij zijn in een best humeur, 't Is bijna beangstigend. Voorshands zal niets in staat zijn onze toorn op te wekken. De maandelijkse schoenmakers rekening zullen wij aan de lage kant achten. Hoe kan zo'n man het er voor doen? En aanslagbiljetten zullen wij met gejuich ontvangen. Willen wij desnoods wel afhalen. Wat is er gebeurd? Wij hebben een schitterende vaartocht gemaakt met Hr Ms politiekruiser „Ceram". De tocht had op ons de uitwerking van een vitamine-stoot. Wij kunnen het leven weer aan. Een rustkuur van een maand zou maar een armzalig lapmiddeltje geweest zijn, vergeleken met die fantastische medicijn. En nog steeds wanen wij ons aan boord. Als wij één onzer (weinige) vrouwelijke kennissen tegenkomen, zoeken wij naarstig naar het touw, om met de vlag te groeten. Zo gaat dat bij ons op de „Ceram", even met de vlag manoeuvreren. Wij moeten er eigenlijk niet aan denken, wat voor consequenties het kan geven, als ook anderen zich nog maar niet van die „Ceram" en haar typi sche gewoonten kunnen losmaken. Hoe ging het gistermiddag toe op de vergadering van burgemeester en wethouders van Katwijk? Wij kunnen ons dat zo uitstekend voorstellen. Wethouder Kleen heeft vermoedelijk voortdurend zitten seinen naar zijn collega Bloot, en wethouder Van Leeuwen zal wel in heftige seindiscussie gewikkeld zijn geweest met ge meentesecretaris Boekhoven. De referendaris Tieleman laat zijn horloge in 't vervolg thuis. Voortaan is het „zonnetje schieten". En al dat jonge, leuke goed. dat wij aan boord hadden, maar dromen van die kwieke matroosjes, met wie zij zo opperbest overweg konden. Ja, die dag op Hr Ms „Ceram" zullen wij niet gauw vergeten. Wij zouden de commandant toe willen roepen de woorden die klonken van een logger bij het voorbijvaren: ..Geef ons een lijntje!" Neem ons mee op uw reizen over de zeeën. Want wij-zijn gaan houden van het zeemansleven, en van onze Koninklijke Marine, die ons weer zo uitermate welwillend gezind was. op te vangen, maar dit mocht slechts ge deeltelijk gelukken, mede omdat tijdens de uitvoering nog verschillende voc ningen nodig bleken, waar in de opzet niet op was gerekend, 't Bestuur zou daar om gaarne zien, dat de kosten van deze werken, die met het oog op het spoed eisend karakter deels reeds tot stand zyn gekomen, eveneens in de te verstrekken geldlening worden betrokken. Het college van Ged. Staten heeft in een schrij' aan de Prov. Staten erkend, dat deze voorzieningen niet achterwege mochten worden gelalen. Het is van mening, dat alsnog het nodige crediet moet worden verleend. Bovendien erkent men, dat bij het plan in voldoende mate rekening gehouden met de vereiste soberheid. Het geeft de Prov. Staten derhalve in weging de gevraagde medewerking te verlenen in de vorm van het verstrekken van een geldlening a ƒ2.800.000, inbegre pen het reeds ter leen toegezegde kapi taal. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat het de provincie op het ogenblik niet mogelijk is op de kapitaal markt gelden op te nemen tegen de voor waarden. waaraan zij door de van Rijks wege uitgevaardigde voorschriften is ge bonden. Zolang deze toestand voortduurt, kan de provincie niet anders doen, dan zich garant stellen, wanneer het de stich ting zou gelukken elders geld op te K.L.M. krijgt er twee slaapvliegtuigen bij De KLM zal nog twee Constellations verbouwen tot slaap-vliegtuigen, zodat ze /an deze toestellen beschikt, voortdurend 3 op de dienst AmsterdamNew York is gebruik zullen komen. Officiële verpakkingscommissie geïnstalleerd Prof. dr A H M Albregts minister z< der portefeuille, heeft gisterochtend net departei verpakkingsei Voorzitter dezer Kapteyn. De het uitwerken Zaken geïnstalleerd is de heer P heeft tot taak voorstellen ten aan- eel gebruik van ver- pa kkingsmateriaal. Dezer dagen zal de minister ook een adviescommissie voor papier- «n carton- vraagstukken installeren. Dr Enneking. geneesheer-dir van »t Canisiusziekenhuis te Nijmegen is v het 25-j bostaar van het ziekenhuis benoemd tot officier in de orde van Üranje-Nassau. P. C. Hooftprijs voor Vestdijk In de Ridderzaal van het Muidersi is thans door de staatssecretaris van het Min. van O. K. en W„ mr J. M. L. Th. Cals, de P C Hooftprijs, ten be drage van ƒ2500 uitgereikt aan Simon Vestdijk voor zijn roman „De Vuuraan bidders". De jury, die het advies heeft uitgebracht, bestond uit Victor E. van Vriesland, mevr. E. van Lokhorst, Jos Panhuysen, mevr. E. Zernicke, mr H. de la Fontaine Verwey en H. Michael. Handelaars in kaarten Holland België veroordeeld In Antwerpen hebben zeventien per sonen terecht gestaan, die aan de voor avond van de voetbalmatch Holland— België van 12 November 1950 handel ge dreven hebben in toegangskaarten. Drie deze zeventien werden vrijgesproken Voor de anderen varieerden de straffen 1500 tot 2000 frank boete en van een wee weken hechtenis. Verontrusting in Tweede Kamer j Nog vrijwel niets gedaan voor toegezegde bezuiniging Zwaardere belastingdruk met het oog op het bergotingstekort HET TEKORT van f 785 millioen op de rijksbegroting voor dit jaar achten veel Tweede Kamerleden zo verontrustend, dat zij zich afvragen of niet scherper zal moeten worden ingegrepen. Wanneer de militaire uit gaven niet verminderd kunnen worden en geen verdere bezuinigingen mogelijk zijn, zullen de belastingen dus nog meer verzwaard moeten wor den. Dit wordt gezegd in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de nota i.v.m. de dekking van de defensiekosten. Het is teleurstellend, zo menen de ge noemde Kamerleden, dat de regering slechts tot een totaal van ƒ245 millioen aan nieuwe heffingen komt. Overigens voelen zy meer voor een staatslening „met de stok achter de deur" dan voor een zwaardere belastingdruk. Geldverspilling Veel anderen waren echter in het geheel niet overtuigd van de onmo gelijkheid om verder op de staats dienst te bezuinigen. Tot dusver is vrijwel niets van betekenis gedaan om het uitgavenpeil te verlagen. Geen enkele overheidsbemoeiing wordt afgekapt. Een treffend voor beeld van geldverspilling noemden deze leden het royaal uitgegeven rapport over het hotelwezen in Ame- Hoewel minister Lieftinck reeds in No vember een bezuiniging van omstreeks ƒ150 millioen in uitzicht stelde, blijkt dat in menig opzicht geen sprake is van be zuinigingen. maar van verschuivingen. De Kamerleden, die hier aan het woord zijn. steunden het voorstel, dat ln de Eerste Kamer is gedaan, om een niet- ambteliike adviescommissie voor de rijks financiën te benoemen. Doktersauto vrij van belasting Met de verhoging van de motorrijtui genbelasting en de omzetbelasting kon men zich over het algemeen wel vereni- Ruiter-estafette naar Soestdijk In het kader van het zilveren jubileumjaar van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen, werd gedurende twee dagen (gisteren en vandaag) een grote estafette te paard door Nederland gehouden, met als eindpunt Paleis Soestdijk, waar H.M. de Koningin vanmiddag een oorkonde .werd aangeboden. In totaal namen bijna 3000 ruiters deel. Ze legden samen een afstand van ongeveer 3000 km af. De foto is genomen by De Bonte Paal, op de grens HazerswoudeAlphen aan den Rijn. De heer T. C. van der Vis van de Rijnruiters heeft de koker met de oorkonde zo juist overhandigd aan de heer F. de Graaff, voorzitter van het streekverband JlijnmondDe heer De Graaff geeft de oorkonde door aan mevrouw E. M. Stigter-den Hertog van de Alphense ruiters. De étappe-leiders P. van Leeuwen en A. P. Chardon uit Maasland overtuigen zich van de goede gang van zaken. De koker met de oorkoMe kwam gisteravond tot Gouda (met nog twee andere) en de burgemeester van de Pijpenstad bewaarde de documenten tijdens de nacht. Foto N. van der Horst. Opvarenden stalen uit lading van Alchiba Zeven leden van de bemanning gearresteerd Leden van de bemanning van het Ne derlandse ss Alchiba hebben gedurende de reis van Nederland naar West-Afrika uit de lading, die o.m. parfum, wijn, bier en truitjes omvatte, gestolen. De rivier politie te Rotterdam, die op de hoogte was gebracht, reisde het schip naar Le Havre tegemoet en op weg naar Amster dam begon zij het onderzoek. Aangehou den werden vier personen, o.w. de 21- jarige matroos K. W. B. uit Rijswijk. Drie anderen, die reeds op transport waren gesteld, kwamen gisteren aan, zij zijn eveneens gearresteerd. Daarbij was de 43-jarige matroos M. M uit Hillegom. Toezicht op pleegkinderen door voogdijraden De regering is thans van mening, dat het toezicht op de verzorging en opvoe ding van pleegkinderen niet eerst tijde lijk door de inspectie van de volksge zondheid, maar onmiddellijk door de voogdijraden moet worden uitgeoefend. Het wetsontwerp waarin dit toezicht wordt geregeld is daarop gewijzigd. In sommige gemeenten is het toezicht op gedragen aan de politie en in andere aan de organen van gemeentelijke sociale Zuid-Holland krijgt molen verordening Momenteel is voor het slopen van mo lens geen toestemming van Monumen tenzorg vereist. Om te voorkomen dat hierdoor molens zullen verdwijnen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat tan Ged. Staten van Zuid-Holland ver- ocht hiervoor maatregelen te nemen Dit college zal thans een provinciale ver- irdening vaststellen die het slopen of •eranderen van molens (behalve van die welke geheel of grotendeels van metaal zijn vervaardigd) verbiedt. De ontwerp verordening zal aan de Prov. Staten wor den aangeboden. Half milliard winst Jaarverslag Koninklijke- Shell De Koninklijke Shellgroep behaalde in 1950 49.2 (65.8) millioen pond sterling of meer .dan een half milliard gulden winst. Tezamen met 40.2 min onverdeeld winst saldo 1949 maakt dit 89.4 min, waarvan toegevoegd wordt aan reserves 33 (23.2) min, zodat 56.4 min winst resteert. Hier van wordt 16.2 min (12.3) bestemd voor dividend aan de moedermaatschappijen, terwijl 40.1 min onverdeeld blijft. Gelijk wij gisteren mededeelden, declareert Ko ninklijke 12 (9) pet dividend, waarv 4 pet als interim is uitgekeerd. Eerste erkende diploma's journa listiek uitgereikt In het Instituut voor RJC. journalistiek te Nijmegen zyn voor de eerste maal ln Nederland erkende certificaten van vak bekwaamheid uitgereikt. De geslaagden zijn mej. C. Sluijsmans. verslaggeefster bij het Limburgs Dagblad, mej. P. Burwinkel, studente ln de poll- tiek-sociale wetenschap te Nijmegen, en de heren J. Bruens, directeur van de VW Den Bosch en F. Oudejans, redacteur binnenland van de Volkskrant te Amster- Hogere ambtenaren tegen nivellering i een in Utrecht gehouden vergade ring van de 45 verenigingen van hogere ambtenaren en leraren ln Rijksdienst werd aan het bestuur van de Centrale hogere Rijksambtenaren opgedragen krachtiger stelling te nemen tegen maat regelen die de nivellering der salarissen ten gevolge zouden hebben. De hele K.L.M.-C'onvairvloot wordt binnenkort geschikt gemaakt voor hel starten met zwaardere lading. Staatssecretaris Götzen Is van zUc reis naar „de West" ln ons land terug gekeerd. gen. Minder waardering had men echter voor het voorstel ook vrachtauto's en autobussen te treffen. In tegenstelling de ondernemers vreesde men, dat de extra-lasten op den duur zullen worden afgewenteld op de vervoerde personen of goederen. Gehele of gedeeltelijke terugbetaling van belasting werd gevraagd voor artsen en handelsreizigers. Deskundigen hebben uitgerekend, dat auto's voor de huidige kostprijs vy'f in plaats van vier kilome ter zouden kunnen ryden, wanneer er geen belasting was. Een verhoging van de belasting op de 49 privévliegtuigen, die ons land rijk is. volgens enkele leden geen bate van belang opleveren. Spoorwegen voor f 3900 opgelicht Voorburgenaar wisselde gestolen retourkaartjes in Op een bijzonder geraffineerde wijze heeft een Voorburgenaar het klaar ge speeld de Ned. spoorwegen in drie maanden tijds voor een bedrag van ƒ3900 te benadelen. De man vertelde de controle-ambtenaar van het station te Voorburg een geloofwaardig verhaal zijn zoontje, „die zo graag spoortje speelde" en vroeg of hij niet wat retour- kaartjes kon krijgen. Het gebeurt meer malen, dat in drukke treinen de kaartjes niet worden geknipt. Op den duur ging dat verhaal niet op maakte hij gebruik van de gelegen heid, wanneer de ambtenaar even weg om een hoeveelheid kaartjes uit het loket te graaien. Hij reisde dan naar Utrecht en liet door een taxi-chauffeur, •r niets mee te maken had, de kaartjes inwisselen. Na enige tijd echter, zo lezen wij in de „Vkrt", viel het de afdelingschef op, dat er wel wat veel retourbiljetten werden ingewisseld. Maar de man had daar rekening mee gehouden en toen hy dan aan de tand werd gevoeld, vertelde hy, dat hij directeur was van het Doof- stommeninstituut te Voorburg en vaak kinderen naar Utrecht moest voor onderzoek. Soms bleven deze kinderen dan iets langer en hield hy de kaartjes Dat verhaal werd enige tyd ge loofd, totdat een andere ambtenaar ver denkingen ging koesteren. De hoofd stationschef werd erin gemengd, de zaak werd uitgezocht en de man viel door de Hij heeft te Utrecht terechtgestaan en wacht zyn vonnis af. Grenscorrectiewet door Tweede Kamer aanvaard Het ontwerp van de wet tot vervanging in het grenscorrectiebesluit 1949 is gistermiddag door de Tweede Kamer aanvaard. Minister v. Maarseveen deelde in ant woord op gestelde vragen mee, dat de toestand van verval, waarin de gebieden verkeren, niet spoedig tot het verleden kan behoren. In Elten is de toestand nog paradijselijk, vergeleken met die der andere Duitse steden. Vóór men over tuigd is van de duurzaamheid der ge schapen situatie, kan men geen blyvende verbeteringen aanbrengen. Toch worden ruimere credieten voor aanschaffing het maximaal benodigde gegeven. Het recht van Nederland om schadever goeding van Duitsland te ontvangen blijft bestaan, ondanks de grenscorrec ties. In allp scholen ter plaatse is Neder lands als leervak opgenomen. Twee ingeente militairen overleden j Vijf pokkenpatiënten in Tilburg weer beter Twee militairen, die resp. op 6 en op 4 Mei voor het eerst tegen pokken wer den ingeënt, zyn aan encephalitis (her senontsteking) overleden. Het zyn de 19-jarige G. de Boer uit Steenwyk, die te Haarlem in garnizoen lag en ln het militair hospitaal aan de Springweg te Utrecht is overleden, en K. H. Sulvius uit Zevenaar, die in het militair hospi- te Arnhem overleed. Deze laatste i reeds in Zevenaar met militaire eer begraven. Gisteren was 't de zevende achtereen volgende dag. dat in Tilburg geen nieuw geval van pokken werd geconstateerd» Vyf genezen patiënten werden uit het ziekenhuis ontslagen. Er worden than* nog 19 personen verpleegd en er zyn er nog 38 in quarantaine. Gevaccineerde supporters mogen in Tilburg de voetbalwedstryden om het landskampioenschap, die er door Willem II worden gespeeld, bijwonen. Zy moeten by het betreden van het terrein een pok kenbriefje tonen. In aansluiting op de berichte® over het overlyden van twee militairen aan encephalitis vernemen wy van de zydo van de militaire geneeskundige dienjt het volgende: In tegenstelling tot het burgerperso neel. dat wat de inenting tegen pokken betreft vry gelaten werd in verband met het encephalitis gevaar, is voor *11* militairen de inenting verplicht voorgeschreven. Weliswaar gold ook hier de overwe ging, dat inenten van hen, die nog nooit gevaccineerd zyn, gevaren met zich mee- brengt. De omstandigheid eenter. dat de militairen in kazernes byeen zyn. dat in verschillende garnizoenen mannen contact met besmette gevallen gehad hadden en de noodzaak alle militairen bewegingsvryheid te geven heeft by de overwegingen de balans doen doorslaan naar vaccineren. Dat men thans twee sterfgevallen heeft aan encephalitis Is uiterst betreurens waardig, maar. zo meende de inspectie van de geneeskundige dienst, er was geen andere keus. Hen, die om princi piële redenen niet gevaccineerd wens ten te worden, heeft men tot 2 Juni ge ïsoleerd. Men overweegt thans dit isolement vervroegd op te heffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3