Jlieuuic geihscfftGTourant wist r Tweede Kamer weinig gesticht over het gratiebeleid der regering Twee Ned, straaljagers in Duitsland neergestort Amerik. „olie" op ziedende Perzische golven WOENSDAG 23 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 pei millimeter (Bil contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantvastltb Is shebltottt mga bert ia tegljenspwt" Twee en dertigste Jaargang No 9230 Bradley wil China forceren Drie moties ingediend „De Grondwet wordt wéér geschonden", meent prof. Gerbrandy (Van een onzer verslaggevers) De interpellatie van de communistische heer Stokvis, over het door de regering gevoerde gratiebeleid ten aanzien van tot de doodstraf veroor deelde oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten, heeft gisteren middag en -avond tot een interessant Tweede Kamerdebat en drie mo ties geleid. Minister Mulderije, die ten dele de erfenis van zijn voor- I gangers had te verdedigen, heeft een ongemakkelijke dag beleefd. Steun I ondervond hij eigenlijk alleen van de leden van de K.V.P.-fractie, wier woordvoerders, de literator Bernard Verhoeven en professor Romme, weigerden te accepteren dat, als alle gezag van God komt, en dat komt het, er dan een tegenstelling zou moeten bestaan tussen de gerechtig heid Gods en zijn eindeloze barmhartigheid. Over drie moties, die werden in gediend: één door de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, mr Donker, (be zorgdheid) en twee van de interpel- lant (teleurstelling over gratie aan Aus der Fünten en aandrang op pu blicatie van gratierichtlijnen) zal hedenmiddag gestemd worden. Naar onze mening maakt alleen de motie-Donker een kans, hoewel prof. Romme bezwaren had. De heer Stokvis (c.p.n.) was var ring, dat het gratiebeleid in Nederland ^oont, dat de overheid het zwaard tever geefs draagt. Hij noemde het onduldbaar dat de administratie zich dringt op de plaats van de rechter en hij proefde achter deze politiek buitenlandse inmen ging. Vandaar dat hij zijn interpellatie jbesloot met het stellen van een aantal vragen, die wij hier vermelden, mét het door minister Mulderije terstond daarop jgegeven antwoord. Hoeveel doodvonnissen zijn er ultge- iproken? Honderd-negen-en-dertig, zei de mi- In hoeveel gevallen is gratie verleend? In 94. Afgewezen werden 38 verzoeken Er zijn zeven beslissingen nog niet ge- n. (Daaronder bevinden zich twee veroordeelden die revisie van hun nis vroegen). vraag, hoe vaak afgeweken werd van gegeven adviezen, wenste de minis ter niet te beantwoorden, omdat de Ko ningin gratie verleend. Alle gratiebeslis- Jingen zijn gepubliceerd, Uiteraard ontkende dè minister aan- •ang van buitenlandse zijde op het gratiebeleid. Doch hij deelde mee. In 1950 de Duitse bondskanselier verzocht heeft geen doodvonnissen tegen Duitsers Ineer ten uitvoer te leggen. Een verzoek, "it voor kennisgeving is aangenomen. Geheime lichtlijnen De minister erkende dat er voor het gratiebeleid richtlijnen waren, doch hij weigerde beslist die bekend te maken. De minister voegde daaraan toe, it er in Nederland geen gemeen schappelijk standpunt inzake doodstraf bestaat. Het Nederlandse volk wenst niet de doodstraf op rui me schaal. Hij achtte continuïteit in ïake het gratiebeleid bij de elkaar De eerste „Hollandse nieuwe" gevangen Naar onze speciale verslaggever he denmiddag uit zee telefoneerde hebben de loggers de visgronden bereikt. •nellc aan de kop liggende Sch. Alida" ving reeds VA kantje, m: leze vangst was te gering om al terug te keren. Morgenochtend vroeg wordt de Jacht naar de thuishavens begonnen. De zeven van Landsberg Nog deze week de executie I De zeven nazi's en oorlogsmisdadigers In de gevangenis te Landsberg zullen waarschijnlijk deze week nog worden geëxecuteerd, aldus heeft McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duits land, gisteren bepaald. De directeur van de gevangenis heeft de naaste verwanten |der veroordeelden een brief gestuurd, Waaruit blijkt, dat de ophanging in de gevangenis zal geschieden en dat mor- [gen het laatste bezoek is toegestaan. Een advocaat van een voormalige SS-gene- jïaal Pohl heeft gezegd, dat het zevental <er niet al te best aan toe is. Eén van jhen, Georg Schallermeir, die wegens begane wreedheden in concentratiekam pen werd veroordeeld, viel flauw, toen jhun lot werd bekend gemaakt. President Truman had, zoals men weet, jeen verzoek om gratie afgewezen. Het Amerikaanse hooggerechtshof weigerde, 'Zoals wij gisteren meldden, een beroep tegen de doodvonnissen te behandelen en legde de laatste beslissing in handen |Van McCloy. Deze persisteerde bij het [doodvonnis. O. tempora... Ex-koning Peter van Joegoslavië en [ex-koningin Alexandra hebben, door de 'nood gedwongen, een betrekking aan- (vaard bij een publiciteitsfirma te New |York. Peter gaat waarschijnlijk sport auto's aan de man brengen en Alexandra kleding ontewrpen, aldus Reuter. Speelhol Laren heropend De aimusementsvereniging, die onlangs m het Casino van Hamdorff te Laren speelbank exploiteerde, welke op last de justitie werd gesloten, zal met ingang van 1 Juli deze speelgelegenheid heropenen. opvolgende ministers van Justitie Gratie, zo zei hij, moet aan het rechts bestel dienstbaar gemaakt worden. De minister stelde: gratie is een gunstbe toon. De straf blijft verdiend. Gratie is géén zwakheid, maar dient als voorbeeld. Mr Donker (Arbeid) meende, dat, al is gratie verlenen het voorrecht van de Kroon, de minister van Justitie er toch de verantwoordelijkheid voor draagt. Hij laakte het in de Londense wetgeving, dat de bepalingen in zake de doodstraf niet werden aangepast aan die van het mi litair strafrecht. Dat bezorgde hem de toorn van prof. Gerbrandy, die later opmerkte, dat né 1945, de Nederlandse parlementen die wetten hebben geaccepteerd. Daar ligt de schuld, niet bij de Londense. regering. Mr Donker constateerde onrust in de Kamer. Hij stelde bij motie voor, er be zorgdheid over uit te spreken, dat erger lijke gratieverleningen als aan Aus der Fünten c.s. mogelijk zijn binnen de aan de Kamer onbekende richtlijnen. Mr Terpstra (a.r.) stelde, dat barm hartigheid oefenen niet de hoofdtaak de overheid is. Wel: het handhaven het recht. Dat achtte hij ernstig be ledigd. De heer Verhoeven (k.v.p.) zong het in ouds bekende barmhartigheidsre frein. Hij beriep zich op de onwetend heid ten aanzien van de norm, die Aus der Füntens slachtoffers thans aan de dag leggen. Hij was niet enthousiast voor de motie-Donker, die een oordeel uit spreekt, wat prof. Romme bij de re plieken nog eens 'bevestigde. Mr Vonk Cv.v.d.) zei: „Als de regering niet in voldoende mate duidelijk maakt hoe er gerègèerd wordt, wijkt het ver- Prof. Gerbrandy (A.R.) ging uit voerig in op de ontwikkeling van het gratierecht. Richtlijnen op dit ge bied zijn uit den boze. Men raakt ,dan liet terrein der amnestie, en daar over moet de wtetgever oordelen. Maar dit is het zoveelste bewijs van grondwetsverachting bij de na-oor- logse regeringen, zo zeide prof. Ger brandy. Minister Mulderije's antwoord op de gemaakte opmerkingen is samen te vat- de woorden: „Wie de Nieuwtesta mentische bedeling accepteert, aanvaardt de vergevensgezindheidEn wie de doodstraf executeert, neemt de bekerings mogelijkheid weg" In de geschiedenis van de doodstraf breekt zich een mild heid baan, die tot afschaffing leidde. Het gratiebeleid sluit daarop aan. Spr. ont ried de moties van de heer Stokvis. Bij de replieken wa.s niemand hele maal tevreden over 's ministers stand punt. Het werd het best verdedigd door prof. Romme, die tegen alle moties, ook tegen die van de heer Donker is. Hoe voorzichtig ook gesteld, tpch spreekt zij een oordeel uit over een zaak, die de Kamer niet beoordelen kan. Hij adviseer de de motie te splitsen, wat mr Donker echter niet deed. Zoals gezegd, heden wordt er over de moties gestemd. In 'de Scheveningse bosjes wordt ingevolge een besluit van de Haagse geiiiééntèraadeen miniatuurstad gebouwd. De baten kornen voor een be langrijk deel ten goede aan het Studentensanatorium in. Laren. Enige huisjes en een kerkje zijn reeds gereed en vooral de jeugd zal zich straks, wanneer hei stadje helemaal klaar is, hier best Striemend requisitoir tegen twee Arnhemse dokters „Klasse-justitie, als deze mensen niet in de gevangenis terecht zouden komen" NA EEN UITERMATE fel requisitoir eiste de officier van Justitie te A hem, mr C. L. van IJsendijk, gisteren een maand hechtenis en ont zegging van het rijbewijs voor de tijd van een jaar tegen de oogarts dr R. en dé arts dr H., beiden uit Arnhem. Met striemende woorden laakte de officier hét gedrag van de twee dokters, die in December 1950 op ver schillende tijdstippen dronken achter het stuur van hun auto zouden heb ben gezeten. Dr H. kwam in botsing met een vrachtauto, dr R. reed twee meisjes aan. veroorzaakt door drankmisbruik en door dronken achter het stuur te zitten", al dus mr IJssendijk. De officier wenste geen geldboete te eisen, omdat „we naar de klasse-justi tie toegaan, wanneer deze mensen niet en een beroepschauffeur wel in de ge vangenis terecht zouden komen". Uitspraak over 14 dagen. In Amstedam werd in hoger beroep bevestiging geëist van het rechtbank- vonnis, waarbij een Amsterdamse tex tielhandelaar, die op 11 Januari j.l. dronken achter het stuur zat en tussen Haarlem en Amsterdam de weg onvei lig had gemaakt. Hoewel een bloed proef indertijd had uitgemaakt, dat de man te veel had gedronken, zei hij thans, dat hij duizelig was geweest. Arrest op 5 Juni. „Deze verdachten moesten eigenlijk helemaal niet drinken. Ze kunnen ieder ogenblik aan een ziekbed geroepen den. Bovendien kunnen zij toch weten welk een leed er in de wereld wordt Tijdens oefening elkaar geraakt Beide piloten, twee jongemannen van 22 jaar, om het leven gekomen 7EE NEDERLANDSE Meteor-straaljagers zijn gisteren bij het West- duitse stadje Stadtlohn tegen elkaar gebotst en neergestort. De piloten, sergeant-vlieger H. B. Boomkamp uit Lichtenvoorde en sergeant vlieger Hp Am Bastiaanse uit Assen, werden gedood. Beiden waren 22 jaar oud. Zij waren gistermorgen van de vliegbasis Twente voor een oefening patrouillevliegen gestart. plaats ligt ongeveer 7 km van de Neder- een dergelijke vlucht liggen de toe stellen dicht bij elkaar in de lucht, zo dat het vermoedelijk hieraan te wijten dat de vliegtuigen elkaar raakten. Boeren, die op het land werkten en de toestellen zagen aankomen ze maak- en wijde boog, daar de piloten naar hun basis wilden terugkeren hoorden opeens een hevige klap en het gieren van motor. De zwaarste motoren boorden zich in de grond. Aanvankelijk veronderstelde men, dat de Britse luchtmacht door een ramp was getroffen, doch uit enige wrakstukken kon spoedig worden vastgesteld, dat het Nederlandse waren. Tot kort voor het tijdstip van het ongeluk had men op de vliegbasis Twente radiocontact met de twee toestellen gehad. Daardoor wist men dat zij op het punt stonden terug te keren. Vlak daarop viel de verbinding uit. Een commissie van onderzoek van de luchtmachtstaf is direct naar Stadtlohn vertrokken. Deze Algemene staking in Spanje mislukt Als gevolg van de dreigementen der regering, die met ontslag en veroorde ling schermde, is de voor gisteren in Spanje uitgeroepen algemene staking op een mislukking uitgelopen. Alleen in de Baskische stad Eibar zijn in verschillende wapenfabrieken de arbeiders In staking gegaan, evenals in Placencia, landse grens, ter hoogte van Winterswijk. De stoffelijke resten van beide vliegers zullen naar Nederland worden overge- Deze foto geeft wel enigszins een indruk van de geweldige belang stelling voor de Haak-in bazar in Amsterdam. Honderden adspirant- kopers staan op de -Kloveniers burgwal in de rij. Minister Peters vraagt: Dertig millioen voor het K.N.I.L. In verband met de reorganisatie van het K.N.I.L. is een extra-bedrag van f 29.8 millioen nodig. De post van f 1.6 millioen, die hiervoor op de M.U.O.R.-begroïing 1951 was uitgetrokken, wordt daarmee op f 31.4 millioen gebracht/ Dit zijn alleen de reorganisatiekosten, die ten laste van Nederland komen. Van het bedrag wordt f 16.6 iriillioen besteed aan huisvesting en verzorging en f 10.6 millioen aan het transport van de tijdelijk naar Nederland afgevoerde 3600 Ambonnezen en hun ge zinnen (in totaal - 12.500 personen). De rest is nodig voor onderwijs en scholing of herscholing bij de D.U.W., zo blijkt uit een wetsontwerp, dat minister Peters heeft ingediend. Atwachtende hooding van Engeland Onder druk van Washington besluit Londen niet eigenmachtig geweld te gebruiken /"VNDER DRUK van Washington, heeft Londen er in toegestemd, eerst Amerika te raadplegen mocht het genoodzaakt zijn tot geweldmaat- regelen over te gaan om het oliegeschil met Perzië te regelen. Zelfs zou Groot-Brittannië ook beloofd hebben overleg met de Ver. Staten te plegen, indien troepen naar Iran alleen maar zouden dienen ter bescherming van Britse levens en eigendommen. Het alarmeren der 4000 Britse parachutis ten had de Amerikaanse autoriteiten verontrust en Londen beweert nu, dat deze maatregel niet rechtstreeks met het Perzische oliegeschil in ver band stond. Gisteren vonden te Teheran felle protest-demonstraties plaats. Bij de Britse kabinetszitting de chef van de imperiale generale staf, veldmaarschalk Sir William Slim aanwe zig, terwijl ook adviseurs van de lucht macht en marine de zitting bijwoonden. Voor vandaag is het kabinet opnï een geroepen en morgen kan het Per zische antwoord binnen zijn op de jongste Engelse nota. Waarschijnlijk w-il Londen eerst nog „afwachten", alvorens definitief zijn hou ding te kunnen bepalen. Met militaire maatregelen moet men voorzichtig zijn, want het zenden van troepen naar'Perzië zou aanleiding kunnen zijn voor ee log, omdat Perzië een defensieve eenkomst heeft met Rusland. Inmiddels heeft de Perzische ministerraad besloten, dat de Anglo Iranian Oil Co. voortaan invoerrechten zal moeten betalen alle goederen, welke zij tot dusver vrij invoerrechten mocht invoeren. Inter nationale financiële deskundigen te Tehe- an oordeel, dat Perzië vooi financiële crisis staat. Men weet, dat de voorschotten van 2 millioen pond sterling per maand door de Anglo Iranian Oil Co. niet meer verstrekt wor- Een woordvoerder van de Perzische ambassade te Londen heeft bevestigd, dat acht Zwitserse oliedeskundigen in dienst de Perzische oliemaatschappij zullen komen. De Fransman, die door de Per zische regering als juridisch adviseur de nationalisatie was aangezocht, is de rechtsgeleerde, professor Gidelle. Tanks en 30.000 demonstranten Tijdens de demonstraties te Teheran, patrouilleerden een twaalftal tanks, ter wijl rond. het parlementsgebouw sterke afdelingen politie waren samengetrokken. Mossadeq, de premier, had zich hierin achter dichtgetimmerde ramen verschanst. Er werden optochten gehouden, waarbij banieren met anti-Britse en Amerikaanse leuzen werden meegedragen. Het woord „heilige oorlog" weerklonk voor de zoveelste maal, want Allah had Perzië uitverkoren als zijn instrument, om de ketenen der Mohammedaanse lan den te verbreken. Het kwam tot bot singen tussen aanhangers van de premier en een menigte van communistisch ge organiseerde arbeiders. Volgens Ass. Press zonden minstens 30.000 Perzen aan de demonstraties heb ben deelgenomen. Een wilde menigte eis te de vrijlating van Tahmassebi. een lid van de „Fedayan Islam", die bekend heeft de moordenaar te z(jn van Razmara, de vroegere premier van Perzië. Optimisme van Turks generaal Verbondenen naderen opnieuw 38ste breedtegraad „Komende week voor Koreaanse oorlog van beslissende betekenis" Tanks en infanteristen van het Verbonden leger stonden gisteren weer binnen de afstand van 5 km van de 38ste breedtegraad. De Chinezen wer den over een front van 65 km breedte teruggedreven. Op het Oostelijk front handhaaft de vijand zware druk ten N.O. van Songsari. De bevel hebber van de Turkse brigade, generaal Tahsin Yazici, is van oordeel, dat de volgende week voor de Koreaanse oorlog „beslissend" zal zijn. De Turk gaat uit-van de hypothese, dat door de enorme verliezen der Chi nezen, z\j spoedig geen potentieel meet zullen hebben voor voortzetting van het offensief. Nadat hun aanval op het Wes telijk front is afgeslagen, hebben de Roden alle gevechtskracht op het Oos telijk front geconcentreerd. Zij hopen nog steeds de Verbondenen bij verrassing te kunnen overvallen, maar de Turkse generaal twijfelt er niet aan, of de Ver bondenen zullen de strijd winnen. Twee Amerikaanse oorlogsschepen, 'het slagschip „New Jersey" en de torpe- Dreigende werkloosheid in confectie-industrie Fabrikanten verzoeken om kortere werktijden De kledingfabrieken zitten op het ogen blik vol goederen en er wordt weinig afgenomen. Door een kortere werktijd der arbeiders hoopt men ontslag zoveel mogelijk te voorkomen. Daarom .hebben 45 confectiebedrijven in Twente e de Gelderse Achterhoek met in t 3500 arbeiders de arbeidsinspectie zocht toe te staan, dat in bepaalde be drijven minder dan 48 uur wordt ge- DAT minister V. d. Brink gisteren het woord voerde tijdens de viering van het 25-j. bestaan van het St Canisiuszieken- huis te Nijmegen. DAT de oud-journalist M. S. Vaz Dias te A'dam gisteren 70 j. werd en hem tal loze felicitaties ten deel vielen. DAT de Groningse burgemeester mr P. W. J. H. Cort v. d. Linden i.v.m. zijn benoeming tot lid van de Raad van State op 28 Mei van de gemeenteraad afscheid zal nemen. Dat in Zuidlaren het vaoantietehuis voor vermoeide huisvrouwen De Berken hof door de Stichting Opbouw Drente is geopend. DAT gedeelten van de volgende land goederen voortaan onder de Natuur- schoonwet vallen: Mariënwaerd te Beesd, Dartheide te Leersum, Het Nijenhuis te Wijhe en Raalten Huis Sevenaer te Ze venaar, Hijink, Lutjen-Kössink en Vrie- zenhuis te Winterswijk en Macken te Vierlingsbeek, —.■■■ui txxiiiiy DAT de postdirecteur P. E. H. Moers m.Lv. 1 Juni wordt overgeplaatst Valkenswaard naar Weert DAT de jaanvedden van Ged. Staten van Gelderland zijn verhoogd van f 6500 tot f 7500. DAT Prins Bernhard bij zijn bezoek aan Oost-Groningen Vrijdag een erewacht van de landelijke rijvereniging Finster- wolde e.o. zal inspecteren. DAT de weg HaastrechtSchoonhoven binnenkort wordt verbeterd. DAT 70 man van het gardereg. Prinses Irene, gelegerd in Assen, naar Parijs zul len gaan om Zaterdag als erewacht te dienen wanneer de Ned. ambassadeur er aan enkele honderden Franse militairen Ned. onderscheidingen zal 'uitreiken. DAT het 12.000 ton grote Zweedse schip Maipu gisteren bij De Schelde te Vlissingen van stapel liep, kort voordat de twaalf jongeren, die de industrialisatie wedstrijd wonnen, er op bezoek kwamen. DAT ir J. van Ettinger, dir. van het R'damse Bouwcentrum gisteren uit Ame rika terugkeerde, waar hij met 50 in stellingen en groepen van personen con tact heeft gehad. DAT het Ned. genootschap voor ls bouwwetenschap een studiekring x cultuurtechniek heeft opgericht en afd. Bouw- en Waterbouwkunde van Kon. inst. van ingenieurs een sectie tuurtechniek. DAT te Groningen, 65 jaar oud, is O' leden P. v. d. Vlerk, oud-redacteur het C.H.-dagblad De Nederlander en lid van de Friese Staten van 19461950. DAT de commissaris der Koningin, L. A. Kesper, op 30 Mei aanwezig zal zijn bij de opening van nieuwe ve gingsgebouwen in Oude- en Nieuwe- DAT op 31 Mei en 1 Juni in Esplanada te Utrecht het 22e -bibliotheekcongres wordt gehouden. DAT de Friese Staten gisteren aan de nieuwe sluis bij Lemmer de naam van Prinses Margrietsluis gaven en aan het nieuwe sluizencomplex bij Harlingen de naam van Tjerck Hiddessluizen. DAT op 12 Juni een definitief besluit van de minister over de melkprijs voor de boeren wordt verwacht en in de richt prijs de sedert Maart verhoogde kosten 'TDQ-Eeo worden doorbe?eken<L dobootjager „Brinkeley Bass" werden bij de beschieting van Wonsan door vijan delijke kustbatterijen getroffen; er vie len twee doden en twaalf gewonden. De schepen lichtten hun ankers en stel den -zich spoedig buiten het bereik de vijand. Zoals men weet, had de „New Jersey" kort geleden het slagschip „Mis souri" vervangen, dat thans in Norfolk (Virginia) ligt. Commissie stelt voor: Geen banken meer in nieuwe scholen De schoolbank, ook in gemoderniseerde vorm, moet geheel verdwijnen en nieuw te meubileren scholen dienen te worden ingericht met afzonderlijke tafels stoelen voor elke leerling. Dat is op medische, paedagogisohe en practische gronden de mening van de studie commissie voor scholenbouw, die is inge steld door het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling. Ook in gevallen van tijdelijke overbevolking der lokalen acht men tafels en stoelen de voorkeur te hebben boven gekoppeld meubilair. De commissie zal nog dit jaar haar eindrapport indienen, maar heeft reeds over schoolmeubelen geschreven in het orgaan van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en het Tijdschrift sociale geneeskunde, opdat nu reeds geen grote bedragen meer worden uitgegeven voor schoolmeubelen, die volgens des kundigen als verouderd en ongewenst moeten worden beschouwd, In slaap gevallen achter 't stuur Vader en kind overreden, maar ongedeerd De eierhandelaar W. Budding uit Scherpenzeel kroop gisteren met een aan flarden gescheurde pantalon met zijn vierjarig dochtertje in de armen volko men ongedeerd onder een zware vracht auto uit, die in volle vaart over hem en zijn kind was heengereden. De chauffeur van de vrachtauto (van ;n melktransportbedrijf te Scherpenzeel) zat achter he: stuur te slapen; hij had van Zondagavond af onafgebroken ge werkt. Eerst toen hij vader en kind met fiets en al In de Dorpsstraat te Scherpen zeel tegen de grond had gesmakt, werd de chauffeur wakker. Wonder boven wonder reden de zware wielen van de auto juist aan weerszijden van de aan- Bij een vacature TN het feit, dat door de benoeming -*■ van de huidige burgemeester van Groningen tot lid van de Raad van State in deze gemeente een vacature is ont staan, heeft de Nieuwe Prov. Gron. Cou rant aanleiding gevonden, het pleit te voeren voor een A.R. op deze post. Dit pleidooi verdient te worden ondersteund. Er zijn over de gang van zaken bij de burgemeestersbenoemingen na de jongste oorlog wel klachten gerezen. Het gebeurde niet zelden, dat benoemingen geruime tijd uitbleven, wat weer leidde tot geruchten, speculaties en teleurge stelde verwachtingen. Ernstiger waren de klachten, dat leden van bepaalde politieke partijen voor be noemingen werden gepasseerd. De PvdA achtte zich voorbijgegaan in Gelderland en de CHU in Drente. Maar in bijzondere mate moest men zich toch wel in de AR hoek tekortgedaan gevoelen. Het heette, dat de PvdA op het punt van de burge meestersbenoemingen achterstand had in te halen. Maar het opmerkelijke was, dat dit dan speciaal scheen te moeten ge schieden ten koste van de AR. Naar onze overtuiging is er in dit opzicht na de oorlog onrecht gedaan. W(j begrijpen de uitingen van hoop, welke ons uit Gro ningen tegenklinken. dat juist met be trekking tot deze stad de onbillijkhéid enigermate zal worden weggenomen. YX/IL men enige cijfers? Buiten Gro- ningen een kind kan het zeggen zijn er nog tien provinciale hoofdste den. Welnu, hiervan hebben Leeuwar den, Assen en Middelburg een burge meester uit de P. v. d. A., Arnhem, Haar lem, Den Bosch en Maastricht een uit de KVP, Den Haag en Zwolle een uit de CHU en Utrecht een uit de WD. Waar om voorts voorbij te zien, dat Amster dam een socialistische burgemeester heeft (al heeft hij dan onlangs bedankt als lid van de P.v.d.A.) en Rotterdam een burgemeester die in de kringen van de WD geen onbekende is? Ook onder de commissarisse der Koningin zoekt men op het ogenblik tevergeefs naar een AR- Nog in 1949 moest in de Tweede Kamer worden medegedeeld, dat geen enkele ge meente boven 50.000 inwoners een AR- burgemeester had, in de groep gemeen- 40.000—50.000 inwoners was er welgeteld één, in de groep 30.000—40 000 woners twee, en in de groep 20.000— 000 zelfs drie.... Sindsdien heeft de toestand geen verbetering ondergaan. Nu willen wij niet beweren, dat bij een benoeming allerhande formules van wiskundige evenredigheid dienen te worden gehanteerd. Maar zoals het thans gaat, wordt onbillijkheid begaan, zelfs 'n mate alsof opzet in het spel schijnt /~\NDER dit alles zijn de Groningers op- v-/ timisten gebleven. En inderdaad, het kan toch wel moeilijk anders, of daar moet een AR worden benoemd. Bij het passeren kan het ook èl te gek' worden. Daarbij komt, dat de plaatselijke om standigheden zulk een benoeming ook al leszins aannemelijk schijnen -te maken. Van alle provinciale hoofdsteden is da fractie er het sterkst. Het partijleven is opgewekt. Neen, dat pleidooi uit Groningen is heus zo zwak niet. Het moest alleen niet gevoerd behoeven te worden! 2000 Arbeiders op straat Nog meer schoenfabrie ken moeten sluiten Nadat reeds drie schoenfabrieken In Nijmegen te kennen hadden gegeven dat zy binnenkort wegens de geringe orders t.g.v. de voor de winkeliers ongunstige winstmarge, gedwongSh zullen worden te sluiten, hebben thans de schoenfa brikanten te Kaatsheuvel zulks mede gedeeld. Binnen een of twee weken zal er geen werk voor de 200 arbeiders in de schoenfabrieken zijn. WEERBERICHT ID Zomerse temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen wei nig bewolking, maar met een kleine kans op enkele ver spreid optredende onweers buien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Warmer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.3520.39 z ^iijü M

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1