KARET VERMIJTTEN vertelt me z'n Korea-belerenissen Geldnood klopt aan de poort van Broederzending in Suriname Wapperende vlaggen i feu nieuwe leidsche courant DINSDAG 22 MEI 1951 Ontmoeting met de Belgische vrijwilligers „Twaalfhonderd granaten de lucht in en hadden we er nog meer gehad (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) AAN HET WESTELIJK FRONT. Begin Mei. Uit een tent in een drassig stuk weiland komen opgewonden stemmen. Binnen spreken mensen in een vertrouwde taal met elkaar. Nieuwsgierig steek ik mijn hoofd naar binnen. „Goeienmiddag, mannen..." Verwonderde gezich ten kijken in mijn richting. „Zijt gij Belg...?" ..Nee... Hollander... De vriendschap is gauw gesloten. En spoedig zit ik temidden van een stel Belgische soldaten op een veldbed met een blikje bier in mijn hand. Het zijn vijf man. Karei Vermuyten uit Antwerpen. Robert Labbé uit Charleroi. Jean Ringlet uit Gemelle. Bernard Lefebure uit Antwerpen en Jean Devroede uit Brussel. Allemaal leden van het Belgische bataljon. En natuurlijk hebben ze het over de gevechten, die ze pas achter de rug hebben. Karei Vermuyten doet het woord. Een jonge parachutist is het. Op zijn baret draagt hij naast het Belgische em bleem de vleugel van de Amerikaanse parachutisten. En zijn dierbaarste bezit Is het grote mes met op het lemmet ie spreuk „Who dares wins"; een herinne ring aan zijn diensttijd bij de Belgische parachutisten. „We zaten helemaal in Noord- Koreabegint hij zijn verhaal. „Aan de overkant van de Imjin...." vult iemand anders hem aan. „Jawe waren er de enige troepen van de Verenigde Naties op het ogen blik, dat de Chinezen met hun offensief begonnen. En zodoende hebben we er ook de eerste klap gekregen „En hoeaccentueert Jean De- vroede het. Chinese tactiek Ze praten allemaal door mekaar. „Het zag er zwart van de Chinezen. vervolgt Karei zijn verhaal De vaUei was er eenvoudig vol van. En als Ze er één neergeschoten hadden stond er met een weer een ander klaar om zijn plaats over te nemen. Dat is de taktiek van de Chinezen. Als een zee van mensen stro men ze naar het zuiden. De eerste golf heeft meestal niet veel anders dan hand granaten en messen. Het is hun opdracht om zoveel mogelijk wapens op de vijand buit te maken De tweede golf heeft wel wapens. En de derde komt weer met lege handen in de verwachting, dat £J intussen voldoende Chinezen gesneuveld zij hun wapens kunnen gebrui- afvuren. En die hebben grote schade onder de Chinezen aangericht. Maar om danks dat waren de posities onhoudbaa: Door het water Tenslotte zyn ze de Imjin overgesto- t was een riskante onderneming, maar er was geen keus. Tot hun middel moesten ze door het water waden. „We hebben veel geluk gehad „Hoe dat....? „In de eerste plaats omdat het n koud meer was. En verderde Chine- besohikten daar niet over een mi trailleur. Als ze die gehad hadden, waren .iet zonder verliezen de rivier over gestoken". De anderen schudden hun hoofd. Als ze er nu weer aan denken rillen nog. Het was werkelijk op een haar, at ze aan volledige vernietiging ont komen zijn. Eenmaal over de i n ze in een betere positie. Maar allerminst veilig. En toen een Brits ba taljon omsingeld bleek te zijn, kregen burgerkle- „Sommigen waren ding „O. ja „In van die witte. Kor Later trokken ze die uit. Eronder droe gen ze dan gewone uniformen." Ammunitie De Belgen waren aan alle kanten om- «ingeld. Het was voor hen 'een raadsel waar alle ammunitie vandaan kwam. Maar er kwam eenvoudig geen eind aan. Ver moedelijk waren er voorraden in de grond of in grotten verborgen. „En jullie Karei glundert. „We hebben hen behoorlijk met de mortieren getroffen De anderen knikken instemmend. „Twaalfhonderd granaten zijn er lucht in gegaan. En als we er meer had hadden waren die vast en zeker afgevuurd". Het moet een enorme barrage mortiervuur geweest zijn. In achttien uur tijd hebben ze die twaalfhonderd granaten verbruikt. Om snel te kunnen vuren hebben ze een nieuw systeem ii toepassing gebracht." Aan weerskante] van de loop stond een man met een gra naat. Met een hand liet hij die erin glij den. En nauwelijks was de loop leeg of van de andere kant kwam er weer een nieuwe granaat in. Zo kon men een on ophoudelijke stroom van mortiergrana- opdracht weer naar voren te trekken n te proberen de Britten te bevrijden et was echter niet mogelijk. „Er was een ogenblik, dat ik dacht joit meer levend uit Korea te kp enbekent Karei Vermuyten. En ij was zeker niet de enige. Heimwee Nu zitten ze even uit te blazen. (Het is verre van ideaal hier in het tentenkamp aan de drukke verkeersweg. Maar het is er in ieder geval veilig. En voor het eerst in dagen hebben ze weer kunnen slapen. Maar de meesten hebben niet anders meer dan de kleren die ze dragen en hun wapens. De rest hebben ze op de terugtocht in de steek moeten laten. Degenen, die hun plunjezak op een van de trucks hadden, zijn er alleen beter afgekomen. „Hierlaat Jean Devroede me zien Hij opent zijn camouflage-jacke;. Er onder is zijn blote lichaam. Schoon dergoed heeft hij niet eens meer. Ej is het met alles. „En de verliezen....?" Erverschijnt een ernstige tTek op de gezichten. Tot nu toe hadden de Belgen geen mensen verloren. „We weten nog niet hoeveel het precies zijn Sommigen zijn gewond en bevinden zich ergens in een hospitaal zonder dal het bataljon weet waar. Anderen zijn vermist en komen misschien nog terecht. Een drietal, dat men eigenlijk al opge geven had,is notabene met een jeep dwars door de Chinese linies terugge komen. Maar hoe dan ook: het Belgische bataljon heeft een zware klap gekregei Het is begrijpelijk, dat men er van ondeT de indruk is en meer dan anders o- thuis spreekt. „Daar hebben ze de onzekerheid., zucht Karei Vermuyten. En zijn gedacn- ten gaan vanzelf naar Antwerpen. En zo is het met al de anderen. Maar lopig is er geen kans op naar hu gaan. Het jaar is nog lang niet om. En de strijd in Korea. Gouden boerenleenbank te Alkemade recipieerde Pijlers van eerlijkheid, eenvoud en onbaatzuchtigheid" Het bestuur van de coöperatieve boerenleenbank Alkemade te Rijpwetering ree pieerde gisteravond met de raad van toezicht en zyn onmisbare .kassier 'n de gezellig ingerichte zaal van café Rustoord. Dat was ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, een mijlpaal in de plaatselijke geschiedenis van de solidariteit. die al 23 jaar zijn beste krachten als kassier heeft gegeven. Zijn noeste ijver zijn toewijding aan de leden hebben De voorzitter van de feestcommissie, de heer D. v. Nieuwkoop uit De Kaag, mocht een reeks belangstellenden van i welkom heten, onder wie afgevaar digden van verschillende verenigingen, het gemeentebestuur van Alkemade, de burgemeester van Zevenhoven, lid van de raad van toezicht, de heer De Visser, directeur van de centrale bank te Utrecht de heer Schreuder, eveneens lid van de raad van toezicht. Uit Hazerswoude wethouder Kaptein aanwezig, uit Rijpwetering pastoor Kwakman en uit Oud Ade pastoor Derkse. Er waren ook bestuurders van de boerenleenbanken te Roelofarendsveen en Oude Wetering. Verder merkten wij nog op dokter A. v. d. Bijl en dokter Hupkes. Leiden gaf acte de presence door de aanwezigheid van de heer J. C. Elsgeest. De heer Van Nieuwkoop memoreerde i grote trekken de geschiedenis van de afgelopen periode. Spr. stond even stil bij de nagedachtenis van de pioniers van deze bank, maar omdat het nu eenmaal zo is, dat het ene geslacht gaat en het andere komt, richtte hij zich in het bij zonder tot de directeur, de heer Van Leeu wen. Reeds bijna 25 jaren leidt deze eminente figuur met volle energie de bank, die practisch een stuk van zijn leven is geworden. Voorts wees spr. op de heer Verkley, Dividend Koninklijke 12 pet Commissarissen en directie van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij hebben besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1950 een dividend van in totaal 12 pet in contanten uit te keren. Het slotdividend ten bedrage van 8 pet zal tegen inlevering van dividendbewijs no 97 van de aandelen en onderaandelen be taald worden. Schipper deed zaken Een geheel overstuur geraakte schip persvrouw, die de gehele Zondag en ooi Vannacht tevergeefs had gewacht op haar 49-jarige echtgenoot deed gistermorgen aangifte bij de Rotterdamse politie van de vermissing van haar man, die Zon dagmorgen naar de kerk was gegaan doch sindsdien niet was teruggezien. „Hij is vast verdronken", zeide de vrouw. Juist wilde de politie met dreggen be ginnen, toen er een man kwam infor meren, wie er verdronken moest zijn. Het wasde verloren gewaande Schipper zelf, die met een vriend Haarlem was geweest en daar de laatste trein had gemist. Electrisché autobus zonder stroomnet De Zwitserse Oerlikonfabrieken heb ben een autobus met electrische aandrij ving geconstrueerd volgens het electro- gyrosysteem. Dit systeem berust op het verzamelen van electrische energie een gyroscoop. Een voedingsnet, z< voor trams, electrische treinen en t leybussen nodig is, wordt hierdoor o\ De „Gyrobus" kan in dertig tot vt tig seconden voldoende stroom opnemen om 5 tot 6 kilometer af te leggen. Dit opnemen 'van energie geschiedt aan een laadmast met behulp van drie laadarmen, die op het dak van de bus zitten en me chanisch omhoog gebracht worden. Het laden kan aan halten geschieden. De electromotor voor de wielaandrijving, een asynchroonmotor met kortsluitanker is met zeven snelheidstrappen van tot veertig kilometer uitgerust. De gyro bus is speciaal voor stadsverkeer ont- worpen. veel bijgedragen tot het welzijn de bank. De heer Schreuder, wiens schoonvader, de heer Van der Hurk, een van de op richters was, trad als volgende spreker De heer Van der Hurk, die ook enkele jaren als kassier is opgetre den, aldus deze spr., heeft later in den lande nog 500 banken opgericht. Rijk initiatief, maar daarbij ook voorzichtig „conservatief", heeft hij zijn eigen zijn medebestuurders we- ovpr te dragen, zodat de bank is uit gegroeid tot een, die zich kan beroemen •e van f 80.000 en een 2000 spaarders en leden. Spr. hoopte, dat het huidige bestuur in deze voetsporen zal Burgemeester Van der Weyden van Ze venhoven, lid van de raad van toezicht, schetste de betekenis van dit feest. Ook de kassier kreeg daarbij nog een pluim op de hoed. Burgemeester J. Hoynck van Papen- drecht van Alkemade trok een parallel dit feest en een gouden bruiloft. In de uitstekend verzorgde gids was het spr. opgevallen, dat de afbeeldingen van de oprichters stuk voor stuk uitstekende trekken bezitten. Zij zijn pijlers geweest eerlijkheid, degelijkheid, eenvoud er onbaatzuchtigheid. Namens het gemeen tebestuur bood spr. het bestuur van de bank een ets aan. Een lange rij van afgevaardigden voer de vervolgens het woord. De heer A. P. d. Poel, lid van de raad van toezicht, beantwoordde de sprekers. Het bestuur was gezeten onder een boog, waarop in goud het embleem van de bank prijkte. Haak-In-bazar in A'dam geopend Mevrouw dAilly, de echtgenote Amsterdams burgemeester, opende gister morgen in het gebouw van de Hersteld Evangelische Lutherse gemeente aldaar, de Haak-In-bazar, waar voor eeri half millioen gulden aan goederen bijeen gebracht. Er zijn waardevolle sieraden bij van pl.m. 2000. Elk stuk materiaal van deze bazar werd geheel gratis De bazar is tot Zaterdagavond geopend. Huishouding in één maand 4 pet duurder Het prijs-indexcijfer voor het gezins- verbruik is van 15 Maart tot 16 April ge stegen van 117 op 122, dat is met ruim Ministers bezochten Hembrug De minister v. d- Brink (Econ. Zaken) en Staf (Oorlog en Marine) brachten gistermorgen een bezoek aan de Ned. chinefabriek Artillerie-inrichtingen Hem- De Belgische minister van Onderwijs P. Harmei bezoekt Vrijdag zijn Ned. collega prof. dr F. J. Th. Rutten orr op de hoogte te stellen van de moderne scholenbouw in Nederland. Enkele scho len zullen bezichtigd worden. Mevr. v. Hoogstraten Schoch overleden Te Zeist is, 81 jaar oud, overleden de bekende Chr. schrijfster mevr. de wed. ds. A. A. van Hoogstraten-Schoch. schreef o.m, het bekende boek „Gouden .Teugels", 'Tweeduizend lunchpakketten zijn gistermiddag door 35 meisjes van de huis houdschool aan het Galgewater onder leiding van twee leraressen in de Doelenkazerne klaargemaakt. Dit betekende, dat een achtduizend boter hammen en vierduizend krentenbollen door de rappe vingers van de meisjes gleden. Een en ander was bestemd voor hen, die vandaag voor herhalings oefeningen moesten opkomen in Den Helder, waar men niet voldoende keukens heeft. Daarna gaan deze troepen naar Oirschot. De militaire autori teiten stellen deze samenwerking op hoge prijs. Foto N. van der Horst. Hoort gij die stemmen Helpt monument van geloof en liefde in stand houden (Van een onzer verslaggevers) Nu wij in Nederland het Pinksterfeest vierden onder bloesemende bomen en bloeiende heesters, is 't goed de nood te gedenken van 't Zéndingsveld der Evangelische Broedergemeente: Suriname. In de eindeloze oerwouden heersen ziekte, dood, duisternis en heidendom. Meer dan tweehonderd zen delingen zijn daar in de loop van twee eeuwen omgekomen. Een nieuw kwaad besluipt thans de zending: ondergang als gevolg van de devaluatie. Tenzij Nederland helpt! En dan in het bijzonder het Zendingshospitaal Prinses Juliana in Kabel geholpen wordt. Want daar is de zorg het grootst! en hoog-spuitende fonteinen Festival of Britain psychologische daad Wat is het: een stuiptrekking of een bewijs van krachtig leven? Wat is het: lichtzinnigheid en vertoning of durf en moed? Wie 's avonds laat over het thans zo wonderlijk verlichte Londen vliegtvraagt het zich af. De steward doet dan de lichten in het vliegtuig uit en in een angstige stilte kijken de passagiers door de raampjes. Naar benedenwaar een onbeschrijfelijke lichtstad zich uitstrekt. Wat het?, vraag ik nog eens ver van de Theems de 10Ó.000 bezoekers op één dag, de contróle pas- de meest omvangrijke tentoon stelling, die ooit werd gehouden. Daar die Theems-oever is het fantastische schouwspel van Engelands kunnen, vroe- Laten we even wachten een antwoord op die vraag te geven. Eerst is een ander, feit te constateren, n.l. het feit., dat En gland doodmoe is. De Engelsman leeft iet meer, hij wordt geleefd. De oorlogs lasten drukken nog zwaar en de Labour- partij heeft kans gezien alle particulier initiatief van de Engelsman te ver bannen. Hy mag niet meer zoals vroeger. Zijn akorganisatie legt hem strenge plichten op. Sommige groepen vinden deze plich ten verlichtingen, andere groepen zuch- onder. „Dat kunt U zelf ook wel", zei de taxi-chauffeur, toen ik hem vroeg mijn koffer aan te pakken. En on beweeglijk bleef hü achter het stuur, ertuigd van zün goed recht. De haven arbeider verdiént driemaal meer dan de ambtenaar. „De eerste is onmisbaar en de tweede kan worden vervangen", zegt Labour. Maar de middenstander verkwynt; er Is voor hem geen stimulans meer. Het heeft voor de slager of de kruidenier geen zin meer hard te werken voor hun zaak. Zü krijgen hun klanten toe gewezen en de klant, die het vlees uit de zaak van A beter vindt dan dat uit de zaak van B, mag binnen het jaar niet slager veranderen. Zo is het ook met de artsen, die leder 4000 patiënten kun- hebben. Alles volgens de regiemen dat „überorganisierte" land, met zijn mensen als nummers, plotseling het Festival of Britain geko- Het feest waarover heel Engeland spreekt, het feest van kunst en weten schap, van industrie en handel. En dit feest was net nodig. De Engelsman snakte er naar zich weer even te kunnen onttrekken aan de sleur van zün bestaan. Hü moest weer eens wapperende vlag- hoog-spuitende fonteinen zien. Zün trots en zün vaderlandsliefde had stimulans nodig. Hü moest weer geloof krijgen in zün land. daar ls aan de Tmeems-oever het „trotse Al-bion" gebouwd, op 15 ha grond verrees er de South Bank-tentoon- stelling met de enorme aluminium „Dom der Ontdekkingen", waar ontdekkings reizigers als Cook, Livingstone en Scott huizen met hun nazagen van de atoom energie. Waar honderden sterren door het luchtruim dwarrelen. Waar Darwin herleeft en waar de Noordpoolwinden gieren. En zie, daar is aan de Theems-oever al die wonderen van techniek en weten schap, van natuur en theorie, dan niet het gevoel krijgen zelf een heel belang rijk man te zün? De opzet is geslaagd, de organisatoren bleken uitstekende psychologen te zün. Alleen een gezicht op het zonnestelsel had de arbeider niet aangetrokken. Eerst gaat hij langs 24 met elkaar wedüverende fonteinen, dan wordt hü getrokken door de feeërieke verlichting van de Theems-oever en lasl not least door die enorme verlichte er In de lucht hangende Skylon, het sym bool van Engelands vlucht. Hoog op de stellage van een bouwwerk t 's Zondags een arbeider te timmeren. Hü behoeft het niet te doen, m£ Zondagsarbeid betaalt dubbel. Dat een Labour-voorschrift. En dus werkt hü, misschien om eens in staat te zün nylons voor zün vrouw te kunnen kopen. Achter hem, over de Theems, staat de moderne toren van Babel, die hem moet stimuleren en zeggen „Kop op, kerel. We leven nog". Ja, Engeland leeft nog, althans het gezicht, ulterlük. De fonteinen dat leven spuiten hoog op, maar op het hoogste punt stort het water weer neer de afloop is sneller dan de opgang. Een „Dom der Ontdekkingen" en Skylon" zün vergulde versierselen geestelijke armoede. „Wat is het", vraag Een hele dag heeft de trein er voor nodig, om van Paramaribo, langs tal van verlaten plantages, naar Kabel te rijden. Die spoorlijn, die nooit afkwam, die plantages en dat oerbos: het zijn alle be wijzen voor de verlammende invloed van Suriname op ieder initiatief. Er zyn op het ogenblik in Suriname maar twee ondernemingen, die bewyzen dat er met geld, maar nog meer met ge loof en liefde, toch wel wat gebeuren Het eerste is het Moengo bauxietbe- drijf. dat tot bloei kwam. dank zü de Amerikaanse dollars. Het andere is het Prinses Juliana-Zen- dingshospitaal in Kabel, ver van de be woonde wereld. In zijn boek „Suriname", dat bij de Uitgeverij W. van Hoeve in Den Haag verscheen, heeft de publicist Willem van de Poll vertelt over dit hospitaal en zün moedige arbeiders: dr P. A. de Groot, oud-Hagenaar, zijn vrouw en enkele ver pleegsters en inheemse krachten. Hy roemt de voorzieningen in het huis (wa terleiding en electriciteit), de zelfvoor ziening er zijn een weide met vee en een groentetuin de ruimte in de man nen- en vrouwenzalen de babyafdeling en de operatiekamers. Vijf en zestig patiënten kunnen er on derdak vinden- Dokter De Groot bericht te in zijn jaarverslag over 1950, dat hü in 11.162 verpleegdagen 443 patiënten be>- handelde. Hü stond voor ontzaglüke moeilijkhe den. De patiënten komen niet alléén naar Kabel. Zij worden vergezeld van een grote schare familieleden, die graag allen dicht bij hen zyn en onderdak nodig hebben. Schweitzer in Lambaréné vol doet aan die wens. Die geeft gezonden en zieken onderdak. In Suriname kan dat niet. Dus moet er een tehuis voor derge lijke gezinnen en zeker voor de kinderen komen, alsmede een school voor de laatsten en een goed functionnerende geestelü'ke verzorging voor allen in het Een stem roept Daarnaast moet dokter De Groot er met de korjaal met hulpmotor op uit, om in de omliggende dorpen polikliniek te houden. De bosnegers, die weinig ziekte besef hebben, moeten nl. met het werk van de medische zending in contact go- bracht worden, willen zy er vertrouwen krijgen- Doodzieke mensen liggen in kleine hutten te midden van rommel en vervuiling op hun einde te wachten. Er 'jn soms hele familieraden nodig om =n naar het ziekenhuis te doen gaan. Maar er komt kentering. De kapiteins, de aanvoerders der verschillende dorpen, krijgen besef, zowel voor de grote be tekenis der medische hulp, als voor on- derwüs en zü vragen dr De Groot om Dat is nu ,.de stemme, roepend uit de erte" waarvan het Zendingslied zingt ét is prettig dat te jubelen onder bloel ende bomen op een Hollands Pinkster feest. Maar zonder de daad is het zinloos. Een daad is: aan ons blad een bedrag maken, dat wü dr De Groot en zün hospitaal ter beschikking kunnen stel de outillage van zün ziekenhuis op peil te houden en van het hospitaal Christeüjk Sociale Inrichting midden het Surinaamse Bosland te maken. Suriname is niet alleen zendingspost Het Is ook de belangrijkste Protestantse an Zuid Laten wij het niet vergeten! In alle ernst Ocean-Post, een nieuws- en con tactorgaan voor Nederlanders in den vreemde, plaatst geregeld korte, ware verhalen van emigranten. Hier volgt het eerste verhaal, voor de werkelijk heid waarvan de redactie van Ocean- Post instaat: Er was eens een jongeman, die graag wilde emigreren. H\j had ech ter geen geld om de reiskosten zelf te betalen. Het wachten duurde hem toch reeds Uing en hy besloot in een balorige bui zijn laatste drie rijks daalders te besteden voor een adver tentie in Elsevier's Weekblad. In het nummer van 28 April werd de annonce geplaatst: „In alle ernst: Kunt U mü hel pen aan EEN GULDEN? Terug betaling ineens binnen het jaar. Br. no. 16187, E.W., A'dam." De eerste reacties kwamen reeds spoedig. Dagen achtereen bezorgde de post stapels brieven van mensen, die bereid waren die ene gulden te lenen. Precies geteld: er waren 1241 mensen, die tegen rentevergoeding tril den lenen. Bovendien waren er ruim 3500 brieven met een zilverbon van een gulden ingesloten, waarin, gezegd werd, dat de gulden niet behoefde te worden terugbetaald. Onze grappenmaker zal nu op korte termijn naar Australië vertrekken. H\j betaalt de reiskosten ,jzelf"! bijgelovige bosnegers Sport en Wedstrijden De volleybalwedstrijden NederlandBelgië Prins geïnstalleerd bij Ned. Tafelronde Prins Bernhard is Zaterdag te Amster dam geïnstalleerd als beschermheer de Ned. Tafelronde, die mannen bene den de 40 jaar op verantwoordelüke plaatsen in het bedrijfsleven of in vrije beroepen geregeld met elkaar in contact wil brengen. De Prins zei, dat hü het beschermheerschap graag aanvaardde, doch vroeg zich lachend af, of hy dit jaar weer van de tafel af zal moeten, omdat hij weldra 40 jaar oud zal zün. De büeen- komst, die t.g.v. het 5-jarig bestaan de tafelronde werd gehouden, werd" bü- gewoond door burgemeester d'Ailly. Schotse waardering voor onze volkshuisvesting Een Schots gezelschap, dat in ons land de na-oorlogse woningbouw bezichtigt, is gisteren op het dep. van Wederop bouw door minister In 't Veld ontvan gen. De bezoekers waren zeer getroffen door de vorderingen op dit gebied ge maakt. In het algemeen werd de standaard-eis lager genoemd dan die de na de oorlog in Engeland en Schot land gebouwde huizen. Van het gezelschap maken deel uit de heren T. Fraser, parliamentary under secretary of state. J. Sterling en R Woodcock van het Schotse ministerie var gezondheid, waaronder de woningbouw ressorteert en J. W. P. Dundas en H Robertson. Clandestiene zender opgespoord In Emmen is de clandestiene zender De Noordster opgespoord. Tegen drie personen, de monteur H. de V. uit Em men, de monteur W. E. te Sleen en de 113; N. Vogelenzang 14: K. Peter 15; J. breier J P. v. d. A. werd proces-verbaal Mulder 18; C. v. Alkemade 19; B. Spie ring 21; J. Driessen 22, De door de volleybalvereniging „De Professorenwük" georganiseerde inter land-volleybalwedstrijden voor dames er heren (NederlandBelgië) Zaterdag avond a.s. in de Stadsgehoorzaal beloven een groot succes te worden. De VARA zal op die avond een uitzending uit de Stadsgehoorzaal verzorgen. Reporter ii Dick van Rijn, zelf enthousiast volley baller. Als voorwedstrijd zal de stedenont- moeting LeidenRotterdam worden ge speeld; aanvang half 8. De Leidse ploeg is samengesteld uit spelers niserende vereniging. Het Rotterdamse team is zeer sterk; dit won enige den geleden van Antwerpen. Men kan een spannende strijd verwachten. Samenstelling Leiden: C. Bekkering, G. Breton van Groll, J. van Egmond, B. den Hollander, J. Hrouda, F. Mulder; res.: J. Bekooy, R. van der Broek, A. Vriezen; coach: S. J. van Egmond. Samenstelling Rotterdam: H. J. Smit (E.R.V.V.), C. Labots (idem), A. Wild (Rotterdam-Zuid), J. W. Vy'geboom (Libanon), W. van der Goes (idem), "W. Wickel (R.G.O.V.); res.: H. H. van dei Thoolen (idem), P. P. Moerman (idem); coach: H. van Rossen. Scheidsrechter is P. van Iterson (Rijswijk). Wedvlucht jeugdgroep L. P. C. Zaterdag hield de jeugdgroep van de Leidse Postduiven Club een wedvlucht vanaf Eindhoven. Eerste duif: 2.18.47 laatste duif: 3.3.10 uur. Uitslag: J. Groenewegen 19; J. Veil- brief 2; W. v. Loon 3—4—16; J. Opten- drees 5; J. Struik 6; Gebrs. Tül 7; B Brandt 8; J. v. Weele 1020; F. v. Mame- 11—17; J. v. Dijk 12; H. F. v. Oosten Prijsuitreiking zilveren molentournooi De aanvoerder van UVS, Tony Kan'.t been, heeft gisteravond in de Jacobizaal van de Burcht de zilveren molen LFC voor een jaar mee naar de prijzen- kast van zijn vereniging gekregen. Jaap de Best, de captain van Quick Boys, ging weer huiswaarts rpet een medaille. LFC. dat op een welgeslaagd en bezocht tournooi kon terugzien, had de prijsuitreiking een feestelük tintje ge geven. De voorzitter van de kanaries, de heer F. van Waveren, schetste de geschiedenis van het tournooi en stelde daarbü de medewerking van UVS in het licht. Mot enkele toepasselyke woorden reikte hy' daarna de prijzen uit. Coal Excelsior konden niet aanwezig zijn. Gesproken werd voorts nog door beide genoemde aanvoerders, de voorzitter UVS, de heer J. Wondergem en zün col lega van Quick Boys, de heer J. Pluim- De Electro Boys en gramofoonmuziek hielden de stemming van de aanwezigen er nog lange tijd in. Emissie Holl. Beton Mij Nagenoeg alle aandeelhouders der Hol- landsche Betonmü N.V. hebben gebruik gemaakt van hun recht tot inschyving op de emissie van 2.250.000 aandelen. Nieuwe periodieken. Door de Chrls- telüke Bedrijfsgroepen Centrale zijn twee nieuwe periodieken uitgegeven, nl. De Koopvaarder, orgaan van de bedrijfs groep Zeelieden, en Naar Breder Vlucht, orgaan van de Unie van Burger Lucht vaart Personeel. (Red.- en administratie adres van beide organen; Pieter Both- str^at 8, Den Haag.) Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in/ Mei: kropslatijd De beste tüd voor de kropsla is de maand Mei, als de frisse geelgroene krop pen by duizenden van de tuinderijen worden aangevoerd. Dat komt de huis vrouwen die op de mooie voorjaarsdagen ook graag eens naar buiten trekken, wel te stade, want sla is een gemakkelyke groente, in een oogwenk klaar te maken, bovendien by vrüwel iedereen ge liefd! Daar komt bij. dat het gezond is om geregeld rauwe sla te eten. Verse sla is rijk aan verschillende vitamines en aan voedingszouten zoals ü'zer, kalk en fos for, die voor de vorming van bloed en beendergestel van groot belang zün. Willen wij deze beschermende stoffen echter niet verloren laten gaan, dan zul len we ervoor moeten zorgen, dat: de sla zo vers mogelyk is en zo kort mogelük voor het gebruik wordt gewas sen en schoongemaakt; ook de buitenste groene bladeren ge bruikt worden, want die hebben de meeste voedingswaarde (zün ze al te hard, dan kan men ze koken, byv. samen met stoof sla of andüvie); de slabladeren wel goed, maar niet te ruw en te langdurig gewassen worden, daar de voedingsstoffen anders licht in het waswater overgaan; de blaadjes niet uitgeknepen worden, maar stuk voor stuk uitgeslagen of drooggezwaaid in een doek of slamandje; ook de nerven (desgewenst in kleine stukjes verdeeld) worden gebruikt. Vordat de sla in de slabak of schaal wordt gedaan, maakt men daarin een slasausje, büv. van olie, azijn of citroen sap, zout, mosterd en desgewenst een mespuntje suiker en een snufje peper of tomatenketchup. Naar smaak kunnen daar nog een fü'ngehakt stukje ui of sja lot, gesnipperde bieslook, peterselie en andere tuinkruiden aan toegevoegd wor den en een füngemaakte gekookte aard appel om de salade smeuïger te maken. Inplaats van olie en azün kan men ook karnemelk of yoghurt nemen. Gemakke lijk doch minder goedkoop is de slasaus die men kant en klaar kopen kan. Velen houden er niet van de slablade ren met een mes klein te snüden doch scheuren ze liever in stukjes alvorens ze door het sausje te roeren. Sla verveelt niet licht, vooral niet als er eens variatie wordt gebracht in het sausje (door het gebruik van verschil lende tuinkruiden) en als de sla nu eens met schüfjes komkommer of tomaat, dan weer met 'plakjes radijs, augurk of hard- gekookt ei versierd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3