oen ter haringvangst nog uitroeren Ruim dertig Katwijkse loggers pronken in IJmuiden Juffrouw Maashofje bestaat op 1 Juni vijftig jaar Groen van Prinsterer Sassenheim zal onderzocht sociologisch worden IEUWE LEIDSCHE COUEAWt s ZATEHDAG 19 MEI 1951 liTTTTE SCHEEPJESWOLKEN drijven loom en langzaam langs.de wa- ||V iigbiauwe lucht. Traag glijden hun donkere schaduwen tegen de met halgroene helm begroeide duinrand omhoog, opspringend tegen de wit- hpleisterde lage visserswoningen met hun zwartgeteerde plinten en hun leuren, luiken en schuttinkjes van eenzelfde groene vaalheid als de be- Iroeiing van de omringende duinen, en deinend over de rode pannedaken liet de wit aangestreken vorsten. Op de werven langs de Zuidstraat en het Ijrins Hendrikkanaal draagt dezelfde wind, die de schaduwen over Kat- "ijk heendrijft, de doordringende geuren mee van versgetaande netten en lpnieuw geoliede zeilen, van pekel en teer en vis. En als je door de kron- HQplende straatjes om de Zuid, door Waaigat of Voorstraat je weg zoekt, imidden van ongekende drukte en bedrijvigheid van mannen, vrouwen (i kinderen, zie je al gauw de hoogoprijzende masten soms wel 64 voet it het zaathout! merendeels nog keurig in het gelid, en de lange jeugels (wimpels), traag uitwaaiend op het briesje uit zee, die de duin- oet tussen Voorstraat en Oude Kerk bekronen. Voorbij is de tijd van de korte reizen d®K>r de platvdsserij, waarbij je 'sMaan- deigs zee koos en in de naoht van Vrijdag veen jZaterdag weer voor de kust kwam. om 'ig op tijd te zijn voor de afslag van eter-jterdagmorgen, Wullem Taet met zUnjn rood-wit-blauwe stok de partijen en de al te veel opdringenden een afstand hield. Voorbij is ook <le jd van de laatste voorbereidingen voor grote dag, waarop de bomschuiten eenfuóen gaan „overlopen", d.w.z. onder de toenpgelse kust de haringvisserij gaan be lt de|fenen- De verf glanst in fris rood-wit- eerd. [-blauw op de breeltjes, die aan de reikt.fote giek bungelen. De zeilen oker- om-iel en roodbruin zijn naar de eis zonneglimpen spelen op de vers- om [teerde, vierkante en massieve rompen In de bomschuiten. Weg zijn de want- d en agens, die vóór bij de schuit stonden. op, [i zout voor de lange reis zes weken iging j langer te laden, of bij de midscheeps zaakp het want voor het netruim over te hel Voorbij... is ook de tijd van de geeste- ke voorbereiding van dit ieder jaar eerkerend groot gebeuren: de Zondag- orgen vóór kruisjesdag 1), waarop de ;rk tot de nok toe gevuld is met ver- genwoordigers van de Katwijkse ge- achten in alle formaten, terwijl de •edikant onder hun machtig psalm- izang de kansel besteeg voor het leiden de bidstond voor de visserij. En lorbij is ook de „vlootschouw op het ■oge", die onafscheidenüjk daarmee ver- onden was: de Zondagmiddag na kerk- jd, als de Katwijkse stammen in stem- ig zwart de vrouwen in de wappe- tn blauw gevoerde schouder- antels een halve pas ten achter bij hun langs het strand drentelen, rwijl hun ogen keurend gaan langs de arade der houten schepen, en nieuws- ierig langs de opschriften op de geest- lankjes 2). Het kennersoog herkent nmiddellijk de eigenaar aan de kleuren ormen aan vóór- en achtersteven: liggen de schuiten van Willem Taat, et hun witte harten ter weerszijden van boeg. En de rode hartemannen van lirk W. Ouwehand. En die „witneuzen" genoemd vanwege de witte halve laantjes ter weerszijden van de boeg erraden Meerburg als hun eigenaar. En ijk, daar heb je warempel ook de lerken met sterren van Dirk Haasnoot de vlerken met klavers van Been Pari! In Schoonenbergs prinseharten (rood- üten lót-blauw) ter weerszijden van de witte naast de roodneuzen van Piet en laart Haasnoot! En de schuiten met de van de Rederij Katwijk aan Zee, die Oude Kerk gekocht heeft en er een •ingpakhuis en boetzolder van gemaakt leeft3) En met een zekere trots ïof" (aten de mannen hun vrouwen en kinde de sohuit zien, waarop ze zelf zee ir- g te anderen voor „gek" werd uitgemaakt. En de jongens.' die verkering hebben, zeggen hun „maid" vaarwel, terwijl ze haar het „kerkboukje" en de oorringen in bewaring geven tot behouwe teelt. Nog even draaien de mannen zich om, voor een „wauifje", terwijl ze aan boord van de niet zelden meer dan tweemaal manshoge bomschuiten gaan. Terwijl de vrouwen en kinderen doorgaan met wuiven, roepen en elkaar hun mannen wijzen, worden de okeren, roodbruinen of gebroken zeilen ontrold en gehesen boord van de op de vloed vlot- komende schuiten. Voorop is een aantal neix bezig het klijn één van de twee, waaraan de schuit vóór ver trek voor anker lag in te winden. En als het klijn gehieuwd is, volgt opnieuw wuif je, en kiest de schuit onder hartstochtelijk geroep vanaf het strand /an „Dag Aai", „Jakob, goede reis!" en ,Dag Teunis!" het ruime sop, op weg ïaar de haringgronden. En de oude schippers waarvan een enkele nog de hoge hoed draagt, ook al vaart-ie zelf niet meer denken er aan, hoe straks de schipper met een kort-aangebonden ,Toe-aên!" bevel zal geven de vleet te schieten. En hoe eei later, de wacht de komen porren met e drie of vier „Haelen, mers haelen, we zelle gaen haelen! Trék an je wanten Haelen, mans haelen. verstae je me wel?!!" Tol 1917 voeren onze /vissers van de kust dorpen een halve eeuw geleden nog ter haringvangst. Zo was vroeger „kruisjes- ook voor dorpen als Katwijk, Noordwijk of Zandvoort een plaatselijk feest met een sterk locale inslag. Van het strand voeren de vissers uit, op dat zelfde strand keerden zij als wind en hen mee waren, terug. Datzelfde strand, waar de vrouwen bij het thuis- n stonden te wachten, tot de schuit het strand terug was en de klijn- haalder op zijn paard de eerste verbin ding met de wal maakte, en weerkeerde met het eerste nieuws van boord Maar in 1917 ankerde de laatste bom schuit voor goed op het Katwijkse strandDe bomschuit was verdrongen door de logger. Maar de haringvisserij bleef. En met de haringvisserij de ge spannen verwachting bij het schieten en halen van de vleet. Die is in 1951 dezelfde als in 1900 en eeuwen daarvóór. Omdat van een goede of een slechte teelt het wel of wee van duizenden gezinnen af hangt. Daarom ook in 1951: „Aai, Jacob, Teunis, een goeie reis en goeie vangst!" W. A. Poort. 1) Tot ca. 1870: 12 September. Nadien eerder 2) Plankjes tussen de geest koppen, teneinde het wegspoelen van d£ haring, die in de vleet over de geestrollen binnenboord kwam, te verhinderen. 3) In 1886 was de Oude Kerk imn door het in gebruik nemen van nieuwe overcompleet geworden. In 1921 werd zij door de Hervormde gemeente teruggekocht en gerestaureerd. Een bomsóhuit ~komt Heel wat eenvoudiger dan thans de loggers. Geestplankjes ge- Evenzo spreken de geestplankjes hun eigen taal meer de taal van de schip per dan van de reder. Een vroom visser •- „godzaelig manneke" zoals de Kat- pijkers dat noemen had „allegaer in een hartje" het volgende treffende op schrift gewrocht: an- Alleen in Jezus' hart kan mijn hart ruste vinden j*e" 'k Wil mijn hart aan zijn hart I binden. van optimistisch Godsvertrouwen getuigde de schipper, die op het geest plankje van zijn sohuit geschreven had: j Loof Hem, vissers, aan het strand, steek gerust en blijf van land; vreest geen onrust op de zee, alles, alles is in vrêe! Looft Hem, zeeman, langs de baren kunt gij weer uit ieders oord voorspoed voor uw land vergaren! Maar ook deze dag, deze hoogtijdag, [was voorbij! Want vandaag zouden ze er- Niet zoenen De voerlui van de Noordduinse en i Zuidduïnse paardenploeg hebben de handen vol gehad, om met hun paarden de schuiten „nere-werdón" (omlaag, in het water) te trekken. Hun „Alle hens t'er onder! Effen rijzen! Hoger! Nóg hoger!!" als de schuiten met de schouders van tientallen mannen omhoog- i gevijzeld werden, om er de beukenrollen i onder te brengen voor het afbrengen, hun i in alle toonaarden weerlinkend „Hoi!" en „Ho!!" bij het aftrekken zelf heeft dagen lang opgetornd tegen het geruis van wind en aanrollend water. Vandaag, de grote dag, wordt het strandbeeld beheerst door de aanwezig heid van veel vrouwvolk: daar trekken de gezinnen naar het strand! De vrouwen, de omslagdoek of schoudermantel om, ïl" j dragen hét groene houten kistje met ver- snaperingen voor man of zoon, de z.g. „stoop" of „stop". Haar hoofdijzer en j overige fooi van goud of zilver hebben zij afgenomen; die zullen ze niet eerder 1 dragen, vóór haar man behouden weer- i gekeerd is. Vaders dragen hun jongsten op de arm, en vriendjes, die het allemaal erg gewichtig vinden, brengen hun kame- al raad van 13 of 14 jaar weg, die zijn al eerste reis gaat maken. e Dan komt het grote ogenblik van het ,a j afscheid. Een afscheid zonder zoenen. in maar alleen met een stevige handdruk. el J en een enkel kernachtig, maar welge- 14 meend woord. Want bij de afvaart werd door een Katwijker niet gezoend. Dat deed alleen zen enkele schipper, die bij Vandaag vlaggetjesdag Vandaag is het weer „vlaggetjesdag". In IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen liggen de loggers te pronk. Ja, ook in IJmuiden! Wilt U weten hoeveel? Twee loggers, die de letters IJM dragen, twee Scheveningers en 32 of 33 Katwykers Ze pronken daar in het Noorden immers met andermans veren. En op „die enkele IJmuidense logers is het óók byna alles „Kettiks" wat de klok slaat. Reder*] C. Ouwehand Sr: KW 56 (Henk) der Plas. Nog steeds stuwt het vissersbloed in de aderen van jong Katwijk- Heeft me neer Varkevisser niet een 46 jongens van 13 jaar op zijn visserijschool? En moet de Leidse kantonrechter niet tel kens weer vermanen, dat de 6Chool niet voor het schip mag worden verzuimd? Zo lang over Katwijk nog zulke dingen kunnen worden verteld, heeft het zijn optimisme en vasthoudendheid niet te verliezen. Dat wil niet zeggen, dat sluiten voor de moeilijkheden. Die zijn er te over. De kosten van de loggerex- ploitatie zijn. zoals men weet, schrikba rend gestegen. Reeds zijn in Katwijk de eerste slagen gevallen- En er zal van de zomer meer getrawld worden dan ooit. Maar voorlopig gaat men dan toch op de zoute, de Hollandse nieuwe! De Karei Doorman (voorheen KW 227. thans SCH 105) vaart as. Dinsdag niet uit, maar eerst op 29 Mei. De bemanning bestaat uit Katwijkers en Willem van Leeuwen is voorlopig nog schipper. Hieronder volgt een staatje van de loggers, die in de eerste groep zitten en Dinsdag dus uitvaren. De namen van de schippers zijn tevens vermeld- We wen sen allen goede vangsten, goede prijzen en behouden teelt. De loggers varen in IJmuiden om 6 uur uit. Groep Deka N.V. Kenncmcrland: KW 32 (Sakina) C. Duindam; KW 29 (Margaritha Maria, indieti gerepareerd) G. van Duyn; KW 20 (Grietje) P. van den Oever; KW 49 (Eli sabeth) Jac. Guyt. N.V. Drie Haringen: KW 78 (Excel sior) II) P. Hoek. Firma C. den Duik: KW 18 (Hollan- dia) M. Meyvogel; KW 83 (Zeezwaluw) Jac. Plug; KW 67 (Noordster) C. Varke visser; KW 144 (Wilhelmina V) A: Nijgh. Groep-Parl Redery Joh. Parlevllet Lzn: KW 175 (Onderneming) Jac. Groen; KW 127 (Borneo) C. van Duyn. N.V. Toenadering: KW 151 (Vooruit) G. Hoek. N.V. Nederland: KW 167 (Nederland IV) D. ^n der Plas; KW 130 (Neder land VII) H. Plug. Combinatie Rijnstroom—Ouwchand N.V. Ouwehand: KW 50 (Jan) C. Dub- belaar; KW 173 (Everdina Jacomina) J. den Hollander. N.V. Rijnstroom: KW 15 (Rijnmond IV) KI. van der Plas; KW 42 (Rijnmond I) Jac. van Duyn; KW 43 (Rijnmond II) Jeroen den Hollander; KW 44 (Rijnmond III) W. L. van der Plas. Groep Sitoh Reder'j Schoonenberg: KW 70 (Nelly Marie) C. Krijgsman. N.V. Insulinde: KW 163 (Janne) J. van Duyn. Rederij Gcbr. Taat: KW 161 (Katwijk Gebr. Parlevliet: KW 168 (Eendracht) A. Guyt. Groep Adeco N.V. A. den Duik: KW 14 (Anna Cornelia) K. Dubbelaar; KW 23 (Marga- retha Maria) A. Dubbelaar; KW 138 (Wil helmina II) P. van der Plas. Firma N. Haasnoot: KW 47 (Noordzee) J. v. d. -Bent; KW 54 (Annie) W. onze ogen Beelen. c.V. Meerburg: KW 2 (Mr D. Donker Curtius) B. Varkevisser; KW 3 (Piet Leendert Huibert) Th. de Niet; KW (Huberta Gerarda) C. Kuyt. Rederij J. C. Pronk te IJmuiden: IJM 75 (Gorredijk) B. van Duyn; IJM 283 (Mar- tenshoek) L. van Duyn. Rederij V. d. Toorn cn Pronk te Sche veningen: SCH 36 (Jacoba Gezina) J. Bal; SCH 353 (Hyacinth) G. Verbaan. de „kofferdij" gevaren had en door dei ITT) A. van Beelen Jac.zn. De wachtlijst vermeldt al tientallen namen HET IS EEN KLEIN HOFJE, dat achter de gevel van Kalvermarkt 8 verscholen ligt. Maar het is ook een fijn hofje. Vraag het de weinige bewoners en zij zullen het allen zeggen, dat het Juffrouw Maashofje het fijnste is van alle Leidse hofjes. Dit piep-kleine „dorpje" midden in de Sleutelstad zal op 1 Juni a.s. een halve eeuw bestaan. De Geref. Kerk eigenaresse van het hofje zal dit jubileum sober vieren: op 20 Juni gaan de bewoners met z'n allen gezellig uit. En dat is geen weggegooid geld. Het hofje is een onderdeel van een legaat aan de Geref. Kerk, vroeger Chr. Geref. Kerk geheten, van mejuffrouw Maas. Enkele oude bewoners weten nog dat juffrouw Maas dikwijls op de stoep haar huis (gelegen "naast het hofje) e zon zat. Het was een eenvoudige w. Haar man was eigenaar van een pottenfabriek. Men zegt, dat haar voor nemen om geld aan de Geref. Kerk te legateren moeilijkheden met haar man gaf. die Hervormd was en ook aan zijn Kerk een schenking wilde doen. Hij is eerder gestorven dan zijn vrouw en daar- ee was de kwestie bepaald opgelost. In haar testament, opgemaakt in 1889, schrijft zij haar laatste wens neer: „te stichten een hofje, hetwelk zal moeten worden genaamd „Juffrouw Maashofje" en hetwelk zal moeten wor den gebouwd en ingericht zoals het be hoort, ter beoordeling van haren execu teur testamentair, en zal moeten dienen tot vrije kosteloze bewoning voor onver mogende lidmaten van genoemde Ge- Zij stelde een aantal huizen en ƒ25.000 beschikbaar om het hofje te bouwen, onder de voorwaarde, dat het binnen 2 jaar na haar overlijden gebouwd moest zijn. Dit is ook gebeurd. Juffrouw Maas stierf op 20 Juli 1899 en op 1 Juni 1901 stond het hofje er. is nog niets aan het hofje ver bouwd. Het bestaat uit zes huisjes, in clusief een portierswoning. Slechts 12 mensen bewonen het wereldje-op-zich- zelf. In zo'n kleine gemeenschap is het saamhorigheidsgevoel zeer sterk. Wan neer er iemand jarig is, zijn ze allemaal jarig. En wanneer er een bewoner ziek is, is iedereen er bij wijze van spreken ziek. Lief en leed worden er gedeeld, ook letterlijk, want de verjaarstaart die het bestuur altijd aanbiedt, wordt onder alle bewoners verdeeld. Dat is regel. Het bestuur wordt gevormd door een com missie uit de kerkeraad, waarin twee diakenen en drie ouderlingen zitting hebben. Het Juffrouw Maashofje is nog jong. Geschiedenis heeft het nog niet gemaakt. In de hal vindt men slechts een moderne steen, waarop staat: Ter herinnering aan het 25-jarig bestaan van het Juffrouw Maashofje. 1901 tot 1 Juni 1926. ..Gij hebt Mij geherbergd" Matth. 25 vers 35b. En in de commissiekamer hangt een oorkonde, die de bewoners aanboden bij het zilveren jubileum. Uit een geopende poort steken twee zorgzaam geopende handen, die bereid zijn een oude man en vrouw liefderijk te ontvangen. Voor de commissie is het moeilijk de begroting van het hofje sluitend te krij gen. Volgens het testament moet de in woning immers kosteloos zijn. De ex- Een goed Waterstaatswerk Nieuwe Leebrug te Warmond vanmorgen officieel geopend TER GELEGENHEID van de opening van de Leebrug heeft de dijkgraaf van Rijnland, mr J. Slagter, hedenmorgen in „Meerrust" te Warmond een rede uitgesproken, waarin hy betoogde, dat er twee redenen waren om de opening van de Leebrug officieel te doen geschieden: 1. dat het bouwen van de brug mede mogelijk werd gemaakt door de medewerking van het provinciaal bestuur en van de provinciale Waterstaat van Zuid-Holland en van de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Warmond; 2. dat Rijnland, tot welks taak niet behoort de zorg voor het verkeer te land, bij de vervanging van de oude brug rekening heeft ge houden met de wens om de nieuwe brug op een andere plaats te leggen, waar door aan de moeilijke verkeerstoestand, die de oude opleverde wegens de steile en kromme oprit van de Abtspoelweg, een eind werd gemaakt. De openbare aanbesteding van het werk geschiedde op 17 Mei 1950. Een maand later werd het werk gegund aan de N.V. Van Splunders Aannemingsmaat schappij te Ridderkerk voor 148.240 Terwijl de oude brug was geconstrueerd uit stalen leggers, waarop een houten dek, gedragen door gietijzeren kolom men. rustende op houten jukken, is de nieuwe met fundering en landhoofden geheel gemaakt van gewapend beton. De trottoirs zijn zo gemaakt, dat ze. wan neer later een grotere rijdekbreedte ge wenst is, gemakkelijk kunnen worden verwijderd. Daardoor is het mogelijk een toekomstige rijdekbreedte van 6.30 meter te verkrijgen. Voor de scheepvaart zijn twee openin gen* onder de brug beschikbaar; de grootste doorvaarthoogte is 2.53 meter, de doorvaartbreedte 7.60 meter. Mr Slagter bracht dank aan het pro vinciaal bestuur en de prov. Waterstaat van Zuid-Holland, de gemeentebesturen van Leiden. Oegstgeest cn Warmond de verschillende directeuren van meentewerken, aan de aannemer en uitvoerders en tenslotte aan Rijnlands technische dienst, die onder ir P. d» Gruyter een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de brug. Wij hebben een goed waterstaats werk tot stand gebracht, een brug, die door de betonconstructie slechts minimale onderhoudskosten zal ver gen: wy hebben ook voor het weg verkeer een belangrijke verbetering geschapen; wij hebben drie gemeen ten binnen Rijnland dichter bij elkaar gebracht en op die wijze ook in overdrachtelijke zin een brug ge slagen. Op het verdere van de plechtigheid hopen wij Maandag terug te komen. langstelling mag wonen als heeft bereikt. lijst tientallen Waarlijk, me korenen, als n doorbrengen het hofje, men de 65-jarige leeftijd zo groot, dat de wacht- namen vermeldt. behoort tot de uitver- n zyn levensavond mag deze rustige, gelijkge stemde Christelijke omgeving, geen geheimen voor elkaar heeft e kaar bijstaat als in een groot en gezin. ei- Brabanders zonder pokken briefje niet over de grens De Belgische regering heeft de grens- maatregel die t.a.v. Tilburg gold. uitge breid tot de gehele provincie N.-Brabant. Dit houdt dus in dat bewoners van N. Brabant de Belgisch-Nederlandse grens niet mogen passeren zonder in het bezit te zijn van een geldig pokkenbewijs. Dit pokkenbewijs moet minstens 12 dagen geleden' afgegeven zyn en niet ouder zijn dan drie jaar. 21 Augustus 180119 Mei 1876 PR IS een merkwaardige wisseling op te merken in de waardering voor het leven van Groen van Prinsterer. Be schouwde men hem een kwart eeuw geleden zonder reserve als een der groot ste Nederlandse historici, als een der bekwaamste staatslieden, als een der beste kenners van de betrekking tussen gods dienst en wetenschap, in onze dagen is verschillende kant critiek uitge oefend op zijn arbeid, niet in het minst de zijde van hen. die men tot zijn geestverwanten rekent. ~r is dus zeker thans, driekwart eeuw zijn sterven, ruimte voor de vraag, welke plaat Groen van Prinsterer in neemt in het geestesleven van de vorige eeuw. Heeft zijn werk blijvende beteke nis gehad voor ons volk? Aan een enkel punt willen wij die vraag trachten te be antwoorden. Het tijdperk, waarin Groen tot ontwik keling kwam, droeg naast vele andere kenmerken ook dit als teken, dat een andere betrekking nastreefde tussen de godsdienst en het maatschappelijke Vóór de Franse revolutie was men ei vrij algemeen van overtuigd, dat de reli gie niet beperkt bleef tot het hart. maai haar invloed deed gelden in de gehele samenleving. Godsdienst droeg niet alleen een subjectief karakter, maar objecti veerde zich in zeden, gewoonten rechts instellingen; in het onderwijs zowel als in de ziekenverzorging, in de viering de rustdag als in de behandeling van dadigers. Bij de omwenteling werd dit anders. Doelbewust trachtte men de godsdienst van de staat te scheiden. Men bleef de godsdienst waarderen, als uiting menselijke geest, als openbaring Eeuwige in het mensenhart, maar men weigerde aan te nemen, dat de religie als zodanig vormgevende kracht had het volksleven. Men ging zelfs verder. Overal waai de nawerking gevoeld werd van de gods dienstige overtuiging van het voorge slacht, moest deze worden uitgeroeid. Van de handhaving van de christelijke rustdag in het openbare leven was reeds geen sprake. De staatsschool moest van haar christelijk karakter worden beroofd. De eed, als uiting van eerbied voor Gods tegenwoordigheid, moest in discrediet worden gebracht. Zo werd eerst het Protestants karak ter van ons volk aangetast en weldra zelfs al wat christelijk was verwijderd. Men besefte niet, dat men op deze wijze het volk van een van zijn samenbindende elementen ontdeed. Men bevroedde nog minder, dat dit het Nederlandse volk tot in de wortels aantastte. Want de Neder landse natie, zoals die tot ontwikkeling was gekomen in de Noordnederlandse staat, had in de laatste drie eeuwen als vormgevend beginsel gekend het prin cipe der Reformatie. In deze eeuw is Groen geboren en op gegroeid. Aanvankelijk heeft hij deze strekking van de historische ontwikke ling niet gekend en nog veel minder doorzien. Hy was afkomstig uit een kring, waarin het, naar het geestige woord van Gerretson, behaaglijk was te leven, mits men beschikte over veel geld en veel vry'e tyd. Toegerust met een uitnemend verstand, was het hem vrij gemakkelijk door zijn studie een eerste plaats in te ni - na de voltooiing van zijn universitaire voorbereiding scheen het hem gemakke lijk naar voren te komen in de schappelijke klasse, die onder Willem I Alphen aan den Rijn Oud en jong waren in „Avifauna" bijeen Het was gistermiddag in het jarige vogelpark „Avifauna" een enorme drukte. Nu is men daar wel wat gewend, maar een vijfduizend jongens en meisjes, saam gedrongen rondom het restaurant en allen vervuld met het verlangen spoedig een ballon, een ijsje en een flesje coca cola te bemachtigen, bleken toch wel in staat een organisatorische opzet in de war te sturen. Want de ouden van dagen zijn hiervan wel enigszins de dupe ge worden. O ja. hun natje en droogje is hun niet onthouden en ze zyn Avifauna's directie daarvoor stellig dankbaar. Maar van een rustige bezichtiging van de tuin is voor velen niet veel gekomen. Reeds om 1 uur voerden de bussen de eerste oudjes aan en die hebben nog ge ruime tijd kunnen genieten. Ongeveer twee uur begon de schooljeugd te komen, die ook al per boot, auto enz. „aange voerd" werd. Zoals gezegd, de eerste wens was, een Nieuwe dienstregeling Citosa Maandag gaat de nieuwe Citosa-dienst regeling in. die ook op het traject AlphenLeiden weer verbeteringen geeft. Naar Leiden vertrekt de eerste bus van het station 6.45 uur; daarna 705 en voorts de gehele dag door tot 's avonds 20.45 uur steeds kwart voor en vijf het hele uur; dan nog 21.45. 22.05, 22.45 en 23.35 uur. Van Leiden naar Alphen: 6.30, 7.30, 8.05, 8.30 uur en zo steeds op het halve uur en 5 over het hele tot 20. uur; daarna 21.30. 22.05. 22.30 en 23.35 uur. Voor de Zondag zijn de vroege diensten vervallen. Strijd i r bruggenbouw „Alphens Belang" heeft in een schrij ven haar bezorgdheid kenbaar gemaakt over het uitstellen van bruggenbouw. Zij ziet mede daardoor de veiligheid van de Alphenaren in gevaar komen. Zij wil een krachtige actie bij het provinciaal bestuur instellen om in elk geval de brug bij Gouwsluis voltooid te krijgen en roept alle daarvoor in aanmerking komende bedrijven, middenstanders, instanties en particulieren op hun belangen op schrift te stellen en God. Staten kenbaar te maken. Internationaal Pctroleum-Congres. Woensdag 6 Juni wordt in „Avifauna" een internationaal oliecongres gehouden, waarvoor talrijke bezoekers uit binnen- en buitenland worden verwacht. Het park is die dag voor particulier bezoek gesloten. Raadsvergadering. De gemeenteraad zal op Donderdag 31 Mei. 's avonds om half 8. een openbare vergadering houden. 50 Jaar getrouwd. Het echtpaar H. Windhorst en A. Wind- horst-v. 't Wout. Jan Nieuwenhuizen- straat 9. hoopt 23 Mei zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter .Van Eek. I ballon te bemachtigen. Het was een aller aardigst gezicht, de vele kleurtjes tegen het plafond van het restaurant te zien kleven. Omstreeks half vier werd het sein „los" gegeven en het was een fantastisch ge zicht. de duizenden ballonnen met grote snelheid te zien verdwijnen. Ongetwijfeld zyn velen in de Noordzee aan hun eind gekomen. Met spanning wordt gewacht op berichten, wie prijswinnaars zullen zijn. Er waren ook pechvogels, die hun ballon reeds in het park zagen dalen. Toen de ballonnen de lucht in gingen, zaten de oudjes op het terras rond de vijver. Burgemeester en mevrouw schey, vergezeld van de heer Van den Brink, maakten met velen een praatje. Aardig was dat enkele attenties werden geboden. Zo ontving het echtpaar Wind- horst. dat dezer dagen zijn gouden huwe lijksfeest viert, een „Avifauna"-taart. De heer Jasperse, onderwijzer van de Mulo-school, hoofd de heer C. H. Krook, trad op met een zanggroep, die enkele „Avifauna"-liedjes deed horen. Ook deze zang kwam rond de vijver echter minder tot zijn recht. Resumerend menen we stellig, dat „Avifauna" er deze middag weer talrijke ambassadrices en ambassadeurs gekregen heeft. de leiding had overgenomen. Totdat hem door de zegenrijke invloed van de hof prediker Merle d'Aubigné de ogen zijn geopend. Hij getuigt daarvan in die ont roerende brief aan Van Rappard, waar hij schrijftIn de laatste drie of vier jaren was ik gedwongen meer en meer te denken over de oorzaken van het kwaad, totdat mij eindelijk de hoofd oorzaak. namelijk de stelselmatige afval het Christendom duidelijk werd. Sedert die tijd zijn duizenden zaken my duidelijk geworden, die ik vroeger als onoplosbare raadsels had beschouwd en de ganse geschiedenis wordt mij een doorgaande bevestiging der waarheden, die de Heilige Schrift openbaart „Maar", aldus gaat Groen verder, en cn proeft de smart, die hij er in legt, u vraagt gij my, welke invloed deze overtuiging heeft op mijn hart? En dan ik met schaamte bekennen, dat die invloed nog zeer gering is. Dat geloof, waardoor men een nieuw schepsel wordt, waardoor in plaats van eigen wil en drift, de zucht om God te dienen de heersende •aardoor men zich volkomen bevre digd en gerust en gelukkig en reeds op aarde zalig gevoelt, dat geloof bezit ik niet, of althans in nog zo geringe mate. dat ik mij zelf er nog bijna onbewust van ben. En evenwel, dat geloof, waaruit al leen ware hoop en liefde ontstaat, is vol strekt nodig Veel later, als Groen gekomen is tot het eigen persoonlijk geloof, zegt hij: „De moeder-idee. waaruit de gehele zede- leer, en dus de leer van staat maat schappij voorvloeit, ligt besloten in den zoendood van het Lam. Alle richtlijnen het menselijk leven, vinden in het Kruis hun oorsprong. Daar is tegelijker tijd voldaan aan het recht en aan de barmhartigheid. Als men zich verdiept in de betekenis van dat feit, ziet men de gehele zedeleer voor zich liggen". IGENLIJK heeft men hier in beide 1 citaten de betekenis van Groen van Prinsterer voor het staatkundige leven gepeild. Velen van zijn geestverwanten :n met hem gelijkgezind ten opzichte de betekenis van het christendom het mensenhart. De zoendood op Golgotha was ook hun een levenskracht kracht ten leven. Het was die overtuiging, die Groen aanvankelijk zo gaarne zou bezitten en die hij nog te veel miste. Maar reeds was toen bij hem aan wezig het inzicht, dat de godsdienst ten grondslag moest liggen aan de leer van de staat en van de maatschappij, omdat het Christendom vorm had gegeven aan de samenleving. Het waren Christelijke grondslagen, waarop onze staat en maat schappij rustten. Daarin lag de levens adem van onze nationaliteit. Deze zyde van de godsdienst heeft en slechts weinig willen zien. Daardoor kwam Groen in conflict met allerlei fi guren. die hem eigenlijk godsdienstig zo stonden. En deze overtuiging was de drijfkracht van Groens bestaan op het ogenblik, dat hij zelf op de belijdenis der kerk kon antwoorden met: Amen, Jezus Christus. Amen. deze overtuiging, die Groen deed strijden voor een christelijke staat oor een christelijke staatsschool, ook deze overtuiging, die Groen deed strijden voor de echt Nederlandse verhouding van Oranje en Nederland. Toen in de jaren 1866 tot 1868 de bekende parlementaire - strijd werd gevoerd, schreef Groen: Het gaat over de gewich tigste vragen van staatsrecht, over de verhouding van de natie tot de kiezers. de kiezers tot de Kamers, van de Kamers tot de Kroon, van het Huis van Oranje tot het Nederlandse volk. En die zelfde dagen schreef hij. dat het ogen- blik bij uitnemendheid gewichtig is.... Ide deugdelijkheid der constitutionele in stellingen is op het spel.Dit is echter geen formele staatkundige kwestiede verhouding van Nederland en Oranje tot de levende God staat in 't midden.'t gaat de handhaving van de grondslagen godsdienst, zedelijkheid en recht. TT IER ligt de grote betekenis van Groen van Prinsterer. In een tijd, waarin het Christendom nog wel wilde aan vaarden als zaak des harten, heeft hij, dwars tegen de geest der eeuw. het pleit gevoerd voor de objectieve betekenis van de godsdienst, voor de christelijke grond slagen van ons volksleven. Zijn tegen standers hebben dit niet begrepen. De geestelijke leider der liberalen, de leer, en dus de leer van staat en maat- Leidse hoogleraar Buys, waardeerde wel de vruchten: ..geen onpartijdige zal loo chenen". aldus Buys, „dat de heer Groen herhaaldelijk voor de belangen van waar achtige constitutionele vrijheid in de bres is gesprongenMisschien heeft sedert 1848 geen lid van de Tweede Kamer meer gedaan, om de bevoegdheid van 't Parle ment uit te breiden dan de heer Groen. Voor Groen was dit echter alles uit vloeisel en resultaat, geen doel. Hij wilde door de handhaving van de christelijke grondslagen het Nederlandse volk houden bij de Bybel, bij God. En zo wordt zinrijk de uitspraak van Groen zelf: ..Een' staats- niet, een Evangeliebelyder". Prof. dr L. W. G. Scholten. Initiatief van het instituut voor praeventieve geneeskunde Het Instituut voor praeventieve geneeskunde stelt zich ten doel middelen te vin den om ziekten te voorkomen. Om dit te kunnen bereiken, moet men ook de levensomstandigheden kennen, die de gezondheid van mensen kunnen beïnvloe den. Zo zullen de sociologische medewerkers van het Instituut aan ongeveer vierhonderd mensen in Sassenheim van alle standen, leeftijden, politieke en gods dienstige gezindheid enz. een aantal vragen gaan stellen. Op deze wyze hoopt men het gewone leven, de gewoonten, de houdingen van de bevolking ten op zichte van belangrijke levensvraagstukken en ook de verenigingen cn organisa- ies, die daarbü een rol spelen, goed te leren kennen. Ongetwijfeld zijn ook de omstandighe-1 beziggehouden met het putten van ge- I _J~ zij" gewone dage- gevens uit boeken, archieven, geschriften, grote beteke- enz. Ook werd door een beperkt aantal lijkse leven leidt nis voor de gezondheid, vooral ook de geestelijke gezondheid. Omtrent de invloed van bepaalde sec- jren van het maatschappelijk leven is 'el iets bekend, maar een goed inzicht de werking van dc maatschappij als geheel is nog niet verkregen. Om hier over iets meer te weten te komen, heeft de afdeling geestelijke gezondheid van het genoemde Instituut gemeend een sociologisch onderzoek te moeten in- Om verschillende redenen is de keuze oor het eerste onderzoek op Sassenheim gevallen. Hier zijn sedert enige tijd en kele onderzoekers van het Instituut bezig met het verzamelen van allerlei gegevens de bevolking en dc wijze, waar op deze leeft. Tot nu toe hebben zij zich personen al een en ander ovet leving van Sassenheim meegedeeld. Thans zijn de werkzaamheden zo ver gevorderd, dat een grote groep mensen aan de beurt is, waaraan bepaalde din gen omtrent het dagelijks leven zullen worden gevraagd. De groep is zo samen gesteld, dat zij een juiste afspiegeling vormt van wat er te Sassenheim leeft. De vragen zijn van uiteenlopende aard. Zij houden echter alle verband mot de gewone dingen van het dagelyks leven. De aan de onderzoekers verstrekte me- delingen worden strikt geheim gehouden. Niemand buiten dc onderzoekers krijgt ooit te horen of te zien wat iemand heeft geantwoord. Dit geldt evenzeer voor par ticulieren als voor dc overheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3