Jlieuuie gMJtëclje GTauranl Toen bomschuiten nog uitvoeren Diplomatieke broedmachine produceert Russisch „vredeskuiken" Een diertje met rode veertjes, maar wankele pootjes Verbouwings- Opruiming Ruim drie ton op één avond voor Haak-In Televisieprogramma's verzorgd door omroepverenigingen DE Fel verzet van de Verbondenen tegen rode stormloop Wist U Beschamende lectuur ZATERDAG 19 MEI 1951 BUREAUX; Steenstraal 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0 40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi is gfiebleuea tnyn hert ia Icgfjeospoet" Twee en dertigste Jaargang No 9227 Geruchten inzake Korea Er circuleert in de wereldpers een bericht van Ass. Press, dat voorlopig enige vraagtekens behoeft. Naar van „welingelichte diplomatieke zijde" te Londen vernomen werd, zou Rusland de Ver. Staten informeel hebben voorgesteld, om de besprekingen ter eindiging van het Koreaanse con flict en regeling van de situatie in het Verre Oosten te hervatten. Het betreft hier echter geen nieuwe Russische voorstellen. De inlichtingen over de juiste aard van de Russisch-Amerikaanse uitwisseling van meningen, zijn zeer vaag. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de Amerik. autoriteiten deze Russische manoeuvre schijnen te wantrouwen. Het feit echter, dat Rusland misschien enige toenadering zoekt, zou kunnen wij zen op twee dingen, aldus de diplomaten te Londen. 1. De eindeloze oorlog op Korea vergt te veel van het rode poten tieel. 2. Misschien proberen de commu nisten Amerika te doen terugkomen op Naties verworpen. Overigens hebben de Britse woordvoerders te kennen gegeven, dat informele Russische suggesties, sinds het ontslag van McArthur, meerdere malen zijn gedaan, o.a. door Jacob Malik. Volledigheidshalve geven wij dit bericht Ass. Press weer, maar totnogtoe het besluit sancties tegen Rood-China tbe den wij bij Reuter hierover geen beves- tiging. Hebben wij hier misschien met een „beursmanoeuvre" te doen? Op de New Yorkse beurs kwam een lawine van verkooporders los, hetgeen scherpe koers dalingen tengevolge had. te passen, waartoe de Assemblée haar toestemming heeft gegeven, j Wat dan al weer „misschien" I zeker kan zijn? Russische vertegenwoor- digers zouden te kennen hebben gegeven, bereid te zijn deel te nemen aan vredes besprekingen, indien hierbij als uitgangs- punt zou dienen het plan voor een rege- i 51ing van de toestand in het Verre Oosten, j hetwelk in Januari j.l. door de 12 Ara bische en Aziatische landen aan de Ver. Naties is voorgelegd. Men zal zich herinneren, dat in dit plan werd voorgesteld, dat Amerika, Enge land, Frankrijk Rood-China, India en Egypte zouden bijeenkomen om te spre ken over een wapenstilstand op Korea. Dit voorstel werd notabene door de Ver. Engeland staakt lucht lijn Londen-Praag Heeft thans geen enkel con tact meer met Oostel. staten Engeland heeft gisteren plotseling de laatste schakel, die het op luchtvaartge- I bied nog met een Russische satellietstaat bezat de dienst LondenPraag van i B.E.A. verbroken. Als reden wordt een desbetreffende nota door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken opge geven, dat Tsjechoslovakije zijn lucht vaartmaatschappij nagenoeg het mono polie gegeven heeft voor het goederen vervoer door de lucht en dat leden van het Tsjechoslowaakse personeel van de Britse luchtvaartmaatschappij te Praag geïntimideerd, gearresteerd en onder- Tevoren was bekend gemaakt, dat de dienst op 31 Mei zou worden opgeheven. De BEA, die de dienst onderhoudt maak te gisteren echter bekend, dat er een wijziging in de plannen was gekomen. De stopzetting kwam zo onverwacht, dat het vliegtuig van de BEA, dat van Londen naar Praag onderweg was, in Frankfort moest worden tegengehouden. Tot dusver waren er zes vluchten per week naar Praag. De BEA boekte op deze lijn een verlies van bijna 50.000 pond sterling per jaar. Tegelijkertijd heeft Engeland Tsjecho- slowakije meegedeeld, dat de toestellen van de Tsjechische luchtvaart na 17 Juni niet langer in het Verenigde Koninkrijk zullen worden toegelaten. (De KLM vliegt, zoals men weet, 1 maal per week op Praag, terwijl de Tsje chen twee maal per week op Schiphol komen. In deze diensten zal, naar wij van de KLM vernemen, geen wijziging komen. Red.). Sluis bij Lemmer krijgt naam van prinses Margriet H M. de Koningin heeft thans toestem ming gegeven, aan de grote sluis bij Lemmer de naam te doen verbinden van Prinses Margriet, het petekind der koop vaardij. Gedeputeerde Staten van Fries land stellen thans voor, de sluis deze naam te geven en aan de sluizen bij Har- lingen de naam te verbinden van de Friese zeeheld Tjerk Hiddes- Koningin ontving Syriërs en Egyptenaren De Koningin heeft gisteren de Syrisch. en Egyptische journalisten, die deze week in ons land vertoeven tig.v. de opneming van Damascus in de internationale lucht lijnen, op Soestdijk ontvangen. Zij on derhield zich korte tijd met de leden van het gezelschap. De sensatie van het seizoen al onze zomergoederen ruimen wij reeds nu tegen fantastisch LAGE PRIJZEN. VOOR BETERE TEXTIEL Haarlemmerstraat hoek Dónkersfeeg Een meisje 18, maai een jongen 20 Een meisje mag eerder uit met een jongen dan een jongen met een meis je. Doorcengenomen vinden volwas sen mannen en vrouwen dat een meis je niet voor haar achttiende met een jongen, een jongen daarentegen niet voor zijn twintigste met een meisje uit moet gaan. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van het NIPO. Het Amerikaanse Gallup-instituut heeft aan de Ameri kanen onlangs dezelfde vraag voor gelegd. Een meisje mag daar, zo wees het onderzoek uit. over het algemeen reeds met een jongen uit als ze zes- Zowel in Amerika als in Nederland blijkt, dat men dooreengenomen vindt, dat men op oudere leeftijd uit- mag danmen zelf deed. De ge middelde Nederlandse vrouw ging voor het eerst op haar achttiende, de gemiddelde man echter ook op zijn achttiende voor 't eerst uit. Pokken-epidemie is ingedamd Half millioen Brabanders ingeënt De lichte pokken-epidemie in Noord- Brabant is vrijwel ingedamd. Ook giste ren de derde dag in successie werd in Tilburg geen enkel nieuw geval waargenomen. De toestand van de f~ verpleging zijnde patiënten is nog altijd gunstig. Dr P. van Wesemael, inspecteur de Volksgezondheid in Noord-Brabant, roemde de spontane medewerking de vevolking. Hij schatte het aantal her inentingen in zijn provincie op een half millioen (terwijl er ongeveer 1.200000 inwoners zijn Red). Het besmettingsgevaar werd over het algemeen overdreven, vindt dr Van We semael. Besmetting treedt alleen op tij dens een direct contact met een pokken- patiënt Men behoeft waarlijk het in de treincoupé niet dicht te draaien als Tilburg in zicht 'komt.... Philips schenkt millioen voor tweede T.H. De N.V. Philips heeft, ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan, een lioen gulden geschonken ter bevordering van de opleiding van ingenieurs in derland. Philips meent dit bedrag het beste zyn doel te doen beantwoorden door het millioen te bestemmen voor de nieu op te richten Technische Hogeschool Eindhoven. Vogelpest steekt de kop weer even op De vogelpest-epidemie is nog steeds niet geheel de kop ingedrukt. Wel i middels in Bameveld het ophokverbod ingetrokken, maar gisteren kregen de kippen van de weduwe Orsel in Zuid veen (gemeente Steen wijk) de gevreesde ziekte onder de leden. Alle zestig dieren zijn vandaag afgemaakt en de omge ving is besmet verklaard. Volgende week twee millioen Houthandel bracht 28, Rotterdamse beurs 23 en Delft 21 mille voor kankerbestrijding bijeen Ï^EN BEDRAG van meer dan driehonderdduizend gulden was gister avond om half twaalf geteld als resultaat van één Haak-In-avond voor de N.C.R.V. Vorige week was ongeveer f 1,2 millioen binnen en hoe wel het totaalbedrag gisteren niet is meegedeeld, verwachten velen toch, dat deze zo schitterend geslaagde actie voor de kankerbestrijding volgende week wel twee millioen gulden als eindresultaat zal hebben. De nieuwsuitzending van elf uur moest en'£en niet. Mannen uit de Noord oostpolder waren met een kruiwagen vol goede gaven gekomen. Handelaren in oude metalen brachten f 11.000 bijeen, een bedrag dat verstopt was in oude fles sen, sokken, papier, koper en oude kle ren. Zwollenaren torsten een zak met 'liwdbE 1300.000 centen (namaak) gisteren zelfs worden uitgesteld; de stroom aanbiedingen was haast niet te verwerken. Aanbiedingen in poppen, klompen, goudleren schoentjes, hunne bedden en onderzeeërs, per chèque, pro- ces-verbaal en rentekaart. Aanbiedingen uit allerlei plaatsen en allerlei kringen. et was een nationale manifestatie. nt-,Van mille. Een radiootje Een oude dame Tan bijkans 99 jaaI I be, Phihpspersoneel toverdeal spelend overhandigd namens en Schiedams huis f 115. De K.R O. bood f Jan de Cler zong er een Haak-In-coplet van de Familie Van Tutten bij. De bur gemeester van Pijnaoker kwam met Jan der Velden met een hele waslijn cadeautjes voor de bazar en zij waren Phenomeen van hoosheid" Tachtigjarige de schrik voor zijn omgeving Drie jaar gevangenisstraf, zonder af trek, werd gisteren in Leeuwarden ge- eist tegen de 80-jarige H. de H. uit Sur- huizum. De Officier van Justitie wilde de hoge leeftijd van de verdachte niet ont- en, omdat hij nog tot alles in staat is. •lij is een phenomeen van boosheid". De H. wordt reeds jaren door velen gevreesd, omdat hij wraak neemt op allen, die hem iets in de weg legden. Sommigen durfden in de zaak, die tegen hem aanhangig werd gemaakt hij had gehuurd huis in brand gestoken om de verzekeringsmaatschappij op te lich ten zelfs geen getuigenis af te leggen, omdat zij bevreesd waren voor de wraak De H. komen. Morrison in Bonn Herbert Morrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond voor een officieel bezoek van vier dagen aan West-Duitsland te Bonn aangekomen. Op het vliegveld Wahn bij Keulen was ter verwelkoming aanwezig dr Adenauer. Morrisons bezoek wordt in Britse kringen te Bonn aangeduid als een bewijs, dat Engeland bereid is een vaste band met West-Europa aan te gaan en niet met de gedachte van een halve isolering speelt. Morrison zal besprekingen voeren met Adenauer en andere Westduitse leiders, waarschijnlijk o.m. over de militaire vraagstukken, de toekomstige controle op de Roerindustrie en de mogelijke ver vanging van het tegenwoordige bezet- tings-regiem door een verdragsregeling. f i6 500 te voorschijn (voorlopige gift) Nog grotere giften kwamen er: grafische bedrijven f 21 mille, houthandel bijna f 28 mille (het hoogste), de kolenhandel f 17 mille, de Rotterdamse beurs f 23 mille, de H.A.L. f 10 mille. De rij der steden volgde; Delft ruim f 21 mille (mede dank zij de orgeldraaier Jan Teegelaar, die de Haak-In-melodie op een pierement deed weerklinken). Wassenaar f 5000, Waalwijk f 11 000. Bos koop f 8000. Venlo f 7000 het zijn er maar een paar. En Johan Bodegraven, de sympathieke aartsbedelaar, kreeg een nieuwe titel: „eerste radio-millionnair"! Jonge Groninger wordt op Corsica vermist De 28-jarige Groninger Burghardt Bur- mann wordt op Corsica vermist. De po litie zou bij een ravijn zijn tas hebben gevonden. Begin April vertrok Burmann uit Groningen om Corsica te doorkrui sen. Op 8 April vertrok hij uit Nice, waar hij zijn bagage in een hotel achter liet. Op 20 April had Burmann zich te Ajaccio naar Marseille moeten insche pen, maar zijn broer wachtte daar te vergeefs op hem en is nu voornemens op Corsica nasporingen te veirichten. Regering koos eieren voor haar geld Uitzendingen blijven voorlopig twee jaar een beperkt experiment (Van een onzer verslaggevers) ,E REGERING heeft, na alles wat er de laatste tijd over de televisie is gezegd en geschreven, gisteren eieren voor haar geld gekozen. De omroepverenigingen zullen nu, tijdens de tweejarige experimentele pe riode én daarna, als het televisiebestel vaste vorm zal krijgen, de verzor ging van de programma's ter hand dienen te nemen. Er was, men heeft dat reeds gisteren is niet aan Philips gegeven". Daarmee was het schrikbeeld van commerciële uitzendingen, dat in het debat was op gekomen, volledig van de baan. De omroepverenigingen boekten nóg een succes: ook bij de uitzendingen van de Wereldomroep zullen z(J worden in geschakeld. Onder deze omstandigheden was er voor de heer Van SI een geen reden een de héren Van dér* Zaal mode in te dienen. Het televisie-experi- ons blad kunnen lezen, in de Kamer 'hevige onrust over deze materie. Die was nog groter geworden, na de bekendmaking wan ir Otten van Philips, dat het Eindhovens concern binnenkort Lopik televisieprogramma's zou gaan verzorgen. Staatssecretaris Cals, die het televisie- beleid moest verdedigen tegenovt aanvallen (A.R.) en Van Sleen (Arbeid), zag heel de televisie in gevaar komen. Er was ge dreigd met een motie, die zeker zou uitspreken, dat het thans geen tjjd voor televisie is, gezien de hoge kosten. Daar- moest de regering vergaande con cessies doen. Men leest die in de aanhef van dit bericht. De regering zal een commissie benoemen, die de culturele aspecten van de televisie nauwkeurig zal bestuderen. Er wordt overleg geopend, met de Fe deratie van Omroepverenigingen over het aandeel van de omroepverenigingen deze zaak, waarbij ook de kostenver deling ter sprake komt. Reeds volgende week Men lette op die merkwaardige figuur: Niet met de Radio-Unie gaat de regering spreken, doch met de Federatie van Omroepverenigingen. Dat betekent dus, dat zij en zij alleen de uitzendingen ter hand zullen ne men. Het overleg zal, naar wij van andere zyde vernamen, reeds in de loop van de volgende week ge schieden. De fabrieksmachtiging voor Philips, 1. om figuren over Lopik te tonen, uitsluitend om de zender te beproeven, nog niet vervangen door een zend machtiging. Het is met zoveel woorden door mr Cals gezegd: „De machtiging Feestrit in electrische trein naar Ol denzaal Gisteren maakte, zoals reeds in een deel der vorige editie is gemeld, de directie van de Ned. Spoorwegen met door een electrische locomotief ge trokken nieuwe trein met vele gasten een officiële reis op de geëlectrificeerde spoorbanen AmersfoortEnschede en Hengelo—Oldenzaal. Op alle stations die de treinen er met ingang van morgen zullen aandoen, stond een burgemeester speech je te houden en overat werden geschenken aangeboden. Op het Hengelose station werden zelfs volks dansjes uitgevoerd. Een rouwstemming er in een enkele plaats, die voort door de electrische trein voorbijge reden zal worden. ordt een beperkt experiment: op ruime schaal zal de televisie niet wor den ingevoerd, maar de regering wil waakzaam zyn, omdat Hamburg en Rijssel uitzendingen verzorgen, die Ne derland wel eens zouden kunnen ver dringen. Dit jaar zal het gehele radiobeleid in de kamer aan de orde komen en de communisten werd reeds nu te verstaan gegeven, dat zij, bij de zendtijdverdeling geen kans zullen maken. Immers: Wie weet of een dergelijke vér doorgevoerde democratische vrijheid de ondergang van die democratie niet tot gevolg zou kunnen hebben! Quo vadis? Enkele duizenden Al- phense jongeren zien met spanning uit naar bericht, waar hun Avi fauna-ballon terecht is gekomen. Jong en oud rondom de vijver vol gen het schouwspel met interesse. Kwajongens wierpen grat- monumenten omver Een stelletje opgeschoten kwajongens van 13 en 14 jaar heeft zich schuldig ge maakt aan een ernstige grafschenderij in Sittard. Op het Joodse kerkhof werden 28 grafmonumenten omvergeworpen. Sommige waren beschadigd en zelfs in tweeën gebroken. Ook op het oude R.K. kerkhof hadden zij enkele stenen omver- geduwd. Nieuwe commandant M.O.C. te Voorschoten De kapltein-ter-zee J. K. Muller wordt met ingang van 4 Juni als commandant van het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten opgevolgd door de kapitein luitenant-ter-zee C. Hendrikse. Kapt. t.z. Muller wordt belast met het bevel over het Koninklijk Instituut van de Marine te Willemsoord. KapL-luit. t.z. Hendrikse is eervol ontheven van het bevel over Hr Ms Hertog Hendrik en de functie van hoofd artillerie-opleidingen. New York tuimelt omlaag Een stroom van verkopen trof gisteren het slot van de New Yorkse beurs en de koersen daalden 5 dollar per aandeel. Slechts twintig minuten voor het eind brak de stroom los. zodat de tikker twee minuten ten achter raakte. Olies, chemicaliën, spoorwegen, staal en auto's leden alle en andere delen van de markt werden meegesleurd. De omzet was 1,5 millioen shares. De aanleiding was ge legen in de berichten uit Korea en de Londense geruchten over vredesonder handelingen. De beurswaarde der aande len daalde met 1750 millioen dollars. Zal Chinees offensief doodlopen Truman Amerika staat thans voor de grootste crisis in de geschiedenis "T\E VERBONDENEN op Korea hebben zich onder de verbeten „zelf- moord-aanvallen" der Chinese communistische troepen over vrijwel het gehele front moeten terugtrekken. De defensie-linie loopt nu zigzags- gewijs dwars over Korea van het Zuid-Westen naar het Noord-Oosten. De druk der Roden was vooral hevig in de „zak" van Indje, waardoar de Ver bondenen tegen de kust gedrukt dreigden te worden. Onuitputtelijke reserves worden ten Zuiden van Indje in de strijd geworpen, want de Chinezen willen hun doorbraak daar uitbuiten. Met man en macht pogen de Westelijken deze gevaarlijke bres te dichten. De Chinezen zetten alles op alles, om de strijd te winnen. Zij sparen geen man schappen, ondanks het moorddadige vuur der Geallieerde artillerie. In de Weste lijke sector zijn communistische aanval len afgeslagen. Met dit voorjaarsoffensief hebben de Roden zich ten doel gesteld, de verbonden troepen tegen 25 Juni uit Korea te verdrijven. Die datum is de ver jaardag van de Noord-Koreaanse inval. De opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger. James van FFleet, is echter van oordeel, dat ook dit offensief zal doodlopen. Generaal Ridgway, de DAT ir F. O Bloembergen, dir. van het telefoondistrict Haarlem, 48 jaar oua aldaar is overleden DAT de reder W. N. H. v. d. Vorm (Ned.) op een bijeenkomst van de int- scheepvaartfederatie te Parijs tot vice- voorzitter is herkozen. DAT B en W. van Nijmegen ruim twee ton vragen voor de bouw van nog drie industriehallen in het nieuwe ha vengebied van het Maas-Waal-kanaal- DAT L de Haan te Zwaagwesteinde benoemd is tot statenlid in Friesland als opvolger van A. v. d. Wal te Leeuwarden. DAT de Purmerender Pijprokersclub reeds voorbereidende bespre- haar eerste buitenl lid heeft ingeschre- kingen hebben plaats gehad. Morrison is ven: A. T. Class uit Sandringham Vic- d« gast van de Britse Hoge Commissaris.Jtoria (Australië). DAT de Ned. atoomgeleerde prof. C. J. Bakker gisteravond te Buenos Aires aangekomen, waar hij, zoals men weet. nieuwe ontdekkingen op het gebied der atoomsplitsing zal bestuderen. DAT minister In 't Veld gisteren t.g.v. de opbouwdag te R'dam het industrieflat aan de Goudsesingel aldaar opende DAT Maandag de jaarlijkse inzame lingscampagne van het Ned. Rode Kruis begint en men met het geld nog 34 ram pendepóts wil inrichten, zodat er dan 80 in ons land zullen zijn. DAT het veer Numansdorp-Den Bom mel gestremd is voor vrachtwagens en trailers langer dan 10 meter. DAT op 30 Mei in Lunteren (spoorweg Barneveld-Ede) Amerik. halve over wegbomen met rode flikkerlichten in dienst worden gesteld DAT in Sept. het 700-j. bestaan van Bergambacht wordt gevierd. Terwinselen (L een groot DAT regenkledingatelier van Chas Macin tosh (opgericht door het Fonds voor sociale instellingen der Staatsmijnen) is geopend- DAT de fa. IJmuiden Stores te IJmul- den, in scheepsbehoeften, op 30 Juni 50 jaar bestaat en twee employé's die dag eveneens hun gouden jubileum vieren- DAT de 47-j. vacantieganger P Schats uit Oisterwijk tijdens een picnic in de bergen bij Ascona (Zwitserland) door fluitspel ongewild een adder aanlokte, die hem beet, waardoor de man in het ziekenhuis te Locarno moest worden opgenomen. DAT de vijf slachtoffers van de mijn explosie in Dodewaard Maandagochtend in Druten ter aarde worden besteld- DAT de Mij tot Nut van 't Algemeen gisteren en vandaag in A'dam haar 159st« alg. verg. hield. opperbevelhebber der verbonden troepen op Korea, heeft verklaard, dat ondanks het toenemen van het aantal straalvlieg tuigen van het Russische Mig-type, de luchtmacht der Verbondenen het lucht ruim boven Korea blijft beheersen. President Truman gaf tijdens een diner te Washington, ter viering van de „na tionale dag der strijdkrachten', te ken nen. dat Amerika thans voor de grootste crisis in de geschiedenis staat. Hij be-' pleitte thans absolute politieke eenheid, opdat Amerika's jongemannen op Korea niet tevergeefs hun leven zouden geven. In een boodschap aan dc Amerikaanse troepen op Korea, verklaarde Marshall, dat het standhouden der Verbondenen op Korea de bezieling had verschaft voor een „indrukwekkende" mobilisatie. Volgens een Reutertelegram van he denmiddag, zou de tweede Amerikaanse divisie in de afgelopen 72 uur. aan de Noordelijken minstens 12.000 man aan doden en gewonden hebben berokkend De tweede Amerikaanse divisie, waarbij zich volgens een A F P. bericht Neder landse en Franse afdelingen bevinden, hield nog hardnekkig stand tegen een enorme communistische aanval, welke zich rondom Indje ontwikkelde. Partieel hebben Zuid-Koreaanse eenheden bij de bres aldaar .zich nog weten te handha ven. Vliegtuigen der Verbondenen voer den met succes meer dan duizend bom bardementen uit, waarbij twaalf steden werden aangevallen. In de Oostelijke sector wordt hevig gevochten; mins zes Chinese regimenten nemen hier de operaties deel. CNEL leven wij en in ons jachtig be- staan wordt de ene ervaring spoedig door de andere verdrongen. Komt het daardoor, dat zo weinig te weinig aandacht is geschonken aan het rapport dat de UNCI, de commissie der Verenig de Naties heeft overgelegd? Toch ver dient dit rapport aandacht Het handelt over de periode %sinds de overdracht van de souvereiniteit en bevat een aantal ge gevens ook in de vorm van correspon dentie, welke thans bekend werd ge maakt, die tot dusver niet gepubliceerd Het is beschamende lectuur. Want in dit rapport wordt ons verteld wat de Neder landse regering zoal heeft gedaan voor de verwezenlijking van het zelfbeschik kingsrecht Wat reeds gevreesd moest worden, blijkt nu werkelijkheid te zijn. Het is pover weinig geweest. Uit aUes blijkt dat de Nederlandse regering haar simpele bemoeiingen heeft willen plaatsen in het' teken van de tact Alles moest zo tactisch mogelijk worden gedaan. Ja, maar het resultaat is ge weest dat alles aan de tact is opgeofferd en dat niets is bereikt YV/^IL men een voorbeeld van de weinig doortastende wijze waarop de Rege ring is opgetreden? Op 26 Mei 1950 deelt minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer mede, dat zij een nota had ge zonden aan de UNCI, waarin zij verteld van haar bezorgdheid over de gang zaken. Wat blijkt nu uit het rapport de UNCI? Dat deze nota was ver zonden op25 Mei 1950, dus de dag tevoren. Maar op 25 Mei was ook reeds het Kamerdebat over heel de kwestie be gonnen en reeds hadden Kamerleden ge vraagd wat de Regering nu eigenlijk wel had gedaan. Is de verondersteUing ge waagd dat wanneer deze vraag niet was opgeworpen ook deze nota rustig in de is gebleven, althans de verzending nog rustig geruime tijd was uit gesteld? Maar nu werd van Regerings zijde, tegenover Parlement en volk de schijn gewekt alsof zij toch maar heel wat had ondernomen. Waarom het bovendien nodig was in deze nota van 25 Mei 1950 aan de UNCI uitdrukkelijk mede te delen dat de Ne derlandse regering meer belang stelde in de mogelijkheid van de naleving van het zelfbeschikkingsrecht dan in de uitslag volksstemming, is weer vol komen raadselachtig. Deze mededeüng, blijkbaar weer door de „tact" ingegeven, moest wel de indruk versterken dat de belangstelling van de Regering voor deze zaak vooral niet als te groot mocht wor den beschouwd. Welnu, die conclusie heeft men er van Indonesische zijde dan ook prompt uit getrokken en men is rus tig zijn gang gegaan. TTEEL dit rapport van de UNCI biedt het beeld van een regering, die niet dan uiterst moeilijk op gang kon komen enige doortastendheid heeft bereikt Schuchtere pogingen wend de zij aan om de UNCI met derzelver verantwoordelijkheid naar voren te schuiven. Maar deze schoof op al even tactische wijze de zaak weer van zich af met de motivering dat de kwestie toch wel allereerst beide partijen zelf aan ging. Toen eindelijk de Regering ge poogd had zich te vermannen en zich tot de Indonesische regering wendde, had deze al zovele bewijzen van de geringe begeerte der Nederlanders om iets te ondernemen, dat zij geen moeite had een wel uiterst onbevredigend antwoord te zenden, waarin zij zich beriep op „de bestaande omstandigheden" en wat dies zij, die een volksstemming niet wenselijk zouden maken. En dan schrijft de Nederlandse rege ring het is inmiddels 15 Juli 1950 ge worden dat indien dan de Indonesische regering de aanbevelingen van de UNCI niet wil nakomen, zolang deze buiten- ne omstandigheden er zijn en hier- overleg wil plegen met de Neder landse regering, hiertegen bij haar geen bezwaar bestaatWaarmede het zelf beschikkingsrecht toch al in feite door Regering werd prijsgegeven. Inderdaad beschamende lectuur, dit rapport van de UNCI, waarvan wij mo gen aannemen, dat de Regering de publi catie wel zeer met lede ogen moet heb ben tegemoet gezien. Drie schoenfabrieken korten productie in En dreigen binnen twee weken te sluiten Drie schoenfabrieken in Nijmegen, na melijk Robinson. Welle en Co en Nimco, zullen in verband met de crisis in de productie van de schoenen met ingang van Maandag de productie inkorten met 40 procent. Als in de toestand, wat de berekening van de winstmarge betreft, geen gunstige wending komt. zullen de fabrieken over veertien dagen sluiten Van de directie van de Swift vernamen wij, dat de fabriek, welke 511 employé's telt, volgende week Zaterdag haar poor ten zal sluiten. De laatste dagen komen goed als geen bestellingen meer bin- Intussen blijven de directies der schoenfabrieken contact houden met de regering en de winkeliers en zij hopen gunstige oplos- WEERBERICHT Vrij warm weer Tot morgenavond verwacht a De Bilt: Wisselende bewol king met vanavond en mor- genmiddag voornamelijk in het Zuiden van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien. maar vooral morgenochtend flinke perio den van zonneschijn. Matige wind tussen Oost en Zuid- Oost. Nog iets hogere temperaturen Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: Zon 4 40—20 33 uur; Maa» onder 3.38 uur, op 2020 uur Maandag: Z .-. 4 39-20 35 uur; Maan onder 4 03 uur. op 2134. V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1