li Uitstekend geslaagde C.K.B. wapenschouw Meer belangstellenden dan ooit tevoren en „De Jonge Kerk" hield toogdag in Ahoy'-gebouw te Rotterdam De oecumenische taak: getuigen in liefde voor de Kerk EI 19| NIEUWE LEIDSCHE COURANT ond Tussen de buien was het droog op Birkhoven (Van een onzer verslaggevers) >1. heg j 12 gr, laars j ""pUSSEN de buien door was het droog in het Sportpark Birkhoven niij l Amersfoort, waar op Tweede Pinksterdag het jaarlijkse korf- d h balfeest van de Chr. Korfbalbond plaats had. Maar droog of niet droog, te na; het deed in geen enkel opzicht afbreuk aan de goede stemming en het enthousiasme, die ook dit jaar op Birkhoven weer hoogtij vierden. Met d 8' de regelmaat van de klok verliep de ene korfbalronde na de andere; de organisatie klopte uitstekend, en toen om vijf uur scheidsrechter B. Broekman het fluitsignaal liet horen voor de aanvang van de finale, die tussen Rotterdam-Zuid en Vriendenschaar uit Giessendam werd gespeeld, waren er meer belangstellenden voor het C.K.B.-festijn dan ooit te voren. knecfy erkloa kriigej ijk, dj 7 ia ee gingq Rotterdam-Z. werd winnaar Omstreeks negen uur des morgens was de C.K.B.-wapenschouw geopend door voorzitter J. Kuilman uit Enschede. Reeds toen waren vele honderden korf balliefhebbers op Birkhoven bijeen. Zij waren met autobussen uit alle delen van het land gekomen, zodat het voor velen vroegdag was geweest In dit opzicht spande Oude Biltzijl de kroon: om vier uur in de nacht waren zij reeds naar Amersfoort getogen om toch maar niets van het sportfeest te missen. Om half nisstri tien. nadat twee coupletten van het CK.B.-bondslied waren gezongen, klonk oorltj de bel voor de eerste ronde en spoedig aak o daarna was de strijd op de velden in volle gang. Het was een fleurig gezicht, al die beweeglijke figuurtjes in kleurige shirts op de groene velden. De organisatoren hadden zeker geen gemakkelijke taak. want er moesten in 17 ronden op 27 velden door 215 twaalf tallen in totaal 436 wedstrijden worden gespeeld en wanneer dan al die 2580 korfballers plus reserves steeds op tijd en pp de goede plaats staan aangetreden, ge ma; zijn toch zeker wel bijzondere organisa- IVilhel torische prestaties geleverd. Rotter- fan» dammers speelden tegen Renku/nmers; uiswü Hagenaren ontmoetten Hilversummers D terecj officij "li *1! welke door pech geen resultaat hadden opgeleverd, toen Schotvanger op de grens van het middenvak de bal vrij kreeg en met een keurige verre worp zege voor Rotterdam-Zuid veilig stelde (40). Hierna zakte het tempo af en er gebeurde verder weinig dat vermelding verdient, zodat Rotterdam-Zuid deze sportieve kamp met 40 verdiend, doch enigszins geflatteerd won. Nadat de prijzen aan de diverse voerders waren uitgereikt werd de dag besloten met het gezamenlijk zingen de Avondzang. bonden de strijd tegen Delftenaren aan en niemand besefte hoe- Groffl veel hoofdbrekens het heeft gekost om fam alles ordelijk te laten verlopen. En het verliep ordelijk. Hulde! j Vooral voor de hoofdklasse-wedstrij- A M den bestond vee* belangstelling. Vrien- A- 11 fienschaar (Giessendam) won in Groen A Van TOP (Rotterdam) met 1—0. doch r^e«3 eVen later won TOP met 31 van Pernix lie; A, (Leiden), zodat er al direct spanning j was. Toen Vriendenschaar echter van Rijns DVS (Utrecht) met 10 won en met I aat 11 dezelfde cijfers van Pernix en TOP het| 2( niet verder bracht dan gelijke spelen (j tegen VES (Den Haag) en DVS was hel pothi) pleit spoedig ten gunste van Vrienden- s Bal schaar besdist, hoewer de Giesssendam- at 10; mers met 10 van VES verloren. In de F V B-Groep begon Excelsior (Delft) met een icr: 10 zege op DIO (Rotterdam); Rotter dam-Zuid en THOR (Rotterdam) deelden de punten (11), waarna Excelsior 20 van Oranje Nassau (Amsterdam) won. De Delftenaren waren dus ernstige candidaten voor de eerste plaats, doch de derde wedstrijd verloren zij met 30 van Rotterdam-Zuid en daar de Rotterdam mers bovendien DIO (Rotterdam) met 20 en Oranje Nassau met 30 aan hun zegekar bonden, werd Rotterdam-Zuid aat 2( 9. Po M. A Haai) u J u onbedreigd eiden Inmiddels waren de velden door de ves regen aardig glad geworden, hetgeen ensy niet bevorderlijk was voor het spelpeil, 7i Valpartijen, echter niet van ernstige, Kra doch meer van komische aard, kwamen dan ook veelvuldig voor, doch bij dit 11 alles werd de sportiviteit geen geweld Krq aangedaan. 2—". "'"V rtDKob (Heelsum); De Ijsvogels Cs Gravenhage) Fiks (Oegsitgeest); Climax (Hilversum) Lel en DES (Delft). m De finale Vat Nauwelijks had de klok vijf uur ge- singl slagen, of onder luid gejuich van de tal- Anth rijke toeschouwers, die enkele rijen dik Peet langs de lijn stonden, betraden de beide straal finalisten. Vriendenschaar uit Giessen- l 90 dam en Rotterdam-Zuid het veld om el- Pcter kaar te bekampen met als inzet het zil- duin- veren korfbalveld. Vooral in het begin Rot. werd het een aardige vlotte wedstrijd. Tegen vijf i apen kend. De win I 44 6en van de_ eerste klasse a ln?.J Zilveren jubileum van V.P.R.O. gevierd Met een massale bijeenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft de V.P.R.O. gisteren haar 25-jarige bestaan herdacht. Ongeveer 5000 leden waren Utrecht getogen om de viering mee m aanwezig de te maken Staatssecretaris1U,. B- M. L. Th. Cals. de ministers mr. *H. Mul- denje en mr. A. M. Joekes, prof. dr. J. B. Kors, O.P.. voorzitter van de Ned. Radio Unie. vertegenwoordigers van alle omroepverenigingen en tal van andere genodigden. v,.P.R.O.-feestdag was begonnen met kerkdiensten in verschillende kerk gebouwen, waarvan de dienst in de Pie terskerk werd uitgezonden. Mej. dr. N. A. Bruining. te Den Haag, die als voorzitster van de vereniging een welkomstwoord sprak, deelde mede dat de V.P R.O. thans 120.000 leden telt.' ter wijl het orgaan „Vrije Geluiden" 70.000 abonné's telt. Zij bracht dank aan hen. die 25 jaar lang geijverd hebben i V.P.R.O. en wel in het bijzonder Spelberg. Op geestige wijze vertelde zij van het ontstaan der eniging met aanvankelijk 17 leden. Het ideaal is steeds gebleven een nationale omroep, die allen omvat, maar waarbij niet gedacht behoeift te worden aan staatsomroep. Mr. Cals, die namens de Regering het woord voerde, zeide, dat de V.P.R.O. niet minder dank verdient dan de andere omroepverenigingen, omdat zij een eigen plaats en eigen waarde heeft. De rege ring heeft vertrouwen, dat de V.P.R.O. haar vaste plaats zal kunnen behouden, want met zijn omroepbestel is Neder land gelukkig, omdat het een medium vertegenwoordigt tot verbreiding van Gods Woord. Mr. Cals deed mededeling van de benoeming van de directeur, dr. Spelberg doe helaas wegens ziekte niet aanwezig kon zijn tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Prof. dr. M. A. Beek, te Amsterdam, hield een rede, getiteld „Een eigen ge luid", waarin hij o.a. zeide, dat ook voor de vrijzinnigen de vreze Gods het be- n van alle wijsheid is. Dr. H. Faber, te Wassenaar, huldigde, met instemming van de vergadering, dr. Bruining voor haar leiding, evenals dr. Spelberg. Tal van sprekers voerden verder nog het woord, o.a. mr. Ph. de Vries, adjunct regeringscommissaris voor het Radio- wezen. prof. Kors, namens de Ned. Ra dio Unie. ds. R. Stewart, te Cambridge, die de gelukwensen overbracht van het Intern. Verbond voor Vrijz. Christen dom. ds.C. H. Brand, Voorzitter van het jubileum-comité, die 't bestuur een auto aanbood voor he<t propagandawerk en bedrag tot vorming Zo stonden de tamboer- en pijper corpsen gistermorgen opgesteld op de Goudse Markt. Aan de kop en in de lange colonne zorgden zij door hun marsen dat het défilé van de deelnemende verenigingen behoorlijk (Van een onzer verslaggevers) LIET was gisteren de toogdag van „De Jonge Kerk". Op vier plaatsen in ons land kwamen duizenden jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk bijeen om te luisteren naar bezielende toespraken, samen te zingen en te genieten van volksdansen en opvoering van een lekespel. Rotterdam was de vergaderplaats voor deze jongeren uit de provincies Zuid-Holland (uitgezonderd de Bollenstreek), Utrecht, Zeeland en West-Brabant. In de glazen zaal van het Ahoy'-gebouw waren bijna tweeduizend jonge mannen en vrouwen verzameld en voor hen sprak ds. H. A. Visser, te Amsterdam, voorzitter van „De (landelijke) Jonge Kerk", een rede uit. doch is een stelletje huichelachtige en kleverige mensen. Er wordt in Neder land gebeden voor vernietiging van de cpmmunisten in Korea en in de kiezingstijd voor een overwinning De „autoriteiten", Dick Simons zit de zaak te verslaan voor de radio. Naast hem erevoorzitter De Greef. De bondsvoorzitter, de heer Kuil man, kijkt belangstellend toe. De heer Broekman (rechts) de techni sche man en organisator van het grote tournooi geeft via de micro foon zijn aanwijzingen. Spoedig na de aanvang mochten de Gies- sendammers een strafworp nemen, die echter niets opleverde, doch toen kort zijn' daarop Rotterdam-Zuid wegens ongeoor- tfed.J loofd hinderen eveneens een strafworp een| kreeg toegewezen, wist mej. R. de Gelder I de Rotterdammers de voorsprong te geven (10). Na enkele goede aanvallen van Vriendenschaar kwam Rotterdam- 11 Zuid vrij onverwacht voor de Vrienden schaar-korf en uit deze aanval wist de heer van Winden de voorsprong reeds na p! 10 minuten te vergroten <2—0). Drie minuten later waren de Rotterdammers "H weer gevaarlijk rond de Vriendenschaar- i korf en na enkele mislukte pogingen wist d3t de heer Schotvanger tenslotte het derde •or*1 doelpunt te scoren. Vriendenschaar liet van zich echter niet ontmoedigen, doch suc- ces bleef uit, mede doordat het dekken i van de tegenstander door de Giessendam- mers wel eens te veel verwaarloosd werd, Na de rust waren er twaalf mimi- ten gespeeld, waarin Vriendenschaar ge. enkele mooie kansen had gehad, Echte vreugde komt uit het geloof op De toogdag begon met kerkdiensten in de Koninginnekerk en de Maranatha- kerk, waar resp. voorgingen ds. J. W. Swigchum- en ds. J. J. H. van Ree, die spraken over Handelingen 1 68. Na afloop hiervan begaf men naar het Ahoy'gebouw, waar ds. Van Swigchum. als voorzitter van „De Jonge Kerk" van Groot-Rotterdam de jongeren hartelijk welkom toeriep. Hij w op, dat Pinksteren de volheid genade is. die God door Zijn Geest o' ons wil uitgieten. Daarom mogen wij feestelijke stemming biieen zijn, want de echte vreugde komt voort uit het geloof. I Ds. G. F. W. Herngreen, te Rotterdam- Kralingen. die de jeugd toesprak namens 1 de Oecumenische Jeugdraad, zeide. dat wij juist op Pinksteren de wereldwijde Kerk van Jezus Christus zien. De kerken zullen er van doordrongen moeten v den. dat zij bij de ene Heer horen daarom bij elkaar. De eenheid van de gehele Kerk van Jezus Christus zal ons moeten beheersen, aldus spreker, die waarschuwde tegen Hervormd kerkisme. Ds. Herngreen riep de jongeren op om open te staan voor samenwerking en contact met andere groeperingen. Ds. Visser begon zijn toogdagrede met de vraag te stellen, hoe het komt. dat de kerken teruglopen en wat er in de eigen kerk dient te veranderen om haar roeping waarlijk te kunnen vervullen. Zijn antwoord luidde: De gemeente moet weer echt gemeente van Christus zijn. Maar. zo liet hij er op volgen, de valse gemeente begeleidt de ware ge meente als een schaduw en veel ergernis van de wereld is dan ook tegen deze laatste gericht. De ware gemeente is die gemeente, die volhardt in de leer der Apostelen. Vervolgens ging ds. Visser in op ver schillende problemen. Armoede werd dertig jaar geleden met een beroep op de Bijbel verdedigd als iets. dat God als onderscheid in deze wereld had eesteld. Evenzo was het met de onbeperkte ge zinsuitbreiding. waarvoor men de tekst woorden ..Vermenigvuldig de aarde" aanhaalde. Met verwijzing naar het ge bod van het verschuldigd zijn van ge hoorzaamheid aan de Overheid werd de koloniale staat verdedigd, aldus spreker, en op grond van z.g.n. aan de Bijbel ontleende woorden van „gezag is gezag" werden twee politiële acties, in Indonesië goedgepraat. Mensen, die meer van de Bijbel verstonden dan degenen, die zo spraken, werden als „roden" bestempeld en ook wel geëxcommuniceerd. De ware gemeente zal echter weer dienen te luisteren naar het Woord van de Bijbel, want dat geeft bevrijding en leiding aan de wereld. Wij zullen de valse gemeente met haar valse Bijbel moeten ontmaskeren en als levens gevaarlijk moeten bevechten. Met al dat warme-handies-gedoe «reten wij de dui vel een plaats in de kerk en kruisingen wij opnieuw Jezus Christus, zo riep ds. Visser uit. De buitenwacht wordt dik wijls misselijk van onze bekrompenheid. Wij zyn samen één door Jezus Christus en niet door een gemeen schappelijk beginsel. De valse ge meente noemt zich een gemeenschap,' de Chr. partijen, doch de voorbede voor de werkelijke nood der wereld wordt o zo vaak gemist. Als het munisme een satanische macht is., zal de Christelijke gemeente allereerst moeten bidden om geestelijke kracht en gemeenschap. Het gebed is beslis send en niet Eisenhower, aldus spreker. De jeugd van nu schreeuwt om waarlij ke Avondmaalsviering in een meente, waar wonderen gebeuren geen wonderlijke dingen. Zij vraagt niet om actuele dingen, doch om het bevrij dend Evangeliewoord en dat zijn geen stichtelijkheden. De nood van de valse gemeente is. dat zij in de verkondiging het Evangelie dooddrukt in een ver ouderde levensbeschouwing, aldus ds. Visser, die tenslotte er op wees. dat hoe duidelijker de ware gemeente gestalte krijgt, hoe actractiever en afstotelijker zij wordt. Daarom is het een wonder van de H. Geest, dat de moderne mens het Evangelie aanvaardt. Nadat ds. Van der Ree een slotwoord had gesproken, begaven alle toogdag- bezoekers zich naar de Parkkade om zich in te schepen voor een rondvaart door de Rotterdamse havens. Het pro gramma in de samenkomst werd afge wisseld met samenzang, onder leiding van de heer J. L. Blok, met aan de vleugel de heer G. M. Blok, en het op treden van de Rotterdamse Volksdans- kring. onder leiding van de heer J. Christe. die verscheidene Nederlandse. Zweedse. Engelse Franse en Duitse vo'ksdansen uitvoerde. Toen allen van de boottocht waren teruggekeerd, werd deze toogdag beslo ten met de opvoering van het lekespel ,Ik zal herrijzen". De Jonge Kerk vergaderde in Rot terdam en dus moest men ook de havens zien. Hier gaat men aan boord voor de rondvaart. Vrije Evang. jeugd te Velp bijeen Gisteren heeft de Vrije Evang. Jeugd Organisatie-Nederland te Velp haar eerste lustrum-toogdag gehou den, waarvoor ongeveer 700 jongeren uit alle delen van het land ns dorp aan de Veluwerand getogen. De bijeenkomsten stonden onder leiding van de bondsvoorzitter, ds. Jac. Verboom, te Den Haag, die allen een hartelijk welkom toeriep in het Verenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. van der Werfhorst, te Utrecht, sprak vervolgens over het onderwerp „Wij jongeren in het gezin". Spreker wees er o.a. met nadruk op, hoe vele jongeren onvoorbereid het huwejjk in gaan. De leiding Gods wordt ook ir dezen vaak miskend en dan gaat het niet in de eerste plaats om met een levensgezel(lin) samen God te dienen, doch om het aardige vrouwtje of de leuke jongen. Ds. Van der Werfhorst riep de jongeren op meer ernst met deze dingen te maken en ook de huwe lijkskeuze biddend te doen, opdat de Naam des Heeren worde verheerlijkt. Ds. J. M. D. Beeuwkes, te Velp, richtte zich met een speciaal woord tot de jeugd van 12—16 jaar, waarna ge zamenlijk de koffiemaaltijd werd ge bruikt en in groepen de omgeving van Velp werd bezichtigd. Ds. G. Ytsma, te Apeldoorn, hield, nadat allen zich weer verzameld had den, een toespraak over „Wij jonge ren in de maatschappij". Hij schetste de omstandigheden van deze tijd en wees in verband hiermede, naar aan leiding van Rom. 8, op de vastheid van Gods Woord. Spreker stelde deze te genover het onzekere in het heden en merkte op, dat alleen het Woord Gods zekerheid --geeft temidden van alle onzekerheden. Met dit Woord mo- "?n en kunnen wij het wagen. Nadat het lekenspel „De Vrouw van Zacheüs" door de V.E.J.O. uit Utrecht was opgevoerd, sprak ds Verboom zijn bondsdagrede uit. Hij zeide dankbaar te zijn voor het medeleven en de ar beid van de jeugd, doch riep ook op om de activiteit te vergroten. Het kan het moet beter, zo riep spreker uit. Ondanks kou en regenvlagen geslaagde turndag van het N.C.G.V. 7E zagen blauw van de kou, de 2600 turners en turnsters van het Gewest Holland van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, die gisteren deelnamen aan de wedstrijden en demonstraties op het Jodan Boys-terrein aan de Nieuwe Vaart te Gouda. De meeste gymnasten kostte het de grootste moeite met hun verkleumde handen de brug of de rekstok in een stevige greep te nemen, de juryleden moesten hun stijve vingers dwingen om hun oordeel enigszins leesbaar vast te leggen en van tijd tot tijd moest er geschuild worden voor een buitje. Echter ondanks de kou en de ijzige regenvlagen bleef de moed er in, zodat het wedstrijdprogramma geheel kon worden afgewerkt. Toen het weer echter omstreeks het middaguur nog niet opklaarde, werd besloten de demonstraties, die voor de middaguren op het programma stonden, af te gelasten. Middagdemonstraties werden afgelast Op papier was de dag uitstekend voorbereid. Er was een programma voor goed weer en een programma voor slecht weer. In het laatste ge val zouden de wedstrijden in de Vee markthallen en in een viertal gym nastiekzalen worden gehouden. Aan gezien echter op het laatste moment bleek dat niet alle zalen beschikbaar waren besloot de voorzitter van de Gewestelijke Technische Commissie, de heer F. Schuringa, onder grote in stemming van alle gymnasten de wed strijden toch op het verregende, dras sige veld te houden. „Ik heb bewondering voor leder een", verklaarde de heer Schuringa later op de dag. „Er waren vereni gingen die drie kwartier in de kou hebben moeten staan wachten en er werd door niemand gekankerd. On- .danks enkele haperingen in de orga nisatie konden alle wedstrijden door gaan. De prestaties bleven door de kou natuurlijk ver beneden peil. maar het enthousiasme bleef er in". Dat enthousiasme zat er nog In toen ■n twee uur de 37 verenigingen met 14 tamboer- en pijpercorpsen een grote mars door de stad maakten. Op het bor des van het in restauratie zijnde stad. huis namen het Goudse gemeentebestuur, het ere-comité van vooraanstaande Goudse ingezetenen en het bestuur het Gewest Holland een défilé af dat circa 20 minuten duurde. Na de mars verzamelden de tamboers, pijpers en hoornblazers zich op de markt voor de taptoe, die vroeger dan het plan was een eind maakte aan deze toch nog vrij goed geslaagde hoogtijdag van de honderden gymnasten uit Noord- en Zuid-Holland. Utrecht en Zeeland. De prijzen De prijzen voor de marswedstrijd werden toegekend als volgt: 1. D.O.K., Schiedam, 330*4 pnt.; 2. Die Haghe, Den DINSDAG, 15 MEI 1951 R. R. over processie verbod Er bestaat op het ogenblik in ons land een beperkte grondwettelijke vryheid van processie, die door de grondwettelijke bepaling echter op volkomen onprincipiële wijze is ge regeld en verstard. De jurispruden tie te dien aanzien heeft zich sinds 1948 zodanig ontwikkeld, dat er prac- tisch processievrijheid bestaat. Indien de Roomsen daarvan, althans boven de Moerdijk, niet meer gebruik ma ken. is dit uitsluitend te danken aan een zekere gematigdheid bij het Episcopaat. Het laten voortbestaan van deze situatie is voor een rechtsstaat funest, omdat het betekent het laten voort bestaan van een wet, die niet meer gehandhaafd wordt. Deze conclusies zijn te lezen in het rapport, dat dezer dagen werd uitge bracht door de Commissie inzake het processieverbod, ingesteld door het Cen traal Comité van A.R. Kiesverenigingen. De commissie bestond uit mr. J. A. d« Wilde (voorzitter), prof. dr. C. G. Ber- kouwer, prof. dr. I. A. Diepenhorst, prof. dr. K. Dijk. H. J. van Lonkhuizen en A. B. Roosjen. Aan de commissie als secretaris toegevoegd mr. K. Teneinde verbetering in de situatie te brengen zegt de commissie: „Een algemene regeling voor alle sa menkomsten en optochten met een gods dienstig karakter buiten gebouwen komt ons daarom gewenst voor. In de grond wet behoeft dan naar onze mening niet meer te zijn neergelegd dan dat zulke samenkomsten en optochten alleen zijn geoorloofd volgens de door de wet te stellen regelen.De materie dient dan ver der te worden uitgewerkt in de wet op de kerkgenootschappen". Uitdrukkelijk en principieel van het processie-verbod uitgaande meent de commissie daarom, dat het door haar ontwikkelde standpunt in de gege ven situatie nog het beste zou worden benaderd door een regeling, waarbij het toelaten van processies plaatselijk zou worden geregeld, echter onder hoger toedicht. Haag, 329i£ pnt.; 3. Advendo, Den Haag 320 >,4 pnt. De prijzen voor de gymnastiek-wed- strijden werden behaald als volgt: Dames le graad: 2e pr. Advendo, Den Haag, 140 pnt.; drie ploegen kregen een 3e prijs. Dames 2e graad: 2e pr. Die Haghe. Den Haag. 278^ pnt.: Advendo, Den Haag. 277Va pnt.: Die Haghe 2, Den Haag. 281 pnt.; 8 ploegen ontvingen een derde prijs. Dames 3e graad: voor deze afdeling wer den alleen 7 derde prijzen uitgereikt. Meisjes van 14 tot 16 jaar: 2e prijs Oran je Nassau. Den Haag, 275V& pnt.; K. en Pijnacker, 271 pnt.* Oranje, Amers foort, 277*4 pnt.; voorts werden 34 derde prijzen toegekend. Heren 2e graad: In deze afdeling werd slechts 1 derde prijs toegekend, namelijk aan Oranje Nassau uit Amsterdam met 200 pnt. Heren 3e graad: le prijs Jodan Boys, Gouda. 340*4 pnt.; 2e prijs Adven do 1. Den Haag, 320*4 pnt.; Advendo 2. Den Haag. 315*4 Pnt-I rivee derde prij zen. Jongens van 14 tot 16 jaar: drie der de prijzen. Prof. dr. K. Schilder: Ned. Lutherse Jeugdbond had zijn leden naar Bussum doen trekken (Van een onzer verslaggevers.) Te Bussum zijn ditmaal gedurende Pinksteren de bondsdagen van de Ned. Lutherse Jeugdbond gehouden. Reeds Zaterdagmiddag ver welkomde de Bussumse afdeling de uit alle oorden des lands arriverende bondsvrienden, waarna een feestelijke bijeenkomst plaats had, waarvoor ook burgemeester Haspels zijn belangstelling toonde Deze geslaagde samenkomst stond onder leiding van de heer K B A De^Liither'aan"°r2'tter Bussumse J°ng<™annenvereniging Voor 64e algemene vergadering Zondagmorgen gingen de bondsleden ter kerke bij de plaatselijke predikant ds. W. J. Manger. Vanwege de grote opkomst bleek- het nodig twee achter eenvolgende diensten in het kerkgebouw der Evang.-Lutherse gemeente te hou den. Onder leiding van de bondsvoorzitter, de heer K. Berveling. te Stadskanaal, 's middags de huishoudelijke za- n de 64e algemene vergadering be handeld. Aanwezig o.a. de heer C. Rie- mers, te Amsterdam, namens de Syno dale Commissie der Evang. Lutherse en de Luth. Synodale Jeugdraad. J. K. Schendelaar, te Den Helder, voor de Algemene kerkelijke commissie der Her steld Evang.-Lutherse Kerk en freule Van Heemstra, secretaresse van Oecumenische Jeugdraad. Uit de verslagen van de bonds- secretaris, de heer G. Gunderman, van de bondspenningmeester, de heer G. J Hallewas. beiden uit Amster dam, bleek dat deze jeugdorganisatie voortreffelijk functionneert. Zij telt oln ^n' w'°' 42 jongensclubs met 830 en 41 meisjesclubs met 650 leden. Drie nieuwe afdelingen traden toe: Schiedam, Brunssum (L.) en Weesp. De vergadering herkoos de aftredende leden van het bondsbestuur, mej. J. J. Haverkamp te Zwolle, alsmede de heren Berveling en Hallewas terwijl ds. C. M. de Vries te Nijmegen, als bestuurslid, werd geïnstalleerd. Op voorstel van het bondsbestuur besloot men de volgende algemene vergadering te Nijmegen sa men te roepen. Hoofdschotel der besprekingen maak te uit de as. internationale Lutherse jeugdconferentie te Hannover, die in de zomer van 1952 van 25 Juli tot 3 Augustus gelijktijdig aldaar zal plaats nebben met de conferentie van de Lutherse wereldfederatie. De vergade ring nam met grote belangstelling ken nis van het voorbereidend werk van prof. dr. W. J. Kooiman en ds. C. Pel te Amsterdam, die zitting hebben in het internationaal organisatie-comité en voor dit doel onlangs een bezoek aan Noord-Amerika brachten, waar men veel voelt voor het leggen en verste vigen van internationale contacten. De onderwerpen, op de jeugdconfe rentie te behandelen, hebben betrek king op de situatie van de moderne jeugd, de medewerking van de kerk aan het jeugdwerk en het meer beleven van de Una Sancta. Sprekers zijn o.a. dr. Michelfelder, secretaris van de Luther se Wereldfederatie, de Duitse professor dr. Lilje en dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldraad van Ker- Uit Noord-Amerika zal waarschijnlijk een zangkoor van 400 personen conferentie deelnemen. Een voorproefje op deze ontmoeting te Hannover vormt de zomerweek op „Hoe- kelum" te Ede, die dit jaar een meer internationaal karakter zal dragen. Men verwacht gasten uit Scandinavië. Enge land, Duitsland. Oostenrijk, Canada de Verenigde Staten en uit de Baltische landen. Met een morgenwijding onder leiding van ds. C. M. de Vries, een betrouwbaar- heidswandelmars en een gemeenschap pelijke maaltijd zijn de toogdagen gis teren besloten. (Van een onzer, verslaggevers.) /OEGT u maar rustig als Nederlandse katholieke meisjes onder de Oecumene van den Oppersten Herder. Hij komt, Hij komt om d'aard te richten, de Oecumene in gerechtigheid. Zijn geest is reeds 19 eeuwen bezig de druiven van de wijngaard der Oecumene rijp te stoven. Schoffel dan maar getrouw de paden van deze wijngaard en vang de vossen, die deze wijngaard trachten te bederven", aldus heeft prof. dr. K. Schilder de honderden leden van de Geref. Meisjesvereni- gingen (onderh. art. 31 K.O.) toegeroepen, toen zij gisteren in de Zuidsingelkerk en Markthal te Amersfoort hun Bondsdag hebben gehouden. Tweeërlei taak In beide vergaderingen, die gepresi deerd werden door resp. mej. M Parmentier en mej. B. van den Berg, heeft prof. Schilder een rede gehouden over „Uw oecumenische taak", een referaat waarin h\j op indringende wijze heeft aangetoond, dat het wereld gebeuren van vandaag heenjaagt naai le grote eindstrijd waar de wart Oecumene, de Kerk. die algemeen is, tot haar voltooiing komt. De valse Oecu mene, de onwaarachtige eenheidsleuzen, die niet het Woord maar een menselijk parool brachten, zullen dan voor eeuwig n de ban gedaan worden. Reeds nu zijn si) te onderkennen, die door het Pinksterfeest zich niet bij de ware kerk laten vergaderen en daardoor het recht hebben verbeurd te spreken over het Oecumenisch apostolaat. Wie de wereld boodschappen inzendt, die niet zijn overeenkomstig d e Boodschap, heeft geen oecumenische dageraad. Scherp slijperij is hier allerminst een sectarische dwaasheid, want het moeten boodschap pen zijn aangaande Gods geweldig oecumenisch drama der historie, De Zoon van Bethlehem toch gaat de hele Oecumene aan. De Geest, maar ook het Beest grijpen er naar. De wereldpolitiek, de cultuur, de wereldmachten hebben er allemaal mee te maken. En daarom hebben we scherp te onderscheiden in het historisch werelddrama de oecu menische dwaling en de oecumenische prediking. Velen willen de door God ge stelde antithese weg redeneren en daarmee een doorbraak forceren tussen alle partijen. Hitier ging hen daarin voor. Anti-Christenzullen er zich van bedienen, maar de Anti-Christ zal zeker de anti-these stellen door vijand schap te zetten tussen die van hem zijn en die in Christus geloven. Gods Woord krijgt dan gelijk in de feiten zoals het dit nu reeds heeft, waar het de oecumenische confessieloze kerk- bewegingen en jeugdbewegingen betreft. Het lijkt onbegonnen werk wellicht voor U, meisjes, zo zei prof. Schilder, om te zeggen: hier is Uw oecume nische taak. Wat zult gij met uw kleine getal, uw kleine kerkjes in dit kleine land, dat zijn politieke kracht, meer en meer verliest. Maar leert het Pinksterfeest met getallen rekening te houden? Heeft de Bijbel ooit iets anders geleerd dan hetgeen ge van daag beleeft? God geeft U geen ver lof om vanwege het slinkend getal te zeggen: onze oecumenische taak houdt op bij een bepaalde numerieke grens. Uw eerste taak is dan ook te ge tuigen! Studie nodig! erkprogramma voor is. Zoals Kuyper 1878 reeds opmerkte, gaat aan zulk - programma altijd het getuigen af: het rustig en evenwichtig door-1 Mej. M. Parmentier sprak geven van wat God in zjjn Woord U| woord „De liefdedienst" voorhoudt. Dat is het zwaarste wat ge vandaag te doen hebt omdat dat Woord van zichzelf getuigt de Joden een ergernis en de Grieken een dwaasheid te zijn. Getuige te zijn van Christus' werk, dat kost Uw leven. Studie is daarvoor nodig, temeer daar begrippen als Kerk, democratie, gezag en vrijheid gedeva lueerd zijn in een pijnlijk conflict met de Belijdenis. Aan de ware Kerk durft men geen openbaring meer toe te kennen. Wie weet nog wat democratie is? Bij fundamentele stukken als gezag en vrijheid is het Bijbels onderwijs prijs gegeven. Bij het federalistisch drijven de koning bij de gratie Gods. verlaagd t een gouverneur bij de gratie van ensen. Staten en kerken worden naar één corpus humanum, één grote gemeen schap gedreven. De begeerde wereld kerk is gans iets anders dan het over heel de wereld aangegane verband van kerken. Uw tweede taak zal dan ook zijn: Uw kerk brandend lief te hebben, Uw kerk met haar stevig gebonden lid matenboek, waarin toch altijd losse bladen kunnen worden ingevoegd. Laat U maar uitlachen om deze opdracht en bedenk maar, dat ge in vrezen en beven humanistisch oecumenische be weging hebt te bestrijden in liefde voor uw kerk als Gods legitieme vergadering. En loop daarom nooit weg van de plaats waar God 11 stelde. Werk daar in oecumenische liefde voor God en tegen de oecumenische verliefdheid op de mens, vervul de Rijksdienst in het oecumenisch leger van Jezus Christus tegen de marionettendienst in het legioen van het Beest, aldus prof. Schilder. Grote troost „Op Sion is Zijn Heil'ge woning" was de titel van het referaat dat ds. A. Jagersma van IJmuiden. eveneens in beide vergaderingen, heeft gehouden. Daarin wees hij er op. dat het feit van Pinksteren, waarbij de Heilige Geest inwoning heeft genomen in Zijn Kerk, van grote troost is, omdat daardoor de eenheid van het werk van den Geest in de kerkhistorie ons duidelijk wordt. Daardoor toch is het mogelijk, dat Reformatie wordt onderscheiden van deformatie. De binding aan het Woord is waarborg voor de leiding van den Heiligen Geest, en het staan in de Vrijheid. Bekering is daartoe nodig. Het roemen in een vrijgemaakte ortho doxie achtte spr. een groot gevaar. Het Woord des Heeren doorsnijdt deze hoogmoed. Critiek is dan pas goed "'""neer deze waarlijk profetisch, vol tedere liefde en kerkbouwend is. 1 leven- De heer W. Beeuwkes van Utrecht heeft tijdens de vergaderingen enkele gezongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3