Regering acht aanleg van vissershaven te Katwijk met verantwoord KS£?E&«i?s JffiBWE LEtDSCHE CODBANT VRIJDAG II MEI 1951 Donkere wolken boven Kalwijks toekomst WW m u V bon, dat ook in de wintermaanden een bemanning onder betere omstandigheden TT "li 1 1 li zal werken, welke omstandigheden beide „Het is nodig zich te beperken tot i i - i i Hoewel de Regering alleszins begrip fjp hPC!t^AnnP hrlVPTI^ heefvoor de moeilijkheden van het Kat- UC UCOLaailUC llUVCllO wflkse visserijbedrijf en bewondering koestert voor de energie, waarmede dit Kaar aanleiding van het tot de regering gerichte adres van de bevolking van bedrijf, ondanks deze moeilijkheden, niet K.twflk va» 16 Juni 1950 hooft mtalstor H. Wommon v.n Vorkoor on Wjtorrfkkt «'leen sedurendo enige tientallen jaren 4 a w a Izich heeft weten staande te honden, doch un hot jomoontebostnur ven K.tntjk meegedeeld. dat do ennieg van oen vigeer». |na flc oorlof wenlcht ondor nor rrotoro baven te Katwijk uit een nationaal-economisch oogpunt niet verantwoord kan wor-moeilijkheden, zich heeft weten te her den geacht, zodat de regering geen medewerking zal kunnen verlenen. Zij zou'stellen, nopen de bovenstaande ovepve- ook tegen een zodanige aanleg bepaaldelijk bezwaar moeten maken. Dit verstrek- v^n ^n^is^rshaveïTte' Katwijk kende regeringsbesluit deed de gemeenteraad van Katwijk gisteravond ln bijzondereuft een nationaal-economisch oogpunt be zitting bijeenkomen. Voor deze vergadering was van de zijde van het publiek grote zien niet verantwoord kan worden ge- belangstelling. Zo zagen wij personen uit reders- en tulnbouwkringen, leden van het comité „Actie zeehaven te Katwijk" en belangstellenden van het hoogheem raadschap „Rijnland". Het ministeriële schrijven geven wU hieronder volledig: In het in Juni 1946 verschenen rapport van de door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingestelde „Commissie tot onderzoek en bestudering van het vraag stuk van de aanleg van een zeehaven te Katwijk aan Zee" was sprake van een bescheiden plan, met havenhoofden van 300 m lengte. De Commissie was zich bewust, dat hiermede geen ideale oplos sing zou zijn bereikt, met name dat na een stormperiode de havenmond zou kun nen zijn verzand, zodat het in- en uit varen dan moeilijkheden zou kunnen op leveren. Zij meende dit bezwaar echter te moeten aanvaarden, mede in verband met het denkbeeld, de buitenhaven als xandwinplaats te gebruiken. De Commissie achtte het nadeel van tijdelijke verzanding „niet van dien aard, dat de uitgave van de zeer veel hogere kosten, aan de langere hoofden verbon den, voldoende zou zijn gemotiveerd, ter wijl de mogelijkheid van de totstandko ming van de haven zou worden vermin derd." De consequentie van dit standpunt was, dat voor de financiering van de bavenaanleg slechts in bescheiden mate een beroep op Rijk en Provincie zou be hoeven te worden gedaan. Het was mede in dit licht bezien, dat de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken in 1947 geen bezwaar maakte tegen het uittrekken van een bedrag van ƒ100.000 op de begroting uwer gemeente voor het ontwerpen van plannen voor de aanleg van een zeehaven, ten einde te komen tot een goed gefundeerd plan met kostenbegroting, als tweede stap na het principebesluit van de gemeenteraad d.d. 2 Augustus 1948 tot aanleg van een vis- De door uw gemeente ingestelde Stich- Ungscommissie meende intussen ten aan zien van de beschikbare vaardiepte de aanvankelijk bescheiden eis van een ha ven, welke eventueel na storm geduren de enige tijd door verzanding niet geheel bruikbaar zou zijn, in zodanige mate te moeten verhogen, dat onder vrijwel alle omstandigheden een diepte van 5.50 m N.A.P. in de havenmond zou zijn gewaar borgd, in verband waarmede de haven- dammen een lengte van 500 a 600 m zou den moeten verkrijgen. Mogelijkerwijs is hierbij ook overwo gen, dat, naar zich laat aanzien, een in de naaste toekomst te verwachten sane ring van de vissersvloot zich, voor wat de haringvloot betreft, zal bewegen in de richting van grotere en dieper gaande schepen, mede geschikt voor de visserij met gebruikmaking van het trawlnet, waarmede het bedrijf ook des winters kan worden uitgeoefend. Daar bij de aanleg van een haven aan onze vlakke kust de havendammen het leeuwenaandeel der kosten vergen en deze kosten bij vergroting van de lengte snel toenemen, was het gevolg van deze verhoogde eis ten aanzien van de be- schikbare vaardiepte, dat de kosten van het oorspronkelijke plan werden ver hoogd tot een bedrag, dat vrij zeker ten minste tweemaal zo hoog zou zijn. Bovendien bleek bij de audiëntie, welke aan de Stichtingscommissie op 18 Juli jl. werd verleend, dat deze thans een zeer belangrijk deel der aanlegkosten als bij drage van het Rijk meende te mogen ver langen. De vraag, of er voor het Rijk aan leiding zou bestaan, in de kosten van de havenaanleg bij te dragen, heeft geleid tot de volgende bewegingen: In de eerste plaats moet de totale vis- •ershavencapaclteit van ons land zeker voldoende worden geacht, zodat het aan leggen van een vierde vissershaven, naast IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen, op een kustvak van slechts ruim 60 km lengte, tot overinvesterlng zon lelden en dus reeds uit dien hoofde niet verant woord schijnt. Afgezien van het vorenstaande moeten de onderhavige investeringen en de daar uit later eventueel voortvloeiende com plementaire investeringen, in verband met het thans door de Regering gevoerde algemene investeringsbeleid uitvloeisel van de uiterst précaire financiële toe stand. waarin ons land zich bevindt ook reeds onaanvaardbaar worden geacht. Hoewel combinering met de nieuwe uit- wateringswerken van het Hoogheemraad schap Rijnland de kosten inderdaad sou verminderen, is het resterende bedrag nog van zodanige grootte, dat desondanks dit bezwaar blijft gelden. In de derde plaats dient in aanmerking to worden genomen, dat de bovenbedoel de sanering van de vissersvloot, naast de vergroting der schepen, vermoedelijk zal samengaan met een vermindering van het aantal schepen, omdat zowel de bin nenlandse afzet als de exportmogelijk heden begrensd zijn, en dientengevolge verhoging van de productie, Indien al mogelijk, aan grenzen gebonden is. De verwachte vergroting der schepen brengt anderzijds ook mede, dat een ha ven volgens het aanvankelijke bescheiden plan reeds in een nabije toekomst geen bevrediging zou kunnen schenken en dan zelfs remmend zou kunnen werken op de meerbedoelde sanering van de vloot. Doordat de aanlegkosten, bij het ver hogen van de aan de vaardiepte te stel len eisen, onevenredig toenemen ten ge volge van de hoge kosten der havenhoof den, wordt de aanleg te kostbaar en wordt het meer en meer geboden, zich te beperken tot de bestaande havens, die reeds datgene bieden, wat bij Katwijk, van een algemeen standpunt beschouwd, slechts door kostbare o v e r-investering is te bereiken. Aan de sociale aspecten, verbonden aan de huidige gescheidenheid van haven en woonplaats der bemanningen, heeft de Regering ernstige aandacht geschonken; zo ook aan de gevolgen van sociale aard, die zouden kunnen intreden, indien door het blijven ontbreken van een vissersha ven "n verplaatsing van het bedrijf naar elders door belanghebbenden ln overwe ging zou worden genomen. Zij is zich be wust, dat er op deze gronden argumenten zouden zijn aan te voeren voor een vis sershaven te Katwijk, doch deze zijn niet van zo ernstige aard, dat zij de nationaal- economische motieven te boven gaan. Intussen dient in het oog te worden ge houden, dat de meergenoemde sanering van de vissersvloot ten gevolge zal heb- acht, weshalve zij niet alleen daaraan geen medewerking zal kunnen verlenen, doch tegen zodanige aanleg bepaaldelijk bezwaar zou moeten maken. In stomme verbazing Na voorlezing van het schrijven nam de voorzitter het woord. Spr. verklaarde, dat hij het antwoord in hoge mate on bevredigend vond. De burgemeester was van mening, dat men zich niet bij de zaak moet neerleggen. Met recht mocht men zich afvragen, of het de taak van Regering is de visserij te vermoorden. De fractieleider van de C.H.U., de heer Van Duij venbode, sprak ongeveer in zelfde geest. Deze spr. noemde het geringsbesluit een „afslachten van Katwykse visserij". Mr J. van der Plas sprak van „luiden van de doodsklok" over de be staansmogelijkheden van Katwijks bevol king. Spr. noemde de argumentatie var de Regering zwak en achtte het plicht met de strijd door te gaan. En intensief. Ook de heer Scheerens (Arb.) vond, dat de raad zich niet in de put moest laten drukken. Enig realisme is echter nodig, want de Regering is bij het op stellen van het antwoord in een dwang positie geweest. Zodra het economisch mogelijk is, moet echter een oplossing gezocht worden. Zo spraken ook de heren L. van dei Zwan, H. P. Bloot, B. Vooys, H. A. Dijk man en D. J. Kleen. De burgemeester beantwoordde de sprekers en wees er op, dat ook de pu blieke opinie achter de raad staat, waar- ir De Bruyn uit Schiedam, voorzitter i het stichtingscomité uit Ged. St. aan het woord kwam. Waardige houding Ir De Bruyn dacht, dat ook in dit ge val de soep niet zo heet gegeten wordt, als zij wordt opgediend. De mening van het comité is, dat er bij de Regering geen positieve bezwaren tegen de plan nen zijn. Spr. adviseerde dan ook tot de meest waardige houding. Met protest valt niets te bereiken. Daar is vooral het in vesteringsbeleid, dat de Regering moei voeren. Spr. adviseerde dan ook de Re gering te antwoorden, dat Katwijk zich bewust is van de moeilijkheden en het noodgedwongen in dit uitstel zal be rusten. Dan houdt Katwijk zelf de deur open, totdat investering weer mogelijk Spr. popelde van verlangen on zwakke argumentatie van de Regering te. weerleggen. Intussen had mr Van deü Plas de voorzitter een motie ter hand gesteld van de volgende inhoud: „Gelezen de brief van de minister, is Raad van Katwijk van oordeel, dat de inhoud van dat schrijven geheel onbevre digend is, gezien de grote belangen met betrekking tot de bestaansmogelijkheden van Katwijk, die hierbij in het geding zijn, besluit de Raad, dat de commissie „Haven Katwijk" haar arbeid in nauw overleg met de Raad zal voortzetten." Deze motie werd met algemene stem men aangenomen. Waarop een breedvoerige discussie volgde over het antwoord van de minis ter. Besluiten werden echter niet ge- Voor ƒ11 millioen eieren naar Duitsland West-Duitsland heeft voor Juni 2.9 millioen dollar (ruim 11 millioen) vrij gegeven voor de invoer van verse eierer uit Nederland. Gziekse ouders krijgen hun kindezen terug De president van de Bond van Rode Kruisverenigingen te Genève heeft klaard, dat op 19 Mei a.s. 220 kinderen uit Joegoslavië worden teruggezonden hun ouders in Griekenland. Naar schat ting bevinden zich nog 9000 Griekse kin deren in Joegoslavië, die tijdens de bur geroorlog werden geëvacueerd. (Advertent ie) De consument en de verpakking Het is voor ons, mensen van de twintigste eeuw, moeilijk ons voor te stellen, hoe onze voorouders konden leven zonder al het comfort waarmee wij zijn omgeven. Nog geen vijf en zeventig jaar geleden waren er nog geen auto's en zelfs geen fietsen. Men moest alles te voet afleggen en men leefde bijna geïsoleerd in de eigen kleine omgeving. In diezelfde tüd moest men zich nog behelpen met een primitieve wijze van verlichting en van krachtcentrales voor het verrichten van arbeid was geen sprake. Wij kunnen ons enigszins een voorstelling maken van het gemis dezer dingen door de periode ln de achter ons liggende bezettingsjaren, toen ook wjj van veel moderne hulpmiddelen versto ken waren. Maar op het ogenblik maken wij weer van alles gebruik zonder er bij te denken, dat er een tijd is geweest, waarin men het moest doen zonder veel dingen die het leven vergemakkelijken of veraangenamen. Het is immers zo, dat de dingen, die men iedere dag voor het grijpen heeft, slechts matig belangstelling genieten. Wij maken er gebruik van en beschou wen het als iets vanzelfsprekends dat ze er zijn. Tot de dingen die een ogenschijnlijk bescheiden rol in ons leven spelen zonder dat zü bijzondere aandacht krijgen, be hoort ook de verpakking. Schijnbaar is die verpakking heel onbelangrijk, maar om te weten van hoeveel belang zij in werkelijkheid is, behoeft men slechts even in te denken, hoe het zou zijn als alle emballage plotseling zou verdwij nen. Stelt U zich maar even voor, dat er voor de groothandel geen kisten, balen, dozen, blikken, vaten en kratten zouden zijn. Onmiddellijk ziet u, hoe het vervoer van veel artikelen heel moeilijk, ja bijna onmogelijk zou worden. De wereldhandel zou in één klap tot een minimum den teruggebracht. Voor de kleinere pakking geldt het naar verhouding even zeer. Kijkt u maar eens even rond heen en u zult versteld staan van grote hoeveelheid artikelen voor het da gelijks gebruik, die verpakt zijn. Het eenvoudig niet denkbaar, dat in onze t de huisvrouw weer naar de winkel moet gaan met een kan voor stroop, een pan netje voor melk en een zak voor meel, 'n stuk papier voor zachte zeep (dit is een heel sterk voorbeeld, omdat zachte zeep, niet in dozen verpakt, andere le vensmiddelen aantast). Het is heus niet alleen het comfort, dat de aanleiding werd voor het ontstaan van de verpak kingsindustrie. Jarenlange ervaring studie hebben geleerd, dat verpakking noodzakelijk is, omdat zij een grote be sparing betekent op de kosten van pro ductie, transport en distributie. Het car- tonnetje, het blikje en de wikkel hebben meestal immers nog een andere bedoe ling dan alleen maar het bevorderen van het gemak voor de kopers. Zij dienen op de allereerste plaats als bescherming, waardoor schade door bederf, door breuk of door andere schadelijke invloeden van buiten, kunnen worden geweerd en ver lies wordt voorkomen. In tijden van eco nomische nood, waarin van iedereen uiterste krachtsinspanning en sterke versobering wordt gevraagd zou men ge neigd kunnen zijn om te zeggen: „Och, al die verpakking is maar luxe. Ze kost geld en wie zal dat betalen". Op het eer ste gezicht lijkt een dergelijke bewering veel waarheid te bevatten, in werkelijk heid echter blijkt zij maar voor een klein gedeelte waar te zijn en zoals met alle halve waarheden is het ook met deze stelling: zij is daardoor gevaarlijk. Zoals uit het bovenstaande reeds bleek, is het er volledig naast als men beweert, dat verpakking voornamelijk overbodige luxe is. Dat verpakking geld kost, zal nie mand ontkennen. Om doosjes en potten en wikkels te maken is materiaal nodig en arbeid. Maar de kosten daarvan wegen niet op tegen het verlies, dat ge leden wordt, als de artikelen onverpakt worden verkocht. Een enkel voorbeeld één uit duizenden, die u zelf gemakke lijk kunt vinden is het fraaie cello- phaanzakje, waarin de nylonkousen voor Hoewel overdag soms nog guur en 's avonds koud, toch is het lente. En daarom dit aardige plaatje van een kinderboerderij; een kleuter bij de bokjes. Een klein beetje schuw zijn ze nog voor elkaar, maar dat moest nog wennen.... de dames worden verkocht. Dat glim mende zakje dient niet op de eerste plaats om het artikel voor de koopster aantrekkelijker te maken, maar 't heeft wel degelijk een functie. Zonder de prac- tische verpakking zouden die nylons al door zoveel handen zijn gegaan, dat zij, als zij eenmaal in 'het bezit van de koop ster zouden geraken, volledig beschadigd zouden zijn. Het is juist het streven naar bezuini ging in het bedrijfsleven dat er toe ge leid heeft, dat naar het voorbeeld van Amerika ook in ons land een uitste kende verpakkingsindustrie is gegroeid, die onder leiding van deskundigen op velerlei terrein zorgt voor een fraaie er doelmatige verpakking. De verpakkings deskundigen zijn niet doof voor de stem van de regeerders die manen tot bezui niging. Integendeel, zü stellen alle ver nuft in dienst van het doel; de productie, het vervoer en de handel van de artike len zo goedkoop mogelijk te maken. Hoe de verpakkingsindustrie dit doet en waarom zij dit doet is deze maand te zien tijdens de grote tentoonstelling ir het RAI-gebouw te Amsterdam, waai dan een verpakkingsbeurs wordt gehou den, waaraan alle grote binnen- en bui tenlandse verpakkingsindustrieën zullen deelnemen. Nieuwe gids voor maatschappelijk werk Handzame uitgave van de Sociale Raad Het bestuur van de Sociale Raad heeft de nieuwe „Gids voor het maatschappe lijk werk te Leiden" doen verschijnen. De vorige druk van deze gids verscheen in 1938, zodat het wel tijd werd de vele nieuwe gegevens in een andere te ver werken. Het boekje wijkt in drie opzichten af van zijn voorganger. Het is uitvoeriger in de omschrijving van de taak van be langrijke instellingen en organen, het is ook uitvoeriger in de vermelding van sociaal-culturele gegevens en voorts zijn enige gegevens van sociaal-economische aaTd toegevoegd. De inhoudsopgave vermeldt dertien hoofdstukken, t.w. samenwerking en or ganisatie. ondersteuning en maatschappe lijke zorg in ruime zin, hulp voor be paalde categorieën van personen, hulp in bepaalde moeilijkheden, ontwikkeling en ontspanning van volwassenen, huis vesting en woningbouw, sociale verzeke ring. preventieve geneeskunde en ar- beidshygiëne, handel en nijverheid, vak organisaties. vrouwenorganisaties, onder wijs, en bad- en zweminrichtingen. Om de overzichtelijkheid te behouden werd de indeling van de stof gewijzigd. De inhoudsopgave geeft de hoofdinde ling aan en aan het begin van elk hoofd stuk vindt men een lijst van alle daar onder behorende instellingen en bu reau's met vermelding van de bladzijden waar deze worden behandeld. Het is een handzaam boekje, waarin men niet lang behoeft te zoeken. Ook de uitvoering is keurig De Sociale Raad heeft met deze uitgave velen aan zich verplicht. Door een geweerschot in de ri de christen-democratische burgemeester a Agrigento (Sicilië) gedood. De dader voortvluchtig. H.). PLANJE NOORDEINDE 6 KATWIJK AAN ZEE Optimistische geluiden bij stieren keuring te Leiden Ook de opkomst was uitstekend (Van onze medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) Het marktterrein te Leiden bood welhaast een Yebo-aanblik, zo keurig was alles geregeld voor de centrale stierenkeuring. Dit gold thans vertegenwoordigers de rundveefokkery ln de Ryn- en duinstreek, die zich een dergelijke ontvangst waardig hebben getoond. De opkomst der stieren was, hoewel vele niet vroeg op het appèl verschenen, uitstekend. Cher de kwaliteit der verschillende klassen kunnen wy eveneens een optimistisch geluid laten horen. De zwartblaarfokkerij In Zuid-Holland bezit een beste collectie vaderdieren. De meeste hebben tev een uitstekende productie-afstamming, wat zeker niet minder belangrijk Is. Dat die zijn goede uitwerking niet mist, moge blijken uit het feit, dat de gemiddelde productie-uitkomsten van het zwartblaarrundvee practiseh gelijk staan met die der zwartbonten. De keuring werd bijgewoond door tal van officials uit het veeteeltwezen, van wie w\j noemen prof. ir De Jong, hoog leraar in de veeteelt te Wageningen en voorzitter van het N.R.S. en ir Rijssen- beek, directeur van het veeteeltwezen van het ministerie van landbouw en vis serij. De belangstelling was overigens niet groot, eigenlijk tè klein, als men in aanmerking neemt van hoe groot belang de verbetering van rundvee voor de vee boer is. Er is echter nog steeds een ernstige achterstand in de werkzaam heden van de boeren, dus wij zullen maar aannemen, dat de wegblijvers gepoogd hebben deze achterstand weg te werken. Het toilet der stieren is nog steeds niet te best verzorgd, enkele goede uit gezonderd. Hiervoor zou men eerst nog eens in Friesland of Noord-Holland moeten kijken, ook wat betreft het meer rustige en beheerste vóórbrengen der dieren. Dit zijn dingen, die te verbeteren zyn! De oudere stieren waren weinig in tal. Een 3-tal versoheen in de ring. De promotor van de zwartblaar-stieren in ons land ging voorop. Gustaaf van „Vita Nova" toonde zich nog in volle glorie en had ieders waardering. Een dergelijk fraaie stier zal moeilijk te verbeteren zijn. Caron van Gebr. Groenewegèn te Zoetermeer heeft zich eveneens best houden. Is sterk en heeft een ru bouw met zeer goed kruis. Door zijn iets te ruime maat valt hü enigszins uit de toon. Taco van N. S. Onderwater te Stomp wijk was kreupel en toonde zich hierdoor zeer matig. De klasse 3-jarigen was uitstekend met een zeer -fraai kopnummer. Alfred van W. van Santen te Wassenaar werd op schitterende wijze gepresenteerd en bleek dit in alle opzichten waardig te zijn. Is zoals bekend een zoon vi grootmoeder van Gustaaf. Dorus Schultinga van D. van Os te Rijnsater- vvoude bezit een zeldzame diepte'er vlak achterstel, doch kan zijn fout -- schouders niet geheel verdoezelen. Court van W. de Wit en A. van Noort te Lisse bezit een fraai type, doch kon iets delijker gezicht tonen. Toonde een beste zoon ter keuring. Bij de 2e klassers ging Heracles Eikelenboom te Rijnsaterwoude voorop. Is van best soort en mooie maat; kon iets meer buikdiepte hebben. Koos van N. P. van Wieringen te Hoogmade heeft buitengewoon veel macht en stierentype, doch kon iets solider in de voorhand de achterbenen zijn. De 2-jarigen wai... ditmaal gesplitst in twee rubrieken wat volkomen juist bleek te zijn. Deze beide groepen waren zeer goed met vooral fraaie kopnummers. Bij de oudste groep ging Albert i M. J. N. v. d. Wejjden te Langeraar zware strijd met Dorus van A. H. Rotte veel te Oude Wetering, voorop. Albert is zeldzaam vast. terwijl Dorus overgoten is met adel, doch iets mist in de achter benen. Mooi foktype bezit ook de ruime geblokte en soortige Harry van H. v. d. Stoel te Zoeterwoude, die zich echter soms matig vast toont, in tegenstelling tot zijn rivaal, die boven hem stond en zeer vast gebouwd is, de iets grotere Cars van H. de Jong te Nieuwkoop. De jongste groep 2-jarigen werd aan gevoerd door de primeur van de „Vebo- 1950" en wel Siegfried van J. H. Straat hof te Rijpwetering. Zeldzaam fraai type met kleine beenafwijking. Heeft zich overigens zeer goed gehouden. Victor van Castor van Gebr. Zwanenburg te Bodegraven gaf goed partij; heeft veel adel en een heste romp. De derde van dit drietal. Ditmar van Erven Verburg te Bodegraven, heeft een mooi zij-aan zicht, doch kon op het kruis iets vlakker zyn. De 1-jarige stieren waren vrij goed, terwijl de jongste groep de beste was Van de oudste groep kwam Gregor van fam. Hoogeveen te Noordwijk aan de kop. Beste typische stier, die iets meer behangen kon zün in de middenhand. Van de 2e klassers ging Justus van C. Duivenvoorde te Rijpwetering voorop. Heeft best stierensoort, doch toonde zich soms matig vast en heeft matig sterke achterbenen. Cesar van H. F. J. Mooren te Leimuiden mist iets in de afwerking. Adriaan van C. van Zwieten te Alphen aan den Rijn is iets hellend in het kruis, doch is van goed type. terwijl Gustaaf van G. Treur te Leimuiden iets weinig behangen is. Is overigens goed gelijnd en heeft een goed kruis. Bij de jongeren kwam Julius van E, G. Rozeboom te Rijnsaterwoude bovenaan Is van best soort, behangen en heeft beste benen kon vóór iets vaster zijn. Grietman var L. van Gaaien heeft veel adel en deze stier voorspellen wjj toekomst. Kon iets zwaarder in de benen zijn. Maarten 2 van Alma van Gebr. Van Leeuw Zevenhoven is fraai gelijnd en redig. doch heeft een tikje te veel maat terwbl de achterbenen iets sterker kun nen zün. Tjeerd van M. Visser te Alphen heeft best soort, gestopt, doch de benen zün iets fiin. Zal ook nog wel ln zün voordeel aankomen. Gedetailleerde uitslagen Oudere stieren: 1. Gustaaf. 3441 S. van „Vita Nova"; 2. Caron. 3754 S. vat J. C. Groenewegen te Zoetermeer; 3. Ta co, 3763 S. van N. S. Onderwater te Stompwjjk. Drie-jarige stieren: la Alfred. 3986 S. van W. van Santen te Wassenaar; lb Dorus van Schultinga. 4106 S. van D van Os te Rijnsaterwoude: lc Court 4070 S. van A. v. Noort en W. de Wit te Lisse; 2a H racles. 4049 S. van L. Eikelenboom te Rij nsaterwoud®; 2b Koos, 4286 S. N. P. v. Wieringen te Hoogmade; 3a Adam, 4047 S. van J. D. v. d. Akker Nzn te Alphen aan den Rijn; 3b Jim, 4407 S Gebr. Leeflang te Leimuiden. ivee-jarige stieren (groep 1): la Albert, 4342 S. van M. J. N. v. d. Wejj den te Langeraar; lb Dorus, 4428 S. var H. Rotteveel te Oude Wetering; 2a Cars, 4490 S. van H. de Jong te Nieuw koop; 2b Harry, 4451 S. van H. v. d. Stoel te Zoeterwoude: 3a Elly's Willem. 4444 S. B. J. v. Leeuwen te Reeuwijk; 3b Ro us. 4493 S. van G. de Bruin te Alphen den Rijn; 3c Evert 4485 S. va: Dorp te Hazerswoude. .vee-jarige stieren (groep 2): la Siegfried. 4331 S. van J. H. Straathof Rijpwetering; lb Victor van Castor. 4443 S. van Gebr. Zwanenburg te Bode- sn; lc Ditmar, 4442 S. van Erven J. H. Verburg te Bodegraven; 2a Condor v. Groeve. 4440 S. van J. P. Verweij te Woerden; 2b Marchines, 4448 S. va Kwakernaak te Bodegraven; 2c Heridon, 4464 S. van W. C. v. d. Vis te Alphen den Rijn; 3a Casper, 4345 S. van A. Roest te Leiderdorp; 3b Dorus, 4447 S. va Rossum te Barwoutswaarder; 3c Al fred, 4496 S. van W. Vonk te Leimuiden. Sen-jarige stieren (groep 1): Gregor, 4739 S. van Gebr. J. en G Hoogeveen te Noordwijk; 2a Justus, 4595 in C. Duivenvoorde te Rijpwetering; 2b Cesar. 4588 S. van H.F.J. Mooren te Leimuiden; 2c Adriaan, 4746 S. va Zwieten te Alphen aan den Rijn; 2d Gustaaf, 4592 S. van G. Treur te Leimui den; 3a Bert, 4589 S. van H. Blij leven te Nieuwkoop: 3b Mithras. 4765 S. van C. van Zwieten te Alphen aan den Rijn; 3c Roelof, 4624 S. van Wed. Kroes te Wou- brugge; 3d Marcel van Schultinga. 4747 an J. W. A. v. Niekerk te Alphen den Rijn. en-jarige stieren (groep 2): la Julius, 4743 S. van E. G. Rozeboom te Rijnsaterwoude; lb Grietman, 4741 S. van L. van Gaaien te Alphen aan den Rijn; 2a Maarten 2 van Alma, 4742 S. van Gebr. J. en W. van Leeuwen te Zevenhoven: 2b Tjeerd. 4762 S. van M. Visser te Alphen aan den Rijn; 3a Joop, 4744 S. van S. J. Visser te Rijnsaterwoude: 3b Maarten. 4745 S. van J. Los te Alphen aan den Rijn. Stierenkeuring te Groningen (Van onze deskundige medewerker, de heer J. v. d. Goot te Wassenaar) Voor de zwartblaarfokkers in Zuid- Holland is de centrale stierenkeuring te Groningen altjjd van grote betekenis. Dit kwam niet tot uiting door het bezoek uit de Rijnstreek. Slechts weinig fokkers waren aanwezig, wat uit foktechnisch oogpunt te betreuren is. De aangifte voor deze keuring was niet groot; de kwaliteit, vooral in de rubriek der 2-jarigen. was goed. Bij de oudere stieren kwamen de beide broer» Achilles 2, 3715 S van de vereniging Warffum, en Achilles 3, 4167 S van E. P. Boukema te Uithuizen, resp. 2 en 1. Laatstgenoemde stier wordt ook voor K.I. gebezigd voor de bond van fokkers. Hoewel deze stier zich goed gehouden heeft en van goede soort is, heeft hij o.i. een wat te hellend achterstel. Wy prefereren dan ook de meer rechte en evenredig gebouwde Achilles 2, die een best achterstel heeft. Is in de voorhand iets te vrouwelijk. De productie van de moeder van deze stier is slechts zeer matig. Bij de 2-jarigen kwEtm de bekende Bert, 4305 van E. P. Boukema, die even eens voor K.I. gebezigd wordt, aan de kop. Best type stier van een prima moeder met zeer goede productie. De op 1 b geplaatste halfbroer van Bert (beide zijn Dirkzoons), Eduard 4304. helt iets meer over naar het melktype en heeft solidere onderdanen. De oudste groep eenjarigen was zeer matig; er werden slechts twee derde premies toegekend. Bjj de jongste groep, die vrij goed was, werden twee eerste prijzen toegekend. De op 1 a geplaatste kleinzoon van Dirk uit een Apollo-dochter, Bastiaan 4660. gefokt door Schuiringa te Oldehove, is wel van klasse. Hij Is evenwel iets groot en 9lechts matig breed. Wil hü mee groeien dan komt hü wel terecht. De op lb geplaatste Gustaaf (4641) een Veld- heerzoon 3368 uit een 16-jarige Noor man (1823)-dochter is van fraai type en bezit veel adel. Zün benen zyn nog iets fyn. Toch vonden wij die de beste jonge stier van de keuring. Door de KJ. ver eniging „Vita Nova" te Leiden werd deze stier aangekocht, wat wy gezien zyn goede afkomst en exterieur een aanwinst voor de vereniging achten. Voorjaar 1952 weer een zangconcours van de ring Leiden Zangersavonden te Oude Wetering en Sassenheim De ring Leiden van Chr. zangvereni gingen hield gisteravond ln de Harmo nie te Leiden een voorjaarsvergadering. Er werden enkele min of uieer belang- rykc besluiten genomen. Zo hebben enkele verenigingen ver zocht in het najaar een concours te hou den. Het bestuur adviseerde om di verband met de toestand van de kas, niet doen. Laten we wachten tot het jaar van 1952. De aanwezigen gingen hiermee accoord. Uitvoerig werd gesproken over de meravond-concerten. Voor de oorlog vormden deze een traditie, maar na de oorlog trad enige verwatering in. Hier daar werd op bescheiden schaal nog t concert gegeven. Toch achtte men van belang deze traditie in ere te herstellen, want de zangverenigingen en ook de ring hebben nog wel wat propa ganda nodig. Besloten werd om te trach ten enkele concerten te geven. De secre taris zal alle verenigingen in verband hiermee aanschrijven. Men moet er van uitgaan, dat de verenigingen de uitvoe ring van eventuele plannen in die rich ting zelf financieren. Wordt een derge lijk concert echter een grote strop by- voorbeeld ten gevolge van ongunstig weer dan wil het bestuur van de ring wel ïn tegemoetkoming verlenen. Over de toestand van de kas werd ook nog gepraat. Dit moet beter worden. Voorgesteld werd de contributie van f 0.10 tot f 0.25 te verhogen. Het bestuur dit voorstel niet over, omdat dit punt niet op de agenda stond, wel zal zich er zo spoedig mogelijk op be raden. De voorzitter, de heer Goedhart, zegde toe, dat een voorstel tot contribu tieverhoging op de najaarsvergadering officieel ter sprake zal komen. Ook werd nog aandacht besteed aan de zangersavonden. Men hoopt er in het na jaar twee te houden, en wel in de Geref. kerk van Oude Wetering en in de GereL kerk van Sassenheim. Dit moet natuur- lyk nog worden aangevraagd. Die te Oude Wetering zou in October plaats vinden en die te Sassenheim omstreeks November. Weer 150 Ned. vrijwilli gers naar Korea Tegen 26 Mei a.s. zal een groep var ongeveer 150 Nederlandse vrijwilligers, tezamen met 250 Belgische vrijwilligers uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Met dit aflossingsdetachement zullen o.m. de veldprediker ds H. J. Diekerhof en de aalmoezenier H. B. Schins m Tot dusverre zyn per vliegtuig 19 per schip 228 vrijwilligers naar Korea vertrokken ter aanvulling en aflossing van het oorspronkelijk 636 man tellende Nederlandse Korea-detachement. Dc nieuwe groep brengt het aantal vrijwil ligers. dat voor aflossing en aanvulling is bestemd op 397 man. De gelegenheid voor aanmelding als vrijwilliger staat nog steeds open. De vierde Britse divisie naar Duitsland Een woordvoerder van het Engelse Rijnleger heeft medegedeeld, dat Britse zesde pantserdivisie naar Duitsland zal worden gezonden. De datum is nog niet vastgesteld. Dit zal de vierde Britse divisie zijn, die Duitsland wordt gestationneerd. tweede infanterie- en de zevende pantser divisie waren de permanente bezettings troepen. Dit jaar was reeds de elfde pantserdivisie aangekomen als eerste phase van het Engelse versterkingsplan Europa. Een mens x"n lust, een mens z'r leven. De Oostenrijkse evenwichtskun stenaar Helmuth Horlands voert dit leven sinds Dinsdagmorgen vroeg op 12 meter hoge staaldraad te Stockerau. Hy wil proberen een wereldrecord te vestigen.... Visserijgolfjes Programma voor vlaggetjesdag Het programma voor de IJmuidense vlaggetjesdag op 19 Mei ai. is als volgt samengesteld: uur: allegorische optocht, vertrekt het station Velsen-IJmuiden-Oost; uur: toespraak en hysen van de be- drijfswimpel op de KW 39; 55.30 uur: binnenkomst hospitaal-kerkschip ,.De Hoop" en onderzoekingsvaartuig „An- thonie van Leeuwenhoek", die ligplaats nemen bij de gepavoiseerde schepen; 8 uur: concert op de kop van de haven; 9 uur: floodlight op de vlaggende vloot. De Donderdagmarkt Naarmate het weekeinde nadert schij nen de waarderingen voor de rondvis af te nemen. De grote zwarte koolvis daal de zelfs tot f 30.50 per kist en ook de grote kabeljauw boekte slechts f 90 tot f 100 per 125 kg. Met de makrelen was het weer niets. Konden de grote levende kwaliteiten nog prijzen van f 29 tot f 25 bedingen, de lichtere soorten gingen weer naar de vismeelfabrieken. De plat vis alhoewel minder in trek wist toch nog redelijke noteringen te boeken. Groot middelschol bracht het tot f 66, terwyl de kleine schol II varieerde van f 32 tot f 30 per kist. De tongsoortcn bleven onveranderd met f 2.55 voor de grote en f 0.84 per kg voor de kleine tong. De totale aanvoer van de Donder- dagmarkt beliep ruim 5373 kisten. Opbrengsten De Claes Compaen, die gisteren aan de afslag was. boekte voor een 23-daagse reis naar IJsland een opbrengst van f 31.190. De Hoop met een 14-daagse reis besomde f 18.100 en de Claesje voor een 13-daagse reis f 13.080. Van de loggers en kotters was de KW 10 de hoogste met een eindresultaat van f 4860. De KW 114 en de KW 17 besomden verder nog f 3860. De aanvoer van vandaag Vandaag waren aan de afslag de traw lers Batavia met 1400 kisten en Eveline met 1570 kisten en enkele stijve kabel jauwen. Ook waren er enkele kotters. In t i uit Gisteren kwam binnen de KW 18 en naar zee vertrokken de KW 35 en de KW 66. Vooruitzichten De vooruitzichten van de trawleraan- voer voor de volgende week geven aan vankelijk nog een mime aanvoer te zien. Later in de week kunnen door de ruim ten in de vertrekdata geringere aanvoe ren worden verwacht Wat betreft de loggers kunnen voor Dinsdag grote aan voeren worden verwacht, temeer omdat enkele overweekse loggers deze week niet marktten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3