Duizenden angstige burgers vluchtten opnieuw uit Seoel Fantastische keer in tweekamp Botwinnik-Bronstein NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 10 MEI 1951 De geschiedenis heihaalt zich Op alle manieren tracht men over de Han te komen (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) SEOEL, April 1951. Seoel is er vol van. In primitieve winkeltjes, aan de stalletjes met levensmiddelen temidden van de puinhopen en in de vuile kampongs achteraf, vertellen angstige mensen elkaar het slechte nieuws. „De Chi-, nezen komen weer..." Oude mannen met lange dunne pijpen knikken bedachtzaam. Vrouwen en kinderen luisteren met onrust op hun gezich ten. „Waar zijn ze...?" „Twintig kilometer van hier...l" „En...?" Men weet niet wat de toekomst brengen zal. Maar men is allerminst gerust. Uit het Noorden komen lange convooien. Vluchtelingen vandaar vertellen, dat het leger op de terugtocht is. En dat voorspelt in ieder geval weinig goeds. Hpt is vier maanden geleden, dat koude, winterse dag door met het bouwen van een houten nood brug om de vluchtelingen aan de over kant le krijgen. „Het is enormbekent een Ameri kaans officier belast met de zorg vooi de burgerbevolking. „Enig idee van het aantal „Duizenden en duizendenluidt het vage antwoord. Er is echter geen sprake van paniek. Alles verloopt volkomen delijk. Wel tracht men op alle manie over de Han te komen. Als er een Kore aanse vrachtauto in de buurt komt stroomt iedereen erheen en probeert i te rijden. En er wordt ook gedrongen een plaats op een bootje. Koreaanse mili tairen houden de mensen met stokken geschreeuw in bedwang en tegelijkertijd Seoel op hetzelfde gevolg er telingen het Zuiden opgeschrikt werd. Als stroomden duizenden vlucn- de Han over om zich in n veiligheid te stellen. Toen de stad ongeveer zes weken geleden be vrijd werd, waren er niet veel mensen over. Ondanks het verbod van de rege ring zijn sindsdien weer duizenden bur gers naar de stad teruggekeerd. Een voorlopige telling wees uit, dat de be volking weer tot vierhonderdduizend zielen aangegroeid was. Velen van hen hebben er echter bittere spijt van de waarschuwing in de wind geslagen te hebben. Eindeloze stroom Seoel stroomt weer leeg. Overal pakken de mensen hun scha mele bezittingen bij elkaar en makc-n zich klaar om hun woningen opnieuw te verlaten. Het is meestal niet veel wat ze in de steek laten. Een beschadigd huis waar de vensters vervangen zijn door planken of stukken karton van oude dozen. Maar het was voor hen in ieder geval een onderdak. Nu sluiten ze de deur weer met een stuk touw of ijzer- draad en scharen zich opnieuw in het leger der daklozen. Sommigen zijn de gelukkige bezitters van een handwagen of een klein trekkarretje. Ze pakken er alles op plus de kleinste kinderen en moeilijk ter been zijnde familieleden. Het is op zichzelf een lachwekkend ge zicht een oude man met een lange, grijze baard in een speelgoedwagentje te zien zitten. Maar het zijn tragische omstan digheden, die ertoe leiden. Het laatste jaar kennen deze mensen geen rust en veiligheid meer. Vier keer is de stad in andere handen overgegaan. En steeds was het de burgerbevolking, die het meest te lijden had van de verandering. Nu dreigt er opnieuw gevaar. Ze kunnen natuurlijk blijven en het risico van een communistische bezetting nemen. Be meesten willen dat echter niet. Ze heb ben er een angst voor, ook al bezitten ze in deze wereld niet veel meer dan hun eigen leven. En dus trekken ze op nieuw naar het Zuiden. Als zwervers De straten zijn vol vluchtelingen. Ze komen van alle zijstraten op de verkeers weg, die naar de Han leidt. Een lange, stille stoet van zwijgende mensen. Sommi gen hebben enorme pakken op hun rug. Steunend op een stok lopen ze voorover gebogen over de ongelijke straat. Ande ren hebben niet veel meer dan een bonte zakdoek aan een stok over de schouder. De vrouwen balanceren grote bundels op haar hoofd. Velen torsen bovendien nog een kind in een draagdoek om het middel gebonden. Andere kinderen volgen aan de hand. Ook zij hebben een bundel of een rugzak bij zich. Voetje voor voetje beweegt de stroom zich naar het Zuiden. Als een eindeloze stoet zwervers. En over de rijweg haalt het militaire verkeer hen in. Lange convooien van bestoven trucks vol militairen en huisraad. Drietonners, Jeeps, tanks, artillerie. De mannen zien er vuil en ernstig uit. Min of meer apathisch liggen ze op de bagage. De burgers kijken hen zwijgend na. En ongetwijfeld trekken hun eigen conclusies uit het schouw- SP,eHello....l" Een klein meisje langs de weg roept hen toe. Een paar dagen geleden niets bijzonders. Iedereen Het was vroeg op een stralende voorjaarsdag, dat Seoel opgeschrikt werd door het bericht van het Chinese offensief. Afred van Sprang was in de stad en beschrijft in bijgaand artikel hoe de bevolking stil en geslagen be sloot opnieuw te vluchtten voor de dreiging van een communistische be- het als er militairen voorbijkwamen. Maar nu valt het op. En er is niemand die lust heeft de groet te beantwoorden. Gedrang De oever van de Han ziet zwart van de gelegenheid steken. Verleden week was de Zuidelijke oever vol. Nu is het de Noordelijke. En nog steeds zjjn de twee bruggen voor het burgerverkeer gesloten. De enige manier om aan de overkant te komen is met een van de kleine bootjes. Men is echter bezig gaan mannen met D.D.T.-spuiten rond bestuiven de vluchtelingen in een poging om besmettelijke ziekten en vooral typhus zoveel mogelijk te bestrijden. Het is alles een tragisch schouwspel. Die stromen mannen en vrouwen en Seoel riep kinderen bepakt en bezakt op weg naar het Zuiden. Tegelijkertijd die van voertuigen en troepen in wolken van verstikkende stof eveneens Seoel verla tend. Ambulances met de koplampen aan snellen over het midden van de weg om de eerste slachtoffers van het offensief naar de hospitalen te brengen. Op de Duizenden vluchtelingen wachten op trottoirs staan de zwijgende achterblij vers, die om de een of andere reden Seoel niet „in de steek willen laten". „ChinezenChinezen Met angst in hun ogen roepen ze ons aan als we voorbijrijden. Het is de vraag, die allen bezighoudt. En waar niemand een antwoord op weet. Althans nu niet. Wqilke soorten van lijsters Merel, zanglijster en grote lijster Let op het uiterlijk en op de zang Onlangs animeerden we onze lezers, de heer Jaap Taapken vragen te stellen over de natuur in en om Leiden. Een van de eerste verzoeken, die binnenkwamen, gold een kwes tie. die voor velen leeft: „Welke soorten van lijsters zijn er nu eigen lijk?" De heer Taapken beantwoordt deze vraag gaarne en ziet verdere verzoeken met belangstelling tege moet. Opmerkend, dat we in onze omgeving eigenlijk drie lijstersoor ten hebben, die hier algemeen broedvogel zijn, gaat hij dieper op de zaken in op zijn eigen wijze, die onze lezers zo weten te waarderen. De bekendste van de drie is wel de m e rel of de zwarte lijster. Voor velen is hier sprake van- verwarring, omdat men zich de merel algemeen alleen zwart met een gele snavel voorstelt. Het wijfje, dat bruinzwart en hier en daar gevlekt is. wordt door de meeste men sen ..lijster" genoemd, evenals de jonge merels, die wel od het wijfje van de merel lijken- De merel is een zeer algemene broed vogel, die zich aan het stadsleven heeft aangepast en heel dicht bij onze wo ningen wordt gezien De merels leven van wormen en larven, die zij op de grasvelden van onze tuinen en parken al hippend zoeken. De zang is vol en melodieus gelijkmatig van toon. Na de merel is de zanglijster wel de meest algemene lijstersoort, die we in onze stad overal ook zingend kunnen horen. Harder, wisselender en scheller is deze zang. De zanglijster zingt alsof hij „matiètje-mariètje" roept en is hoger Geen tachtigjarige „koude oorlog". Bij de debatten over het beleid generaal Mc Arthur op Korea is me de onverkwikkelijke atmosfeer verzeild geraakt van „het is niet" en „het is wel". De geschiedenis zal wel uitmaken, wie, gelijk heeft gehad in deze oorlog op Ko rea, de generaal Mc Arthur, die direct wilde doorbijten of de politicus Truman, die over dit Koreaanse appeltje lang wil de doen, „om tijd te winnen". Het m waardige is echter, dat het Kremlin deze Westelijke manoeuvre om tijd winnen' ook op de hoogte blijft en er xijr. houding naar kan bepalen. Dit argu ment, zo bij herhaling uitgesproken, kan voor de Sowjet-Unie zelfs een aanleiding Xijn, tot nieuwe daden van aggressie. Tru man, Marshall, Dean Acheson schreeu wen het nu wel van de daken, dat in geen geval uitbreiding wenst va Koreaanse conflict, maar tegelijkertijd publiceert het Amerik. ministerie Buit. Zaken een brochure, waarin gewe zen wordt op de perfide actie Russische propagandadienst. Het doel der Sowjets, zo wordt betoogd, is omloop brengen van leugens, het vreemden van naties en het haat zaaien tussen rassen en klassen. Gesteld dat men er werkelijk in slaagt op Korea de zaken te regelen en dus de oorlog te beperkenzal dan de Russische propagan- dadiest „bekeerd" kunnen worden tot het publiceren van lofliederen op het State Department en de Westelijke bondgeno ten? Het is maar een vraag, die toch belang is. Immers met een beperking de oorlog tot Korea alleen, is er in feite nog heel weinig opgelost. Wij kunnen trouwens niet genoeg her halen, dat de Ver. Staten, daarbij ge steund door de Ver. Naties, in de eerste plaats op Korea hebben ingegrepen, om dat het ging om het eiland Formosa, dat in geen geval in handen van communis-, ti$ch China mocht vallen. Immers dan zou er een bres gestoten zijn in de defensie gordel in de Stille Oceaan. Vandaar, dat Truman ook aan- stuurt op een over eenkomst met Australië en Nieuw Zee land voor een veiligheidssysteem tegen aggressie in dit levensbelangrijke StiUe Oceaangebied. Vandaar dat Truman ten apoedigste een vredesverdrag met Japan wilde afsluiten, waar juist McArthur de psychologische, politieke en militaire basis voor had gelegd. Maar wat zien wij nu? Ook thans weer tracht het Kremlin verdeeldheid te zaaien •nder de Westelijke mogendheden. 't Verklaarde uitzicht mers, tussen de Ver. Staten en Groot- Brittannië bestaat verschil van mening inzake Formosa, waar Engeland tenslotte geen bezwaar heeft dit eiland aan munistisch China over te dragen. Terwijl Amerika communistisch China niet heeft erkend en dit ook zonder meer geen zetel in de Ver. Naties wenst toe te kennen, was Engeland een der eerste landen, die Mao Tse Toeng, pour ainsi dire rood 1 Mei tulpje offreerde, door het communistische regiem te erkennen. Het ligt dus voor de hand, dat waai Sowjet-Unie een nota afschoot, waarin wordt voorgesteld, in gezelschap van Rood China om de ronde tafel te gaan zitten over een Japans vredesverdrag, zulks Britse interesse en Amerikaans mis gen zal verwekken. De jongste verklaring van President Truman, dat de vrije landen de opmars het communisme in Azië tot staan hebben gebracht en de samenzwering het Kremlin over de gehele wereld zware slag toegediend, dient men daarom te nemen met een korreltje zout. Kenne lijk is deze ontboezeming bestemd voor de huishoudelijke Amerikaanse propaganda. Ditzelfde geldt voor de, door Truman ge signaleerde „tekenen van spanning en on rust achter het IJzeren Gordijn", als zou den de Russische zaken niet meer naar marcheren. Zelfs al zou de Rus sisch—Chinese politiek van verovering op Korea hebben gefaald, zelfs al zou op den duur het Westen tegen aggressie opgewas- blijken te zijn, dan nog moet mer met McArthur instemmen, dat de grootste vijand voor de democratieën het interna tionaal communisme blijft. Dezer dagen heeft de „New York imes" er nog op gewezen, hoe op de irste Mei door het Kremlin weer leer stellingen verkondigd werden,, die syno- zijn met militairisme en imperia lisme, met aggressie, slavernij, geestelijke lichamelijke dood. Maar de, door het Internationale communisme gepredikte vrede" betekent slechts oorlog en heel de Sow jet-politiek is slechts een loflied op wreed despotisme. Hebben niet de Rus hun bezettingszone in Duitsland ver anderd in een communistische vazalstaat? Lijkt niet de Volkspolizei ais twee drup pels water op de vroegere Gestapo? Ook te Praag werd evenals te Moskou een in drukwekkende parade gehouden, onder de regie van Russische militaire machts hebbers. Het conservatieve Engelse blad de Cimes" is eveneens van oordeel, dat de Sowjets een steeds uitdagender hou- Het kleed van de zanglijster verschilt geheel met die van de merels. Rug en vleugels zijn lichtbruin met een prachtige groenige glans, terwijl de borst zeer lichtgrijs is met bruine vlekjes Ook het nest van de zanglijster is direct te onderscheiden van dat van de mereL Het is komvormig en geheel met aarde of leem bemetseld van binnen. Daarin liggen dan vier hemelsblauwe eieren met zwarte spatjes, terwijl de merel donkerder-blauwgroene eieren heeft met roodbruine vlekken, die een groter deel van het ei bedekken dan de zwarte „inktspatjes" op de hemelsblauwe eieren van de zanglijster. Bij de merel ontbreekt het komvor mig model en de ingenieuze bemetselde binnenkant van het nest. Welnu, voortaan zult u dus wel de zanglijster van de wijfjes- of jonge merel kunnen onderscheiden en mis schien zal het verschil van zang ook niet zo moeilijk te ontdekken zijn. Tenslotte hebben we nog de grote 1 ij s t e r, iets minder algemeen, maar de laatste twee decennia sterk uitge breid en soms plaatselijk zeer algemeen geworden. Dit is een broedvogel van grote par ken en tuinen, van boomgaarden en van onze duinranden. De naam zegt het al- dat deze grote lijster groter is dan de merel en de zanglijster. Met de laatste heeft hij veel gelijkenis. De grootte, de Botwinnik won 23ste partij l Laatste partij moet beslissing over wereld titel brengen Duizenden opgewonden schaakliefheb bers hebben Botwinnik bij het verlaten het strijdgebouw gisteren een dave rende ovatie gebracht voor de prachtige overwinning, die hij in de afgebroken 23ste partij na schitterend spel boekte. Bronstein stond bij het afbreken een pion voor, maar in positioneel opzicht Prins Bernhard inspecteerde gisteren in de tuin van het Paleis Soestdijk t.g.v. het le lustrum van de Wegenwacht het gehele corps van 105 „gele rijders". De Prins begeeft zich langs de opgestelde wegenwachten. Zilveren molen L. F. C. voor U.V.S. Finale van het toumooi had ener verend verloop Beslissing moest door strafschoppen verkregen worden Een daverend eerste kwartier van Quick Boys en een even daverend slotoffensief van U.V.S. in het laatste kwartier vormden een waardig begin en einde van de aantrekkelijke finale om de zilveren molen van l.f.C., die door ruim 6000 toeschouwers werd bijgewoond. Toen scheidsrechter v. d. Klugt echter het laatste fluitsignaal had gegeven, ontstond er in het veld verschil van mening over het punt hoe men de winnaar van deze finale, die in een 22 gelijk spel was geëindigd, zou aanwijzen: door verlenging of door strafschoppen. Na veel geharre war werd het strafschoppen. U.V.S. nam die beter en kwam daardoor in het bezit van het kleinood. Quick Boys kreeg een tik Zoals gezegd, was het een aardige, aan trekkelijke wedstrijd. Wel is waar speel de U.V.S. technisch beter dan de gasten, dezen wisten door hun onversaagd zwoegen en lange trappen de balans aar- .n evenwicht te houden. Ze hielden de bal echter te weinig langs de grond bovendien liepen ze elkaar in hun ijver vaak in de weg. Quick Boys liep enorm hard van sta pel. De Leidse verdediging moest in het eerste kwartier al haar kwaliteiten naar n brengen om een achterstand van paar doelpunten te voorkomen. Na 5 minuten spelen loste de naar rechts gezwenkte v d. Oever een keihard schot. v. d. Putten niet onder controle kon krijgen. M. Verdoes was er vlug bij en liep de bal in het net: 01. De Katwijkers, aangemoedigd door dit succes, bleven komen. V. d. Put ten kon een keihard schot van v. d. Oever net corner tippen en even later wist hij door tijdig uit te lopen De Vreugd een scoringskans te ontne men. Nog wat later had hij even wel de hulp van Breton van Groll nodig, die, op de doellijn staande, een ingeschoten bal met het hoofd retour neerde. De in het nauw gebrachte Leidse stopper, Devilé, dwong zijn doelman een teruggespeelde bal over de lat te tippen. Na dit voor de Leidenaars niet onfor tuinlijke begin, kwam er even een omme keer in het strijdtoneel. De oorzaak daar- lag bij Van Beelen van Quick Boys. Toen deze aarzelde met wegwerken, kon Verhoogt een listige boogbal voor het doel van Bauw plaatsen, Kantebeen liet de bal lopen voor Blom en die had geen moeite gelijk te maken: 11. Nog bovenzijde die veel meer naar het grijs bruine gaat (vooral in de vlucht op vallend! en op de lichte borst de don kere vlekken, die van onderen groter zijn dan van boven en niet pijlvormig zoals bij de zanglijster, kunnen we wel de beste kenmerken noemen. Witte pun ten aan de buitenste staartpennen en een over de gehele linie lichtere indruk wijzen toch op duidelijke verschillen. De zang is al heel vroeg in het voor jaar luider, helderder klinkend en min der afwisselend dan die van de zang lijster. drie Op de trek en in de winter bezoeken ons nog drie andere lijstersoorten: de koperwiek, de kramsvogel en de bef- lijsler. Het zijn alle drie broedvogels uit het hoge Noorden. De koperwiek is. gelijkend op zijn neefje de zanglijster, wel de kleinste der lijsters, met duidelijke roestbruine okselveren, die zelfs bij een zittende vogel duidelijk waar te nemen zijn. Bij strenge koude zijn zij soms wel in onze tuinen te vinden. En in de trek- tijd horen we bij heldere nachten vaak het heldere, hoge „tsiet. tsiet", de trek roep van overvliegende troepjes koper- In het open veld, in polders en bouw land kunnen we in het najaar en in de winter troepjes kramsvogels ont dekken Ook gelijkend op de zang- en grote lijster, maar duidelijk te onder scheiden door de blauwgrijze schedel en ding aannemen, die beangstigende vormen krijgt. Geeft de houding der Russen te Parijs enigerlei waarborg dat men daad werkelijk op een vermindering der span ningen wil aansturen? Misschien had McArthurs krachtdadiger ingrijpen in Azië wel ten doel, Europa tachtigjarige „koude oorlog" te be sparen! grote lijster stuitveren, diepbruine vleugel dekveren en de typische roep ,.tjak. tjak.tjak". Tenslotte komt in een klein aantal, o-a. langs de duinenrij, elk voor- en na jaar een aantal beflijsters door ons land getrokken. Het is altijd een bof. die mooie op merels gelijkende lijsters te zien, met een helder witte bef- Enkele weken geleden werden ze nog gezien. Meestal blijven ze hier niet lang op doortrek, maar laten ze zich langs de binnendulnrand nog wel een een enkele maal in kleine troepjes zien. Tenslotte is er nog een handvol soor ten zeer zelden in ons land geobserveerd, waarom het onnodig is, er hier verder over uit te weiden. Dezer dagen ontving ik van de heer Vonk te Koudekerk aan den Ryn een te lefoontje dat zich bü hem in de buurt de laatste week een grote vlucht schuwe lüsterachtige vogels ophield. Dezelfde dag was ik in de gelegenheid met hem naar de boomgaard te gaan waar zü geregeld te zien waren en konden we nog twee van deze vogels ontdekken. Het bleken nog vrij laat in ons land ver toevende kramsvogels op doortrek naar het Noorden te zijn. Vermoedelijk was de grote troep weer vertrokken en be staat er een kleine kans dat deze twee een poging tot broeden zullen onderne men. Kramsvogels werden maar zelden in ons land broedend aangetroffen. Jaap Taapken Rumoer om Nederlandse sleepboot in Washington De Republikein Havenner heeft gepro testeerd tegen het feit, dat de Ameri kaanse marine gebruik gemaakt heeft var de diensten van een Nederlandse sleep bootonderneming voor het overbrengen een droogdok van Guam naar Long Beach in Californië. Hij acht het onjuist sen buitenlandse sleepboot zo'n kar-| wei opknapt. Quick Boys kreeg door dit doelpunt /en een morele tik en U.V.S. greep zijn kans om het spel te verplaatsen. De Leidse verdediging kwam daardoor op toeren en had de Katwijkse aanval met de zeer beweeglijke v. d. Oever hoofd, aardig in haar greep. Tegen de rust verslapte het spel iets en zonder verdere doelpunten ging men theedrinken. De tweede helft begon voor U.V.S. zeer hoopvol. Direct na de aftrap liet M. de Wolf de blauw-witte aanhang juichen: 21. Quick Boys zette toen de tanden op elkaar en na 9 minuten spelen be kroonde A. v. d. Oever een aanval ovei rechts. Vol wisselende kansen Vol wisselende kansen ging de strijd, die het publiek in zijn ban hield, verder. Belde defensies hielden kranig stand. Een kwartier voor tijd zette U.V.S. alles op alles om de overwinning uit het te slepen. Bauw, uitstekend geassisteerd door stopper Verdoes en Schaap, hield zich eéhter kranig. Een minüut voor einde dacht menigeen, dat Sloos met m hard schot U.V.S. alsnog aan overwinning zou helpen. Bauw evenwel niet. Op werkelijk fraaie wijze wist hij redding te brengen. De periode tussen het eindsignaal het nemen van strafschoppen was weinig verkwikkelijk. Ten slotte ging het feest" voor het publiek dan toch door. U.V.S. passeerde Bauw tweemaal en Quick Boys had bij v. d. Putten slechts eenmaal succes. Door de ontembare opmars publiek naar het doel, waar de straf schoppen werden genomen, werd knaapje onder de voet gelopen. De E.H.D. moest eraan te pas komen. Alzo een minder prettig-slot. Valken Boys kampioen IA afd. Leiden De promotie van Valken Boys naar de 4e klasse van de L.V.B. is een feit ge worden. De protestcommissie van de af deling Leiden van de K.N.V.B. wees gisteravond namelijk het protest var „Koudekerk" over het niet toekennen van een doelpunt in de wedstrijd tegen Rouwkoop af. waardoor de stand 33 bleef en Valken Boys kampioen werd. Onze gelukwensen, Valkenburgers! Prins favoriet te Bad- Pyrmont De uitslagen van de afgebroken par- jen te Bad Pyrmont zijn: KübartPirc 01; MatanovicKramer 10; UnzickerMatanovic 10; Grob— Golombek 01; AitkenGligoric 01: KramerBogoljubouw 01. De stand na 10 ronden is: Matanovic Gligoric 8 (uit 10); Prins 7(9): Unzicker 7 (9); Bogoljubow 6% (10); Golombek 6 (9); Pirck 5 (9); Kramer 4Vz (9); Grob 4 (9); Aitken 3% (9); Donner 3 (9); Paoli en De Maura 2 (10); Kübart en Pomar 1% (9). Onze schaakmetfewerker tekent hierbij Na het uitspelen der hangpartijen heeft Prins de leiding weer moeten afstaan, doch alleen omdat Matanovic en Gligoric partij meer speelden dan hij. In liespunten gerekend staat Prins er thans het best voor. Hij verloor nog slechts 1 punt, terwijl Matanovic, Gligoric en Unzicker ieder reeds 2 punten kwijt zijn De verschillen zijn dus wel uiterst gering Het programma van Prins in de komende dagen is echter iets lichter dan dat van zijn concurrenten. Er is dus nog alle kans. dat hij de eerste plaats zal behalen. Een eervol resultaat is in elk geval zeker! Kramer is wat teruggevallen door twee opeenvolgende nederlagen tegen Mata- en Bogoljubow. Nu, dat is geen schande. Deze spelers worden geacht sterker te zijn dan hij. Toch is Kramer tot dusverre bijzonder meegevallen. Met Donner blijft het treurig gesteld, ijn score is beslist niet in overeenstem- mocht aan het spel van Botwinnik da voorkeur worden gegeven. In de tweede séance maakte de wereld kampioen schitterend gebruik van de goede posities, welke zijn raadsheren in- en. hetgeen hem de overwinning be zorgde. Na de 23ste partij hebben beide grootmeesters nu 11% pnt. Morgen wordt de 24ste en laatste partij gespeeld Bronstein moet winnen om de titel te ;roveren, met remise blijft Botwinnik titelhouder. Het verdere verloop van de 23ste partij as als volgt: Wit: Botwinnik. Zwart: Bronstein. 42. Rg3d6 Pa5c6 43. Rd3—bl Kg6—f6 44. Rd6g3 f5xe4 45. f3xe4 h7—h6 46. Rg3—f4 h6h5 47. e4xd5 e6xd5 h2h4 Pa6b8 49. Rf4—g5t Kf6f7 50. Rbl—f5 Pc6a7 51. Rg5—f4 Pb8—c6 52. Rf5d3 Pa7—c8 53. Rd3—e2 Kf7g6 54. Re2d3tKg6f6 55. Rd3—e2 Kf6—g6 56. Re2—f3 Pc6—e7 57. Rf4—g5 Bronstein gaf in de volgende stel- Wit: Kc3, Rf3 en Rg5. pionnen a4. d4 h4. Zwart: Kg6, Pe7 en Pc8, pionnen b7, b6, ming met zijn kunnen. On^e enige troost is, dat hij thans nog uitsluitend de laagst geplaatste deelnemers moet ontmoeten. Mocht hij tegen deze een goed resultaat boeken, dan kan hij er nog draaglijk afkomen. Wij geven hieronder de winstpartij van Prins tegen De Moura. Wit: De Moura. Zwart: Prins. Spaanse partU. 1. e4, e5; 2. Pf3. Pc6; 3. Lb5, a6; 4. La4, Pf6; 5. 0—0, d6; 6. c3. Ld7; 7. Tel, h6; 8. d4, b5; 9. Lc2, g5; 10. d5. Pce7; 11. Pbd2, Pg6; 12. Pfl, Lg4; 13. Pe3, Lh5; 14. Pf5, g4; 15. P3h4, Pxh4; 16. Pxh4 g3; 17. Pf3, gxf2t; 18. Kxf2, Pg4t; 19. Kgl. Pxh2; 20. Le3, Lxf3; 21. gxf3, Dh4 en wit gaf het op. Advertentie VA L UW <^i GARETTEN LEV E ranoER NIETALTËmarp ALS H'j O ETEN MEEL. ENKELE KEER NIET AAN ONIONCLVS HELPEN KAN ZE Z'JN NU EENMAAL EERDER UÏTVERKOCHFO AN ANDERE MERKEN QJniom&lid) uc/imt. union cu/ö i$ m.to"Tobacco- Verrassende zege van Haags elftal (4-2) op pittige Zwaluwen Prachtige doelpunten in aantrekkelijke match (Van een onzer In een vrij aantrekkelijke wedstrijd met mooie doelpunten heeft het Haagse elftal zonder Van der Vegt en Kune- man gisteravond op een druk bezet Houtrust een verrassende 42 overwin ning behaald op een Zwaluwenploeg, die als volgt was samengesteld: doel: Van Diest (H.D.V.S.); achter: v. Oord (Vole- wijekers) en Albers (Vitesse); midden: Klaassens (V.V.V.), Bak ('t Gooi) Feld- man (A.F.C.); voor: Vermunt (R.B.C.), Bruininx (R.B.C.), Van der Ley (Leeu warden), v. d. Kuil (V.S.V.) en De Graaf (V.S.V.). Verrassend was de Haagse zege, om dat het hier in 't begin helemaal niet naar uitzag. De geelgroene achterhoede had in de eerste helft alle moeite met de jonge, snelle Zwaluwenaanvalslinie, die reeds binnen een kwartier de stand op 20 had gebracht door de handige Van der Kuil en zijn clubgenoot De Graaf, die samen menige fraaie combinatie op zetten. Maar de Haagse ploeg kwam er steeds beter in en vooral na het fraaie eerste doelpunt van Clavan, die vlak na de hervatting van rechts scherp naar binnen sneed en een vurige kogel loste, keerden de kansen. Zwarts (Schevenin- gen), als aanvalsleider te langzaam en weinig doorzettend, wist de partijen op gelijke voet te brengen (22), waarmee de spanning steeg. Den Haag, hierdoor gestimuleerd, kreeg nu steeds meer over wicht, en zo veel als de Zwaluwen voor de rust Van der Land's doel bestookten, zo weinig keren konden zij nu tot diens heiligdom doordringen. En lukte hen dit wel, dan was er de nu parate Haagse achterhoede, waarin Walhain uitblonk, die het gevaar wist te beperken. Uit een verslaggevers) fraaie pass van de, overigens lusteloze, Langelaan naar Röhrig, werd de Haagse meerderheid verder in doelpunten uit gedrukt. Met een beheerts boogschot over de uitgelopen keeper gaf Röhrig stadgenoten met 32 de leiding. De vierde Haagse goal met de treffer Clavan misschien de mooiste momenten uit de wedstrijd werd geboren uit feilloze pass van de technisch goede Clavan de motor van de voorhoede Röhrig. Hier werd weer bewezen hoe gevaarlijk het open spel kan zijn. verdediging werd uit elkaar getrok ken, Röhrig tikte door naar Zwarts, en deze schoot vallende zuiver in de rech terbenedenhoek in (42), waarmee Haagse elftal onverwachts nog een diende zege behaalde. De wedstrijd werd gespeeld tb.v 'oetballersfonds. „Morphy" verliest van L.S.G. De jaarlijkse wedstrijd tussen het stu denten schaakgezelschap „Morphy" en het L.S.G. is ook nu weer door het L.S.G. gewonnen, en wel met 3—17. Nederlaagwedstrijden „De Sleutels" Gisteravond vond de tweede ontmoeting plaats in het „De Sleutels"-tournooi, waarin LDC II de strijd aanbond tegen „De Sleutels". De Leiderdorpers misten "n speler aan bord 4. terwijl zij bovendien een drietal reserves hadden opgesteld. Toch heeft LDC goed partij gegeven; een 128 nederlaag was voor ben zeker niet slecht te noemen. De gedetailleerde uitslag is: J. Slinger land (De Sleutels)J. van Sandfjk (LD CII) 1—1; W F OlivierC de Koning 1—1; C J Koree—A Kruidenier 1—1; T. Schildn.o. 20; J de VinkA Spies 11; H BrouwerJ Goedhart 20; Joh. TolB Hoogervorst 11; N Wassenaar G Dompering 20; I PauwF Bosman 11; J Pauw—C Degenaars 02. De vol gende wedstrijd vindt plaats op Woensdag 16 Mei a.s. tegen LDV II, eveneens des avonds kwart voor 8 in „Toonkunst". De grote regenval van de laatste da gen ln het Noorden des land is oorzaak, dat het vliegveld Eelde voorlopig is ge sloten. Er is ruim 50 mm water gevallen en het vliegveld is zo drassig geworden, dat landen onmogelijk ls. „Match ot the year" Engelands voetbaleer in de laatste 10 minuten gered Argentinië leidde met 10. maar verloor met 21 van de achterhoede der gasten, waarin de doelman Rugilo een fantastische par tij vertolkte, waren hier de oorzaak van. Men kreeg bij tijden de indruk dat d« Engelsen nimmer zouden scoren, alhoe wel ze voortdurend in de aanval waren. In de laatste 10 minuten echter werd hun volhouden beloond en kwam het Engelse overwicht toch in doelpunten tot uitdrukking. De rechtsbinnen, Morten- sen, scoorde de gelijkmaker onder een storm van toejuichingen en even later bracht mldvoor Milburn de stand op 2—L Engeland heeft zijn ongeslagen record voor thuiswedstrijden tegen buitenlandse nationale ploegen kunnen handhaven door met 2—1 van Argentinië te win nen. Maar het was een dubbeltje op zijn kant. De Argentijnen namen in de eerste helft de leiding door hun rechtsbuiten Mario Boye en stonden ongeveer 10 mi nuten^ voor het einde nog steeds met Onzuiver schieten van de En- 1—0 gelse voorwaartsen, die overigens ook nogal eens pech hadden, want meer dan eens troffen knalharde schoten de paal. en niet te vergeten het schitterende spel

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3