Jlicutue £riitó ctfe GTmimnl Na de regering trekt ook omroep voorlopig van televisie terug zich De hemel zag zwart van de golven vliegtuigen Eisenhower landde op Schiphol en reed naar de Keukenhof Wist U WOENSDAG 9 MEI 1951 BUREAUX Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Advei tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIEN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9219 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticf) is ghtbleoen oiyn faert to tegfjenspocf Verpleegsters vragen bijzondere aandacht OP LOSSE SCHROEVEN Zal nieuwe zender Lopik straks door Philips worden gebruikt? DE OMROEPVERENIGINGEN hebben haar toezegging tot deelneming aan het televisie-experiment voorlopig teruggenomen en zullen zich later opnieuw beraden of haar deelgenootschap in een proefneming nog wel zin heeft. Tot dit besluit zijn zij gekomen na de gisteren reeds in een deel van onze oplage opgenomen verklaring van de Regering, dat zij niet bereid is onder de huidige omstandigheden een subsidie beschikbaar te stellen voor de verwezenlijking van de televisie en ook geen waarborg voor een mogelijke subsidie in de komende jaren kan geven. De omroepverenigingen zijn voorna melijk tot dit standpunt gekomen omdat uit de mededeling van minister Wem- mers namens de regering is gebleken, dat deze vooralsnog generlei verant woordelijkheid wil aanvaarden voor al les wat de televisie raakt en bovendien geen perspectief wenst te openen voor diegenen die zich onder deze onzekere exploitatie omstandigheden toch aan een experiment durven wagen. Zoals bekend is, hebben de omroep verenigingen in de jongste tijd herhaal delijk verklaard de eerste twee jaren ge zamenlijk met een bedrag van 1.2 mil- lioen gulden aan het verzorgen van de televisie-programma's deel te willen ne men. Nu alles vrijwel op losse schroe ven is komen te staan, en de regering kennelijk met Philips het experiment wil voortzetten, achten zij zich gerech tigd dit aanbod terug te nemen. Niet helemaal van de baan Minister Wemmers heeft namelijk op de gisteren gehouden vergadering van de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij (Nozema) enige verklaringen afgelegd, waaruit valt te concluderen, dat de televisie niet geheel en al van de baan is. Immers, al zal de medewer king van de overheid slechts op beperk te schaal geschieden, toch zal deze in houden dat het Rijk de televisiemast te Lopik voor de experimenten beschikbaar stelt en in de kosten, verbonden aan de de zendinstaHalie, zal bijdragen. Naar de minister zei, zou Philips de zender en de televisiestudio te Bussum ter beschikking van het ex periment stellen. De kosten van de ex ploitatie van de studio worden echter niet door het Rijk gedragen; zij zullen gedekt moeten worden uit bijdragen van de aan de proefneming deelnemen de instanties en uit de opbrengst van de zogenaamde „schouwgelden". In radiokringen was men hevig te leurgesteld over deze „weinig verhelde rende" beslissing. Men acht het inmid dels niet uitgesloten, dat Philips de' tele visie-experimenten op groter schaal zal gaan voortzetten, wat zou inhouden, dat Philips een belangrijk gedeelte van de zendtijd van Lopik voor zich zal opeisen. Van officiële zijde wordt echter mee gedeeld, dat met alle betrokken instan ties zal worden nagegaan op welke wijze de plannen van da regering zo goed mo gelijk tot uitvoering kunnen worden ge bracht. Daarbij zou de Nozema in tech nisch opzicht leiding blijven geven. Een breed samengesteld college van advies zou de regering in haar televisie-beleid moeten raden. Nieuwe aardtrillingen Onbeschrijfelijke paniek in El Salvador Resten van verwoeste steden worden verbrand In de getroffen gebieden van El Sal vador, waar zoals gemeld, een grote aard beving heeft plaats gehad, heerst een onbeschrijfelijke paniek. Gisteren deden rich in geheel El Salvador nieuwe aard schokken voor, waardoor de bewoners hun toevlucht in het vrije veld moesten roeken en daar de nacht doorbrachten. In Chinameca werd het zoeken naar slachtoffers met kracht voortgezet. De autoriteiten overwegen de resten van de stad Jucuapa, welke Zondag ge heel verwoest werd, te verbranden, ten einde epidemieën te voorkomen. De steden Chinameca, Santiago de Maria, Triunfo en Berlin werden, naar thans gemeld wordt, voor meer dan de helft verwoest. De telegraafverbindingen werden over het algemeen verbroken. Ook de wegen werden geblokkeerd. Ambtelijke chaos in geheel Italië Wet tegen ambtenarenstaking op komst Het gehele Italiaanse regeringsapparaat was gisteren verlamd door de 24 uurs staking van ruim 1.600.000 ambtenaren (ongeveer 60 die, zoals gemeld, hogere salarissen willen hebben. Het Italiaanse kabinet is in spoedzitting bijeengekomen om de toestand te be spreken. Communistische, socialistische en chris- telijk-democratische employé's staakten. In de havens, op de vliegvelden en in de ziekenhuizen werd het werk door een beperkt aantal mensen gedaan. Een wetsontwerp om stakingen door „dienaren van de staat" buiten de wet te stellen zal, naar men verwacht, spoedig mogelijk bij het parlement v den ingediend. Vanmorgen zou de staking eindigen. Koningin lost duiven voor padvindsters „Geheime boodschap" aan het Nederlandse volk Ter gelegenheid van de jubeldag van het Nederlandse Padvindsters Gilde, welke op 15 Mei in punteren wordt ge vierd, zullen postduiven, die zoals gemeld Is, door de Koningin in Lunteren gelost rullen worden een „geheime boodschap" aan het Nederlandse volk naar Amster dam, Rotterdam en de elf provinciale hoofdsteden brengena De postduivenbonden in de hoofdplaat sen zullen deze boodschap direct na ont vangst naar de echtgenote van de Com missaris der Koningin, dan wel naar de echtgenote van de burgemeester brengen, en dezen hebben zich bereid verklaard de boodschap ogenblikkelijk door te ge ven aan de pers en daarbij tevens het uur op te geven, waarop de boodschap ontvangen werd. De duiven worden om kwart voor elf ■s morgens gelost en de boodschap zal in de loop van de middag de plaats van vestemming bereiken. Koningin Juliana heeft mevrouw Eva Perón ter gelegenheid van haar verjaar dag een armband ten geschenke gegeven, to meldt Reuter uit Buenos Aires. Prinses Beatrix bezocht Fleur en Interieur Prinses Beatrix bracht gistermiddag een bezoek aan de tentoonstelling Fleur en Interieur in het Prinsenhof te Delft. Zij was in gezelschap van negen meisjes uit haar klas en een leraar. De Prinsesjes Irene. Margriet en Marijke in de poppenkamer van paleis Soestdijk. (Foto Willy Schurman) De spanning in Palestina Het vuren wordt niet gestaakt Syrië trommelt Arabische Liga bijeen Engeland, Amerika, Frankrijk en Tur kije hebben een resolutie bij de Veilig heidsraad ingediend. Hierin wordt het staken van het vuren in het Srisch—Israë lische grensgebied, waar gevochten wordt, geëist. De resolutie werd aangenomen met 10 stemmen vóór en 1 onthouding, melyk die der Sowjet-Unie. Ned land steunde resolutie en Von Balluseck legde er de nadruk op, dat de spanning in Palestina schijnt toe te nemen, gebeurtenissen konden, volgens hem, daar wel eens een noodlottige afloop hebben. Inmiddels heeft Israël, bij monde van de min. van Buit. Zaken, Mosje Sjarett het voorstel van de wnd. stafchef der Ver. Naties, kolonel De Ridder, strekkende dat beide partijen hun troepen uit de gedemi litariseerde zone zouden terugtrekken, verworpen. Israël is van oordeel, dat de voorstellen verder strekken dan de bepalingen der reeds bestaande wapenstilstandsovereen komst. Israël kan het voorstel, om de wederzijdse troepen uit het omstreden gebied terug te trekken, tot op een stand van 500 meter der zonegrens niet aanvaarden, en zulks om strategische redenen. Syrië heeft dringend verzocht, om een spoedbijeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga te Damas- Nieuwe klap voor Indische ambtenaren De Indonesische minister voor Perso neelszaken, Soeroso, heeft verklaard, dat binnenkort voor alle Indonesische amb tenaren een uniforme salarisregeling zal gelden. Dit geldt ook voor de Neder landse ambtenaren, die vóór de souverei- niteitsoverdracht in dienst zijn gekomen. Alleen kortverbanders kunnen wellicht hun contract ongewijzigd uitdienen als mede personen, die na de souvereini- teitsoverdracht in dienst traden. Aldus vernam de Nieuwe Leidsche Crt. Een en ander is volkomen in strijd met de afspraken van de Ronde Tafelconfe rentie. Het recht op buitenlands verlof zal blijven bestaan. Extra treinen tijdens Pinkster weekend Van Vrijdag 11 tot en met Dinsdag 15 Mei a.s. zullen de Nederlandse Spoor wegen een aantal extra treinen laten Tegen bekend voetballer 2 maanden geëist Weigerde als soldaat veldblouse dicht te maken Voor het Hoog Militair Gerechtshof werd gisteren bevestiging geëist var vonnis van de Krijgsraad, die de a malige linksbuiten van het Ned. elftal M. C., thans dienstplichtig soldaat bij de luchtmacht, tot twee maanden onvc had veroordeeld. Op 4 Februari jl zo in een Haags restaurant het aan hem door een sergeant gegeven bevel om zijr veldblouse dicht te maken en zijn strop das behoorlijk vast te knopen, geen ge hoor hebben gegeven. Op 29 Mei zal het Hof uitspraak doen. Mistig Londen verwelkomde Deens koninklijk paar Duizenden Londenaren hebben gisteren in koud, mistig weer, het Deens Ko ninklijk Paar, dat voor een officieel be zoek aan de Britse Koninklijke Familie in Engeland is aangekomen, verwelkomd. Toen het Deense schip. Kroonprinses In- grid, de haven van Dover binnenvoer, werden 21 saluutschoten gelost. Koning Frederik en Koningin Ingrid werden be groet door de Hertog van Edinburgh. Critiek op uitlating van Prins Bernhard Van Argentijns Kamerlid Reynaldo Pastor, het enige tieve lid van de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden, heeft een resolutie inge diend, waarin de door de Prins in Den Haag afgelegde verklaring, dat 70 pro cent van het Argentijnse volk waar schijnlijk de herverkiezing van president Perón wenst, gelaakt wordt. In de resolutie wordt „groot misnoe gen" uitgesproken over 's Prinsen „open lijke inmenging" in de binnenlandse aan gelegenheden van Argentinië, meldt Reuter. Pastor zei volgens Ass. Press, dat de Prins tijdens zijn recente goodwill-reis „slechts datgene heeft piogen zien en irnemen, wat de regering voorbereid id om hem te imponeren." „Hij kreeg de kans niet, met het volk echt Argentijnse dingen in contact te komen." Sprekende over de verklaring Prins Bernhard, dat Perón geen spe ciale lijfwacht heeft, vroeg Pastor: „Hoe weet hij dat? Wie vertelde hem dat?" In kringen van het Congres werd later :rklaard, dat de resolutie van Pastor zeer waarschijnlijk" zonder discussie op de lange baan zal worden geschoven. De „verschijningen" in Weert Verdachte door hoofd agent geslagen Tienduizenden Rooms-Katholieken trok ken kortgeleden naar Weert om te luiste- te zien naar de verschijningen, die de 19-jarige schildersknecht Matthieu Jacobs zou hebbep waargenomen. Maar kwamen tevergeefs. Gisteren stond Jacobs voor de rechtbank in Roermond terecht wegens belediging van een po litieambtenaar. Toen de jongen nog opzien baarde als „Weertster ziener", had hij tegenover de politie toegegeven dat zijn verhalen niet op waarheid berustten. Later beweerde Jacobs in het openbaar, dat dit ontken zijn verhalen onder dwang was geschied, nadat de hoofdagent-recher cheur P. H. Kessels hem had mishandeld. Sommige mensen geloofden dat zó grif, dat de boer S. ,'zich met een riek in de hand tegen de politie verzette, toen deze de jongen op verzoek van zijn moeder kwam halen. De hoofdagent diende daar op een aanklacht wegens belediging Voor de rechtbank bevestigden drie ge tuigen de beweringen van verdachte. De hoofdagent ontkende dat hij Jacobs op de beweerde datum zou hebben ver hoord. De zaak werd aangehouden tot In de Haagse Dierentuin begon gisteravond de tweejaarlijkse vergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Een kijkje bij de tafel van het hoofdbestuur. V.l.n.r.: de heren P. Kapinga, voorzitter, J. ten Heuvelhof, pen ningmeester, M. 't Lam, de Haagse wethouder van Sociale Zaken C. H. P. W. van der Oever en de voorzitter van de afdeling Den Haag, de heer C. Guyt. Hevige luchtslag boven Sinoeidjoe Verbondenen verijdelden massaal luchtoffensief der zwaar versterkte Noordelijken Boven Sinoeidjoe heeft een enorme luchtslag plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door vliegtuigen uit geheel Korea en Japan. De eerste aan vallen werden uitgevoerd door 300 Shootingstars en Zuid-Afrikaanse straaljagers en Mustangs. Later zetten Shootingstars en Sabre-straalvlieg- tuigen de aanvallen voort, zodat de lucht zwart zag van de golven vlieg tuigen, die hun vernietigende taak volvoerden. Tegelijkertijd werd een hevige strijd aangebonden met de talrijke straaljagers der Noordelijken. De Verbondenen richtten enorme schade aan onder de Migs, die op de grond stonden. Vliegvelden, barakken werden een prooi van de raketten, benzine, geleibommen en machinegeweren. Toen Amerikaanse piloten terugkeer den van deze ontzettende luchtslag erigens voor geen kleintje vervaard, op het helse geweld in de lucht en gewaagden van de „grootste lucht aanval" sinds de gehele Koreaanse oor log. Het doel hiervan was, geeamou- Weinig ceremonieel Morgen inspecteert hij de vliegvelden en wordt hij door de Koningin ontvangen <Van In onzer verslaggevers) grijze namiddagregen landde gistermiddag om kwart voor vijf gene raal Elsenhower met de Columbine van het American Air Force Command op het vliegveld Schiphol. De Columbine is een speciaal voor lange afstandsvluchten gebouwde Constellation Zü heeft een merkwaardige lange neus, die haar onderscheidt van de gewone Constellations. Nederlandse zijde op ■Schiphol aanwezig: de chef-staf der ma- admiraal jhr E. J. van Holthe, die als eerste naar voren trad om de generaal te begroeten. Voorts luit.-gene- raal B. R. P. F. Hasselman, en luit.-gen. I. A. Aler. Verder zagen we nog generaal-majoor W. J. K. Baay. Van Amerikaanse zijde was de ambas sadeur, de heer Chapin, aanwezig. weinig ceremonieel. Onder commando van majoor H. L. van der Tuuk stond er een erecompagnie grena diers aangetreden, waarbij de Kon. Mi litaire Kapel was ingedeeld. Die speelde acht maten van de parademars als eer betoon voor de commanderende generaal. Er volgde een korte, snelle inspectie van die erewacht en daarna stapte „Ike" in de voor hem gereedstaande auto. Een fotograaf riep nog „astublieft myn heer Eisenhower" en toen keek de ge neraal in zyn richting en zag een foto lamp flitsen. Hij wuifde uiterst vrien delijk naar de journalisten, maar verder Morgen gaat de generaal, zoals bekend, een tocht langs de Nederlandse militaire mogelijkheden maken. Hij heeft er twe« dagen voor nodig. Daarna zal hij wat zeg gen. Het is bet enige wat wij thans zeggen kunnen. In de Keukenhof Gisteren In de namiddag bracht gene raal Eisenhower, die op inspectietocht ii door Nederland, België en Luxemburg, een onverwacht bezoek aan Keukenhof. De generaal was vergezeld van de Ne derlandse generaals Hasselman en De Baay en vice-admiraal Holten. De voor zitter van de stiohting, de heer Van Waveren, ontving de hoge gasten, daar bij geassisteerd door de heer K. Grulle- Een half uur lang wandelde de fleerde vliegvelden te vernielen en beslissende slag toe te brengen aai oornaamste aanvoerweg van de Noor- deiyken. Sinoeidjoe ligt aan de Koreaanse kant, in de ronding van de Jaloe, de grens vormende tussen Korea en Mandsjoerye. Aan de andere oever bevindt zich de Chinese basis Antoeng. De Noordelijken hadden uit Mandsjoerye meer dan 100 straaljagers overgebracht naar pas gelegde rolbanen in het gebied var noeidjoe, die ofschoon uitstekend geca moufleerd, toch het doel werden van treffers der Verbondenen. Aangenomen wordt, dat deze gecamoufleerde rolba- bedoeld waren voor een massaal luchtoffensief der Noordelijken, gedeeltelijk verijdeld is. Wat de krijgsoperaties te land betreft, zyn de Verbondenen Tsjoentsjon. Noorden van Seoel en Kapjong binnen getrokken. Zowel aan de West als de Oostkust, blijven de verbonden legers optrekken. In Xoord-Korea woedt ty- Meer kans op nachtvorst De kans op nachtvorsten neemt toe. Tot pl.m. 15 Mei zal het een critieke tijd worden, vooral voor de tuinbouw. D< laatste jaren hebben de „ysheiligen' weinig schade berokkend, maar het blijft oppassen. Slechts één nacht met zware nachtvorst kan in tuinderyen en boom gaarden kapitale schade aanrichten. Uitloting 3 pet Staatslening 1937 Het bedrag der 3 pet staatslening 1937. dat 1 Juli a.s. aflosbaar zal zyn, is vast gesteld op 5,6 min. Uitloting geschiedt 21 dezer. hoge bezoeker tussen de kleurige kin deren van Flora. Ondanks het slechte weer vond generaal Eisenhower al die bloemen „very nice". Morgen naar de Koningin Na een inspectie van de vliegvelden Leeuwarden en Soesterberg zal de gene raal morgen worden ontvangen door de Koningin, op het paleis Soestdijk. De generaal vertrekt morgenochtend met C47 van het vliegveld Valkenburg r Leeuwarden en vandaar vliegt hij r Soesterberg. Dadelijk na zyn bezoek de Koningin vertrekt Eisenhower r Schiphol. DAT berichten als zou aardgas uit O. Nederland aan A'dam en Utrecht ter be schikking worden gesteld, door het min- Econ. Zaken onjuist worden ge noemd. DAT in hoger beroep voor het A'damse Hof opnieuw 4 mnd. werd geëist tegen de 53-j. Haarlemse seinhuiswachter C. J. D„ die de bomen dichtdeed juist toen een schilder er onder fietste, waardoor deze werd gewond. DAT het carillon in de toren van Edam zwijgt en de restauratie op de goedkeu ring van Ged. Staten wacht. DAT voor de op 16 Juni te houden ver kiezingen in de N.O.-Polder candidaten- lysten zijn ingediend door de CHU, ARP, KVP, P v d A en Polderbelang. D\T in R'dam 4 mnd is geëist tegen de 30-j. vertegenwoordiger J. K. K. uit Poortvliet, die een winkelier uit Brielle onder valse praatjes een „middel tegen pseudo-vogelpest" zou hebben verkocht. DAT burgemeester Kolfschoten van Eindhoven gisteren aldaar het 4 ha grote vogel- en dierenpark „Animals" opende, hetwelk Zaterdag voor het publiek wordt opengesteld. DAT de nieuwe montagehall van Philips te Drachten gisteren aan de directie is overgedragen en men Drachten hoopt te maken tot centrum van de groep „kleine apparaten", hoewel er thans nog alleen scheerapparaten worden gemaakt. DAT gisteren het eerste Belgische schoolreisje naar de bollenvelden en naar R'dam is gehouden en er as. Donderdag 500 Belg. kinderen komen. DAT Noordfranse journalisten en ra diosprekers eind Mei op uitnodiging van A.N.V.V. ons land zullen bezoeken. DAT het echtpaar B. Bosveld-H. Bouw huis te Goor vandaag 60 j. was getrouwd. DAT dertig schuttersgilden uit Bra bant en België met Pinksteren het 400-j. bestaan van het kloveniersgllde St Anto- ius te Terheyden zullen meevieren. DAT de inpassing der officieren van het voormalige K.N.I.L. in de ranglijsten de Kon. Landmacht dezer dagen haar beslag zal krygen. DAT op 16 Mei op het Franse kerkhof Kapelle weer een herdenkingsplechtig heid zal worden gehouden onder bescher ming van de Franse ambassadeur. DAT de Ned. Jeugd Gemeenschap (Henri Polaklaan 14. A'dam) ook dit jaar een aantal oogsthulpkampen In de kop van Noord-Holland en eventueel elders organiseert voor jongens boven 17 jaar. DAT de commissie-Van Hoof aan hel R.K. Centrum voor Staatkundige Vor ming een rapport heeft uitgebracht, waar in een successiebelasting in het algemeen ongegrond wordt genoemd. DAT prof. Kranenburg gisteren Eerste Kamer het onlangs overleden lid dr ir J. Deckers (K.V.P.) herdacht Kamer vermoedelijk op 16 Mei we> eenkomt. DAT spoedig een wetsontwerp inzake de rechtsvorm der artillerie-inrichtingen zal worden ingediend. DAT de Australische ambassadeur Stirling gisteren Hilversum (o.a. de om- roepstudio's) bezocht. DAT de subsidies voor het P.I.T. en het R.K. thuisfront niet verhoogd zullen worden, hetgeen minister Staf heeft mee gedeeld in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zyn begroting voor 1951. DAT de Canadese gen.-maj. Bruce Matt hews, de bevrijder van Groningen, giste ren In de Martinistad, Delfzijl en Appin- gedam op spontane wijze door de bevol king is gehuldigd. DAT de Kon. Ned. Brandweer 17 Mei in K. en W. te Utrecht vergadert. DAT voor het garnizoen Zuidlaren bij Anloo enige schietbanen zullen worden'hoven aangelegd op een terrein van 200 ha. Over vleugels Onlangs hebben wij op deze plaats melding gemaakt van het oordeel de RJC. hoogleraar Duynstee dat de K.V.P. hoog nodig eens een rechter vleugel moet zien te krijgen. Prof. Rom- me is over dit voorstel wel een beetje boos geworden. Ik haat dat woord en dat begrip „vleugel", zo heeft hy ge schreven. En hij heeft er aan toegevoegd in een „zedelijk verdeeld" land als )nze dat woord en dat begrip „vleu gel" de R.K. vogel alleen maar kan doen neerstorten en beroven van zyn krant. Prof. Duynstee is door deze haat van prof. Romme blijkbaar niet ontmoedigd en heeft er zelfs nog een schepje boven op gedaan. Prof. Romme, aldus schrijft hij. mag dan nu wel die idee van „vleu gels" haten, maar intussen is de K.V.P. op het ogenblik toch niets anders dan linkervleugel. Nu kan een rechtervleugel een een zijdig ding zijn. maar een K.V.P. die al leen maar linkervleugel is, is in elk ge val ook een eenzijdig ding. Onze kennis an de vogelwereld is niet onbeperkt. Maar het lijkt ons niettemin geen ge waagde veronderstelling dat, zo er een linkervleugel is er ook een rechtervleugel by behoort. Er is in ons parlement altijd eens een wijziging van de Vogelwet onderhanden. Bij een volgende gelegen heid verwachten we prof. Romme als spreker. Die dan moet aantonen hoe een vogel juist door het bezit van vleugels neerstort. We geven toe, dat we bij het debat tussen de hoogleraren Duynstee en Rom- slechts toeschouwers zyn. Maar onze belangstelling wordt nu met de dag gro ter. Prof. Romme moge ons er niet om Bevredigend Toen eind Maart de naaste mede werkers van generaal Eisenhower werden bekendgemaakt, hebben we onze bevreemding geuit over het feit. dat onder deze medewerkers geen enkele Nederlander, zelfs niemand uit de Bene- luxlanden was. Die bevreemding was te groter, omdat de Noorse en Deense staf chefs wel werden benoemd tot opper bevelhebber van hun nationale strijd krachten. In zyn gisteren gepubliceerde Nota in zake het Defensiebeleid heeft minister Staf verklaard, dat voor deze bevreem ding toch geen reden is. De benoeming de Deense en Noorse stafchefs moet zien als een logisch gevolg van het feit, dat de strategische situatie voor Noord-Europa een gans andere is dan voor West-Europa. In Denemarken en Noorwegen zullen de nationale strijd krachten grotendeels zelfstandig moeten optreden en daarom staan zij uiteraard onder bevel van hun hoogste chefs. In West-Europa, aldus de minister, is echter steeds sprake van een gecoördi neerd optreden, met het doel de ver dediging zover mogelijk Oostwaarts te voeren. Generaal Eisenhower wenst per soonlijk op de verdediging van West- Europa (door Amerikaanse en West- Europese troepen) invloed te oefenen, vandaar dat de opperbevelhebbers (gene raal Juin voor de landstrijdkrachten, generaal Norstad voor de luchtmacht en admiraal Jaujard voor de marine) per soonlijk aan Eisenhower verantwoording schuldig zijn. Het is duidelijk, meent de minister, dat in deze situatie geen plaats is voor een Nederlands of Belgisch opperbevelheb ber. Dit betekent echter allerminst, dat daarmee de Nederlandse invloed zou zijn uitgeschakeld. Bij de staven van de drie genoemde opperbevelhebbers bevinden zich Nederlande stafofficieren en het is te verwachten, dat zowel bij de land strijdkrachten als bij de marine Neder landse officieren in de rang van kolonel een belangrijke staffunctie zullen krygen te vervullen. Het is goed, dat de minister dit heeft meegedeeld. Het onbevredigde gevoel kan daarmee verdwijnen. Het blykt nu duidelijk, dat men bij de SHAPE Supreme Headquarters Allied Powers Europe) Nederlands stem en invloed op prijs stelt. Auto schoot bij Breukelen de Vecht in: inzittende dame verdronken Weer een wagen in Delfhavense Schie gereden Gisteren slipte op de weg Amsterdam Utrecht, ter hoogte van kasteel Nijen- rode te Breukelen, een auto. waarin he' echtpaar De Jong uit Hoorn was gezeten. De wagen schoot de Vecht in. De heer De Jong werd gered, maar toen zijn echt genote uit de auto bevryd was, bleek zij reeds te zijn overleden. Gisteravond is op dezelfde plaats, waar Zondag een Belgische autobus te water raakte cn waarbij zes inzittenden het leven verloren, n.l. op de Abr. van Stolk- weg te Rotterdam, een auto uit de bocht gevlogen en in de Delfshavense Schie ge reden. De enige inzittende, de 46-jarige B. van Rees uit Sliedrecht. directeur van een ambachtsschool, kwam met een nat pak en de schrik vrij. De politie rukte met groot materieel, takelwagen en jeeps bemand met tiend agenten uit. De in hef water gedoken auto is voor nader onder zoek in beslag genomen. Na het ongeluk van Zondagavond, waarbij twee waar schuwingspaaltjes waren gesneuveld, wa ren er weer nieuwe neergezet en drie meter naast deze paaltjes reed gisteren de auto in het water. Op de verkeersweg DoetinchemDoes burg is gisteren in Laak-Keppel de 26-j. R. uit Apeldoorn om het leven gekomen. Hy reed in een bestelwagen de rijksweg over en werd gegrepen door een vee wagen. R. overleed vrij spoedig en een tweede inzittende, een bejaarde man uit Apeldoorn, werd ernstig gewond. De 27-jarige houwer J. Wilms uit Sit- tard is gisteren bij beton neringswerk zaamheden in de verbindingssteengang op de 810 meter verdieping van de staats mijn Maurits onder neervallend gesteente bedolven en op slag gedood. Eén dode, twee gewonden Vannacht heeft een ander auto-onge luk één dode. één zwaar gewonde en één licht gewonde geëist Op de verkeersweg bij Zaltbommel stond een grote vracht auto met aanhangwagen van Van Gend Loos geheel rechts van de weg ge parkeerd. terwijl de 45-jarige chauffeur Van Ditman uit Roermond en zijn hel-' pers, de 48-jarige H. K. Koks uit Eind- A. Huvting uit Utrecht tussen ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.56—20 18; ir onder de auto's bezig waren met senO.34, op 7.02. 14 Mei EK. reparatie. Een personenauto reed in volle vaart op de geparkeerde auto in. Van de drie genoemde mannen werd de chauf feur Van Ditman op slag gedood en Koks vaar gewond, terwijl Huyting met lichte onden onder de wagens uit kwam en in staat was Koks vrij te maken en hulp ie gaan halen. De (ongedeerde) bestuurder van de ge heel ingedrukte personenauto rende het veld in. -waar hy later door de politie werd gearresteerd. Het was de Amster damse vertegenwoordiger Van A. Hij weigerde een bloedproef toe te staan. Herkomst nieuw pokken- geval vastgesteld Nieuwe gevallen van pokken deden zich gisteren in Tilburg niet voor. Wel werden twee personen in observatie ge nomen. wegens zeer verdachte verschijn selen. Van het gisteren gemelde nieuw* pokkengeval kon de herkomst worden vastgesteld. Personen, die uit Tilburg In België ko men, moeten daar een internationaal cer tificaat overleggen, waaruit blijkt dat zij tegen pokken zijn ingeënt, minstens 14 dagen en hoogstens drie jaren geleden. Anders kunnen zy in quarantaine worden genomen. WEERBERICHT Iets hogere temperatuur Tot morgenavond verwacht De Blits Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1