«5**» kunnen blussen... en nog van alles Veelomvattende taak - luieren is er niet bij Wekelijkse keuring in Haarlem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 8 MEI 1951 Als er géén biand is (Advertentie) Als er op het dak van de buren natuurlijk niet bij u een krolse kat zit, die in het middernachtelijk uur zo hartstochtelijk liefdesliederen aan het miauwen is, dat u de slaap niet kunt vatten; als dan een „kssst" niet helpt en ook glazen water niet het vurig begeerde resultaat opleveren, dan belt u de brandweer. Als een mevrouw 's avonds thuis komt en haar echtgenoot, die „nog een eindje om is", de huisdeur als represaille zo danig heeft afgesloten, dat vrouw-lief met de haar ter beschikking staande middelen geen kans ziet de woning te betreden, gaat zij huilend naar. de brandweer. Tenslotte is de brandweer, telefoon 22241, jè adres voor het blussen van vuurhaarden, hetzij groot, hetzij klein. De taak van de brand weer is veelomvattend, maar een dagtaak hebben de 35 man, die gesta- fionneerd zijn in de kazerne aan de Langebrug, niet. Wat zij dan doen? In ieder geval niet luieren! De werkzaamheden van het brandweer-1 De mensen blijven door het uitoefenen personeel blijven niet beperkt tot het van hun eigen vak. waarvoor zü liefde optreden ten behoeve van gemeenschap hebben, in prima conditie. Men denkedus en particulier buiten de operatie-basis. vooral niet. dat brandwe Zij hebben ook de zorg voor ongeveer 20llggen_te_ wachten tot e voertuigen, die juist orpdat het hier auto's betreft, die constant in prima staat moeten zijn geen geringe taak is. Maari zij bouwen ook veel zelf, wat zij voor de| uitoefening van hun taak nodig hebben, en zijn dan veel goedkoper uit dan w neer de gemeente het materiaal moest In de garage, die de brandw remise noemt, staat een kolos van kraan wagen de zwaarste van geheel Leiden. De twee armen, die ieder vijf ton kunnen torsen, zijn gebouwd op het chassis een oude autospuit. Tal van snufjes er in verwerkt; de praktijk is de leer meesters geweest. Een klein voorbeeld het „self-supporting-ziin" van de brand weer is een tandwieltje, dat ergens de kraanwagen zit. Dit wieltje is door de mannen zelf uit een blokje staal gevijld en kost practisch niets. Had een fabriek 't vervaardigd, dan zou het al gauw enkele tientjes hebben gekost. De gehele wagen kost de gemeente doende slechts f600 aan materiaal. Ar beidsloon behoeft niet berekend den, want de mensen zijn er toch. Deze mensen zijn stuk voor stuk vaklieden. Tot de eisen behoort dan ook het volledig beheersen van een vak. Als er geen brand is, doen de brandweerlieden ge woon werk, waarvoor zij geleerd hebben. Een pand aan de Langebrug is geheel door eigen personeel gerestaureerd en kantoorgebouw ingericht. In de gang een tegel ingemetseld waarop staat: Met leiding en vlijt van brandweerhand Kwam dit kantoor tot stand. wordt. Gedurende de 24 Binnen 44 seconden Er kwam al veel tot stand, maar brandweer is nog niet tevreden. Thans werkt men hard aan een nieuw perso- neelsverblijf -en een slaapzaal. De oude is voor het doel ongeschikt en ligt veel te vochtig. Enkele werkplaatsen zijn ook in aanbouw. Daar vindt men een brand weerman in overall met uniformpet op, die druk aan hgt pleisteren is. Maar als het alarmsignaal gaat. is hij met zijn col lega's binnen 44 seconden de deur uit. Dit vereist uiteraard oefening en dit is ook één van de bezigheden, die brand weerlieden verrichten, als nergens rode haan kraait of op andere plaatsen hun aanwezigheid wordt verzocht. (Advertentie) Deze brandweerman - schoenmaker houdt zich bij zijn leest. Maar zijn jas hangt altijd klaar! Foto Meyer. ploeg in dienst is. werken de mannen van half 8 tot 12 en van half 2 tot 6 uur Daarna kunnen zij zich vrij bewegen binnen de kazerne. Gemiddeld rukt de brandweer slechts drie keer per dag voor het een of ander uit. De mannen beschouwen dit in de regel als een onaangename onderbreking de werkzaamheden, waarvoor zij al hun .aandacht nodig hebben. Het wagen park, waaraan zij uiteraard veel aan dacht besteden, ziet er uit om door ringetje te halen. Er staat in de rei oude Ford van 1929, die nog steeds voor 100 pet bedrijfszeker De slangen hebben een totale lengte an ruim 5000 meter en onder het perso neel is ook een man, die er voor zorgt dat deze in goede staat blijven. Maar komt alarm, dan wordt automatisch de vul- caniseermachine buiten werking gesteld. Ook de laarzen worden door eigen perso neel gerepareerd. •richten de brandweerlieden veel werkzaamheden bijna 90 pet aan de kazerhe gedaan moet worden. Een winstgevend bedrijf kan brandweer nooit zijn, maar de kosten dit hoogst noodzakelijke bedrijf worden op deze manier enorm gedrukt. Parkieten-stoitvloed Dit was de keuring der dubbele tul pen, der parkieten ender gladiolen! Jawel!, óók der gladiolen. Want Konij nenburg Mark, Noordwjjk, hadden van dit knolgewas al zo'n mooie collec tie. dat men zich ook al door de merse temperatuur, die in de keurings zaal heerste! bijna in de hondsdagen Daar was om te beginnen een grote vaas met de fris-steenrode Happy End, die in het volle seizoen moeilijk beter Ikan! Hokus Pokus, de geel met rode vlekken gekleurde aanwinst, die ook buiten als één der eerste in bloei is, was maar matig geslaagd. De staart kan lan ger. Daarentegen was de lichte zalm- rose Josephine weer best. En van Rosen Polka, zalmkleurig met lichte keel, de licht-oranje Gobi, de donker-steenrode Windsor, de gelig-witte Amazone ei min of meer „smoky" getinte New World kan niets dan goed gezegd worden. Op gladiolengebied was er voorts nog een Pierson-zaailing van D. v. Buggenum, Beverwijk, die fraai licht lila gekleurd is. En de tulpen?Een stroom van dub bele en parkieten, en natuurlijk de nodi ge enkele tulpen. Gebrs Segers, Lisse, toonden hun nieuwe aanwinsten waar onder er verschillende opvallen door enorm grote, best gevormde bloemen. Zo is daar de fantastisch grote zon-gele Asta Nielsen, die aan de vorm te zien wel bloed van John Scheepers in zich zal hebben. Verder was er een helder rode parkiet, verlopen uit de bekende Red Champion, en ontstaan door rönt- genbestraling van dr De Mol. De br Ful ton. pruimenpurper met bruine rand en t.t. Pandion, violet-rose met lichte rand, kregen het get. v. verd. Enorm groot is de diep-roserode elt. Renown, die het get. eerste klasse kreeg. Best was ook Queen of Parrots, de parkiet uit Kathleen Parlow. P. Leeuwenburg, Numansdorp, was er met een helderrode en een rose sport uit Korneforus, waarvan de rose het get. v. verd. kreeg, terwijl Red Advance, een dieper getinte sport van Advance het get. eerste klasse haalde. Van D. W Lefeber, Lisse, waren er de fraaie dar- win-hybriden Franklin D. Roosevelt en Lefeber's Favorite. P. Dames. Lisse, stelde een fraaie collectie tulpen ten toon met o.a. de parkieten Pink Cham pion, Doorman en Advance en de dub bele witte Engelenburcht, Pieter Stuyve- sandt, diep-rode en Mercato, donkerrood met gele rand. En over dubbele tulpen gesproken: C.V Hybrida Schoorl 'toondr daar een enorme collect;- van 11e nog onder nummer, maar Vuoi een deel zó mooi van kleur en zó best dat het al heel raar moet gaan, als die binnen afzienbare tijd geen plaatsje in bet sortiment zullen veroveren. Hoewel: Chris Kieft kan er, naar men zegt, nog maar slecht afstand van doen!Eén der meest opvallende tulpen in de col lectie van John van Grieken. Benne- broek, vonden we Gold Rush, een don kergele sport uit de bekende John Schee pers. Juliana, is een fris gekleurde oran jerode mendeltulp van Gebrs Eggink, Voorschoten, die ontstaan is uit een krui sing van prof. Zeeman en Early Queen. Men zegt, dat deze aanwinst vroeg bloeit. Die eigenschap is zeker meege geven van Early Queen! Martin is de parkiet vorm van de bekende t.t. Edith Eddy en werd getoond door H. A. Oost- dam, Noordw. hout. Een best gevormde parkiet, die mede door de broeieigen- schappen al maakt Edith Eddy nog wel eens een watersteeltje! stellig zijn weg zal vinden. Een aanwinst van belang lijkt ook de parkiet uit Brillant Star, die door P. Nijssen Zn, Sant poort. werd ten toon gesteld. Blue Cham pion is weer een verloping uit Blue Par rot. Een verloping uit een verloping dus. Maar Blue Champion, die door J. C. van Woerden, Lisse, voor het voetlicht werd gebracht, is stukken beter parkiet en iets donkerder van kleur. Wonderlijk van vorm was ook de parkiet uit Peach Blossom, die door Gebrs Captein, Bree- zand, was aangevoerd. Zeer mooi! En als slot van de parkieten-stortvloed: de verloping uit Krelage's Triumph van K. Kooyen, St Pancras. Oók prima parkiet en stellig ook een tulp met toekomst! Narcissen waren er uiteraard stukken minder C. A. van Pariden, Noordw. hout, behaalde met zijn poeticus Lady of Waiting het get. v. verd., terwijl White Marvel (de dubbele triandus Tresamble!), wit dekblad met gevulde witte cup, van G. ZandbergenTerwegen, Sassenheim. ook opviel! Advertentie Beleggingen op Nieuw-Guinea Binnenkort zal het mogelijk zyn, bU- jndere faciliteiten te geven voor beleg- -ngen op Nieuw-Guinea. De Neder- undsche Bank zal de regeling ter hand nemen. „Huisvesting ernstiger aanpakken" Anders gaat volksleven kapot, zegt burgemeester Burgemeester De Niet van Wagenin- gen heeft een beroep gedaan op staats lieden en politici om één probleem met alle energie aan te pakken, nl. dat de huisvesting. „Dit probleem is de groot ste vlek in onze samenleving", zei De Niet. Hij verklaarde dit nadat hij Zaterdag bij hotel De Wereld het bevrijdingsvuur had aangestoken met de uit Nijmegen overgebrachte fakkel. „Juist door het huisvestingsvraagstuk dreigen wij de vrede binnenshuis te ver liezen. Ook jonge mensen moeten gele genheid krijgen een gezin te stichten. Ons volksleven gaat kapot, wanneer dit probleem niet ernstiger wordt aange pakt", aldus de burgemeester van Wa- geningen. Knoeierijen bij bouw militaire barakken Hoofdschuldige loopt nog vrij In Zutphen stonden dezer dagen vii personen terecht wegens ernstige knoeie rij bij de bouw van het militaire barak kenkamp te Stroe. Tijdens het verhoor bleek dat de hoofdfiguur, een zekere Van der I., nog op vrije voeten loopt bovendien nog de leiding had bij andere aan de gang zijnde defensiewerken. Deze Van der I., die reeds enige tijd in voorlopige hechtenis heeft gezeten, maar op juridische gronden in vrijheid moest worden gesteld, zal waarschijnlijk spoedig worden gearresteerd. De Officier van Justitie noemde de vier personen de beklaagdenbank maar „bijlopertjes tweede-hands-persoontjes". Van het c rechtmatig verkregen geld hadden goede sier gemaakt in Amsterdam, kantoorbediende G.. die een valse kwi tantie had opgemaakt en na Van der I. de meest schuldige wordt geacht, werd ter zitting gearresteerd. Tegen de vier verdachten werden straf fen geëist van 8 mnd. onvoorwaardelijk tot 5 mnd. voorwaardelijk, met een flinke geldboete. Prins bij jubileumieest van Philips Prins Bernhard zal op 16 Mei een zoek brengen aan Eindhoven, t.g.v. "D-jarig bestaan van Philips. De Prins al o.m. het jubileum-défiléspel bij- Op 15 Mei zullen enkele ministers Philips bezoeken. Minister v. d. Brink zal aanwezig zijn bij de onthulling van het standbeeld van dr A. F. Philips. Toon Hermans heeft een huis in Zandvoort Na tien maanden van de ene zolder verdieping naar de andere te zijn verhuisd 2 benanwde kamers naar twee nog benauwder al of niet vierkante ruimten te zijn getrokken, heeft de artist Toon Her mans thans in Zandvoort een gloednieuwe woning met een grandioos uitzicht op de zee gevonden. Zoals men weet, werd zijn huis aan de Churchilllaan te Amsterdam tien maanden geleden ontruimd. Zijn meu bels zijn zolang door de gemeente Amster dam opgeslagen en zagen er niet best meer uit. Het heeft dan ook heel wat ge kost om ze weer op te knappen. Politieman stichtte brand en ging uit stelen De brigadier van politie J. O. te Drachten, die onlangs verdacht brandstichting werd gearresteerd, heeft 'thans bekend zijn woning en veertien dagen tevoren ook zijn motorrijwiel in brand te hebben gestoken. Voorts blijkt hij bij de heer P. de Boer te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie slachtoffers, vorig jaar in Januari op nacht 1000 te hebben gestolen. De politieman heeft ook een aandeel gehad de roofoverval bij de coöp. boeren leenbank te Akmarijp, waarbij 7300 werd buitgemaakt. Opnieuw vertraging in export van groente Schrikbarend snel is het vrijgegeven bedrag van 1,3 millioen dollar voor de uitvoer van groente en fruit naar West- Duitsland uitgeput geraakt. Zaterdag ver wachtte men reeds, dat het toen de laat ste exportdag zou zijn, maar officieel werd nog geen stopzetting van de uitvoer be kend gemaakt. Nader vernemen wij, dat de export tot i met Woensdag in ieder geval door zal gaan. Wat Donderdag zal gebeuren is nog onzeker en Hangt af van de besprekingen der verdelingscommissie in Parijs. In ministeriële kringen heeft men een sterke hoop, dat vóór Donderdag dus danige toezeggingen zullen worden ge daan, dat de uitvoer van groente onaf gebroken kan worden voortgezet. Als opvolger van wijlen dr ir Deckers (KVP) komt als lid van de Eerste Kamer in aanmerking de tegenwoordige minister zonder portefeuille, mr F. Teulings. Wan- deze bedankt (en dat is wel te ver wachten Red.) staat mr Th. Wijers, oud-minister van Justitie en thans raads heer in het Bossche gerechtshof, bovenaan de lijst van opvolgers. Rijnsburgers in Canada Veel vrouwen werken, ten koste van opvoeding der kinderen Sassenheimer moest zich uit zijn slaap kamer graven (Speciale correspondentie) Uit Canada, waar Freek van Delft, onze vroegere Rijnsburgse correspon dent, zijn tenten heeft opgeslagen, ont vingen wij weer een brief. Hij begint met een waarschuwing: Als mijn brieven wat optimistisch zijn, denk dan vooral niet: „Nu ga ik ook naar Canada". Ve len menen, dat Canada een luilekker land is. Integendeel! Men moet hier flink aanpakken om vooruit te komen. Doet men dat. dan lukt het wel! Zie hier een stem uit dè praktijk, die waarschuwt tegen lichtvaardige emigra tie- Verder vertelt Van Delft op veler verzoek iets over het klimaat en over de rol van de vrouw in de strijd om het dagelijks bestaan. Over het algemeen is het weer in Brits Columbia zachter dan in Neder land. De winters komen er echter dig ..overheen". Deze beginnen ongeveer eind December en eindigen in Februari- Dat is normaal, maar dit jaar was het abnormaal, want van 1—16 Maart alleen al is er 1!£ meter sneeuw gevallen. Bram v. d. Kwaak uit Sassenheim moest zich toen iedere morgen uit zijn slaapkamer graven om in de woonkamer te komen. Er is n-1- geen deur binnen. Binnen twee dagen was de sneeuw weer verdi en op 20 Maart konden we al op 't land werken. Tot heden hebben we prachtig zomenveer gehad- Geen druppel regen is nog gevallen. Andere jaren regende het juist veel. De nachten zijn ook de zomer koud. Het najaar komt w met regenbuien van 12 weken zonder tussenpozen, zodat er dus jaarlijks regen valt dan in Nederland. Nu iets over de Canadese Heel veel vrouwen werken op het land. met alle narigheid van dien. Nimmer heb ik zo duidelijk gezien, dat de de huishouding hoort. Meestal werkt man in de stad op epn fabriek vrouw verzorgt een 600800 roe aard beien. Bij grotere farms werkt ook de man in het bedrijf. Men kan zich wel indenken, dat het gezin er onder lijd: als de vrouw op het land moet werken- Bij velen is het dan ook een vieze boel thuis en de kinderen krijgen niet opvoeding, die noodzakelijk is- Er zijn hier zeer grote farms met komens van duizenden dollars, w toch de vrouw meewerkt. Het zou veel beter zijn als de vrouwen zich aan huiselijke plichten wijdden. Nu stopt men dikwijls de aardappels ongeschild in de oven en ze worden dan zo ,-gaar gepiept". Schillen doe je ze pas op je bord Gemeenteraad van Ter Aar Nog dit jaar wil men huizen te Papenveer gaan bouwen De gemeente zit ook weer goed in de „slappe was" De liquide geldmiddelen van Ter Aar zouden per 15 Mei a.s. in het gedrang gekomen zijn, als in de gisteravond ge houden raadsvergadering onder voor zitterschap van burgemeester B. J. Ho- genboom niet het besluit genomen was het lopende crediet in rekening-courant bü de N.V. Bank voor Ned. gemeenten verhogen van f 80.000 tot f 350.000. Op die datum moet nl. een met het Alg. bur gerlijk pensioenfonds gesloten kasgeldle ning worden afgelost. Verlenging was niet mogelijk. De Bank voor Ned. ge- 4 Bij de ingekomen stukken warer goedkeuringen van Ged. SU ten van raadsbesluit betreffende de aankoop gronden in het uitbreidingsplan Papen veer. Ook was de gemeente-begroting 1951 goedgekeurd. B. en W. zijn thans voornemens om nog dit jaar de ontslui- tingsweg in plan Papenveer te laten uit voeren in eigen beheer. De kosten worden op f 26.000 geraamd. De heer Van Vliet (CH) was van ning, dat daar gedurende de eerste jaren toch niet gebouwd zal worden en wilde de uitvoering opschorten. Ook al in ver band met rentebesparing. Hij bleek bo vendien een voorstander van openbare aanbesteding. De voorzitter zette uiteen, dat het de bedoeling is nog dit jaar met de bouw van woningen te beginnen. Daarom mag de aanleg van de_ ontsJiytingsweg_ -niet. De spanningen in Palestina Joden en Syriërs opnieuw slaags geraakt Israël heeft de Veiligheidsraad opnieuw verzocht zo spoedig mogelijk bijeen te komen om de aggressie van- Syrische strijdkrachten, gericht tegen Israël te be handelen. Zondagmorgen werd er noj Isteeds geschoten aan de Ieraëlisch-Syri- sche grens. Beide partijen beschuldigen elkaar opnieuw van grensschendmgen, gepaard gaande met bombardementen. Mosje Sjarett. de Ieraëlische min. van Buit. Zaken, heeft in een brief aan kolo nel de Ridder, waarnemend stafchef der V N. verklaard, dat de Israëlische troepen de strijd niet kunnen staken, voordat de Syrische troepen zich hebben terugge trokken. Bij de gevechten zijn wederom doden en gewonden gevallen. Syrië be weert dat 27 Israëliërs werden gedood en ruim 20 gewond, terwijl aan Arabische zijde dit getal tot 5 beperkt bleef. Rusland bestelde schepen Rusland heeft bij Westeuropese wer ven. ongeveer 100 schepen besteld, o.a. in Nederland 6 tankschepen, tien sloepen voor de walvisvangst, een drijvende traanfabriek en drie vrachtschepen, die dit jaar opgeleverd moeten worden. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd H. L. van Eeghen, firmant van de fa Van Eeghen i Co te Amsterdam. meenten was bereid'"het crediet aan Ter langer wachten. Bovendien zal dan het woningcomplex aan het Kerkpad wan neer de nieuwe brug wordt aangelegd met de brandspuit kunnen worden be reikt. De heer Hogenboom wees er op, dat de werkzaamheden in hoofdzaak besUan in het afgraven van grond en het aan brengen van een zandbed, wat bij uitstek geschikt is om in eigen beheer te worden uitgevoerd. Nadat wethouder Den Hol lander nog enige toelichting gaf, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de rondvraag bepleitte de heer Sas sen het teren van het gereconstrueerde gedeelte van het Kerkpad en drong de heer Van Vliet aan op het afmaken van de uithaalplaatsen. De brandweer kan altijd i Graal Carton de Wiart overleden Op 82-jarige leeftijd is Zondagavond te Brussel overleden Graaf Henri Carton de Wiart, een vooraanstaande figuur in het Belgische politieke leven, die 50 jaar lid is geweest van het Belgische parle ment en deel heeft uitgemaakt van di verse regeringen. Vertrouwensvotum voor Perzische regering De Perzische Tweede Kamer heeft met 99 tegen 1 stem, bij 2 onthoudingen, haar vertrouwen in de regering Mossadeq uit gesproken. De premier verklaarde, dat hij nu met zijn plannen betreffende de nationalisatie der olie-industrie kan be ginnen. Een afgevaardigde heeft ook aa gedrongen de olie-industrie van Bahrein-eilanden te nationaliseren. I olie-concessie betreffende deze eilanden I in handen van een Amerikaanse organi- HORA EST, DE TIJD IS OM Ce herinnert u wellicht, dat wij vorige keer die blijde groep mensen, die een promotie bijwoonde, verlaten hebben op het moment, dat zij naar de senaatska- ging. Daarbinnen gebeurt het eigen lijk, zodat wij mee naar binnen gaan, Dat gaat zo maar niet; eerst moet ge een kaart hebben, die alweer bij Harteveld te krijgen is. als er ruimte over is. Want die is zeer beperkt binnen. De aanstaande doctor kan misschien een twintig t meenemen. Dan zijn er binnen nog wat plaatsen voor studenten, want die kunnen soms nog wat leren hier. Over de senaatskamer valt een hele boel te zeggen. Zij maakt indruk op iedere bezoeker door de plechtige ïr heerst. Er hangen enige oude vaandels, waarvan ge de geschiedenis als het ware kunt afscheppen. Er hangt schilderij van de stichter, prins Willem Oranje en verder is de muur bijna geheel gevuld met de portretten van overleden hoogleraren. De beroemdste ien die aan 's Lands hogeschool zoals de Leidse universiteit ook wel eens genoemd is onderwijs hebben gegeven, blijven hier voortleven voor het nage slacht. Hun namen staan onder die schil derijen en menig Leidenaar heeft stellig hen gehoord, al was het alleen maar door de straatnaam in de Professoren- wijk. Achter een lange, groene tafel zitten rector-magnificus en de hoogleraren t de faculteit van de aanstaande doctor. Ze hebben een exemplaar van het proef schrift, dat hij geschreven heeft, zich en bladeren daar wat in. Dan komt de stoet binnen. Voorop de belangrijkste man of vrouw van deze middag, die straks als doctor het academieplein ver laat, vergezeld van twee paranimfen. Dat zijn lieden, die al evenzeer in rok zijn gestoken en officieel tot taak hebben, de I Rond hel Rapenburg promovendus bij moeilijkheden te helpen. In de practfjk komt het er op neer, dat zij rustig naast of vlak achter hem zit ten en geen stom woord zeggen noch hand uitsteken. Je zou het net zo goed zonder hen kunnen doen, maar ze horen er nu eenmaal bij. Als eerste neemt dan meestal de hoog leraar, bij wie de student promoveert, het woord. Deze professor begint met wat vriendelijke woorden: dat de student at- tijd zo hard heeft gewerkt, dat hij zo'n goed verstand heeft, of dat de professor zoveel plezier heeft gehad in zijn leer ling. En dan begint het, want dan zegt de hooggeleerde iets over het boek. Op bladzijde zoveel staat dat en dat, i daar ben ik het toch niet mee een: geloof, dat het zo en zo is. Waarop de student zijn mening gaat verdedigen en zegt. dat er wel wat in zit, zoals de pro fessor het zegt, maar dat zijn eigen op vatting toch ook zo kwaad nog niet is. Het mooiste is het natuurlijk voor de sfu-, dent, wanneer h{j de theorie van de pro fessor omver weet te werpen. Maar dat gebeurt niet zo gauw, want de professor let wel goed op, dat hij geen smadelijke nederlaag lijdt. Zo gaat het nog een paar keer door. Andere hoogleraren bestrijden diverse punten, waarop de student zo goed moge lijk antwoord geeft. En dan komt, opeens, een uur later, de pedel binnen, die hel teken geeft: Hora est. de strijd is om. Dat is het einde van de beproeving. De hele groep schuifelt het zweetkamertje wee: in, want nu moeten de hoogleraren be raadslagen. Iedereen die gaat promove ren, slaagt. Er mag een enkele uitzonde ring zijn geweest in vroeger jaren, maar tegenwoordig loopt het altijd goed af. Na enige tijd roept de pedel het gezelschap weer binnen en nu komt er nog een span nend moment. Want als de student het er zeer goed heeft afgebracht, kan hij cum laude, met lof. zijn gepromoveerd. Dat gebeurt niet vaak, maar toch een paar keer per jaar. Op tafel - ligt een geweldige bul, het universitaire diploma, met het grootzegel van de universiteit. Zij is in het Latijn gesteld; dat heeft voordelen, want dan kunnen ze haar in Brazilië of in Kame roen ook lezen. Er volgen nog wat vrien delijke woorden, nu over de persoon van de jonge doctor. Ten slotte zegt de rector, dat h{j zich van de aangename taak kwijt, de nieuwe zeergeleerde namens senaat geluk te wensen. Dan valt de h mar en de wereld, is een doctor rijker. Strafvervolging voor artikel over Menten Commissaris der Koningin acht zich beledigd Een officiële mededeling over de veel besproken inboedel van de industrieel Menten verklaart o.m. het volgende. Door het Bureau Roerende Goederen, dat res sorteert onder het Ned. Beheersinstituut, werden kort na de bevrijding verschei dene goederen, waaronder Parzische ta pijten, afkomstig uit de inboedel van de heer Menten, in bruikleen afgestaan aan het Rijk, ten behoeve van de inrichting van representatieve vertrekken in de ambtswoningen van twee gezagsdragers. Toen het beheer van het Beheersinsti tuut over de inboedel van de heer Men ten werd opgeheven, heeft dit instituut de Rijksgebouwendienst aangeschreven, de in bruikleen gegeven goederen terug te bezorgen. Deze dienst echter trachtte eerst de goederen van de heer Menten ten behoeve van het Rijk aan te kopen. De heer Menten stond hier aanvankelijk niet afwijzend tegenover, doch aangezien geen overeenstemming over de prijs kon worden verkregen, ging de koop niet door en werden de goederen door de Rijksge bouwendienst ter beschikking van het Beheersinstituut gesteld. Dit werd schrif telijk aan de advocaat van de heer Men ten meegedeeld. In De Telegraaf kwam onlangs een ar tikel voor, getiteld „La vérité est en marche" en geschreven door Pasquino (Joh. Luger). waarin „hoge lieden" wer den beschuldigd van het „gappen" van tapijten. Dr J. E. Baron de Vos van Steen- wyk, commissaris van de Koningin in Noord-Holland, heeft thans het blad. de beide hoofdredacteuren en de heer Luger kort geding gedagvaard om Donderdag i. voor de president van de Amster damse rechtbank te verschijnen. Baron De Vos van Steenwijk acht zijn eer en goede naam in gevaar gebracht door het betreffende artikel. Voor hem zal pleiten mr P. W. van Doqrn te Amsterdam, voor de gedaagden mr A. J. M. van Dal te Den Haag. Sport en Wedstrijden Ter Leede 2—A.R.C. 2 03 SCHERMEN A.E.W. op tweede plaats in sabelcompetitie De tweede sabeléquipe van AEW schermde een tweetal wedstrijden. De wedstrijd tegen Te Werve werd gewon nen met 54; de wedstrijd tegen HPSV (Haagse politie) werd verloren met 6—3. In de sabelcompetitie van de tweede klasse kwam AEW hierdoor op de tweede plaats. De équipe bestaat uit de heren: X. J. Sloos. B. Erades en R. Sloos. De eerste sabeléquipe van AEW, die slechts met twee man kon uitkomen, moest in de HPSV dere erkennen. Wedvlucht jeugdgroep Leidse postduivenclub Zaterdag hield de Jeugdgroep van de Leidse Postduivenclub haar eerste wed vlucht vanaf Roosendaal. De duiven ""erden om 14 uur gelost. De aankomst was als volgt: 1 E Brandt 14.50.3; 2 H van Oosten 14.50.8; 3 N Vogelezang 14.51.15; 4 J v Egmond 14.52.11 ;_5 W v Loon 14.52.53; 6 J Veil- brief 14.53.18; 7 A Groenewegen 14.53.25; 8 J Driessen 14.53.40; 9 J Driessen 14.53.40; 10 B Spiering 14.53.50; 11 Veilbrief 14.53.57; 12 J v d Weele 14.54.53r 13 S de Haas 14.55.5; 14 c J v d Weele 14.55.14; 16 F v Mameren 14.55.43; 17 J de Croon 14.55.52; IS J Veilbrief 14.57.2; 19 H Groenewegen 14.57.7; 20 W v Loon 14.58.11; 21 H Oosten 14.59.28; 22 F Zandbergen 15.1.47; 23 J v Dijk 15.6.2; 24 H. Zwart 15.6.40; 25 W. van Loon 15.7.21. Eerste wedvlucht van „Het Oosten" Zaterdag hield „Het Oosten" haar e< ste wedvlucht met oude duiven vanaf Roosendaal, afstand 70 km. In concours 412 duiven. De duiven werden gelost om 13.40 uur met Z.-W. wind. De eerste duif behaalde een snelheid van 15.40.44 n laatste duif 12.49.03 m. De uitslag was als volgt: W. Nagte- gaal 1, 18, 19, 38, 39; J. de Weerd 2. 8. 9, 20, 28. 45; T. Breedyk 3. 77; A. ter Haar 4, 7, 37, 54, 7S; A. Rooda 5, 52; L. Romyn 6. 15. 21. 31. 49. 64. 66, 6S; H- Kettenis 10, 12, 23, 70; J Boekkooi 13,j 25, 32, 43, 51. 57, 59. 75, 80, 81; Th. Houthoff 14, 26. 30, 73, 74; W. Verkerk 16, 27, 58, 71; J. Braxhoven 17, 4S; H. E. Christiaanse 22, 60, 63: C. van Helden 24, 56; J. van Staden 29; D. Zwaan 33, 82; .T. Marüt 34; W. Siera 35, 36, 65; J. v. Ommen 40, 50; Harteveld 41. 67. 83; J. Stokkel 42; J. Schipper 44. 46, 79; F. Horst 47, 76; A. v. Gennip 53. 61, 62; W. Alting 55; J. Selier 69; A. Prins 72. Rallye voor gastronomen Van 11 tot 25 Juni organiseert de Club der Sans-Club de tweede rallye inter national gastronomique. waarvan het doel is de gastronomische deelnemers ongeveer een 3000 km te laten rijden door de prachtige steden en streken van Frankrijk. Rusland door l.O.C. eikend Te Wenen, waar het internationaal olympisch comité in congres bijeen is, werd vandaag officieel bekend gemaakt, dat Rusland door het I.O.C. is erkend. Nieuw aanbod aan Abe: f 125.000.— Abe Lenstra heeft Het reserve-elftal van A.R.C. heeft de reeks overwinningen in de tweede com petitiehelft voortgezet met een keurige 30 overwinning op Ter Leede 2. Daar mee nam men revanche voor de inder tijd in Alphen geleden nederlaag. Het is wel jammer, dat de roodbroeken in het begin zeer onfortuinlijk gespeeld hebben. De Zaterdag behaalde overwinning was zeer verdiend. De gastheren bleken niet zo best tegen het verlies te kunnen, want men was het onderling lang niet eens en dat kwam de prestaties niet ten goede. In de eerste helft bleef het bij een prach tig doelpunt van Cor Boot. Een goede voorzet van De Graaf werd door hem met een zweefduik van grote afstand in gekopt. Ook na de rust gaf AR.C. de toon aan. Het was Van Hennessen die tweemaal scoorde en daarmede de stand op 30 bracht. Mede dank zij het goede werken van doelman Van Zoomeren bleef het Alphense doel voor doorboring bewaard. KoudekerkP.B.O.V.: 41 Zaterdagmiddag trad het volledige eerste elftal van Koudekerk in het veld tegen PBOV voor zijn laatste wedstrijd in dit seizoen. Voor de rust speelde de thuisclub tegen de wind. De elftallen waren goed tegen elkaar opgewassen. Een der voorhoedespelers van de tegenpartij wist zijn elftal de leiding te geven. 01; in welke stand voor de pauze geen ver andering meer kwam. Na de rust maakte de linksbinnen Neut al spoedig al spoedig de gelijkmaker. De thuisclub was toen overwegend sterker en wist haar overwicht in doelpunten tot uitdrukking te brengen. Twintig minuten voor het einde gaf Zweeris aan zyn club de leiding, terwijl T. P. v. Vegten kort daarop er 31 van wist te maken. Ten slotte bracht L. Hakkebrak even voor het einde de stand op 4—1. Match of the year Het Argentijnse team tegen Engeland Het Argentijnse elftal voor de wedstrijd tegen Engeland, welke morgen wordt ge speeld, is als volgt samengesteld: doel: Miguel Rugilo; achter: Jean Colman en Juan Filgueiras; midden: Norberto Iacono. Ubaldo Faima en Natalio Pescia; voor* Mario Boye. Norberto Mendez. 'Ruben Bravo, Angel Labruna en Feliz Lousta. Matthews speelt niet mee Stan Matthews, de fenomenale rechts buiten van Blackpool, zal morgen niet vor het Engelse elftal tegen Argentinië kunnen spelen. Hij heeft last van een knieblessure. Tm Finney is nu pgesteld als rechts buiten, terwijl Vic Metcalfe (Hudders- field) linksbuiten zal spelen inplaats van Finney die oorspronkelijk voor deze plaats was aangewezen. S.V.V. speelde gelijk. R.C.H. verloor op Festival In het kader van het Festival of Britain zijn gisteren de volgende wed strijden gespeeld. Tottenham Hotspur—F.C. Austria (Oost) 01 (01); Birmingham City Airdrionans (Schotl.) 3—5 (0—3): Queens Park Rangers—S.V.V. (Ned.) 1—1 (0—1); Walsall—R.C.H. (Ned.) 1—0 (1—0): Wrexham—Dundalk (Ierland) 2—0 (0—0); Mansfield Town—Stoke City 1—1 (0—1). De Olympische Spelen 1956 zullen aanbod gekregen. Thans is het. aldus de eind November en begin December 1956 TeL, Fiorentia weer. Vorig jaar bood in Melbourne worden gehouden, deze Italiaanse club f 100.000, maar Abe| De nieuwe Russische kampioene nu schaken is geworden Aira Zvorykina, die - -in na res werd van het te Kiev gespeelde ging hier niet op in. Men heeft 125.000 van gemaaktMen i dat Abe ook dit aanbod van de hand tournooi. De wereldkampioene °Rudeali» zal wijzen. Iwist zich niet te plaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3