|licume tTciiisrlje (fouranl c Alle beschikbare jongemannen komen voortaan onder de wapenen Diensttijd voorlopig vastgesteld op zestien maanden Beperking van Koreaanse oorlog betekent tijd winnen Wist U Concreet plan DINSDAG 8 MEI 1951 BUREAUX Sleenstraai 37 Directie, Abonnementen- en Advei tentie-afdehng Tel 22710 en Tel 23375 Redactie. Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 5 15 per kwartaal I 172 per maand; f 0 40 per week ADVERTENTI6N: ƒ0 18 per millimeter Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken .Stantoaïtlcli isgbrbltoen ■njn bert ia Icgljcaspact' Twee en dertigste jaargang No 9218 .Wat bezielt de ouders?" Jaarlijks drie lichtingsploegen Luchtmacht zelistandig minister overweegt de luchtmacht en zelfstandige organisatie te laten verklaren, gezien het gewijzigde karak- l Met ingang van volgend jaar zullen alle beschikbare jongemannen ter van de militaire luchtvaart. Het Vender de wapenen worden geroepen. (Jaarlijks worden 80.000 man ge- keurd). Van hen zullen er 40.000 worden bestemd voor de Kon. Land- j macht en als het nodig blijkt zal ook worden beschikt over het nog niet ingelijfd deel van de lichting 1951. Om de opleiding te versnellen wordt voor de opkomst een drie-ploegenstelsel ingevoerd in plaats van het hui dige twee-ploegenstelsel. De nieuwe lichtingen zullen voorlopig zestien maanden moeten dienen, waarvan de laatste acht maanden te velde, zo heeft minister Staf in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. Zoals reeds in de regeringsverklaring werd gezegd, ligt het in de bedoeling de duur van de eerste oefening (thans nog één jaar) uit te breiden tot achttien maanden. Op militair-teohnische gronden is deze voorshands op zestien maanden gesteld, maar wanneer de internationale omstandigheden het vergen, kan de j diensttijd tot twintig maanden worden j verlengd. Voor de a.s. officieren en on derofficieren wordt de eerste oefentijd I reeds thans 20 maanden (waarvan 8 te I velde) en bij toenemende internationale I spanning 24 maanden (waarvan 12 te velde). Spoedig 1/3 divisie Te beginnen met de tweede helft van dit jaar zal voorlopig een derde deel van een divisie paraat zijn en daarna van eind 1952 af steeds twee derde van een divisie. Mocht het no dig zijn de eerste oefentijd van 16 maanden tot 20 maanden te verlen gen, dan zal de parate sterkte van begin 1953 af steeds een volledige di visie bedragen. Over de eventuele legering van een heden in Duitsland zijn besprekingen gaande. Het is thans niet mogelijk hier op nader in te gaan. Vijl nieuwe eenheden De reorganisatie van de vredesopzet aal er met het oog op de vorming van de oorlogseenheden als volgt uitzien: Er ko men vijf nieuwe regimenten, te weten cavalerie (tanks), luchtdoelartillerie, pioniers, verbindingstroepen en technl- i sohe troepen. Uit de bestaande regimen ten worden de cavalerieschool en de school geneeskundige troepen afge splitst. Enkele eenheden voor de vredes- opleiding zullen uitgebreid worden. De I kaderscholen van de infanterie worden opgeheven. Voorts ligt het in de bedoe ling in het regiment Van Heutsz het korps commandotroepen op te nemen. De nog niet gebruikte mankracht van de lichtingen 1950 en ouder zal niet meer benut worden. Minder balken, meer sterren Met het oog op de versnelde op bouw van het leger zal het aantal beroepsofficieren en onderofficieren (korporaals inbegrepen) met onge veer een kwart moeten worden ver meerderd. Ook aan burgerpersoneel zal ongetwijfeld meer behoefte ont staan. Daarentegen wordt echter het aantal opperofficieren en kolonels bij de generale staf verminderd. De re organisatie van de generale staf door de chef, luit.-generaal Hasselman, vindt in samenwerking met het bu reau Efficiency voortgang. I De functie van directeur militaire op leiding zal worden opgeheven. Recht streeks onder de chef van de generale staf wordt de functie van Ned. territo riaal bevelhebber ingesteld. Als zodanig ral de huidige commandant van de groep De oorlog in Korea De crisis nadert, aldus Ridgway Moedig gedrag van Brits bataljon Generaal Ridgway. de commandant der Ver. Naties, heeft in het Amerikaanse tijdschrift „Look" een artikel gewijd aan de oorlog op Korea. Hierin staat, dat de oorlog op Korea nog veel zwaarder zal worden dan hy nu reeds is. De crisis na dert, zo schrijft hy, en in mijn hart weet ik, dat wy die wel te boven zullen ko men, doch gemakkeiyk en licht zal zulks ons niet vallen. Hier is ook nodig de on- overwinneiyke kracht, die haar vertrou wen stelt in God, en die niet kan worden gebroken. De idealen, waarvoor wy vech ten, zullen absoluut worden bereikt, nog tydens ons leven, aldus Ridgway. Wat de krijgsoperaties betreft, trek ken de Verbondenen langs het ge hele 190 km brede front in Korea op, daarbij gedekt door zware artillerie. Pa trouilles trokken Oeidjongboe. 19 km ten Noorden van Seoel reeds verscheidene kilometers voorbij en andere patrouilles gingen zelfs Tsjoentsjon binnen, by de 38ste breedtegraad. Twee eenheden van de Britse brigade ontvingen een Amerikaanse onderschei ding wegens hun heldhaftig standhouden. Van een bataljon, dat weigerde terug te trekken, keerden slechts 40 manschappen terug; tussen de 500 600 man werden ge dood. gewond of gevangen genomen. Toen dit bataljon onder de voet werd gelopen, was het al drie dagen van voed- eel verstoken. De luchtactie nam weer toe: 13 Amerikaanse superforten van de basis Okinawa vlogen, ondanks het he vige vuur van het afweergeschut, naar de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang en bombardeerden met succes spoorweg emplacementen en andere strategische doelen. Gisteren werden circa 1000 vluch ten uitgevoerd. West, luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden, worden aangewezen. Zoals men weet, was deze laatstelijk legercomman dant in Indonesië na het overlijden van generaal Spoor, wie hij als stafchef was toegevoegd. VAN 1 De commandant strljdkraohten te vel de, generaal-majoor A. T. C. Opsomer, krijgt, zoals ook minister s' Jacob al van plan was, een grotere zelfstandig heid. Reeds in vredestijd behoort hij, al dus minister Staf, het bevel te voeren over de troepen, die hij in oorlogstijd zal moeten leiden. Daarom zal hij buiten het hoofdkwartier van de generale staf Het mes er in Onderwijs moet veer laten van 11/2 min. Twee ton minder voor sociale jeugdzorg Minister Rutten heeft aan de Tweede- Kamer bekend gemaakt, dat hy op zün begroting van O., K. en W. een bezuini ging van f 1.661.800 heeft bereikt. Zoals men weet wordt deze begroting de vol gende week in de Kamer aan de orde Dit jaar komen er geen nieuwe stu denten en scholieren uit Indonesië ons land. Voor beurzen voor deze groep is f 80.000 minder nodig. Voor subsi diëring van nieuwe scholen voor B.L.O wordt een ton minder uitgetrokken. Van de navolgende scholen wordt de subsi diëring uitgesteld: M-M.S. te Wassenaar, R.K. H.B.S. Valkenswaard, 2de Chr. H.B.S. Utrecht, en afd. gymnasium van het R.K. lyceum te Leiden. Een bezuini ging van f 34 mille wordt verkregen door het subsidie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande te halveren. Mochten daardoor leraressen werkloos worden, dan zal worden getracht hen op scholen te plaatsen. Op subidies aan ambachtsscholen wordt f 133.000 bezui nigd; op steun aan huishoudscholen e.d. f 154.000. Verder wordt op personeelsuitgaven aan de Rijksuniversiteiten en de T.H. f 200.000 bezuinigd, door bü vervulling van vacatures en in geval van wenselijk heid tot personeelsuitbreiding de nood zaak daarvan nauwlettend af te wegen. Ook op het aanschaffen van instrumen ten e.d. voor het hoger onderwys wordt knap bezuinigd; voor de T.H. komt dat op een ton te staan voor de universitei ten elk f 75.000. Het kamp- en internaats- werk voor sociale jeugdzorg gaat f 200.000 minder kosten. de militaire luchtvaart als zodanig worden opgeheven. Het be- roepspersoneel moet ongeveer verdrie voudigd worden. Voor het uit te breiden Vrouwen Hulp Korps zijn er nieuwe functies bij de ver bindingsdienst en de codediensten, in de navigatiestations, bij de luchtwachttroe- pen van d eluchtmacht en verder bij de geneeskundige dienst. In de vredesorga nisatie moeten ongeveer 1400 vrouwelijke militairen worden opgenomen. Van haar zijn er 450 nodig bij de geneeskundige dienst. Deze cijfers zijn voor de oorlogs behoefte resp. 7700 en 3200. De marine is hierbij niet meegerekend. De doelstelling van de nationale re serve zou de minister verbreed willen zien, zodat het ook mogelijk zal zyn het personeel voor de luchtafweer en de luchtwaoht te gebruiken. Over de verdediging van Suriname en de Ned. Antillen wordt overleg gevoerd met de Ver. Staten. De regering ver- trouwt, dat deze gebieden op den duur aan hun verdediging zullen deelnemen door het leveren van mankracht en het aanvaarden van een redelijke bijdrage in de lasten van het defensie-apparaat, De kosten van de militaire inspan ning zullen van 1951 tot en met 1954 jaarlijks anderhalf milliard gulden bedragen. Daarbij zijn inbegrepen de burgerlijke verdediging en het sta tionneren vaft eenheden in Nieuw- Guinea, Suriname en de Antillen. De financiële steun van Amerika en Ca nada is hier reeds van af getrokken. Voor de komende vier jaar is nodig voor het leger f3.545 millioen, de zeemacht f 1.295 millioen, de lucht macht f 1.080 millioen en de burger lijke verdediging f880 millioen. Luchtdoelartillerie al in Juni naar huis Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zullen enkele regimenten luchtdoelartillerie van de lichting 1951 reeds eind Juni afzwaaien. Deze dienst plichtigen zijn pas in December of Januari onder de wapenen gekomen en zullen dus slechts zes maanden dienst doen. Met het oog op het grote tekort aan luchtafweer is da opleiding ver sneld. Ook vorig jaar zijn reeds enkele regimenten na een half jaar naar huis Leidse studenten zetten twee treinen stil Reizigers hadden 40 minuten vertraging Doordat enkele Leidse studenten ..in een grappige bui" bijna onophoudelijk aan de noodrem trokken, is een trein uit Leiden dezer dagen veertig minuten te laat in Utrecht aangekomen. Bij de spoorbrug over het Merwedekanaal te Utrecht moest de trein geruime tijd J L blijven staan. Het gevolg was, dat de sneltrein Den HaagEindhoven, die O/ de heren leden van de Ameri kaanse senaat nu niet bepaald zulke snuggere vragen stelden aan generaal McArthur tijdens diens besprekingen van de toestand in het Verre Oosten, is niet bekend, maar vast staat, dat de generaal hier schijnt te zeggen: „Nou breekt mijn klomp Eisenhower vanmiddag op Schiphol verwacht Generaal Eisenhower, die vanmiddag op Schiphol zou aankomen voor een in spectie van Nederlandse legeronderdelen heeft gisteren de Belgische strijdkrach ten gadegeslagen. Gisteravond heeft hij besprekingen gevoerd met de Belgische militaire stafchefs. Tijdens zijn bezoek hier te lande logeert hij in „De Witte Brug" in Den Haag. Rood China als tegenzet Scherpe Russische nota over Japans vredesverdrag Amerika wil Japan gebruiken als basis voor „gewapende interventie in Korea" T>USLAND heeft het Amerikaanse ontwerp voor een vredesverdrag met Japan van de hand gewezen. De Sowjet-Unie eist, dat de Chinese volksrepubliek zal deelnemen aan een viermogendheden-conferentie voor de opstelling van een vredesverdrag. Door Bogolomof, de RusSïsche onder minister van Buit. Zaken, werd een desbetreffende nota van elf pagina's overhandigd aan admiraal Alan Kirk, de Amerik. ambassadeur te Moskou. De eerste reacties uit Londen, Washington en Parijs wijzen er op, dat het Westen zal voortgaan met zijn eigen plannen voor een Japans vredes verdrag, ondanks de afwijzing van het Westelijk ontwerp door de Sowjet- Unie. In de, aan Alan Kirk overhandigde, nota stelt Rusland een bijeenkomst voor van de ministers van Buit. Zaken der Sowjet-Unie, de Ver. Staten, comnv tisch China en Engeland in Juni of Juli a.s. In de Russische nota wordt het Ame rikaanse ontwerp als „onjuist" bestem peld, omdat het geen rekening hield met de conferentie van Potsdam en het bov< dien de Sowjet-Unie, China en andere landen van deelneming tracht uit sluiten. Voorts wordt, aldus de nota het terug geven van Formosa genegeerd. Japan wordt in een meer bevoorrechte positii geplaatst dan Italië. In het Amerikaans! ontwerp wordt niet gerept van terug trekken der Amerikanase bezettingstroe pen. Het is duidelijk, aldus de Russische zienswijze, dat Japan gebruikt wordt als basis voor gewapende interventie Wat de Russen dan wel willen: be- Verklaringen van Truman en Marshall Plan voor luchtactie boven Mandsjoerije werd afgewezen door dertien V.N.-partners ZOWEL TRUMAN als Marshall, hebben verklaringen afgelegd over de, door McArthur gegeven getuigenissen betreffende zijn politiek op Korea. In een rede voor de Nationale Conferentie inzake de burgerlijke defensie, gaf Truman te kennen, dat de vrije landen de opmars van het commupisme in Azië tot staan hebben gebracht en de samenzwering van het Kremlin over de gehele wereld een zware slag toegediend. Marshall, die de politiek van Truman verdedigde in het Verre Oosten, sprak voor de „Senaatscommissie". Volgens hem had McArthur geen voorschriften aan gaande militaire aangelegenheden overtreden, maar wel een instructie van 6 December jl. om geen openlijke verklaringen over de buitenlandse politiek af te leggen, tenzij deze in Washington officieel opgehelderd waren. Truman 1 i oordeel, dat uitbrei- gestuurd. Een regiment omvat ongeveer ding van de strijd op Korea het gevoar '70 man. I meebracht van een dodelijke atoomaan- Van het vervroegde afzwaaien zullen I val op Amerikaanse steden. Het Ameri- .et alle luchtdoelartilleristen profiteren, kaanse doel was daarom, de oorlog op aar vermoedelijk slechts drie van de Korea te beperken. Indien echter de :s regimenten. aggressors toch tot verdere actie zouden Ten Zuid-Oosten van Haipong in Indo-China hebben de Franse troepen een hevige actie ontketend tegen de communisten, met het gevolg, dat er 3000 rebellen gevangen genomen werden. Twaalfhonderd opstandelingen werden gedood. Een deel der krijgsgevangenen, op weg naar het kamp. Wegenwacht na aanrijding overleden Gistermiddag is de wegenwacht H. Bonhof bij een aanrijding op de rijks straatweg DeventerAlmelo te Dijkers- hoek, gemeente Holten, zeer ernstig ge wond. Hij is naar het Sint Geertruiden- gasthuis te Deventer overgebraoht en daar hedenmorgen overleden. Tien Japanse oorlogsmisdadigers zyn gisteren, aldus het hoofdkwartier van gei.eraal Ridgway, vrijgelaten. Speuren naar Affray niet vergeefs Het speuren naar de in April bij Wight met 75 man aan boord vergane Britse duikboot Affray, sohijnt toch niet vergeefs te zyn. Volgens A.F.P. ziet het er naar uit, dat binnenkort de juiste plaats, waar de boot Is gezonken, zal kunnen worden bepaald. Uit Portsmouth zyn negen mynenvegers en fregatten vertrokken om de nasporingen voort te zetten. overgaan, die de veiligheid van de Ver. Naties in Korea bedreigt, dan zou deze met kracht worden tegengegaan. Truman helderde niet op, of hiermede grootscheepse luchtaanvallen op bases Mandsjoerije waren bedoeld. Volgens Truman deden zich tekenen spanning en onrust achter het „IJzeren Gordijn", omdat de Russische zaken niet naar wens marcheerden. Met klem kantte Truman zich tegen uitbreiding van de Koreaanse oorlog, dat daardoor de Amerikaanse hulpbron nen zouden kunnen worden uitgeput voor een oorlog in Azië op grote schaal, waar door de positie in Europa zou worden verzwakt. Dit is de korte zin van Tru man's betoog. Marshall, de Amerik. min. van Defensie, getuigde, dat er tussen hem, Truman en de stafchefs geen meningsverschil heeft bestaan over de wijze van oorlogvoering in Korea. Gezamenlyk had men in De cember een plan goedgekeurd om vijan delijke vliegtuigen boven Mandsjoerijs grondgebied te doen vervolgen, m3ar de perking van de Japanse strijdmacht, te rugtrekken van alle buitenlandse troepen en Japan toelaten to*, de Ver. Naties. Amerika voelt er uiteraard niets voor. dat communistisch China zou deelnemen aan de besprekingen over een Japans vredesverdrag. Parijs is van oordeel, dat de Russen opnieuw verdeeldheid trachten te zaaien onder de Westeiyke bondge- De bekende Helderse zeeheld Janus Kuiper viert Vrijdag a.s. zijn 95ste geboortedag. De heer Kuiper, die 27 jaar schipper was op het reddings vlot van Den Helder, ontving vele onderscheidingen, o.m. van Koning Willem III. De laatste jaren is de heer Kuiper niet meer zo vlot ter been, maar dagelijks leest hij nog zijn krantje en rookt hij zijn pijpje. dertien V.N.-landen. die ook op Korea troepen hebben, hadden dit plan afge wezen. Worden Amerikaanse troepen buiten Korea aangevallen, dan zal ietigende marine- en luchtactie tegen nunistisch China worden ingezet. Volgens Marshall hielden de voorstellen van McArthur het risico in van een to tale oorlog met de Sowjet-Unie. De hui dige Amerikaanse politiek op Korea heeft het voordeel van „tyd te winnen", w door Amerika in staat wordt gesteld ook elders de defensie op te bouwen, teneinde het Russische imperialisme te bestryden. Marshall achtte het begrypelyk en soms zelfs „pryzenswaardig", dat een, bevelheb ber als McArthur zelf het initiatief nam, met veronachtzaming van hem verstrekte richtlynen. McArthur had echter zyn ver schil van inzicht inzake de buitenlandse militaire politiek der Ver. Staten niet ir buiten moeten doen blyken. Daar door werd zyn ontslag feitelyk noodza kelijk McArthur had dus niet eigen machtig de Chinese leiders moeten uit nodigen voor „onderhandelingen". Aldus, ;ort samengevat, het betoog van Mar shall, dat nog wordt voortgezet. Vreselijke aardbeving in El Salvador 1000 Doden en 20.000 daklozen Een verschrikkeiyke aardbeving in de Middenamerikaanse republiek El Salva dor heeft, naar thans bekend wordt. Zondag naar schatting duizend doden geëist, terwijl 20.000 personen dakloos geworden zijn en van voedsel verstoken. Het stadje Jucuapa. ongeveer 12.000 in woners tellende, is byna geheel ver woest. Dit werd door de regering var El Salvador officieel bekend gemaakt. Andere berichten maken evenwel mel ding van een kleiner aantal doden, nl. 200. Verder werd ernstig getroffen stadje Chinameca, dat ongeveer 17.000 inwoners heeft. Talloze mensen werden onder de puinhopen der instortende ge bouwen bedolven. Het Rode Kruis heeft in alleryl artsen en medische voorraden naar de getroffen gebieden gezonden. Tydens de aardtrillingen in deze laatste geteisterde plaats wist een aantal gevan genen, zonder veel moeite de gevangenis te verlaten. De muren der gevangenis vielen om, waardoor de gevangenen DAT de na 34 J. afgetreden penning meester van de stichting Hoenderloo, H. Eeghen is opgevolgd door L. W. Doude van Troostwyk te A'dam. achter aan reed. 32 minuten vertraging DAT ir J. W. Clerx, die jhr ir J. E. kreeg. Vele reiziger* die in het Zuiden Heemskerck ven Beest opvolgde als en Oosten van het Land op familie- eni r e> ziekenbezoek zouden gaan, misten daar- idir- der publ. werken te A'dam, deze ook door hun aansluiting. Om dit ongerief te als lid vain de Zuiderzeeraad opvolgde, beperken, hebben de spoorwegen een x extra-trein van Den Bosch naar Bergen DAT het in de 00rl°g leeggeroofde ln- op Zoom moeten inleggen. I inst- voor sociale geschiedenis aan De studenten waren met de trein van de Keizersgracht te A'dam door burg. 10 01 uur uit Leiden vertrokken op weg dAiliy is heropend, naar de ..Varsity" (roeiwedstryden) in DAT een pas opgerichte R'damse actie- Utrecht. Tegenover een conducteur ver- groep tegen de Duitse herbewapening klaarden zy de schade te willen ver- Donderdag in de Rivièrahal aldaar een goeden, doch een naam gaven zy niet op-vergadering houdt. DAT de eerste voor de jeugd over Ned. fabrikaat in Haarlem is geopend en de gehele reeks 2Vi j. in beslag zal nemen. DAT generaal Bruce Matthews, by de bevryding van Groningen commandant der tweede Canadese infanteriedivisie,, thans deze provincie opnieuw bezoekt. DAT minister Teulings van Donderdag t.m. Zaterdag de stafschool voor de bur- gerlyke verdediging in kasteel De Schaf- felaar te Barneveld zal bezoeken. DAT negen buitenl. spoorwegboek handelaren vandaag en morgen ons land bezoeken als gasten van dé Alg. Spoor wegboekhandel. DAT acht Belgische wegenwaohten en twee Belg. inspecteurs morgen zullen deelnemen aan de lustrumviering vam de Ned. gele rijders. DAT de Zaandamse notaris P. v. d. Meulen, 67 j. oud, is overleden. tentoonstellingen DAT het Tweede-Kamerlid Haken (Comm.) aan de ministers Stikker en Lieftinck heeft verzocht het voorschot, waarmee vrijgelaten Ned gevangenen in 1945 in Zweden werden geholpen, niet in rekening te brengen. DAT het communistische Tweede-Ka merlid Waganaar aan minister Drees schriftelyk vragen heeft gesteld over een Amerikaans verzoek aan de Ned- regering om instemming te betuigen met „het op grotere schaal bombarderen van Chinees grondgebied". DAT de cursussen voor de burg. ver dediging in Barneveld omstreeks Aug. geëindigd zullen zijn, waarna kan worden begonnen met de opleiding van hoofdin- struoteurs. DAT in de A'damse haven in het ruim van het Engelse ss. Sorel het lijk is aan getroffen van de venjy>eöeiyk in het ruim gevallen 51-j. Sleyard uit Ber gen (B.). maar konden wegwandelen. De meesten werden door militairen weer ingerekend. Dit was de eerste zware aardschok ln El Salvador, dat de kleinste van de zes Middenamerikaanse republieken ls. De totale bevolking bedraagt ruim 2 mil lioen zielen. San Salvador is de hoofd stad. Er zal drie dagen worden gerouwd. Russische troepen in de Balkan Voor defensie der Zwarte- Zee kust De diplomatieke correspondent van het Engelse blad de „Daily Telegraph" meldt, dat te Londen berichten werden ont vangen over Russische troepenbewe gingen. De Sowjettroepen trekken Roe menië binnen en zullen vandaar naar Bulgarije en Hongarije gaan. Zulks zou in verband staan met het overnemen der verdediging van de gehele Zwarte Zee kust vanaf de Sowjetgrens tot aan de Turkse grens. Op drie punten trokken de Russen over de Roemeense grens, na- melyk te Galatzi-Larga, Constanza en Stefanestl aan de Proeth. Publiek over loonstop sterk verdeeld Blijkens een enquête van het Nederl. Instituut voor de Publieke Opinie is 41 procent van de Nederlandse bevolking handhaving van de loonstop en 35 procent tegen. Byna 25 pet. heeft geen mening. De minder-gesitueerden zijn het ~'"t voor het handhaven van de loon- Een exemplaar van de atlas van de Nederlandse cartograaf Joan Blaeu, die tussen 1660 en 1664 te Amsterdam ver scheen, is op een veiling te Londen voor 740 pond sterling door een Londense boekhandel gekocht. jVrET BEKWAME SPOED heeft de mi nister van Oorlog de defensieplan nen van de regering bij de Tweede Ka mer ingediend. Ons volk zal nu weten welke verplich tingen wij hebben na te komen binnen het kader van het Atlantisch Pact, willen wij als natie ons gezicht niet verliezen. De grote waarde van de plannen van minister Staf ligt vooral hierin dat thans concreet wordt aangegeven wat wij be reiken willen en bereiken moeten. Een concreet plan dus, dat in vier jaar ver wezenlijken wil datgene waar men naar 's minister eigen woorden in normale ty- den zeker tien jaar over zou doen. Daaruit volgt vanzelf, dat deze plannen van heel het Nederlandsche volk de grootste in spanning zullen vragen. Het doel is: voor de landmacht (voor de Marine blijven de plannen vrijwel gelijk aan de vroegere) te komen tot vyf divisies, een aantal territoriale troepen waaronder luchtdoel-artillerie en een aantal eenheden Nationale Reserve. Dit moet bereikt zijn in 1954. Nu heeft de minister om dit plan te bereiken niet de gehele huidige vredesorganisatie onder steboven gegooid, maar hij heeft die juist zoveel mogelijk intact gelaten en alleen dakr veranderd, d.w.z. uitgebreid, waar dat nodig was. Op die wijze is het zo noodlottige vacuum vermeden. UEN VAN DE BELANGRIJKSTE wy- zigingen is wel dat men de opkomst in den vervolge niet meer in twee ploe gen maar in drie ploegen zal doen ge schieden. Bij een drie-ploegen-stelsel past geen achttien maanden diensttyd en daarom is men om militair-technische redenen gekomen tot een diesttyd van zestien maanden. Zou dit door bepaalde omstandigheden te kort blyken. dan kolnt er een derde deel van een jaar by en wordt het 20 maanden. Acht maanden zal besteed worden aan de oefening bij de vredesopleidingen en acht maanden resp. twaalf zal te velde geoefend worden. Het hebben van een parate divisie Is financieel niet mogelijk, en belemmert bovendien de opbouw van het mobili sabele leger, meent de minister. De waarde van het hebben van parate troe pen wordt echter terdege ingezien. Door nu de vorming van parate troepen te kop pelen aan de divisie-opbouw van het mo bilisabele leger, heeft men via het drie- ploegenstelsel bereikt dat van Augustus af steeds een derde divisie aan parate troepen aanwezig zal zyn. Eind 1952 zal dit bij het huidige plan permanent twee derde divisie worden. Gaat men over op 20 maanden diensttijd, dan bereikt men begin 1953 een sterkte aan parate troe pen van een volledige divisie. We menen dat hier, gezien de huidige mogelyk- heden, een goede oplossing is bereikt. In ditzelfde licht moet men ook zien het besluit om de commandant Strijdkrach ten te Velde grotere zelfstandigheid te geven. Hy wordt uit de generale staf gelicht, al blyft hy dit in tegenstel ling met de vroegere commandant Veld leger ondergeschikt aan de chef van de Generale Staf. Maar de mogelijkheid :en soepeler en efficiënter leiding is hier geopend, evenals die tot het ont plooien van meer eigen initiatief. Belangrijk is ook dat de vroegere Com mandant Vesting Holland, zij het aange past aan de huidige omstandigheden, zal herleven in de functie van Nederlands Territoriaal Bevelhebber, die zowel in de vredes- als in de oorlogsorganisatie belast zal zijn met de territoriale bevel voering. De territoriaal bevelhebber zal volgens de thans ingediende plannen dus in hoofdzaak belast zijn met de rust in het achterland en het bestrijden van 'svijands luchtstrijdkrachten door lucht doelartillerie en de daarbij behorende waarschuwingsorganen. Het ligt in de be doeling van de minister voor deze orga nen vooral ook vrouwen in te schakelen. De ervaring in de oorlog (o.m. in Enge land) heeft overduidelijk bewezen dat vrouwen hiervoor het meest geschikt zijn. Waar mogelyk wil de minister trou- toch de vrouw Inschakelen in het militaire apparaat, byv. by verbindings code-diensten en de geneeskundige dienst De organisatie van het V.H.K. die de minister minder doelmatig acht zal dus grondig worden gewyzigd. DE UITVOERING van dit plan ls na tuurlijk voor een groot deel geba seerd op de hulp die we binnen het kader van het Noord-Atlantisch pact zullen krijgen. Alleen zouden we zeker niet in staat zyn dit plan in zo korte tyd uit te voeren. Financieel niet (de last van an derhalf milliard per jaar is ongetwyfeld reeds zwaar) en ook technisch niet De steeds verder gaande mechanisatie in het leger zal bij verschillende onder delen, vooral de luchtmacht (die een zelf standige organisatie zal worden) een gro ter sterkte aan beroepspersoneel vragen. Ook hiervoor zyn plannen in bewerking dit personeel, hetzij tydeiyk, hetzij permanent aan te trekken. Er zal nog gelegenheid genoeg zyn op de thans ingediende plannen terug te ko men. Zeker ook als straks de Tweede Kamer met de behandeling daarvan be gint. We denken byv. aan de territoriale 7 burgerlijke verdediging. Voorlopig willen we echter als ons oordeel geven dat hier een concreet plan wordt geboden, dat de mogeUjkheld opent dat Nederland eindelijk de strijd krachten gaat vormen die het nodig heeft Moeilykheden zullen er genoeg zyn en fouten zullen er ongetwijfeld ook ge maakt worden. Maar als allen meewer ken kan dit plan slagen en zal het onbe- haaglyke gevoel dat we geen vuist kun nen maken eindelyk verdwenen zyn. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot vry krachtige wind tussen Noord en Noord oost Plaatsehjk enkele buien, maar morgen ook verspreide opklaringen. Vrij koud voor de tyd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.58—20.16; maan 6 09 op, onder 10 Mei 0.34. 14 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1