Mctttuc £eiitëc(je (öiounxiil Dag der Christelijke jeugd en Stralend lenteweer naar bollenland Onafgebroken keten van auto's en fietsen op vele wegen lokte millioenen bongerd Prins Bernhard vertelde journalisten van zijn Zuidamerikaanse reis In Tilburg lieten zich reeds 42.000 inwoners inenten HE Syriërs en Joden zijn wederom slaags geraakt Wist IJ VRIJDAG 4 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9215 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 5tontBastich fs gfjebletteu myn hert la Icgljeospatf ZIE PAG. 7 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Drukte brak alle records HET STRALENDE LENTEWEER heeft gisteren millioenen Nederlanders naar buiten gelokt. Hemelvaartsdag heeft de bollenstreek, de dui nen en de Betuwe een drukte gebracht, die nog niet eerder gekend was dit jaar. Men schat het aantal bezoekers van de bollenstreek op ander half millioen. In geweldig lange rijen trokken auto's en bussen en tien duizenden fietsen langs de smalle wegen van Hillegom, Lisse en Sassenheim en merkwaardig genoeg is er geen enkel ongeluk gemeld. Tachtig duizend mensen hebben zich gisteren voor de loketten van de Keuken hof in Lisse verdrongen. Tien duizend fietsen werden er bewaakt, en vier dui zend auto's uit binnen- en buitenland. Om vier uur was er in het restaurant van de Keukenhof geen druppel limonade meer voorradig. Ér was gisteren tweemaal zo veel bezoek als op de drukste dag van het vorige jaar. En wie weet zal Pinkste ren dit record nog slaan, want de bollen- tooi blijft nog wel tien dagen. En de weersvoorspellingen zijn gunstig. Het publiek heeft zich voorbeeldig ge dragen. Beschadigd werd er in Keuken hof niets, behalve een brugleuninkje. Daarop was nl. een paartje neergestre ken. doch de leuning bleek te zwak. Ten aanschouwen van dichte mensendrommen tuimelde het stel in het water Opstoppingen Het massaverkeer door de bollenstreek tartte elke beschrijving. Herhaaldelijk waren er enorme opstoppingen, maar dank zij een uitstekende organisatie van verkeerspolitie konden ze vlot worden weggewerkt. Dit geschiedde door middel van zes mobilofoonauto's. De hoofdpost was gevestigd bij de Keukenhof. Telefo nisch ontving men daar van minuut tot minuut inlichtingen uit vele posten grote steden, tot Dordrecht toe. Om zes uur 's avonds kreeg de centrale post bericht dat de gehele Rijksweg tussen Dordrecht en Den Haag nog vol zat met verkeer, be stemd voor Lisse. Om 7 uur kwamen de Keukenhof nog evenveel mensen binnen als er naar buiten kwamen. In de ochtenduren waren van elke drie auto's op de Haag- weg twee uit België afkomstig. De totale sterkte van de rijkspolitie as ruim 260 man. Zij had versterking gekregen uit Amsterdam en van 50 man reserve-politie. 'sAvonds onthaalde het bestuur van Keukenhof de betuigde zijn dank voor de voortreffelijke verkeersregeling. Het kinder-bloemencorso in Hillegom i de fietsenrallye vanuit Noordwijker- hout, trokken ontzaglijke getallen kijkers, in auto's, op motorfietsen, bromfietsen, tandems en fietsen. En van de wandelaars. Want ook de bussen van de NZHVM moesten topprestaties leveren. Ook de spoorwegen hebben het giste- •n druk gehad. Het totaal aantal in- en Man vermoordde zijn vrouw laaghartig Traagwerkend vergif in een glas melk Eerst thans is bekend geworden dat de 29-jarige vertegenwoordiger J. W. te Eindhoven in April zijn vrouw, de 30- jarige Th. D., met arsenicum heeft ver giftigd. Het slachtoffer was moeder van drie kinderen en verwachtte een vierde baby. De dader heeft een volledige be kentenis afgelegd. Het huwelijk was gelukkig, meende (Je familie. Enkele maanden geleden maakte hij in Brussel kennis met een jonge dien ster. Na zijn terugkeer in Eindhoven vatte hij het plan op zijn vrouw uit de weg te ruimen. De Brusselse wist daar De moordenaar mengde een arsenicum- oplossing in een glas melk. Dit zware gif dat eerst na verscheidene dagen uitwerkt, heeft de vrouw vijf weken lang vreselijk doen lijden. Op 24 April is zij overleden. De man had haar tijdens haar ziekte goed verzorgd. De dokters in het ziekenhuis stonden aanvankelijk voor een raadsel. De ziekte verschijnselen wezen ten slotte in de richting van vergiftiging. Op 25 April werd W. gearresteerd. K.L.M.-vliegtuig meldde boerderijbrand Kapitale hoeve bij Nijmegen afgebrand Een Dakota van de K.L.M., die op weg was van Amsterdam naar Frankfort, zag gistermorgen een boerderij in Batenburg (buiten Nijmegen) in brand staan. Ge zagvoerder Libgott deelde het radiotele- fonisch mee aan Schiphol. Daar gaf men het bericht weer door aan de Nijmeegse brandweer, die enkele minuten later uit- Echter, niet kon worden voorkomen, dat de kapitale boerderij (eigendom van de Staat der Nederlandenen bewoond door het gezin Erkelens) tot de grond toe afbrandde. De gehele landbouwinven- taris en alle machines gingen verloren. De schade, op ƒ125.000 begroot, wordt door verzekering gedekt. De inboedel werd gedeeltelijk gered. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak. Duorijdster van motor aigeslingerd Klein kindje in Ede door trein gegrepen Gistermiddag is op de rijksweg bij IJs- selmonde een duorijdster van een motor geslingerd en gedood, doordat de achter band van het voertuig sprong. Het was de 52-jarige weduwe M. Ladisan-Marin uit Uckel (België). De motorrijder, de 58-j. M. Timmerman uit Schaerbeek, werd licht gewond. Beiden hadden de bollen velden bezocht. Gisteren is op de onbewaakte overweg aan de Dwarsweg te Ede het 1^-jariB zoontje van de familie Wrllemsen uit Ede onder een trein geraakt en op slag gedood. De 28-jarige ongehuwde Groningse zee man Lieuwe Nolle en een Noorse arbei der zijn in de haven van Oslo om net leven gekomen, doordat by het lossen van olievaten van het Rotterdamse schip Henrica B een draad losschoot Volgens de rederij was de bemanning herhaalde lijk gewaarschuwd voor het ruwe en slor dige omgaan met winchen. uitgestapte passagiers in de bollendagen bedroeg resp. 8916 en 8851, Lisse resp. 7289 en 7484. Wiel-aan-wiel Velen vonden het te druk in de bollen streek. Zij zochten het in de duinen, op het strand, in de Betuwe, in de dieren tuinen en vogelparken. Maar ook daar fietsten de duizenden wiel-aan-wiel of maakte men queue voor de loketten. Artis kreeg meer dan 35.0000 bezoekers. Vorig jaar, toen het regende op Hemelvaartsdag, kwamen er 5000. Het dagrecord werd met gebroken. Avifauna verkocht ook 35.000 kaartjes. Er stonden 2500 auto's ge parkeerd en zeven duizend fietsen. Vorig jaar kreeg Avifauna de eerste drukte te verwerken in Juni. Op het strand, waar dan ook, leek het vooral 's middags wel een dag in het hoogseizoen. Maar de zee was nog te koud. Koningin in Befuwe De bloeiende bongerds hebben niet minder natuurliefhebbers ge trokken. Volkomen onverwachts heeft de Koningin gistermiddag met Beatrix en Margriet in een open hofauto (de verkoudheid van de Prinsesjes was dus alweer over) een tocht door de Betuwe gemaakt. Langzaam rijdend over de smalle, kronkelende dijkwegen hebben zij enkele uren volop genoten. Duizenden anderen hebben de hei op gezocht, of de bossen en de krententui nen. Die van Ommen en Dwingelo staan nu ook enkele weken lang in bloei. Onze doden „Als de regering mij stuurt, ga ik opnieuw", aldus Z.K.H. 'ET DOEL VAN MIJN REIS naar Zuid-Amerika, n.l. om in deze landen - de nodige goodwill te kweken voor Nederland, is ongetwijield be reikt, zo vertelde Prins Bernhard Woensdagmiddag op een persconferentie Den Haag, die hij hield direct nadat hij in de ministerraad verslag van zijn reis had uitgebracht. Of deze goodwill nu ook nuttig effect zal hebben, zal afhangen van de belangstelling die wij zelf voor deze landen hebben en van het initiatief dat wij ontplooien. Maar gezien de voorbereidingen was de Prins zeker niet pessimistisch. te kermen, dat van angst onder de be volking geen sprake is. Albhans hij had In Tilburg staat de bevolking in dikke rijen voor Jiet Roode Kruis-gebouw aan de Schoolstraat, waar iedereen zich wil laten inenten tegen de gevreesde ziekte, de pokken, daar er al enkele tientallen inwoners mee werden besmet. Thans 24 pokkenpatiënten Ook in Zwolle werden enige ingezetenen geïsoleerd Duizenden Tilburgenaren hebben zich ook gisteren latey inenten bij de G.G.D., waar muziek de wachttijd kortte- Naar schatting hebben thans ruim 42 000 inwoners van Tilburg een injectie gekregen en vandaag kon men zioh in acht over de stad verspreide gebouwen laten inenten. Bovendien werd vandaag in alle Tilburgse randgemeenten met een re-vaccinering op grote schaal be gonnen. Van een paniekstemming is intussen in Tilburg noch in zijn naaste omgeving sprake, al is dan het aantal besmette personen van 19 tot 25 opgelopen. In geen de gevallen is direct levensgevaar aanwezig. De bevrijdingsfeesten gaan door en van een sluiting van de soholen, de bedrijven of de kerken is geen sprake. Alleen de militairen zijn in hun kazarnes geconsigneerd. Ook is het bestuur van de R. K. openbare leeszaal verzocht de bibliotheek gesloten te houden. Een mas sale herinenting van de Brabantse of Ne derlandse bevolking is voorlopig dus zeker niet nodig, meent de inspectie de volksgezondheid. In geval van nood is echter koepoek- Twee mannen te Rome zijn, ieder in een glazen kist, een wedstrijd begonnen om het wereldrecord „vasten". Het record staat thans met 57 dagen op naam wouw uiit Lille (Fr.). Brillen en kunstgebitten veroorzaakten rebellie Gistermorgen vroeg hebben Labour- parlementsleden in het Lagerhuis d« grootste rebellie, sedert Labour in 194! het bewind kwam, gepleegd. Zeker tot 50 van hen weigerden de regering het parlement te steunen bij het ?ren van de gedeeltelijke betaling brillen en kunstgebitten. Zij onthielden zich van stemming, hoewel een partij- bevel voorstemmen eiste. De desbetreffende clausule werd met 262 tegen 3 stemmen aangenomen. Olieraffinaderij in de Libanon Naar uit betrouwbare bron wordt nomen, zal een Arabisch-Amerikaans olieconcern in de Libanon een raffinaderij bouwen, die een capaciteit zal hebben var 170.000 barrels ruwe olie per dag. De plan nen hiervoor zijn door het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken goedgekeurd. De kosten worden geschat op 165 millioen dollar. stof voor vier millioen personen beschik baar. Inmiddels heeft het Nederlandse Rode Kruis op verzoek van de directeur de Tilburgse GGD. in „Huize Cena- in de wijk Koningshoeven een nood ziekenhuis ter isolering van de personen die met de lijders aan pokken in raking zijn geweest, ingericht. Deze i ten hier achttien dagen verblijven. >rong van de epidemie is intussen nog niet ontdekt Dit in tegenstelling reeds eerder gepubliceerde berich ten. Daar er in de komende dagen in Til burg geen bijeenkomsten mogen worden gehouden, zal de Kafch. E.H-B.O.-wed- strijd op 5 en 6 Mei niet in Tilburg, maar i Breda worden gehouden. Elders in het land is men ook paraat Ih Zwolle is de G.GjD, vandaag met in enten begonnen, nadat was gebleken dat contact was geweest tussen een der Tilburgse patiënten en inwoners van Zwolle. Deze werden geisoleerd. Tot nu is in Zwolle echter geen geval van pokken geconstateerd In Breda moesten de militairen van de artillerieschool binnen blijven, daar werd vermoed, dat een van hen de pokken had. Het consigne kon echter worden op geheven, want de veronderstelling bleek gelukkig niet juist te zijn. Emigratiemogelijkheden zijn er zeker, aldus de Prins. Er zijn bijv. in Argen tinië nog uitgestrekte landbouwgebie den met een zeer dunne bevolking, waar kansen té over zyn.-'In korte tijd kan men zich daar met hard werken een behoor lijk bestaan verschaffen. Het blijft de regeringen vrijwel gelijk of men emi greert als kolonie dan wel of men in de bevolking opgaat. Geestelijke vrijheid is er in alle drie landen in ruime mate. Argentinië kent reeds een tweetal grote Nederlandse kolonies in Tres Arroyos en Buenos Aires die een uitgesproken pro testants karakter dragen. Dit geeft niet de minste moeilijkheden. Is voorbeeld noemde de Prins een Geref. boer, de heer Verkuyl, die secreta- de gezamenlijke Argentijnse boerenorganisaties. y biedt eveneens mogelijk heden. Stuur eerst maar 25 goede families, de president van Uruguay en de an dere Hollandse families komen vanzelf. Het Zuiden van Chili leent zich even- :ns voor emigratie, maar daar is nog geen financiële steunregeling voor immi granten zoals in Argentinië en Uruguay. Hollands fokvee wordt zeer op prijs gesteld. Een foto van de Prins naast een prachtige fokstier zag men in alle etalages, zo deelde de secre taris van de Prins mee. Voor handel ligt hier ongetwijfeld terrein braak. Het gezamenlijk bewerken markten verdient zeker aanbeveling. Doordat op deze reis veel meer tijd be schikbaar was om de zaken rustig te be praten, werden reeds resultaten geboekt. Het contract met Werkspoor is voor kaar, zoals reeds eerder gemeld werd. Een contract met Philips is vrijwel in kannen en kruiken. Met Chili is de ko perleverantie grotendeels geregeld. Het in evenwicht brengen van de handels balans met Argentinië achtte de Prin? zeer goed mogelijk, met Chili zou hei waarschijnlijk de meeste moeite geven. Nederlandse bedrijven maken in Argen tinië, dat zeer op industrialisatie gesteld is, zeker kans. Gevraagd naar de politieke Argentinië gaf de Prins als zijn mening daar niets van bemerkt, hoewel hij zich verschillende malen gewoon onder de bevolking had begeven. Evenmin had hy kunnen constateren, dat president Perón alleen uitgaat vergezeld van een zwaar bewapende lijfwacht. De Prins had juist tegengestelde ervaringen opgedaan. President Peron had hem 's nachts pér auto thuisgebracht, zonder dat er ook maar een detective of iemand anders bij was. Indien er in Argentinië volledig vrije verkiezingen waren, zou Perón zeker 70 pet der stemmen krijgen. Wanneer de heer en mevrouw Perón zich in het open baar vertoonden, werden ze steeds har telijk toegejuiohL Of de Prins opnieuw op reis gaat, werd tenslotte gevraagd. Dat hangt van de regering af, was het ant woord. Als ze mij stuurt ga ik weer. Prins zal Wegenwacht inspecteren Volgende week Woensdag zal de We genwacht zijn eerste lustrum vieren. Voor het eerst zullen dan alle 105 gele rijders in Utrecht samenkomen, 's Morgens rijdt het hele korps naar de Paleistuin Soestdijk. Daar zal Prins Bernhard, als erevoorzitter van de A.N.W.B., het korps inspecteren. Uiteraard zal op 9 Mei niet worden gepatrouilleerd. En zó druk was het gisteren op alle wegen, speciaal die, welke naar de bloembollenvelden leiden. Onafzienbare rijen auto's en auto bussen, met slingers versierd, trok ken het kleurige sprookjesland binnen en met de fietsers, brom fietsers en motorrijders was het al net zo. Geen wonder dus, dat het verkeer niet zo erg vlot verliep en er om 7 uur 's avonds nog duizen den arriveerden om een kijkje te gaan nemen. Britse kruiser in de Perzische Golf Doodvonnis over „Anglo Iranian"? De Britse kruiser „Gambia" is in de oliehaven Barein aan de Perzische Golf aangekomen. De „Gambia" heeft een be manning van 900 koppen aan boord. In middels heeft de Sjah het decreet be treffende de naasting der Perzische olie nd. De Britse premier had langdurig onderhoud met de Perzische eerste minister Mossadeq. Engeland wenst namelijk de Onderhandelingen met Perzië betreffende de olie-industrie te her openen. Waarnemers beschouwen echter de ondertekening door de Sjah als het ..doodvonnis" over de Anglo-Iranian. Min. Mossadeq heeft het nieuwe Perzische kabinet aan de Sjah voorgesteld. Het regeringsprogramma bevat twee punten, namelijk de nationalisatie van de olie en kiesrechthervorming. Grotewohl, de Oostduitse premier,, is Woensdag naar „een herstellingsoord" vertrokken voor het ondergaan v Vanavond gedenken wjj onze doden, gedenken wij hen die door het op treden van de vijand van het leven zijn beroofd, hen die voor de bevrijding van volk en land uit druk en nood het hoog ste hebben gegeven, dat zij te geven hadden. De herdenking van de doden Is een plechtig en tegelijk een smartelijk uur. Er schuilt ook veel vertroostends in. Ver troostend is al dadelijk, dat heel de natie deze dodenherdenking blijft gevoelen als nationale ereplicht. Zes jaren ligt de bevrijding thans achter ons, in deze tijd vele gebeurtenissen en emoties een ganse periode. Maar voor de dodenher denking behoort de aandacht niet te ver slappen. En onze indruk is, dat zij ook niet ver slapt. doch veeleer toeneemt. Dat is goed. Het is allereerst goed, wanneer men be denkt welk offer zij ieder persoonlijk hebben gebracht die hun leven gaven. Zij werden gerukt uit de kring der hunnen en lieten de hunnen achter in ongewisse omstandigheden. Maar het is dan ook goed, wanneer men bedenkt waarvoor zij dit offer hebben gebracht. Het ging om de toekomst van land en volk, om de vraag of de druk zou worden bestendigd of dat straks voor wie bleven een nieuwe dageraad zou kunnen aanbreken. Wanneer wij vanavond weemoedig en dankbaar terugzien naar het verleden, wij hen die in him sterven voor uit hebben gezien naar de toekomst. Onnodige armoede Onze indruk is, dat er onder vele vrouwen van AR. huize gevoelens enige ontevredenheid leven. Er is onder deze vrouwen belangstelling voor de wijze waarop ons land wordt gere geerd. Terwijl er in deze dagen tal van klachten worden gehoord over gebrek aan politieke belangstelling, doet zich het merkwaardige feit voor, dat ook wel door wie deze klachten uiten, onvoldoende aandacht wordt geschonken aan de be reidheid van de vrouw om onder de ge meenschappelijke zaak de gezamenlijke schouders te zetten. De dagen zijn voorbij al ooit zijn geweest), waarin de politiek langs huiskamer en keuken heen ging. Men denke aan de problemen van lonen en prijzen. Men denke aan de nood zakelijkheid, dat onze kinderen worden opgevoed tot goede burgers. Nu is de gang van zaken ten deze bln- sn de A.R. partij wel wat verdrietig. Zo als men weet heeft in 1921 de deputaten- vergadering zich uitgesproken tegen ver kiesbaarheid van de vrouw. Sindsdien is almeer de overtuiging ge rijpt, dat dit is geschied op onjuiste gron den. Vandaar dat na de bevrijding een commissie uit de partij heel deze kwestie jg eens heeft onderzocht. Deze commissie schijnt zich met spoed van haar taak te hebben gekweten en in December 1949 diende zij haar rapport in. Het vervelende is, dat in het anderhalf jaar sedert verstreken, het rapport nog altijd niet is gepubliceerd. Dat is jammer bovendien ontmoedigend. Er is onder vrouwen bereidheid haar krachten te geven aan de goede zaak. Maar dan neme men ook elke indruk weg alsof op haar belangstelling geen prijs wordt gesteld. Wanneer men zo handelt, legt men zich een armoede op die onnodig is en zelfs onverantwoord. Onverantwoord ook wan neer men er op let hoe anderen denk aan de communisten de werkzaamheid der vrouwen voor hun doeleinden weten te benutten. West-Duitsland nu ook in Raad van Europa West-Duitsland is Woensdag als gelijk berechtigd lid van het ministerscomité van de Raad van Europa opgenomen. Adenauer, die te Straatsburg verblijft, werd, na van het besluit in kennis te zijn gesteld, plechtig de vergaderzaal binnen geleid, waar hij met staatssecretaris Hall- stein aan de hoefijzervormige tafel tus sen de Franse en Griekse delegaties Spoedzitting van Veiligheidsraad Wederzijds verwijt men elkaar aggressie in gedemilitariseerde zone WEDEROM IS EEN FELLE STRIJD ontbrand tussen Joden en Syriërs in de gedemilitariseerde zone, nabij het meer van Tiberias, waarbij doden en gewonden gevallen zijn. De cijfers lopen volgens verschillende opgaven uiteen. Beide partijen beschuldigen elkaar van aggressie. Er werd zo hevig geschoten, dat de waarnemers der V.N. onmogelijk in het be dreigde gebied konden doordringen. De stafchef voor de V.N. beval on middellijk het vuren te staken. Israël heeft de Veiligheidsraad verzocht, terstond maatregelen te nemen, teneinde het terugtrekken van Syrische strijdkrachten uit de gedemilitariseerde zone te bewerkstelligen. „..Wel kleiner nog is het stuk grond, maar waar ik naamloos rusten zal.." dat ik nu nog niet weet, DAT bij de weesinrichting Neerbosch een school voor buitengewoon lager on derwijs zal worden gebouwd, waarvoor de gemeenteraad van Nijmegen reeds medewerking toezegde. DAT de N V. Ned- Ampullenfabriek te Nijmegen in het Westen van de stad, bij de Waal nog een moderne fabriek met kantoren zal bouwen. DAT op de jaarvergadering van de Ned. Bond van Keurmeesters van vee en vlees te Utrecht de Hagenaar F- Fopma tot erelid is benoemd. DAT de cadetten van de Kon. Militaire Academie in Dorst (N-Br.) voor enkele honderden burgers een demonstratie van een tactisch gevecht hebben gegeven, waaraan o a. twee secties Harvard-vlieg- tuigen deelnamen. DAT bij M- te Schalkwijk (Geld en E D. te Veenendaal drie geheime broedmachines voor in totaal 31-000 eieren in beslag zijn genomen en twee van de machines in een slaapkamer stonden opgesteld- DAT minister Staf morgen het woord zal voeren tijdens de herdenkingsplech tigheid op de Holterberg (Ov.) en ook minister Lieftinck daar aanwezig zal z(jn. DAT burgemeester E. P. van Iperen te Leens (Gr.), die ook in het_ verzet een belangrijke rol speelde, is overleden. DAT de eieren in Barneveld deze week bij een aanvoer van 1.5 millioen (vorige week 1,8 millioen) stuks f 10,75 tot f 11,30 (vorige week f 10-75 tot f 11,50) de hónderd deden. DAT de oudstrijders van het derde grensbataljon op Tweede Pinksterdag in Roosendaal bijeen zullen komen. DAT het echtpaar H. H. Leusden Laborius te Hoorn op 13 Mei zijn 65-j. bruiloft viert DAT de landelijke demonstratiedagen over tuinbouwmechanisatie (Detho) dit jaar op 23 en 24 Mei te Hoorn worden gehouden. DAT het vogel- en dierenpark Animali te Eindhoven Donderdag wordt geopend. DAT van 4 tot 7 September in het RAI-gebouw een internationale volks- tuinderstentoonstelling wordt gehouden en de bloemen- en fruitdag van de volks tuinders voor zieken e d. op 15 Septem ber is vastgesteld. DAT te Sittard de Libema roomijsfa- briek is geopend, die een capaciteit van 7200 stukjes verpakt ijs per uur heeft en gemakkelijk in de behoefte van heel Limburg kan voorzien, terwijl reeds aan vragen binnenkwamen uit België en de Amerikaanse bezettingszone van Duits- Bij de gevechten van gisteren werd ge bruik gemaakt van zware artillerie en mortieren. Er zijn weer twee verschillen de lezingen. In Damascus verklaarde men, dat Israëlische soldaten op Syrisch grond gebied de aanval begonnen en de Syri sche troepen de Joden op de vlucht dre- Ook zonnig weer op de Nationale Feestdag 's Middags echter kleine kans op onweer (Van onze weerkundige medewerker) De eerste dagen van Mei hebben dit jaar een zomers karakter, want niet al leen de natuur, maar ook de weerkaarten doen aan zulk een situatie denken. Zo veroorzaakten zomerse winden in Frank rijk enkele onweersstoringen die zich tot op heden in de richting van België en Z.O. Engeland bewegen. Ook gisteren Hemelvaartsdag had het weer een zonnig en aangenaam karakter, dit in tegenstelling tot de twee vooraf gaande jaren, toen Hemelvaartsdag door langdurige regens in het water viel De temperatuur steeg tot bij de 20 gr. C._ terwijl alleen in het Zuiden van het land enkele verspreide buitjes optraden. Hoe wel de barometer langzaam maar gesta dig blüft dalen, verwacht het K.N.M.I. vandaag en ook morgen nog gunstig en vrij zonnig Meiweer. In de Zuidwestelijke helft van ons land is de kans op enkele buien met onweer in de namiddag en avond echter vrij groot. Over Scandinavië stroomt intussen een koude Noordelijke luchtstroom naar het Zuiden. Deze heeft reeds de omgeving van Oslo bereikt. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat deze koude lucht voor a-s. Zondag een verandering van het er zal veroorzaken. Dit kan wel op of Zondag het geval zijn. Later zette Israël toen een hevig artillerie-bombardement op touw, het geen door de Syriërs beantwoord werd. Uit Tel Aviv wordt verklaard, dat een vaar bewapende Syrische compagnie onder dekking van artillerievuur, ter Noorden van het meer van Tiberias de grens overschreed. Eerst daarna, toen de Syriërs reeds een kilometer op Joods grondgebied waren doorgedrongen, ging Israël tot de tegenaanval over. De vertegenwoordiger van Israël ln de Veiligheidsraad sprak in een zitting, bij eengeroepen. om de crisis tussen Israël en Syrië te bespreken over „onuitgelokte aggressie". De Syrische gedelegeerde heeft zijn zienswijze vertolkt en er zijn nog geen maatregelen vastgesteld. De premier van Israël. Ben Goerion, verblijft momenteel voor een bezoek van ruim drie weken in de Ver. Staten. In dit verband zij ook nog vermeld, dat Koning Abdo«»iiah het Jordaanse par lement ontbonden heeft en binnen drie maanden nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. WEERBERICHT Iels lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewolking met hoofdzakelijk in de Zuid- Westelijke helft van het land plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. In het Noord-Oosten van het land aanvankelijk nog matige Oostelijke wind. Overigens zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon 5.05—20.10;' Maa» M»« 20.05 Mei N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1