KOERIERS DIERENPARK WASSENAAR Nederlanders in Nieuw Guinea werken hard en met veel animo Nederlandse gouverneur woont in het huis van generaal McArthur %og drie dagen d. Perk's Handelsonderneming eem -elzet om fa-u****"* VROUWELIJKE BEDIENDE, KAPSTER jzr Dat laken is witter... ^adlotrj wast Witter f NIEUWE LEIDSCHE COUEHNT 4 WOENSDAG 2 MEI 1951 In 't land van de Papoea's (Van onze medewerker uit Nieuw-Guinea) TTET IS NIET GEMAKKELIJK OM, als nieuweling, in de eerste maan- -LJ- den reeds een definitief oordeel te vellen over Nieuw-Guinea; daar voor zijn de indrukken te groot en te veelvuldig. Het enige, dat van meet af aan duidelijk is, is het besef van de grote moeilijkheden, waarmee iedere werker te kampen heeft. Moeilijkheden wegens gebrek aan materiaal, we gens gebrek aan huisvesting en aan transport; wegens slechte verbindingen met de buitenwereld. Het kan ook niet anders in zo'n jong land. „Wy zullen wel zorgen, dat het in orde komt", hoort men algemeen beweren; „het enige, dat wy nodig hebben, is steun uit Nederland en daarmee basta". Er wordt inderdaad gewerkt in Nieuw- Guinea en zowel de bezoeker als de nieuweling zullen dit direct beamen. Het moge ietwat chauvinistisch klinken, doch dit is een feit, de Nederlander, die om een of andere reden besloten heeft zijn krachten te wijden aan Nieuw-Gui nea, is er één, die van geen ophouden weet, en die zich als lijfspreuk heeft gesteld „doorzetten, hoe groot de moei lijkheden ook mogen schijnen". Hij moppert wel eens, die Nederlander, doch hij begrijpt dat hij er met mopperen niet komt. Hij is behulpzaam bovendien en hij is bereid de nieuweling die hulp te verlenen, welke nodig is. Hij maakt hem wegwijs en leent hem voor de nacht terwijl hij er zelf maar een paar bezit een laken; hij is gastvrij èn verliest daarbij zijn goed humeur maar heel zelden. Daarbij krijgt bij, voor zover mogelijk, de medewerking van de autochthone be volking. De Papoea, tenminste die, welke reeds met de Westerse wereld in contact is gekomen, is kinderlijk-vriendelijk en denkt er niet aan om ook maar één in correctheid te plegen tegenover hem, die geen kwaad in de zin heeft. Diefstal komt er zo goed als niet voor en de vele Nederlanders, die een Papoea als huis jongen hebben, kunnen telkens opnieuw ervaren, dat er ook al is er niemand anders thuis nooit iets door de bedien de ontvreemd zal worden. Merkwaardig volk overigens, deze Pa poea's. Van huis uit zeer sloom, op het luie af: liever geen werk, dan hard werk Doch daarnaast de brilliante uitzonde ring op deze stelregel: huisjongens, kier- ken-op-kantoren en hoger geplaatsten, die met een ijver en ambitie hun werk verrichten, dat iedere aanmerking op dit werk volkomen misplaatst zou zijn. 't Woidt ernst Het wordt nu ernst met Nieuw-Guinea. Dat bewijst o.m. de opbouw wel, welke in bepaalde streken voor zover het bouwmateriaal dat toelaat ernstig ter hand wordt genomen. Dat bewijst ook wel het feit, dat er maandelijks werkers uit Nederland en Indonesië bijkomen Nederlanders en tropen-Nederlanders, die onmiddellijk na aankomst op Nieuw- Guinea uitzwerven over dit eiland. Een KLM-Dakota, in gouvernements charter, welke permanent gestationneerd is óp Nieuw-Guinea, zorgt van Biak uit voor overbrenging van ambtenaren naar Hollandia, Sorong, Merauke en Tanah Merah. En verder verzorgt de Marine Luchtvaartdienst het transport naar die gebieden, waar geen start- en landings banen voor landvliegtuigen aanwezig zijn. En dan de post. Is het verwonderlijk, it men op deze „uitpost" leeft óp de post? Post van vrouw en kinderen, van familieleden, van vrienden en kennissen uit Nederland? En het spijtige van het geval is, dat juist die post zo onregel matig aankomt. Behalve het KLM-vlieg- tuig, dat eens per maand in opdracht van de regering, rechtstreeks van ~T derland naar Nieuw-Guinea vliegt waar natuurlijk ook post meegaat, ko men ook via Port Darwin in Australië, brieven uit Nederland aan. Dit is dus prachtig, maarde afzenders ii derland weten niet en dit valt op te maken uit de datering van de brieven wanneer de postsluitlng voor Nieuw- Guinea daar is. Daarom een kleine suggestie aan de P.T.T. in Nederland: Bestaat de moge lijkheid, dat geregeld door middel pers en radio in Nederland bekend wordt gemaakt, wanneer er weer brie ven. bestemd voor Nieuw-Guinea, zonden kunnen worden? De Nederlander de gewesten hier zal er ongetwijfeld uiterst dankbaar voor zijn! Hollandia Hollandia, de hoofdstad van Neder lands Nieuw-Guinea, bestaat feitelijk uit gedeelten, die op behoorlijke af stand van elkaar verwijderd liggen. Daar zijn achtereenvolgens het vliegveld, aaromheen enige honderden Nederlan ders wonen; de eigenlijke stad (Kota Baroe geheten, hetgeen letterlijk taald „nieuwe stad" betekent)de haven en tenslotte het militaire centrum Ifar, dat op ongeveer 400 meter boven de zeespiegel ligt en dat dan ook het koelste klimaat heeft van deze vier gedeelten. Ongeveer 25 kilometer heeft men te rijden om van het vliegveld naar de stad te komen; 17 kilometer om dit van af Ifar te bereiken en 15 kilometer, pre- in de tegenovergestelde richting, om de haven naar Kota Baroe te komen. Doch afstanden spelen hier, tenminste voor het werk, geen rol Alle verbindingen naar deze oorden, dwars door oerwouden en bijna onbe gaanbare streken, werden in 1942 door de Amerikanen, tijdens de oorlog tegen Japan, aangelegd. Honderdtwintig bull dozers van het grootste soort ploeterden paar weken lang door deze woestenij vlak daarachter volgde de Ameri kaanse genie, die de wegen letterlijk uit de grond stampte. Een millioenenwerk moet dat ongetwijfeld geweest zijn, waar van men thans nog steeds het volle pro fijt trekt! Boven, op Ifar, vestigde generaal MacArthur in dezelfde tijd zijn hoofd kwartier. Alle woudreuzen werden, op zijn Amerikaans, met de grond gelijk ge maakt en daar, op het hoogste puntje van Ifar, verrezen MacArthurs woning en werkkamers. Jammer, dat de gene raal slechts één dag van het magnifique uitzicht van zijn huis uit heeft kunnen genieten: hU werd opgeroepen naar Ma nilla en vertrok onverwachts. Dit huis van generaal MacArthur is sinds enige maanden naar Hollandia- Stad overgebracht en daar woont nu, met het uitzicht op het oerwoud, de gouverneur van Nederlands Nieuw-Gui nea, Z. Exc. S. L. J. van Waardenburg. Het „paleis" heet het thans in de volks mond en de Nederlandse driekleur wap pert er van 's morgens tot 's avonds: in al zijn trots en glorie! W. T-t. Ontslag officieren niets met Stroe te maken Door een onduidelijk wijze van stellen van de legerleiding is vorige week onrechte de indruk gewekt, dat de ont zetting van twee officieren uit him functie iets te maken heeft gehad met de moeilijkheden in het kamp De Witten berg te Stroe. De Legervoorlichtings- dienst had uit een aantal berichten de conclusie getrokken, die in de bladen vermeld stond, nl. dat het ontslag een gevolg was van het onderzoek dat van wege de generale staf werd ingesteld naar de ongeregeldheden in De Witten berg. De beide officieren komen uit Oirschot, zo is ons gebleken. Intussen heeft de Generale Staf nog op generlei wijze gepoogd het misverstand uit de weg te ruimen. Vijf gulden boete Voor Duitse vrouw, die haar Ned. man volgde De Amsterdamse rechtbank heeft heel wat milder geoordeeld over de 31-jarige Duitse vrouw E. G. Z., die illegaal de grens had overschreden om zich bij haar Nederlandse echtgenoot te voegen, dan de kantonrechter, die haar een maand gevangenisstraf had opgelegd. De recht bank veroordeelde haar tot 5 boete. uw was in 1945 gehuwd, maar werd daardoor volgens de toenmalige be palingen geen Nederlandse. Ze werd dan ook niet in ons land toegelaten, maar overeenkomstig de huwelijkswet, die voorschrijft dat de vrouw verplicht is de overal te volgen, kwam ze hem, zij het dan clandestien, toch na. (Adrertentiei duurt onze gratis verloting (2, 4 en 5 Mei) Iedere bezoeker (geen verplichting tot kopen) ontvangt een gratis lot, waarop wordt verloot: 1 compleet rijwiel (heren-, dames- of kinder-, naar keuze) 1 kinderwagen 1 Stofzuiger (Errw) Bezoekt de modernste showroom uit de omtrek op 't gebied van rijwielen, radio's, stofzuigers, kinderwagens, haarden en kachels, gasfornuizen, koelkasten, was machines (o.a. Hoover). U treft de meest uitgebreide sortering aan DE DIESEL BROMFIETS LOHMAN. laag in prijs, schitterende uitvoering en oersterk is in onze showroom te zien. Geopend tot 10.30 uur namiddags. Langevaait 4 Rijnsbuig Tel. K 17182825 Normen sociale bijstand met 5 pet verhoogd In verband met de jongste loonronde. zijn met Ingang van 19 Maart j-1., de maxima en de normen van de rijksrege lingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling) met 5 pet ver hoogd. Minister Mansholt weer in functie Minister Mansholt, die enige tijd met ziekteverlof in Frankrijk is geweest, heeft zijn ambtsbezigheden hervat. Australische divisie voor Korea Australië zal voor Korea een aantal troepen, ter grootte van 1 divisie, leve ren, aldus heeft premier Menzies be kend gemaakt. Bij een botsing tussen de Parijse politie en Algerijnse communisten wer den er 68 politiemannen gewond. Montgomery, de plv. opperbevel hebber der Noordatlantische strijdkrach ten, is voor een vierdaagse inspectiereis en besprekingen in Rome aangekomen. Installatieplechtigheid bij Haagse rechtbank Het was gisteren een bijzondere dag op de Haagse rechtbank. Mr Meyjes presi deerde voor het eerst de strafkamer, nu mr Hilbingh Prins naar Leeuwarden is vertrokken. Voorts werd de zitting enkele ogenblikken geschorst en omgezet in een civiele zitting voor de installatieplechtig heid van mr E. J. Gelderman, die alhier tot rechter is benoemd. Na tevoren door het Haagse Gerechts hof beëdigd te zijn, werd mr Gelderman geinstalleerd door de president van de strafkamer, nadat de officier van justitie, mr dr Maris, de installatie had gerequi- reerd. Voordien had de griffier de acte van eedsaflegging voorgelezen. Mr Meyjes voegde aan een persoonlijk woord van felicitatie de gelukwensen van de recht bank toe. Hij was er van overtuigd, dat de samenwerking tot beider genoegen zou zijn en memoreerde dat mr Gelderman in middels reeds zijn werkzaamheden voor de strafkamer had aangevangen. Onderzoek heropend tegen secretaresse van speelclub De Haagse Rechtbank heeft het onder zoek in de zaak tegen Mevr. C. J. J. T.-K., de secretaresse-penningmeesteresse van de speelclub „Socrates" aan de Groot Hertoginnelaan alhier, niet volledig ge acht. Het onderzoek is heropend en de zaak werd voor onbepaalde tijd aange houden. Mevr. T.-K. was in hoger beroep geko men van een vonnis, waarbij zij door de kantonrechter tot f 25 boete subs. 10 dagen was veroordeeld, omdat zonder de ver eiste vergunning van de burgemeester een roulette aanwezig was geweest in een lokaliteit waar gelagen werden gezet De off. van justitie had bevestiging van het vonnis gevraagd. Duizend gulden van weeshuis te Wassenaar verloren De heer Weeda, hoofd van het prov. Geref. weeshuis aan de V. d. Oudermeu- lenlaan te Wassenaar, heeft dezer dagen een bankbiljet van f 1.000 verloren. Het bankbiljet was geborgen in een enve loppe, waarop het adres van het wees huis stond vermeld. De rijkspolitie te Wassenaar vraagt inlichtingen. Minister Staf bezocht de Tromp Gistermorgen bracht minister Staf een bezoek aan boord van de lichte kruiser Tromp, die in de Parkhaven teRotter dam ligt. din, ji dan kon De Gruyter's 10% korting me niet veel schelen. Maar nü, nu ELKE extra gulden 'n uitkomst is, ben ik een gezworen klant van De Gruyter. Van elke tien gulden, die ik besteed aan De Gruyter-artikelen, krijg ik één contante gulden weer terug. Een gewiekste huisvrouw is daar als de kippen bij I Café-Restaurant „IN DEN VERGULDEN TURK" Ingevolge het advies van het Hoofdbestuur van HORECAF is op VRIJDAG 4 MEI A.S. (Nat. Herdenking) ons Café GESLOTEN tussen 79 uur. Ons RESTAURANT is echter als normaal geopend. BANKINSTELLING t.d.s. vraagt bij voorkeur in het bezit van Mulo-dipl., leeftijd 17-20 jaar. Brieven onder no. 5246 bureau van dit blad. RIJNSBURG Ds M. OTTEVANGER Ned. Herv. Pred. G.G. te Leiden hoopt D.V. Vrijdagavond on 8 uur in „Vliethof voor ti GEVRAAGD tegen 1 Juni bij H. Bedeker, 1 H. Kapper. Voorstr. 73, Katwyk aan Zee. Tel. 2584. Voor terstond gevraagd een BAKKERSLEERLING HALFWAS Diversen 0 Goedkoop hardboard, lat ten, planken, balken enz. 1 x gebruikt voor tentoonstel ling. Zeldzaam voor kolen hokken, toneel, behangwerk, tijdelijke afschuttingen enz Voor knutselaars en boeren een pracht aanbieding. Zo lang de voorraad strekt. „De Houthal", Hogewoerd 99. Voor lichte kantoorwerkzaamheden vragen wij voor direct EEN MEISJE circa 15 jaar) EN EEN JONGEMAN (15—17 jaar) Aanmeldingen ADR. VAN OOT Jr Reestraat 9 Leiden Telefoon. 20890. ENORME COLLECTIE DIEREN EUROPA'S MEEST EXOTISCHE VOCELVERZAMELINC CROTE SPEELTUIN RUIME PARKEERTERREINEN CAFE-RESTAURANT 1 Personeel gevraagd 0 Voor 2 ochtenden in de week een flinke werkster, niet onder 25 jaar. Aanmel- na 7 u., Witte Singel 16. Net meisje gevraagd van 8.30—12.30 uur. V.g.g.v. Aan melden 's avonds tussen 7-8 Mevr. Bonda, Leidse- straatweg 9, Oegstgeest. 0 Boerenknecht. Gevraagd aankomende jongen voor melken en ander boeren- rk bij J. Bouwmeester, Rijksstraatweg 1, Sassen- Meisje gevraagd. A. van Muyen, Tramstraat 2, Rijns burg. Te koop gevraagd 0 Orgel gevraagd, liefst eiken of met harp. Omschr. merk. reg. prijs: C. Doorduin C. de Witstraat 27, Delft. 0 Boeken te koop gevraagd. J. de Rooy, Papestraat 3 A. Telefoon 22989. Te koop aangeb. 0 Mod- eiken orgel, 12 mooie registers, met stoel en boe ken 150. Gebr. Kooij, Bos koop, Dwars-Nieuwstr. 54 0 Een stalen kinderstoel, ïgst. Prijs f 20. Frans van Mierisstraat 29a. Wegens vertrek ter over name: Wandplaten in lijst kapstok met mat, groot ge- emaill. bad met staande gey- Franse pendule met coupes, salonameublement, 4-armige koperen kroon. Adres: Stille Rijn 9a. 0 Trouwjapon met sluier, onderjurk en tasje, 1 maal gedragen, wit satijn, maat 40—42, Br. no 5243 bur. bl. 0 Mqtorrijwiel, 98 cc, merk D.K.W. Te bevragen: Mid denweg 29. Valkenburg Z.H. Lap stof, donkerblauw kamgaren, geschikt voor een herencost. B. Star. Dorps straat 26, Oegstgeest. 0 Kampeerwagen, nieuw, moderne bouw, 4 a 5 pers Luxieus inger. met hang- en legkas:, gootsteen, Butagas, z. Met pluche gestoff. Br. 5247 bur. blad. Woningruil Welke Rijksambtenaar, Leiden woonachtig en te Amsterdam werkzaam, wenst met woning te ruilen voor idem te Leiden werkzaam en Amsterdam woonachtig. Aan te bieden: le etage in Ri vierenbuurt, 1 kamer, keu ken, 3 slaapkamers, 1 zol derkamer, douchecel, warm water. Br. no 5242 bur. bl. 0 ZeistLeiden. Gevraagd te Leiden: Woonkamer, twee slaapk., keuken, z.m. douche cel, op gezellige stand voor ouder echtpaar z.k. Woon ruimte te Zeist naar behoef te. Brieven met uitv. omschr. no 5244 bur. blad. Diversen 0 Vaoantieruil. Mooi gele gen vrij huis te Ermelo (Gld.) aangeb. van 28 Juli tot 11 Aug. in ruil voor huis te Katwijk a. Zee of Noord- wijk aan Zee, voor gezin van 4 pers., w.o. 2 kinderen van 8 en 5 jaar. Br. no 5245 bur. van dit blad. 0 Lederwaren. Emigratie- koffers, voetbalkoffers, reis koffers, 40 tot 80 cm lang, militaire reistassen en kof fers, vli'egtuigtassen, actetas- sen, schooltassen, bagagetas- sen, rijwieltassen, boodschap- tassen, geldtassen, dames- en kindortassen, portefeuilles, portemonnaies. sportriemen, reisriemen, 2 meter. N. A. v. Wijk, Haarlemmerstraat 161. Ontdek toch ook, hoe schitterend Radion het vuil uittrekt. Koop 'n pak. Doe de was ermee. Kijk dan met Argus-ogen, of U nog een spoortje vuil kunt vinden. Nee, U vindt niets En schraalwaterspikkels Al evenmin. Blij zult U constateren, dat U nog nimmer zo'n smetteloos witte was had. En dat vermoeiende boenen en bleken is bij Radion overbodig! U bent nog fris, als U de prachtige was aan de lijn hangt. Misschien vraagt U zich af, waardoor Radion zulke verbluffende resultaten geeft. De beste grondstoffen zijn erin verwerkt, allicht! Maar het voornaamste is dit: de modernste vindingen en ingrediënten zijn in Radion toe gepast. Déze zijn het, die het goed zó flon kerend wit maken, dat het lijkt, of de zon erin schittert. Vertrouw Uw kostbare was voortaan uit sluitend ean Radion toe, 't is Uw voordeel Radion wast schoner, dns beter, vandaar dat men al jaren zegt: en "diepte- ProMeer «rvan I K,.S^M«»™oiD1COP«. 0 Het aangewezen adres v hei omlijs:en van platen foto's enz. is het vertrouwde adres Lijstenmakerij „De Concurrent" Haarlemmer straat 72. Tel. 22918. Bij ons bent U verzekerd van prima afwerking. 0 Planken, latten, triplex, hardboard. cementboard. Lag prijzen. Voor U besluit dit te kopen, eerst even bij Van Dijk aanlopen. Lange- straat 2b. (b.d. Nw Rijn) TeL 25843. 0 Ruime keuze Simplex en L.J.C. rijwielen. Grote sor tering onderdelen, tassen, banden, enz. Alles met volle garantie. Natuurlijk bij: Mag. „Achilles", B. Sjouke Hoge woerd 9. Aangesl. bij Fin. Instituut. 0 Wat' Herenzolen en hak ken f 5.50, dameszolen en hakken f 4.50 en met rubber dameszolen en hakken f2.90, herenzolen en hakken f 3.90 Voor fijn wérk adres A. de Vet, Haarl straat 275, Leiden. 0 „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver juwelen. Grote keuze in lovingsringen, gouden, zil veren en verzilverde artike len. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken- Steenstraët 16. Tel. 26854 0 Onberispelijk handwerk, van de fijnste materialen, ga randeren Uw meubelen van blijvende waarde. Kwaliteit constructie en styl voor 100 pet verantwoord. Woning inrichting „Interieur", Mors- straat 41. Tel. 26947. Vak kundige rep. aan meubel- en stoffeerwerk. Solex-verhuur, t 5.- per dag. T. v. d. Sluis, Zeeman laan 39. Leiden. Bespreek vroegtijdig. Telef. 26281. Pootaardappelen. Eerste lingen. Eigenheimers, Noor derlingen, Bevelanders, IJsel- ster, enz., aangeb- A. v. Eg- mond Wz„ Sandtlaan No 19, Rijnsburg. TeL 2502, K 1718. ADVERTEER IN DIT BLAD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4