Jlicuwc £riltsrfje GTouranl Kanonvuur door de duinen England zal niet onder pressie met Perzië onderhandelen Morrison critiseert de naasting als Britse levenskwestie Hemelvaart Zware Amerik. luchtaanval op Hwatsjonreservoir WSst U m WOENSDAG 2 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Advei tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StanUasUdi Is ^«tienen n)0 frtrt la Icgheospott" Twee en dertigste jaargang No 9214 In troebele (olie) is het goed vissen MORRISON, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Perzië ernstig gewaarschuwd. Engeland zal niet onder druk onderhandelen over een oplossing van de oliekwestie. Engeland verzet zich tegen de zienswijze der Perzische regering, dat de nationalisatie der olievelden uitsluitend een zaak is tussen haar en de „Anglo Iranian". De Britse regering heeft het recht, zich in deze belangrijke kwestie te mengen. Merkwaardig, heeft de Russische ambassadeur in Perzië, Iwan Satsjikow, onverwachts een bezoek gebracht aan de nieuwe Perzische premier Mossadeq: In troebel water is het goed vissen! In geheel Perzië waren gisteren de veiligheidstroepen versterkt, met het oog op mogelijke ongeregeldheden in verband met de olie-naasting. wordt o.m. gezegd, dat Perzië een nationale oliemaatschappij zal oprichten met een bedrijfsraad en een raad van toe zicht, bestaande uit specialisten. Een ge mengde commissie zal de nationalisatie uitwerken. Geleidelijk zullen Perzen de buitenlandse deskundigen moeten vervan gen. Jaarlijks zullen bekwame studenten naar het buitenland worden gezonden, teneinde kennis en ervaring op het ge bied van de olieindustrie op te doen. Ook in het Egyptische parlement gaan stemmen op, dat Egypte dezelfde maat regelen tegen Engeland moet nemen als Perzië. Een afgevaardigde van de Waf- distische partij zeide, dat de Britten ver dreven moeten worden met welke midde- In het Lagerhuis heeft Morrison ook te kennen gegeven, dat hij natuurlijk hoopt, dat de naastingskwestie tot werkelijk geschil tussen Engeland e Perzische regering zal leiden. Eventueel zijn de Britten bereid, om de conferentie tafel plaats te nemen. Indien men tot eer Scheidsrechterlijke procedure zijn toe vlucht zou nemen, dan zal het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag de aange wezen instantie zijn. Inmiddels heeft de Perzische premiei Mossadeq een onderzoek van de boeken der Anglo Iranian geëist, teneinde overzicht van de inkomsten d^j- n schappij, sedert 1933, te verkrijgen, beweerde, dat de bestaande overeenkomst met de Britten onder pressie tot stand was gekomen en daarom geen rechtsgel digheid bezat. Ook heeft de oliemaat schappij niet het recht, om olie aan dc koninklijke marine te verkopen voor eer prijs, welke beneden die der wereldmarkt ligt. aldus Mossadeq. Morrison staat op het standpunt, dat het voor de Perzen uiterst moeilijk zal zijn, zelf het beheer der olie-installaties op ef ficiënte wijze te voeren. Hij verwachtte ei werkloosheid van en communistische be ïnvloeding. Onmogelijk kan Engeland ei mede accoord gaan, dat de positie van dt Anglo Iranian in Perzië radicaal wordt gewijzigd, door een volkomen eenzijdige Ook anti-Britse actie in Egypte Thans is ook te Londen de tekst ontvan gen van de, op 26 April door het Perzi sche parlement goedgekeurde, resolutie. In Tilburg zijn 12.000 personen ingeënt Oorsprong van de pokken in Midden-Afrika Tot middernacht heeft de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst in Tilburg gisteren twaalf duizend personen op nieuw ingeënt tegen pokken. Er zijn thans negentien patiënten en veertig af gezonderden. Deze laatsten zijn met patiënten in aanraking geweest. Over dc infectiehaard is nog niets met zekerheid te zeggen, maar vermoed wordt, dat de eerste patiënt een bekende Tilburgse di renhandelaar was, die onlangs per vlieg tuig uit Midden-Afrika terugkeerde, ziek werd en verzuimde een dokter te consulteren, zodat hij andere personen besmette. Gelukkig zijn weinige jaren geleden duizenden Tilburgenaars gevaccineerd. Voor ongerustheid is dan ook geen reden en de patiënten hebben de gevreesde ziekte slechts in lichte graad. Maar men is voorzichtig. De landelijke tchoolsportdag, die morgen voor de mid delbare scholen in Tilburg zou worden gehouden, is uitgesteld, evenals de voor a s. Zondag vastgestelde voetbalwedstrijd om het landskampioenschap Blauw-Wit tegen Willem II in het Stadion te Am sterdam. De militairen van het Tilburgse gar nizoen mogen voorlopig de kazernes niet verlaten. Er is koepokentstof genoeg voor hon derdduizenden inentingen. Verscheidene burgemeester van Brabantse gemeenten reden vannacht met hun auto naar Am sterdam om bij het Koepokinstituut de nodige entstof te halen. Een voorraad werd zelfs met een miliair vliegtuig Tilburg gebracht, toen de enstof daar op was terwijl nog tientallen: personen in de ry stonden. Het Utrechtse pokkengeval laat zich voorlopig niet ernstig aanzien. Ook daar heeft men herinenting met de grootste aandrang aanbevolen, vooral voor baby's beneden twee jaar. Historische zitting in historische kerk De Nieuwe Kerk te Amsterdam Nederlands nationale kathedraal, vormde gisteren opnieuw de om lijsting voor een grote gebeurtenis die ditmaal van diepgaande bete kenis was voor de Nederlandse Hervormde Kerk. In het koor van deze kerk immers werd, in aan wezigheid van de vertegenwoor digers van de Koningin en vijf ministers, de nieuwe Kerkorde ingevoerd. Daarmee was een voorbereidende arbeid van jaren geëindigd en was een ogenblik bereikt, dat als een keerpunt wordt beschouwd in de geschié- denis van de Ned. Hervormde Kerk. Elders in dit blad publice ren wij een verslag van deze ver gadering. Het Wilhelmus in Korea Toen de Nederlandse troepen, die bij de tweede divisie in Korea zijn in gedeeld, een uitnodiging aanvaard den om aanwezig te zijn 'bij het uit reiken van onderscheidingen, stelden zij de onderofficier Earl Anderson voor een moeilijk probleem. .Anderson die de militaire kapel van de divisie leidt, had geen muziek van het ^il- helmus. De avond voor de plechtigheid riep hij de hulp in van twee officieren van het Nederlandse detachement. Deze zongen de melodie, terwijl Anderson aantekeningen maakte. Hü had nachtwerk met het uit schrijven van de partijen voor zijn 50 muzikanten. len dan ook. Eerst afschaffen van Brits-Egyptische verdrag, daarna een aanvalspact met Rusland. Men ontkomt niet aan de indruk, dat wij hier te maken hebben met een door de Russen geleide actie, de Britten uit het Midden-Oosten „weg te werken". Felle oliebrand in Perzië Door nog onopgehelderde oorzaak is een oliebron van het olieveld Naft Soefit, op 150 km ten Noorden van Abadan in brand geraakt. Deze bron ligt in het oliegebied van de „Anglo Iranian Com pany". Dergelijke branden zijn meestal van lange duur, omdat zij heel moeilijk te blussen zijn. In de Nieuwe Kerk in Amsterdam had gisteren de plechtige eerste volle zit ting van de Generale synode der Ned. Hero. Kerk plaats in verband met de invoering van de nieuwe Kerkorde. In de eerebank zaten o.a.: v.l.n.r. burge meester d'Ailly van Amsterdam en de ministers Lieftinck, Staf, Joekes, Wemmers en Mulderije. Bloembollenvelden thans bijzonder mooi De bollenvelden zijn thans bijzonder mooi. Hemelvaartsdag en Nationale Feestdag zullen echte bollendagen zijn. Er bloeien nog late narcissen, de late hyacinten staan in volle tooi. de vroege tulpen vertonen overal hun frisse kleu ren en de langstelige tulpen zullen ook spoedig hun warme tinten tentoonsprei- Keukenhof in Lisse (tot aan donker toe open; aparte attractie: de zang der nachtegalen!) en Treslongtuin in Hille- gom zijn op hun mooist. Op vele plaat sen liggen nog mozaïeken. Kleinere sigaren en sobere doosjes sigarenindustrie heeft plannen een lager maximumgewicht van de sigaren en een soberder verpakking. Dit is nodig om de bedrijven lonend te ma ken. De voorstellen zouden vandaag in Utrecht worden besproken op een bijeen komst van de vakgroep sigarenindustrie met de fabrikanten van de zgn. groep 1 (groot- en middenbedrijven). Zeven briljanten ad j 56.000 ontvreemd Twee Duits sprekende mannen heb ben gisteren een Haagse juwelier in de binnenstad zeven briljanten ter waarde ƒ56.000 ontstolen. Zij kwamen in de winkel en zeiden geen voldoende geld by zich te hebben om de kostbare ste nen direct te betalen. Zy vroegen om een verzegelde enveloppe, waarin zij de briljanten opborgen. Vermoed wordt, dat de dieven de ste nen hebben verwisseld, toen de juwelier het zegellak ging halen. Accountant overvallen en van j 11 beroofd Twee mannen, die een zakdoek voor neus en mond hadden gebonden, zijn gisteravond omstreeks elf uur binnenge drongen in het kantoor van accountant Hermans in Den Bosch. Terwijl zij een vuurwapen of een voorwerp, dat daar op leek. op hun slachtoffer gericht hiel den. dwongen zij de accountant de brandkast te openen. Het meubel, dat door de overvallers voor een brandkast werd aangezien, was echter een gewone boekenkast. De mannen eisten daarop geld en stelden zich tevreden met de in houd van de heer Hermans portefeuille, een bedrag van. niet meer dan elf gul den. Ónder dreiging met hun wapen ge boden zij de accountant in de kast te gaan staan en niet binnen tien minuten alarm te slaan. De mannen, die door de geopende voordeur waren binnengekomen, waren naar schatting 25 tot 30 jaar oud. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. Eerste vaart van Brits luchtschip Verwacht wordt, dat deze maand Groot Brittannië's nieuwste en enige, luchtschip de „Bournemouth" zijn eerste vaart zal ondernemen. De ..Bournemouth" is gebouwd op aanwijzingen van en door de „Lucht schipclub", die onder leiding staat van Lord Ventry. Het luchtschip krijgt één luchtgekoel- de ,,Salmson"-motor van 75 pk; het heeft een lengte van 33 meter, een diameter van 8-3 m en een inhoud van 1275 kub. meter. Bevrijdingsfakkel Zaterdag weer naar Wageningen Evenals vorige jaren zal op 5 Mei het bevrijdingsvuur weer uit Nijmegen wor den gehaald door motorrijders en athle- ten. Bij hotel De Wereld wordt om half zeven 's avonds het vuur overgedragen aan de burgemeester van Wageningen om het te laten branden bij het capitu latiehotel. Jongeman verbrand door roken op bed In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Maastricht de 24-jarige jongeman A. Brenders, die zich te bed had begeven in slaap gevallen, terwijl hij een sigaret rookte. Waarschijnlijk daardoor heft het bed vlam gevat. Pas toen de kamer in lichterlaaie stond, werd hij wakker te midden van de vlammen. Hij bleek van het hoofd tot de voeten ernstige brand wonden opgelopen te hebben. man is naar het St Annadal-zieken- huis overgebracht, waar hij gistermiddag is overleden. Tot notaris te Amsterdam (vac. A. v. d. Bergh) is benoemd Th. Heimans, candidaat-notaris aldaar. Ter herdenking van de gevallenen Plechtigheden op vele plaatsen in het land De jaarlijkse herdenking van allen die tijdens de tweede wereldoorlog in de Strijd vielen, zal ook dit jaar Vrijdag a s. gebeuren op twee centrale punten in Nederland en bovendien in de vier mili taire afdelingen en op de oorlogsschepen en walinrichtingen van de Koninklijke Marine. De beide centrale plaatsen zijn: Den Helder (voor Marine en koopvaardij) en de Grebbeberg (alle andere omgekome nen). In Den Helder zullen de Comman dant Zeemacht Nederland, de schout bij nacht C. W. Slot, de directeur-generaal van Scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, en de hoofdvlootpredikant, ds J. H. SUlevis Smitt, spreken. De plechtigheid begint om kwart voor tien. Om vijf minuten voor elf worden de vlag en de geus op alle oorlogsschepen en inrichtingen halfstok gehesen. Op de Grebbeberg begint de herden king om elf uur. Onder hen die kransen zullen leggen, zullen zich bevinden een vertegenwoordiger van de Koningin en minister Staf. In de eerste militaire afdeling wordt een herdenking gehouden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, om elf uur; in de tweede afdeling te Eist, in de derde te Meyel (L.), in de vierde te Delfzijl. La Prensa werd 1 Mei cadeau Overgedragen aan Argentijnse arbeiders President Peron van Argentinië heeft zijn arbeiders een 1 Mei-cadeautje met willen onthouden; zij zullen het door de regering onteigende blad La Prensa gen gaan beherenGisteren deed Peron hiervan mededeling tijdens eer toespraak van het balkon van het rege ringsgebouw af. De overdracht zou ge schieden in de vorm, die de arbeiders zouden wensen. „Het blad, dat zijn arbei ders uitbuitte, was een instrument var verraad tegen het land en zal zijn schuld inlossen door een instrument van arbeidersklasse te worden" aldus Perons fraaie formulering voor de onrechtma tige overdracht. Verder zei hij nog. dat Argentinië alleen zou vechten, wan het zelf zou worden aangevallen. Met be trekking tot de ontwikkeling van atoom energie in Argentinië onthulde hij, dat het gehele electrische bedrijf misschien binnen twee jaar door atoomenergie zal worden gedreven. Kolen op de bon in Noorwegen In Noorwegen zijn met ingang van vandaag alle brandstoffen weer gerant soeneerd. Dit zou een voorzorgsmaat regel zijn om te bereiken dat aan de normale vraag aan brandstof voldaan zou blijven kunnen worden- Op het ogenblik zijn alleen vloeibare brandstof fen. zoals olie. benzine, etc. op de bon. Hulp in hongersnood Nehroesla één maaltijd over De premier Nehroe van India heeft op alle Indiërs een beroep gedaan om een maal per week een maaltijd over te slaan, opdat het aldus bespaarde graan te beschikking van de gebieden van Bihar en Madras, die het ergst van de voedselnood te lijden hebben, kan worden gesteld. Nehroe dankte de landen, die graan ter beschikking van India hebben ge steld, w-o. de Ver. Staten en China. Hij dankte ook de Sowjet-Unie die, naar hij verklaarde, „spoedig hoopt tarwe te kunnen zenden". Op de politieke ge dragslijn van India zou dergelijke hulp geen invloed hebben. Prinses Margriet-kanaal in het Noorden? Van het nieuwe kanaal Lemmes^-Gro- ningen, dat op 30 Mei wordt geopend, zal waarschijnlijk «en deel naar Prinses Margriet worden genoemd- De openings plechtigheid wordt bijgewoond door mi nister Spitzen. Genodigden uit scheep vaart- en handelskringen zullen een boottocht maken. Brand kwam op bestelling Bij een repetitie van de „Zauber- feur"-scène uit Wagners „Walkure"' is gisteren bijna het gehele operagebouw te Genève verbrand. Toen Briinhilde haar laatste verzoek om omgeven te worden door vlammen, kreeg ingewil ligd en de toneeltechnici het vuur ..opriepen", grepen de vlammen om zich heen en vernielden het toneel volkomen. Het veiligheidsscherm was niet voldoende en zo kreeg ook de zaal een enorme schade, die geschat wordt op 4 a S millioen francsDe voorstelling 's avonds door de Weense Staatsopera kon natuurlijk niet door- '*z., „Als de Betuwe in bloei weer staat. Korp. Hakkenberg ridder Mil. Willemsorde Dé korporaal der mariniers G. N. Hak kenberg is benoemd tot ridder vierde klasse in de Militaire "Willemsorde, we gens moedig gedrag als commandant van een detachement van de veiligheids dienst van de Mariniershrigade van September 1947 tot Mei 1949 in Oost- Java.. Het K B. waarbij hem reeds hier voor de Bronzen Leeuw was toegekend, is ingetrokken. De Bronzen Leeuw is toegekend aan de luitenant-kolonel der mariniers W- A. van Heuven, dié zich eveneens onder scheidde in Oost-Java en wel als com mandant van het vijfde infanterie- bataljon van de Mariniersbrigade. Het Br-onzen Kruis is toegekend aan de tamboer le kl- H. H. Vergouw. we gens zijn moedig optreden van 10 tot 14 Mei 1940 in Rotterdam. Emmabloem-piijsviaag geannuleerd Een landelijke prijsvraag, die verbon den was aan de Zaterdag Jl. ten bate van de t b c-bestrijding in Amsterdam gehouden Emmabloemcollecte. is op last van hogere hand" geannuleerd. De inzen ders krijgen het gehele bedrag aan op hun briefkaart geplakte postzegels terug- Zaterdagmiddag zou tussen twee en drie uur op het Olympiaplein te Amster dam een helicopter landen. Het publiek kon voor de 28ste April per briefkaart het juiste tijdstip van landen opgeven- De helicopter kreeg echter motorstoring en landde ruim 23 minuten over drie- Met het gevolg dat niemand het tijdstip juist geraden had. Utrechts burgemeester loopt avondvierdaagse De burgemeester van Utrecht, Jhr mr J. C. A. de Ranitz, zal met zijn echtge note deelnemen aan de avondvierdaagse van de Stichts-Gooise Wandelsportbond, die van 13 tot en met 16 Juni wordt ge houden. Ook in Zeeland pronken de bloesems. Kamerlid eist open kaart Enkele kranten „weten" wie Schallenberg vermoordde .Kr zijn kranten die weten -wie Schal- enberg vermoord heeft. Doch officieel heet het nog altijd zelfmoord". Over deze uitspraak in De Telegraaf van 26 April heeft het communistische Eerste- Kamerlidi Schoonenberg aan minister Mulderye enkele vragen gesteld- De heer Schoonenberg informeert of de minister aan De Telegraaf opdracht wil geven deze kranten bekend te maken. De bla den zouden <j«n de naam van de moor- denaarts) moeten noemen, omdat de gene. die van een miedaad op de hoogte is, zich volgens het wetboek van straf recht mede schuldig maakt, wanneer hij geen aangifte doet. Schout bij nacht Rouwenhorst geridderd De schout bij nacht P. Rouwenhorst, t voor kort inspecteur van het onder wijs bij de zeemacht, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Tn de dagen tussen Opstanding en He- meivaart leefden de discipelen van de Heiland als een droom. Eerst was daar de slag van Zijn sterven; die hebben ze niet kunnen verwerken. Dan was daa£ de zoveel duidelijker vijandschap van de Joden; ze voelden die giftig om zich heen, elke dag. Tenslotte was er nog. toen ze hun Heer weer hadden terugge vonden, het verwarrende besef dat HjJ anders was geworden. Ja. Hij was het wel, maar Hij was toch niet zo als tij dens de jaren van Zijn omwandeling. Hij was niet meer geregeld bij hen; en als ze Hem ontmoetten, bemerkten ze het telkens weer. Hy is anders gewor- Hij was ook anders geworden, al was hij Dezelfde als voorheen. Want Hij was opgestaan, zoals we eenmaal allen zul len opstaan. Hij was opgestaan in heer lijkheid en dat betekent inderdaad een grote verandering. Hij was niet langer sterfelijk. Hij had mèt Zijn opstanding onsterfelijkheid aangedaan. Hij was niet meer in gebrokenheid. Hij was Zyn vol making ingegaan. Hij was de eerste, aan Wie zich de opstanding des vleses had voltrokken en dat houdt in dat Hij een Geestelijk Mens was geworden, levende in de tijd des Geestes. Inderdaad het was wel een grote verandering. Dat hebben de discipelen gemerkt en de Heiland heeft waargenomen dat ze dit bemerkten en er niet goed weg mee wisten. Reeds kort na Zijn opstanding heeft Hij hen er duidelijk op gewezen dat Hij in Zijn vlees was opgestaan. Hij was hun zó onwerkelijk geworden, dat ze het niet meer zagen, dat Hij de op standing des vleses had doorgemaakt. Dit is niet zo wonderlijk: de discipelen leefden de eerste dagen na de Goede Vrydag, na de Paasmorgen zelfs nog in verminderd werkelijkheidsgevoel. Ze waren door de vreselijke, door hen geestelijk niet verwerkte gebeurtenissen hun menselijkheid beschadigd. Het or gaan waarmee we de werkelijkheid be leven was bij hen gestoord. Ze leefden als in een droom. Zoals in 1940 kort na de beslissende oorlogshandelingen vele soldaten in een verminderd werkelijk heidsbesef leefden, en in hen de gedach- vierf: wy zijn er niet meer, wij zijn dp schimmen van onszelf, de gelykenis- van mensen; schimmig en spokig schuiven we langs elkaar heen, allen gebannen onder de vreemde macht van het grote spook oorlog, nederlaag, stilte, aderlandsloosheid Zorgvuldig en met kracht heeft de Heiland hen zó onderwezen dat ze zich hun menszijn weer gingen oprichten. ze uit het ingezonken werkelijkheids besef weer omhoog kwamen. Hij heeft hun droom afgebroken, want die was niet nut, maar schade. Hij heeft hun be schadiging hersteld, met eenvoudige middelen. Hij vestigde hun bijzondere aandacht cp zyn vlees, op de wondga- ■n Zijn handen en Hij at voor hun ogen een stuk van een gebakken vij. (Zie vervolg op pag. 3) De strijd in Korea Voor het eerst weer duikbommenwerpers met luchttorpedo's in actie De communisten hadden de sluisdeuren van het stuwmeer van Hwatsjon gesloten, teneinde het waterpeil in het opmars- gebied, ten Zuiden van Tsjoentsjon, te doen dalen. Duikbommenwerpers van de Amerikaanse marine hebben daarom met luchttorpedo's een aanval gedaan op de dammen en sluisdeuren van dit belang rijke reservoir. Zij vernietigden een sluis deur en veroorzaakten in een andere sluisdeur onder water een gat van ruim drie meter. Drie torpedo's ontploften in het midden van het 65 meter hoog en ongeveer 300 meter lang zijnde betonnen bouwwerk. Een vierde projectiel veroorzaakte grote DAT van 8 tot 31 Mei in het museum Boymans te R'dam een tentoonstelling wordt gehouden over goede vormgeving met ontwerpen van architect Max Bill DAT burgemeester G. Keijzer van Urk tjg.v. zijn koperen ambtsjubileum is ge huldigd. DAT voor 'het maken van een zandop- hoging voor het nieuwe spoorwegempla cement in Eindhoven de hoogste inschrij ving f 514.500 beliep (J. H. Eleveld en Zn te Groningen) en de laagste f308.000 DAT de Eerste Ned. Paracbutisteaiclub op 20 Mei te Utrecht een vergadering houdt en op Tweede Pinksterdag met tien springers zal deelnemen aan het vlieg- feest op Eelde. DAT de adelborst eerste klasse P. van Staveren uit Amsterdam, aan boord van het op weg naar Nieuw-Gulnea zijnde DAT afgevaardigden van de Bond van Ouden van Dagen een bespreking hebben gehad met het bureau der Stichting van de Arbeid, waarby enkele wensen haar voren werden gebracht. DAT de spoorlijnen SittardHeerlen- Maastricht gistermiddag door het ont (N.V. Spoorweg bouwbedrijf te Utrecht). DAT in Hardinxveld een 40 meter lange baggermolen voor Peru te water ,s gelaten, die in Augustus met twee in aanbouw zijnde hopperbakken naar de bestemming zal worden gesleept. DAT de groothandelaar ln eieren R fregat Johan Maurlts van Nassau, in een staaldraad bekneld geraakte en zijn rech terbeen onder de knie moest worden af- DAT mr J A. Heijse te Middelburg be noemd is tot kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland. DAT bij de verhuizing van een politie sporen van een bagagewagen anderhalf uur lang geblokkeerd werden. DAT de commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben, in Maastricht een nieuw gebouw van de Raad van Ar beid heeft geopend. DAT 30 kinderen uit Rossendale (Enge land) in Juli op kosten van de Saturday ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DAT een schuur van de landbouwer Konings bij Roosendaal in de as werd gelegd, doordat een dronken man, zekere K, uit Nispen, na een ruzie op de avond van Koninginnedag een hoop stro in brand 6tak. DAT de Ned. Ver. van Chr. handels man uit Lopik een nieuwsgierige verhui zer zich de handboeien aandeed en zijn onvrij willige gevangenschap 1(4 uur duurde, daar uit een naburige gemeente eerst een sleuteltje moest worden ge haald. DAT in Sept. of Oct. aan de Henge- losestraat te Enschede begonnen wordt Evening Post een bezoek zullen brengen aan Roosendaal. reizigers en agenten op 19 Mei in Espla nade ta Utrecht vergadert school, die oygeveer 1-13-millioen zal kosten. Revolverhelden bij econ politie Vragen over optreden in Den Haag Met gebruik van revolvers zouden drie ambtenaren van de economische politie volgens een bericht in een der bladen bij de N.V. Maatschappij De Ve- luwe in Den Haag hebben gedreigd de directie en de boekhouder te arresteren en de boeken in beslag te nemen, hoewel ze daartoe niet bevoeg<J waren. Het Tweede-Kamerlid V. d. Wetering (CH.) heeft thans aan de ministers V. d. Brink en Lieftinck schriftelijk gevraagd of zij wanneer het bericht juist is, tegen ce betrokken ambtenaren een rechtsvervol ging willen instellen. Voorts zouden aar. de opsporingsambtenaren de grenzen van hun bevoegdheden nog eer.e duidelijk onder het oog moeten worden gebracht Minister Stal: De drie divisies komen er Namens de minister van Oorlog deelde de Legervoorlichtingsdienst ons mede, dat de dezer dagen verschenen berichten omtrent de gevolgen van het wegvallen van verdere oefeningen Crescendo on juist zijn. Het niet doorgaan dezer oefe ningen heeft geen invloed op de opbouw van de drie divisies en er is geen aan leiding te veronderstellen, dat niet wordt voldaan aan aangegane verplichtingen. Schoolkinderen leggen bloemen op Holterberg De plechtigheid ter herdenking van de Duitse capitulatie zal op 5 Mei om half twaalf beginnen op de Canadese militaire begraafplaats op de Holterberg. Nadat leden van het Corps Diplomatique kran sen zullen hebben gelegd, zullen 1400 schoolkinderen op leder graf een tuiltje bloemen leggen, welke door Zuidholland se bollenkwekers beschikbaar worden gesteld. De Canadese ambassadeur. Dupuy, alsmede minister Staf of minister Stikkes» zullen bek. woord vocaem schade aan het uiteinde van de muur. De aanval werd op het verzoek van het Amerikaanse achtste leger uitgevoerd door vliegtuigen van het vliegdekschip .Princeton". Met het oog op het luchtafweervuur noesten de „Skyraider" duikbommen werpers langs de bergkammen duiken en het afwerpen van de torpedoes snel stijgen, om de hoogspanningskabels boven de dam te ontwijken. Het was de eerste keer. sedert de tweede wereldoorlog, dat de Amerikaanse marine luchtaanvallen met torpedo's uityoerde. De dulkbommen- erpers werden door „Corsair"-jacht- vliegtuigen begeleid. Amerikaanse superforten lieten 70 ton bommen vallen op strategische doelen ten Zuiden van Hoeitsjon, op de weg van de Mandsjoerijse grens naar Pjongjang. Tussen de Verbondenen en de Chinese troepen was gisteren geen contact van betekenis. De Amerikaanse zwane krui- „Helena" beschoot het gebied van Wonsan. Keizer Hirohito van Japan bracht te Tokio een bezoek aan luit.-generaal Ridg- way, waarby ook de Amerik. vertegen woordiger by de Geallieerde Raad,Sebald, tegenwoordig was. Gunstig weer voor Hemelvaartsdag (Van onze weerkundige medewerker) De weersvooruitzichten voor de eerstkomende Meidagen wyaen op vrij hoge temperaturen. Het KNMI verwachtte in de middag maximum temperaturen van boven de 15 gr. C, in het Zuiden tot bij <ie 20 gr. C. En kele kleine storingen die van Frank rijk naar het N.-Oosten trekken kun nen af en toe nog een enkele bul mogelijk met onweer veroorzaken, doch overigens zijn de vooruitzichten voor de eerste Meidagen waaroru der ook Hemelvaartsdag gunstig te noemen. Oostelijke tot Zuidelijke windén brengen in deze tijd van het jaar veelal aangenaam rustig en zon nig weer. De kans op nachtvorst neemt af. Nu t dan opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wolken velden. afgewisseld door op klaringen en morgen voorna melijk aan het einde van de middag kan op enkele ver spreide buien. Zwakke tot matige wind tassen Zuid ea Oost Opnieuw iets hogers temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Donderdag: zon 5 09—20.06: maan <01—

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1