Jlieuuie £ciiisrï) eGTourant Zware offers voor burgers der V.S. Het rood-wit-blauw wapperde vrij uit over heel een zonnigf blij land Met bloemen en toejuichingen werd in Soestdijk de jarige Vorstin geëerd Wist U Teleurstellend DINSDAG 1 MH 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTU5Nƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Tween dertigste Jaargang No 9213 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CBRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUalvosUcft k tnyn btct in legfjenspott" Koninginnedag in steden en dorpen uitbundig gevierd Een stoet van mensen uit alle delen van het land in een deel onzer edities schreven we er gisteren al over trok gedurende anderhalf uur langs het bordes, waar de Koningin, de Prins en de prinses jes Irene en Margriet (haar zusjes waren bleven achter de ramen) ongedwongen de hulde in DE MILITAIRE PARADES en recepties, kinderfeesten en concerten, aubades en taptoes, openluchtspelen en sportwedstrijden... op alle mogelijke manieren is de 42ste verjaardag van Koningin Juliana gevierd. Het rood-wit-blauw wapperde met het oranje vrijuit over heel een zon nig. blij Nederland. En midden in dat land defileerden duizenden langs het witte paleis in Soestdijk, om met bloemen en toejuichingen de jarige Vorstin te eren. Wij hebben een politieke crisis door leefd en bij voortduring tekenen zich scherpe meningsverschillen af. Maar ondanks alles is er in ons volk toch ook een saamhorigheidsgevoel en als het er op aankomt een eenheid, die haar samenvatting en bekroning vindt in het Koninklijk huis. Het licht, dat de uitingen van Koningin Juliana doen schijnen in de donkerte, vij in deze tijd soms leven, kan bijdragen tot de versterking van onze volksgeest, zoals dat de radioredevoerin gen van Koningin Wilhelmina deden in de tijd der bezetting." Tenslotte gaf dr Drees uiting aai erkentelijkheid van ons volk vooi wijze, waarop de Koningin haar taak vult. President Truman zond Koningin Juliana een telegram met de woorden .Hartelijke groeten en de beste wen Ook de president van India. Pandit Nehroe, stuurde een gelukwens. •kouden vriendelijk ontvangst r Friezen voorop Het was ditmaal niet de Baarnse en Soester jeugd .die het défilé opende. Terwijl de Soester muziek vereniging Patientia Omnia Vincit honderd uit blies, en vierduizend postduiven de kans kregen om in één ruk op te stijgen naar de blauwe hemelkoepel, zwaaiden de Fryske Ambachten en het Klaas-Knopfonds van Terschelling als eersten de hek ken binnep. De kleurrijkste groep, die van het ruim 800 jaar oude gilde Sinte Barbara uit Oisterwyk. kreeg een extra koninklijk applausje. De vijfjarige Geeke Peters, die ook mee mooht vendel-zwaaien, had er al gauw genoeg van en ging er maar bij zitten om het vertier eens goed te bekijken. De ene stoet na de andere volgde en niet meer te tellen cadeaux werden in koninklijke handen overgedragen. Een onvolwaardig meisje, aan de hand van haar verzorgster, bracht een eigen gemaakt hondenmandje en stamelde: „Voor het hondje van de Prinsesjes". Tot tweemaal toe drukten de Koningin en de Prins haar de hand. Ontroerend moment Geroerd was het Koninklijk Gezin en waren ook alle aanwezigen er viel een wonderlijke stilte toen een detachement Ambonnese mili tairen, juist terwijl de zon even door een wolk werd verduisterd, het bor des passeerde. Nederlandse en Am bonnese vlaggen werden fier gehe ven. Tientallen vrouwen in sarong en kabaai volgden met haar kin deren. En verder te veel om allemaal te noemen: mijnwerkers, padvinders, Volen- dammers en aan het slot de voetballers van Heerenveen en 't Gooi, die 's avonds een vriendschappelijke wedstrijd speel den. Er was zelfs een Haak-In-groep en lachend stopte de Koningin haar gift in de collectebus. Overal Ter zee, te land en in de lucht, overal waar Nederlanders waren, werd Konin ginnedag gevierd. In Amsterdam werd een grootse militaire parade gehouden, de eerste op Koninginnedag sinds het uitbreken van de oorlog. In Den Helder daverden 's morgens 33 saluutschoten de vlaggende schepen en walinrichtingen van de Koninklijke Marine. De Comman dant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, nam er een parade af. Schiphol ontving een record aantal be zoekers. De K.L.M. onthaalde haar passa giers op Oranjebitter. De emigranten op de Johan van Oldenbarnevelt vierden het feest tussen Fremantle en Melbourne met een exquis diner, muziek, kinder spelen, cabaret, staand buffet en haringstalletjes. In Djakarta bracht de Indonèsische mi nister van Buitenlandse Zaken, mr Soe- bardjo, ten huize van de Hoge Commis saris, de heer Lamping, een dronk uit op Koningin Juliana en het Nederlandse volk. De heer Lamping antwoordde met een heildronk op president Soekarno het volk van Indonesië. Meer dan dui zend leden van de Nederlandse gemeen schap in Indonesië bezochten de receptie in de tuin van het Hoge Commissariaat. Namens allen werd aan de Koningin een telegram gezonden. Ook in de ambassades en gezantschap pen werd feest gevierd. In Bonn was het buiten van de ambassadeur gesierd met duizenden tulpen en anjers, die speciaal voor deze gelegenheid uit Nederland waren geïmporteerd. De bloemen werden later geschonken aan ziekenhuizen. In de haven van Malta vlagden alle Engelse oorlogsschepen en enkele Egyp tische fregatten ter ere van de Neder landse Koningin. Het vlagvertoon ook het Nederlandse oorlogsschip Johan Maurits, dat er was aangelopen, op weg naar Nieuw Guinea. Dr Dreeslicht in de donkerte In het nationale programma heeft de minister-president, dr Drees. gisteravond aan de verjaardag van de Koningin radiotoespraak gewijd. Minister Drees greep terug op de woorden trouwen en bemoediging, die de Koningin tijdens het voprbije jaar heeft gesproken. Na te hebben herinnerd aan het vorste» lijk pleidooi voor broederschap en een heid bij het bezoek van het Koninklijk paar aan Frankrijk en Engeland, zei dr Drees: „Wij hebben in eigen land in het afgelopen jaar de economische en sociale moeilijkheden zien groeien. 1 Mei-viering Stalin op het Rode Plein te Moskou Daverende vliegtuigen en het kleine meisje Ook te Moskou werd 1 Mei op de ge bruikelijke wijze gevierd. Men kent het recept: een parade langs het graf van Lenin. Stalin aan het hoofd van de stoet van regeringsfunctionarissen; een vlam mende rede van. maarschalk Wassilefsky na de troepeninspectie. Hoog in de. lucht vlogen honderden en honderden vliegtuigen, onder leiding van Stalin's zoon Wassily, generaal van de luchtmacht. Maarschalk Wassilefsky be schuldigde de kapitalistische landen voor bereidingen te treffen voor een nieuwe oorlog en wees er zijn talrijke toehoor ders op, hoe in Rusland alles vlot ver loopt. Er waren ter gelegenheid van 1 Mei gasten uit verschillende landen, ook uit Nederland. Het enthousiasme der menigte kende geen grenzen, toen een klein meisje Stalin een bouquet bloemen overhandigde en de „machtige" het meisje optilde en naar de mensenzee wuifde. Pétain krijgt weer trek De gezondheidstoestand van Pétain wordt, naar zijn dokters, verklaren, steeds beter. Gisteren at de maarschalk voor het eerst sinds zijn ernstige ziekte weer een bordje soep. terwijl hij tevens zijn gewone maal van koffie en beschuit jes nuttigde. Ambon détileert voor het Vorstenhuis De spreekwoordelijk geworden trouw der Ambonnezen jegens het Huis van Oranje kwam ook gisteren tot uitdrukking bij het lange défilé voor het paleis Soestdijk. Vele Ambonnese militairen en hun vrouwen brachten er een groet aan de jarige Koningin en zonder twijfel heeft dit gebaar de Vorstin even ontroerd.... Vogeler met gezin naar Amerika Robert Vogeler, de Amerikaan, die, zoals wij gisteren meldden, tegen zware essies door de Hongaarse regering werd vrijgelaten, is met zijn vrouw en beide zoontjes per vliegtuig uit Wenen zijn vaderland vertrokken. Hoewel getracht had zyn vertrek geheim te houden, was een leger van verslag- rs en persfotografen op het vlieg veld van Frankfort aanwezig, alwaar een tussenlanding gemaakt werd. Maar meer dan enige uniformen konden de fotogra fen niet in hun lens krijgen, want de militaire politie had een cordon om het toestel getrokken. Op London Airport was een zuster van de Engelsman Sanders, die tegelijk met Vogeler werd veroordeeld, aanwezig om het overgelukkige echtpaar te verwel komen, in de hoop tevens iets van haar broer te vernemen. Zij werd echter niet bij Vogelers toegelaten, die weigerde een verklaring af te leggen. Patates-frites-kraam vloog in brand Een patates-frites-kraam is gisteravond tijdens een bal-champètre op de Grote Markt te Haarlem in brand gevlogen. Het linnen bouwsel brandde plotseling ien fakkel en de exploitant en zijn w, die beiden bezig waren met bak ken, werden ernstig aan armen en benen gewond en naar een ziekenhuis vervoerd. De exploitant had nog de tegenwoor digheid van geest een leren tas met het ontvangen geld uit de tent te gooien, toen de brand uitbrak. Aanvankelijk dacht men, dat de tas was gestolen, maar later werd hij op het politiebureau ge deponeerd. Het publiek doofde de vlammen. Barakkenkamp uitgebrand Gisteren heeft een korte, felle brand het leegstaande houten barakkenkamp .,De Olmen" van de IJmuidense hulpver leningsdienst in de as gelegd. Een uur nadat de brand was uitgebroken, was er het reeds geruime tijd leegstaande complex niets meer over dan de schoor steen. De jeugd van IJmuiden had voor dien al alles van waarde van het onbe waakte gebouw gesloopt. De oorzaak van de brand is onbekend. Naast de Engelse en Amerika-nse (Dt ttem van Amerika) propagandazendera voor de bevolking achter het ijzeren gordijn gaat er thans een zeer krachtige zender werken in München, die uitslui tend door particulieren, meest Ameruta- nen, wordt gefinancierd. Voortaan twee prijzen voor auto's De automobielimporteurs hebben met ingang van heden overeenkomstig de strekking van de wet op de omzetbelas ting een tweeprijzenstelsel ingesteld. Dat wil zeggen dat er een prijs voor niet-ondernemers en een prijs voor on dernemers is vastgesteld, waarbij die voor laatstgenoemden ZVz procent lager ligt. omdat de autohandelaar bij koop aan een ondernemer ook 2Vz pro cent minder omzetbelasting behoeft te betalen. Als de aanhangig gemaakte wijziging van de omzetbelastingwet zal zijn aan genomen, zal het verschil van 2 ft op 2 procent worden teruggebracht. Voor ondernemer geldt iemand die in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf omzetbelastingplichtig is en voor uitoefening de auto ook inderdaad nodig heeft. 200 Meter van het Zandvoortse strand Ballon van mevrouw Boesman in zee gestort Commandante en Godfried Bomans (passagier) met grote moeite gered FEESTVIEREND ZANDVOORT 'heeft gistermiddag tussen half zes en zes uur een ongekende sensatie beleefd, doordat een laag over strand en duinen drijvende oranje luchtballon plotseling in pijlsnelle vaart daalde en 200 meter uit de kust in zee stortte. De twee inzittenden sprongen even voor de mand het water raakte in de ijskoude zee en poogden zwemmend het strand te bereiken. Op 150 meter van de wal begaven hun krachten het, doch met veel moeite gelukte het een aantal Zandvoorters hen, door het vormen van een ketting, op het droge te brengen. De ballon was ter gelegenheid van de meegenomen) vast te klemmen. Daar Haak-in-actie even na vijf uur in Bloer mendaal opgestegen. Mevrofew Boesman was de commandante en de bekende schrijver Godfried Bomans had mede in het mandje plaats genomen. Wethouder Van Geluk uit Bloemendaal zou de „tocht naar onbekende bestemming" meemaken. Maar hy had geluk: hij bleek te zwaar te zijn. Na de opstijging dreef de ballon snel naar het. Westen, naar Zandvoort. Me vrouw Boesman trachtte kennelijk op het circuit aldaar te landen. Echter' toen het mandje nog slechts zes a zeven meter van de grond was, werd plotseling ballast uitgeworpen. Naar de heer Bo mans later verklaarde, omdat de wind daar zó gunstig scheen dat men besloot naar Noordwijk door te varen. Dit werd beiden echter noodlottig, want een plotselinge windstoot blies de ballon naar zee. Pijlsnel scheerde de ballon over het strand. Boven zee steeg zij even. om daarna ter hoogte van strandpaal 67 tweehonderd meter uit de kust in zee te dalen. De heer Bomans had op bevel van mevrouw Boesman de gasklep ge- Ketting in zee Gelukkig hadden tallozen hun sprong in het water gezien, zodat, terwijl de ballon hulpeloos op het water daalde, ettelijke Zandvoorters naar de loods van de reddingboot renden en anderen onder aanvoering van strandwachter Kraayenoord in zee waadden en een ketting vorm den. Weer anderen probeerden de drenkelingen zwemmend te bereiken, doch het ijskoude water maakte het hun onmogelijk snel vooruit te komen. Het zag er intussen voor de om hulp schreeuwende drenkelingen slecht uit. Zij waren reeds te uitgeput om zich aan de hun toegereikte planken en bal ken (van een in aanbouw zijnd huis inmiddels de zwemmers naderbij gekomen, kon men het onfortuinlijke tweetal onder de gespannen belangstel ling van duizenden toeschouwers naar het strand brengen. De heer Boimans, overigens een uitstekend zwemmer, was bewusteloos toen hij op het zand werd neergelegd. Mevrouw Boesman, volko men overspannen van de doorgestane angsten, zakte op het strand bewusteloos in elkaar. Belden werden naar de consumptie tent van de heer Kraayenoord die zijn 33ste redding achter de rug had gebracht. Na enige tijd kon mevrouw Boesman naar haar hotel in Bloemen daal worden gebracht en de heer Bo mans naar zijn woning in Haarlem. De Zandvoortse reddingboot Dudok de Wit had zich intussen onledig ge houden met het bergen van de ballon. Hierbij draalde het netwerk daarvan zich nog om de schroef, zodat enkele leden van de bemanning in het koude water moesten gpringen om deze zaak te klaren. Maar de ballon kwam heel huids binnen, dank zij de assistentie van leden van de Haagse Ballonclub. Oudste Nederlander (opa Reiling) overleden Opa Reiling te Drouwenermond is eer gisteren op 104-jarige leeftijd overleden. Sinds December 1949 was hij de oudste inwoner van ons land. Hij is zijn leven lang boer geweest in de veenkoloniën op de grens van Drenthe en Groningen er heeft dus de hele ontginning van dit ge bied meegemaakt. Tot zijn 92ste jaar heeft opa Reiling nog gefietst en tot zyn 82ste liep hy elke Zondag vier uur heen en vier uur terug om te preken voor een Baptistengemeente, waarvan hij voor ganger was. Op de fruit- en groentenveiling Poel dijk werden gisteren door de kweker Th. van Vliet de eerste rode bessen aan gevoerd. Ze brachten ƒ10.40 per kg op. DAT de Gerardamolen, die van Veluwedorp Ilierden naar Heyen (L.) is overgebracht, in gebruik is genomen thans in ons land nog ca 1.300 molens zijr. tegen 6.000 een halve eeuw geleden.' DAT de honderd KNIL-gezinnen in het kamp Gennep plaats zullen maken voor Ambonezen. DAT afgevaardigden uit tien Europese landen in Groningen en Wijster (Dr.) de verwerking van huisvuil bestudeerd heb ben en na een bezoek aan Denemarken op 11 Mei te Parijs rapport uitbrengen aan de O.E.E.S. DAT de gearresteerde Groningse ge meente-ontvanger De P. blijkens het derzoek van de recherche behalve gelden van de ilegaliteit ook geld uit de ge meentekas van zijn vroegere standplaats Haren (Gr.) heeft verduisterd. DAT Boxmeer (N.-B.) twee fabrieks hallen (waarvan de eerste f 220.000 kost) zal bouwen voor de apparatenfabriek De Wiericke en de metaalgieterij Kinheim te Beverwyk, die zich aldaar zullen ves- DAT het Belgische Gidsenregiment, een muziekcorps van het Belgische le ger, gisteren Haarlem bezocht en van daag Amsterdam en Vogelenzang. DAT Ouwehands dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen er dezer dagen weer heel wat dieren bij heeft gekre gen. DAT de 29-j. stoffeerder P. Severin gisteravond bij een vechtpartij in de Anjeliersstraat te A'dam twee messteken de schouder opliep, waarna de dader diens medeplichtige, twee Indonesiërs, zyn gearresteerd. DAT tientallen varkens op het nip pertje werden gered by een brand, die door het aansteken van een lucifer boven de benzinetank van een tractor werd veroorzaakt in een schuur van de boer derij Het Ham te Roermond. DAT is in ons land thans 140.000 pe: sonen een bromfiets hebben. DAT 95 leden met 32 auto's van de afd. Thurgau van, de Zwitserse automo bielclub o.l.v. de KNAC tot Donderdag ons land bezoeken. DAT oen 26-jarige Amsterdammer, alsmede een 31-jarige viskoopman en een 38-jarige snorder zijn gearresteerd wegens drie inbraken o.a. bij een gros sier in horloges op Het Geuzenhof to Amsterdam. DAT tijdens de jaarvergadering van de Centrale van kapiteins en officieren ter koopvaardij werd geklaagd over de reeds door de Ned. regering to Londen beloofde en nog steeds niet afgekomen pensioenregeling. DAT 53 Deense verzetslieden van Don derdag tot Zaterdag Apeldoorn bezoe- DAT gisteren te Breda het driedaagse jaarlijkse assaut van de cadetten der Kon. Militaire Academie is begonnen waarbij o.a. sportwedstrijden en eer combineerde militaire oefening worden gehouden. DAT de N.V. Schokbeton te Kampen gedeeltelijk gaat verhuizen naar Elburg, waar kunststeen zal worden vervaar digd. DAT de bunker van Seyss Inquart aan de Loolaan te Apeldoorn, die tot dusver door 361.00 personen is bezocht, gisteren weer is opengesteld t.b.v. de Stichting 1940-1945. DAT de CAO's voor de landbouw in Zeeland en Friesland en die voor c tuinbouw in Zeeland zijn goedgekeurd. DAT de chef d'équipage van de onder zeedienst aan de Waalhaven te Rotter dam, opperschipper F. J. Maes, afscheid nam en met pensioen gaat. DAT de verkeerssituatie bij het kruis punt FokkemanlaanLaan 1914Utrecht- seweg te Amersfoort door het aanbren gen van een natriumverlichting wordt verbeterd, aldus de A.N.W.B. DAT de 32-j. A'damse weduwe F. P. S., die door de kantonrechter wegens overtreding van de leerplichtwet zij had haar 13-j. dochtertje in huis gehou den tot een week hechtenis was ver oordeeld, in hoger beroep ƒ20 boete kreeg. DAT de vulpenreparateur J. B. Landsmeer, die als kruidendokter optrad om eczeem te bestrijden en deswege door de A'damse kantonrechter tot 8 dagen hechtenis was veroordeeld, in hoger be roep 100 boete kreeg. DAT aan het aanvankelijk voornemen van B. en W. van Purmerend d" October- kermis af te schaffen geen gevolg wordt gegeven. In een lange rij trokken gisteren de deputaties uit het hele land langs hei bordes van het paleis Soestdijk. waar het Koninklijk ge zin de gelukwensen van ons volk in ontvangst nam. Vele vrouwen waren in de klederdracht van haar streek en gaven hierdoor aan de feestelijke gebeurtenis in de paleis tuin een kleurig cachet J De Perzische olie Senaat bekrachtigt de naasting Anglo Iranian schort betalingen op Met algemene stemmen heeft de Per zische Senaat het besluit gekrachtigd om tot onmiddellijke nationalisatie van de „Anglo Iranian 01ie"-industrie over te gaan. De wet behoeft nu nog slechts de handtekening van de Sjah. Inmiddels heeft de Anglo Iranian geweigerd het maandelijks voorschot van 2 millioen pond sterling op de „royalties" (vergoe dingen) aan de Perzische regering over te maken. Perzië had verzocht de stor ting van deze maand niet als „voorschot" te beschouwen. Het bedrag van 2 mil lioen pond had gisteren op de nationale bank van Teheran moeten worden ge deponeerd. De Perzische regering is van mening, dat de betaling van deze maand moet worden beschouwd als een vereffening van vroegere vorderingen, die zij t.z.t. zou indienen. Het Britse kabinet heeft bijna twee uur vergaderd om de situatie in Perzië te bespreken. Via het mm. van Buit. Zaken staat het kabinet voortdu rend in contact met de Britse ambassa deur in Teheran. Sir Francis Shepherd. Ook Amerika wordt op de hoogte ge houden van de gang van zaken. NEDERLAND beschikt wel over een behoorlijk aantal geoefende soldaten, soldaten zelfs die de praktijk van de oorlog aan den lijve hebben meeg&» maakt. Maar Nederland heeft daarom nog geen divisies, zo schreven we onge ler een jaar geleden. Het gaat er op lijken dat deze uit spraak vandaag nog in al zijn zwaarte blijft gelden. Immers het stopzetten van de oefening Crescendo, die bedoelde de Indonesië-veteranen te gewennen aan het optreden in het grotere West-Euro- pese verband, betekent dat we aan het eind van dit jaar onze drie divisies niet zullen hebben. We beschikken dus nog over een georganiseerde leger macht en kunnen dus nog onze plaats i het West-Europese geheel niet inne- Deze beslissing van de Generale Staf is daarom een teleursteUende beslissing. kan veilig aannemen dat de gene raal Hasselman deze beslissing niet dan rijp beraad heeft genomen; immers daarmee haalde hij zelf een radicale streep door de bestaande plannen. Het betekent voorts dat heel wat geld is uit gegeven dat geen nuttig effect heeft ge sorteerd, althans geen positief effect Maar hoe teleurstellend ook. deze be slissing getuigt van de realiteitszin van Generale Stal Beter ineens breken een oefening die toch niet voert tot het gestelde doel, dan maar voortsuk kelen. BLIJFT de vraag, waaraan de misluk king van Crescendo te wijten is. En dan zijn we van mening dat die niet ge zocht moet worden bij de mannen die in twee politiële acties getoond hebben hun te kunnen staan. Ze zijn als sol daat zeker niet minder dan de dienst plichtigen die de oefening Crescendo I en succes maakten. Mn ar het is nu eenmaal wat anders te o -ren in een modern leger dan op tc treden all jungle-soldaat t is aUerminst een degradatie van de veteranen. Zoals onze Korea-vrijwil- ligers de modern geschoolde Amerika- konden leren hoe op te treden te gen guerillatroepen, zo moet de jungle soldaat zich leren aanpassen aan de me thoden van een modern leger, dat kost en het blijkt dat een maand daar- te kort was. De vraag rijst of de militaire leiding hier niet te optimis tisch geweest is. Indertijd werd door de hoogste militaire autoriteiten betoogd, dat de herscholing ten minste twee, zo niet drie maanden zou vergen. Waarom heeft men het dan nu met een maand geprobeerd? FR zal een nieuwe herhaling moeten komen volgend jaar, en dan twee maanden, aldus de berichten. Laat men dan zorgen dat de organisatie perfect in orde is, dat offcieren en kader op de juiste plaatsen worden gezet. Daar schijnt dit keer nog wel iets aan ontbroken te hebben. De indeling is wel heel snel gegaan. Voor de mannen van de 7 De- cember-divisie is deze beslissing ook uitermate teleurstellend. Een deel van hen is een maand of' zes weken kwijt waarvoor? Straks moeten ze weer twee maanden uit hun baan. Deze groep wordt wel extra zwaar belast. Maar we geloven dat juist deze groep dat nemen zal. Ze weten, door hun verblijf in In donesië wat offeren betekent. Ze weten wat het is, wat voor het vaderland over te hebben. Ze zullen daarom de radicale beslissing aanvaarden. Niet omdat ze dat prettig vinden, maar omdat ze beter nog dan de anderen misschien beseffen dat de vaderlandse zaak eist, dat we ons aandeel leveren in de West-Europese strijdmacht. En dat we dat zo goed mo gelijk doen. Ook op Grote Beer geval van pokken? Achttien patiënten in Tilburg allen volwassenen Behalve in Tilburg, waar, zoals we reeds gedeeltelijk konden melden, acht tien gevallen van pokken zijn geconsta teerd, doet zich ook aan boord van de Grote Beer een geval van vermoedelijk dezelfde ziekte voor. De Grote Beer is Ambonnese militairen en hun gezin- op weg naar Nederland. Het schip keert thans terug naar Port Said, waar een tropenarts uit Nederland aan boord zal gaan om de opvarenden weer in te De achttien gevallen in Tilburg zijn gedeeltelijk van lichte aard. Alle patiën ten blijken volwassenen te zyn. Direct nadat de verschijnselen met zekerheid konden worden vastgesteld, werden de zieken in het St. Elisabeth-ziekenhuis ge ïsoleerd. De kans op uitbreiding is niet groot, omdat een behoorlijk aantal in- ;rs kort geleden is ingeënt. De ziektekiemen zijn vermoedelijk meege bracht door iemand uit Indonesië of Australië. Ook in Utrecht doet zich een geval van pokken voor en wel in een gezin, waarvan een der leden heeft gelogeerd bij een familie in Tilburg, waar deze ziekte eveneens heerste. Ds Diekerhof Zaterdag al naar Korea Ds H. J. Diekerhof, legerpredikant op de vliegbasis Twente en benoemd tot tweede legerpredikant in Korea, zal waarschijnlijk reeds Zaterdag daarheen vertrekken. Hij is 41 jaar oud en ongehuwd. H\J zal de ziekenhuizen in Zuid-Korea be zoeken en ds Meerburg aan het front een maand lang aflossen. Ook zal ds Diekerhof in de ziekenhuizen in Tokio werkzaam zijn. WEERBERICHT De bekende auteur Godfried Bomans heeft ongetwijfeld weer stof opge daan voor een zotte ontboezeming, want gisteren ts h(j, in gezelschap van mevrouw Boesman, opgestegen in Bloemendaal met een ballon, die later bij Zandvoort in zee terecht kwam. De onfortuinlijke bemanning, vlak voor het vertrek. Rechts: de Bloemendaalse wethouder Van Geluk, die gewogen en te zwaar bevonden werd en daarom de tocht niet mocht meemaken. En, gezien de wijze waar op het luchtreisje is geëindigd, mag hij wel ,van Geluk" spreken, dat hij Doktoren van Prins en Prinsesje onderscheiden Ter gelegenheid van de verjaardag va de Koningin zijn benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje: dr J. F Nuboer. hoogleraar in de heelkunde, ei. dr H. J. M. Weve, hoogleraar in de oog heelkunde. beiden aan de Utrechtse uni versiteit. Zoals men weet heeft prof. Nuboer on langs Prins Bernhard en prof Weve, indertijd Prinses Marijke behandeld in he: Utrechtse ziekenhuis. Tot stafchef der Geallieerde lueht- ZON EN MAAN strijdkrachten in Midden-Europa is be- Woensdag: zon 5.10—20.04; maan 3 52— noei i generaal-majoor Pierre Fay. 15.17 uur. 6 Mei NJkL Oostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol- king met enkele plaatselijke buien, maar morgen overoag ook perioden van zonneschijn. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag weer iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige Oostelyke wind. (Opgemaakt te

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1