JHeume £d&sr()c Gtirorant Verbondenen vechten verbeten vijftienvoudige overmacht tegen wistr Britse kabinet slaat alarm om Perzische naasting BANDAG 30 APRIL 1951 BUREAUX Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Advei tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie; Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal 1.72 per maand; 0 40 per week ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en» dertigste Jaargang No 9212 Kleurige diereninvasie Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Direcfie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanluasticf) Is glKbltotn myn bert ia tegbeospoct" Seoeleen ernstige waarschuwing Amerikanen eisen meer troepen van de V.N.-landen Kanselboodschap Morgen Nieuwe Kerk orde van kracht OP VERZOEK van de generale Eynode der Ned. Hervormde Kerk is in alle Hervormde gods dienstoefeningen van gisteren een op roep Voorgelezen naar aanleiding van de invoering der Nieuwe Kerkorde op 1 Mei. Deze kanselboodschap luidt als volgt: „Nu op de eerste Mei van dit jaar de Nieuwe Kerkorde van kracht wordt, roept de generale synode u op om in diepe vreugde met haar God daarvoor te danken, om gemeenschap pelijk door de kracht van de geest te getuigen van de waarheid en de een heid. ons in Jezus Christus geschon ken. om Hem te belijden als Hoofd der Kerk en Verlosser der Wereld, om voorbede te doen voor de arbeid van de nieuwe vergaderingen en voor hen, die de Kerk daarin dienen. Alleen door een oprechte bekering der leden en een grondige reformatie der gemeenten zal de kerkorde kun nen leiden tot een hernieuwing der Kerk, tot eenheid der Christenen, tot het waarachtige belijden en tot wel zijn van het gehele volk. De here Jezus zegt: „Hieraan zullen zij allen bekennen, dat gij Mijne discipelen zijt. zo gij liefde hebt onder elkander" (Joh. 13 35). Sinds het begin van het Chinese jaarsoffensief, aldus Van Fleet werden minstens 70.000 communisten gedood of gewond, op een totaal van 300000 dat voor de eerste aanvallen was inge zet. Deze 300.000 man vormden de helft van de, door de vijand samengetrokken eerste-linietroepen. Zodra het weer beter wordt, zulk Verbondenen met meer succes kunnen opereren. Bij het stuiten van de door braak naar Seoel, heeft vooral het Britse contingent een zware tol moeten betalen. De Britse minister van Oorlog Strachey, 3eneraal-majoor Van Fleet, commandant der verbonden strijdkrachten n Korea, verklaarde te Tokio, dat de Roden streven naar een bezetting Seoel op 1 Mei, de grote feestdag der communisten. Bij het lente- (ffensief der Chinezen moeten de Verbondenen strijden tegen een vijf- tienvoudige meerderheid. De Roden hebben ten Noord-Westen van Seoel rivier de Han bereikt, maar de Verbondenen handhaven zich nog in itellingen op de Noordelijke oever van de rivier. Waarschijnlijk zal reneraal Van Fleet hier stand houden en slag leveren. De Chinezen zijn [bezig zich te hergroeperen en brengen hun enorme reservelegers in de iStrijd. Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., heeft :bij alle landen aangedrongen, meer troepen naar Korea te sturen. De verklaring van Warren Austin is belangrijk genoeg. Zij komt hierop dat de Ver Staten niet op hun eentje ais politieagent kunnen optreden en de jvrede in stand houden. Geen land. zelfs lAmenka niet. is daartoe sterk genoeg, j Volgens Ass Press voert het Amerik [hoofdkwartier van Defénsie momenteel (onderhandelingen, om de landen, welke [vemig troepen naar Korea hebben ge- fizonden. te bewegen, tot verdere troepen transporten. en de landen, die nog geen (troepen hebben gestuurd, alsnog daar toe te brengen. I Te oordelen naar Reuter, wai morgen 3000 vrachtauto's met Noordelij ken op weg naar -het front. Dit was hel [grootste aantal voertuigen dat ooit on- 'middellijk achter de gevechtslinies was [samengebracht. Jagers en bommenwer pers der Verbondenen vielen in de nacht van Zondag op Maandag meer dan 1000 [voertuigen van de Noordelijken aan. [waarbij er een honderdtal werden ver- 'ïrietigd. I Om veiligheidsredenen, hebben de Amerikanen thans alle publicatie van nieuws over de Chinese opmars in de richting van Seoel verboden. Na Zater dag Oeidjongboe. Tsjoentsjon en de be langrijke weg tussen Tsjoentsjon en Se oel te hebben prijsgegeven, nemen de Verbondenen nieuwe stellingen in ten Z.O. van de rivieren Poekhan en Sojang. Vliegende forten van het type B 29 bom bardeerden het vliegveld van de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang. De twee compagnieën der Verbondenen, die ten Noorden van Seoel waren ingesloten, werden door een speciale strijdgroep be vrijd Inmiddels heeft de bevelhebber van het negende Amerikaanse legercorps, generaal Hodge verklaard, dat het hand haven van de Har.-linie zal afhangen van het aantal manschappen dat de com-mu- jh?*en in de strijd werpen. De stad Seoel is vrijwel door de bur gerbevolking verlaten. Ongeveer 400.000 van de 446 000 burgers zijn geëvacueerd, en naar het gebied tussen Jongdongpo en Soewon overgebracht. De vorige week waren er nog circa een half millioen mensen in do stad. Volgens generaal Van Fleet, heeft Seoel als militair en politiek object geringe waarde. Hjj beweerde, dat de Roden er niet in zullen slagen de strijdkrachten der Verbondenen te ver heeft te Londen ook een duit in het zakje gedaan. Volgens A.F.P. zei hij op een vergadering te Dundee: „Zodra het Chi nese offensief tot staan is gebracht, zal het mogelijk zijn aan het conflict op Korea een einde te maken." De Nederlanders houden zich kranig Het Nederlandse detachement op Ko rea is Zondagmiddag, na een mars van vfer dagen op een verzamelpunt aange komen, waar vrachtwagens gereed ston den, om de manschappen naar de ach terhoede te vervoeren. Het detachement had Donderdag de stellingen verlaten, die het sedert meer dan twee weken naast het Franse bataljon bezette. De Nederlanders maken deel uit van de achterhoede, die de terugtocht der Ge allieerde troepen in de. betrokken seci dekte. Óndanks lange marsen in een c naargeestigste en moeilijkste gebieden Korea, was het moreel der manschappen uitstekend. Op 18 April heeft het Neder landse detachement deelgenomen een parade, teT gelegenheid van de uit reiking van een aantal Amerikaanse derscheidingen. Bij deze plechtigheid werd vaandrig J. P. Bergefurth onder scheiden met de Silver Star, wegens be toonde dapperheid tijdens de gevechten bij Hoengsong op 3 Januari j.l. Het Ne derlandse detachement werd om houding bijzonder geprezen. Een ontroerend moment op Schiphol; Prins Bernhard begroet zijn- dochters, die hij ruim een maand niet had gezien. De Koningin slaat vergenoegd dit aardige tafereeltje gade. Tegen zware losprijs V0GELER, verzwakt, na 17 maanden, weer vrijgelaten Zijn bekentenissen kwamen onder pressie tot stand Vermoeid en bleek, is Robert Vogeler, de Amerikaan, die na een gevangenschap van 17 maanden door -Hongarije in voor zeer voordelige concessies is vrijge laten, Zaterdag in Wenen aangekomen. Ontroerend was het moment, waarop hij zich. na zo'n lange, onzekere tijd van gedwongen scheiding, in de armen kon wérpen van zijn vrouw, die geen dag gerusrt heeft, om haar man uit de vangems te krijgen. Vogeler, die, zoals men weet, tot 15 jaar- dwangarbeid werd veroordeeld, heeft een hartstochtelijk be roep gedaan op het Amerikaanse volk aaneen te scharen, „om de vijand de individuele vrijheid te ver nietigen". een persconferentie verklaarde hij op versohillende manieren vóór zijn proces Lichamelijk en geestelijk te zijn .bewerkt", maar dat hij toen dit was afgelopen, speciale voorrechten kreeg fit te blijven voor besprekingen". Vogeler deelde desgevraagd mee, dat er enige waarheid school in zijn bekentenis, die 50 bladzijden besloeg. Nader wordt omen, dat de Amerikaan tegen de volgende 5 concessies door Hongarije is vrijgelaten: 1. De V.S. zullen het verbod op het reizen van Amerikaanse burgers Hongarije opheffen. 2. De Hongaarse consulaten te New York en Cleveland zullen worden heropend. 3. Teruggave Hongaarse eigendommen in de Amerikaanse zone van Duitsland. 4. Een Hongaarse commissie mag naar W.-Duits- land gaan om punt 3 uit te voeren. 5. De uitzendingen van de „stem van Amerika' op de golflengte van München zullen worden stopgezet, daar Hongaarse stations hiervan hinder ondervinden. Eén voorbehoud op punt 3 heeft Amerikag emaakt t.a.v. de eeuwenoude kroon van de Heilige Stefanus, die niet zal worden teruggegeven. Ook de vissers krijgen accijnsvrije tabak Met ingang van morgen zullen ook vis- trs accijnsvrije tabak kunnen kopen. De zeelieden van de koopvaardij genoten dit voorrecht al eerder. De nieuwe regeling blijft een jaar geldig. Beslag op inventaris van restaurant Kellners procedeerden wegens achterstallig loon Op bijna de gehele inventaris van het Rotterdamse Beursrestaurant is na ge rechtelijk vonnis van de kantonrechter beslag gelegd. Tien kellners meenden op de directie een vordering van f23000 te hebben, wegens niet betaald of achter stallige lonen. Bovendien' moeten f 10-000 pdoceskosten worden betaald. Wordt de verschuldigde som niet voor 2 Mei betaald, dan volgt een aankondi ging van de openbare verkoping, die dan op 7 Mei zal worden gehouden. De voor raad wijnen wordt geschat op f J5A00- Het bedrijf wordt normaal voortgezet, maar de wijnvoorraad mag niet worden aangesproken. Reeds in 1947 werden negen proce dures aanhangig gemaakt. De H:ge Raad bevestigde eindelijk het vonnis van de rechtbank, die de vordering ners toewees. Inmiddels weioIo rechter nog een aantal vorderingen, gehele ontwerp is wederom de „vertrou-1 Mackintosh N-V in Terwinselen (gem. lopende van 1937 tot en met November wenskwestie" verbonden. Dinsdag wordt j Heerlen), waar thans reeds 230 personen 1950, toe. Queuille heelt geen „kiespijn" meer De Franse Assemblée heeft thans de verschillende onderdelen van het nieuwe de keil- I voorstel, inzake de kieshervorming, 3 de kanton- goedgekeurd. Aan de stemming Bij het grote bloemencorso van Zaterdag in Lisse werd ook de Haak-in-ac niet vergeten: een wagen uit Voorhout stelde symbolisch de aanval op de' kanker voor. De olie-perikelen in Azië Peking legt beslag op „Shell-installatie", in het (rode) algemeen belang HET PERZISCHE PARLEMENT heeft met algemene stemmen besloten, onmiddellijk over te gaan tot het nationaliseren van de Anglo Iriaanse petroleum maatschappij. De regering zal het beheer van alle olie-installaties, w.o. die van de „voormalige Anglo-Iriaanse Olie Mij" overnemen. Dit belangrijke besluit van het Perzische parlement zal van daag op een vergadering van het Britse kabinet, onder voorzitterschap van Attlee, ter tafel worden gebracht. de British Asiatic Petroleum Company, zijnde de verkoopmaatschappij Noch de Britse regering, noch de Anglo Iranian Oil Company zelf zijn voor- ?ns zich bij die uitspraak van het Perzische parlement neer te leggen. Zoals bekend, heeft de oliemaatschappij bij herhaling te Teheran protesten uitge bracht. Volgens haar betekent de naasting schending van de bestaande overeen komst inzake de olie-concessies. Inmiddels heeft ook de Perzische Senaat haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van dr Moessadiq tot premier. De Sjah'heeft hem met de vorming van een nieuwe regering belast. De afgevaardigde dr Faramarzri deelde in de Perzische Kamer mede, dat A>lj -de- .explosie van het 'apenarsenaal te Sjiraz krachten de hand het spel hadden, die gekant zijn tegen de rotionalisatie van de olie-industrie. Hun doel is een abnormale toestand in Perzië te scheppen. In dit verband geven wij nog het vol gende berioht weer: De Chinese premier Tsjou En La i heeft alle bezittingen van DAT de commissaris der Koningin mr Hou'ben op 18 Juni te Buggenum de eerste spa in de grond zal steken voor de nieuwe centrale van de Prov. Lim burgse Electriciteits Mij. DAT negen directeuren van Canadese reisbureaux thans een negendaagse tocht door ons land maken en o-a. in Den Haag zullen komen. DAT de Alg. Bond van Ouden van Dagen in een adres aan minister Joekes heeft verzocht om een toeslag op de noodwet-Drees i.v-m. de stijgende prij zen en om terugbetaling van de dubbel geheven ziekenfondspremie. DAT vier kleine Engelse motortorpe doboten dit weekeinde via het IJssel- meer Amsterdam aandeden- DAT het nieuwe atelier van Chas 1 de eindstemming gehouden. iti ^'werken, op 18 -Mei wordt geopend. „Tito-isme" bij Franse communisten Ook in Frankrijk doet het „Tito-isme" zich gelden in de communistische partij. Op een bijeenkomst te Lourches in het Noordelijke steenkoolgebied werden daartoe stappen gedaan. Men staat ach ter' de Italiaanse afgevaardigden Mag- nani en Cucchi. De nieuwe beweging heeft aanhangers in geheel Frankrijk. Het devies- luid^ „Terug naar Lenin" Laatste militairen uit de Oost terug Nog slechts 400 vrijwilligers achtergebleven De laatste gesloten onderdelen van de Kon. Landmacht zijn gisteren met de New Australia en Dorsetshire uit Indo nesië in ons land aangekomen. Thans bevinden zich' in de Oost -nog slechts ongeveer vierhonderd Nederlandse sol daten, die vrijwillig hun dienstverband hebben verlengd. Bij de ontscheping van de 500 man, die met de Dorsetshire in Rotterdam aankwamen, werd het woord gevoerd door kap-luit. -ter zee C- W. T- H Baron- van Boetzelaer namens de Koningin, kol. G. J. Ie Fèvre de Montigny namens Prins Bernhard en gen.-maj. W. J. K- Baay namens de regering. De opvarenden van de New Australia kwamen in Amsterdam van boord- On der hen bevonden zich 470 leden van de Kon. Landmacht, 16 ex-KNIL-mili- tairen. 27 burgers en. 1057 Ambonnezen. Deze laatste groep zou pas vandaag wor den ontscheept. Luit-generaal D- Buurman van Vreeden. die de laatste legercommandant in Indonesië is ge weest, sprgk de militairen namens de Koningin tóe en las voor de Ambonnezen speciale boodschappen in het Maleis het Nederlands voor- Commanderend officier troepen was luit.-kol. J. van Linden van den Heuvel, die thans zijn 17e en vermoedelijk laatste achter de rug had. DAT te A'dam een werkcomité is op gericht om allen te verenigen, die de verdeling van de wereld in de machts blokken Amerika-Rusland willen door breken. (voorz. ds K- R- Strijd, Den Bosch en seer. J- W. E. Riemens, Raphaël- straat 8 (3), A'dam-Zuid). DAT de uitspraak van het A'damse hof in de zaak tegen de beide firmanten C. d. B. C. van het gewezen ef fectenkantoor van Kerkhoven en Co, het welk een kastekort v?n f600.000 had door hoge privé-rekeningen der verdachten, bepaald op 10 Mei. DAT het plan voor de landelijke be strijding van runder-tb.c. waarschijnlijk weldra kan worden ingevoerd, daar de Stichting van de Landbouw er binnen kort met minister Mansholt een laatste bespreking over zal houden. DAT de Belgische ambassadeur E. Graeffe op 12 Mei te Maastricht aan wezig zal zijn bij de opening van een tentoonstelling van de Belgische schil der Guus Desmet en op 15 en 16 Mei enltele Industrieën aldau bezoekt. koninklijke Shell groep in Azië, in China beslag genomen. Het is voor de eerste maal. dat Peking Brits eigendom in be slag laat nemen. Tsjoe En Lai verklaarde, dat deze maatregel was genomen ten be hoeve der „nationale veiligheid en in het algemeen belang". Tweede legerpredikant naar Korea Naar wij vernemen, zal ds H. J. Die- kerhof, legerpredikant bij de luchtmacht in Twenthe, als tweede predikant naar Korea worden uitgezonden, n.l. voor de hospitaaldienst De Ned. Herv. predikanten J. van Dijk te Woubrugge, H. J. van Leeuwen, te Roswinkel. K. H. L. van Selms, te Sil- volde, de Geref. predikanten H. Fransen, te Nieuw-Weerdinge, F. D. Kraan, te Borne, A. G. Luiks, te Rotterdam-Kra lingen, C. Meijer, te Beverwijk, G. Rienks, te Wormerveer, en M. van der Werff, te Lobith, alsmede de Chr. Geref. predikant C. J. Ph. Sobering te Assen, zullen op 7 Mei voor herhalingsoefenin- dienst treden. Menzies behaalt een meerderheid Australië stemde vóór bestaande coalitie Ofschoon nog duizenden stemmen moeten worden geteld, ziin politieke waarnemers ervan overtuigd, dat pre mier Menzies, als resultaat van de, in Australië gehouden algemene verkiezin gen, een meerderheid zal behalen ir Huis van Afgevaardigden en in Senaat. Volgens Reuter heeft premier Menzies zich op een bijeenkomst van de Liberale party ln die geest uitgelaten, Op grond van de totnutoe bekende cij fers, schijnt geen minister van het kabinet van Menzies gevaar te lopen zijn zetel in Huis of Senaat te verliezen. Volgens de laatste stand heeft de rege ring thans 66 zetels en de Arbeiders partij 48 zetels behaald in het Huis. Ov 7 zetels bestaat nog geen zekerheid. Wij wyzen erop, dat in het oude parlement de regering óver 74 zetels beschikte de Arbeidersparty over 47. Wat de Senaat betreft, verwacht m dat de coalitie van Menzies 31 zetels zal krygen tegen de Arbeiderspartij 29. Aan speculaties en critiek ontbreekt het niet. Ferguson van de Arbeiderspartij verklaarde, dat zijn partij een nieuwe verkiezing verwachtte met het oog „op het onvermogen der regering om de staatszaken te behartigen, aangezien de regering zetels had verloren, na in 1949 aan het bewind te zijn gekomen". Zoals reeds aangegeven, zijn de verkiezings uitslagen nog niet definitief. Deze week weer Spaanse sinaasappelen Morgen worden er 32.000 kisten in Rotterdam geveild Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zullen er morgen in de Ahoy- hal te Rotterdam ruim 32.000 kisten Spaanse sinaasappelen worden geveild, zodat deze zuidvruchten in de loop van de week volop te krygen zullen zijn en tn het monopolie van de Jaffa's weer ;n eind is gekomen. Een maand geleden meldden we, dat het contingent van 40.000 ton Spaanse sinaasappelen was uitgeput. Door een ruiltransactie, waarbij ons land o.a. rundvee, kaas. eieren, melkpoeder en Philips-producten zal leveren, kan Ne derland thans nog 10.000 ton sinaasappe len uit Spanje invoeren, waarvan de eer ste zending morgen wordt geveild. Jules Verstraete voor de microfoon overleden Gistermorgen is de acteur Jules Ver straete tijdens de p^icrofoonrepetitie van een radio-uitzeilding in de AVRO-studio Hilversum, plotseling overleden. De acteur zou meewerken aan het pro gramma „Triangel" van Wim lbo. waar in alle medewerkers in de proloog een regel zouden zingen. De acteur Ver straete had juist zijn regel gezongen, toen hij nog voor de microfoon staande, plotseling achterover sloeg. Een direct ontboden dokter constateerde dood door hartverlamming. De „Triangel"-uitzen- ding kwam hierdoor te vervallen. Ver straete was 67 jaar en was Belg. Zijn rol als oude patriciër in Camus' spel „Cali gula" zal nu morgenavond door Cor Hermus worden overgenomen. De Amerikaanse zakenman Robert Vogeler, die na 17 maanden gevangen schap werd ontslagen uit een Hongaarse gevangenis, is in Wenen met open armen ontvangen. Hij was uiterst nerveus en weigerde, op bepaalde vragen antwoord te geven. Rechts zyn overgelukkige vrouw. Ook rijproeven op een motorbakfiets Hoewel een motorbakfiets geen ge schikt voertuig is om de rijvaardigheid te bewijzen, heeft Minister Wemmers goedgevonden, dat bestuurders van mo torbakfietsen met een ledig gewicht van minstens 400 kg hun rijbewijs B-E krij gen na een rijproef op deze vehikels. Op het rijbewijs zal dan de aantekening wor den gemaakt „rijproef afgelegd met mo torbakfiets", hetgeen inhoudt dat de hou ders er van geen recht hebben om andere motorrijtuigen te besturen. Ned.-Deense oefeningen in de Oostzee Smaldeel vertrekt deze week naar Scandinavië Minister Staf zal morgen in Rotterdam het smaldeel 5 bezoeken, dat beslaat uit de kruister Tromp, de fregatten Van Ewijck en Dubois en de onderzeeboot Tijgerhaai. Zoals men weet, zal het deze maand oefeningen houden in de Scandi navische wateren. De reis zal plaats hebben van 5 tot 25 Mei- De Tromp en de onderzeeboten Zeehond en Zwaardvis vertrekken uit Rotterdam, de beide fregatten uit Den Helder Op 9 Mei komt het smaldeel in Kopenhagen aan; de Tromp stoomt door Stockholm. Op 15 en 16 Mei verla ten de schepen deze havens en volgen 'n serie oefeningen in de Oostzee, moge- ik met Deense eenheden. Op 21 Mei, als het smaldeel de Oostzee weer zal hebben verlaten, voegt de on derzeeboot Tijgerhaai zich bij de sche- begeeft de Dubois zich naar Far- sund (Noorwegen) met aan boord vier grafstenen die de Nederlandse Oorlogs gravenstichting aan deze bodem meegaf. Op 25 Mei worden de Tromp en de fregatten in Den Helder verwacht en de drie onderzeeboten lopen dan in Rot terdam binnen. Trygve Lie, da secretaris-generaal der V N. is gistermiddag op het vlieg veld van Lvdda aangekomen voor bezoek van drie dagen aan Israël. DAT minister Wemmers zich schynlyk binnenkort naar Zeeuws-Vlaan- deren zal begeven om zich op de hoogte te stellen van de transportmoeilijkheden aldaar. DAT de Zwitserse luchtacrobaat Hans Walti, die vorig jaar op Ypenburg ver maardheid kreeg, op Tweede Pinkster dag deelneemt aan het vliegfeest te Eelde (Gr.). DAT te R'dam zijn gearresteerd de 26-j. glazenwasser A. B. en de 25-j. winkelbe diende W. van B., die bij een inbraak by de tandarts K. aan de Befgselaan f 1700 had gesloten. DAT de 73-j. smid J. de Leeuw te Op perdoes. die nog dagelijks aan beeld staat, morgen zijn 50-j. jubileum viert. DAT de gemeenteraad van Mijdrecht de presentiegelden van een raadsverga dering voor de Haak-in-actie schonk. DAT de Rotterdamse coöperaties De'verzoek eervol ontslag verleend als Ster (RK) en Voorwaarts een fusie wil- ambtenaar bij het directoraat-generaal [voor byaoadsre reohtmtleging. Naar het derde congres HET bericht over het te houden derde Chr.-sociaal congres mag gezien wor den als een lichtpunt in deze donkere tijd. Het is. zij het na langdurige bespre king, gelukt overeenstemming te berei ken over de noodzaak om aLs Christenen de brandende sociale problemen van tijd gezamenlijk onder het oog te hebben wel eens gevraagd, dat dit niet "mogelijk zou zijn. Wate dit zo ge weest, dan zou daaruit gebleken zijn, dat ij 60 jaar later in Nederland verder jn weggezakt dan in 1891 het geval Want wie over dit derde Chr-sodaal congres hoort, denkt onwillekeurig terug aan November 1891. toen onder de be zielende leidinng van dr Kuyper het le congres kykt, vraagt zich spoedig af; „Hoe was dat toen en in die vorm moge lijk?". Het was in 1891 vijf jaar na de doleantie die hoe men er ook over oordelen mag een diepe wig gesla gen had in het kerkelijk en daardoor in het Chr- samenleven. Desondanks was het toen mogelijk, dat de man die de leiding had gehad in dc kerkelijke strijd welke tot de doleantie voerde, de leider was bij een congres, waarnaar het Christenvolk van Nederland en ook zeer elen daarbuiten met de grootste be langstelling zag. Naast mannen uit de kringen van af scheiding en doleantie traden in 1891 vooraanstaande figuren uit de Nea. Herv. Kerk naar voren. Het congres dat toch 9li November duurde, bracht meer 500 mannen en vrouwen van ver schillende kerkelijke schakering en van alle rang en stand bijeen. De verwachtm- van het congres waren zoals ds Pier- in de openingszitting het uitdrukte hooggespannen. „Hoog gespannen, omdat wij onze kracht buiten ons zeiven zoeken in Hem. die ons hoofd is en die gezegd heeft: „Zonder Mij kunt gij niets doen". !E hooggespannen verwachting is niet beschaamd. Tot op heden heeft het woord „le Cnr-sociaal congres" een fascinerende klank. De socialist Tak oordeelde: ..Het congres is voor een eerste poging wonderwel geslaagd". Het merkwaardige is, dat het congres niet heette „le Chr-sociaal congres". zonder meer .sociaal congres". De initiatiefnemers drukten daarin waar schijnlijk zonder het zelf te weten lüt, dat deze poging van de verenigde Chris tenheid om licht te vragen en te zoeken op sociaal terrein een poging was in het belang van het gehele volk. En ook die verwachting is niet beschaamd. Wie het referaat van de heer A. Wiersing'a over devraag ..Wat vermag het particuliere initiatief om door vrije corporaties het organisch verband ook op het terrein van de arbeid te herstellen?" naleest en wie daarnaast leg', de wet op de P B O-, komt diep onder de indruk dat het licht het Evangelie een profetische visie biedt op de mogelijkheden tot ontwik keling ook in het maatschappijk leven. Waarom we dit schrijven? Omdat we biddend hopen, dat die mogelijkheden ook zijn voor het 3e Chr-sociaal con gres Sinds 1391 is er een grote ontwik keling geweest. Ten goede en ten kwade. Ten goede, omdat er in de Chr. lering organisatorische bloei is gekomen voor het sociaal terrein, waardoor de vragen op dit gebied veel meer door vorst zijn dan in 1891 het geval kon zijn. Ten kwade, omdat er juist ook ten aan zien van deze vragen nieuwe proble- zijn gerezen enook omdat de Christenheid in Nederland dieper ver deeld is en de groeperingen verder van elkaar staan dan in 1891 het geval was. Maar ondanks dit laatste heeft men zij het dan na moeizame besprekingen elkaar gevonden en gaat men voor v^.i 3e congres in zee op de grondslag die ook het 2e Chr.-soelaal congres had die de toets van een schriftuurlijke critiek kan doorstaan. Dit resultaat is door het zware werk der besprekingen niet te duur gekocht. Integendeel daardoor iseen samenwef- king bereikt, waaraan men in het Neder land van deze tijd haast niet geloofd had. Wij mogen verwachten, dat het con gres Cchristenen tezamen zal brengen die haast verleerd hadden elkaar te ver staan. Zij zullen elkaar horen spreken en met elkaar discussiëren. Zij zullen zich tezamen met als achtergrond hun Chr. geloof stellen tegenover de sociale vragen van onze tijd. Wij mogen de hoop koesteren mits dit alles biddend wordt gedaan dat dit voor de oplossing van deze vragen betekenis zal hebben. En ook dat iets in vervulling gaat van het woord waarmee dr Kuyper het congres 1891 sloot: „Leert de eis verstaan der solidariteit, verspilt uw krachten niet ln nodeloos getwist en gekrakeel. Pro testantse Cchristenen van Nederland, althans wat de sociale noden betreft, verenigt, zo nodig herenigt u. Dat geve de Heere". Keizer Hirobito werd 50 jaar Keizer Hirohito van Japan heeft Zon dag zijn vyftigste verjaardag gevierd. Meer dan 100.000 Japanners hebben een bezoek gebracht aan het keizerlijk paleis en het gastenboek getekend. Reuter merkt hierbij op. dat van de zijde van het hoofdkwartier. luit.-generaal Ridgway, (die sinds de aanvaarding van zijn functie op 12 April, geen onderhoud met de Keizer heeft gehad) van de verjaardag van Keizer Hirohito geen nota genomen werd. WEERBERICHT J. D. v. d. Berg is op zijr^ Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavnd verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk en kele buien. Overwegend zwakke en veranderlijke wind. Vannacht in de Zui delijke helft van het land hier en daar lichte nacht vorst Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.12—20.03; maan 3.42— 5.00,0 Md OJll. s

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1