IJ loot GRATIS mee! V. d. Perk's Handelsonderneming Vergoedingen voor raadsleden en wethouders verhoogd In feite een nieuw privilegie yffiUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 28 APRIL I9S1 „Haver in de goede krib" Wethouder Van Dam te Hazerswoude! „geridderd" Voltallige (onkundige) raad tegenwoordig bij heuglijk gebeuren GROTE SPANNING heerste in de raadszaal van Hazerswoude, waar de voltallige 1 raad bijeen was gekomen voor een büzondere zitting. Na de officiële opening 1 deelde burgemeester L. J. den Hollander! mee, dat er slechts één agendapunt was byzondere strekking. Geen van de raadsleden wist wat komen i zou. Van het (plechtige) gezicht van de burgemeester, die met zün woorden de i spanning alleen maar liet stügen, was ook al niets af te lezen. Totdat deze de toe- stemming van de raad vroeg om enige gasten binnen te laten. ambtenaar van het kaasstation, en de he- M. J. Menken, Th. Verkley en T. Th. (Advertentie} Burgemeester Den Hollander ging toen jn grote trekken de levensloop van wet houder C. A. van Dam na. Deze nam op 2 September 1919 zitting aan de raads tafel en werd in September 1935 tot wet houder benoemd. Deze benoeming werd gevolgd door het loco-burgemeesterschap, welke functie hem van 14 Augustus 2 tot 5 Mei 1945 de leiding van de gemeente was toevertrouwd. Dat het toen niet altijd voor de wind ging, wordt wel bewezen door de onderduikgeschiedenis van de heer Van Dam bij Jaantje Slootweg De heer Van Dam is tevens reeds ruim Wesseling als bestuursleden Hoop". De heer C. J. Vertegaal, bedrijfs leider van „De Hoop", drukte zich kernachtig uit inzake de riddering vi de heer Van Dam: „De haver is in goeie krib terechtgekomen." Brand bü „Nieuw Werklust" Gisteravond omstreeks half 7 werd brand ontdekt in de potterij van „Nieuw Werklust", waarin zich een oven be vond met bloempotten. Toen na 12 mi nuten de Leidse brandweer arriveerde, die van Hazerswoude reeds bezig het blussingswerk. Binnen korte tijd men het vuur bedwongen, maar het liet zioh aanzien, dat er een niet onaan zienlijke schade was veroorzaakt. Ook burgemeester Den Hollander was bij de brand aanwezig. „Onderzoekt de Schriften" De mannenvereniging „Onderzoekt de Schriften" vergadert vanavond om half 8 het oude Raadhuis. Er zal een be spreking worden gehouden naar aanlei ding van Johannes 19 17 tot 42. „De haver kwam tn de goede krib". Burgemeester Den Hollander speldt wethouder Van Dam de onderschei ding op de borst. Foto N. van der Horst. 20 jaar voorzitter van de plaatselijke af deling van de C.H.U. en heeft ook zijn krachten aan de burgerwacht gegeven. Behalve dit heeft hij zich als boer een vakman getoond, die zyn weetje weet, aldus spr. In 1915 lid geworden van het kaas-contrólestation, werd hij in 1924 hiervan secretaris, in 1939 voorzitter en ten slotte ook hoofdbestuurslid voor Zuid-Holland. De heer Van Dam was vervolgens be stuurslid van de 40 jaar geleden opge richte coöperatieve maalderij en inkoop vereniging „De Hoop", de laatste jaren zelfs als voorzitter. Ook is hij bestuurs lid van de Herv. school te Koudekerk aan den Rijn. uitgebn sëhrüving deelde de burgemeester mede, dat het H.M. de Koningin, had. behaagd, wethouder Van Dam te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Getroffen antwoord de de geridderde, dat hü er geen idee van had gehad, dat hem dit zou overkomen. Hartelijk werd de heer Van Dam toe gesproken door de heren W. Slootweg, N. Kaptein, L. M. G. de Boer. M. J. Ra- vensbergen en de gemeentesecretaris, de heer B. den Braver, die de geridderde schetste als een man „van alle markten thuis". Na de sluiting van deze bij: dere raadszitting kwamen ook de gasten aan het woord. Hierbij bevonden zich: de echtgenote van de burgemeester, de fa milieleden van wethouder Van Dam, dr ir C. Schriere, directeur van het kaas station, de heer K. Adema, technisch 1 compleet rijwiel (heren-, dames- of kinder-, naar keuze) 1 kinderwagen 1 stofzuiger Erres) Op Dinsdag 1 Mei a.s. om 3 uur openen wij onze modern ingerichte Showroom van rijwielen, radio's, stofzuigers, kinderwagens, haarden en kachels, gasfornuizen, koelkasten, wasmachines (o.a. Hoover) De bezoekers op 12, 4 en 5 Mei ontvangen een GRATIS LOT, waarop bovenstaande prijzen worden verloot. Op deze dagen zijn wij tot 'savonds half elf open. Langevaart 4 Rijnsburg Nieuws van en voor Katwijk Gemeenteraad van Alphen aan den Rijn Commissie subsidie jeugdverenigingen samengesteld ALPHENS RAAD beschikte gisteravond opnieuw over ettelüke honderdduizen den guldens, ten aanzien waarvan gehoopt en verwacht wordt, dat ze in de De raad was voltallig. Burgemeester Witschey opende. Het voorstel tot verpachting van di verse gemeentegronden, voornamelijk aan veehouders,- bracht een pleidooi van de heer Slootjes voor de veehouder Koo- man, die een weiland, jaren by hem in pacht, niet meer krijgt, hoewel hierop door hem prachtig is gewerkt. Weth. Van den Berg wees er op, dat het streven is dat de boerderijen uit de kom der ge meente verdwijnen. De heer K. is ove rigens compensatie gegeven. De heer Van der Meent betreurde, dat de Grondkamer nog steeds vasthoudt aan de vooroorlogse hectareprijs van 100. Het rijk vraagt in de Noord-Oostpolder van de pachter? jf 175.per ha en voor onze gemeente achtte spr. 125 billijk. De voorzitter zegde onderzoek toe. Bij het voorstel betreffende grondruil met de heer J. F. Samsom wees de heer Brouwer er op, dat deze heer hier be langrijk meer voor een perceel grond krijgt, dan waarvoor hy het kocht. Er zullen meer gegadigden voor een gelijke ruil zijn en men begeeft zich op glad ijs. Weth. Van den Berg zei, dat men de schaatsen wel zal laten slijpen. Dit voorstel heeft ook bepaalde voordelen voor de gemeente. De voorzitter betoog de. dat het hier gaat om de woningbouw door particulieren te bevorderen. Goed gekeurd. Voetangels en klemmen. B. en W. wensten de heer T. C. Dam. met de Wederopbouwwet ir en Gemeenteraad van Hillegom Speeltuinwerk, kruisverenigingen V.V.V. kregen subsidies Villa „Weerestein" geen burgemeesterswoning T-.E GISTERMIDDAG GEHOUDEN VERGADERING van de raad van Hillesom, L) ving aan met de beantwoording van enkele vragen van het raadslid Beijers- bergen. Hierbij bleek, dat de wegen bü de nieuwbouw aan de Vosselaan eerst verhard kunnen worden, indien ter plaatse niet meer gebouwd wordt. B. en W streven er echter naar, de toegangsweg naar het Broiiwerlaancomplex te verhar. den, voordat de 24 in aanbouw zynde woningen gereed zün. gen. Het gewyzigde voorstel van B. en In vlot tempo werden daarna aange nomen de voorstellen tot het verlenen van voorschotten op de aan de bijzon dere scholen toekomende vergoedingen voor vakonderwijzers, het aanstellen van een vakonderwyzeres aan de o.l. school, het verlenen van een subsidie ad f 0.15 per leerling aan de stichting „Natuur en Jeugd", het verhogen van het maximum der in 1951 op te nemen kasgeldleningen tot f 1.500.000, het verhogen van het cre- diet in rekening-courant gedurende het tweede kwartaal 1951 tot f400.000 en het wijzigen van enkele salarisregelingen voor het gemeentepersoneel. Nadat de voorzitter had uiteengezet, dat i.v.m. de dure tijd voorlopig niet zal worden overgegaan tot het systeem van uniforme vuilnisemmers, en op vragen van de heren Van de Boer (Prot. Chr.) en Van Egmond (Prot. Chr.) had ge antwoord, dat de reserve-vuilniswagen niet geregeld dienst zal doen en alsdan nog verscheidene jaren mee zal kunnen, werd besloten het crediet voor een gron dige revisie van deze wagen te verle- Toen de vergadering enige tijd in ge heime zitting was geweest, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. hun voor stel tot het verlenen van een crediet ad f 10.000 voor het aanbrengen van een tegelverharding op de speeltuinen ..Patrimonium" en „Treslong' zigden in die zin, dat slechts de helft van dit bedrag wordt gevraagd verharding van de speeltuin „Patrimo nium". Men kon dan eerst zien, hoe deze verharding in de practijk zou voldoen. Bovendien zyn de bezwaren van een on verharde bodem voor „Treslong" minder groot, daar de ondergrond daar bestaat uit zand. Op aandrang van de heer Ver meer (Prot.Chr.) zegde de toe. eerst nog het advies van de bond van speeltuinverenigingen te zullen vra- B. werd z.h.s. aangenomen. Voorts werd besloten vo te richten speeltuin „Goed Wonen" :n bedrag ineens van f 600 beschikbaar te stellen en voorts aan deze speeltuin jaarlijkse subsidie van f 120 te lenen. Daar tengevolge van de investerings politiek der regering voorlopig niet kan worlen overgegaan tot aanleg van een zwembad, werd besloten tot het treffen van een aantal voorzieningen de oude zweminrichting. Zo zal betonschutting worden aangebracht, zullen vier nieuwe kleedhokjes worden gebouwd en een lage springplank gemaakt. h.s. werd besloten de bevoegdheden ingevolge het wegenverkeersreglement aan B. en W. te delegeren, enkele in de legesverordening genoemde tarieven te wijzigen en de gasprijs met 1 ct per m3 verhogen. De heer L. Schipper werd met ingang an 1 Januari 1946 benoemd tot gas- meester. Een voorstel van de heer Van Lierop (R.K.), om deze benoeming eerst op 1 Januari 1948 te doen ingaan, werd- verworpen. Besloten werd toe te treden tot de Coóp. Vereniging Samenwerkende Gas- producenten. Subsidies werden verleend aan de vereniging voor Vreemdelingen verkeer ad f2.000. aan de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag ad f 150 en aan de kraamcentra van het Wit-Gele en Groene Kruis ad f 1 per verzorgings dag. Het tarief voor de gemeentelijke zweminrichting werd verhoogd tot f0,20. Op het verzoek der onderwyzersver- enigingen, om bij overlijden aan de nagelaten betrekkingen een uitkering gelijk aan het salaris over drie maanden te doen, werd afwijzend beschikt met 9 tegen 4 Ten slotte verklaarde de voorzitter, dat B. en W. het ongewenst achten hand te verplichten, voorzieningen aan een hem toebehorende woning te ver richten, opdat deze bewoonbaar blyft. ,Ik heb respect voor de moed van B. W." zei de heer Brouwer. Er zyn nog van dergelyke woningen in de ge meente en men mag wel zeer sterk staan, anders zal het op een échèc uitdraaien. De voorzitter stemde in de moeilyk- heden die er zijn op dit terrein, toe. Dat neemt niet weg, dat B. en W. een plicht hebben de aanwezige woningvoorraad zo goed mogelijk op peil te houden. Men moet niet voor bepaalde hindernissen opzij gaan. Uit de discussie bleek, dat de heer Van D. de woning bij zyn fabrieks- ruimte wil trekken en de bewoners er Uit wil hebben. Er zijnTekkages en.slech- te vloeren, waaraan riipts gedaan wordt. Gaat men, aldus de voorz., het tolereren, dat iemand door dergelijke middelen uit woning verdreven wordt, dan is het van de dam. Slechts de heer Van der Meent sprak een woord ten gunste eigenaar, maar het voorstel werd genomen met twee stemmen (de heren Brouwer en Van der Meent) tegen. Crediet luchtbescherming. Bij het voorstel een crediet beschikbaar te stellen voor de burgerlyke lucht verdediging zei de heer Kroon dat B. en W. spreken van een crediet. Is er kans, dit bedrag geheel of gedeeltelijk terugkrijgt? rz. zei. dat er sprake van is, dat het rijk een bijdrage zal geven. Hoe staat nog niet vast. De boel moet echter draaien en dat kan niet zonder geld. Over de verschillende uitgaven voor dit doel zal de raad per gemeenterekening inge licht worden, opdat men volledig op de hoogte blijft van de besteding der gelden. Een crediet van 97.500 voor aanleg parkeerterrein bij „Avifauna" gaf technisch praatje over de noodzaak kantopsluiting voor het terrein, die door enkele raadsleden betwyfeld werd. Deze zaak zal nog nader besproken worden. De heer Ruyssenaars wees op de wenselijkheid van spoed. De Voorzitter zei. dat men in een schrijven aan Ged. Staten reeds tien dagen geleden hierop aandrong. De heer Van der Lee legde een verklaring af waarin hij zei, dat de beslissingen omtrent „Avifauna" hem zwaar vallen. Het gaat niet tegen per sonen, maar spr. zag aankomen, dat hier de zaak zich steeds meer ontwikkelt als een oord van vermakelijkheid. De voorzitter hamerde: „Dit punt ls niet aan de orde!" De heer Rojaar zag reeds winst omdat de gemeente zal delen in de opbrengst Ier parkeergelden. De heer Kroon Maar die winst is er pas, wannee: 97.000 plus rente terug zijn". Het stel werd z.h.st. aangenomen. Subsidie jeugdverenigingen Voor dit doel moest samengesteld worden. Er gingen stem- i een gemengde commissie te be- i, met vertegenwoordiging van de burgerij, maar hiervoor was geen-meer derheid te vinden. Het voorstel de com- ad hoe, bestaande uit vijf leden uit te breiden tot zes, waardoor alle schakeringen uit de raad zouden zijn vertegenwoordigd, had bezwaren by de heer Slootjes in verband met staking van stemmen. Ze werden niet gedeeld. Na breedvoerige discussies werden gekozen de heren Brokair (c.h.), Geerlof (a.r.), de heren Brokair (C.H.), Geerlof (R.R.), Slootjes (R.K.), Nijman (P.v.d.A.), Van der Meent (V.V.D.) en Van der Lee (SG.P.). De instemming met de verhoging der presentiegelden voor de raadsleden was niet algemeen. De heer Slootjes zei, dat ersoberd moet worden en dat de raad door aanvaarding een slecht voor beeld zou geven. Men moet het raadslid maatschap zien als een eretaak, die niet volledig financieel vergoed moet worden. De heer Verduijn ging met deze rede nering gedeeltelijk mee en wilde een tussenvoorstel doen, n.l. het bedrag in plaats van op ƒ8, van ƒ4 op ƒ6 brengen. Andere sprekers, zoals de heer Geerlof, RIJNSBURG Oliebollen voor het wykgebouw Maandag zullen huis aan huis olie bollen worden verkochtten bate van het wijkgebouw van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis- Natuur lijk moet deze actie slagen! Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst dor huisartsen verwijzen wy naar Katwijk. Gouden dag voor zilveren jubilaris De gehele middag en avond door, heeft de heer J. Schoneveld, die zijn 25-jarig jubileum als organist van de Geref. kerk vierde, vele gelukwensen in ontvangst mogen nemen. De jubilaris is een man. wanneer men zijn hulp inroept voor vereniging, altijd klaar staat. Er wa- dan ook vele deputaties van vereni gingen, die hem kwamen feliciteren Ook leerlingen en oud-leerlingen waren groten getale opgekomën. Veel ge schenken werden de heer Schoneveld aangeboden. De kamer was spoedig in showroom voor bloemen omgetoverd Onder de aanwezigen was ook burge meester mr P. N. Höweler. Maandagmenu: oliebollen! i Koninginedag worden huis-aan- huis oliebollen verkocht. De opbrengst van deze oliebollenactie komt ten goede aan het Groene Kruis. Voor Centrale. Verwarming Fa Wed. H. Grimbergen Vliet N.Z. 19—20 RÜnsburg plaats van tot de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester tot aankoop van villa „Weerestein" over te gaan. Er is namelijk gebleken, dat een afdoend herstel van deze villa te hoge kosten zou vergen. op verschillende consequenties die het raadslidmaatschap heeft, ook wat betreft de uiterlijke verschijning. Het moet mogelijk blijven, dat ieder deze functie vervult. De voorzitter zei vol ledig doordrongen te zijn van de nood zaak van versobering. Maar de billijk heid moet ook in acht genomen worden dan, in vergelyking met voor de oorlog voor de leden grotere kosten zijn, o.m. door kleding, dan moet dat in het presentiegeld uitkomen. Het voorstel werd aangenomen met de heren Nyman, Slootjes en Voorduyn tegen. Deze heren stemden ook tegen de verhoging van vergoedingen der wethouders, hoewel waardering voor de door hen v richte veelomvattende arbeid niet onder wilden doen. Chr. Hist. Jongerengroep De Chr. Hist. Jong^ren^oep hield tiaar jaarvergadering. De voorzitter heette byzonder welkom de vertegen woordigers van de ring. Uit de versla gen bleek, dat de groep in het afgelopen jaar zeer actief is geweest. Daar de spre ker door een misverstand niet kon ko men, hield de voorzitter een korte spraak, waarin hij er op wees. dat wij belangstelling voor de politiek moeten hebben. In het bestuur werden gekozen de mes G. v. d. Neut en I. de Jong. Verder was er muziek, zang en toneel. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter A. J Zwartendijk, Stationsstraat 5. tel 2472 Aanbesteding Aanbesteed werd het uitvoeren van riolerings- en bestratingswerken in het Noord-westelijk deel van de gemeente- Er waren 22 inschrijvers. Hoogste was W. Sliedrecht v/h W. Bakker, Waddinx- veen. f32.100; laagste S. Tromp, alhier f23 890. Het kerkkoor Onze recensent liet het Ned. Herv. kerkkoor deze week in zijn verslag 20 jaar bestaan, maar dit moest zijn, zoals bekend het tien-jarig bestaan. Openluchtconcerten beginnen De reeks openluchtconcerten in de eiektent achter het raadhuis wordt Maan dagavond om 8 uur geopend door „Cres cendo". Begonnen wordt met het „Wil helmus", bewerking Kapt. Dir. C. L. Wal ter Boer: vervolgens worden gespeeld „Washington Grays", mars van C. S Gra- fulla; ouverture „La poupée de Nürn- berg" van A. Adam; „Spirit of Youth' mars van Carl. J. Gilbert: fantasie „Les saltimbanques" van L. Ganne; ouverture .Orphée aux Enfers" van Jac. Offenbach en „King Cotton", mars van J. P. Sousa Twee jubilarissen by Oosthoek De heren H. C. Enthoven en N. J. Ver woerd vierden gisteren hun 25-jarig ju bileum bij Oosthoek en Zoon NV, De avond tevoren waren zij met familie leden bij de directeur ontvangen. Waar derende woorden werden vergezeld een gouden horloge en de oorkonde in lyst met bijbehorende medaille van d vereniging van handelaren in bouwmati rialen. Voor de echtgenoten waren t bloemen. Ook de fabriekschef, de heer D. Falkema. sprak hartelijke woorden. Gisteravond volgde een huldiging door de fabriekspersoneel. Zondagsdienst Voor zover het patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. van der Laan te Rijnsburg, wordt de Zon dagsdienst der huisartsen morgen waar genomen door' dokter Hueting, tel. 2102. Inzameling Stichting 1940'45 a.s. week is zoals bekend de week van de Stichting 1940'45. Katwijk heeft zich hierbij steeds van de goede kant laten zien, maar het plaatselijk comité doet niettemin een dringend be roep op de bevolking om royaal te geven. Belangstelling voor bevloeiings- installaties De Installaties en de terreinen van de Leidse Duinwater-Maatschappij te Kat wijk krijgen wel meer bezoek van be langstellenden; zó gezien was het dan ook niets bijzonders, dat gisteren een ge zelschap uit de kringen van de tuinbouw het terrein bezocht. De uitnodiging was van de stichting inmallng Rijksdorp uit gegaan. Aanwezig waren o.m. de ryks- tuinbouwconsulent, ir Van der Helm uit Amstelveen, de adviseur van Bloembol lencultuur, de heer P. N. Jonkheer, Baron Van Wassenaer van Catwijck, ver tegenwoordigers van de proeftuinen in Naaldwijk en Sloten, de voorlichtings dienst van de rykstuinbouwschool te Lis- se, de rükstuinbouwvoorlichtingsdienst uit Lelden, de plantenziektekundige dienst, het bestuur van de polderstich ting, de Katwijkse commissie tot behoud van tuinbouwgronden, verschillende heren van het bestuur der veilingsver eniging Katwyk e.o. en tenslotte ver tegenwoordigers van organen uit Ken- nemerland. De samenstelling van het ge zelschap bewyst, dat déze belangstelling van een bijzondere soort was. Rondgeleid werden de heren door de directeur van de L.D.M., dr ir P. C. Lin- denbergh. Vooral voor de bevloeiings- installaties "toonde men belangstelling. De vertegenwoordigers van Kennemer- land in hoge mate, want daar tobt men evenals in de omgeving van Katwijk met het grondwaterpeil, dat de laatste jaren aanmerkelük is gedaald. Hoe de vrijwilligers het deden Gisteravond meldden wü, dat te Kat wijk een oefening plaats had van de brandweer in het kader van de burger lyke verdediging. Aardig is het hierbij aan te tekenen, dat de betreffende be manningen onvoorbereid waren. Deson danks waren de Voorschotense manner 19 minuten na het alarm op de plaat: van hét onheil het raadhuis van Kat wijk aanwezig. De Wassenaarse. brandweer deed het zelfs nog vlugger en wel in 17 minuten. Verondersteld werd, dat de brand was ontstaan door bom-inslag, waardoor de waterleiding was uitgevallen. Over afstand van 900 m moest toen water worden gehaald uit de Zanderijvaart bi) Katwijk aan den Rijn. Hetgeen gelukte. Na afloop van de oefening werd door de leidende personen het verloop ramp nog eens door genomen. Tussen de zwartgeblakerde muren van het raad huis. De bedoeling ls over een week of vier een tweede oefening In groot ver band te houden, dan in Noordwijk of Hil legom. KATWIJK AAN ZEE Ned. Blindenbond Gisteravond werd in de zaal Haasnoot een propaganda-kunstavond gehouden voor de Ned. Blindenbond. Het openings woord werd gesproken door mevr. Berg man-Van Tongeren. Zij legde de nadruk op de plicht van de maatschappij, de blinden niet alleen te helpen, maar hen als volwaardige mensen te beschouwen Ook de heer Joh. v. d. Berg, propagandist van de bond en zelf blind, wees daarop. Deze spreker noemde verschillende voor beelden van blinden, die eenmaal ge- ccepteerd in een beroep volledig vol deden, Dat moge een reden zijn om de blinden als gewone mensen te behande len, niet als medelijdenswaardige inva liden. Vertoond werden de films „Eén het dagelyks leven blinde behandelend, en „Lente land", een kleurenfilm. Ter afwisseling declameerde de heer Van den Berg. Het slotwoord werd gesproken door ds H. Bogers. Ouderavond openbare school Op de ouderavond "voor de openbare school, die gisteren in het eigen gebouw werd gehouden, deelde het hoofd der school mede. dat de cursussen voortaan in April, maar in September zullen beginnen, zulks in verband de aansluiting op het middelbaar onder- wü's. In verband met de vele aanvragen leerlingen te laten meehelpen aan ii melingen voor liefdadige doeleinden. erd besloten voortaan alleen medewer king te verlenen aan de kinderpostzegel- :tie en „Het vierde Prinsenkind". Visserü-examens Bij de te 's-Gravenhage vanwege de rijkscommissie gehouden examens otordrijver bij de zeevisserij zijn ge slaagd: P. van Egmond Jzn, Dirk Rijn Jzn. Willem Haasnoot Hzn e de Jong. 2e motordrijver van de KW 107. allen alhier. Voor het examen tordrijver voor de kleine handelsvaart slaagden Corn, van Duyn Zzn, Leendert Duyn Jzn, beiden alhier, en Pieter Dijk, Noordwijkerhout. Voor het examen stuurman bij de zeevisserij, ste gedeelte, is geslaagd Jacob Maagde- lijn van de VL 114, alhier. Alle geslaag den werden opgeleid aan de visserijschool alhier. Jaarvergadering van de Geref. Zendingsbond De jaarvergadering der hulpvereniging van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk is voor de leden van deze vereni ging altijd een belangrijke gebeurtenis De belangstelling is dan ook ieder jaai weer groot, hoewel voorzitter A. de Jong in zijn openingswoord opmerkte, dat het deze keer iets minder was. Voorts spr. erop, dat het onze taak is, het Evan gelie aan alle volkeren te brengen aldus het Koninkrijk Gods uit te brei- zendingswoord naar aanleiding vao Openb. 79 en 10, waarin God spreekt van de grote schare, die niemand tellen kan. Ds Ottevanger wees erop dat hier sprake is van een gerechtvaardigde scha re en een jubilerende schare, die de Here eert en prijst. Wanneer wij luisteren naar Jezus' woorden, horen wij van een kleine schare ter bestraffing voor ogen ge steld èn van een grote schare ter vertroosting besproken. Voor de pauze bracht de secretaris, de heer Bogaards, zijn jaarverslag uit. De scheurkalender-actie was een geweldig Werden er in 1949 326 stuks ver kocht, in het afgelopen jaar waren het er 605. De vereniging telt nu 326 leden. Penningmeester Am. Kuyt kon bij een inkomsten-cijfer van f2305 nog een ba tig saldo van f5.66 melden. Een groot bedrag werd gezonden naar de Zendings- De secretaresse van de dameskrans Febe, mej. Van der Wiel, gaf een over zicht van het werk, door de dames ver richt. De penningmeesteresse, mej. M d. Marei, overhandigde een bedrag i f 1050 aan de penningmeester va G.Z.B. De hoogbejaarde presidente de krans, mevr. wed. Haasnoot, sprak :n stichtelijk woord tot de aanwezigen. In de kascommissie 1951 werden be noemd de heren G. de Best en J. van Rijn. In het bestuur werden bij acclama tie herkozen de heren A. de Jong, H. van Beelen en Am. Kuyt. Zie de raadsleden voetballen! Voor de gecostumeerde voetbalwed strijd, die Maandagmiddag op het terrein van Quick Boys zal worden gespeeld, is het elftal uit de gemeenteraad thans mengesteld, en wel als volgt: A. Pronk, doel; W. van Eijk. linksach ter; D. C. van Leeuwen, rechtsachter; H A. Dijksman, linkshalf; H. P. Bloot, mid- half; B. Vooijs, rechtshalf; L. van der Zwan, linksbuiten; D. J. Kleen, links binnen; C. van der Plas. middenvoor; in der Plas. rechtsbinnen, W. Scheerens, rechtsbuiten. Voorbeschouwing: Is het niet treffend, dat de heer Schaerens rechts plaatst, en dan nog wel rechtsbuiten? Mr Van der Plas zal hem in goede banen houden. En wie Pronkt daar in het doel. met een Eyk en een veertig-jarige bruidegom voor zich? Wethouder Bloot het midden, 't is z'n plaats! Maar zijn collega Kleen wat aan de linkse kant. neeEn dat v< it in de voetballerij. Er zijn ook nog enkele gewezen: C. van Beelen. W. Kulk, D. der Marei, G. - A. Ouwerling, G. Rijn en A. Wassenaar. Dat zijn er ze: Dor een wedstryd, die tweemaal tien minuten duurt. We zyn benieuwd het eerste uitvaltSpannend wordt het in elk gevel. Gaat dat gaat dat zien! Het begint om 3 uu burgemeester zal het eerst tegen de bal trappen. Met een heel harde trap en een jiwe schoen. Hoog en laag water Zondag 29 April: hoog water 9.32 er 22.20: laag water 4 39 en 17 34. Maandag 30 April: hoog water 11.01 laag water 6.09 en 19 10. LEIDERDORP Kinderfeesten op Koninginnedag Op Koninginnedag zullen de school kinderen als vanouds een zanghulde aan de burgemeester bVéngeh.. Daarria wordt een feestprogramma afgewerkt in het Dorpshuls. 's-Morgens voor de kinderen de eerste drie klassen, 's-middags de kinderen van de overige klas der lagere scholen. De kleuters zul len op de kleuterscholen worden ont- Dodenherdenking In het kader der Mei-herdenking zal op Vrijdagavond 4 Mei, om kwart over acht. een herdenkingsdienst worden ge houden in de Hervormde kerk. Het kerkkoor ,-Hart en Stem" zal zijn mede werking verlenen. Van 30 seconden 8 tot 8 uur zullen sirenes het tijdstip aankondigen, waarop op de herdenkings plaatsen twee minuten volkomen stilte in acht wordt genomen. Ook zal dit tijd stip worden ingeluid door de kerkklok ken. Alle verkoopgelegenheden zullen van 6 uur af gesloten moeten zyn. Nieuwe verkeersregelen Gisteravond is door de raad een in- haalverbod vastgesteld voor de Hoofd straat en een gedeelte van de Achthove- ;n een éénrichtingsverkeer tus sen het raadhuis en de Bruggestraat- Het éénrichtingsverkeer geldt alleen voor motorrijtuigen. Het verkeer van Lelden naar Hoogmade wordt geleid den. Ds M. Ottevanger uit Leiden sprak VOOR MODERNE ROTAN MEUBELEN FERINGA Cr SLUITER NIEUWE RIJN 20 TELEFOON 25377 Wenst LI n GOED VEKZOKGU KAPSEI Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voorstraat 73. Katwyk a. Zee. Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" vJi. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. Luchtbandenwagen 2% Ton, hlttesleper op patentassen, tuln eggen. Billyke prijs. J. A. VAN DER HORST Telefoon 2160» Xntrtjk aan den Rijn de Berkenkade en de Acacialaan, Koudekerk aan den Rijn en Zce- terwoude over de Berkenkade. Kastanje laan. Hoogmadeseweg en Hoofdstraat Verkeersborden, zullen op deze maat regelen attenderen. In het vervolg moet men dus bij de Bruggestraat rekenen op verkeer uit twee richtingen, voor heen uit drie- Maandag: R.C.L.—Meerburg Maandag (Koninginnedag) wordt da voetbalwedstrijd R.CLMeerburg ge speeld, 's avonds om kwart vóór 7 op het R.C.L.-terrein. LISSE Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Van Dijk, Achterweg 6. NOORDWIJKERHOUT Maandagavond zanghulde Maandagavond om half 8 zal de bur gemeester als vertegenwoordiger van HiM. de Koningin een grootse zanghulde ontvangst nemen voor het gemeente huis. Hieraan zullen medewerken: 650 kinderen van alle scholen (ook uit De Zilk) oi-v. de heer J. W. Houtsma en gemengd zangkoor, gevormd door de R.K. kerkkoren van de St Joseph en St Victor-parochie, de Chr. gemengde zang vereniging „Concordia" en de damesko- van de genoemde parochies, o.l.v. de heer J. Pijneburg. Na afloop zullen de beide plaatselijke muziekverenigingen nog enige stukken ten gehore brengen. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Wós- SASSENHEJM Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Kwint Diensten Chr. Geref. Kerk Morgenochtend is er in de Chr. Geref. kerk leesdienst- Morgenavond gaat voor ds Eerland van Lisse. De opgave in de predikbeurtenlijst is dus onjuist. TER AAR Burgerlyke stand GEBOREN: Elizabeth M. d v L Fr- Togni en van M. C. Bakker. Oostkanaal- weg 7; Johannes G. z v C Vis en E J Kooy. Korteraarseweg 61. OVERLEDEN: Fr. v. d Boogaard, 83 j- VOORSCHOTEN Huisvlijttentoonstelllng geopend Gisteravond is de tweede huisviytten- toonstelling. ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Juliana geopend- Na een welkomstwoord van de voorzit ter der Kon. Wilhelminavereniging. de heer B- Hoogwerff-Kroon. hield de ere voorzitter, burgemeester C. J. v. d. Hoe ven. de openingsrede. Het verheugde spr., dat de Voorschotenaren hun liefde voor het Oranjehuis niet alleen uiten in vlagvertoon en rumoerige drukte, maar ook in het organiseren van een tentoonstelling van kunstproducten, die met veel liefde in vrije tijd zijn ver vaardigd. Deze keer kwam de hulde de ouderen toe, want de jeugd had het er lelijk bij laten zitten- Er kwamen maar 38 in zendingen van de jeugd van 1017 j^ar tegen vorig jaar 87. De inzendingen van 18-jarigen en ouder, waren toegenomen:, vorig jaar 71 en thans 153. De burge-t meester wees ook-nog op-het belang van de huisvleit voor de jeugd in verband met de vorming tot handige mensen. Tenslotte dankte de heer Hoogwerff- Kroon voor de i nzendingen van de Leidse luchtvaartclub en de Leidse ama teur-fotografenvereniging en richtte een speciaal dankwoord tot de commandant van het Marinekamp. die zo bereidwil lig was om Maandag a-s- twee zalen in het kamp ter beschikking te stellen voor de feestviering voor de jeugd. Hierna werd het tentoongestelde be zichtigd. Gezien de mooie werkstukken we noemen slechts het prachtige beeldhouwwerk en de sprookjes in boet- seerklei zal het bezoek wellicht dat van vorig Jaar overtreffen. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter M. v. d. StoeL WASSENAAR (Advertentie) BETER DRUKWERK bestellen, dan WERNER bellen 22325 V1SSER1IGOLF De visserij kent, traditioneel als ze is. 'n aantal privileges, waarmee ze groot is geworden en waaraan beslist niet getornd mag, want dan worden de mannen van die visserij kwaad. Denk eens aan het .zootje", dat de vislosser mee naar huis mag nemen, denk aan de lever, de traan de kuit en aan zoveel meer. Naarmate de tijden deze visserij mo derne wetten .oplegden, is er wel het een ander veranderd, maar diverse privi leges blijken een zeer taai leven te bezit ten. Het is alleen jammer, dat er wel eens politiek gestook doorheen geklutst wordt, juist omdat de belanghebbende partijmensen heel goed weten, hoe hoog deze voorrechten de visserman zitten. Vanmorgen om kwart over negen is er rer Scheveningen Radio een „roeppie" aar de Alkmaar gegaan vanwege de IJmuidense Centrale Bond over de accijns vrije rookwaar. Dat is een hele- geschie denis geweest met dat „rokertje-zonder". Al een hele poos terug is door de Unie Verkeer met het ministerie gebabbeld, of de visserij geen accijnsvrije tabak mee kon krygen, maar dat stuitte af op „tech nische moeilijkheden". Toen kwam de politiek om de hoek kijken, want de ANBZ liet bekend maken, dat het hele geval in kannen en kruiken was. Niets was echter minder waar, want er is een wet van 1882. die bepaalt, dat vissersschepen niet in- of uitgeklaard hoeven te worden; maar tabak mag de andere kant niet zonder „ambtelijk toezicht" worden uitgevoerd. Toch is er nu een oplossing gevonden: iedere opvarende, die tydens de reis zijr aan de wal gekochte tabaksartikelen heeft opgebruikt, krijgt voor iedere dag buiten gaats een vast bedrag, dat op f 1.40 per week neerkomt. Na de reis moet de reder het bedrag, waarop aanspraak tot terug gaaf bestaat, aan ieder lid van de beman ning tegen kwitantie terugbetalen en dc reders krygen de centen later weer terug van de inspecteur der invoerrechten accijnzen. Dinsdag gaat deze regeling in. Waarmee in feite een nieuw privilege ge schapen is. dat echter wonderwel aansluit by de sfeer, waarin de visserij ligt. P. Schraal en slecht De Vrijdagmarkt was maar erg dun in de vis. De loggers en kotters draaiden de totale aanvoer van 1202 kisten op, doordat de trawlers verstek lieten gaan. Ondanks deze geringe aanvoer bleven de prijzen beneden peil en de fynvis ging zelfs nog verder door de knieën. Grove slips liep terug tot f0.85 en ook de schol daalde voor de kleinhandel op f64, terwijl de schol I het niet hoger bracht dan tot f 50 f45; de kleine schol II noteerde f 32 tot f 25 en het allerkleinste grut schoof zonder pardon de pufschuit in. Een klein beetje wijting 92 kisten schom melde tussen f 22 en f 12.50. Besommingen niet ongunstig Ondanks het slechte marktbeeld maak ten de KW 86 en de SCH 30 gisteren een redelijke reis vol door f4810 en f3100 te besommen, maar de kotters deden het minder door maar om de f700 te blijven. Vandaag één trawler Behalve een aanzienlijke logger- en kottervloot was vandaag de Herman aan de markt met 1100 kisten makreel. 150 haring. 50 koolvis, 50 wijting en 100 di- Maandag moeilijk te bepalen Voor Maandag kunnen in IJmuiden in elk geval de Batavia en de Sumatra wor den verwacht, die resp. 1300 en 1350 kis ten onder de luiken hebben. Het is nog niet te zeggen of er meer trawlers zullen opdagen, omdat de belangstelling voor de Engelse havens door de stevige prys ginds hand over hand toeneemt. In i uit Gisteren kwamen binnen de KW 189 en de Sch 30, terwyl naar zee vertrokken de KW 31 en de KW W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7