Maar wij denken er zó over De jubilerende Timdelerclub voerde „Ouwe Tanne" op 't Grote offer van een klein meisje in Giessendam Christelijke werkgevers danken de Prins voor zijn reis Regeling gevraagd van de arbeidstijd in de landbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 20 APRIL 105! (Ingezonden stukken) de Niet afwijken van het oude, maar... Gaarne -wil ik ingaan op het schrij ven van de Zondagsschool-leider C de Jong m het blad van Zaterdag 14 April- Laat ik beginnen met op te merken, dat de positie van de tegenwoordige Zondagsschool anders is dan die van enige tientallen jaren geleden- Immers, toen was de Zondagsschool DE plaats, waar het kind in aanraking werd ge bracht met het Evangelie van Jezus Christus. Naarmate echter in de steden, dorpen en gehuchten meer scholen met de Bijbel ontstonden, werd de plaats van de Evangelie-verkondiging aan kin deren verschoven naar de dagscholen, waar dagelijks Bijbelonderricht werd gegeven, repetities daarover werden houden op grond daarvan zelfs een fer in het rapport werd gezet. Vanzelf sprekend werden hier ook psalmen, ge zangen en andere Christelijke liederen geleerd, alsook gedeelten uit de Bijbel telf. Door dit alles moest er wel verande ring komen in het karakter van de Zon dagsschool. Het bracht verwarring. Som migen waren zelfs van mening, dat zij overbodig werd. Zo verdwenen er. An deren wilden vasthouden aan de traditie door de Zondagsschool zoveel mogelijk op de oude voet te laten voortbestaan. Dat vele Zondagsscholen toen niet meer aan hun doel beantwoordden, is begrij pelijk Ongeveer 25 jaar geleden maakte Ik zelf mee, dat het op de Z.S. een grote wanorde was Het begon al bij het over horen van de versjes en de teksten. Meestal was het na tien minuten zo'n lawaai, dat men er mee moest ophouden- De verhalen waren ons bekend van de dagschool, zodat ook hiervan niet veel uitging. Er moesten eerst 'n paar kinde ren worden weggestuurd, wilde de rust terugkeren. Ten slotte had een van de leiders de gewoonte om in zijn gebed telkens het woordje „Here" te gebrui ken- Hoe diep het gebed indruk op ons maakte, bleek uit *t feit. dat we dit gin gen optellen en niet zelden boven de honderd kwamen. Veel verandering is hier sindsdien niet gekomen. Nog altijd gaat men er op de oude voet door. Dit alles is toch wel te betreuren. Maar we kunnen ook een geluid van vernieuwing laten horen. Vele mannen vrouwen hebben begrepen, dat zij wij mogen. ja. moeten hen vergeven om Christus' wil. En ik heb degenen die mij zo behandelden ook vergeven. Maar vergeten heb ik het niet. De regering schijnbaar wel. Tip voor Tips Ik las. dat in Engeland de krantenlezers elkaar per ingezonden stuk adviezen geven over de mogelijkheid van bezuini ging. Zo schreef een abonné:Mijn vrouw knipt mijn haar en ik het hare". Een leze res: „Mijn man geeft mij het huishoudgeld iedere week een dag later; zo Sparen we iedere aoht weken een weekgeld". Een an dere lezeres: ,,De ene dag kook ik voor mij en de buren samen en de volgende dag kookt mijn buurvrouw, zodat we debóv gasrekening halveren". Is het niet mog< lijk. dat wij deze druk gebruikte druk gelezen rubriek van ingezonden stukken ook gaan gebruiken om elkaar nuttige adviezen te geven die enigermate van algemeen belang kunnen zijn? Mag ik beginnen? „Wordt het niet tijd, dat per briefkaart afdoen, ook in het kenleven, en minder per brief?" Wie volgt? L. D. Is de jeugd in Leiden baldadiger dan elders Tijdens het lossen van klei aan de Nieuwe Rijn heeft een aantal jongens zich vermaakt met het gooien van klon- ar een arbeider, die intens met zijn werk bezig was. De man werd zó woedend, dat hij met een schop naar een van de jongens-gooide en deze de Achil lespees doorsneed Het geval was deze week in de krant te lezen; wij echter hebben het pal tegenover ons zien ge beuren; meer nog. wijzelf zijn herhaalde lijk slachtoffer geworden van dit ..spel letje" van de Leidse jeugd Ook onze medewerkers werden herhaaldelijk be kogeld en slechts door intimidatie onzer- ïjds konden wij ons vrijwaren voor ver- lere „aanslagen". Regelmatig is de jeugd bovendien bezig >nze eigendommen en die van andere expediteurs aan het Utrechtse Jaagpad af te breken. Goederen van derden, onder e hoede gesteld, worden beschadigd dekkleden, over lasten heen gelegd, worden stuk getrapt schuiten, die vast gemeerd liggen, worden losgegooid etc - - De omwonenden waarschuwen ons ontel- bijzondere taak hadden- Zij be- bare malen teIefonlach, v00rbijgangers Khouwdnn van toen af de Zondagsschool bellen aabi maar geen „,aarac|u^ing van deze brief van Mae Arthur. Deze vertaling volgt hier: Het ontijdig en tragisch verlies uw man, de adjudant-onderofficier die de dood vond op het slagveld in Korea, heeft ons diep ge schokt. Moge u verzachting van uw leed vinden in het besef, dat hij stierf in dienst van zijn land en voor de ver dediging van vredelievende volken. Ik heb het vertrouwen, dat zijn plichts betrachting ten koste van alles wat hem dierbaar was, de dag zal verhaasten, dat meedogenloos geweld van de aarde zal zijn verdwenen en vrije mensen overal zullen samenleven in vrede en goede verstandhouding. Ons geloof daarin stelt ons in staat de en het leed, dat de dood geeft te te komen. als het portaal waardoor het kind de Kerk binnengaat. Zij noemden het Zon dagsschooluur voortaan ,-Kinderdienst" Zeer velen zijn zich er van bewust, dat de prediking in de kerk ver boven het kind uitgaat. Dikwijls moeten ouderen zich inspannen om een preek vast te houden. Hoe zal een kind zich gevoelen tussen al die grote mensen? Telden wy niet in onze kinderjaren de pijpen van het orgel of de ruitjes van de grote ramen? Geef het kind wat des kinds is en vertel het van Jezus met woorden, die het kind kent. Een kind heeft recht op een eigen dienst. De kinderdienst behoort dan. ook eredienst te zijn van begin tot eind Er is heus niet bij alle xn vele gezinnen van gepensionneerden vernieuwing afgeweken van het oude klimt de nood en de bezorgdheid met Woord, maar er zijn toeh elementen in de dag. Is dit de dank van de Ned. re de kinderdienst, die van even groot be-; gering voor haar vroegere dienhren? lang zyn als het verhaak Velen zijn er, die met hun pensioenen Daar is de lofprijzing. Het lied, dat j nog beneden de normen van de I1®* be\vust doet zijn,_ dat dit op- Noodwet-Drees vallen- Is het niet Ik bid in ernst, dat de Almachtige God u in dit uur van beproeving steun en kracht zal schenken. Hoe zwaar het verlies van hem, die u lief is ook zal zijn te dragen, wij weten, dat het leven van hen die geloven in God niet verloren is"). Geschenkzendingen voor Ambon Zoals iedereen bekend is. vertoeven op het ogenblik Ambonnese militairen met hun vrouwen en kinderen in onze voor malige concentratiekampen, en er komen er nog steeds bij Of onze Ambonnese vrienden zonder financiën en met weinig kleren deren zich hier in onze natte en koude omgeving zo héél prettig zullen ge len, betwijfelen wij. Mogen wij U nu eerst even vertellen. dat ons verzoek aan U n i e t uitgaat een speciale Stichting of Vereniging, doch alléén namens veel vrienden voorstanders van de Ambonnese zaak Wij willen namelijk deze dappere vrienden, of liever speciaal hun kinderen met een kleine geschenkzending verras sen, en daarom wenden wy ons ook to- Wij kunnen gebruiken: Speelgoed ir alle vormen en voor alle leeftijden, boe ken, reclames zoals albums, legkaarten, bouwplaten, albumplaatjes, reclamebloc notes, tekenbehoeften, alle soorten mon sters (desnoods lege verpakkingen on „winkeltje" mee te spelen), alle gezel schapsspelen voor groot en klein, muziek snoepjes, biscuits, sigaretten voor de ou deren. verlopen staalkaarten van vorig- pen waarschuwing iaren om p0ppe„kl„r,jas van k„" met dreigementen gaat Wa]kom zljn zoaIs en tijdschriften deze voor de jeu gó even en niet te vergeten de tljdschnf- zelf ook! Verder alles op het gebied kleding en garens. Mocht er iets aan gem Wij hopen, dat ouders" en opvoederé I repareren he- hun steun willen verlenen, wanneer se-z werkelyk helemaal deze helpt, tenzij werken Het zal u interesseren, dat wij in Am- j sterdam deze overlast niet kennen Maar Leiden staat bekend om zijn baldadige i jeugd: het is treurig dit te moeten zeg- n Alt „„«„«do» I poogd wordt deze excessen de kop in te °p, staan, waaraan U ons kunt drukken. Het droevig ongeval strekke pen' dan zlJn U ook heel dank- tot lering. baar voor een bescheiden geldzending. Gepensionneerden in nood klinkt voor Gods troon. Heilig, heilig, heilig, Here God almachtig, vroeg in de morgen wordt U mijn zang gewijd. Het kind heeft er recht op te weten wat het zingt en waarom het juist dit lied zingt. Dan is er het gebed. In gedachte laat het kind zich aan de hand van de leidster of leider meenemen om samen te knie len voor de troon van God Juist deze ogenblikken zijn voor het kind zo in drukwekkend. zo rijk. Hier leert het God zeggen. Hier zegt het God zijn vreugde en verdriet. Er mag ook wel even de nadruk worden gelegd op de ernst van het bidden in het algemeen- Is er één ding in onze gezinnen verwaar loosd, dan is het wel het gebed. Hoeveel ouders van nw bijna vijfhonderd kin deren zullen nog echt met hun kroost bidden?, heer De Jong. Daarom moet u toch zeker het gebed op uw Zondags- meer dan erg, dat zij, die voor hun pen sioenen betaald hebben met harde zil veren rijksdaalders, daarvoor bijna waardeloze guldens terugontvangen, en dan met een aanvulling van genoemde wet-Drees hun droevige levensavond in gaan tot het bittere einde? De strijd van de gepensionneerden dateert reeds van jaren terug. Telkens weer is het resul taat, dat de gepensionneerden alleen de gepensionneerden worden uitge sloten van de zorg. die de Regering zegt te hebben voor die groepen der bevol king. die daarvoor in aanmerking komen. Nu kunnen wij begrijpen, dat er geen geld is, maar dit voetstoots aannemen kunnen wij toch niet, want als er geen geld is. kan zelfs een Hoge Commissaris geen f 12 000 pensioen ontvangen voor het vervullen van die functie gedurende enkele maanden: dan kunnen de briefkaarten. Zendingen i op 1 school stellen naast de verkondiging.ters geen f24 000 per jaar ontvangen; Verder noem ik de collecte Hier stuitdan kan er geen consumentencrediet ik op het systeem beloning. Dit kan worden gegeven om niet te spreken niet in de kinderdienst. Het kind moet de blijdschap van het geven leren Voor al in deze egoïstische wereld moeten veel wij het kind bewust leren offeren. Iets van zichzelf aan anderen geven. En dat met een blij hart Schroom met een apart tafeltje neer te zetten, waarop de kinderen hun gave zelf kunnen leggen Van tijd tot tijd moet voor een of ander doel iets extra's worden meegebracht Ze doen dit graag. U moest onze oogst- diensten eens meemaken Als ik dit al les schrijf, weet ik. dat het oude in be paalde opzichten arm was En dat wij God mogen danken, dat Hij het licht van het nieuwe deed opgaan Kinderen op te voeden voor de Kerk Dat is een grootse taak. Het is goed te weten, dat wij deze taak zonder Gods Geest niet kunnen volbrengen. Door die Geest mogen wij ons bewust zijn. dat wij talenten van God ontvingen, die wij verplicht gijn te gebruiken. Daarom gaan wij uit en onderwijzen de kinderen op de plaats waar God ons heeft gesteld en met de middelen, die Hij ons toe vertrouwde. Eén van die middelen kan de film zijn. In elk geval moet al het mogelijke gebruikt worden om het kind bij Jezus en Zijn Koninkrijk te brengen. Dat wil dus ook zeggen, dat wij naast het verhaal de andere onderdelen van de dienst even belangrijk achten en er ook evenveel zorg aan zullen besteden A. LAGERWERF Leiderdorp Eikenlaan 15 Als ik er aan denk! Met verwondering heb ik in de krant het bericht gelezen, hoe de Nederlanders, die aan de kant van de Duitsers gevoch ten hebben, het recht om zich Nederlan der te noemen zullen herkrijgen. Ik dacht daarbij terug aan de tijd, toen ik en velen met mij. in oorlogstijd, ver weg van huis, in kampen als Buchenwald. Sachsenhau- sen en Mauthausen minder dan als dieren werden behandeld door hen, die ook voor Duitsland streden, evenals de ..moffen knechten" die nu weer Nederlander wor den. Ik denk aan de nachten, waarin ik ze weer voor mij zie: Duizenden uitgemergel de. verminkte Joden, samengedrukt in spoorwagons en zo gestikt. Ik denk aan de rokende schoorsteen in Mauthausen, welke naam wij veranderd hebben in (Inderdaad heeft deer ..Moordhuizen", waar de Joden hun zwa- ''ebben de anderen die ay re stenen moesten sjouwen. Ik weet wel:1 tegenwoordigt recht qp Oplossing van het vraagstuk van de nood der gepensionneerden is primair. Aan de Kamerleden is nu het antwoord, als soms weer het woord van de minis ter onaanvaardbaar mocht klinken. „SLACHTOFFER" In een slecht daglicht Kortgeleden was ik een jaar in mili taire dienst en het is mij en vele anderen opgevallen, dat de gewone militair in zo'n slecht daglicht staat bij de burgers. Hoe zou dat nu komen? Wij militairen fitten tenslotte ook niet voor ons plezier in dienst! Onlangs gebeurde het mij in de trein, dat er een dame stond. De trein was tamelijk vol en hoewel ik nogal moe was. stond ik voor haar op en bood mijn plaats aan. Als antwoord snauwde ze mij toe: „Ik ga niet op de plaats van een militair zitten". Hoe vindt u nu zo iets? Is het niet diep treurig en neemt u het de jongens kwalijk, als ze voortaan gewoon blijven zitten? Ik voor mij heo me voorgenomen, niet zo gauw meer op te staan, want u begrijpt wel, dat je een beetje raar figuur slaat, als je zoiets gezegd wórdt en de andere reizigers blijkbaar volledig instemmen. Verder denken velen, geloof ik, dat we in dienst zijn om gekkigheid te schop pen. Ik geef toe, dat het ook heel dik wijls gebeurt, maar dat is meestal het gevolg van lusteloosheid. De burgers kunnen ons helpen door hun huis open te zetten voor de militairen. Wij willen ook wel eens behoorlijk praten met „echte" mensen, want op de soldaten- kamer kryg ik daar weinig of geen kans toe. EEN MILITAIR. MacArthurs brief In de krant van 17 dezer stond een in het Engels gestelde brief van MacArthur. Die taal ben ik (en wellicht nog wel anderen met mij) niet machtig. Ik meen u ook die anderen evenals mij een groot genoegen zou doen. die brief voor te vertalen. Jac. M. D. i postzegels of aan onderstaand adres of M. H Gravin van Limburg Stinum, Leuvensestraat 84, te Scheve- ningei Namens alle Ambonnese kindertjes danken wij U bij voorbaat zéér hartelijk De leidster van de speeleoedactie, Mevr. G. BROUWER-DE VRIES Maastrichtsestraat 26. Schevenlngen, tel. 5513337 Wie heeft er plaats De vereniging ..Vacantie Buiten" be staat reeds ruim 40 jaar. Toch blijkt tel kens weer, dat velen onbekend zijn met de arbeid dezer vereniging Zij bedoelt gezond-zwakke kinderen van de volks scholen met name uit Amsterdam uit te zenden naar de gezonde streken van ons land. De kinderen de uitgezonden wor den. zijn leerlingen van Christelijke scholen Door dringende uitnodiging in Christelijke dag- en weekbladen word: aan Christelijke families ten platteland? gevraagd, deze kinderen gedurende ten minste vier weken gastvrij op te nemen in hun huis. Indien extra-voeding nodig is met versterkende middelen word- hiervoor by aanvrage vergoeding ver- Overigens geschiedt de opneming kos teloos. alleen uit Christelijke barmhar tigheid De naam van de vereniging kan de gedachte wekken, dat alleen in dé schoolvacantie de kinderen worden uit gezonden. Dit is niet de bedoeling De naam zegt, „vacantde" voor deze kinde ren, ook al is er school, buiten", ni buiten de grote stad op h< platteland, door te brengen De school mag om die reden verzuimd worden. De kinderen gaan dus uit tober Ze reizen onder de speciale hoede van het treinpersoneel tot in de hoeken van ons land. Zowel jongens als meisjes zend» uit; de eersten hebben het even als de laatsten Onze eigen dokter keurt vooraf de kinderen. Wie het niet nodie heeft, gaat niet ui» Niet het uiterlijk beslist, maar de algemene gezondheids toestand. Vlak vóór de uitzending wordt elk kind opnieuw door de dokter nagezien Soms komen de kinderen uit met-Chris telijke gezinnen. Deze worden alleen uit gezonden in gezinnen zonder 'kinderen indien de ontvangende familie geen be- zwaar hiertegen heeft. Br staan weer een paar honderd kin deren te wachten. Nu komt de vraag .Wie heeft er plaats?" Ieder, die bereid s een kind te ontvangen, wende zich tot >nze secretaris. Het bestuur: J. Th. R. Schreud- D van Vliet, Pythagorasstraat 119, Amsterdam-Oost. Idealist, geen avonturier In de N.L.C- van 4 en 17 April stonden artikelen over Korea van de oorlogs correspondent Alfred van Sprang Ik betwijfel of hij de N L.C. een dienst be wijst met zijn artikelen. De gebezigde grofheden van- sommige soldaten kuni hoogstens een verdediging zijn te; hun gevoelens en wanneer men uitgaat van de misplaatste opmerkingen vat soldaat achter het front, dan krijgt wel de stemming van het ogenblik, niet wat hij in zijn hart meent. Indien de lezers een ooggetuige-verslag hadden gekregen, zoals ik, van de zwarf slag bij Hoengsong en Wonjoe van 11 t/m 15 Februari, dan zouden zij eer andeTe kijk hebben gekregen op de held haftige gedragingen en zware beproe vingen van onze soldaten in Korea. Dato 17 Februari schreef mijn zoon mij: „De afgelopen week is een rampzalige geweest voor het bataljon Zondag 11 Fe bruari toen we in de eerste linie zaten kwam een massale Chinese aanval Zij passeerden ons door de duisternis ei vielen ong ook van achteren aan. He was een ware hel. Gelukkig hadden w< vijf tanks tot onze beschikking en pant seraf weer We hebben ons door her heengeslagen en vochten urenlang u een stad. die reeds door voorgaande bombardementen een puinhoop was Onder dekking van een tank konden w< uit de stad komen De bataljonscomman dan' lt-kol. Den Ouden, de veldprediker ds Timens en vele anderen werden ge dood Onze verliezen zijn plm 30 doden en 60 gewonden Ik hoor nog het trom petgeschal van- de aanval! In eindeloze massa's vallen zij aan. ongeacht hun ver liezen In één nacht vuurde' onze batterij mortieren 800 en de artillerie 1000 gra naten af. Onze vliegtuigen gooiden ra ketten. doch bij een tegenaanval van ons gooiden ze te kort en een man werd ge dood en acht werden gewond aan eigen zijde. Het is een week om niet te ver geten! Toen is de B-coy uit het front genomen om op te knappen Ze hadden hard rust verdiend. Ondanks alles ben ik blij. deel uit te maken van de V.N., die ongeacht grote verliezen, standhou den. Mijn leven is in ernstig gevaar ge- 'eest, doch ik heb vertrouwen, dat door w gebed en dat van anderen, ik het er goed afbreng. Ook nu ben ik overtuigd, dat ik mij uit idealistische overwegingen heb aangemeld voor het N D V.N. en u als oud'ers (kunt wel een beetje trots zijn, dat ook een zoon van u de wereldvrede de daad tracht te bewaren. Want hier 'kunnen wij zien, welk een ellendi West-Europa zou komen, als he rode China en de U.S.S.R. de oorlog oe gonnen!" n u de waarheid te zeggen was ij enthousiast, toen mijn zoon. die 3% voor de vredé en rust in Indonesië heeft gediend als dienstpichtjg soldaat, op zekere dag meedeelde, dat hij voor het Ned detachement VN. had aangemeld uit idealistische overtuiging om het communisme strijden. Maar wij dienen trots te zijn op nen. die het kostbaarst bezit, hun leven, in de waagschaal stellen om dat doel te bereiken! In dat licht bezien kunt u zich onge twijfeld voorstellen, waarom Mc Arthur als oud-opperbevelhebber van de strijd krachten der VN in Korea, bij zijn te rugkomst in Amerika zo uitbundig it angen en hem het ere-burgerschap de stad New York is aangeboden ABONNé V. T (Aanzienlijk bekort Red. NLO. De Chr. Oranjevereniging schonk de jubilerende Timdelerclub gis teravond va de prachtige opvoe ring van „Ouwe Tanne" een taart Het geschenk moest, naar het be stuur meende, groot en zoet zijn. Hu. de taart bezat beide eigen happen volop. Achter het ge schenk de heer en mevrouw Kouwenhoven, resp. auteur-regis- ■presidertt en „Ouwe Tanne", links dr ir Lindenbergh en mr dr Actie tegen verkoop van gesmokkelde sigaretten Het verkopen van ongezegelde sigaret-1 Aanwezig v. ten (welke kennelijk uit de smokkel- j Scha ik. namens het gemeentebestuur, de handel kernen) in cafe's e.d. sal me,! garnizoenscommandant. de voorzitter de secretaris van de vereniging „Ko- kracht worden tegengegaan. Er is van i ninginnedag". bestuursled, officiële zijde medegedeeld, dat geen October-vereniging, vertegenwoordigers Na afloop volgde een ware ovatie DE TIMDELERCLUB heeft een belangrijk deel van haar populariteit te danken aan de historische stukken. Wij hebben er al vele gezien en bet stuk, dat gisteravond voor de Chr. Oranjevereniging aan de respectabele lijst werd toege voegd. behoort ongetwijfeld tot de beste. „Ouwe Tanne" geschreven door Pieter der Does (waarom zouden we niet schrijven®de heer P. A. Kouwenhoven?) hreft er voor gezorgd, dat het Jubileum van de zilveren Timdelerclub op grootse is gevierd. De huldiging aan het eind duurde niet lang, maar zij was er voor en een om met geestdrift en moed door te gaan. de heer J. C. van Chr. Oranje-vereniging had hij steeds grote belangstelling. waarschuwingen gegeven zullen worden, terstond tot het maken van proces verbaal zal worden overgegaan. De heer J. J. de Groot, tot 1 April j.l. directeur van de Verenigde Olie- fabrieken te Zwijndrecht. is op 65-jarige leeftijd te Alkmaar overleden. zusterverenigingen uit de buurt oud-leden van de Timdelerclub De voorzitter, mr dr N. G Geelkerken, herdacht eerst de overleden oud-burge meester mr A. van de Sande Bakhuyzen. Hij was een man. die ons land op tal plaatsen in de wereld heeft gediend, In Leiden is hy vele jaren ook zeer op zijn plaats geweest. Voor de avonden Zij gaf haar poppenhuis aan de Haak-In actie In Giessendam woont een 17-jarig meisje, dat nooit heeft kunnen lopen. Zij is zwak en teer, want ze weegt maar 40 pond en zonder hulp kan ze haar stoeltje niet verlaten. Maar Beppie v. d. Wiel want zo heet ze heeft een stalen wil en een scherp verstand. Van haar plaatsje, daar aan de Lekdijk af, heeft ze een belangrijk aandeel in de Haak-in-actie en ten koste van een proof, persoonlijk offer, werd met haar hulp al bijna f9000 voor de kankerbestrijding bijeen gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Het heeft haar heel wat hoofdbrekens Gisteren zaten we tegenover Beppie, die ons enthousiast vertelde over haar bijdrage aan dit mooie werk. Toen de NCRV indertijd bijdragen vroeg voor de slachtoffers van de brand te Dus- sen bracht zij f 15-50 bijeen- „Maar nu vroegen ze om geld voor zieke mensen en toen dacht ik. nu moet ik toch zeker wat doen", vertelt Bep- gekost waardoor zij met haar zwakke krachten ook een steentje en liefst een flinke steen zou kunnen aandragen. Maar ein delijk was de oplossing gevonden: Zij schreef aan de heer Bodegraven, dat zij haar poppenhuis beschikbaar wilde stel len voor het goede doel. Dit was met recht een offer voor haar, want van haar negende jaar af had ze dit kostbare ge schenk zuinig bewaard. Kinderen die op bezoek kwamen, mochten er wel naar kijken, maar ze moesten hun handen thuishouden, want de meubeltjes en het serviesgoed zijn veel te teer voor een ruwe behandeling. „En het ging dadelijk zo goed", zegt Beppie. „Toen mijnheer Bodegraven op 29 Maart verteld had. dat dit poppen huis verloot zou worden onder de in zenders van briefkaarten met minstens 50 cent aan postzegels extra kwam er de eerste week al ruim f500 binnen Er kwamen weken van f 3000 en f 5000. zodat er nu voor zover ik weet al f 8835 bij elkaar is". „Hoe zit het nu eigenlijk met die goud-actie", vragen —-groot offer.. de actie ook gouden tientjes en gouden vijfjes binnenzegt Bep ..Daar van zyn toen broches en manchetkno pen gemaakt Ieder, die nu met zyn gift per briefkaart weer een bedrag man of vrouw, die met zyn of haar dan ook. Verbond vergaderde in Utrecht Toch een gemeenschappelijk manifest der Chr. sociale organisaties? /~\P DE DONDERDAG te Utrecht gehouden vergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers werd een telegram gezonden aan Prins Bernhard. Het Verbond riep de Prins hierin een welkom in het vaderland toe en bracht hem tevens dank voor de gewichtige arbeid, die hij door zijn reis voor de Nederlandse industrie en handel verricht heeft: Ook werd een telegram' gezonden aan de Koningin. De heer A. Borst P.zn werd bij ac clamatie herkozen als voorzitter. In de middagvergadering sprak prof. dr J. Zijlstra. hoogleraar aan de V.U., over: „Het neo-liberalisme". Na de openingsrede van de heer Borst, j neo-liberale kamp de neiging heeft alles waarvan wij gisteren reeds een verslagwat niet in de eigen opvattingen past brachten, kwam het jaarverslag aan de als openlijk of verkapt collectivisme te orde. De heer H Diemer te Rotterdam, brandmerken. Ook in onze kringen be- voorzitter van de Bond van Chr Druk-!staat die neiging wel eens kerspatroons. «prak ar «ra split over prof. Zijktra aag uit. dat het bestuur zich niet bij het ont- werp-manifest van het Convent van Christelijk-sociale organisaties had kun nen aansluiten Nadat de voorzitter klaard had. dat hij bij zijn terugkeer uit het buitenland had gehoopt, dat dit ma nifest al verzonden waa. verklaarden de bestuursleden W A- v. d- Velden te Rotterdam en mr J- Meynen te Arnhem, aarom men nog niet had kunnen teke- Het bestuur was in tijdnood en de betrokken bestuursleden hadden be- r tegen de redactie van enige pun ten betreffende prijsregelingen en phy- siéke investeringscontróle. Op voorstel van de heer Diemer mach tigde de vergadering het bestuur om deze punten nader te bezien en te be slissen. opdat toch op korte termijn de Chr. maatschappelijke organisaties zich met één verklaring tot ons volk zullen kunnen richten. Neo-liberalisme Prof. Zijlstra schetste in zyn referaat ?t neo-liberalisme als een beweging, e een weg wil wijzen tussen de beide uitersten van het 19e eeuwse „laissez faire" enerzijds en het collectivisme an derzijds. Het wil een zichzelf door het vrije prijsmechanisme regulerende econ- orde scheppen maar het acht een bewuste erheidsinvloed nodig om deze econo mische orde te doen functionneren. In dit systeem worden volgens prof- Zijlstra theorie en werkelijkheid op welhaast fatale wijze verward en het nodige overheidsingrijpen om de gestel de doelen te bereiken wordt sterk onderschat. Ook staat dit stelsel in we- machteloos tegenover crisis en werk loosheid. Spreker merkte op, dat men in het briefkaart het totaal bedrag over een duizendtal heen helpt, krijgt een paar manchetknopen. Op 24 Maart wordt uit de hele verzameling één briefkaart ge trokken en de -afzender daarvan krijgt het poppenhuis". Als de gelukkige winnaar kinderen ledenraad eo-liberalis- heldhaftige poging om voor het economische leven een „souvereiniteit in eigen kring" te verwerven tegenover de Staat Als sprekers betoog, dat dit on houdbaar is. juist genoemd moet worden is de consequentie, dat er geen natuur lijke grenzen zijn voor de overheidsbe moeiing en dat deze grenzen slechts door utiliteit worden bepaald. De gangbare opvattingpn over die sou vereiniteit in eigen kring van „maat schappij" (economisch leven) tegenover de Staat z|jn naar het oordeel van spreker een beginsel zonder inhoud, dat voor verwijdering uit het politieke arsenaal in aanmerking komt. De verjaardag van HM. de Koningin belichtend, zei de voorzitter, dat het Huis van Oranje al eeuwenlang het middel is. waardoor ons volk met zachtheid en naar wijs inzicht wordt geleid. Tijdens de Spaanse overheersing, in de strijd tegen de Fransen en in die tegen Duitsland is het altyd een Oranje-vorst geweest, die ons een hart onder de riem gestoken heeft Er is nog een mogelijkheid om als volk van Nederland werkelijk één te zijn. namelijk in de liefde voor het Huis van Oranje. Laten wy deze kans dan ook aangrijpen. Besloten werd een geluk- telegram naar het paleis te verzenden. Uitstekend stuk. De inhoud van „Ouwe Tanne" hebben wy reeds eerder gepubliceerd. Eerlyk ge zegd. heeft het spel onze verwachtingen overtroffen. Pieter van der Does is er in geslaagd de gegevens uit te werken op een wijze, die bepaald boeit en een tref fend 'beeld geeft van de bewogenheid van het jaar 1591, toen de strijd tussen Oranje en Spanje fel was. Voldoende af wisseling is er ook, wat niet van alle historische stukken gezegd kan worden. Tanne speelde haar zeer moeilijke rol 'oortreffelijk. De anderen waren even- ens goed. De jeugdige Woutertje Kees Schutte willen we nog vermelden Hij hoefde voor de rest niet onder te doen. Decor en costumes waren goed verzorgd. Na afloop heeft de heer Geelkerken de club namens de hele Oranjevereniging en vele anderen gehuldigd. Het was in onze kring 25 jaar geleden wel min of meer bedenkelijk met toneel te beginnen, aldus spr. De Timdelerclub heeft baan brekend werk op dit terrein verright. Door de moeilijkheden heeft men zich kranig heengeslagen. In het bijzonder kreeg de heer Kouwenhoven een ovatie, ners schreef vele historische stuk- regisseur van de club en bekleedt bovendien het voorzitterschap Wie Kou enhoven zegt. zegt Timdelerclub. De heer Geelkerken wees nog op de betekenis van de historische avonden, de tegenwoordige tyd goed wil ver- n. moet putten uit de geschiedenis. En de Timdelerclub heeft de historie raak voor ons doen leven. Een taart van bijzondere afmetingen was het geschenk in de leden De speelsters ontvingen n bloemstuk. Namens de vereniging Koninginne dag" voerde dr ir P C Lindenbergh nog oord. Al was het tegen twaalven, de oud-leden en leden van de Timdeler club zagen er geen been in. nog een nachtelijke reünie op touw te zetten. Het liefst een Landarbeidswet Komt Landbouwschap nog dit jaar tot stand? (Van een onzer verslaggevers) in de Stichting van de Landbouw nwerkende organisaties hebben geen ■enstemming bereikt over een rege- van de arbeidstijd voor landarbei ders en voor vrouwen en kinderen, die in de landbouw seizoenarbeid verrichten. De drie landarbeidersbonden hebben daarom de minister van Sociale Zaken ge- gd een dergelijke regeling vast te stellen. Het liefst zou men een speciale Landarbeidswet hebben, zoals ook de industrie haar Arbeidswet heeft. De Ned. Chr. Landarbeidersbond steunt dit stre- idat hij ook op dit punt achterstel- n landarbeiders bij andere arbei ders ongewenst acht. Aldus sprak de heer P. Stokman uit Leiden, die voor de eerste maal als voor de jaarlijkse vergadering van de N.C.L.B. opende. heeft, zullen die zonder twijfel verrukt I De heer Stokman gaf der traditie g» over het mooie miniatuur-huis.1 trouw een overzicht van de gang van za- rin de lampen echt kunnen branden ken in de landarbeidei swereld en in de de haard een gezellige, rode gleed bond gedurende het afgelopen jaar Spr«- kende over de p.b.o. stelde spr uitdruk erspreidt. Natuurlijk zit Beppie elke week in'kelijk vast. dat eerst de bedrijfschappen spanning te wachten, welk bedrag haar gevormd moeten worden en pas daarna poppenhuis nu weer heeft opgeleverd, de productschappen Waarschijnlijk zal ..Vraagt u maar. of alle lezers die nog nog dit jaar het Landbouwschap worden niet meededen gauw een briefkaart aan ingesteld, i - Haak-In sturen zei Beppie toen" we Het ledental klom in het afgelooen CRTn f500 volmaakt, krygt een brocheren de afscheid namen. En dat doen we hrerby hondsjaar van 27 212 tot 27 466. wat zeker land fr iniet het hoogst bereikbare is. De secre-igeven. taris. de heer H. Oudekerk. noemde enige redenen voor deze gering stijging In de eerste plaats zijn honderden leden ge- emigreerd en in de tweede plaats is er een voortdurende stroom van leden, die de landbouw verlaten en dus de gelederen van de Chr. Bouwarbeidersbond of één der andere organisaties gaan versterken. Samenwerking De heer W. P Cnossen te Woerden, 2e voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, gaf uiting aan de waardering van zijn organisatie voor het werk van de N C L.B. In de top is de samenwerking tussen beide organisaties goed, maar pro vinciaal valt er nog wel eens iets te ver beteren. Het bestuur van de C.B.T.B doet hier dan ook alle moeite voor De heer P. C. Elfferich te Delft bracht de gelukwensen over van de Stichting voor de Landbouw, daarbij de wens uit sprekend, dat op zijn plaats het volgend jaar een vertegenwoordiger van het Landbouwschap zou zitten. De ledenraad benoemde drie leden tot bestuurders in vaste dienst van de orga nisatie. n.l. de heren K. v d. Kooi te Leeuwarden. Is. Vermaas te Berke! en A. A Hummel te Sauwerd. Ook werd een onderwijscommissie ingesteld, want in de ekomst zal in samenwerking met de ook aan jonge landarbeiders tumbouwonderwijs worden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3