lüeutue £dïtsrt)e (iümranl Lintjesregen 'erzies premier voelt „olie-nattigheid' en neemt daarom zijn ontslag Vandaag zou over de naasting door de Kamer worden gestemd Nederlanders uit Russische kampen in West-Duitsland aangekomen Ontslag van Ned. ambassadeur te Moskou ongegrond Wist U Onze Vorstin Een milde regen Communisten op schotsafstand van bedreigde Seoel 19* ZATERDAG 28 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. Twee en dertigste jaargang No 9TH Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticf) Is gfjebleoeo tnynhtrlin togfjenspotT Zie pagina's 9 en 10 Londen acht nationalisatie onduldbaar Ie vorige maand als gezant uit Washing- was teruggeroepen, om de vermoorde ninister-president, generaal Ali Razmara op te volgen. Zoals hierboven aangege- ren, wordt nu in een speciale spoedzit ting door de Majlis" (Tweede Kamer) een beslissing genomen ten aanzien van de nationalisatie der olie. Afgevaardig den van het Nationale Front, hetwelk de eiding heeft bij de nationalisatie, hebben reeds hun vertrouwen uitgesproken, dat jowel Majlis als Senaat de naasting zul len goedkeuren. In de betreffende resolutie wordt ge waagd, een uit twaalf leden bestaande jraanse Raad" samen te stellen, welke onverwijld het beheer van de Anglo- Iranian moet overnemen. Alvorens Hoes sein Ala aftrad, had de premier het ka binet in buitengewone zitting bijeen ge roepen, 'teneinde de situatie te bespreken. Het, voor Engeland onaangename, feit deed zich voor, dat er geen enkel teken aanwezig was, als zou het parlement er voor voelen, terug te komen op haar een maal genomen beslissing, om de Anglo Iranian Oil Company" te naasten. Zoals wij gisteren reeds hebben ver meld, wil de Perzische regering zelf de olie-verkoop ter hand nemen, tegen in ternationale prijzen. Moessadiq, tevens voorzitter van de oliecommissie, had er reeds eerder op gewezen, dat Perzië da gelijks 300.000 pond verspeelt, als de na tionalisatie der olie-industrie niet onmid dellijk werd doorgevoerd. Het standpunt de Britse regering luidt, dat de ont- Slechts enkele uren, nadat de voorzitter van de Perzische „Tweede Kamer" de afgevaardigden tegen vandaag in spoedzitting bijeen riep over de kwestie der onteigening van de „Anglo Iranian Oil Company", diende premier Hoessein het ontslag in van zijn kabinet. Het Perzische parlement heeft dr Mohammed Moessadiq tot premier gekozen. De Britse ambassadeur Sir Francis Shepherd heeft gewaarschuwd, dat als de resolutie betreffende de naasting van de „Anglo Iranian", met een kapi taal van 200 millioen pond, wordt aangenomen, zulks „zeer ernstige en verstrekkende" gevolgen zal hebben. Wij herinneren eraan, dat Hoessein Ala, Jeigening van de Anglo Iranian onduld- Vrede op de Balkan in gevaar Scherpe Bulgaarse nota aan de Ver. Naties Bulgarije heeft, volgens Reuter, een „ota aan de Ver. Naties gezonden, waar- In gezegd wordt, dat de Britse en de Amerikaanse ambassades te Athene „de vrede op de Balkan in gevaar brengen". In de nota staat, dat deze ambassades actieve steun verlenen aan Bulgaarse emigranten in Griekenland, teneinde de wettige regering van Bulgarije omver te werpen. Verwezen wordt naar een orga nisatie, het „Bulgaars anti-bolsjewistisch legioen", dat opstanden tegen Bulgarije voorbereidt, teneinde het pro-fascistische regiem uit de oorlogstijd weer in Bul garije te vestigen. Britten en Amerika- maken zich schuldig aan schending der souvereiniteit van Bulgarije, aldus de nota. Losse iloddezs vlogen rond Militairen schoten op het publiek in Den Bosch Na afloop van de oefening Crescendo II tijdens de terugtocht van de Veluwe hun standplaats in Oirschot, heb ben enkele militairen uit de wagens, waarin zij werden vervoerd, in Den Bosch met losse flodders op de burgers geschoten. Sommigen zouden zelfs met geschou derd geweer gericht vuur hebben afge geven op voorbijgangers. Het betreft hier veteranen van de 7 Decemberdivisie. Nadat het incident aan de brigade commandant van de Kon. Marechaussée in Den Bosch was gemeld, zijn maat regelen getroffen. Drukte om televisie Regering bepaalt op 8 Mei standpunt In de omroepwereld heerst een leven dige activiteit nu voorbereidingen voor de televisie zijn begonnen. 8 Mei wordt genoemd als de datum dat de regering haar standpunt zal bepalen. Thans ma ken acht leden van de raad van beheer van de Nozema een studiereis naar Ham burg om daar de werkwijze bij de tele visie te onderzoeken. Wellicht zullen enkele figuren uit de radiowereld binnenkort een studiereis ifcar Amerika maken om daar in enkele maanden tijds op uitnodiging van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken kennis te nemen van e TV. De omroepverenigingen zullen binnen kort medewerkers aanwijzen die zich speciaal met de samenstelling van TV- programma's zullen belasten. Technici zijn al eerder door de Ned. Radio-Unie aangewezen. baar is. Zij houdt vast aan de geldende olieconcessie, die in 1933 onder toezicht van de Volkenbond tot stand was geko men. Zij is voorstandster van internatio nale arbitrage. Arsenaal geëxplodeerd Te Shiraz, 750 km ten Zuiden van Te heran, is een arsenaal in de lucht gevlo gen. Volgens de eerste berichten was de ontploffing zeer ernstig, maar er werden geen bijzonderheden verstrekt over de aangerichte schade. Totnutoe weet men niet hoeveel slachtoffers er zijn. Mr Stikker voorzitter O.E.E.S. Minister Stikker is herkozen tot voor zitter van de raad der Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking. Zestien landen besloten het program tot vrijmaking van de handel in textiel, chemische producten, enz. uit te voeren. De munitie-ontploffing Reeds twaali doden te Gibraltar Stukken van 't schip vlogen over de stad Omtrent de verschrikkelijke ontplof fing van het Britse munitieschip Beden- ham (1000 ton) in de haven van Gibral tar, waarover we gisteren reeds in een deel onzer edities meldden, wordt nader gemeld, dat hierbij minstens 12 personen om het leven zijn gekomen. Honderden mensen moesten zich voor verwondingen onder medische behandeling stellen. Alle gebouwen in de buurt van het ongeluk werden met de grond gelijk gemaakt, terwijl stukken van het schip in de stra ten van Gibraltar terecht kwamen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets be kend. Mogelijk is deze sabotage. De Britse admiraliteit heeft een onderzoek ingesteld. Volgens AFP is de bevolking van Gibraltar gewaarschuwd, dat nog meer ontploffingen kunnen volgen. Ook derde slachtoffer van aanrijding gestorven Ook het derde slachtoffer van de bot sing tussen een auto en vier fietsende meisjes op de Wouwseweg te Bergen op Zoom, op 19 April, de 22-jarige Corrie Mies uit Wouw, is aan de verwondingen overleden. Marie v. d. Heyden, die met een shock naar het ziekenhuis werd voerd, is thans naar een zenuwinrichting overgebracht. In de bollenstreek is hard gewerkt om de bloemenmozaieken op tijd gereed te krijgen zodat de vele bezoekers, die heden naar het corso kwamen kijken, ook langs de weg veel fraais konden bewonderen. Een der mooiste mozaïeken in Hillegom. Volgende week in Amersfoort Er zouden er nog 150 in Kief vertoeven en velen zijn er ziek DE GROEP VAN HONDERD voormalige krijgsgevangenen, welke door de Russen is vrijgelaten, is gisteren in Oost-Berlijn aangekomen. Er is één vrouw bij. Er waren ook Duitsers bij het transport. De Neder landers verklaarden dat in het kamp te Kiëf, toen zij het verlieten, nog 150 Nederlanders bevonden, van wie velen ziek waren. Dezen vormden verreweg de grootste groep van alle zeven nationaliteiten die in Kiëf bijeen gebracht waren. Gisteravond nog is de groep ex-krijgs- uit Naarden, vertelde dat hij zijn Finse gevangenen met autobussen van Oost- Duitsland naar Helmstedt in de Weste lijke zone overgebracht. Vanmorgen vroeg kwamen zij in het doorgangskamp te Friedland aan. Vandaag nog begon nen de verhoren, welke wel een dag of vier zullen duren. Dan komen de Neder landers naar Amersfoort. Het transport verliet Zondag Kiëf en arriveerde Woensdag in Frankfort. De enige vrouw van het transport, volgens Reuter: Martha Lystermans uit Waubach (L.)komt uit het kamp by Brest. Daar worden nog ongeveer 250 vrouwen vastgehouden, zo ver klaarde zij in Berlijn. Er zijn o.m. 150 Duitse vrouwen bij. Verder zou den er in het kamp nog 45 kinderen zijn. Zij beweerde dat vele duizenden Duitse en niet-Duitse vrouwen vangen worden gehouden in andere Russische kampen. Een andere Nederlander, H, L. Hamers (Advertentie) Qxtra goedkoop BLOEMBOLLEN PAKKET 50 grootbloemlge gladiolen. Alles prlm» kwaliteit SS5E£,.™J,?ZS» i"1-' 50 franse ranonkels, f To,„. 50 „klavertjes vier", _°1' 25 dwerggladiolen. 300 6 koninklijke lelies, nuk. 4 rfjkbloeiende dahlia'a en i 15 rijkbloelende vaate planten Gratia alt raclam 1 Alrenikallt voor kamareuHuur Batallng ondar rambouri, par p< Volladlga p ll bljgavoagd. twliial el op giro 489917 3Cu,.k.ry BAKKER -VAN DIJK HILLEGOM 3b TELEF. 5396 goichankpakkttun naar hot BulUalond die sedert 1939 in de Sowjet- Unie wordt vastgehouden en zijn twee kinderen in het kamp bij Brest heeft moeten achterlaten. De Nederlanders zelden dat zij gewerkt hadden aan de herbouw in verscheidene Russische steden. Vele duizenden malige Duitse soldaten zouden werken in Stalingrad en Stalino. De voorlopige lijst van namen van hen die zullen repatriëren, vindt men elders in dit blad. Geesf uit de olieiles: Waarom zo boos. John Bull, we zijn toch dikke vrienden Queuille diende ontslag van kabinet in Maar Auriol accepteerde het niet Wederom werd het kieswet-ontwerp een struikelblok voor de Franse regering. Premier Queuille behaalde namelijk bij de behandeling in tweede lezing var ontwerp in de Assemblée, niet de eiste meerderheid van tweederde. Vóór stemden 308 leden en tegen 270. Queuille diende toen het ontslag van zijn kabinet in, maar President Auriol weigerde dit te aanvaarden. Op voorstel van Herriot. zal de wet nu opnieuw, dus voor de derde maal in stemming worden gebracht. Aldus kan een kabinetscrisis voorkomen worden Onmiddellijk na de uitslag, toen Queuille en zijn ministers hun ontslag wilde indienen, zei Herriot'„Wacht een ogenblik". Hij zei toen, dat de regering het recht had hat verworpen wetsont werp naar de „Commissie voor algemeen kiesrecht" te zen3èh, welke het opnieuw by de Assembleée kan Inzenden. Het Franse socialistische blad „Le Po pulaire" bevat een verklaring van het partijbestuur, waarin de handelwijze van veertien socialistische „rebellen" wordt betreurd, waar zij de, door de party aan gegeven iyn niet volgden, toen de rege ring Queuille gisteren werd verslagen. Zy dienen hun houding te wyzigen, wan neer de wet op de kieshervorming voor de derde maal in stemming komt Van pyromaan op de ,Johan" niets meer gemerkt Emigranten kwamen vandaag in Fremantje aan Vandaag is de Johan van Oldenbarne- velt met emigranten in Fremantle in Australië aangekomen. De pyromaan of saboteur die het vertrek van het schip enkele dagen had vertraagd, heeft zich gedurende de reis kalm gehouden, ver moedelijk dank zij de actieve drieledige rijksrecherche onder leiding van majoor A. K. Holthuis, twee extra stuurlieden 1 vyftien extra brandwachten die dag 1 nacht postten. Er heerste aan boord enige spanning of de promaan het nog eens zou wagen, maar overigens was de stemming opge wekt. Het hoogtepunt van de reis was een kinderfeest op jongstleden Woens dag, toen aan honderden jeugdige passa giers ys werd uitgedeeld en een kinder toneel het sprookje van Assepoes op voerde. Kapitein Broere kreeg een boek van de passagiers, met opdracht en hand tekeningen, als dank voor de veilige overtocht. Honderd emigranten gingen in Fremantle van boord. Kleuter in Delftse Schie verdronken De vier-jarige J. van Bommel uit de Ruyvenstraat te Delft is gistermiddag spelend in de Schie geraakt. De politie is onmiddellyk begonnen met dreggen, maar tot nu toe zonder resultaat. Kamercommissie vraagt eerherstel „Ondeugdelijk rapport" over invoer van zwarte roebels uit Teheran TTET ONTSLAG uit de diplomatieke dienst, dat in 1948 weliswaar eer- A1 vol, maar ongevraagd werd verleend aan de Nederlandse oud-ambas sadeur te Moskou, C. Baron van Breugel Douglas, moet als ongegrond worden beschouwd. Dit is de slotsom van de commissie uit de Eerste Kamer voor verzoekschriften, nadat ze een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld Zoals men weet, werd de ambassadeur reeds in 1946 uit Moskou terug geroepen en o.a, beschuldigd van invoer van zwarte roebels, die in Teheran gekocht waren, en van handel in goederen, die in Rusland onder diplo matieke onschendbaarheid waren ingevoerd. Deze beschuldigingen be rusten volgens de Kamercommissie in hoofdzaak op een ondeugdelijk rapport. DAT de tentoonstelling „Dit is Dic tatuur" in Den Bosch door de garnizoens commandant kol. G. C. Berenschot is ge opend, nadat op de fusilladeplaats in het kamp te Vught een dodenherdenking was gehouden. DAT de krentenbossen in het nationale park De Hoge Veluwe thans vrywel over al met hun blanke bloesems getooid zyn DAT zes leden van het uit zeven per sonen bestaande Internationaal Orgaan voor de Ruhr de staatsmynen in Limburg hebben bezocht. DAT het C.B.S. op 1 Mei voor het eerst sinds 1938 weer begint met het byhouden in een officiële vreemdeLingenstatistiek. DAT de café's en restaurants in A'dam op Koninginnedag en 5 Mei tot 's nachts uur geopend mogen blyven. DAT in de diergaarde Blydorp te R'dam »n dromedaris geboren is, die 55 kg woog en Omar wordt genoemd. DAT mr P. Borst Woensdag te Amers foort voor de Calvinistische juristenver eniging zal spreken over de medezeg genschap der arbeiders in de onderne ming. DAT voor de Dordtse rechtbank 3 mnd gevangenisstraf is geëist tegen de fabri kant H. A„ die f116.000 voor de belas tingdienst heeft verzwegen en reeds tot f 232.000 boete is veroordeeld, en 1 mnd tegen de houthandelaar J. Z. te Slie- drech-t, die f55.000 te weinig opgaf reeds een belastingboete van f 47.500 kreeg opgelegd. DAT de A'damse Straatweg te Baam op Koninginnedag van 9.45 tot 12.15 uur is gesloten en daar evenals op de Britse Straatweg geen auto's geparkeerd mogen worden. DAT de pijprokersclub te Purmerend uit een aantal inzendingen de naam De gesellinghe Dampkring heeft gekozen. DAT in de polder De Zeevang by Pur merend 10.000 jonge snoekjes zijn uitge- DAT de feesten t.g.v. het 600-j. bestaan van Monnikendam, waarover geruchten liepen, in September niet doorgaan, om dat het plaatsje blykens de archieven pas in 1955 zes eeuwen oud is. DAT de N V. Ned. sigarenfabrieken v.h. Spaan en Betram te Amersfoort op 5 Mei 90 jaar bestaat terwyl de direc teur C. M. Betram een halve eeuw aan het bedryf is verbonden en nog 20 mede werkers eveneens jubileren. Dit rapport werd in Juni 1946 uitge bracht door een adjunct-inspecteur van de Algemene Rekenkamer. Het geeft een uitvoerig verslag van allerlei verhalen, die de ambtenaar over het gedrag van de ambassadeur had vernomen. Als fi nancieel rapport over het beheer van Baron Van Breugel voldoet het echter niet aan bescheiden eisen. De Kamer commissie kon niet ontkomen aan de indruk, dat de inspecteur ook met andere bedoelingen dan het instellen van een routine-onderzoek naar Moskou was ge gaan. Dit heeft de ambtenaar echter per tinent ontkend. Verder heeft het de aandacht getrok ken, dat de inspecteur voor het onder zoek drie maanden in Moskou verbleef, maar al die tyd tegen de ambassadeur met geen woord heeft gerept over de dingen, die hem in de financiële admi nistratie bevreemdden. De beschuldigingen behoren, aldus de commissie, te worden bezien bij het licht van de buitengewone om standigheden, waaronder Baron Van Breugel in 1943 te Moskou werd be noemd. In een tijd van duurte en schaarste moest hij zonder nadere in structies een geheel nieuwe ambas sade vestigen. Inderdaad heeft de ambassadeur in Teheran tegen Engelse ponden roebels laten kopen en dit geld onder diploma tieke onschendbaarheid laten invoeren Dergelyke handelingen zyn echter tij dens de oorlog meer dan eens voorge komen. Ze werden door de autoriteiten in Moskou gedoogd, althans niet bestre den. Bovendien is aan andere diploma tieke ambtenaren, die bij de invoer heb ben geholpen, helemaal niets verweten Ook hebben de transacties het ryk geer nadeel en de ambassadeur geen enkeJ voordeel opgeleverd. In een brief van 2 Mei 1950 heeft mi nister Stikker meegedeeld, dat het ont slag voomamelyk berustte op een schrij ven, waarin Baron van Breugel DAT aan de huisvrouwen nogmaat! wordt verzocht aarappelschillen apart te bewaren en aan de schiüenophalei mee te geven om op deze wyze devie zen te besparen. DAT de Jaarvergadering van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren op 1 en 2 Juni in Leeuwarden zal worden gehouden. DAT tien blokken tin van 450kg, dn vorige week met de Westerdam werden aangevoerd, op geheimzinnige wyze van de H.AL.-pier in New York zyn ver dwenen. DAT zekere G. te Deventer, die in Diepenveen, Olst, Tedwolde. Holten en Barhmen inbraken heeft gepleegd en te Ommen een man van f3.500 heeft be roofd, thans is aangehouden. DAT de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart een handboekje van byna 300 pagina's heeft uitgegeven met vele in teressante gegevens, o.a. over de oplei ding tot vliegen. DAT het dochtertje van R. te Vlodrop by het spelen in het zand een steentje in de keel kreeg en stikte. DAT 1.350 Belgische buisschilders op 1 Mei een bezoek brengen aan de Sik- kens Lakfabrieken N.V. te Sassenhemi en De Keukeuhof te Lisse. klaarde, dat hy ln zyn kwaliteit van ambassadeur niet kon manipuleren met zwarte roebels. Volgens de Kamercom missie heeft het echter niet in de bedoe ling van de ambassadeur gelegen de minister te misleiden. De goederen, waarin Baron Van Breugel een laakbare handel zou hebben gedreven, waren bestemd voor het levensonderhoud der gezin nen van de ambassadeur en diens personeel. Ook vreemde diplomaten hebben ze tegen kostprijs ge kregen. Een „laakbare handel" is "jl/TA AND AG viert onze geëerbiedigde Koningin Haar verjaardag. Dat mag opnieuw zyn een dag van nationale vreugde, nadat er reeds morgen in de bedehuizen wel byzondere gelegenheid is. God te danken. De tyden waarin wy ook als volk leven zyn donker. Kon het in het verleden nog wel eens schynen alsof in een zorgvolle wereld ons eigen landje een plek was van zon en van licht, thans vormt ons volk geen uitzondering meer op de regel. Te groter .moet wel de dankbaarheid zyn voor het ryke bezit dat wy hebben in ons gelukkige vorstelyke gezin, vooral in onze geliefde Vorstin. Haar taak is in deze tyden een bij uit stek zware. Zy acht het zich een plicht, zich zonder onderbreking op de hoogte te stellen en te houden van hetgeen onder ons volk leeft. Het is maar een klein volk, doch een volk van zeer onderscheidene geaardheid. Het telt Hollanders, Friezen, Zeeuwen, Drenten, Limburgers. Het telt Calvinisten, Roomsen en humanisten. Het kent een schier eindeloze variatie in gods dienstige opvattingen en gevoelens. Het schynt wel uiteen te moeten vallen in een nimmer aflatende reeks van facetten. Maar toch. het is één volk, en dat is het in belangryke mate daarom, omdat het is een volk onder een Vorstenhuis dat zich steeds heeft beijverd werkelijk een bin dend element te zijn voor allen. wy zijn nog wel eens genoodzaakt de aandacht te vestigen op veel wat onder volk verdeeldheid brengt. Maar zou- we dan vandaag niet eens met groter gretigheid de aandacht vragen voor wat ons gemeenschappelyk is, de band die allen bindt, de Koninklyke Vrouwe, die door Gods gunst Maandag opnieuw een jaar voor Haar gezin en heel Haar volk mag zyn gespaard? T")E laatste werkdag vóór de verjaardag onzer Vorstin pleegt tevens de dag te zyn van de onderscheidingen. Ietwat goedmoedig spottend zyn we gewoon, in dit verband wel van een „lintjesregen" te gewagen. En inderdaad, wat het ganse jaar zo doorsiepelt, dat komt op deze dag i overvloedige mate neer. In die spot klinkt wellicht ook een tikje jaloersheid door. Inzoverre is ze niet helemaal goedmoedig meer. Maar dat zyn toch waarlyk niet de gevoelens, die op zulk een dag overheersen. Wie niet onderscheiden werden, kunnen zich troos ten met de gedachte, dat het aantal van wie bedacht werden, hoe groot het mag zyn. toyd altijd kleiner blyft dan die niet werden onderscheiden. Zo behoort het trouwens. Een onderscheiding dient iemand te onderscheiden. Werd ieder onderscheiden het zou geen onder scheiding meer zyn. Daarom zou men liever büj zyn met de biyden. Men zij ook biy, dat ons volk zovele verdienstehjke mensen telt, uit blinkend door trouw in het grote en niet minder in het kleine. Een volk dat dit weet te onderkennen, wel, zulk een volk onderscheidt zich zelf! En Ijet wenst gaarne al diegenen geluk, wier verdien- terecht erkenning vonden. volgens de Kamercommissie niet be- De commissie komt tot de conclusie, dat deze zaak het licht heeft geworpen op een ernstige leemte in de regeling van de rechtspositie der ambtenaren in bui tenlandse dienst. Inmiddels heeft minis ter Stikker echter reeds voorzieningen toegezegd. Aan de Kamer stelt de com missie voor, de minister uit te nodigen de tegen adressant ingebrachte beschul- digngen in te trekken en haar te laten weten hoe de bewindsman rechtsherstel wil bevorderen. Verbondenen blijven wijken Kalmer aanvalstempo, terwijl Chinezen hun enorme verliezen aanvullen De Chinese strijdkrachten, die naar Seoel optrekken, bevonden zich gisteravond reeds op schotsafstand van de hoofdstad Seoel, Volgens front- officieren vertragen de communisten hun opmars, teneinde hun troepen te kunnen hergroeperen en de aanvoerlijnen te verstevigeen. De Verbon denen blijven tactisch terugtrekken. Janggoe in de Oosteltike sector werd ontruimd. Om het bezit van Oeidjongboe, 20 km ten Noorden van Seoel, wordt nog gevochten. Vry dagmorgen deden de Chinezen hef tige aanvallen op de defensielinie dei Geallieerden ten Westen van Kapjong. maar deze konden worden afgeslagen. In de nacht van Vrydag op Zaterdag begon de stryd om het bezit van Oeid jongboe. In het gebied van Indje houden de Verbondenen, ondanks de communis tische aanvallen krachtig stand. Waar nemers te Tokio zy'n van oordeel dat ln de eerstvolgende dagen over het lot van Seoel zal worden beslist. De Chinezen hebben sinds Zondag byna 40 000 aan doden en gewonden verloren. De commandant van het .Amerikaanse Legioen", die kort geleden een bezoek aan Korea bracht, verklaarde te Dalton (Georgia), dat elke week gemiddeld II De nieuwe Engelse minister van arbeid, Alfred Roberts, die Bevan opvolgt, aan zijn bureau op het ministerie in Londen. schepen ait de haven van Hongkong naar havens van communistisch China vertrekken en zes hiervan zyn het eigen dom van Britse rederijen Hij zelde: ..Eik van deze scheepsadingen betekent de dood voor een aantal militairen der Ver. Naties In Korea; de Britse troepen inbe- Tienduizenden Chinezen stierven van honger De hongersnood in de Chinese provin cie Kwantoeng neemt onrustbarende af metingen aan. Verscheidene tienduizen den zijn reeds van honger gestorven. Er is een plan opgesteld, om een deel der noodlydende bevolking naar de naburige provincie Kiangsi over te brengen, waar zy zal worden tewerkgesteld by de drooglegging van moerassen. IJsheiligen-weer Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Enkele regen- of hagelbuien en verspreide opklaringen. Matige wind, hoofdzake- UJk tussen Noord en Noordwest. Vannacht in binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: ion 5.16-19.59: maan 315— 12.17 uur. Maandag- zon 5.14—20.01: maan 3.30— 13.40 uur b Mei NM, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1