Leven wij hier in de tijd van de aftocht van het Evangelie? als een Geestelijk vacuum wordt tekort gevoeld Verenigde vergadering van in nieuwe samenstelling Dijkgraaf mr J. Slagter: „Open voor nieuwe denkbeelden" „Rijnland' bijeen nieuwe leidsche courant VRIJDAG 27 APRIL BS Bij de Paulusheidenking in Leiden Gespiek met di K. EH. Oppenheimei rONDAGAVOND OM ZEVEN UUR zal in de Pieterskerk een Paulusherdenking l worden gehouden. Het thema is: Paulus onder de Joden en Paulus onder heidenen. Voorgangers zijn ds Frits Kuiper, Doopsgezind predikant te Amster dam, en prof. dr K. H. Miskotte, hoogleraar te Leiden. Medewerking verleent het kerkkoor „Ex Animo" o.l.v. de heer Herman de Wolff. De dienst gaat uit de plaatselijke oecumenische raad. De Leidse oecumenische raad is nis* een liefhebberij van enkelen, maar heit plaatselijke, ambtelijke orgaan van af gevaardigden van de kerkeraden der ver schillende Kerken, die bij de Wereld raad van Kerken zijn aangesloten, aldus dr K. E. H. Oppenheimer, voorzitter van de raad, met wie wij naar aanleiding van de Paulusherdenking een gesprek had den. De raad dient voor het interconfes sionele gesprek tussen de Kerken. De Kerken kunnen niet langs elkaar heen leven, alsof ze niets met elkaar te maken jouden hebben. Het is niet de bedoeling, dat de betrokken Kerken hun eigen standpunt en inzicht verloochenen en dat :n onjuiste en onverantwoorde wijze de grenzen worden uitgewist of over- Holland Festival 't Voorlopige programma Het Holland Festival van dit ja; wordt geopend op 15 Juni in het Kur- haus te Scheveningen door het Res. Or kest o.l.v. Antal Dorati en m.m,v. Robert Casadesus (piano). Verder vermeldt het voorlopige programma de volgende mfestaties in Scheveningen: 21 Juni Res Orkest onder Dorati en m-m.v. Theo Olof (viool), 22 Juni Concertgebouworkest onder Rafael Kubelik, 27 Juni Res. Or kest onder Leopold Stokowski, 30 Juni Concertgebouworkest onder Georg Szell Annie Woud (alt) én Erns Hafliger (tenor), 4 Juli Res. Orkest on der Charles Münch en mm.v. Jaap Sto- tijn (hobo), 11 Juli Res. Orkest onder W. v. Otterloo en mm.v. leden „Opéra Comiqtie" te Parijs (ditzelfde concert gaat 9 Juli in A'dam), 13 Juli Concertgebouworkest onder Klemperer Jo Vincent (sopraan) en Kath leen Ferrier (alt), 14 Juli Res. Orke; onder W. v. Otterloo en m.m.v. Erna Spoorenberg (sopraan), Annie Hermes Laurens Bogtman (bas). Op Juni treedt op The English Opera Group Benj. Britten en op 3 en 6 Juli brengt Hima Kesarcodi klassieke Hindoe-dan- Een bijzonderheid wordt de opvoe- van Euripides' „Iphigenia" in de vertaling van mr M. Nijhoff en met mu ziek van- Henk Badings op 16 Juni ïr het Circus te Scheveningen. De regisseur Johan de Meester zal-hier op-Griekse wijze laten spelen: het tonéel in het mid- Aan opera's wordt gegeven o.m Janacek's „Jenufa" op 19 Juni In K. en Den Haag: Verdi's „Un ballo in \v. Vittorio Gui op 29 Juni als gast Mart-ha Lipton; Beethoven' „Fideüo" oi.v. Josef Kxips op 8 Juli ei op 12 Ju-li de wereldpremière van Jea- Frangaix's „Le Apostrophe" o.l.v. Charle Bruck. The English Opera Group speelt op 21 en 28 Juni Purcells „Dido and Aeneas" en Monteverdi's „Combatti- Vissenj-experts officieel ontvangen Men hoopt op goede samen werking (Van een onzer verlaggevers) Het Haagse gemeentebestuur, vertegen woordigd door wethouder mr J. van Aartsen, ontving de deelnemers aan de West-Europese visserijconferentie, die te Scheveningen gehouden wordt. Aan deze conferentie nemen vooraanstaande reders van vissersvloten alsmede vertegenwoor digers van vrije organisaties in deze be drijfstak uit België, Denemarken, Enge land, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, West-Duitsland en Zweden deel. Doel der besprekingen is te komen tot verwerke lijking van de conventie van Londen van 1946, waarin tot belangrijke maatregelen ter bescherming van de visserij in het gebied van de Noordzee en daarbuiten, met het oog op intensiteit van bevissing, omvang van schepen en maaswijdten van netten werd besloten. Mr van Aartsen heeft in zijn toespraak de nadruk gelegd op het belang van de visserij voor de na tionale en West-Europese economieën. De voorzitter van de Engelse delegatie, de heer Croft Baker, bracht dank voor het betoonde begrip en de gastvrijheid. Mr J. H. Kiewit de Jonge, lid van de Neder landse delegatie en voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse visserij, zeide veel vertrouwen te hebben in de resultaten van deze visserijconferentie. De indrukken die de deelnemers, „cap tains of industry" en kopstukken van het representatieve vrije organisatieleven op Drie noodscholen te Rotterdam uitgebrand Te Rotterdam zijn gistermiddag drie ineenlopende in aanbouw zijnde nood scholen uitgebrand. De brand ontstond doordat een pot met mastiek vlam vatte. schreden. Tevens -kan- dit oecumenisch! orgaan- de Christelijke solidariteit, bij voorbeeld in tijden van nood, betuigen. Bij de komende Paulusherdenking zijn alle Kerken op gelijke wijze geïnteres- Het gaat bij de Paulusherdenking om de komst van het Evangelie negentien eeuwen geleden naar Europa, dat niet alleen geloof heeft gebracht, maar ook de cultuurgeschiedenis intens heeft be paald. De visie van de apostel op en zijr vormgeving aan de boodschap van Chris tus is van beslissende betekenis voor de latere theologie geworden, waarbij de tegenstelling, die men wel eens gecon strueerd heeft tussen de Christus van de Evangeliën en de Christus van Paulus voor het wetenschappelijk onderzoek van onze tijd met heeft kunnen standhouden Het nieuwe testament is een geestelijk! eenheid. De Paulusherdenking, aldus dr Oppen heimer, houdt ook verband met de ver ontrustende vraag, of wij in het Westen in de tijd van de ondergang, van de af tocht van het Evangelie leven. Dr K. H. E. Oppenheimer. Door de technlsering, de Industriali sering en de materialisering van het le ven, door de splitsing van het leven In twee werelden de moderne schizophre nic (bewustzUnsgespletenheld) van Westen: het geloof en de grijze wi lijkheid van elke dag, die niet door het geloof wordt bepaald, maar door de po litieke, economische en militaire wetten wordt het werk van de Kerk mateloos geremd, zo niet haast onmogelijk ge maakt. De weerstanden, die het moderne leven hier .biedt, zijn bijna niet te dooi De vraag is, of het zo zal blijven Een plotselinge kentering der geschiedenis niet uitgesloten. Ernst Jünger, zo vertel de dr Oppenheimer, suggereert in reoente boek „Over de Linie", dat over het dieptepunt van het verval heen zijn. De metaphysische verontrusting de massa's neemt toe. Tegenover de doods dreiging van onze tijd houdt de materia listische, wetenschappelijke en rationa listische scepsis geen stand. Het geeste lijk vacuum wordt als een tekort voeld. In de wereldliteratuur treden weer duidelijk godsdienstige problemen naar voren. Men zoekt en tast naar pei spectief. De slotconclusie van dit alles is: w weten nTet wat de toekomst is. De Chri; tenen moeten leven en werken, zonder illusie, tot op zekere hoogte .jenseits" (los van) pessimisme en optimisme, blind voor de toekomst en ziende op he: De Paulusherdenking is dus mede be doeld als een bazuinsïoot om wakker te schudden. De verwereldlijking van ce Kerk en e naïveteit van de massa's alsof men zonder geestelijke fundering cn zonder de diepe emoties van het ge loof zou 'kunnen icvcn en een cultuur zou kunnen blijven bestaan (men kan. aldus dr Oppenheimer, zo wel voetbal len. maar niet de mens redden) zijn beide noodlottig voor het Westen. Als een wonderschone rups Morgen trekt het bloemencorso door de bollendorpen Meeste der ruim veertig wagens beelden dieren uit Morgen Is het weer dè grote dag van de bollenstreek: het corso maakt zijn glo rieuze tocht door de bloemendorpen! De zon heeft de laatste dagen wonderen verricht en we hopen van harte, dat het weer ook morgen zjjn medewerking verleent. Niet alle moeilijkheden, ontstaan door de vele regenweken, zijn opgelost, maar dat neemt niet weg, dat het corso morgen metterdaad een hoogtepunt zal worden. Het aantal inschrijvingen heeft de verwachtingen overtroffen, en wat meer zegt: er wordt wérk gemaakt van de luxe auto's en de vrachtwagens, die die van vorige jaren dan ook stellig Nieuwe tijden nieuwe strijd Meisje (3 jaar) in Jordaan verbrand -- Was onopgemerkt in brandend huis achtergebleven De 3-jarige Elsje Beense is gistermorgen in de vlammen omgekomen, bij een brand, die een huis van drie verdiepin- de Slootstraat in de Jordaan te Amsterdam, geheel in de as heeft gelegd. Het vuur was ontstaan, doordat het meisje op de 1ste verdieping onder radiokastje een vuurtje stookte, sa met twee jongetjes van 4 en 5 jaar de fam. Schram. De moeder van i knaapjes zat bij haar schoonzuster op de derde verdieping een kopje koffie te drinken, toen zij plotseling de brand lucht rook. Ze rende onmiddellijk beneden en kon haar twee zoontjes gillend van angst op een bed in de mer waren gekropen, nog redden, hoewel het hele meubilair al in lichterlaaie stond. 7 wist echter niet, dat Elsje ook boven was. Daardoor is het meisje al leen achtergebleven. Haar moeder, mevr. Bastiaanse (Elsj' as een kind uit haar eerste huwelijk) as juist de stad ingegaan om een bood schap te doen. Pas toen zij terugkeerde, werd het kind vermist. De brandweer, had toen het vuur reeds geblust. Tussen de verkoolde resten van het bed vond men het lijkje van het meisje later ook het stoffelijk overschot bewoners van de tweede en derde verdieping, twee vrouwen (van wi één ziek was) en twee kinderen, had den kans gezien zich te redden door uit het raam te springen. Zij werden ir kens opgevangen. PUZZLE- PROMINENTEN 1. R. van Harskamp, Diaconessen- huis, Haarlem: 2. mevr. N. Koenen- van Zij 11, Hoogmadeseweg 48, Leider dorp; 3. mej. Tr. den Dopper, Juliana- straat 23, Leiden. Vier dagen voorw. voor verpleegster De 24-jarige Groningse verpleegster A. M. S., die een verkeerd verdovings middel gaf bij een amandeloperatie, gevolge waarvan de 16-jarige Renske Postma overleed, is door de rechtbank aldaar overeenkomstig de eis tot 4 dagen voorwaardelijk veroordeeld. De 40-j •pleegster J. M. werd conform de eis vrijgesproken. Goedkope telefoontjes met de West rondom Moederdag In het rechtstreekse radiotelefoonver- keer met Curagao, Suriname en Aruba zijn van 7 tot en met 12 en van 15 tot en met 19 Mei, dus een week voor en een week na Moederdag (13 Mei) goed kope gesprekken toegelaten tegen de helft van het nieuwe tarief en op de zelfde voorwaarden als de Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. Aanvragen kun nen bij de telefoonkantoren reeds wor den ingediend. De verenigde vergadering van Rijnland werd voor het eerst bijgewoond door de hoofdingelanden voor het gebouwd eigendom, door de gemeentebesturen aange wezen. De beide hoofdingelanden voor Haarlem, de burgemeester mr Cremers en de wethouder de heer Angenent, konden eerst In deze vergadering formeel wor den toegelaten en waren dus zelve niet aanwezig; in hun plaatsen waren de heren Van Eyck en mr Bettink verschenen. De hoofdingeland die voor de gemeenten Alphen aan den Rijn, Boskoop en Waddinxveen was aangewezen had bedankt, zo dat de plaatsvervanger de heer Oudijk uit Waddinxveen deze plaats moest bezetten. Er vielen enige besluiten te ne •deels van meer formele aard ter voering van het nieuwe reglement, deels betreffende het gewone beheer var ken. De tijdsomstandigheden doen hun invloed natuurlijk ook op Rijnland ge voelen. Zo had- het dagelijks bestuur zich gedwongen gezien enige materialen kopen ten behoeve van het nie gemaal te Katwijk c.s. (waarvan bouw wél doorgaat, al blijft de vis: haven in elk geval voorlopig achter wege) en ook voor andere doeleinden. Zo moest ook hier worden gewaagd van de moeilijkheid verbonden aan het ver krijgen van kasgeld- Over het algemeen mocht de geldelijke toestand van Rijn land nog zeer gezond heten. De vergadering heeft zich bezig ge houden met het vaststelllen van een we Algemene Keur voor Rijnland, nieuwe bepaling is hierin o.m. op genomen een verbod' om rietboorden langs polderkaden te beschadigen, hetzij door het in- of uitbrengen van vaartui gen, hetzy op qndere wijze. Het bestuur van Rijnland hoopt hierbij de medewer king te verkrijgen van de watersport verenigingen, zowel door voorlichting alsook door daadwerkelijk toezicht. In dien het ook met die medewerking n zou gelukken de rietboorden, die in kaatste tijd veel geleden hebben, beter beschermen, dan zouden strengere t palingen moeten worden gesteld. Ook nu een bepaling opgenomen, krachtens welke het vereist is een vergunning te vragen voor het hebben van bever- fanns en dergelijke inrichtingen, waarop beter toezicht noodzakelijk is bleken. Vijanden: vuil en zout Aan de rede van de dijkgraaf, m Slagter, ontlenen wij het volgende: De dag van heden is een belangrijke datum in de geschiedenis van het hoog heemraadschap: de verenigde vergade ring, het hoogste bestuur van Rijnland, komt voor het eerst bijeen in haar nieu- samenstelling. Waren het tot dusver 16 hoofdingelanden, gekozen door de stemgerechtigde ingelanden der 16 kies districten, die deel uitmaakten van deze ■ergadering thans treden tot deze verga dering 10 eden toe, die het belang ver tegenwoordigen van de gebouwde eigen dommen. Het nieuwe reglement var. Rijnland, dat 1 Januari in werking trad, heeft Rijnland een geheel nieuwe struc tuur gegeven, zowel ten opzichte van de belastingplichtigheid als van de regeling van het bestuur. Stilstand is achteruitgang. Eerbied voor de geschiedenis mag niet uitsluiten, dat men open staat voor nieuwe denkbeel- Zo heeft Rijnland zich gedurende meer i te eranderde omstandigheden al in de laatste 15 jaren hebben wij taak ten aanzien van de waterhuishou ding uitgebreid. Keken wjj voorheen naar het water van Rijnland alleen met het oogmerk om de stand daarvan ten opzichte van N.A.P. te bezien, nu villen wij niet meer volstaan met dat kijken op de oppervlakte, wij villen er ook doorheen zien om te weten hoe dit water is samengesteld en of onder die opper vlakte de vyanden (vuil of zout) loeren op de steeds groter wordende belangen, die de hele gemeenschap heeft bij schoon en zoet water. Land- en tuinbouw, ge activeerd door het wetenschappelijk on derzoek van bodem, grondwaterstand, watervoorziening, bemesting, keuze van variëteiten en wat niet al, stellen steeds hoger eisen aan boeren en kwekers. B< industrialisatie schept weer nieuwe pro blemen van lozing. Het is een eminent landsbelang, dat Rijnland tracht waarden te scheppen waarop dit alles tot zyn recht kan komen. Wij gaan daarom met medewerking van rijks- en provinciale waterstaat en van enige naburige hoofdwaterschappen de mogelijkheden van de inlating van goed water vergroten. Zijn die mogelijkheden verwerkelijkt, dan gaan wij in toepas sing brengen de men; Delfland gemaakte regeling, krachtens welke wij deze buur man water gaan leveren ter bestrijding van de zeer ernstige verzouting van Delflands boezem. Wij gaan ons bema lingsvermogen vergroten door een nieuw gemaal te Katwijk te bouwen. Wij bie den, waar nodig, hulp aan polders die hun boezemwaterkerende kaden moeten verbeteren en wij gaan door met het verruimen van de profielen van die boe zemwateren die van groot belang zijn voor de watertoevoer naar onze gema len, al of niet in combinatie met de ver betering der langsgelegen polderkaden Met z'n diie-en-deitigen In de komende jaren zal deze dering geroepen zijn de nodige besluiten nemen ter voldoening aan de taken, welke het nieuwe reglement aan Rijn land heeft gesteld- Het dagelijks bestuur heeft tot dusver in aangename en vrucht dragende samenwerking met de 16 hoofd ingelanden Rijnland kunnen leiden. In de oude vergadering wisten wij met ons drie-en-twintigen menig besluit te ne men, dat het welzijn van Rijnland be vorderde en deze taak werd vergemak kelijkt door wederzijds vertrouwen en ook omdat bij de bespreking van onze zakeyike belangen op het gebied van de waterstaat de partijpolitiek buiten de deur kon worden gehouden. Wij zijn nu met ons drie-en-dertigen. Ik heb het vaste vertrouwen aldus de dijkgraaf dat deze vergroting van het aantal tevens een vergroting zal zijn van de innerlijke kracht van Rijnland. Rijnland heeft een belangrijke taak; het moet door middel van zijn water staat de grondslagen mee helpen schep pen in stand houden voor het bestaan van landbouw, veeteelt en tuyibouw in de uitgebreidste zin. Maar dat niet al leen. De nauwkeurige beheersing van het boezempeil en, de bestrijding van vervuiling en verzouting van het open bare water, zijn noodzakelijke vooi-waar- den voor de bewoonbaarheid van de lan den, steden en dorpen binnen Rijnlands grenzen, voor de industrie, de scheep vaart en ook voer de recreatie. Nog weinig mozaïeken Jammer is het, dat de hyacinten, de belangrijkste leveranciers van de wagen- tooi, door de weinige zon zo achterge bleven zijn. In de meeste bollendorpen worden dan ook pas de volgende week de meeste en de mooiste mozïeken gelegd. Noordwijk treft het wat dit aan gaat met zijn bloemencorso beter dan d? gemeenten Hillegom, Lisse en Sassen- heim plus de dorpen, die daaromheen liggen. De rondvaarten trekken reeds grote belangstelling, evenalg de bloembind- tentoonstelling in het ontvangstcentrum Hillegom. De bloemenversiering L Hoofdstraat te Hillegom valt zeer i: smaak. De grootste drukte van het sei verwacht men wel dit weekeinde, zon der laatste dagen heeft daarvoor ge zorgd. Aanvankelijk vreesde men, dat de schoonheid van de bollenstreek dit jaar slechts genoten zou kunnen worden „in afleveringen", zonder dat men van een bepaald hoogtepunt kon spreken, maar "at is naderhand toch wel meegevallen Ruim veertig deelnemers De kosten van het deelnemen aan het >rso mogen dan hoog genoemd kunnen worden, in elk geval is er thans de ge rechtvaardigde hoop, dat men over vol doende hyacinten kan beschikken. Het aantal deelnemers, dat nog even boven can vorig jaar ligt, bedraagt ruim veertig. Afgaande op de aan het comité inzage verstrekte ontwerpen, mag worden verwacht, dat het gehalte dat an voorgaande jaren verre overtreft. De start vindt om precies kwart voor één plaats, dus een kwartier vroeger dan oorspronkelijk was vast gesteld, aan de Van den Endelaan te Hillegom. Eerst wordt in de richting Bennebroek gereden, dan terug over Hillegom, Lisse en Sassenheim tot De Uiver, waar gekeerd wordt. Om ongeveer 3 uur verwacht men de stoet te Sassenheim. Dat er dit jaar maar niet to veel vertraging mag zUn! Geschat wordt, dat de stoet om ongeveer 4 uur bU De Uiver is „ge keerd". Om de toeschouwers het wachten te bekorten, zullen in de drie gemeenten verschillende muziekkorpsen worden op gesteld, terwijl in de kom der gemeenten door middel van geluidsversterkers gra- mofoonmuziek ten gehore zal worden ge bracht. De programmaverkoop is in handen gesteld van de N.P.V. en K-J-B. gestoken in keurige uniformen. Wenken van de politie De burgemeester van Sassenheim schrijft: Wilt U allen, tot het welslagen van het bloemencorso, aan de vervulling van onderstaande regels medewerken? Loopt niet mee met de corsostoet Laat de corsowagens ongedeerd. Parkeert niet met uw voertuig op de Hoofdstraat, Rijksstraatweg, Pr ovinei al e- weg of Warmonderdam. Parkeert op andere wegen zodanig met uw voertuig, dat passage met andere voertuigen mogelijk blijft Helpt de politie bij haar taak; moet gij u in massa verplaatsen, denkt dan om de ouden van dagen en de kinderen. Koopt vandaag reeds in voor morgen en Zondag. Voor auto's en bussen De Provinciale V-V.V. meldt nog: Er is zekerheid, dat er voldoende hya cinten zullen zijn, al zullen deze dan ook van heinde en verre moeten worden aan gevoerd. De meeste der ruim veertig wa gens zullen dieren uitbeelden. Overal is men ook bezig mozaïeken te leggen. De Keukenhof is een ware kleu renpracht; in het park bloeit alles, be halve de late tulpen. In de Treslongtuin naast de hyacinten en narcissen ook reeds de vroege tulpen in bloei Voor bezoekers per bus en auto uit de richting Den Haag-Leiden, die vroeg zijn, wordt aangeraden zoveel mogelijk parkeren in Lisse op de terreinen i HOBAHO en HJB.G. (voor veiling Bloemlust). De parkeerterreinen van da Keukenhof zullen tot 4 uur bereikbaar de aftakking van de Rijksweg Den Haag-Amsterdam naar Sassenheim- Noordwij'k. Auto's zullen niet mogen parkeren op de weg. waarlangs het bloe- rydt Extra treinen De Ned. Spoorwegen delen mede, morgen een groot aantal extra-treinen zal rijden. De eerste vertrekt 9.45 uit Den Haag. Vertrek Leiden 9.57. De volgende i-trein vertrekt uit Leiden om 10.27, de derde gaat een half uur later en volgens ig er een extra-uurdienst inge steld tot en met de trein, die om uit Leiden vertrekt. Terug kan men in de middag Haarlem uit om 15.32, om 16.32 e vervolgens. Alles met extra-treinen. Deze stoppen to Heemstede, Hillegom. (Advertentie; Rollen Marie 42 ets. (Advt mtte; 'n kwaliteitsproduct Wetsontwerpen thans ingediend Zwaardere druk op vermogens en erfenissen Voor ouden van dagen en weduwen echter verlichting van de belasting A/"AN DE f 250 MILLIÓEN aan belastingen, die nodig zijn om de extra- uitgaven voor de verdediging te dekken, wil de regering zoals men weet ongeveer f 15 millioen putten uit een verhoging van de vermogens belasting en f12 millioen uit een verzwaring van het successierecht De twee wetsontwerpen, waarin deze zaken worden geregeld, zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. Ze zullen gelden voor de jaren 1951 tot en met 1955. Wat de vermogensbelasting be treft, wil de regering voor zuivere ver mogens van niet meer dan 100.000 het heffingspercentage verhogen van een half procent tot 0.6 procent. Het tarief zal dan opklimmen tot 0.61 pet by een vermogen van twee ton, 0.62 pet by drie an zo vervolgens, tot bü een zuiver vermogen van ƒ1.1 millioen een onver anderlijke heffing van 0.7 pet is bereikt. Een voorbeeld: iemand met drie kin deren en een werkeiyk vermogen van ƒ50.000 betaalt volgens het thans be staande tarief een belasting van 100 en volgens de nieuwe regeling 120. Voor een werkelijk vermogen van 1 millioen zijn deze bedragen resp. ƒ4.850 en 6.666. a aftrekbedragen blijven over het algemeen dezelfde. Een uitzon dering is echter gemaakt voor ouden van dagen en anderen, zoals invali den, weduwen met minderjarige schoolgaande kinderen en minder jarige wezen, die voor hun levens onderhoud uitsluitend op een klein vermogen zijn aangewezen en rede lijkerwijs niet in staat geacht kun nen worden zelf de kost te verdienen. Op het ogenblik bestaat voor deze groep reeds een bijzondere aftrek van ƒ7.500 op het zuiver vermogen. Dit be drag wil de regering nu tot 20.000 ver hogen. Bovendien zal de aftrek dan niet meer slechts worden verleend voor zui vere vermogens van minder dan 75.000, maar voor vermogens tot 1100.000. Ook Ook wedvluchten in strijd met loterijwet? Na het optreden tegen de voetbalpools heeft de politie thans op last van de Justitie een ernstige waarschuwing ge richt aan de Nederlandse Postduiven Or ganisatie (N.P.O.) inhoudende, dat het prijzensysteem zoals dit bij de wedstrijd- vluchten gebruikelijk is, in strijd is met de loterijwet. Aan dit systeem moet on middellijk een eind komen, anders zal de politie krachtig ingrijpen, aldus meldt De Tel. Bij deze wedvluchten wordt soms om hoge pry zen gevlogen. Onlangs waren twee auto's de hoofdprijs. Vermoedelijk zal de N.P.O., die 60.000 leden telt, het op een proefproces laten aankomen. Geen revaluatie van het pond Naar aanleiding van een pleidooi in de Financial Times verklaart men in ge woonlijk welingelichte kringen te Lon den volgens Reuter, dat Engeland geen herwaardering van het pond sterling overweegt. behoeft het inkomen over het afgelopen jaar dan niet langer minder dan ƒ2500, maar minder dan 3500 te zijn geweest. Dit betekent zelfs een geringe belasting verlichting. Druk op erfenissen voor niet-verwanten En nu de successiebelasting. Het bestaande tarief voor kinderen en tussen echtgenoten loopt van 3 tot i7 pet, het thans voorgestelde tarief van 3Vz tot 20 pet. Voor afstammelingen in de tweede en verdere graad wil minister Lieftinck de tarieven van 5- -22 pet brengen op 630 pet, voor bloedvenvanten In de rechte opgaande lijn van 1028 pet op 1238 pet, voor broers en zusters van 1836 pet op 2045 pet, voor kinderen van broers en zusters van 2745 pet op 30 55 pet en voor personen, die geen ver wanten van de erflater zijn, van 3654 pet op 4060 pet. Wat betekent dit nu in de practijk? Over een erfenis van f 5 000 betaalt een weduwe of een kind thans f 220 en vol gens het nieuwe tarief f 245- Bij een legaat van een ton zijn deze bedragen resp. f9.320 en f 10270 Dit beeld wordt echter veel gunsti ger wanneer men rekening houdt met de mogelijkheid van vrijstellingen. Een weduwe kan op het ogenblik een totaal bedrag aan lijfrenten van f30 per week vrij van successierecht krijgen Voor een halfwees Is dit f3 per week en voor een wees f5 per week. Deze vr'ysiellin- gen zijn echter minder gunstig dan voor overheidspensioenen. Gelijkstelling met rijks pensioen Aan die achteruitstelling van de bedongen pensioenen wil de regering nu een eind maken. Daarom wordt voorgesteld voor weduwen een lijf rente tot een bedrag van f2200 vrij te stellen van successierecht. Voor een minderjarige wees is dit f 1000 jaar en voor een minderjarige halfwees f 500 per jaar. Het in totaal vrijgestelde gezinspensioen of wezen pensioen mag echter de f 4000 niet overschrijden. Tenslotte wordt nog voorgesteld ook :n weduwen- en wezenpensioen dat i het overlijden van een werknemer door de werkgever vrijwillig wordt toe gekend. in de sfeer van het successie recht te betrekken, althans voorzover op die verkrijging de z.g. werknemers- vrijstellingen van toepassing zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7