Politie nam hartelijk afscheid van adjudant 6. G. Bruins Show de la Hollande schetste „de elegante Nederlandse" Ze kregen, wat ze wilden 777 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 19} Was 31 jaar bij de Leidse politie Adjudant B. G. Bruins heeft gistermiddag onder zeer grote belangstelling afscheid genomen van de Leidse politie. Het aantal personen, dat van dit spontane afscheid getuige wilde zijn, was zo groot, dat de deuren van de recherchewacht waren geblokkeerd. Adjudant Bruins is in Februari 1918 bij de Leidse politie in dienst getreden. Zyn Leidse tijd is twee jaar onderbroken geweest, toen hij de functie van corpschef bij de rijkspolitie te Voorschoten bekleedde. Daarom gaven ook Voorschotenaren van hun medeleven blijk. de correcte levenshouding van de adju dant. De heer G. Douma van de afdeling bijzondere wetten noemde hem een goed kameraad, met wie het zeer prettig samenwerken was. De heer W. J. P. Pee tere van de rijkspolitie te Hoogmade voerde hef woord namens de personen, die indertijd onder adjudant Bruins te Voorschoten dienden. De-heer J. Barends, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. politiebond, wees op de naastenliefde, de eerlijkheid, de trouw en de hulpvaardigheid van de heer Bruins, die hij ook een strijder voor recht en gerechtigheid noemde. Ook voor de organisatie heeft de heer Bruins veel gedaan. Tal van jaren is hij bestuurslid geweest. Verder spraken nog de heer N. Segaar, namens het administratief personeel, bri gadier M. van Dijk, namens de amuse mentsvereniging, die hoopte, dat de heer en mevrouw Bruins nog vele jaren van deze vrolijke groep zullen genieten, bri gadier B. Schilder, die de receptie leid de en inspecteur D. J. Verzijden, die de sportvereniging vertegenwoordigde. Er werden ook enige geschenken aan de heer Bruins aangeboden, terwijl zijn vrouw, die in ruime mate in de hulde deelde, bloemen ontving. Nadat de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, de heer Bruins offi cieel had ontvangen en hem dank had gebracht voor zijn vele werk in onzt stad, vond in de wacht de officiële af- scheidsplechtigheid plaats. De hoofdin specteur, de heer D. W. van der Wal, de eerste spreker. Hij heeft de heer Bruins als mens en als politieman altijd zeer gewaardeerd. Verschillende grijze herinneringen werden weer levendig ge maakt, waaruit bleek, dat de adjudant zijn arbeid van begin tot eind serieus heeft opgevat Inspecteur J. C. Hofstede, chef va recherche, verklaarde, dat hij de heer Bruins node ziet vertrekken. Het af scheid valt niet alleen aan zijn kant moei lijk. Dankbaar was hij voor de wijze, waarop de heer Bruins zijn taak heeft vervuld. Ook wees de heer Hofstede op DE HEER BRUINS. Herdenking 10 Mei 1940 bij Haagse Schouw De res. koL-tit. H. Sieperda, voorma lig commandant II Depot Infanterie, en de res. kapitein mr J. Zwanenburg, voormalig sectie-commandant bij de 5de compagnie van het 22e Depot Bataljon, hebben met een aantal oudgedienden van het II Depot Infanterie in het be gin van 1951 de Commissie Mei-herden king II Depot Infanterie opgericht ten einde onder andere te komen tot eer versteviging van de band, die de oud militairen van het II Depot Infanterie te zamen houdt en tot een grotere op komst bij de jaarlijkse herdenking de gevallenen. Dit jaar zal de jaarlijkse herdenking van de in de Mei-dagen van 1940 ge sneuvelden van dit Depot op 12 Mei des middags om 5 uur plaats vinden bij het monument bij de Haagse Schouw. Daarbij zal het woord worden gevoerd door de kolonel Sieperda en ds D. Veld kamp, die in de Meidagen van 1940 als Ned. Hervormd predikant te Valkenburg stond. „Valkenburgs Harmonie" zal plechtigheid muzikaal omlijsten. Kynologen zagen iilms In de bovenzaal van de Harmonie kwa men gisteravond de Leidse kynologen bijeen om te genieten van een filmvoor stelling. te geven door de heer Gebui: uit Rotterdam. De heer Gebuis zou vooral films draaien over Duitse doggen poedels. Ter afwisseling bracht hij ook enkele filmpjes uit de dertiger jaren, waaruit de aanwezigen konden zien, hoe het toen op tentoonstellingen toeging Een aantal tekenfilmpjes, die eveneens zeer geapprecieerd werden, voltooiden het programma. Na de pauze beantwoordde de heer Be- belaar uit Rotterdam, een groot expert op het gebied van poedels, vragen van Leidse poedelliefhebbers. Voeibaltournooi Raden van Arbeid Het voetbaltournooi van Raden van Arbeid, dat wegens het slechte weer op Paas-M'aandag niet kon doorgaan, zal thans op Koninginnedag worden gehouden. De wedstrijden worden gespeeld op de ter reinen in de Leidse Hout; zij beginnen 's morgens om 10 uur. Haagse rechtbank Zware .straf voor diefstal van kinderfietsje. Een koopman uit Leiden werd door de Haagse Rechtbank conform de eis tot acht maanden gevangenisstraf vei deeld wegens diefstal van een kinder fietsje. Verd. verklaarde dronken te zijn geweest. Hij mag terug naar de gevangenis 1 De wever P. S. uit Lisse, die een brom fiets verduisterde om in de gevangenis te komen, werd door de Haagse recht bank tot 8 maanden gevangenisstraf (m.a.) en twee maanden voorw. vei deeld. S. had' zoveel moeilijkheden ir leven, dat hij maar het liefst terug wilde naar de gevangenis, waar hij zich thuis' Fietser wilde groeten en werd overreden De 36-jarigp fietser W. K., wonende aan de Rijn- en Schiekade, werd gister middag in de Breestraat overreden door een auto, toen hij kennissen groette. Hij raakte een bakkerskar en verloor de macht over het stuur. Het slachtoffer zwenkte daardoor naar links en de be stuurder van de auto kon een aanrijdint niet meer voorkomen. Met ernstige won den aan hoofd, armen en benen werd de heer K. naar het Acad. ziekenhuis overgebracht. „Vooruit" vijftig jaar Naar wij vernemen, zal de coöperatie „Vooruit" in Mei vijftig jaar bestaan. Op Zaterdag 26 Mei wordt een feestavond in de Stadsgehoorzaal gehouden. Ook zal dan een aantal-Jubilarissen worden ge huldigd. Afd. Leiden van het Rode Kruis voer er wèl bij Wanneer men de namen hoort van Of ferman „Haute couture", Katja Robinski, ontwerpster van hoeden, atelier Mar tinshof, edelsmeedkunst, denkt men aan artistieke hoogtepunten op het gebied van de mode. niet aan voor de Nederlandse vrouw dagelijks aanvaardbare kleding. De organisatoren van de Show de la Hol lande, die gisteravond in de stadsgehoor zaal ten bate van de bloedtransfusiedienst van de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis de creaties van deze groep vertoon den, legden er de nadruk op, dat zij juist voor het Nederlandse type vrouw hebben gewerkt, dat zij zich aanpasten aan het Nederlandse klimaat en aan de leefwijze de Hollandse, aan haar figuur en aan Helaas moesten wij constateren, dat deze opzet niet in alle gevallen werd doorgevoerd, dat er soms wèl prachtige, maar voor Nederlandse vrouwen prac- tisch-nooit draagbare costuums werden vertoond, en dat er zelfs creaties bij ren, die gezocht aandeden en volkomen onpractisch. Draagbaar en elegant waren de mantel- costuums, waarbij de kleine baretjes Kqija Robinski. het uitstekend deden,-de accessoires met verfijnde smaak accen tueerden en een enkele sierspeld ee voel van prettige luxe suggereerde. Ook een aantal hoog-zomertoiletjes was naar onze smaak zeer geslaagd: eenvoudig, practisoh, prettig van kleur en niet gespecialiseerd op onwaarschijn lijk ranke tailles en meer van de Nederlandse vrouwen onbereikbare idealen. Jammer bijna, dat de manne quins die idealen wèl bereikt hadden; het effect van deze creaties zou bij een wat stevige Hollandse veel sprekender zijn geweest. In bont was er veel moois te bew deren. Louis Frangois Oet van Maison Van Essen te Leiden toonde zich een bontwerker van smaak in een reeks tels, die de nieuwe lijnen op gematigdè maar elegante wijze vertoonden. Alleen begrepen wij niet, waarom op een show in April zovéél bont vertoond moest den!! Of rekent men het Nederlandse klimaat zóveel slechts aan? Aan de bad pakken. die gedemonstreerd werden met alle toebehoren als parasols, strandtas- sen etc. zou met het anders óók niet gezegd hebben! De samenstelling van de show w{ ders dan gewoonlijk. Zo werden ook kapsels getoond: zeer korte, gol vende, geïnspireerd o.a. op vogelveren. Toegegeven zij, dat zij charmant waren. De strijd om de haardracht vooral te Pa rijs gevoerd, liet echter ook hier zijn in vloed gelden: onder de mannequins :n er ook met chignons in de nek j waren niet minder elegant. Aan de show werd voorts meegewerkt door leerlingen van Corrie de Wekker. O.a. traden als pianisten op Jopie Stok- kermans en Nico Laterveer, Haar ballet groep verzorgde de entre-acte. De heer Tom Westen zorgde achter de microfoon voor commentaar. De grote zaal beneden was goed bezet; K. en O. besloot het toneelseizoen Er was een tijd in Bartley Murnaghams leven, dat hij sliep of Shakespeare citeer de, maar toen hij dan ook uitgeslapen wasspotte hij met alle regels, door nuchtere zakelijkheid geschreven; en met een sprankelende fantasie verbaasde hij iedereen behalve zichzelf. Zijn hele bezit bestaat uit twee lege broekzakken, een krantenbericht over een erfenis schenkt hem zo'n lumineus idee, dat geld en goederen zijn huis ingedragen worden en men smeekt hem nog om het aan te nemen. Zelfs wanneer blijkt, dat de fenis zijn neus voorbij gaat en de zaak dus mis behoort te gaan, weet hij nog de touwtjes in handen te houden, zodat ze kregen wat ze wilden. Dit stuk, dat gisteravond als laatste in de K. en O.-serie „Populair Toneel", door het Amsterdams Toneelgezelschap, onder regie van Louis Saalborn, gegeven werd, werd geschreven door Louis d'Alton en heeft over het geheel een vlotte dialoog. Het eerste gedeelte loopt een beetje stroef, doordat het woord de handeling verdringt, wat niet geheel ondervangen werd door de mensen van de ene zit plaats op de andere te laten springen. Het zit vol grappig-raalle situaties, die eigenlijk onbestaanbaar zijn, maar waar- In de schrijver toch zijn rake opmerkin gen kan maken ten opzichte van bepaal de menselijke karaktereigenschappen. Het succes van het stuk is voor een «root deel te danken aan Louis Saalborn. «ie Bartley zo'n graad van waarschijn lijkheid meegaf, dat men nog in dê mó gelijkheid van zijn bestaan zou gaan geloven. In Marie Hamel, als zijn vrouw, had hij een goede tegenspeelster. Paul Huf, was een uitstekende Shylock-achtige kruidenier. Van de anderen willen we nog Gerard Hevstee noemen; na een vrij zwak begin, ging het beter en kregen we een goede Peter te zien, de zoon van Bartley, die geestelijk gesproken, zijn vader al maar in de weg loopt, geen fantasie heeft, daardoor dingen doet die de grootste moeilijkheden zouden kun nen veroorzaken en daarom maar op een kostschool opgeborgen wordt. We kunnen K. en O. feliciteren met dit gelukkige besluit van het toneel seizoen. Bn. Geslaagd voor E.H.B.O.- diploma Voor het E.H.B.O.-diploma slaagden de dames A. Borgman, C. Coenraads Neder- J. Delmer. J. de Jong, J. de Laaf, H. Mariens, P. Rijsbergen en H. Zaalberg. Voorts de heren J. Bavclaar, N. Blan- sjaar, A. van Delft, G. Dorreboom, C Egmond, H. Groen, W. Koppers, P. Kwestro. H. de Lange, J. Philippo, J. Sommeling, H. Steenbergen, H. Stiphout Toren. I. Verhoeven en W. Was senaar. Examinator was dokter H. J Postel en docent dokter J. G. Bazuin. de balcons waren bijna leeg. Toch bracht de collecte in de pauze nog 161 op voor het Rode Kruis. Dokter Keyzer dankte de aanwezigen voor déze royale steun deed een beroep op hen zich op te geven als donor voor de bloedtransfusiedienst. Binnenkort zou Leiden niet meer kun nen voldoen aan alle aanvragen voor bloedtransfusie! En dat mag toch niet ge beuren! Na afloop van de show werden de win naars van de raadwedstrijd („Hoe hoog was de waarde van het vóór de pauze vertoonde?") gelukkig gemaakt met aantal welwillend ter beschikking gestel de prijzen. Ontspanningsavond in het Minnehuis Dezer dagen werd in het tehuis Voo ouden van dagen van de Herv Diaconie weer een ontspanningsavond gehouden De toneelvereniging „Tot ons plezier" (T.O.P.) had zich bereid verklaard de avond belangeloos te oiyaniseren. stukken „Eduard wordt mens" en „Storm in een- glas water- werden" vlot gespeeld Het applaus bewees.-dar het geboöene zeer in de smaak viel. De avond wer: gehouden in de kerkzaal, die geheel be zet was. De heer Joh. Sierat, voorzittei van het college van regenten, danikte hel gezelschap hartelijk. Contactdvond in „Jeruël" De knapen- en jongeliedenvereniging „De Here helpt" een onderafdeling van de stads-evangelisatie „Jeruel" hield gisteravond in haar zaal aan de Groenesteeg een contact-avond. Deze stond onder leiding "van de voorzitter, de heer Jac. Schouten, die in zijn openings woord het doel van de vereniging schet ste. Een groepje jongeren o.l.v. de heer M. nn den Berg Jr bracht heel aardig wat zang en muziek, terwijl ook werd gede clameerd en enkele schetsjes werden op gevoerd. Tenslotte hield de voorzitter een toespraak: „Voorwaarts Christen strij- Jubileum van de heer J. Pommer Ofschoon de „Vooruit" straks op ee feestavond een aantal jubilarissen ineens hoopt te huldigen, werd gisteren toch enige aandacht geschonken aan het zil veren jubileum van de broodbezorger, de heer J. Pommer. In de cantine van het bedrijf werd de heer Pommer door de voorzitter van d« personeelsvereniging, de heer J. Arnol- dus, hartelijk toegesproken. Verder had nog een huldiging te zijnen huize plaats. Hier sprak de bedrijfsleider, de heer J. Riezekamp, waarderende woorden. Na mens het bestuur werd een grote taart aangeboden en mevrouw Pommer kreeg bloemen. Des avonds kwam de buurtvereniging „Haagwegkwartier" naar voren; de jubi laris is er bestuurslid van. De voorzitter, de heer C. F. Lardee, bood hem een mooi geschenk aan. De heer Pommer zal deze dag niet spoedig vergeten. Volleybal-damesteam V.U. promoveerde Gisteravond werd in Den Haag de be slissingswedstrijd naar de tweede klas van de Ned. Volleybal-bond gespeeld tussen het damesteam van de Leidse Universiteit en „Advendo". Het Leidse team wist deze wedstrijd met 31 te winnen en kwam daardoor in de tweede klas dames. Het mag een mooie presta tie worden genoemd: dit jaar kwam de Leidse Universiteit voor het eerst met het damesteam uit! Weer Avondstilte Woensdagavond om half 8 wordt Hooglandse kerk de bekende Avondstilte hervat. Zoals bekend, duren deze bijeen komsten ruim een half uur. Geen belangstelling voor het lied De werkgroep „Kerklied" van de Her vormde Gemeente is opgeheven. Enige maanden geleden begon deze groep der het motto „Een levende Kerk is zingende Kerk" haar mooie werk. Maar er bleek voor de zangavonden in de Marekerk geen belangstelling te be staan(Een dode Kerk dus?) Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Alida M„ d. van R. van Kommer en L. A. J. Slegtenhprst; Jan netje W. J. C„ d. van J. v. d. Meij en J. C. Klein; Philippus J. J., z. van A. M. de Groot en C. M. Levarht; Jacobus H. A., z. van H. A. Wetting en C. H. van Wel; Lena, d. van H. Ouwehand en M. v. d. Luijt; Lambertus, z. van A. Brou wer en J. M. Kooien; Joanna C. T. M., d. van J. E. Koek en A. M. Bakker; Bar- tholomeus P., z. van J. A. Kriek en T. v. d. Voort; Johannes A., z. van L. Turk en A. v. d. Bos; Catharina A. Gd. A. C. Klinkenberg en J. M. van Kampen. ONDERTROUWD: W. J. de Graaf A. H. v. d. Ploeg; A. van Oosten en Azier; A. M. A. v. d. Bergh en H. G. C. M. van Leeuwen; J. P. W. van Wieringen en W. Wetsclaar; F. Redel en A. M. de Jong; W. van Zijp en A. Camphorst; H. Poel en C. W. de Roode; E. J. Mugge J. S. Bekooy; J. M. Gauke en J. P. de Rooij; J. Sneijders en M. J. G. de Beer P. Visser en M. C. v. d. Berg; N. v. d Dop en E. v. d. Vliet: J. van Meerkerk Cittert; D. Costet1 en E. C. A. Rozier; F/ de Jong en P. H. Devflee; A. J. de Graaf en F. J. Giesk'ë; C. H. H. •an Norden en M. S. van Domselaar; J. d. Linden en M. M. Filippo; J. B. Olij n M. Slingerland; J. Mader en M. C. H. Koreman. GETROUWD: A. M. J. Gehrels en A. JJ. de Stoppelaar. OVERLEDEN: G. van Zanten, wedn.. 85 j.l M. Bonardt. man, 47 j. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Dodelijke aanrijding Gistermorgen omstreeks 10 uur werd hét driejarig zoontje van de fam. Odijk, wonende Steekterweg, toen het plotse ling de rijksweg overstak, door een auto gegrepen. Het knaapje werd een eindje meegesleurd en bleef toen bewusteloos liggen. Dokter Schreuder uit Zwammer- dam, die juist voorbijkwam, constateerde een zware hersenschudding en een been breuk. Hij achtte de toestand zó ernstig; dat vervoer naar elders niet mogelijk was. 's Middags is het kind in de ouder lijke woning overleden. Aanbesteding. De directeur van Gemeentewerken heeft aanbesteed de volledige riolering van de Randwijkstraat en de gedeelte lijke vernieuwing van de rioleringen ir de Grijpesteinstraat en de De Ruijter- straat. Er waren 22 inschrijvers. Hoogste fa J. van Sliedrecht te Waddinxveen ƒ32.100; laagste fa S. Tromp te Alphen voor 23.900. Opnieuw verhoging gasprjjs. Aangezien de financiële toestand het gasbedrijf het nodig maakt, stellen B. en W. de raad voor, gebruik te maken van de mogelijkheid tot verhoging de gastarieven met één cent per m3, met ingang van de perioden van opneming van 1 Mei a.s. af. De gewone verbrui- kersprijs zal hierdoor 18 cent per m3 (Advertentie) "(Jej Sh frrt. (fyuaÈty $T4TE ^XPUgSS 20 fo, ri. 1- Op 6 Mei zal het Vljftilg Jaar geleden zijn ut aan de Leidse Universiteit promoveerdi it doctor in de rechtswetenschap de heei G. J. Sybrandy, geboren te Ulrurn- en thani :nde t K. Norel vrijgesproken Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermorgen het vonnis vrijspraak dat de Amsterdamse rechtbank had uit gesproken tegen de 50-jarige auteur K. Norel uit Nieuwer Amstel, bevestigd. De auteur was ervan beschuldigd in zijn boek „De tyrannie verdrijven" de Joodse Nederlanders te hebben beledigd. Wij menen, dat de na-oorlogse voor onze gemeente dan reeds 6 cent per m3 zal bedragen. De nieuwe Chr. Technische school. Door de bouwstop is er nieuwe st; natie ontstaan in de plannen tot bouw Chr. Technische school. Wij dat de bouw bovenaan op het urgentieprogramma staat, waardoor de verwachting gerechtigd is, dat de besteding over enkele maanden kan plaats hebben. Verpachtingen, die nfet doorgaan. Het gemeentebestuur riep onlangs ge gadigden op voor het pachten van stands bij „Avifauna". Het was reeds zó dat de stands toegewezen waren, hoewel nog gebouwd moesten w.orden. Dat dit nog niet gebeurd was, is gelukkig gebleken, want van verpachtingen door de gemeente zal niets -komen. De ge meenteraad moet over. deze zaak vorige week' in besloten zitting hebben verga derd. De motivering voor deze verande ring van standpunt is, dat men alle ruimte benutten wil voor parkeergelegen heid. Intussen schijnt het vast te staan, dat de directie van „Avifauna" op haar eigen terreinen .de. verkoop "van voor de consumptie geschikte artikelen ter hand zal nemen. Jaarvergadering boerenleenbank De CoÖp. boerenleenbank hield gister avond in „Toor" de jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de kassier, de heer Liefhebber, bleek, dat de credietver- lening aan landbouw- en kleine midden- standsbedrijven toenam. Een sterk be roep werd gedaan tot stichting, uitbrei ding, rationalisering en modernisering de bedrijven. Bij de gezamenlijke banken bedroeg het ingelegde kapitaal 1045 millioen. De gezamenlijke reserve bedroeg 50 millioen.De plaatselijke bank maakte een winst van 7352,79. Er zijn thans 416 leden (vorig jaar 402). De omzet bedroeg 21.741.650,07. Er werd ior 179.200 aan nieuwe voorschotten hypotheken verleend en voor 91.400 euwe rekening-courant-credieten. Herkozen werden de heren H. C. E. Kroft en J. P. Kortmann, resp. als be stuurslid en lid van de raad van toezicht; Met Bowientje naar de Tulpen-rallye En omdat Bowientje altijd een grote, hongerige belangstelling heeft gehad alle sóórten voertuigen, maa hoar huwelijk helaas zelfs de vreugde niet mocht smaken een eigen kinderwa- e besturen, stelde ze gisteren voo 1 Noordwijk te gaan, om getuige U 'an de laatste tien van de vier mil joen meters, die tezamen de derde Tul pen-rallye vormen: is alweer een zonnige dag, maai toen we over de Astrtd-boulevard naai Huis ter Duin liepen, met de zon rechts doch de zee links, dacht ik aan jas die thuis hing als dief-achter-de-tralies aan z'n verloren vrijheid. „Dat is de finish", zei Bowientje, een groot spandoek wijzend, waarop deze held met koeien van letters vermeld stond. Achter de touwen stonden de toeschou- ers, als koeien op een veeiharkt. 1 dat Bowlentje van me wipte rap onder de afrastering doorprecies in de ar de ijverige meneer De Wolff, die tot taak had de perslieden van dienst zijn. „Hoho juffie", zei hij. „Dat gaat zo lar niet.' Waar is uw persband?" „Ik ben geen juffie", zei Bowientje nuffig, „en ik heb geen persband. Maar ik zou er wel dolgraag een hebben, want hij staat vast goed op m'n jurk": En liefd keek ze naar een verslaggever, die zo'n bruinig geval om z'n arm droeg. Ge weet, Bowientje heeft iets in haar ogen, dat bij machte is om zelfs de laat ste cent uit Lieftincks zak te peuteren. Een ogenblik later zaten we dan ook in de perskamer van Huls ter Duin, waar de ijverige meneer De Wolff ons aan ban den legde en onze zakken vol stopte met allerlei fleurige maar gewichtige papieren over de rallye. Na een kwartier zat de band rond Bowientjes arm naar genoe gen, nadat ze één der kristallen spiegels bijna versleten had. En toen togen we naar de finish. Er was binnen de touwen veel volk op de been. Er was een dikke, gezellige neer in plus-fours, die de microjoon diende, en het gepeupel Igngs het lijntje- van het nodige nieuws voorzag. Er. waren tolken, die met een mond vol prachtige volzinnen in een exotische taal te wach ten stonden op het ogenblik, dat zij hun woordenschat zouden kunnen spuien. Er waren officials met weer andere banden om de arm, die de horizon aftuurden naar de rallye-wagens. „O wat een schatje!" kreet Bowientje opeens. Er kwam een blauwgrijze Lancia naar de finish gereden, bestuurd door bronskleurige Italiaan. „Als ik ooit kinderwagen had nodig gehad", zuchtte Bowientje, „zou het zoiets geweest zijn". „Dat dingsigheidje kost anders 20 mille", zei ik schuchter, want dit leek me toch een overdreven prijs voor een kinderwagen: al was die dan ook fictief. De wagens kwamen nu achter elkaar binnendruppelen. En overal schoot Bo wientje mét de tolken naar voren om hel eerste woord van de vermoeide reizi gers op te vangen. Een kleine Fransman in z'n bestofte Renault werd brutaal door haar aange klampt. Ik zag hoe ze in haar gedachten rap haar Franse grammatica doorblader de, op zoek naar niet al te gekke zinnen. „Goeie reis gehad, monsieur?", zong Bowientje. „Oui madame", lachte de kleine Frans man vermoeid. „Alleen nogal veel last gehad van kinderen op de weg. Je zo voor hen uitkijken!" „Ouizei Bowientje en stevende plotseling enthousiast op een zachtgroene Ford-Vedette af, rallye-nummer 143. „Daar hebbie Jan Roelfs van „Trouw"!", gilde ze. „Dag Jan!". Volkomen fit naar 't scheen, stapte Jan, In zijn donkerbruin manchester pak, uil de auto. Jan moest maar direct vertel len, vond Bowientje. En Jan vertelde. Na de eerste dag al hadden ze reuze pech gehad. Ergens in Bretagne was de motor totaal in de poeier geraakt. De monteur had een hele nacht nodig gehad. „Ja, en zo waren we dus uitgevallen." „Wat hindert dat nou!", vond Bo wientje. ,Je hebt toch nog die hele prachtigs rit afgelegd! Je bent maar een boffer. Zo'n grote reis. Wij zijn gisteren naar Zoeterwou geweest. Oók 'n end. Maar tóch was ik liever met jou meegegaan Jan, die toch wel moe was, toog maar gauw naar de perskamer. En Bowientje spoedde zich naar een Jaguar, die ron kend als een super-fort de finish nader de. Nieuwsgierig keek Bowientje naar binnen. Op de achterbank lagen plaids, blikken biscuit, een schrijfmachine, hoofdkussen, een halfje wittebrood een paar schoenen. Tjonge, wat een huishouden!", vond Bowientje, die in de heilige overtuiging verkeert, dat je van een auto tijdens zo'n monsterrit een rijdende Hollandse huiskamer kunt maken. Nog pech gehad?", vroeg ze aan een magere Engelsman, die In hemdsmouwen lachend z'n contróleboekje liet aftekenen. ,.Yes", knauwde hij. Eerst de schok- breker gebroken, toen een kapotte accu en tijdens de route met de 1000 bochten een lege benzine-tank." „Knap, dat u het toch nog gehaald hebt", prees Bowientje. Hoog door de zomerse lucht gilden vier straaljagers. „Dag, burgemeester!" zwaaide Bo wientje jovihal naar de burgervader van Noordwijk. die een groene hoed schuin op 't hoofd als een trotse haan tussen z'n kippen liep. Er kwam een koude wind. opzetten en Bowientje stond te bibberen in haar voorjaarsjaponnetjeDe zee zag er op eens koud uit en een wolk onderschepte de zon. Jk zou graag nummer 225 zien bin nenkomen", zei Bowientje kleintjes, ter- ijverig in een van haar vele pa- keek. „Dat is een Morgan, met mevrouw Verhey van Wijk", voegde ze er deskundig aan toe. Een- kleine groene Volkswagen slipte als een verkleumde krekel over de finish. Een tentje met officials maakte aan stalten een luchtreis te maken en stond heftig klapperend aan z'n touwen te ruk ken. Een papier woei van het grind om hoog en fladderde tegen de muren van „Huis ter Duin" op. Een vertrapt bosje gele narcissen lag vergeten bij de finish. entje werd stil en kleumde een beetje tegen me aan. Maar. toen een ogenblik later die minia- .ur klimatologische depressie voorbij as, toen de wind weer plotseling was gaan liggen, de zon het wolkje had weg geduwd, het tentje tot zijn rust was weergekeerd en het vertrajjte bosje nar cissen zelfs weer iets fleurigs over zich had gekregen, toen ademde dat Bowien- me heel diep en zweefde ze met energie en haar tongetje in de aanslag naar een kittige Austin, die juist knarsend by de finish stopte. de financiële commissie werd benoemd de heer P. J. Boot. De voorzitter, de heer B. Lemkes, sprak woorden van dank tot het personeel en hield daarna een lezing over zijn reis naar Egypte, toegelicht met lichtbeelden. Deze reis diende dingsdoeleinden, speciaal in verband met de stichting van een Chr. school te Tema. Sportdag voor gemeente-personeel Om de teamgeest onder het gemeen te-personeel te bevorderen, worden op Maandag a.s. sportwedstrijden gehouden. Om 10 uur begint een puzzle-rit fietsers. Gestart wordt voor het huis; de rit duurt ongeveer 144 uui half drie worden op het Alphen-veld verschillende wedstrijden gehouden, zo als hindernislopen, touwtrekken, krui wagenrace voor paren enz. Om 4 uui wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het politie-elftal en een club, samengesteld uit de rest van het ge meente-personeel. Het godsdienstonderwijs op de scholen De gemeenteraad besloot twee jaar geleden geen medewerking te verlenen aan de beschikbaarstelling van bo< voor het vak godsdienst-onderwijs de R.K. school. Er was hier geen sprake van een drijven tegen een bepaalde groepering, maar in het algemeen de raad van mening; dat hier pri een taak voor de scholen zelf ligt. Het R.K. schoolbestuur ging in beroep bij Ged. Staten en dit college heeft beslist, dat de mening van de raad ten opzichte van dit onderwijs niet goed was. De ge-, vraagde medewerking moet dus ver leend worden. B. en W. stellen de raad oor, in dit besluit te berusten. De dodenherdenking Het programma voor de dodenherden king, die ook dit jaar op het plein vóór het raadhuis zal plaats hebben, is als volgt: formatie van de erewacht bij het gedenkteken door leden van de N.R. en de reserve-gemeentepolitie; zang van koren; herdenkingstoespraak van de burgemeester; herdenkingsformule door de voorzitter van het plaatselijk bestuur van de Stichting 1940—1945; weer zang; het Wilhelmus. Chr. Technische school Het was van de directeur der school, de heer Van der Bijl, een goede gedach te om dam- en schaakwedstrijden voor de leerlingen te organiseren. In sportieve wedstrijden, onder toezicht van de con cierge, zijn de favorieten te voorschijn gekomen. De voorzitter van het school bestuur, de heer J. B. Samsom, reikte gisteren aan twee jongens een herinne ringsmedaille uit. Zo werd A. Keizer kampioen schaken en W. Looye kam pioen dammen. Merkwaardig is, dat de kampioenen in dezelfde klas zitten en ook beiden pupillen van de Martha- Stichting zijn. Het ligt in de bedoeling, dergelijke wedstrijden elk jaar te orga niseren en deze, zo mogelijk spoedig, uit te breiden tot andere takken van sport, waarbij ook gedacht wordt aan buiten sporten, zoals voetbal. Scheepvaaitbeiichten ALGENIB 26 Azoren n Baltimore. Alkaid Madeira n Pt. Alegre. Amstelstad 26 Bo; bay. Ariadne 25 Napels n Genua. Arkeldj 26 Bremen. BAARN 26 Antw. n A'dam. Bali 26 Perim A'dam. Bantam 26 Aden n Hollandii kelstroom 26 A'dam. Boschfontein CERAM 26 Genua n Calcutta. Caltex land 26 Sldon. DEO DUCE 25 A'dam n Gdynia. ECHO 26 R'dam. Eemland 26 Hambur A'dam. Elmina 26 Antw. n A'dam. Etren 23 Bombay. E. en A. Scheer, 24 Swa n Genua. GORDIAS 25 Megara n Algiers. HECTOR 25 Lissabon n Haifa. LISSEKERK 26 Gibraltar n Basrah. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 26 Afl; Staatsfondsen vast. Ook vandaag heeft de markt ee kalm verloop gehad. Het aanbod ii Olie, dat nog dagelijks te constaten valt, schijnt langzamerhand op te droge Mede door de vraag naar Kon. Olie de buitenlandse beurzen, was ook h Damrak vandaag iets beter gedisponeei voor het hoofdfonds. Voor het eer: vele dagen steeg de notering weer bovi de 300. Op de staatsfondsenmarkt schijnt kentering gekomen te zijn. Voor de deri. dag in successie trokken de koersen ie aan, waarvan vooral invesleringscertii caten profiteerden. De overige gulden beleggingen waren goed prijshoudèn tot vrij vast. (Advertenti Wie NYLONS zegt zegt PRONONC Burgerlijke stand GEBOREN: Bertha, d. v. J. L. de Vii in |P en T. Geleijns; Alfred H. C„ 'ijsman en A. G. van Geelen; Annie, i W. la Grand en A. Metselaar; Mariann F. A., d. v. A. A. Donker en P. J. Aar! <*P rijk; Helena H. M., d. v. P. Th. C. MotJ^ J. J. Tetteroo; Nicolaas J. C., J. Th. Verwoerd en J. J. Blom; Cornelil5 Elswijk en T. A. van Kuvïp Jan, z. van W. Westmaas en M. Pol: sto Helena A., d. v. A. den Hoed Baerveldt; Francisca F., d. v. J. Haze e J. B. Steeenbergen; Harmanna, E. Zuurman en J. G. L. Vernhout; Arii z. v. H. van Klaveren en D. Lekx. OVERLEDEN: Arie den Brave, 75 j Simon van Leeuwen, 65 j.; Gerrit Lee, 79 j.; Petronella J. van Harten, 2 j, Petrus H. J. van Dijk, 7 weken. ONDERTROUWD: Jacob v. d. LindtJ® 49 j. en Helena M. Gentenaar, 39 Pieter C. Blom, 29 j. en Rika J. van Gci| pj 26 j.; Jacob Eikelenboom. 24 j. en Johaii na M. Huisman, 22 j.; Johan E. H. Pfautli 30 j. en Margaretha Spreij, 25 j.; Cör. nelis C. Voorham, 26 j. en Cornelia M van Egmond, 26 j.; Petrus J. Houdijk, j. en Helena P. Prins, 31 j. GEHUWD: Cornelis Vesseur, Elisabeth M. Cramer, 28 j.; Jan Blanken stein, 24 j„ en Grietje Karten, 27 j. BEIIRS VAN AMSTERDAM not medeged door de Ver. v. d Effectenhandel Am 5 bieden, laten. ged en b., t ged en L. x ex-div Am DONDERDAG 26 APRIL. OBLIGATIES VÜ. V.K_ Ncd dollar ...3% 107(it 106 Bronswerk 119V« 11814 Ned 1951 314 98?» 964» Bührmann 113 H3'.S Néderl. 1948 ...S'.i 93 Dikker» en Co 160 159 Beiegglngscer 3»4 924» 93X D R U 14744 1454 Nederl 1950 JV» 92}* 92i»i Electr Zuurfabr 200'/, 199 93^ Electr Dordt113 V.K Am Steel IT 'sier 90!, 90 ï'as Aircr. 112 .08'* Gen Motor C Neder! 1898—05 3 91,3» 91 Nederland 3791'4 91 Dollarlening '47 3 100V* 10044 Investering* C 92fi' 83 !4 Ned 1962—64 3 92!» 9214 N.W S 1 1000 2V, 75 j-J 75^ Ned Ind '37 A 88^ 89 umlbotK 1946 9144 91^ Fund Loan XJ3=4 113?4 Emball Houth 124' Gruyter PA... 139 Heemal 156 Heineken 1721 210 215 U. S Stee ,6,i> Batavia 1937 A 3 59!- Gelderland 1949 3 34 Rotterd 3e 37 3!4 9514 Z.-HolL 2e '38 3 91 ïs-Gr HB 3!4 914» 1 HB K S!4 90s* Hyp B 3 88!» Holl. Dra Holl Kunstzijde 150 150* Holl Melksuiker 219 218 Int. Gew Beton 144'* 146'.»* i 101!, Kon Ketjen Philips '48 3!i 97!', 97'/* Koudys Philips doUar 3V, 1134» 114 Stokvis 3!b 106!', 10644 157 Cére. 9314 - "A - lataafsche 3!ï 98!j lomp. W L. '38 )ell Spoor '37 3»,4 60 1-1 Spoor '37 3!4 361 iam Joana 4 2641 iem Cher. '18 3 21 imst Olymp.... 3 129V. Ned Bk Zuld-Afr 223v, 223 Ned Cred Bank 1004* 1004: Rott Bank 16814 168!: Twentsche Bk C 167 V» 166 Int Bel Unie 188 188 R. Beleg cons.. 303V» 203'.; N Am -Ned Hbk 74* N.W Pacific Hbk 17»'* 170/ Ver. Tr atl B B... 18 Albatros 155!,* 155',: Alg. Norit A 321 3241 Allan St Co 101 101 Textiel 158V, 157* Leid. Wolap 211 212 Lettergieterij 225 5 2285 Lev. Br 444 CP 95 !j 95 !J Lyempl 1364. 136Jj Lljm Delft C v A 147* 146',, Meelf N. B CvA 229 228 Chem f Naarden 165 VredesteiD Auto 133!, 135 Ned. Fitting fabr 80- 80* Nedap 107 107 Ned Gist- en Sp 264'/, 264!4 Ned M« Havenw 105' 105* Scheepsb 85 Noord Vezel' Nyma 259!, 257 Padang Portl cem 38* 38 Rott Droogdok.. 308'.j' 307: Rouppe v. d V 107 107' Vredetteln rubb 164/ 164. Rutten» Bier148/ H V 234 230 Mid Cont Petr 63 Shell C 614» Tidewater 364» Sedep Cult My 90 91 li Mlchleis Arnold 71M, 75 Modalac Cult My 38/ 12544 185 185 A'dam Ballast Bergh Papier Breda Mach fab De Schelde (NB Schokbeton Scholtens aard n Simplex Stokvis 800 St Spanjaard Thorn Dr250'.j* 249' Ver. Bilk ieS'.*» 164' Ver. Pharmac I02!i 103 Ver Touwfabr.... 130 VUsslngenKatoen 269 267 Werkapoor13944 1391 Wita texUel 1724* 172' Thor 140 Zwanenb Orgar 'aart ...ill* ni4s* 1 Haven 148 147'.'* Marshall Fields C 3244 Montg Ward 80 Sears Roebuck C 62!'« - 154'/, Wilson Co 14^* 14^* 145'j* 1444» Woolworth 5044 5044 14344 143',, Dell Spoorweg... 33 3344 Ned.-Ind Spoor 12!4 I24at Atch Topeds C 178 Illinois 683» 705 N Y. Centr. C....- 22',4 22'/,! Pennsylv. C 2344 234» S. Pac S. 72 74 Union Pac 11044 U044 Canada Pacific C 28', 231J Oranjeboom 171""» 12444 Gelder Zoner oogovi 15244 149!» ver B 1 ied Ford Autom 346 .abelfabriek 228' 'hilips Gem Bezlt 249!, •hlllps Gem B Pr 156'.» •'Ilton Feyenoord 165 niton 2e rubrfk 213 Petroleum Rubber Amst. Rubber Bandar RuLber Dell-Bat Rubber 105V» Serb. Sum Rubber 45!4 Scheepvaart HoU.-Amer Lfln 17544 Java-China Paketv. 132 Kon Ned St. N.B 1431 Kon Paketvaart125Ai Kon Rott Lloyo 153 Ned Sch Unle 157 Van Ommeren195 St. My Nederland 167!4 Suiker Hand. V A'dam 12914 Javasche Cultuur 5614 N.-I Suiker Unle 96!', Ver. Voral Cu) 2644 Tabak Delt-Batavia 120 Dell-MU Cert. 105* senembah-MU9744 *7544 «O Co 1721» 172)fc

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2