Ilicutwc jCciiwrtjc GTcuranl Roden zijn Seoel genaderd tot op minder dan 30 kilometer afstand Voor de vijfde maal vindt een trieste „exodus" plaats Prins Bernhard eindigde zijn reis door Zuid-Amerika Indonesië wil de gehele Unie opheffen WfstlJ Doodsklok over de Unie VRIJDAG 27 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER Chef-Red.; H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi is shriltoen m0O hert fa tegijeaspott" Twee en dertigste jaargang No 9210 Voor ouden van dagen en weduwen: verlichting van belasting ZIE MG. 7 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zullen Verbondenen benoorden de Han stand houden Wederom wordt Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, direct bedreigd: het is de vijfde maal. Chinese communistische troepen zijn de stad reeds tot binnen de 30 km genaderd. Waarnemers in Tokio zijn van oordeel, dat de Verbondenen geen ernstige pogingen zullen doen, om Seoel te verdedigen. Wederom vindt een „exodus" plaats van honderdduizenden Koreanen, die naar het Zuiden trekken. Zeven Chinese divisies vallen de Geallieerden ten Noorden van Seoel aan. Zij rukken langs twee cor ridors op, namelijk die van Moensan en die van Oeidjongboe. Op het Westelijk deel van het Centrale i hij er op vertrouwt, dat de Verbondenen front, zijn de Verbondenen terug geval-1 in staat zullen zijn het „voorjaarsoffen- len op posities, die 43 km Zuidelijkersief" der Chinese communisten ten Noor- liggen. Even ten Zuiden van de 38ste j den van de Han een halt toe te roepen, parallel, tussen Hwatsjon en Tsjoentsjon, De rivier de Han loopt door Seoel. Voorts verklaarde hij, dat hij de „bewegings oorlog", zoals die door zijn voorganger Ridgway was begonnen, voortzet. Het terugtrekken der Verbondenen is nog niet geëindigd en er is nog geen permanente verdedigingslinie ingenomen. Wij trekken ordelijk terug, aldus van Fleet, waarbij onze eenheden intact blij ven, en aan de vijand ontzettende ver liezen worden toegebracht. Te Chicago heeft McArthur, geestdrif tig toegejuicht, een rede gehouden. Hij moesten de Verbondenen de Djodjinbrug over de rivier de Poekhan opblazen, al vorens terug te trekken. Deze brug nog slechts enkele weken geleden met veel moeite door het technische personeel hersteld. De Chinezen vechten doodsverachting en een 30.000 doden of gewonden binnen enkele dagen, schijnt daarbij zelfs geen rol te spelen. Een zware concentratie tische troepen tegenover de linkerflank van de Geallieerde linie in het Westen, schijnt de grootste bedreiging te vormen voor het gehele achtste Amerikaanse le ger. En steeds weer stromen nese strijdkrachten naar het Zuid-Westen over de rivier de Imjin. Een andere, enorme communistische concentratie van troepen en voertuigen vindt plaats op de Westelijke oever van de rivier, in de buurt van Moensan, dat is dus circa 3( km ten Noorden van Seoel. Ten Westen van Kapjong, op de Noor delijke oever van de Poekhan (ten Wes ten van Tsjoentsjon), werden hevige ge vechten van man tegen man geleverd tussen de communistisch bataljon Verbondenen. Desondanks heeft de opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, ge- neraal-majoor van Fleet na zijn bezoek aan het Koreaanse front verklaard, dat Route bloemencorso in Bollenstreek Het grote bloemencorso in de Bollen streek vertrekt morgen om 12.45 uu; Hillegom naar de grens tussen Hillegom en Bennebroek. Tussen 14 uur en 14.30 uur trekt men door Hillegom, tussen 14.30 en 15 uur door Lisse. Bij café De Uiver te Sassenheim wordt om 15.35 keerd, waarna men langs dezelfde route naar Hillegom terugkeert, waar de stoet om 17.30 wordt ontbonden. Ware kleurenpracht in bollenland De zon, die deze week zo prachtig heeft geschenen, heeft de vroege hya cinten doen uitkomen, terwijl de late al fraai kleuren. De koude nachten zor gen er voor dat de narcissen lang blij ven staan. In de bollenstreek is er nu een ware kleurenpracht: van narcissen, hyacinthen en vooral in het Zuidelijk deel reeds vroege tulpen. Er zijn vol doende hyacinten voor het grote bloe dat morgen gehouden wordt- Ministers Drees en Staf voor de radio De minister-president, dr W. Drees, zal Maandag, Koninginnedag, om kwart over acht 's avonds over beide Hilversumse zenders een toespraak houden. Minister Staf spreekt Woensdagavond voor de N.C.R.V. in een programma dat gewijd is aan het Protestants Interker kelijk Thuisfront. Alle lichten mogen op de feestdagen branden Op 30 April en op 5 Mei zullen licht relame en étalageverlichting onbeperkt zijn toegestaan. Steeds meer vogels in Avifauna In September of October, vertrekken J- Noordzij en J. J. van den Brink van Avifauna te Alphen aan den Rijn voor een trip van vijf maanden naar Zuid- Amerika, Australië, Nieuw-Guinea. Fhi- lippijnen, Tasmania, Indonesië, Brits- Indië, Zuid-Afrika en Oost-Afrika om daar collecties vogels voor Avifauna aan te kopen. In dat vogelpark zijn de pinguins thans aan het broeden. Dat is een zeld zaamheid in deze tijd van het jaar. Nieuwe vliegtuigen (16) voor de K.L.M. In de vorige herfst bestelde de KLM. vijf Douglas DC-6B's en vijf Lockheed Super Constellations ter vervanging van vliegtuigen van ouder type. De K.L.M. heeft deze bestelling uit gebreid met 2 DC-6B's, die in 1952 en met 4 Super Constellations, die in 1953 worden geleverd. Perzië gaat zeil de olie verkopen De „olie-commissie" van de Perzische Kamer heeft een resolutie goedgekeurd, waarin besloten wordt de nationalisatie der Perzische olie onmiddellijk in prac- tijk te brengen. Kamer en Senaat moeten er hun goedkeuring aan geven. Zodra een Perzische nationale oliemaatschappij is gesticht, kunnen alle voormalige klanten der „Anglo-Iranian Company" dezelfde hoeveelheid olie kopen als in de periode van Januari 1948 tot Maart 1951. Zulks tegen internationale prijzen. Deze zullen voorrang hebben boven alle andere ko pers, mits de condities dezelfde zijn. zeide: „Sinds het rode China in Korea heeft ingegrepen, is een politiek lucht ledig ontstaan, waarvan nimmer tevoren by enige oorlog in de historie sprake is geweest. De politici hebben geen oplos sing aan de hand gedaan voor de gescha pen nieuwe problemen. Het fundamen tele vraagstuk biyft, wat is de politiek ten aanzien van Korea? Amerika moet terstond een „realistische" politiek gaan voeren, de vrede op korte termyn her stellen door het verslaan van de vyand, waardoor talloze Amerikaanse levens voor vernietiging zullen worden be waard". De laatste woorden van McAr thur werden met een donderend applaus beloond, aldus Reuter. Uit Tokio wordt gemeld, dat generaal- majoor Willoughby, adjunct stafchef McArthur, eveneens zijn ontslag heeft ingediend, na een diensttijd van 40 jaar in het Amerikaanse leger. Hij is van plan McArthur, die zoals bekend in de V; Staten verblijft, zijn diensten aan bieden. Belgische commandant zwaar gewond Volgens berichten van het Westelijk front op Korea, heeft de commandant van het Belgische bataljon, overste Albert Grahay, bij de hevige gevechten Woensdag, zware verwondingen opge- Ja, 't was gisteren feest op de Zuidhollandse eilanden, toen H.M. de Koningin de werken ter afdamming van de Brielse Maas bezocht en in verband daar mee een tocht maakte door de gemeenten Spijkenisse, Oostvoorne en Rozen burg. De Koningin wandelde in Oostvoorne van het Raadhuis naar het Dorpshuis tussen een haag van schoolkinderen, die, met vlaggetjes en oranje- ballonnetjes gewapend, de Vorstin hartelijk begroetten. Na teleloongesprek met de Koningin President Perón deed voor het eerst een gast op het vliegveld uitgeleide De Prins werd op het vliegveld van de Argentijnse hoofdstad uitgeleide gedaan door de president en mevrouw Perón- Ook de Argentijnse ministers waren daarbij aanwezig. Het is nog nimmer in de geschiedenis van Argentinië voorgekomen dat de pre sident zelf een gast op het vliegveld uit geleide deed. Als afscheidsgeschenk overhandigde Perón de 'Prins, enkele minuten voor het vertrek van de DC 6 „Prins Bernhard", een afschrift van het regeringsbesluit, waarbij de Argentijnse Banco Central wordt gemachtigd een crediet te openen ten behoeve .van Werk spoor, waaruit de leveringen van spoor wegmateriaal aan Argentinië zullen wor den betaald. Hiermee is deze belangrijke order een feit geworden. Zes uren tevo ren was in het hotel Alvaer aan de Prins een fotocopie van het gewijzigde contract met Werkspoor ovehandigd. Prins Bernhard trok Woensdagavond zijn jas uit en woonde in zijn overhemd een vergadering bij, die door president Perón werd toegesproken, meldt Asss. Press uit Buenos Aires. Dat was niet vanwege de hitte. De aan hangers van de Argentijnse president worden descamisados genoemd, hetgeen letterlijk hemdlozen betekent. Als een symbool van de eenheid van de partij vergaderen zij zonder colberts. Toen Perón zijn tuniek uitdeed om de ver gadering toe te spreken, deed de Prins dit ook. Zoals men weet hoopt de Prins mor gen om vijf over half een op Schiphol aan te komen. Prins belde de Koningin in Rozenburg op H.M. de Koningin is gistermiddag tij dens haar verblijf op het gemeentehuis van Rozenburg opgebeld door Prins Bernhard. De Prins sprak van Buenos Aires uit, twee uur voordat hij naar Ne derland vertrok. Kukeleku-wedstrijden In het mijnwerkersplaatsje Stein bij Sittard is een vereniging op gericht die het prijskraaien voor krielhaantjes beoefent. Eens per week zijn er wedstrijden. Iedereen die in het bezit is van een krielhaan on geacht welk ras kan deelnemen. De naam van de vereniging zegt ge noeg: „Morgengroet". Het winnende haantje van de laatste wedstrijd kraaide in 20 minuten liefst 99 keer. Naar aanleiding van het bericht dat het totstandkomen van het radio-tele foongesprek van de Prins uit Argentinië met de Koningin op 20 April aan een vertraging van twee uur onderhevig zou zijn geweest, deelt de P-T-T. mede, dat het gesprek kon beginnen zeven minuten nadat de aanvraag uit Buenos Aires was binnengekomen. Weer 1000 emigranten naar Canada op weg Gistermiddag zijn ongeveer 1000 emi granten met het gecharterde Italiaanse s.s. Castel Bianco uit Rotterdam naar Ca nada vertrokken. Zij zullen in Quebec ontschepen. Ook Rozenburg tooide zich voor Koningin (Van een onzer verslaggevers) Ook in Rozenburg heeft de Koningin gisteren na Spijkenisse en Oostvoorne te hebben bezocht een sluis in werking gesteld die er is aangebracht in verband met de afdamming van de Brielsche Maas. De Landsvrouwe onderhield zich vrien delijk met de vroegere sluiswachter J. W. de Ronde, die nu al 96 jaar is. In het dorp werden H.M. twee poppen in klederdracht voor de Prinsesjes aan geboden en in het gemeentehuis sprak burgemeester jhr L. G. Just de la Paisiè- res welkomstwoorden. Terwijl de Konin gin de thee gebruikte, liet zij zich uit voerig voorlichten omtrent het streek plan Brielsche Maas. Het was al later dan kwart voor vijf toen de Koningin naar buiten trad om een allegorische optocht aan zich te zien voor bijtrekken. Het ganse bedrijf van land bouw en veeteelt liet zich zien van z'n beste kant. Twee allerliefste peuterboe rinnetjes boden de Koningin vier kleine mandjes aardbeien aan en zowel de lan delijke ruiterij als de plattelandsvrouwen, de laatsten gekleed in witte blouse er feestrok, brachten hun groeten. Met de veerboot vertrok de Koningin naar Maassluis, waar de auto gereed stond. Doodsoorzaak van oudjes inderdaad kolendamp Dreef Oostenwind giftig gas naar binnen De dood van de zes oudjes in het St Jozefgesticht te Leeuwen-Boven is inder daad, zoals de politie had gedacht, te wijten aan kolendamp. De bloedproeven van dr 'Hulst hebben dit uitgewezen. De kolendamp was afkomstig van trale verwarming, die nog niet geheel was voltooid, doch reeds enige tijd werd gebruikt. Dat er niet eerder moeilijk heden zijn gerezen, verklaart men uil het feit. dat de wind tijdens de afgelo pen periode van slecht weer bijna steeds uit het Westen hééft gewaaid. De laat ste dagen kwam de wind echter uit het Oosten en wellicht is hierdoor het gif tige gas in het slaapvertrek binnenge drongen. Vader op weg naar vroed vrouw overleden De komende geboorte van het elfde kind in het gezien van G. J. Perik te Bornebroek (Ov.) maakte het gewenst dat met spoed een vroedvrouw werd ge waarschuwd. De 48-jarige vader ging per fiets op weg, doch spande zich daarbij zo in, dat hij onderweg door een hart aanval werd getroffen en dood neerviel. Weer een record In één week 1 Vi Ion voor Haak-ln Het Nederlandse volk heeft deze week weer een record verbeterd: voor de Haak- In-aotie is deze week meer dan f 150.000 bijeengebracht, zo werd' gisteravond de NCR V-microfoon bekendgemaakt. Er waren Ook gisteravond weer prachtige giften. Een eerste gift van directie personeel van de KLM, groot f 10.000, een tweede gift van het spoorwegper soneel: ruim f 12.000. Ook de personeels vereniging van het ministerie van Finan ciën ontbrak niet en daaronder bevond zich een gift van minister Lieftinck. Ver der kwamen er vele giften binnen uit kringen van de luchtvaart, waaraan de steravond ditmaal was gewijd. Het totaalbedrag was gisteravond ruim f 850.000. Wilde politie wedstrijd op Zondag houden Het Rotterdamse gemeenteraadslid J. Wilschut (AR) heeft burgemeester Oud gevraagd of het juist is, dat de politie de KNVB heeft verzocht de voetbal wedstrijd NederlandNoorwegen in het Feyenoord-stadion te verplaatsen van Woensdagavond 6 Juni naar Zaterdag of Zondag. Het is volgens de heer Wilschut sterk af te keuren, wanneer de politie aan een wedstrijd op Zondag de voor keur zou hebben gegeven boven een ont moeting op Woensdag. De chaos te Priok Als op 5 Mei a.s. de chaos in Priok niet opgeruimd is, zal de Indonesische rege ring de goederen door soldaten laten wegbrengen. Enige honderden spoor- werden gereed gemaakt. Maandag viert Nederland voor de derde maal onder Koningin Juliana Koninginnedag. Onze Landsvrouwe gedenkt dan Haar 42e verjaardag Nieuwe regering in Djakarta - Jamin (crypto-communist) krijgt een sleutelpositie bij Justitie Na eert regeringscrisis van 37 dagen bezit Indonesië een onder leiding var dr Soekimdn staand coalitiekabinet, dat als een van zijn voornaamste doel einden in zijn vaandel heeft geschreven: „Het veranderen van de op het Unie-statuut gebaseerde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië tot op een normaal internationaal verdrag gebaseerde verhoudingen, het nietig verklaren van die overeenkomsten, die duidelijk nadelig zijn voor land en volk; het zo spoedig mogelijk invoegen van Nieuw Guinea in Indonesië." Uit het zes punten omvattende pro gram van 20 man tellende kabinet blijkt eveneens, dat de buitenlandse poltiek dezelfde zal blijven. Men wenst na melijk een „op de vrede gerichte onaf hankelijke, actieve, buitenlandse poli tiek." binnenlandse politiek is gericht op verzekering van rust en orde. Voorts zullen de vorbereidingen voor de alge- i verkiezingen voor de constituante op korte termijn worden voltookid. Soekiman, die in het parlement u schnijlijk een redelijke meerderheid zal krijgen doordat hij vijf leden van de P.N.I. in zijn kabinet heeft opgenomen, n van de meest vooraanstaande Indonesische politici. Voorheen was hij fractieleider van de Masjoemi. Vice- DAT Philips' televisie na voetbal en athletiek ook andere takken van sport onder schot gaat némen, n 1. Dinsdag a.s- een bokswedstrijd en op Hemelvaarts dag lange-baan-motorraces. DAT de nieuwe Rijndam van de H.A L-, die haar maiden-voyage drie weken zal vervroegen, op 9 Juni gereed zal zijn voor de technische proefvaart. DAT de maatsch. werkster van het universiteitshospitaal te Oxford, Mrs Brention, een aohtdaagse reis door ons land maakt i-v.m. plannen voor kaderuit wisseling der Ver. Naties. DAT luchtmaarschalk Saunders, de de hoogste stafofficier voor de luchtmacht bij Eisenhowers hoofdkwartier, gisteren op Valkenburg arriveerde en doorreisde naar Den Haag voor het voeren van be sprekingen. DAT in R'dam 2Vz j. is geëist tegen de 61-j. loswerkman J. J. W. S. aldaar, die in Dec. j.l. zijn 70-j. buurvrouw G. Swarte in de Jonker Fransstraat met een stoffer op het hoofd sloeg en haar van f24 beroofde. DAT gisteren het 4000ste schip van 't jaar in R'dam aankwam (vorig jaar op 7 Mei) DAT de elfde nat- beiaardwedstrijd op II Juli op de stadhuisbeiaard te R'dam wordt gehouden. DAT in R'dam tegen de 54-j. beton werker A. R. aldaar, die zijn beide doch ters met zware mishandeling zou hebben bedreigd. 1 j. en 9 mnd werd geëist. DAT in A'dam een internat, congres van de lederhandel aan de gang is en er een internat, bureau in Nederland zal worden gevestigd. DAT de gunning van een tweede rij baan van de autosnelweg Dordrecht Zevenbergschehoek voorlopig niet door gaat i.v.m. de bezuiniging. DAT prof. dr ir H. Gelissen uit Maastricht ons land zal vertegenwoor digen op een op 7 Mei in Brussel te hou den bespreking ter oprichting van een Europ. organisatie voor de electro- warmte en electro-chemie. DAT de eieren in Barneveld deze week bij een aanvoer van 1,8 min f 10,75 tot f 11,50 de honderd deden. DAT de bouw van de Remingtonfa- briek in Den Bosch voor ruim 7^ ton is gegund aan de fa Gebr. L. v. d. Plas te Rosmalen. DAT ir J. P. van Bruggen, hoofddir. openb. werken te R'dam en prof. ir P- Ph. Jansen te Delft benoemd zijn tot Ned- lid van de permanente internat comm. voor scheepvaartcongressen. DAT de 77-j. dr A- F. Philips gister avond op het televisiescherm kennis nam van een gelukwenstelegram van de bui- tenl. persver., die bij de jubilerende fa briek op bezoek was. DAT de dader van de roofoverval op de dir. van een melkfabriek te Huy- bergen, de 23-j. losarbeider J. P. B. uit Steenbergen, in Breda is veroordeeld tot 2 j. en 3 mnd. (eis 3 j. en 5 mnd.). DAT burg. mr Ch. Hustinx van Nij megen met lof slaagde voor het ver- keersexamen in zijn gemeente, waaraan ook 1100 schoolkinderen deelnamen. DAT het bestuur van de Godshuizen te Middelburg het ziekenhuis voor pl. m. f 3 millioen wil uitbreiden van 75 tot 185 bedden en B. en W. de raad voor stellen medewerking te verlenen. DAT op 26 Mei de gerestaureerde mi litaire erehof op Crooswijk te R'dam of ficieel zal worden geopend. DAT het dep. Zeeland van de Mij voor Nijverheid en Handel prof. ir P. Ph. Jansen te Delft heeft verzocht bij wijze van studieopdracht door Delfstse stu denten een project te laten uitwerken- voor een vaste oeververbinding met Zeeuws-Vlaanderen. DAT men mi.v. 1 Mei weer waarde- verzendingen naar IJsland kan sturen (maximaal f2500), alsook luchtpostpak ketten naar Porto Rico (hoogstens 10 kg). DAT in India m.i.v: 1 Mei de invoer is verboden van postzendingen met goud. zilver, gouden en zilveren voorwerpen, diamanten e-a- edelgesteenten, welke be stemd zijn voor India of moeten worden doorgezonden naar Frans of Portugees Indië. DAT de A'damse Ledikantenfabriek v/h H. van Tellingen op 1 Juni het 60-j. bestaan zal vieren. DAT in A'dam op 30 en 31 Mei een congres wordt gehouden van de internat, ver- van het Rijnschepenregister. DAT de kameraden van Allach (Da chau) Maandag as. in Die Port van Cleve te A'dam de dag hunner bevrij ding (30 April 1945) zullen herdenken. DAT Dinsdag bij de overwec in de voormalige Hessenweg te Barneveld hal ve overwegbomen met wisselende rode lichten in dienst worden gesteld. DAT ook de K.L.M. haar medewer king aan „Wie wint de pot" op 5 Mei te Nijmegen verleent en Carel Briels een draadloos gesprek zal voeren met de ge zagvoerder (Van Rilsen) van een boven het stadion cirkelend vliegtuig. DAT de 26-j. wielrenner A. van D., de 29-j. fabrieksarbeider C. P. J. en de 28-j. fabrieksarbeider J. van A„ allen uit R'dam, wegens diefstal van gouden hor loges veroordeeld werden tot resp. 3, 1% en 1 jaar gevangenisstraf. premier is Soewridjo. Deze vroegere burgemeester van Djakarta, lid P.N.I., werd reeds van de aanvang af van de kabinetscrisis voor deze functie genoemd. Inmiddels is de geziene Moh. Roem, Natsirs minister van Buitenlandse Zaken niet herbenoemd en sultan Ha- mengkoe Boewon, de Indnesische „sterke man", wiens functie van coördinator van de binnenlandse veiligheid is afgeschaft, is eveneens niet in het kabinet pgeno- Het kabinet is als volgt samengesteld: premier, Soekiman; Buitenlandse Zaken, mr Achmad Soebardjo; financiën, mr Joesoef Wibisono; sociale zaken, dr Sjamsoeddin; godsdienst Kiai Wachld Hasjim; allen Masjoemi. Vice-premier Soewirjo; Binnenlandse Zaken, mr Iskak Tjokrohadisoerjo; Voorlichting, Mono- noetoe; Handel en Nijverheid, mr Soe- jonon Hadinoto; Openbare Werken ir Oekar Bratakoesoema, allen P.N.I. Ver der kreeg Verdediging Soemitro Kolo- paking; Onderwijs, mr Wongsonegoro, P.I.R.; justitie mr Moh. Jamin, tijloos; Landbouw, ir Soewarto, Rooms Katholiek; Verkeer, ir Djoeanda, partij loos; Arbeid, Iskandar Tedjasoekmana, arbeiderspartij; gezondheid, dr Leimena. christelijke partij; Algemene Zaken, Pellaupessy, democratische fractie; en Ambtenarenzaken raden Soeroso Pa- Intussen blijkt uit reacties in parle mentaire kringen, dat het kabinet met enige reserve is ontvangen. Buitenlandse aarnemers betreuren vooral, dat Natsir geen deel van uitmaakt Genoemde reacties zijn wellicht het ge volg van de omstandigheid, dat bijna alle prominente figuren uit het kabinet- Natsir zijn vervangen door ministers di< de partij-politiek van de ministers Mono- a en Pellaupessy ge- :en predikant, van Soe- R.K. priester, en van de ;n Mohammedaans voor buiten de sfeer onbekend zijn. De beëdiging noetoe. Leimei schiedde door warto door een anderen door e ganger. Volgens het blad Soemher heeft de nieuwe minister Soebardjo zich indertijd te Manilla sterk uitgesproken tegen het zodat er wel eens veran dering zou kunnen komen in de onzij- digheidspolitiek. Het blijkt, dat de Partai Indonesia Rakjat afzijdig zal blijven, dat de Partai Sarekat Islam het kabinet af keurt en dat de communisten, de Partai Moerba en andere linkse organisaties op positie zullen voeren. Natsir sprak tegen. scheuring zou komen in de Masjoemi. HET NIEUWE INDONESISCHE kabi net luidt de doodsklok over de Ne derlands-Indonesische unie. Dit is niets nieuws en onverwachts. Nieuw is, dat de bewoordingen niet wijzen op een bruut afbreken, doch op een keuze van de weg der onderhandelingen. Bewoor dingen zeggen echter niet alles, want anderzijds zal men in de overeenkomsten der Ronde-Tafel Conferentie „vernieti gen" wat niet welgevallig is. Bovendien wordt kortweg gesproken van een „in voeging" van Nieuw-Guinea. Dit woord laat alle mogelijkheden open, ook die van geweld. Nodig is dit echter niet. Een artikel in de Londense Times zin speelt er duidelijk op, dat Engeland binnenkort een compromis inzake Nieuw- Guinea hoopt tot stand te brengen. Er is dus alle reden tot waakzaamheid. Wat de rest van het programma betreft en de betekenis van dit kabinet, moet men niet in de eerste plaats letten op woorden, politieke kleur en levenskan sen, maar op de bezetting der drie sleu telposities: Verdediging, justitie en bin nenlandse zaken. En dan valt het op, dat Jamin justitie onder zijn beheer heeft. Jamins betrekkingen met Moskou zijn bekend en hij is bekwaam genoeg om justitie naar zijn hand te zetten. De bezetting van het ministerie van ver dediging ziet er minder onrustbarend uit. Hier zetelt Soemitro (niet te ver warren met dr Soemitro) Kolopsking, gouverneur van Atjeh, lid van de ge matigde Persatoean Indonesia Raja, uit een regentengeslacht, zelf oud-regent, overigens consequent republikein, die samenwerking met Nederland gewei gerd had. Het is uiterst belangrijk (ge zien de geschiedenis van Tsjechoslowa- kije) hoe deze figuur, die vroeger lang in Nederland en Duitsland vertoefd heeft zich in de practijk zal ontwikkelen. Binnenlandse zaken is in handen van mr Iskak Tjokrohadisoerjo, lid van de P.N.I., een partij, die zeer sterk in de richting van Moskou afzakt, zelf een der felsten, bekend uit de roerige dagen van 1929 en zeer sterk marxistisch beïnvloed. De buitenlandse politiek van het ka binet is ongewijzigd, althans wat het programma betreft. Alleen moet men opmerken, dat de partij van Sjahrir (op wie Amerika steeds zijn hoop pleegt te vestigen) zich nu geheel heeft terugge trokken en dat de pro-Amerikaanse dr Soemitro vervangen is door Soejono, die wel de handelsrelaties met Japan bevor deren zal. De levenskansen van het kabinet schijnen goed, de twee voornaamste par tijen, Masjoemi en P.N.I. zijn er sterk in vertegenwoordigd, gesteund door de P.I.R., de Parindra, Christelijke en Ka tholieke groepen, de democratische fractie en de gematigde arbeiderspartij. Dr Soekiman, de premier, is in Ne derland geweest tijdens de R.T.C., hij werd toen in het bijzonder getroffen door het Anti-Revolutionnaire stand punt. Zijn partij steunt hem, al valt het op dat Natsir ontbreekt, bovendien staan belangrijke Mohammedaanse or ganisaties achter hem. Van de zijde van de _P.N.I. ontbreekt de felle Sidik. t is dus een kabinet op brede par tijbasis, dat echter enkele krachtige fi guren mist, vooral mr Roem (wiens ver lies Nederland zal te voelen krijgen) sa mengesteld uit water en vuur en met althans gevaarlijke figuren in de sleu telposities. De Engelse minister-president Clement Attlee is ontslagen uit het zieken huis, waar' hij 5 weken moest ver toeven in verband met een verzwe ring aan de twaalfvingerige darm. Hier bedankt hij zuster Downer voor haar goede zorgen. Vervroegde troonsbestijging van Prins Boudewijn? In de Belgische volksvertegenwoordi ging zijn stemmen opgegaan om de troonsbestijging door Prins Boudewijn niet in begin September, wanneer hij meerderjarig wordt, maar reeds op 21 e laten plaats vinden. Dit, om het van de Kamer en Senaat niet te onderbreken en sommige parlements leden in staat te stellen hun in het bui tenland aangegane verplichtingen na te komen. Shinwell naar Duitsland Shinwell, de Britse min. van Defensie, vanmorgen per vliegtuig uit Londen aar Gutersloh in West-Duitsland ver trokken, waar hij de 11de Britse pantser divisie zal inspecteren. WEERBERICHT Aanhoudend koud weer Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Koud weer -ai met wisselende bewolking en op de meeste plaatsen r4 p enkele buien, waarvan som- mige met hagel. Matige of vrij krachtige Noordelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur), ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.18—19.58; maan 2.54— 10.50. L.K. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1