is toch maar je ware! Minister Lieftinck vroeg om gedachten- wisseling in de ministerraad Sociale gerechtigheid, ook voor de middenstand Straal-passagiersvliegtuig op zoek naar slecht weer DONDERDAG 26 APRIL 1951 Advertentie IK BEN ALTIJD GEVLEID als ik sigaren krijg, want dat beschouw ik als een hulde aan mijn goede smaak! Immers: sigaren- rokers offeren niet aan een nicotine-gewoonte, maar roken omdat zij er van genieten - trékje voor trékje - zónder gedach- tenloos inhaleren! Ja, Grepen uit de eerste heltt der 20ste eeuw ..VERMENIGVULDIGDE GEDACHTEN", nieuw boek ran H. Diemer Bij Jjibertaste Utrecht verscheen dezer dagen onder de titel „Vermenigvuldigde gedachten" een nieuw boek van de heer H. Diemer. Het werk beslaat 440 blad zijden plus 96 pagina's met 110 illustraties. Aan de typografische afwerking is grote zorg besteed. Band en stofomslag zijn ontworpen door Herman Dijkstra en geven het boek een voornaam aanzien. De titel is kennelijk ontleend aan Psalm 94:19: „Als mijne gedachten binnenin mij vermenigvuldigd werden...." Dit is geen taal van een jongeman, die nog vóór het leven staat, maar veeleer van iemand, die een lange levensweg achter zich heeft. De heer Diemer begint zijn boek met de mededeling: „Gedurende bijna zestig jaren heb ik bewust de vergroeiing der menselijke samenleving gadegeslagen en er middenin gestaan". Wie dat zeggen kan ten opzichte van de eerste helft dezer eeuw, kan heel wat verhalen. En naar zo één luisteren we graag. Een groot deel van de tegenwoordige Jeugd is over de vorige generaties niet al te best te spreken. En hun veelzij dige klachten culmineren vaak in deze woorden: „Wij leven thans op de ruïnes, die twee wereldoorlogen ons hebben nagelaten". Deze felle beschuldiging moet inderdaad de ouderen tot ootmoed beschaming stemmen. Maar anderzijds mag de jeugd met een groot woord niet alle verantwoordelijkheid van zich pen en zich isoleren van 't jongste leden. Want dat kan ze alleen doen met grote schade voor zichzelf. De lezing van Diemers boek deed telkens zuchten: wat i mooie tijd, die jaren Mooi in die zin, dat hield, idealen had ei die idealen werkte ook voor vocht. De ontwikkeling weging wie zou anders verwachten? een grote plaats in, dat toch 1900 tot 1930. an aanpakken vol geestdrift v in als 't moest m de Chr. vakbe- van deze auteur neemt in dit werk i we zouden vooral jonge mensen willen aanraden: neemt van dit stuk geschiedenis nu eens met grote aandacht kennis. Voor de slappe zenuwen, waaraan thans zo velen lijden, is dit heilzame tinctuur. We ontmoeten Kuyper en Lohman, de Visser en Troelstra, Talma en Pierson namen, die iedereen kent maar ook eenvoudige mannen als Smit en Verveld, Stins en Quispel, die trouw waren in 't vervullen van hun roeping. Boeiend verhaal bovendien noodzakelijk blijken, dat de strijd tegen de onchristelijke, satanische levensbeschouwing gemeenschappelijk gestreden wordt. In een kleine honderd bladzijden ver haalt de heer Diemer dan de weder waardigheden van ons blad tijdens de Duitse bezetting. Vooral voor de lezers van ons blad is 't interessant te weten er in die 17 maanden (van Mei 1940- 15 Oct 1941) is gebeurd. Men vindt hier het uitvoerige relaas, geschreven door "2 man op de brug. Het boek wordt besloten met bespreking van tal van kwesties uit de laatste jaren (einde van het Nederlands imperium, onze taak tegenover Indonesië, tien millioen Inwoners in het kleine Ne derland, samenwerking tussen geestelijke --ï politieke stromingen enz.). De verschijning van dit boek begroeten wij met vreugde. Een vreugde, die weerhield uiting te geven aan ander zicht en beoordeling van wat een lange en veelbewogen historie opleverde. Dat betreft echter slechts onderdelen, die in verband met een zo groot en be langrijk geheel van ondergeschikte be tekenis zijn. Een man vertoont vaak karaktertrek ken van zijn moeder. De heer Diemer herdenkt in dit boek zijn moeder aldus: „Een moeder der gemeente. Vol belang stelling voor al de dingen van Gods Koninkrijk doch ook voor de wereld der mensen. Irenisch en vredesgezind daarbij niet halthouden voor kerkelijke muren". Is dat niet de beste karakteri stiek van het leven en de arbeid van o vroegere directeur-hoofdredacteur i dit zijn pas verschenen boek? J. Sn. Kabinetscrisis ter sprake in Eerste Kamer Over eventuele ombuiging van het beleid in '52 inzake reële bezuiniging (Van onze Parlementsredacteur) TNDIEN SOMMIGE MAATREGELEN voor de verbetering van onze be- talingsbalans te laat zijn gekomen, dan kan ik alleen maar zeggen, dat zij zijn vertraagd door de kabinetscrisis, aldus minister Lieftinck gister middag in de Eerste Kamer bij zijn beantwoording van de verschillende sprekers, die algemene financiële beschouwingen hadden gehouden. Ook een andere keer sprak de minis- de kabinetscrisis en wel toen 'hij het had over de uitgeschreven lening van ƒ200 millioen. De minister gaf toe, er slechts weinig met vrij geld op ingeschreven, doch meende, dat ook dit te wijten was aan de kabinetscrisis. Anders had de lening eerder uitgeschre ven kunnen worden en waren de om standigheden allicht gunstiger geweest. Overigens meende 'hij niet; dat die lening was mislukt. Zij was uitdrukke lijk aangekondigd als een consolidatie- lenlng, in de eerste plaats bestemd voor het deelnemen via voorinschrijvings rekeningen en uiteraard voor de omzet ting van schatkistpapier in geconsoli deerde schuld. Indonesië teveel op de achtergrond De bewindsman erkende, dat me nigmaal in de beschouwingen om trent de oorzaken van het tekort op de betalingsbalans de invloed van de Indonesische kwestie te veel op de achtergrond wordt gesteld. De expe- ditionnaire macht heeft ons een hoop geld gekost. nog (Advertentte, De tanden vragen ior het vallen van de nacht IVOROL gedacht De minister bleef op het standpunt staan, dat er vóór de strijd in Korea geen sprake was van een onrustbarend tekort op de betalingsbalans. Mogelijk heeft Engeland een betere versoberingspoli- tiek gevoerd, doch de minister meende, dat dit was gebeurd met middelen, die opponenten als mr De Wilde (A.R.) en prof. Molenaar (V.V.D.) zeker niet voor •hun rekening zouden willen nemen. Overigens wees hij er op, dat Korea een gunstige invloed op de Engelse beta lingsbalans heeft gehad, De minister achtte het juist, dat bij de pogingen de betalingsbalans sluitend te maken grote aandacht wordt besteed aan het budgetaire evenwicht. Toch achtte hij het monetaire evenwicht belangrijker. De minister gaf toe, dat de kortgeleden ingediende bezuinigingsnota slechts ge deeltelijk reële bezuinigingen te zien geeft en dat een deel betrekking heeft op verschuiving van verplichtingen. Voor 1952 kan dit bijzondere moeilijkheden met zich meebrengen. Nieuwe bezuinigingen Daarom heeft de minister zich reeds veertien dagen geleden met een brief tot de minister raad gewend, waarin hij ge vraagd heeft om een gedachten- wisseling over eventuele ombui ging van het beleid in 1952, dat tot verdere reële bezuiniging zal kunnen leiden. Dat er bij de P.T.T. of bij de Spoor wegen nog veel meer zou kunnen wor den bezuinigd, bestreed de minister. Wat de defensie betreft, meende de be windsman, dat er ook boven de ander half milliard nog wel verantwoorde uit gaven mogelijk zouden zijn, doch hij verzekerde, dat opdracht is gegeven, be neden dit bedrag te blijven. De extra-belastingen, nodig voor de dekking van de extra-militaire uitgaven, zullen niet langer gelden dan strikt nodig ls. Daarom Is een termijn van vijf jaar gesteld. Officieel zullen de uitgaven over slechts vier jaar worden verdeeld, maar de minister meende, dat vijf jaar voor de extra-belastingen verantwoord was, omdat niet te verwachten is, dat er na vier jaar voor de militaire, uitgaven een plotselinge terugval van anderhalf milliard op een milliard zal plaats heb ben en bovendien moet rekening worden gehouden met een zekere uitlooptjjd. Bank de schuldigen De inflatoire effecten zijn vooral ont staan tengevolge van de credletverlening door het particuliere bankwezen. Daar tegen worden maatregelen genomen, toezicht op het credietwezen en via de door de Nederlandse Bank genomen be slissing van disconto-verhoging. De Ne derlandse Bank 'heeft de beslissing de disconto-verhoging niet genomen de bekende staatslening was uitgeschre- Dat dit kort op elkaar volgde, is niet meer dan een toevalligheid, die de bewindsman „naar" noemde. De Neder landse Bank heeft zich t.a.v. deze be slissing vooral laten leiden door de slechte positie van Nederland in de Europese Betalingsunie. Aan deze slech te toestand zal ook van regeringszijde iets gedaan moeten worden. Plannen daarvoor worden op het ogenblik uitge werkt. Wat de rente-politiek betreft, meende minister, dat het een gezond stand punt is, wanneer de regering hier de kapitaalmarkt op de voet volgt. Voorts zegde de bewindsman toe, dat bij de te nemen monetaire maatregelen speciaal rekening zal worden gehouden met de maatschappelijk zwakkeren, die door sociale maatregelen niet kunnen worden geholpen. Tenslotte sloot de bewindsman zich aan bij de heren Pollema (C.H.) en Regout (K.V.P.), die meenden, dat er geen wanhoopsstemming behoeft te zijn, omdat er in ons volk nog genoeg con structieve krachten aanwezig zijn om de moeilijkheden het hoofd-te bieden. Chr. middenstandsbond bijeen „Dan willen wij met alle kracht meewerken aan oplossing van moeilijkheden" (Van een onzer verslaggevers) "TJE ZEER GROTE BELANGSTELLING van de leden voor de te Utrecht -L' gehouden jaarvergadering van de Chr.-Middenstandsbond legde een duidelijk getuigenis af van de innerlijke en uiterlijke groei, waarin deze organisatie zich de laatste jaren mag verheugen. Gedeeltelijk was zij ech ter zeer zeker ook een bewijs van de zeer moeilijke situatie, waarin de middenstand zich op het ogenblik bevindt. Zij, die op deze vergadering iets meer hoopten te horen over de huidige moeilijkheden, werden niet teleurgesteld. Voorzitter Joh. de Jong uit Rotterdam stond uitvoerig stil bij alles, wat zich rondom de Prijzenbeschikking heeft afgespeeld en dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur-generaal van de Middenstand, behan delde vele vraagstukken, die in de naaste toekomst aan de orde zullen komen. waaruit hij zijn gezin kan onderhouden. Voor gegronde klachten van deze onder nemers sta ik alttjd open", aldus spre- Ontsparing Met spijt constateerde de voorzitter, dat bij de totstandkoming van de vooi de middenstand zo ingrijpende Prijzen beschikking Detailhandel 1951 van over leg met de vrije organisaties geen spra ke is geweest. Gelukkig is de last iets verlicht, daar thans is afgekondigd, dat deze beschikking op verschillende luxe artikelen niet van toepassing is. Tijdens de beide besprekingen van de Stichting van de Arbeid met een delega tie uit de ministerraad o.l.v. dr Drees is de heer De Jong onder de indruk ge komen van de grote moeilijkheden, waarmee de regering te kampen heeft Deze moeilijkheden zullen alleen in een sfeer van vertrouwen kunnen worden opgelost en het is onze plicht als Chr. middenstanders daaraan met alle kracht mee te werken, aldus de voorzitter. Wij moeten dan echter de eis stellen, dat ook ten opzichte van de middenstand de sociale gerechtigheid niet uit -het oog wordt verloren. Spreker betreurde het, dat het Convent van Chr. Sociale Organi saties zich niet in één gemeenschap pelijke verklaring tot het Neder landse volk heeft kunnen richten over deze zaken. Hoewel de heer De Jong dit niet met zoveel woorden zei, bleek wel dat het C.N.V., de C.B.T.B. en de C.M.B. achter de concept-verklaring stonden, doch dat het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers dit concept niet kon lanvaarden. De heer J. H. van Lonkhuyzen, die laatstgenoemde organisatie benevens de C.B.T.B. op deze jaarvergadering verte genwoordigde, kwam later in zijn fellci- tatietoespraak ook op dit punt terug. H\j zei toen, dat de Chr. werkgevers de verklaring niet principieel hadden afgewezen, doch dat zjj niet durfden tekenen, omdat de consequenties hier van nog niet te overzien waren. De randbedrijven Dr Groeneveld Meyer sprak over de 'sociaal-economische positie van de mid denstander. Hij zag deze laatste dan met prof. Van Muiswinkel als „de zelf standige risico-dragende ondernemer in het kleinbedrijf op het gebied van han del. nijverheid en verkeer". Er zijn 300.000 middenstandsondernemingen in Nederland, doch de afbakening naar boven en naar beneden is moeilijk. Er zijn veel randbedrijven, waarin de vrouw de winkel naloopt, maar de man een betrekking heeft. Zo bestaat slechts 15% van de sigarenwinkeliers uitslui tend van de opbrengst van hun zaak. In dit verband achtte spreker het de laatste tijd zo vaak gebruikte citaat uit het boek van de heren Tobi en Luyks „dat SO pet der middenstanders een in komen heeft beneden de f 5000.-" dan ook onjuist. Hier zijn de randbedrijven meegeteld met het gezinsinkomen van de middenstanders. „Onder een volwaardig middenstands- bedrijf versta ik een bedrijf, waaraan de ondernemer zijn volle kracht geeft en Er wordt thans in Nederland dagelijks f 1 millioen aan de spaarbanken ont trokken en uitgegeven, zo deelde dr Groeneveld Meyer mee. De winkelier heeft een belangrijke voorlichtende taak. zodat dit geld wordt besteed voor goederen, die het werkelijk waard zijn. In verband met de moeilijkheden, ont staan door de dalende koopkracht van het publiek, gaf hij de middenstandera een aantal goede raadgevingen voor hun bedrijfsvoering: Men moet de liquiditeit van zijn zaak niet in gevaar brengen, door speculatieve voorraden te gaan aanleggen. Beperking van het assorti ment is een gebiedende eis, evenals ver groting van de omzetsneLheid. De kosten moeten zo veel mogelijk worden ver laagd. Alleen gezonde zaken komen in aanmerking voor het zo nodige „bij zondere crediet", dat door de rege ring wordt gegarandeerd. Spreker zegde toe, dat als de prijsstijgingen aanhouden hy niet zal aarzelen om aan de minister voor te stellen ten behoeve van bonafide ondernemin gen de normen van dit crediet te verruimen. Tenslotte wees hij op de noodzakelijk heid ook de privé-opnamen te beperken door versobering bij de gezinsuitgaven. Ook de middenstander zal hieraan niet kunnen ontkomen. Gelukwensen In de middagvergadering beantwoord de dr. Groeneveld Meyer vele vragen en kwamen ook verschillende gasten aan het woord, Zo sprak de heer H. W. Ti- lanus namens de Tweede Kamerfractie van de C.H. en mr dr E. P. Verkerk namens die van de A.R. De gelukwen- ,ran het C.N.V. werden overgebracht door secretaris F. P. Fuykschot vergadering werd besloten met opwekkend woord van ds J. G. Adema, Geref. predikant te Rotterdam, getiteld: „Eén is meer dan duizend". (Advertentie) „Vermenigvuldigde gedachten". De titel zegt reeds, dat dit een boek is met een sterke persoonlijke inslag. Als wij t in beeldspraak mogen zeggen: de schrijver heeft zijn toren beklommen om de afgelegde weg nog eens rustig te overzien. Hij kijkt met eigen ogen en verhaalt in eigen woorden. Hij schrijft geschiedenis, dit hij zelf heeft meege maakt. Dit maakt zijn verhaal juist zo boeiend en behoedt hem er voor, dat hij ons zou vergasten op een dik jaartallen- boek vol cijfers, feiten en namen. Vooral het vijfde hoofdstuk „Wending ten goede" worde met nadruk in de belangstelling van jonge mensen aanbe volen. Ze weten wel, dat de huidige P.v.d.A. een minder gelukkige voort- zetting is van de vooroorlogse S.D.A.P., maar 't valt hun vaak niet mee deze metamorphose te verklaren. Diemer geeft hier naar onze mening een getrouw Verhaal der dingen, die in geen boek geschied zijn. Het socialisme en de mo- ziin derne vakbeweging in Nederland stelden zich aanvankelijk op de Marxistische grondslag en propageerden vol vuur de klassenstrijdleer. Dat heeft in „de partij" heel wat strijd ontketend, gelijk uit Troelstra's Gedenkschriften blijkt. Dat was de grote barricade, die belette deel te nemen aan de zegeningen van de de mocratische rechtsstaat. De laatste we reldoorlog heeft echter ook deze bunker opgeruimd en in plaats van de klasse partij kwam de volkspartij, die de oude Marxistische bagage overboord wierp. Dit bracht o.m. een algehele verandering in de houding ten opzichte van het Oranjehuis. Dit mag inderdaad als een wending ten goede worden begroet, maar moet ons anderzijds niet doen in sluimeren, want ook zo blijft de prin cipiële strijd, die we de laatste jaren telkens weer zagen oplaaien. „Het Roomse gevaar" Een zeer actueel hoofdstuk is de be spreking van het „Roomse gevaar" in Nederland. De schrijver geeft een his torisch overzicht, waarin vanzelf aan dacht wordt geschonken aan de veel jarige geloofs- en vrijheidsstrijd in Nederland. De rechten en vrijheden der bevolking worden in ons land door de Grondwet beschermd; natuurlijk heeft ook de R.K. kerk daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. Dat van staatswege geestelijke dwang zou worden uitge oefend, is in de gegeven omstandigheden onaanvaardbaar. In de toekomst zal het, Ik stik er in, antwoordde Kees somber. Glimlachend zag Arie hem aan, het zou wel eer een geval van narigheid zijn dat groter leek dan het in werkelijkheid was. Doch zijn glimlach verstarde toen Kees bitter zei: Ik heb zelf mijn vrouw gekozen, maar wie ter wereld kan mij er af helpen. Er af hel- wat vertel je me nou...? deed Arie ver wonderd. Kees en Ali waren altijd zulk een ver liefd stel; spotten-d werd van hen gezegd: Die twee eten elkaar nog eens op. Nog geen twee getrouwd... zou nu de liefde al ver vlogen zijn? En jullie waren zo gek op elkaar, zei Arie aarzelend. - Dat is voorbij... alles is voorbij... de he- mikmak kan me gestolen worden, steunde Kees. Maar een huwelijk is geen mikmak.... Neen... 't is een lolletje... jij kunt dat als vrijgezel weten... o, de eerste weken waren leuk aardig, maar die koek is gauw op en dan begint de ellende, de ene dag ben je te laat thuis, de andere dag ben je nat of bemodderd... altijd weer moet ik aanhoren wat een model- haar vader wel is. Gisteren was bij mij de maat vol en heb ik haar eens goed de' waar heid gezegd en toen was het janken... janken... de gehele avond door. Vanmorgen begon het lieve leven weer... 't was niet te harden... ik ben er tussenuit gegaan... voor mijn part is ze gestolen als ik terugkom... maar geen enkele idioot zal .haar willen hebben... ik zit er mee en ik zal de brok moeten kauwen tot ik er in stik... Het leek alles heel erg, maar Arie zag in het geval niet meer dan een tot tragiek opgebla zen akte van een blijspel met dramatische in slag. Een gebrek aan aanpassingsvermogen... een voor het eerst peilen van eikaars gebreken... het kritieke stadium in ieder huwelijk... zwaar kon hij er niet aan tillen... het was een bui, die wel zou overdrijven. Zo sprak hij ook met Kees, maar diens ver bittering was groter dan Arie geschat had en in het gesprek dat volgde roerde hij, de door Kees verborgen gehouden oorzaken, bloot. Ali had een soort van een moedercomplex en het gebeurde dikwijls dat Kees het middageten met brood moest doen omdat zijn vrouw bij haar moeder was. Een paar keren was zij ook een nacht bij haar moeder gebleven omdat zij wel weer eens thuis wilde slapen. Je thuis is hier, had Kees haar nijdig toe gebeten. Dat was wel waar, erkende zij, maar haar echte thuis was toch bij haar moeder. Kees had de tanden geknarst, vooral toen hij van zijn schoonvader hoorde dat Ali ook wer kelijk naast haar moeder sliep en haar vader verjaagde naar een klein zolderkamertje. Zulk een vrouw had hij en wat moest hij daarmee... al dat trekkebekken van voor hun trouwen was ,,jen" geweest, zulk een vrouw gunde Kees zijn ergste vijand niet. Het was toch wel een ernstige zaak, begreep Arie en alleen een voorzichtige behandeling kon hier de breuk weer helen. Hij zocht naar de juiste woorden tot hij opeens een lumineuze in val kreeg. Zie je kans om je deze zomer enkele we ken vrij te maken, vroeg hij. Om mijn vrouw te ontlopen, de gehele zo mer en de winter daarbij, antwoordde Kees en weer klonk zijn stem bitter. Ik vraag het om jou en Ali weer bij el kaar te brengen, verbeterde Arie. Verdwaasd zag Kees hem aan. Om... mij... en Ali... bij elkaar... te bren gen, stotterde hij. Ja, ik ben van plan een grote zeiltocht gaan maken en nu dacht ik zo: als jij meegaat ben je een tijdje van huis, misschien zou voor Ali een goede medicijn wezen. Die is reddeloos... Moet je niet zeggen, als zij werkelijk je gehouden heeft, zal zij dat nog doen en dan behoeft zij enkel haar ziekelijke afwijking maai te overwinnen om geheel tot je terug te keren. Hopeloos is de toestand niet. Kees geloofde niet in een mogelijke genezing van zijn vrouw... een blindgeborene kon het ge zicht niet gegeven worden, zo knap was geen enkele dokter. Het geloof maakt alles mogelijk... de wc den lagen Arie op de tong, doch hij slikte weer in al groeide in hem de overtuiging dat hij door Kees en Ali te helpen een stuk geloof beleefde. Beredeneren deed hij zulk een groei ende overtuiging nooit, vanwaar zij kwam wist hij niet; hij aanvaardde haar als de kikker daar straks de brandende sigaret. Zo was hij nu eenmaal en grote brokken had hij door de ze levenshouding nog niet gemaakt. (Wordt vervolgd) De strijd tegen de ijsafzetting Eerst bevriezen, dan ontdooien Tot op de dag van heden is ijsafzetting op vleugels en staartvlakken e< belangrijke problemen geweest, men in de vliegerij te maken heeft. Verschillende uitvindingen zijn in de loop der jaren beproefd. Deze den van rubbervoorkanten van vleugels en staart, die opgepompt konden worden, waardoor het ijs afbrokkelde tot Inge nieuze verwarmingsinstallaties, die die zelfde voorkanten op een zodanige tem peratuur hielden, dat bevriezing niet of moeilijk mogelijk was. Het straalvliegtuig heeft dit probleem, waarvoor men schijnbaar nog altijd niet de ideale oplossing gevonden heeft weer eens actueel gemaakt. Een nieuw systeem is tot ontwikkeling gebracht, waarvar het principe zodanig is, dat men er naai schatting 7590 pet. energie mee be spaart, in vergelijking tot de gebrui kelijke verwarmings-apparaturen. De installatie is, na grondige labora toriumproeven, gemonteerd in de Avro- Canada jetliner, een straalpassagiers- vliegtuig, dat plaats biedt aan 4060 luchtreizigers. In de komende weken zullen de vliegers van deze straalmachine op zoek gaan naar die gebieden weersomstandigheden bijzonder slecht zijn. Als het maar vriest, hagelt sneeuwt en als er maar een harde wind staat, dan pas zal men tevreden kunnen zijn en zal de ijsbestrijdingsapparatuur in de voorkanten van vleugels en staart van de Jetliner, die het Amerikaanse snelheidsrecord voor passagiersvliegtui gen op meer dan 750 km per uur houdt, kunnen tonen of het aan de gestelde eisen voldoet. In beginsel komt de werking van apparaat hierop neer, dat zich eerst laag ijs kan afzetten. Pas daarna komt de verwarmingsinstallatie in werking ontdooit een dunne film van dit ijs, w (Adve i SNEL, nu zuiniger dan ooit. U weet het: 3 4 druppels SNEL zijn voldoende voor een flinke afwas, voor die zijden blouse of de wollen trui die nodig een beurt moeten hebben. Maar terwjjl de prjjs van zeep hoger werd, kost SNEL nu slechts 36 ct. per fles (plus 9 ct. statiegeld) en het is ongeloof lijk wat je met één fles SNEL allemaal kunt doen. SNEL ls veilig voor elk weefsel en veilig voor de handen, dank zjj het huidbeschermend Sapobiel. Buitenlandse journalisten in Noord-Oostpolder De veertien buitenlandse radiojourna listen, die een reis van zeven dagen door ons land hebben gemaakt, besloten hun tournée gisteren met een tocht door de Noord-Oostpolder. Ook gingen ze per boot naar de aanleg van de Noordelijke dijk van de Oosterpolder. Gisteravond werd in het Doelen Hotel te Amsterdam een afscheidsdiner aangeboden, waarbij oa. aanwezig waren Clarence Hunter, het hoofd van de EC.A-missie in ons land, burgemeester d'Ailly en dr A. Ples- door het geheel van de vleugel afvalt. Het nieuwe systeem is ontwikkeld in samenwerking met de Canadian National Research Council Het lied der aethergolven VRIJDAG 27 APRIL. HILVERSUM I (402 m. KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Symphonette- orkesl. 10.50 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest. 12.30—12.33 Land- en Tuinbouw. 12.50 Sport. 1.00 Nieuws. 1.20 Act. 1.25 Lunchcon- 1.45 2.25 Amusementsorkest. 3.00 Schoolradio. 3.30 Gram. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Voor de Jeugd. 5.15 Kinderkoor. 5.45 Vlooi en plano. 6.18 Katholiek signaal. 6.30 Gram. 652 Sport. 7.00 Nieuws. 7.15 „Verklaring en toelichting". 7.35 Koperkwartet. 7.48 Politiek overzicht. 8.00 Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 „La Fllle de Madame Angot". opera. 8.53 ..De golfslag der eeuwen vraaggesprek. 9.00 Brabants halfuur. 9.30 Kamerorkest en sol. 9 55 „Opbouw in liefde", causerie. 10.35 „Als die van ons", klankbeeld. 1045 Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.80 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 850 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Plano. 11.10 Radiofeullleton. 11,30 Orgel en zang. AVRO 12.00 Concert. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 Sport. 1.00 Nieuws. 1.20 Orgel, plano en zang. 2.00 Voor de vrouw. 2.20 Kamerorkest en sol. 3.00 Boekbespreking. 3,20 Gram. 3.30 Cabaret. VARA 4.00 Gram. 4.30 Voor de Jeugd, 5 00 Klein koe 5.20 I 6 00 t 6.15 Felicitaties. 7.00 Kinderkoor. 7,15 Prljzenpraatje, VPRO 7.30 „Breken en Bou- ven". 7.50 Berichten. 8.00 Nieuws. 8 05 Boek- jespreklng. 8.15 Vlooi en plano. 8.35 „De ;roel naar wereldeenheid". VARA 9.00 Ver- :oekprogramma. 9.40 „De Ducdalf". 10.00 uur Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Gram. VPRO 10.40 „Vandaag", causerie. 10 45 uur Avondwijding. VARA 11.00 Nieuws. 11.15 ■le. 11.30—12.00 izlek. ENGELAND, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Voor de arbeiders. 12 53 leerber. 1.00 Nieuws. 1.10 Gram. 2 00 uur Schoolradio. 3 00 Crltleken 3.45 Orkestcon- 4.30 „Round Britain Quiz 5.00 Voor nderen. 3.55 Weerber. 6.00 Nieuws 6.15 Sport. 6:20 Lichte muziek. 6.45 Voor de boe- 7.00 rspel. 7.20 Gev. lek. 7.40 Die slopende Rheumatiek maakt D hnmeurig en xiek aar bovendien raakt Uw hele gestel s ao Nleu, van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuive rende organen preces datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht to kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuur lijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. 1. 8.00 Variété, 8 15 Ge\ 8.45 Nieuwsbrief uit Amerika. 9 00 Nieuws.. 915 Causerie. 9.45 Gev. progr. 10.15 Plano- :ltal. 1045 Parlementsoverzlcht. 11.00—1103 ENGELAND, BBC Light Programme. en solisten. 6.15 Koorzang. 6.45 Hoor- .00 Nieuws. 725 Sport. 7.30 Verzoek- nma 8.00 Discussie. 8.45 Variété. 8.30 el. 10.00 Nieuws. 10.15 Act. 1020 uur your eyes". 1100 Voordracht. 11.13 uzlek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. Gram. 12.30 Weerber. 12.32 Omroep- 1.00 Nieuws. 1.15 en 2 00 Gram 2 30 i. 3 45 Gram. 4.30 Lichte muziek, s, 5.10 Gram 5 15 Orgelspel. 6 00 Causerie 6.30 Voor de aoldaten. 7 00 Nieuws. 7 30 Fllmrevue 7 50 Radiofeullleton. 8 00 uur Gram. 815 Symphonle-orkest. koor en sol. 10.00 Nieuws. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 11.00 Nieuws. 11 05—12.00 Operamuziek. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1 00 Nieuws. 1.10. 1.80, 2 30, 3.00 en 4.30 Gram 6 30 Omroepkoren en piano. 7 00 Gram. 7 45 Nieuws 8 00 Omroep orkest en solisten. 9.15 Gram. 10 00 Nieuw». 11.15 Gram. 1035 Nieuws. 11.00 Gramofoon. 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5