DE ML 19 nieuwe leidsche courant 3 donderdag 26 april NS! Wat is kankei Kan men er al komen I [Propaganda-avond voor het Koningin-Wilhelminafonds I Hoe kom ik van mijn ziekte af? Hoe kwam ik aan deze ziekte? Wat is die 1 riekje eigenlijk? Ziehier in het kort de geschiedenis van de „ziekteleer", I zoals die zich in de loop der tijden bij de leek heeft afgespeeld. Vroeger lljad de patiënt maar één doel: zo spoedig mogelijk genezen worden. In I later jaren vroeg hij zich af, hoe hij aan die ziekte kwam. En thans rijst de vraag waaruit zijn ziekte eigenlijk bestaat. Met deze woorden leidde prof. dr G I bacteriën, thans werkt men met. midde- [0 E. Lignac de propaganda-voorlich- len. die een dodelijke werking elsi nftoJl de afdeling Leiden der BVereniging Koningin Wilhelminafonds I ter bestriding van de kanker in. die gis- I teravond in de kleine stadszaal gehou- In korte trekken schetste prof. Lignac de ontwikkeling van de medische weten- I gchap ten opzichte van de ziektelee: k met betrekking tot de bestrijding i de kanker. J - De kanker, aldus prof. Lign. i goort gezwel Een doorgaans kwaadaar- I dig gezwel. Vele mensen begaan de fout welling is een ..gezwel" navelbreuk, liesbreuk of Moedkuil zijn ongevaarlijke zwellingen. abces (een holte, gevuld met geen. gezwel. De medici t I staan onder gezwel ..iets. dat uitbot I bestaat uit cellen, die zich delen en c I halve' groeien". Spreker behandelde voorts in het kort goedaardige gezwellen om vervolgens 'e gaan tot de gevaarlijkste onder de kwaadaardige gezwellen: de kanker. De kankercel heeft een overmatige haast Hij strekt zijn pootjes naar alle kanten uit en vernietigt het gezon de weefsel deze voortwoekering een bloedbaan be reikt. wordt het kwaad door het bloed verder geleid en ontstaan op andere plaatsen in het lichaam dochtergezwel- len: de zaaiingen. De kanker is niel altijd een boosaardig gezwel. Bij som mige soorten van kanker zijn er rede lijke genezingskansen. •olgens nam prof. dr W. F. Suer- mondt het woord, die zijn aandachtig gehoor vertelde over de strijd tegen de kwaadaardige gezwellen in 't algemeen en de kanker in 't bijzonder. De laatste Jaren hebben een enorme vooruitgang gebrgcht in de verbetering der diagnos tiek. de bestaande behandelingsmetho den en de doelmatigheid der geneesmid delen. Hield men zich voorheen hoofd zakelijk bezig met geneesmiddelen, die een remmende werking hadden op de Mr J. Insinger, die benoemd is tot gezantschapssecretaris ifi Teheren, is gisteren met zijn vrouw uit Zeist per auto naar zijn plaats van bestemming vertrokken. Hij reist via Parijs. Bazel, Florence, Rome. Napels, Beiroeth, Damascus, Bagdad. Hier en daar gaat de tocht door barre woestijnen, maar daar ziet het sportieve paar niet tegen op! Castel Bianco met 1100 Ambon- nezen terug De 1092 Ambonnese militairen, vrou wen en kinderen, die met de Castel Bianco in Rotterdam zijn aangekomen, werden gistermorgen ontscheept. Namens de regering sprak luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden een welkomst woord. De_reis is goed verlopen, doch onderweg is een kindje gestorven. Interpellatie over gratiebeleid De heer Stokvis (comm.) heeft gister middag in de Tweede Kamer verlof ge vraagd, minister Mulderije te interpel leren over het door de regering gevolgde gratiebeleid, zulks in verband met de de laatste maanden aan oorlogsmisdadi gers verleende gratie. Over deze aan draag zal in de eerstvolgende openbare Vergadering worden beslist. De kruiser Tromp zal van 1116 Mei een niet-officieel bezoek aan Stock holm brengen. Raad van Rijnsbuig Tuinbouwdagschool krijgt grond voor nieuw gebouw ben. Genoemd werden o.m. penicilline 6 streptomicine. Ook wat de behandeling der gezwellen aangaat, was er grote vooruitgang te bespeuren. Zeer belangrijk achtte spreker ei tijdige herkenning van de symptomen een doelmatige therapie. De medewer king van de betrokken patiënt is hier bij onmisbaar. Een te lang wachten kan funeste gevolgen hebben. In de ontwik keling van het kankerproces zijn stadia te onderkennen: (voorbeeld: borst kanker) 1. De patiënt, heeft een kleine verhar ding van de borstklier: volkomen ge neesbaar. 2. De banen van het bloed zijn be reikt. en in de oksel vormen zich kleine knobbeltjes. Ook thans is er nog gene zing mogelijk, hoewel de kansen min der zijn. 3 Er hebben zich dochter-gezwellen gevormd door het hele lichaam. Thans is de patiënt ongeneesbaar. Professor Suermondt vertelde onderzoek, dat hij verricht had op 100 patiënten. 13% was naar hem toegeko men. toen zij in het le stadium verkeer den 69% in het 2e en 18% in het 3e stadium. Hieruit trok hij de conclusie, dat men over het algemeen véél te lang wacht met het raadplegen van een ir dicus. Door bestraling en chirurgisch i grijpen zijn velen, die bijtijds kwamt genezen. De oorzaken van de kanker zijn niet bekend, maar vaststaat, dat voortdurf de prikkeling van een bepaalde plaats, zoals het schuren van de tong langs i rotte kies. kanker kan doen ontstaan. Ook het kettingroken van sigaretten be vordert longkanker. Nadrukkelijk wees spreker op het feit. dat kankerniet besmettelijk is. En de erfelijkheid van deze ziekte is zeer c Een grote stap in de richting van kankerbestrijding is de nieuwe wet« schap der atoom-splitsing, waardoor i dio-actieve stoffen kunnen gemaakt wi den, die het ziekteproces kunnen as wijzen en van binnenuit bestrijden. De heer A. van de Velde, die sprak namens het centraal-bureau te Amster dam, gaf een overzicht van de organi satie der vereniging Koningin Wilhel minafonds ter bestrijding van de kan ker. In de pauze was er nog gelegenheid om schriftelijke vragen in te dienen, die na de pauze door de beide hoogleraren werden beantwoord. Uit deze beantwoording bleek o.m. dat bloed- en urineonderzoek belangrijke resultaten heeft opgeleverd. Dat men zich moeilijk tegen kanker kan bescher men. Dat nogmaals het van het bezet. Ds P. P. J. Monster beklemtoonde Van de zang is veel goeds te grootste belang is zich bij de eerste, vaak in zijn openingswoord het bijzondere Het bleek duidelijk, dat de heer Johan vermeende, symptomen een dokter te karakter van deze avond en wenste de Admiraal van de wekelijkse repetities raadplegen (bloedingen uit neus, keel, I jubilerende vereniging van harte geluk, meer heeft gemaakt dan gezellige maag, enz. verlies van eetlust., vermage-i De eerste cantate, „Katwijks Verle ring). Dat massale doorlichting van den" werd-gecomponeerd door de oud- uitermate groot belang is. En ten slotte dirigent van „Halleluja", de heer P. de dat het percentage kankerlijders in de Rook, op een tekst van de (overleden) beschaafde landen ongeveer gelijk is. heer J. Kloos, ter gelegenheid van het Sandtlaan-verlichting en Vliet-ergernis ter sprake TUINBOUWDAGSCHOOL zal eens de trotse bezitter zijn van een eigen gebouw, dat zal komen te staan aan de Sandtlaan. Dit werd besloten in de Rjjnsburgse raadsvergadering van gisteravond. Behalve het schoolgebouw zal er i woning voor het hoofd van de school verrijzen, terwijl er nog ruimte over blijft voor een proeftuin. Hiermee zal dan eens het einde komen aan de primitieve behuizing in de veel te kleine zaal, waarmee de tuinbouw dagschool zich thans moet behelpen. Ook de tuinbouwavondschool zal in het te stichten nieuwe gebouw worden onder gebracht. De proeftuin is van groot be lang. omdat de huidige tuin in Heems kerk (N-Hvoor de kwekers en tuin ders van weinig belang is in verband net de grondsoort. De plaats waar de school zal komen, .igt aan de Sandtlaan tussen de huizen /an de heren C. D. van de Vijver en D- 2- Kromhout. Na een geheime zittingzigd. bleek, dat de raad met algemene stem- I Bank „Halleluja" te Katwijk aan Zee vierde gouden leest Ook de cantate Katwijks Verleden" werd uitgevoerd Het Chr. Gemengd Koor „Halleluja" 25-jarig bestaan van het koor. Het w te Katwijk aan Zee vierde gisteravond daarom begrijpelijk, dat „Halleluja' d zijn gouden feest met de uitvoering van werk nog eens te voorschijn gehaald t drie cantates. De Oude Kerk was goed in studie genomen had. Katwijkse sanatorium-patiënten brachten bonte middag Uitzending over de Hos-zender op golflengte 000 Het. Rotterdams Zeehospitium te Kat- ijk herbergt een groot aantal patiënten, i hoofdzaak uit Rotterdam, maar ook uit andere plaatsen. Velen van hen brengen jaren in dit sanatorium door. De gedachte: een vereniging van patiën- n personeel op te richten, zodat in het vaak eentonige leven wat afwisseling kunnen worden gebracht, was wel zeer goede inval. Er was reeds lang een en ander gesproken en in Augustus van het vorig jaar w Toen konden verdere plannen worden :emaakt, bijv. om regelmatig voor en door personeel en patiënten bonte avon den te organiseren. Een voorlopig comité verzorgde de eerste avond. Dinsdagavond er generale repetitie van weer zo'r vrolijk programma, waarnaar met vol doening is gekeken door personeel er patiënten. Gisteren (Woensdag)-middag werd het programma als bonte middag bezoekers en andere belangstellenden aangeboden. Een aantal patiënten op hun bedden aan het vooroefenen met banjo's en mandolines, toen de bezoe- Herv. kerkkoor te Alphen aan den Rijn herdacht 20-jarig bestaan Tweeledig doel werd bereikt In de stemmig versierde Julianakerk te Alphen aan den Rijn gaf het Ned. Herv. kerkkoor gisteravond ter gelegen heid vain zijn 20-jarig bestaan een zang uitvoering. Nadat het koor twee couplet- 'a-n het volkslied had gezongen, opende ds G. J. Lambour met het lezen Psalm 150. Hij prees het indertijd genomen initiatief van dr Soheers tot opriohUng van een kerkkoor. Reeds direct vertrouwde men de leiding toe aan de heer Tollenaar, die nog steeds de schepter ïwaait. Ds Lambour dankte de dirigent bood hem een boek aan. Tevens ont ving de voorzitter een enveloppe met inhoud. Het programma werd ingeleid door de gemeente met enkele gezangen, waarna het koor zioh liet horen in Psalm 80 van Borbnlansky en Psalm 33 van Marcello. Zeer beschaafd zijn deze werken gezon gen, waarbij vooral de solistische gedeel ten in Marcello opvielen. De dirigent weet wat hij wil en leidt met vaste hand. Elk klein gebaar wordt door de koorleden gevolgd, ze zangen uit V hoofd, lezen als t ware elk woord van *Ün lippen (nog liever: vingertoppen) en hebben daardoor een homogeniteit be- m:'<t waar menig srtadskoor jaloers op Hoewel de dirigeertrant wat vreemd Wndoet, blijkt één uitgestoken vinger feeds voldoende een pp of ff te voor- •ohyn te toveren. In de later volgende werken bleek dit wederom. Bijzonder was te loven „Samctus" van Piet Kiel,' een vlot geschreven werk. Aan deze avond verleenden medewer king mevrouw Van Muyen-v. d. Kemp (declamatie) en de heer Jan v. d. Kemp (viool) In drie verzen van Aart v. d. Leeuw. Jan Prins en Jacq. v. d. Waals gaf mevrouw Van Muyen een gevoelvolle indruk van haar kunnen. Speciaal noemen we „Sinds ik het weet" van Jacq. v. d. Waals. De violist was minder gelukkig met zijn voor de ruimte te zwakke spel. Bovendien was Bach een te aware keuze. De streek is niet krachtig genoeg, maar in de twee langzame delen uit de „Sonate in D dur" van Handel was er veel goeds te beluisteren. Toch is de voordracht reeds boeiend en zijn mooie instrument opvallend. Dokter Van Kooten bracht de dank over van zijn collega's en patiënten, om deze avond te houden ten bate van de kankerbestrijding. Hij waarschuwde tegen overdreven angst voor deze gevreesde ziekte en wekte de aanwezigen op tot daadwerkelijke steun. Zo had deze mooie avond een twee ledig doel, waaraan ten volle is beant woord. Een geheel gevulde kerk heeft aandachtig geluisterd naar een kerk koor, waarop Alphen trots kan zijn! N. V. kers de eetzaal van het Hospitium bin nen stroomden. De middag had tot titel: „Uitzending over de Hos-zender op golflengte 000". De voorzitter van de vereniging, de heer M. Herks. reeds 8 jaren patiënt, maar met het einde in zicht, opende met een kort woord van welkom. Waarna het programma op waarlijk vlotte wijze werd afgewerkt: ochtendgymnastiek, nieuwsbe richten, politieberichten, een ooggetuige- het verslag van de wedstrijd Holland—België etc. kwam uitstekend door. En ter afwis seling krontjongmuziek, door banjo's be geleide zang en een interview. Dit laatste werd de heer Herks afgenomen door Wil Joppe en was bedoeld als een soort pro clamatie van de doelstellingen van de vereniging: versteviging van de band tus sen de patiënten onderling, tussen hen en het personeel en behoud van het con tact met de wereld buiten het sanatorium. De organisatie bevordert de zelfwerk zaamheid. Zo wordt bijv. het maandblad „Bij de oude vuurbaak" geheel door de patiënten geredigeerd. En tenslotte zoekt ■egen om wat ontspanning te brengen in het vaak saaie leven in een sanatorium. Aan medewerking van buiten af ont breekt het niet. Vele verenigingen o.a. uit Rotterdam bieden gratis hulp. Maar er kan nog méér gedaan worden. gesprek met de heer Herks bleek ibljv., hoe in het Hospitium gevlast wordt, op lezers van het maandblad buiten het sanatorium. Men kan zioh opgeven aan de administrateur van de patiëntenver- ging, de heer H. v, d. Burgt. De kos ten bedragen f 1.50 per half jaar. In de pauze was er gelegenheid de ten toonstelling van werk van patiënten te bezichtigen. Felle beschuldigingen Kleine bakkerijen door de regering doodgezwegen Een scherpe critiek heeft het Tweede- Kamerlid V. d. Wetering (CH) Dinsdag te Goes tijdens een bijeenkomst van de gezamenlijke bakkersbonden in Zeeland geleverd op wat hij noemde „de roof bouw, die thans door de regering wordt gepleegd en de daaruit voortgevloeide doodzieke broodprijs". Het accountants rapport van het ministerie van Land bouw over de bakkersbedrijven op het platteland is volgens spr. geheel onjuist, omdat de 3000 kleine bakkersbedrijven er in doodgezwegen zijn. De regering heeft uitgerekend, dat de bakkers een gemiddeld loon van ƒ5000 per jaar heb ben, maar de heer V. d. Wetering kwam tot slechts ƒ2650. Daarbij is dan nog niets voor de ouderdomsvoorziening af getrokken. De broodprijsverhoging van een cent heeft minister Mansholt volgens spr. toegestaan, omdat hij tevoren al plan was, die cent er door verhoging de grondstoffenprijzen en lonen weer af te nemen. Jaarvergadering Ned. Mij Tandheelkunde Ter gelegenheid van de jaarvergade ring van de Nederlandse mij tot bevor dering der tandheelkunde zullen mor genavond te Scheveningen inleidingen orden gehouden over de aspecten en s waarde van het vrije beroep in het huidige tijdsgewricht door de volgende sprekers: mr J. A. Star Busman uit Utrecht; dr J. E. Schulte, chirurg te Maastricht en prof. mr C. W. de Vries, hoogleraar te Rotterdam. Vrijdag en Zaterdag wordt in het bureau van de maatschappij, Adriaan Goekooplaan 1 een expositie gehouden van schilderijen en beeldhouwwerken, die door tandartsen en hun echtgenoten in hun vrije tijd zijn gemaakt. P. DE ROOK de Leidse componist van de cantate „Katwijks verleden". den. Er is daar inderdaad gewerkt. We hebben lof voor de vaak mooie klank in alle stemgroepen, voor de lichte toon. die steeds een beschaafd cachet had. Het verschil in kwaliteit met verleden jaar was opvallend. Toch merkten wij zwakke stee in de zang op. De 3 dracht was namelijk niet steeds voldoen de vrij, nu en dan zelfs bepaald aarze lend. Een deel van de koorleden (vooral de heren!) keek geen ogenblik van het blad op, met,het gevolg, dat het contact met de dirigent onvoldoende dames, die hun partijen zo goed als uit het hoofd kenden, zongen merkbaar spontaner dan de andere. De beide andere cantates waren van de in zijn tijd zozeer bewonderde orga- van de Maria-Kirche te Lübeck. In die functie (van 16681707) heeft hij zijn „Abendmusiken" niet alleen reproductief, maar ook compositorisch belangrijke dingen gedaan. Deze knap zelfs soms origineel gebouwde canta- „Nimm von uns. Herr, du treuer Gott" (variaties op „Vater unser") en „Alles, was ihr tut ihit Worten oder Werken" zijn de moeite van het instude- :n en aanhoren alleszins waard. In de laatste was het koor op zijn best. We hebben met genoegen geluisterd en hopen, dat de heer Admiraal in dit genre voortgaan en nog veel onbekende schoonheid zal onthullen. Hij heeft zijn publiek met deze daad zeer aan zich verplicht. Deze muzikale dirigent moest echter geen enkele concessie doen aan zijn romantische neigingen! Van de solisten was de alt Belia Key- zer (In Buxtehude) zeer goed, de so praan Jo Stallinga meer dan voldoende. Zij kon echter de kerkruimte niet ge heel met haar geluid vullen. Mevr. Spaargaren begeleidde op keurige wijze aan de vleugel, het (niet genoemde) or kest bestond kennelijk uit dilettanten; zij deden meestal verdienstelijk werk Buxtehude maakte het hun trouwens hier en daar nogal moeilijk. Na afloop heeft het oudste bestuurs lid. de heer W. Verloop, de oud-dirigent, de heer P. de Rook, op sympathieke wijze toegesproken. Deze dankte daarop in waarderende bewoordingen. Joh. W. De heer J. Jansse te R'dam. direc teur van de N V. Bakkerijen J. Jansse, is benoemd tot ridder O.N. De trelnbrand te Yokohama eiste tot dusver 103 doden. accoord ging met het voorstel a W. tot aankoop van het bouw- De raad betoonde zioh zeer ingenomen met het besluit en de heer C. van Eg- mond merkte op. dat men zelfs een deel der adspirant-leerlingen had moeten af wijzen wegens plaatsgebrek. Aan het begin van de raadszitting was de heer G. van Delft, die in de plaats kwam van de geëmigreerde Jac. Kralt, door burgemeester mr P. N- Höweler, beëdigd en geïnstalleerd. Een belangrijk punt van de agenda as de electrificatie van de Sandtlaan- Hierover werd echter nog geen beslis sing genomen, maar de voorzitter wilde slechts de mening van de raadsleden horen. De grote vraag was: natrium- of gewone" verlichting- Over een maand zal de verbetering can de Sandtlaan voltooid zijn en o a- n verband met de lange levertijd van de natriumlampen voelde de voorzitter het meest voor ..gewone" verlichting, die bovendien goedkoper is. Indien er na- triumverlichting zou komen, zou de straat na voltooiing ook weer openge broken moeten worden. Verder wees de voorzitter er op, dat Dor de acht meter hoge natrium-lan- ■arnpalen een speciale ladderwagen moet worden aangeschaft. De kosten van natrium-verlichrting zouden f 19 340 en die van „gewone" lantaarns f 16 980 be dragen. Ook zou de uniformiteit in de dorpsverlichting worden verbroken. Enkele raadsleden, aangevoerd door de heer- K. Zandbergen, waren een andere mening toegedaan. Eerst was besloten de Sandtlaan een natriumverlióhting te geven en nu kamde de voorzitter deze af. De hogere aanlegkosten zouden wel terugverdiend worden door het mindere stroomverbruik en het plan tot aanleg de Sandtlaan heeft zo lang geduurd, dat de leden geen bezwaar hadden om wat langer op de natrium-verlichting te wachten. De heer D- van Delft had een oplos sing voor de hogere palen en maakte de schampere opmerking: „Daar kopen we ïn hefschroefvliegtuig voor". Het college van B. en W. zal deze kwestie nader bekijken. De beide wet houders waren namelijk afwezig, even als de raadsleden dokter E- E- van der Laan en H- de Mooy. Hamerpunten waren de voorstellen tot het verlenen van de tegemoetkoming in de vervoerkosten voor schoolbezoek en de verlenging van de overeenkomst met het destructiebedrijf N-V. Gekro. Zo ook het verlenen van een voorschot van 5 aan het gemeentepersoneel in verband met de derde loonronde en de verhoging van het vergunningsrecht voor de ver koop van sterke drank. De gemeente begrotingen 1950 en 1951 werden gewij- •enals de overeenkomst met de Ned- gemeenten- VISSERIJGOLFJES Woensdagmarkt viel hevig tegen De goed bekend staande Woensdag- markt deed haar naam gisteren geen eer aan. want diverse prijzen daalden ver der, nadat zij in het begin van de week al een bedenkelijke val hadden laten zien. Grote tong kwam op ƒ2,85 terecht en de kleintjes haalden nog maar de 0.81 per kg In de rondvisafdeling was het al even slecht gesteld, want voor de grote schelvis had de handel niet meer dan ƒ30 per kist over en de wijting daalde tot 10. terwijl de grote soorten tot 25 28 per kist opbrachten. Ook de grote kabeljauw was heel wat goed koper dan vorige week: 164100 per 125 kg. Voor de koolvis, die inzette op ƒ44, kwam later niet meer dan ƒ33 per kist binnen en alleen de schol hield zich behoorlijk. Voor de klein middel soor ten werd nog 94 betaald en de kleine schol II zat tussen de 37 en ƒ8. maar deze laatste prijs ging samen met een paar minder mooie partijtjes. Voor de hoofdschotel van de aanvoer, de makreel, was het al een bijzonder slechte dag. want haast alle blauwpijpjes verdwenen in de opvangregeling. Besommingen ook mis De Polderman maakte gisteren voor een 13-daagse reis het mooie sommetje van 15.400 en de Hoop haalde in 14 dagen niet meer dan ƒ13 800 bij elkaar. De Abraham besomde na 14 dagen 17.500. Dit alles zonder de opgehouden partijen. schepen, die ÏJmuiden trouw blijven, alles op alles zullen zetten om hier Maan dag of Dinsdag voor de hal te komen. Haring-ontgraatmachlne „Nederlands-Belgische machine- voor de visnijverheid" te Antwer pen heeft een nieuwe haring-ontgraat- machine op de markt gebracht. De ma chine kan 2000 vissen per uur verwerken. De afmetingen zijn 185 x 70 x 93 cm en de machine weegt 450 kg. Invoer uit Noorwegen Het handelsverdrag tussen Nederland en Noorwegen, dat thans opgesteld is. betekent een verlies van terrein voor de Nederlandse uitvoerproducten. Uitvoer naar Italië Tot 1 April 1952 zal naar Italië 300 ton verse vis uitgevoerd worden en voor f 400.000 aan visconserven. Voor invoer van visconserven uit Italië is f 150.000 beschikbaar gesteld. Karei Doorman: SCH 105 De „Karei Doorman", voorheen de KW 227. zal het nummer SCH 105 gaan dragen- De nieuwe schipper is Roeleveld geheten. De logger is in Scheveningen aangekomen. In i uit Gisteren kwamen binnen de KW 51 en KW 12. Naar zee vertrokken: KW 90, KW 51. KW 189, KW 66 en KW 12. Vandaag wat minder druk De Claesje had vandaag 800 kisten en 20 stijve kabeljauwen, de Eli Chénévière kwam van IJsland met 700 kisten en de Dirkje had 900 kisten van de Noordzee, waarvan nog niet bekend was, of hij vandaag of morgen zou verkopen. VisserUconferentie naar ÏJmuiden De delegaties van de West-Europese isserijconferentie, die in Scheveningen gehouden wordt, komen morgen naar de IJmuidense vishal. Dan liever naar Engeland De stemming op de IJmuidense markt, die steeds meer in mineur wordt, is oor zaak. dat verscheidene schepen naar Engelse havens gaan. De Limburgia bijv. gaat morgen met zijn 1100 kisten naar Huil en de Allan Water heeft gisteren in Grimsby afgeslagen, waar het schip ƒ36.000 noteerde voor een kleine t' weekse reis en 1119 kitt. De verwachting voor de omende dagen zijn, dat van zes trawlers, die in theorie morgen Zaterdag kunnen binnen komen, er i wel een paar naar de overkant kunnen verdwijnen, omdat daar vrij wat 1 belangstelling voor de makreel bestaat dan hier. Verder is het mogelijk, dat de Marshallgeld voor tweede Technische Hogeschool De mogelijkheid bestaat volgens de Volkskrant, dat een tweede Technische Hogeschool in Nederland met E.C.A.- dollars zal worden gebouwd. Zowel de regering als het bedrijfsleven hebben zich hiertoe rechtstreeks tot het hoofd van de E.C.Ar in Washington gewend, waar de plannen met sympathie zouden zijn ontvangen. Bij de rondvraag bracht de heer C. van Egmond de ongewilde ..demping" van de Vliet ter sprake ten gevolge van de lozing van spoelwater van de wortel- wasserij. Hij had zelfs jongens dwars „over" de Vliet zien lopen. De voor zitter was het met deze opmerking vol komen eens en noemde de toestand meer dan ergerlijk. Spoed met hogere toe slag op pensioenen (Van onze Parlementsredacteur) Reeds in Februari lag een wetsontwerp gereed tot verhoging van de bijzondere toeslag op de pensioenen. De indiening achterwege gebleven, omdat de rege ring in de veranderde omstandigheden aanleiding heeft gevonden, verdergaande tegemoetkomingen te formuleren. Een wetsontwerp is aan het georgani seerd overleg toegezonden en zal op de kortst mogelijke termijn bij de Kamer worden ingediend. niet mogelijk, een voorschot uit te keren, omdat de pensioenbetalende in- sttanties nog overkropt zijn met werk. Zou hun nog werk op de schouders gelegd orden, dan zou dit zijn tot schade van andere belangen van de pensioentrekken- den. Liever wil de regering, dat het straks te dienen wetsontwerp met de meeste spoed door de Staten-Generaal wordt be handeld. Aldus minister Van Maarseveen gister middag in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van de heer Van Sleen (Arb). Ambtenaren Zaterdagmorgen 5 Mei niet vrij Zoals reeds eerder gemeld is, zal het rijks- en gemeentepersoneel Zaterdag morgen 5 Mei moeten werken. Het ;s gewoonte, dat dit personeel op de Na tionale Feestdag alleen 's middags vrij is en hiervan wordt niet afgeweken, nu 5 Mei dit jaar op Zaterdag valt. Benelux-accijnsverdrag aangenomen Naam „Gero-zilver" moet verdwijnen (Van onze Parlementsredacteur) Met op de publieke tribune de „oude heer Hulstkamp" in vorige-eeuws cos- tuum heeft de Tweede Kamer gistermid dag het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het Benelux-verdrag tot unificatie van de accijnzen en het waar- borgrecht aangenomen met 64 tegen 9 stemmen. Tegen verklaarden zich de V.VJ). en de communisten. Zoals men weet wordt hierdoor o.a. de gedistilleerd-accijns voorlopig gebracht op 475 per hl van 50 pet. en op 596.50. Tevoren was het amendement-Van den Heuvel, dat tot doel had, de mogelijk heid van het behoud van namen als Gero- en Sola-zilver te handhaven verworpen met 3438 stemmen. Alleen de P.v.d A. en de V.V.D. stemden in haar geheel vóór. Met de K.V.P. en de communisten stemden enige leden van de AJL en de C.H. tegen. Minister Van Maarseveen heeft thans ontslag verleend aan enige functionaris sen bij de vroegere Nederlandse Arbeids dienst. o.a. aan de 66-j. leider L. A. C. de Bock. Het ontslag gaat in op 18 Sep tember 1944. Alle rechten op pensioen e.d. vervallen. Bazar voor. Hazerswoudse wijk verpleging „Het is de laatste dagen ook op de secretarie al bezar geweest, wat de klok sloeg zei burgemeester L. J den Hol lander van Hazerswoude gistermiddag, toen bij de bazar ten bate van de wijk verpleging opende. Het is er de bazar dan ook naar! De burgemeester sprak over het 50-jarig bestaan van de zieken en het 30-ang jubileum van de wijkver pleging. De wijkverpleging heeft in deze 30 jaar een niet te onderschatten steun gehad van zuster Joh Boers Deze kreeg als blijk van waardering een har- Foto N. vd Horst telijk applaus en een bloemetje. Ook mevr. Den Hollander, de presidente van het damescomité, werd in de bloemetjes gezet. De heer J. W. Dekker werd ge roemd voor zijn omwerp van de baza# en de dank gir.g eveneens uit naar de heer Slootweg die z'n garage beschikbaar stelde. De grappigste attractie van de vele, die er zijn. wordt wel gevormd door twee stilstaande fietsen, waarop men al trappend zijn kracht kan meteii Jas uit en trappen maar! Vanavond te de bazar nog van 7—11 uur geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3