Mkuwc £ciilsrt)f GTmiranl Bij „hevige" Chinese luchtactie wordt Mandsjoerije gebombardeerd Zwaar bewapende bewaker aan boord, die beslist schiet Wist U Misdadigers zullen nog sneller worden opgespoord Toneel men* Prij 0.11 midda ec'en prijzen lid) e 2-3.3 tal. In DONDERDAG 26 APRIL 191! BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9209 Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi 1$ ghfbleow mgn bert ia tcgljenspott" Ook voor de middenstand Amerikaanse aandrang strijd te bespoedigen Gaan V.N.-landen met troepen in Korea hiermee accoord? Indien de Chinese communisten „hevige luchtaanvallen" boven Korea zouden uitvoeren, dan zullen hun bases in China zelf door vliegtuigen der Verbondenen worden gebombardeerd. Deze aangelegenheid werd te Washington besproken door de Amerikaanse onderminister voor Buit. Zaken, Dean Rusk, met de diplomatieke vertegenwoordigers der veertien landen, die strijdkrachten in Korea hebben. Alle betrokken mogend heden zijn volledig op de hoogte van het Amerikaanse standpunt, indien Chinese vliegtuigen op grote schaal tot de aanval boven Korea over gaan. Militaire waarnemers in Korea wijzen er op, dat ook het huidige communistisch offensief zal doodlopen, zonder krachtige steun uit de lucht. Tot nu toe was er geen omvangrijke rode luchtactie. Bovengenoemde mededelingen zijn af komstig van een woordvoerder der Ame rikaanse delegatie der Ver. Naties te Lake Success. Hij ontkende evenwel de juistheid van een persbericht, dat de diplomatieke vertegenwoordigers der veertien V.N.-staten reeds hadden inge stemd met het bombarderen der Chinese bases. Er is blijkbaar nog geen voorstel gedaan of overeenkomst gesloten, waar het hier een theoretische toestand betreft. Wij tekenen hierbij aan, dat uiteraard deze hypothetische situatie er ieder ogen blik een kan worden van concrete wer kelijkheid en in dat geval wil men or alle gebeurlijkheden zijn voorbereid. Ook bestaat er nog de mogelijkheid or gaan „interpreteren", wat men onder „hevige" luchtaanvallen moet verstaan. Dit zou dan toch in de eerste plaats door de opvolger van McArthur op Korea be oordeeld moeten worden en als hij daar bij niet in politieke zin een fiat verkrijgt. dan staat hij voor de zelfdedeur, als McArthur. Over het verloop der krijgsoperaties valt natuurlijk nog niets met zekerheid Ie zeggen. De berichten hierover wisse len van dag tot dag. vaak van uui uur. Maar, hopen wU, dat het Reuter- bericht juist is. als zou de linie der Ver bondenen op Korea, die onder het ge wicht van het rode lente-offensief, ernstig werd ingedeukt, haar evenwicht herwonnen hebben en weer stand houden. Wij weten reeds, dat langzaam in Zui delijke richting werd teruggetrokken op van tevoren klaar gemaakte verdedi gingslinies. Een Geallieerde strijdgroep, vooraf gegaan door tanks, heeft in de Oostelijke sector, zoals gisteren nog ge meld, het belangrijke Indje heroverd. Maar aan het Westelijke front bij Moensan worden nog steeds zware com munistische aanvallen gemeld en trekken de Verbondenen zich verder terug. De De strategische grondstotten Amerika blijft Pact- landen steunen Morrison desavoueert Bevan en Wilson De Amerik. min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, heeft nadrukkelijk de be schuldigingen van de afgetreden Britse minister van Arbeid, Aneurin Bevan, var de hand gewezen. Deze had namelijk ge ïnsinueerd, dat de Ver. Staten zich var het merendeel der strategisch waarde volle grondstoffen op de wereldmarkt meester maken. Dean Acheson legde er de nadruk op, dat de Ver. Staten ten volle rekening houden met de behoefte aan grondstoffen bij de Europese Pactlanden. Amerika doet al het mogelijke, teneinde verhoging van de productie en een billijk gebruik van de bestaande voor raden te verzekeren. Morrison, de Britse min. van Buit. Zaken, heeft inmiddels uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat Amerika Enge land niet in de steek zal laten wat de grondstoffen-voorziening betreft. Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophan del gaf hij te kennen, dat Engeland eer der zijn levensstandaard zal verlagen, dan zijn bewapeningsprogramma inkrimpen. Morrison neemt dus een geheel ander standpunt in dan de afgetreden ministers Bevan en Wilson. Het bestuur van de Labourpartij heeft Bevan in het ongelijk gesteld en doet een beroep op alle leden de huidige rege ring en de begroting te steunen. De partijleiding staat dus achter het bewa peningsprogramma. Attlee, die nog niet helemaal hersteld is, woonde deze verga dering niet bij. Bericht aan onze Postabonné's Maandag 30 April a.s. zullen er na 12 uur geen posttreinen lopen. Dit houdt in, dat onze postabonné's Dins dag met de eerste bestelling geen courant zullen ontvangen. In sommige plaatsen zal het Maandagnummer met de tweede bestelling op Dinsdag wor den bezorgd, in andere plaatsen eerst Woensdagochtend. DE DIRECTIE. Nederlanderschap en Neder landse onderdanen De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op het Nederlanderschap. Hierdoor wordt het begrip „Nederlands onder daan" beperkt tot Nieuw-Guinea. De in woners van de West worden hierdoor Nederlander. Zij, die krachtens de Ronde Tafel-Conferentie-overeenkomsten Neder lands staatsburger worden, krijgen voorts automatisch de Nederlandse nationaliteit. Voorstellen van Truman voor prijscontrole President Truman zal het Congres heden voorstellen doen tot verscherping der huurcontróle voor bedrijfspanden, subsidieverlening voor bepaalde invoer- goederen, o.a. koffie, en voor beperkin gen van credietverctrekking. strijd is hier van vitale betekenis, omdat het gaat om beheersing van de weg. die van het Westen uit naar Seoel leidt. Centra waar nog hevig gevochten wordt, zijn o.a. Hwatsjon en Koranpori. In het algemeen valt te concluderen, dat de aanvallen der communisten in kracht zijn afgenomen, maar dit kan be tekenen: „Retirer pour mieux sauter". Een Belgisch bataljon, ten Noorden van de Imjinriviér slaagde erin, zich r uur vechten uit een beangstigende singeling te bevrijden. Hierbij werd de hulp geboden van straaljagers, die de Chinezen bestookten met raketten en benzine-bommen. Vele Belgen bereikten de rivier, wadende door het water, ter wijl hun jeeps ijlings een heenkomen zochten over de pontonbrug, welke ech ter niet door de Chinezen kon worden vernield. Dagelijks schijnen de Chinezen min stens 8000 man te verliezen, maar zij vechten verbitterd door. Seoel opnieuw bedreigd Oprukkende Chinese troepen zijn, vol gens latere berichten Moensan, 40 km ten Noorden van Seoel binnen getrok ken. De Verbondenen trachten een linie ten Noorden van Seoel, tussen de rivier de Han (in Met Westen) en de Poekhan (in het Oosten) te handhaven. De Roden blijven in massa's over de rivier de Imjin stromen en trekken op naar Seoel. Men wacht nog steeds op nieuws van een Geallieerde strijdmacht, die twee dagen geleden, 8 km ten Z.O. van Korangpori (ca 30 km ten Noorden van Moensan) werd omsingeld. Tot nu toe zijn slechts enkele groepen er in geslaagd uit de omsingeling te breken en naar de Ge allieerde linies te ontkomen. Een mannetje, zó weggelopen uit de Camera Obscura, bood gisteren aan de ingang van de Ridderzaal aan minister Lieftinck een petitie aan, waarin namens alle jeneverstokerijen werd verzocht, de accijnzen op sterke drank niet te verhogen. Het mannetje wist wel om in stijl te blijven dat hij tegen de „bierkaai" vocht, maar zó had hij, naar zijn eigen bekentenis, ten minste het uiterste gedaan om de minister te Maatregelen voor Tsjechische vliegtuigen Als een passagier poogt, de piloot van koers te doen veranderen Vliegtuigen van de Tsjechische bur gerluchtvaartmaatschappij krijgen voor taan bij elke vlucht een niet-betalende passagier mee. Deze man heeft opdracht ieder die probeert de piloot tot een koersverandering te dwingen, zonder pardon neer te schieten. Dit is de nieuw ste maatregel van de S.N.B., de Tsjechi sche veiligheidsdienst, om ontvluchtin gen naar landen aan de andere zijde van het ijzeren gordijn zoveel mogelijk te beperken. De piloten hebben thans opdracht tijdens de vlucht om de tien minuten hun positie te melden aan een militair vliegveld langs de route. Als het rap port 2 minuten de uiterste limiet over tijd is, stijgt een jaohttoestel op, dat het toestel dat zich niet op tijd gemeld heeft, moet opsporen en tot dalen dwingen. Speciale onderscheppingseskaders zijn de laatste tien maanden samengesteld, uitsluitend met het doel in te grijpen als een passagiersvliegtuig van de vast gestelde route afwijkt. Voor het meren deel zyn deze eskaders uitgerust met Duitse Messerschmidt ME 109-jachttoe- stellen, die bemand worden door milital- piloten, die een uitgebreide proef op hun politieke betrouwbaarheid hebben doorstaan. De Messerschmidt-jagers zijn als oorlogsvliegtuigen volgens de heden daagse normen verouderd, maar ze zijn nog altijd te gebruiken om een lang- ?r vliegend verkeerstoestel in te halen, tot dalen te dwingen of eventueel neer te schieten, aldus de Vkrt. Het hele onderscheppingssysteem werd ingesteld omdat verscheidene Tsjechi sche passagiersvliegtuigen met belang rijke personen aan boord in gebieden ten Westen van het ijzeren gordijn land den, nadat de passagiers de piloot met 9 mm-argument overtuigd hadden de noodzakelijkheid ener koerswij ziging. Casey minister van Buitenl. Zaken in Australië Casey, die van 1940 tot 1942 gezant was te Washington, is benoemd tot mi nister van Buitenlandse Zaken in Australië. Percy Spender, die tot nu toe deze functie bekleedde, is tot ambassa deur te Washington benoemd en vertrekt dezer dagen. Een varken van een Lopiker boer ver liet op een nacht zijr hok en zag kans door te dringen in de verblijfplaats van de (slechts enkele dagen oude) kuikens. Hij vrat er honderd van op. Zonnebaders opgeschrikt Luchtdrama eist 43 slachtoffers Boven strand van Florida 2 vliegtuigen in botsing Honderden zonnebaders aan het strand in Florida, zijn gisteren getuige geweest een kort luchtdrama, dat 43 slacht offers heeft geëist. Een viermotorig ver keerstoestel van een Cubaanse luchtvaart maatschappij en een oefenvliegtuig van de Amerikaanse marine kwamen, ongeveer 1 km uit de kust, met elkaar in botsing stortten beide in zee. Het marinetoe stel kwam onmiddellijk na de botsing in vrille naar beneden. Het verkeers vliegtuig bleef nog ongeveer 50 seconden ie lucht voor het neerstortte. Drie de botsing die op explosie leek 16 lijken geborgen. Er werd geen spoor van overlevenden gevonden. Groep bedrijven schenkt een ton voor Haak-In Naar de Nieuwe Leidsche Cl verneemt is een groep bedrijven vo< :ns een bedrag van ƒ100.000 bij dragen voor de Haak-In-actie ten bate in de kankerbestrijding. Deze week is de 800.000 overschreden: vijf dagen tijds kwam er een ton bin- ;n. Zonder twijfel zal het einddoel: een millioen gulden, spoedig worden bereikt. Drie kinderen dodelijk verongelukt Jongetje getroffen door vallende mast Gistermiddag werd het elfjarig zoon- e van M. Gouw, die aan boord van een i de haven van Veghel gemeerd schip speelde, gedood onder de mast, die tij dens het strijken plotseling naar bene- ;n viel. Het driejarig zoontje van de familie Mulders uit de Celsiusstraat te Roosen daal liep gisteravond al spelend de on bewaakte overweg in de lijn Roosen daalEssen op en werd door een trein gegrepen. Het kind was op slag dod. Aan de Stadionweg te Rotterdam is gisteren de driejarige Nelleke Thöne van de Groene Zoom door een vrachtauto overredep en gedood. Bende smokkelaars van morphine opgerold Zes honderd ampullen in beslag genomen In de loop van gisteravond heeft de Amsterdamse recherche een belangrijke bende smokkelaaré in verdovende mid delen onschadelijk gemaakt. Zes Neder landers werden gearresteerd en een p tij van 600 ampullen morphine werd beslag genomen. De morphine is uit Duitsland binnen gesmokkeld. De recherche sloeg toe op het moment dat men tot verkoop wilde overgaan. Enkele arrestaties werden in een café aan het Damrak te Amsterdam gedaan, de overige in plaatsen in het midden des lands. zes verdachten zijn in Amsterdam opgesloten. Kleuter door klap van molen overleden Het tweejarig dochtertje van de familie Van H. uit Aarlanderveen, dat Zaterdag klap van een molenwiek had gekre- is gisteren in het St Ursulazieken- huis te Wassenaar overleden. De kleuter na het ongeluk niet meer tot be wustzijn gekomen. Boerenknecht in vlammen omgekomen Nadat hij anderen voor brand had gewaarschuwd Gisteren is bij een brand in de boer derij van de heer N. van Zijl op het landgoed De Heemstede te Houten (U.) de boerenknecht J. van de Heuvel om het leven gekomen. Het gezin Van Zijl werd gewekt door geroep van de knecht. Men dacht dat deze al in veiligheid was en ging ter stond aan het blussen. Toen het vuur na enige tijd was gedoofd, vond men boven de trap het verkoolde lichaam van Van de Heuvel. De oorzaak van de brand is onbekend. Het grootste deel van woning en huis raad bleef behouden. Prins op de thuisreis Gisteren was Prins Bernhard de gast ran mevrouw Eva Perón op een infor meel afscheidsnoenmaal. Vandaag aan vaardde de Prins per vliegtuig de terug tocht naar Nederland. Feest om de Brielse Maas Koningin stelde sluizen in werking en metselde oorkonde in Spijkenisse en Oostvoome tooiden zich vandaag in de nationale kleuren KONINGIN JULIANA bezocht vandaag de Brielsche Maas en de om liggende gemeenten op Voorne-en-Putten en Rozenburg. Zij stelde enkele sluizen in werking, die er zijn aangebracht in verband met de af damming van de rivier. Om half een ondertekende zij in het gemeente huis van Oostvoorne een oorkonde, welke zij om half drie vanmiddag in metselde in het monument op de afsluitdijk van de Brielsche Maas in Oostvoorne. Deze oorkonde werd, behalve door de Koningin, ondertekend door minister Wemmers, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en door aantal andere autoriteiten. In de lachende lentezon wapperden vanmorgen honderden vlaggen, toen de Koningin om tien uur op de brug van Spijkenisse per auto arriveerde. Zü was gekleed in een grijze zomerjapon met witte strikmotiefjas. Zy droeg een kort voorjaarsjasje en een wit veren hoedje. Op de brug werd H. M. ontvangen door minister Wemmers. mr L. A. Kes- per. de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ir A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, en en kele burgemeesters. Mr Kesper sprak woorden van wel kom. Terwijl de Koningin een aan de Dit is William Catis, hoofd van het Amerikaanse persbureau Associated Press in Praag, die sinds Maandag op geheimzinnige wijze verdween. Het ligt voor de hand, dat de rode terreur in Tsjechoslowakije zich ook heeft uitgestrekt tot de redactie- bureaux van mensen, die altijd ge wend waren, te spreken en te schrijven in vrijheid. Inmiddels heeft de Amerikaanse ambassade in Praag aan de communistische autoriteiten opheldering gevraagd. DAT ook het Tweede-Kamerlid Mae- nen (K V.P.) thans aan minister Stikker schriftelijk vragen heeft gesteld over de maatregelen inzake collectieve passen, waartegen zoals men weet de V.V.V's, de Federatie van personenvervoer en de busondernemingen reeds geprotesteerd hebben. DAT het Tweede-Kamerlid Peters (KVP.) de regering schriftelijk om steun voor de uitzending van Ned. kin deren uit Duitsland naar ons land heeft verzocht. DAT de Ned- Ver. voor Luchtvaart techniek gisteren te A'dam haar 10-j. be staan heeft gevierd DAT de Tweede Kamer gisteren ac coord ging met de uitbreiding van het medisch tuchtrecht tot apothekers en apotheekhoudende geneeskundigen. DAT in A'dam tegen de 41-j. chauf feur W. E uit Nijkerk, die op 4 Jan in de hoofdstad de 16-j. wielrijder L. A- Braan doodreed, 14 dagen is geëist. DAT het telefoonnet in de Beemster met ingang van 29 Mei automatisch aan gesloten zal zijn. DAT vijf koelen zijn omgekomen bij een brand, die in de schuur van L. Bak ker te Hoogeveen vermoedelijk is ont staan doordat kinderen met vuur speel den. DAT vandaag in Den Bosch een vier daagse tentoonstelling over het verzet in Europa is geopend en het materiaal (o.a 900 foto's) door C. Dommelshuizen te A'dam aan het oorlogsmuseum te Overloon zal worden geschonken. DAT het Noordelijke gangenstelsel van de St Pietersberg meer voor het pu bliek toegankelijk zal worden gemaakt, o.a- ten bate van de Stichting 1940-1945 DAT van 9 tot 15 Juni te Dortmund een Nederlands-Duitse week wordt ge houden, waarin o-a- minister Stikker het woord zal voeren. DAT de gemeenteraad van Alkmaar op 18 Mei Leeuwarden bezoekt. DAT volgend jaar in Breda met het oog op de stadsfeesten 46 congressen e d worden gehouden en men nog met 4") instanties in onderhandeling is. DAT geruchten als zouden uit de ..Lemmekeskoel" te Sibbe (L minstens 100 schaapskoppen van de onlangs ge vonden skeletten zijn gestolen, uit de lucht zijn gegrepen. DAT de Tweede Kamer gisteren naturalisatiewetsontwerpen, totaal 75 personen betreffende, heeft aangenomen. DAT het wetsontwerp, houdende maatregelen inzake andere alcoholen dan etylalcohol gisteren zonder debat door de Tweede Kamer werd aanvaard. DAT te Berkum bij Zwolle de eerste plattelandsbibliotheek van Nederland ls geopend, van waaruit 100 Overijsselse bibliotheken voorzien zullen worden met 15.000 boeken. DAT de inspecteur van de nautische dienst van de Kon. R'damse Lloyd, H J Bouman. op 4 Mei aan boord van de Willem Ruys te R'dam recipieert t.g v. zijn 40-j. jubileum. DAT te St Anna Parochie twee vlas- braakschuren en een woning, bewoond dcor de fam. J Kuiten, zijn afgebrand- DAT de A'damse rechtbank de beide daders van de roofoverval op de 70-j. kassier van een restaurant op het Mo lenpad in A'dam overeenkomstig de eis tot drie jaar veroordeelde. DAT de A.NV.V. in Juni op de Jaar beurs te Lille (Frankrijk) een speciale stand zal inrichten met o-a. een diorama van de toeristische mogelijkheden in ons land. brugleuning bevestigde situatiekaart van het Botlekplan en de afdamming van de Brielse Maas bestudeerde, rees de brug 45 meter omhoog. Kennelijk genoot de Koningin van het prachtige uitzicht over het zonnige land schap. Een snelle rit naar de inlaatsluis. De Koningin drukte op een knop, de motoren sloegen aan en de sluis was in gebruik gesteld. De tocht ging verder naar Spijkenisse. Een gejuich van belang. In de hal van een gara gebedrijf bood de oudste onderwij zeres in de gemeente, mej. B. de Baan, de Landsvrouwe bloemen aan. Burgemeester P. J. Bliek hield een korte toespraak. Daarna nam de Koningin kennis van het industriële leven van Spijkenisse door een wandeling te maken langs een op straat opgestelde stand met produc ten, verzameld door de plaatselijke fa brieken. Bij de Koningin Julianaschool werd een klein openluchtspel opgevoerd, onder de titel En nu vooruit". Hon derd vijftig personen uit alle lagen der bevolking werkten er aan mee. Om twaalf uur precies was het bezoek aan Spijkenisse ten einde en vertrok de stoet naar Oostvoorne. e Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen enkele sluizen Lv.m. de afdamming van de Brielse Maas persoonlijk opengesteld. De Koningin temidden van autoritei ten op de brug in Spijkenisse. Kofiie op bon 504 Bon 504 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. In de periode van morgen tot en met 12 MeL De eerstvolgende bon zal op 7 Juni wor den aangewezen. De ramp met de zes oudjes Toch kolendamp oorzaak van zes sterfgevallen? Op advies van de gerechtelijke genees kundige. dr Hulst uit Leiden, heaft de Rijkspolitie te Beneden-Leeuwen in de afgelopen nacht in de slaapzaal van het St. Jozef-ziekenhuis, waar zes mensen in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. overleden, proeven genomen met witte muizen, om te zien of kolendampvergif tiging de doodsoorzaak geweest kan zijn. De muizen, zo vernamen wij hedenoch tend van de Rijkspolitie, hebben de proef goed doorstaan, maar er werd wel vast gesteld, dat er, .nu alle ramen gesloten waren, kolendamp in het gebouw hing. Hoewel de uitslag van het laborato riumonderzoek pas over enige dagen be kend is, bestaat er een sterk vermoeden, dat de slachtoffers inderdaad door kolen damp om het leven zijn gekomen. Een stookgelegenheid van de centrale ver warming is onder de slaapzaal van deze mensen gelegen, waardoor het dodelijke gas tot deze zaal kon doordringen. De zuster, die op de bewuste morgen de zaal in kwam, heeft zoals gewoonlijk, direct alle ramen open gezet, zodat de politie niet direct kolendamp heeft kunnen I De stoffelijke overschotten zijn inmid dels door de justitie vrijgegeven; zij zullen morgen worden begraven. De 'deelneming die de familieleden van de overledenen ten deel valt, is zeer groot. i Duitsland kweekt millionnairs Sinds de geldhervorming in Juni 1948 zijn in West-Duitsland 200 personen mil- i lionnair geworden; terwijl de levens standaard van 85 pet der bevolking ach- 1 teruit ging. Eigen zender voor de politie (golflengte 88 m) te Bilthoven in dienst gesteld Minister mr H. Mulderije heeft gisteren het nieuwe politie-zendstation De Varen- kamp te Bilthoven. die op 16 April vooi het eerst in werking werd gesteld, ge opend. De politie beschikt nu dus offi cieel over een eigen radiozender en heeft daarmede een nieuw geducht wapen ge kregen iij de strijd tegen de misdaad. Op golflengte 88.1 meter worden thans viermaal daags de politieberichten omge roepen, welke de arrestatie van een zochte kunnen bevorderen. Voordien was de politie uitsluitend gewezen op de medewerking van de roepverenigingen voor het uitzenden de z.g. extra-politieberichten, meestal direct volgende op het nieuws. Deze uit zendingen komen echter niet te verval len, want de bedoeling van het extra- politiebericht is, dat ook het publiek kennis van neemt en slechts weinigen zul len naar de politiezender kunnen luiste ren, daar de golflengte 88.1 meter op de meeste radiotoestellen ontbreekt. De geheime politie-berichten gaan de telex. De politie heeft echter in heel Nederland maar zestig telextoestellen door deze zender wordt het gebrek telex-apparatuur ten dele opgeheven. Alle politiebureaux worden met een ontvan. ger uitgerust. Het zendergebouw wordt als het best geoutilleerde van West- Europa beschouwd. Men staat thans ook doorlopend in rechtstreeks contact met de meeste hoofdsteden van West-Europa. Het mobilofoonnet van de politie is eveneens aanzienlijk uitgebreid. In alle provincies zijn thans vaste stations en mo biele eenheden bij rijks- en gemeente politie in gebruik. Tweehonderd politieboten en auto's zijn reeds uitgerust met mobilifoon-installa- ties. Nog voor het einde van het jaar zal, dit aantal tot boven de driehonderd zijn gestegen. In het kader van de burgerlijke verdediging zal het volgens de deskundi gen nodig zijn minstens zes- tot zevenhon derd voertuigen er mee uit te rusten. Voor 300.000 vleesmeel verbrand Met dollars betaalde grondstoffen voor veevoeder Gisteravond is een partij van drie ton vlees- en vismeel, die was opgeslagen in een grote schuur bij de boerderij van J. Verheggen te Buggenem bij Roermond, verbrand. De schade wordt op ƒ300.000 geschat. De partij vlees- en vismeel was be stemd voor veevoeder, ingevoerd uit Zuid-Amerika en betaald met dollars. De A.V.A. (Algemene vereniging van Ak kerbouwproducten) is door deze brand gedupeerd. Ned. troepen September naar Duitsland De lichting 1950-11 zal in September voor korte tijd naar Duitsland worden gezonden om deel te nemen aan Britse manoeuvres. Dat is thans definitief be sloten, zo deelde minister Staf gisteren mee bij een bezoek aan de oefening Crescendo II op de Veluwe. WEERBERICHT Weersomslag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met morgen enkele plaatselijke buien. Vannacht in het bin nenland nog zwakke wind, overigens matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen belang rijke lagere temperaturen dan vandaag. Vrijdag: zon 5.20—19.56; maan 2.22—9.J1. 28 April LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1