ïlieuuic gtiharffe Courant Tekort aan plantensoorten? [lopsignalen van de Britse duikboot sinds vanmorgen verstomd elle schijnwerpers tastten vannacht het zwijgende zee-oppervak af Verbluffende geldsmijterij voor politieschool McArthur als triomfator thans in Washington Wist U Welke school? Het groene licht op de weg naar veiligheid (ONDERDAG 19 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTENTIËNƒ0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9203 Hoofdredacteur: Dr. E. DLEMER Chef-Red.» H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstxeken .Stantuasticfi is gljebleuen myo hert tn tcgbeospoct" Zijn de 75 van de RUraynog in leven m angstig, beklemmend gevoel maakt zich meester van de Britten, de hoop, dat nog iemand van de 75 opvarenden der gezonken Britse lilcboot „Affray" kan worden gered, practisch moet worden opgegeven. Iks blijkt uit èen officieel communiqué der Britse admiraliteit. Leiders het reddingswerk verklaarden, dat er een wonder zou moeten gebeu- l wil men opvarenden nog levend aantreffen. zicht op het Kanaal werd zwaar schip te vinden. Meer dan 25 duikers regen belemmerd en men begint staan gereed om. zodra de „Affray" zou meer te geloven, dat de onderzee- zijn gevonden, luchtbuizen in de wanden zoals gisteren verondersteld, mis- van de. gezonken onderzeeboot aan te brengen. Een schip, dat deelneemt aan het red dingswerk, meldde, aldus Reuter, dat hot 10 myl bezuiden Wight vanaehtend rookkaars, een rood met gele boei kleine olievlekken heeft gezien. De onderstelling is geopperd, dat het hier voorwerpen betreft die van de „Affray afkomstig zyn. Tot morgen blijft er noi uiterst geringe kans bestaan, maa ien op haar zijde ligt, de boot bij het ken haar neus in de modder heeft ge- de reddingsluiken en boeien r kunnen worden gebruikt, fschoon de klopsignalen zeer zwak n uiteindelijk verstomden, meen- toch vrij zeker te zijn van de in ligging. Vanaf het strand van aart een somber zwijgende me- ar de armada van schepen, w.o. erikaanse. Franse en Belgische oor- ibodems, die alle hulp willen verle- Ook vannacht bleef men zoeken en felle schijnwerpers tastte men het •oppervlak af, et is nu al langer dan twee etmalen, de 75 mannen in de gezonken duik- van de buitenwereld zijn afgeslo- ■en de voorraad zuurstof moet uitge- zijn Aan het zoeken naar de „Affray" rdt thans ook door mijnenvegers deel- Zij slepen zware kabels over de ibodem, in de hoop op die manier het Senator Vandenberg overleden Einde van roemrijke bekende. Republikeinse senator, thur Vandenberg is te Grand Rapids erleden De gezondheid van de senator sinds een l'ngoperatie in October 19 precair Ofschoon hij gedeeltelijk rstelde, stortte hij een half jaar later i. maar nam toch tijdelijk zijn de Senaat weer op. Met zijn od eindigt een roemrijke carrière, die begon als zoon van een zadelmaker- ndenberg is 23 jaar achtereenvolgens de Senaat geweest Hij was daar voor- r van en tevens voorzitter van de tatsc mmissie voor buit. betrekkin- Tot tweemaal toe stond hij op het t tot Republikeins candidaat voor Presidentschap benoemd te worden. Van zijn politieke activiteit vermelden dat hij in '45 het Congres verraste >r een verdrag met Engeland en Rus- id voor te stellen, teneinde Duitsland Japan voor altijd te ontwapenen- ermede maakte hij een einde aan zijn ilationistische loopbaan. President iiman kos hem in de delegatie naar conferentie van San Francisco, waar VN werd opgericht Zonder Vanden- rg zou het onmogelijk zijn geweest. I Atlantisch Pact tot stand te brengen, vele opzichten stond hij echter tegen- ïr de politiek van Truman, vooral het communistisch China gold. irmelden wij nog, dat hij in 1884 te and Rapids werd geboren en zijn iar van Nederlandse afkomst t Hij laat een zoon na en twee doch- Communistisch raadslid kreeg 4 maanden let vroegere communistische ge- entera adslid van Fun ster wolde, T. N., de afgelopen wintermaanden bij boerderijen zink en lood had ge ilen, is door de politierechter te Gro- ïgen tot vier maanden gevangenisstraf roordeeld, waarvan twee maanden orwaardelijk. verband met deze zaak heeft N. langs voor zijn raadslidmaatschap be ukt. De politierechter vond het onbe- Ipelijk, dat N. raadslid had kunnen daar deze reeds vier veroordelingen iter de rug had. Ieder moet eigen opticien kunnen kiezen Patiënten, die in een ziekenfondsver kering zyn, behoren zelf een opticiën kunnen kiezen. De federatie van opti ons heeft daartoe by de regering een Tzoek ingediend. Dit werd gisteren eegedeeld tydens het tweedaagse con- van de opticiens in Nymegen. Schoolmelk belangrijk goedkoper Ieder kind zal er nu van kunnen profiteren Het Centraal Schoolmelkcomité heeft regeling kunnen treffen, waardoor in samenwerking met gemeentebe- m mogelijk wordt, gepasteuriseerde elk op scholen beschikbaar te stellen »n prijs die belangrijk lager ligt tot dusver berekende. In vele ge- eenten zal de prijs zelfs tot 20 cent per ter verlaagd kunnen worden. Er zal thans naar worden gestreefd nancieel minder draagkrachtige gezin- i in de kosten tegemoet te komen er bepaalde gevallen gratis verstrekking i melk mogelyk te maken. Daarbij wordt door het Centr. School- eikcomité gerekend op de volle steun ouders en onderwyzend personeel, dat de melkverstrekking binnen het ereik van ieder kind kan worden ge tocht Zoals men zich herinneren zal, moes- n in 1948 de plaatselijke comité's het tork staken, omdat regeringssteun toen iet langer meer mogelijk was Geduren- het schooljaar 1947/48 dronken 400.000 toderen melk op school. die datum Is de voorraad zuurstof uit geput. Intussen wacht te Portsmouth de zwijgende menigte, w-o. vele familiele den van de opvarenden, angstig voor de marinedokken Voorwerpen niet van Aitrayaikomstig Aan Reuter-telegrammen ontlenen wij nog, dat de gevonden rookkaars brandde. Rookk%arsen behoren tot de uitrusting van een duikboot en worden gebruikt, in geval van nood. de positie aan geven. Twee torpedoboten, twee vliegtui gen en een duikboot werden onmiddelijk naar de plaats gezonden, waar die werpen gevonden waren. Uit latere radioberichten blijkt, dat de rookkaars door een vliegboot was uitge worpen om een olievlek aan te duiden dat er geen boei gezien is. Hedenochtend, zo meldt Reuter nader, waren 4000 zeelieden met 34 schepen, als mede talrijke vliegtuigen van de RAF met het opsporingswerk bezig. Sinds gisterochtend zjjn van de .Affray" geen signalen meer waargenomen. Op de veilingen heerst thans weer grote drukte in verband met de hervatting van de groente-export naar Duitsland. Alvorens de groenten, na geveild te zijn, worden ingeladen, worden zij door rijkskeurmeesters gecontroleerd.-Het laden van de wagons met bestemming Kassei. Corruptie bij Justitie Opleiding van negen inspecteurs kostte in twee jaar 160.000 ,,T) ONDUIT VERBLUFFEND" noeint de vaste commissie voor de rijksuitgaven A l uit de Tweede Kamer de onkosten, die in 1949 zijn gemaakt voor de politie school te Hilversum. Hier is op een dusdanig onverantwoordelijke wyze met be lastinggelden omgesprongen, dat de gedachte aan corruptie als vanzelf opdoemt. De opleiding van slechts negen leerlingen, waarvan er tenslotte zeven tot adsplrant- officier van politie zyn benoemd, heeft in twee jaar tyds f 160.000 gekost. ander buiten, namelijk Lommer rijk, dat eveneens te Hilversum staat. Onbegrijpelijk is ook, dat de regering aan de eigenaar van het eerst gehuurde pand f55.000 schadevergoeding heeft be taald voor het ontbinden van de huur overeenkomst en het terugbrengen van het huis in de oorspronkelijke staat. Het zou dan ook nuttig zijn, meent de Kamercommissie, wanneer de drie mi nisters de Kamers over de hele gang van zaken met de Politieschool uitvoerig zou den inlichten. Hyacintenweek in de bollenstreek De bollenvelden snakken, evenals de ïensen. naar uren warme zonneschijn. Het lijkt er nu op of we de goede kant uitgaan In ieder geval nog een paar zonneschijn, zo zegt men te Lisse en bollenfeest kan beginnen. De hyacinten bloeien thans volop en houden het de week in volle pracht nog wel daarom zal deze week een hyacinten- week zijn. Tulpen zullen echter nog wel even op zich laten wachten, behoudens enkele vroege soorten. Het bloemeneorso is nu, zoals men weet, op Zaterdag 28 April gesteld en de bloemenfeesten te Noordwijk zijn üitgesteld tot 3 Mei. Het bloemencorso te Noordwijk zal op 5 Mei worden gehouden. De Kamercommissie zou van de minis- r van Justitie (destijds mr Wijers. Red.) wel eens willen vernemen, waarom hij met de opleiding is begonnen, hoewel met de minister van Binnenlandse Zaken nog geen overeenstemming over as bereikt. Onbegrijpelijk is het, dat werkzaam heden, waarvan de kosten door de Rijks gebouwendienst op f7500 werden ge schat, later f 55.000 bleken te belopen. Daarbij kwamen nog f42.000 aan inrich tingskosten en f 4000 voor het maken van afrastering. Wanneer minister In 'l Veld niet had ingegrepen, zou zijn ambt genoot van Justitie deze bedragen aan in gehuurd pand hebben vertimmerd. Intussen was vóór het ingrijpen van minister In 't Veld al ruim f 16.000 aan het huurhuis besteed. Toen heeft het mi nisterie van Justitie het oog laten vallen Raad van Oud-Gastel niet rechtsgeldig? Protest van kerkdorp tegen woningbeleid De vereniging Algemeen Belang te Stampersgat, waarvan alle mannelijke in- boven achttien jaar automatisch lid zyn tenzij ze hiervoor bedanken, zal voortaan tegen elk besluit in zake de woningbouw te Oud-Gastel in protest gaan. Men is van mening, dat het meentebestuur van Oud-Gastel, waartoe het kerkdorp Stampersgat behoort, het kerkdorp beschouwt als een vijfde wiel aan de wagen. In de kom der gemeente worden teveel en in Stampersgat te wei nig huizen gebouwd. De vereniging denkt, dat zij elk pro test zal winnen, omdat de gemeenteraad volgens haar nog altyd niet rechtsgeldig is beëdigd. Wegens ziekte van de burge meester zijn de eden anderhalf jaar leden afgelegd in handen van de oudste wethouder, terwijl dit het oudste raads lid had moeten zijn. Verder wordt burge meester H. J. M. Hofland er van beschul digd de oprichting van een afdeling van Steun Wettig Gezag in het kerkdorp te hebben tegengewerkt. Ernstige overstroming in de V.S. In vijf staten van het Midden- Westen van Amerika heersen overstromingen, daar de Mississippi buiten haar is getreden. Er zijn duizenden dakloos verwacht dat het water nog zal Plechtige uitvaart van Bevin Koning Faroek zond een krans van rozen Een grote zwijgende menigte heeft gis pen de stoet gadegeslagen', die zich echter de baar met het stoffelijk over schot van Engelands voormalige min. Buitenl. Zaken, Bevin, naar het Golders Green crematorium begaf Be halve de vele leden van het Britse kabi- waren diplomaten uit de gehele wereld, vakbondsleiders en vele andere autoriteiten bijeengekomen, om de nage dachtenis van Bevin te eren. Meer dan honderd kransen werden meegedragen stoet, waaronder er waren van een voudige arbeiders, maar ook een enorme krans van rozen van Koning Faroek. Op verzoek van de familie werd de dienst in de aula door een doopsgezinde predi kant geleid. Bevin had vroeger als leek voor deze gemeente gepreekt. Ooizaak instorten fabriek Betonzuilen waren nog niet hard De oorzaak van het instorten van de nieuwe fabriek van de construetiewerk- plaats Staalbouw te Sittard moet volgens de directeur van openbare werken te Sittard te wijten zijn aan het niet vol doende verharden van de betonnen draag- kolommen. Deze zijn bezweken, waardoor het be tonnen dak en de muren mede instortten. Het beton van de zuilen was gestort op 21 Maart en op 16 April heeft men de be kisting en de stutten verwijderd, hoewel in normale omstandigheden pas na 21 dagen wordt ontkist. Het beton was van buiten wel verhard, maar de kern van de kolommen, tengevolge van het natte weer en de koude, nog niet. Schuilkelder voor het Witte Huis President Truman heeft 881.000 dollar bestemd voor het bouwen van 'n schuil kelder bij het Witte Huis te Washington B{i'MacArthurs intocht in San Francisco viel de grote generaal een welkom ten deel, zó overweldigend, dat een vorst er jaloers op zou kunnen zijn. Tien duizenden mensen dromden samen langs de route, die de stoet volgde en uit de ramen dwarrelden kleurige stroken papier.... „Ik ga niet in de politiek..." De generaal zal de „grootste ster" zijn in d historie der televisie GENERAAL^McARTHUR is vanmorgen om even over half zeven per vliegtuig-te Washington aangekomen. Hier wachtte hem een ovatie van een, circa honderdduizend mensen tellende, menigte. Hoge militaire en civiele leiders, onder wie de min. van Defensie Marshall, de generaals Lawton Collins en Hoyf Vandenberg alsmede admiraal Forrest Sherman waren ter begroeting aanwezig. Een erewacht presenteerde het geweer. McArthur, die zijn sterren verdiend heeft, wordt vandaag te New York beschouwd als de „grootste ster" in de historie der televisie! Men verwacht, dat niet minder dan m derde deel van de gehele Ameri kaanse bevolking, aldus Ass. Press, per televisie elk gebaar van Mc Arthur zal dat is dus 43,2 millioen men- terwijl millioenen nog hun radio op hem zullen afstemmen. Op zijn rijtoer door San Francisco waarbij de gouver- van Californië en de burgemeester San Francisco by McArthur in de open auto gezeten waren, werd hem een enorme hulde gebracht, waarby de poli- niet in staat was, de afzetting te hand" Hij gaf te kennen, geenszins van plan te zyn enigerlei politieke functie te aan aarden en hoopte, dat zijn naam nooit gebruikt zou worden in verband met de politiek. Het was een kernachtige uit drukking, die hij bezigde. McArthur sprak: „De enige politiek die ik belijd is die, welke is samengevat in de een dige zin, die gij allen goed kent, God »en Amerika". Het bestuur van het Amerikaanse Le gioen heeft een voorstel goedgekeurd, McArthur als civiel adviseur der Ja panse regering opnieuw maar Tokio te zenden en hem daarvoor een jaarwedde van 100.000 dollar toe tekennen. De mid delen daartoe zouden desnoods uit par ticuliere bronnen worden bijeengebracht Washington houdt op het ogenblik het midden tussen een stad, die een lucht aanval verwacht, on een stad. welke zich voorbereid op een nationale feestdag. De „La Prensa" thans onteigend President Peron van Argentinië heeft de wet ondertekend, waarbij de regering gemachtigd wordt het onafhankelyke .dagblad ,.La Prensa" over te nemen. Woordvoerders van de radicale oppositie party hebben op een meeting verklaard- dat het Congres een dagblad op grond wettelijke gronden niet kan onteigenen- stad is één vlaggenzee, vele gebouwen zUn versierd. Zeventien muziekkorpsen staan gereed om zich op te stellen langs oute, die Mc Arthur van het Capi- naar het monument van Washington zal volgen. Tweeduizend soldaten zullen de afzetting vormen. Scholen, kantoren winkels hebben een halve dag vrij. Hond sloeg alarm toen meester verdronk Molenaarszoon voorover in sluis gevallen De zoon van molenaar Raaymakers te Nederwetten (N.-Br.)) begaf zich gis termiddag met zijn hond naar de sluis by de ouderlyke woning om werkzaam heden te verrichten. Klaarblykelyk is hy daarby voorover in een draaikolk ge vallen. De familie werd gealarmeerd door het geblaf van de hond, die naar de molen terugrende. Onmiddellyk trok op onderzoek uit. De hond bracht de familie naar de sluis en tot grote ontsteltenis zag de vader van het slacht offer klompen en een pet op het water dryven. In alleryl werden reddingspo gingen in het werkgesteld, maar tot dusver is het slachtoffer nog niet opge haald. De verdronken man was 40 jaar oud en ongehuwd. Defecte stofzuiger: Meisje van twintig jaar door stroom gedood Het 20-jarige meisje R. B. uit de Mark straat te Delden is door de electrische stroom van een stofzuiger gedood. Terwijl ze de, vermoedelyk defecte, stofzuiger vasthield en de waterkraan beetpakte om haar dorst te lessen, kreeg ie 'electrische atroom door haar lichaam. Een huweiyksverbod is afgekondigd de desa Boso in Kawi (Oost-Java) oor analphabeten. zover was. speelden zich echter t heftige tonelen af, plaatje er een laat België heeft in 1954 zes divisies Volgens een verklaring van de Bel gische premier Pholien, zal België in 1954 zes divisies op de been gebracht hebben. Omstreeks midden 1952 zullen er reeds drie en een halve divisie paraat DAT tydens het A.N.V.V.-congres op 24, 25 en 26 Mei te Utrecht het woord zal worden gevoerd door mr F. J. Eekhout H. H. Backx van Weereld en ir F. Q. den Hollander. DAT het traditionele kersenoogstfeest te Mierto op 30 Juni en 1 en 2 Juli wordt gehouden en de 18-jarige Corrie Kuipers tot kersenkoningin 1951 is geko- DAT de Kon. schippersver. Schuttevaer op 25 en 26 April in Nijmegen een alge- ene vergadering houdt. DAT het 6-j. bestaan van het contact centrum op voorlichtingsgebied op 24 Mei zal worden gevierd aan boord van de Willem Ruys, waar minister Wemmers een rede zal houden. DAT de winnaars van een televisietoe stel voor de 2e radioprysvraag van het Prins Bernhard-fonds waren mevr Jan- sen-Veldman, mevr. Zoete en de heren P. ten Hoope, alsmede G. Olof, respect, te A'dam, Apeldoorn, A'dam en Koog a.d. DAT ds Joh. Meyer, predikant by de Luth. Evangelische gemeente te Lade- lund (Sleeswyk-Holstein), in welke plaats v^le Puttenaren zyn begraven, Woensdag zal voorgaan in een by zonder kerkdienst te Putten. DAT de directeur van de Karei I siga renfabrieken, J. van Abbe, de versierselen van ridder in de Kroonorde van België heeft ontvangen. DAT een Belgisch-Ned. comité voor vreemdelingenverkeer is opgericht met het doel het toerisme naar elk van beide landen te bevorderen. DAT het morgen de laatste dag ls, waarop het zoeken naar kievitseieren is toegestaan. DAT de Katholieke Volksparty op 20 1 21 October te Utrecht een congres houdt over „De toekomst van ons volk". DAT tot voorzitter der afdeling Curasao an het Ned. Rode Kruis is benoemd N. M. Cumaceiro als opvolger van de heer Velden, die binnenkort naar ons land vertrekt. DAT m.i.v. 23 April de passagiersdienst VlaardingenBrielle weer dagelijks per boot wordt onderhouden. DAT H. W. S. Mulder te Apeldoorn een electrisch beveiligingsapparaat constru eerde, waardoor een machine bij de ge ringste overbelasting wordt stop gezet. DAT een R'damse delegatie o.l.v. burg. Oud 26 en 27 April een conferentie der Ned. K. v. K. te Hamburg zal bywonen. DAT een kassier van een der grote Amsterdamse banken tot 14 dagen (eis 4 maanden) werd veroordeeld, daar hij wegens ongeoorloofde handelingen by de gelazuivering van een slager f 4000 had gekregen, welk bedrag hij niet aan de belasting had opgegeven. DAT de 26-j. dienstbode en het 6-j. zoontje van de fam. De Reus uit de Spie- gellaan te Hilversum tengevolge van een onjuiste behandeling van de gasverwar- ming bewusteloos werden aangetroffen doch door tijdige thuiskomst van de heer dts huizes er het leven afbrachten. DAT de garderegimenten grenadiers en jagers gisteren hun officiële intrede in hun nieuwe garnizoensplaats Arnhem hebben gedaan DAT het personeel van de papierfa briek Van Gelder te Velsen zich eenstem mig heeft uitgesproken tegen verlenging van de arbeidstijd om de productie te ver hogen. T~\E circulaire die enige tijd geleden vanwege het Amsterdamse gemeen tebestuur gezonden is aan ouders, heeft veel stof doen opwaaien Hierin toch werd geadviseerd de leerplicht ge k: de ren te plaatsen c? de openbare schooL Terecht heeft mr Roosjen hierover in de raad vragen gesteld. Na de circulaire versch-?n er in Amsterdam-West een pamflet met dezelfde bedoeling. Daarin wordt uiteengezet, dat de openbare sc'..ool het instituut is. dat de eenheid or.v-er ons volk weet te bewaren- Dit in teg-nstelling met de Chr. school die de s<"" itje.gecst voorstaat Beide stukken tonen nog weer eens aan, dat de stryd om de scholen met de Bijbel blijft Er U allerminst reden ooi in di. dommel te geraken. Zeker het praatje van de eenheid is verre van nieuw. Maar zal deze of gene vragen, is er dan niet iets van aan? De openbare school staat open voor alle kinderen van ons volk. En de onderwijzer is by de wet verplicht z.ich te onthouden van alles wat de gods dienstige gezindheid van andersdenken den zou kunnen krenken. Hy is de neu trale man die orde houdt en en onder- wys geeft en daarmee uit. Hij maakt geen onderscheid tussen kinderen uit Chr. ge zinnen en uit humanistische gezinnen, tussen gedoopte en ongedoopte kinderen. Voor irenische naturen is dit wel een ideale toestand. traliteit is iets dat niet bestaat. Niet de materiële wereld ea nog minder, ar het geestelyke zaken betreft. Met recht mogen we dan ook beweren, dat de openbare school niet neutraal is. Men kan nu wel zeggen, dat de ouders thuis de kinderen kunnen onderwijzen in een richting als ze zelf willen. Maar dit is «en drogreden. De school is een verlengstuk van het huisgezin. Het on derwijs zal dus moeten worden gegeven de geest van het gezin. Dat is, wat Chr. gezinnen betreft, in Chr. geest Waar men van de zijde der openbare school telkens weer komt aandragen met oud wapentuig, moeten wij ook steeds weer op de oude bestaansrechten van de Chr. school wijzen. Straks zullen weer duizenden kinderen voor het eerst naar school gaan. Naar welke school, moet voor de Christenouders geen vraag zyn. Onze kinderen behoren op een school waar men naar het klassieke woord van Kuyper „met het kind in de armen de wacht betrekt by het Kruis". Dat breekt de eenheid van ons volk niet en dat bevordert ook niet de schot jesgeest. Wat moet er in onze wanho pige wereld van onze kinderen terecht komen, wanneer we hen zonder Christus laten? Zeker er zyn tal van Christenen die als onderwyzer aan een openbare school proberen er nog iets van te ma ken. Over hun apostolaat spreken we nu niet. Maar dit feit verandert het karak ter der openbare school niet. Nu beweert het Amsterdamse pamflet wel. dat de openbare school de kinderen opvoedt tot goede mensen. Maar hoe dit te rijmen met het schriftuurlyk at test: „Onbekwaam tot enig goed en ge neigd tot alle kwaad". Juist door dit attest is het opvoeden van kinderen thuis en in de school een bovenmate moeilijk werk. Hoe dit te doen zonder Christus? Wanneer men de Bijbel negeert, werkt men aan de ontkerstening van ons volk Ambassadeur Chapin blijft in Den Haag De ambassadeur der Verenigde Staten in ons land, Selden Chapin, zal op zijn post in Den Haag blijven en niet ver vangen worden door mrs. Perle Mesta, die thans Amerikaans gezante in Luxem burg is. Het betreft hier een officieel Amerikaans dementi van zekere Neder landse courantenberichten. Een Stille Oceaan Pact Amerika sluit defensief bondgenootschap met Australië en Nieuw Zeeland A MERIKA SLUIT EEN OVEREENKOMST met Australië en Nieuw- Zeeland over een veiligheidspact voor de Stille Oceaan. In een ver- klaring van Truman wordt gezegd, dat deze zaak de goedkeuring heeft van de Congres-commissies. Dulles, die te Tokio vertoeft, verkreeg instructies. De verplichtingen, welke uit het bondgenootschap der drie mogendheden voortvloeien, zullen overeenkomen met die, vervat in het Noord-Atlantisch Pact. Ergo: ieder deelnemend land zal een aanval op een bondgenoot be schouwen als een aanval tegen allen. £S£iadii?d™ Truman,_de wens uit'| tussen de V.S. en Australië en Nieuw- ^,,7®'- Zeeland' Percy Spender, de Australische min. van Buitenlandse Zaken, sprak van ..het groei nv/8 tu oapcill zullen blyven. De defensie ten aanzien van de Philippijnen zal sterk gehand haafd worden. Te Londen beschouwt men Trumans verklaring als de belanrijkste bijdrage tot het handhaven van de vrede i het gebied van de Stille Zuidzee. Tegelijkertijd heef: Dean Acheson met nadruk verklaard, dat het voorgestelde defensie-verdrag voor de Stille Oceaan bedreiging voor niemand" zou vor- Er moesten maatregelen worden ge nomen om de „aggressieve eetlust van dan ook" tegen te gaan. Overigens de politiek ten aanzien van Euro die in het Verre Oosten onverbre kelijk met elkaar verbonden. Foster Dulles heeft te Tokio meege deeld. dat tegeiyk met het vredesverdrag Japan, twee veiligheidsverdragen i worden getekend: 1 Het verdrag tussen de V.S. en Japan. 2. Het verdrag gesproken, dat vredesverdrag, een regeling zal worden getroffen, volgens welke de Amerik strijdkrachten voorlopig nog in Japan Toestand Pétain iets gunstiger Terwijl gisteren een Reutertelegram bevestigde, dat maarschalk Pétain ster vende was. heeft later mevrouw Pétain medegedeeld, dat de toestand van haar echtgenoot toch weer enigszins verbe terd is. want de hoge koorts verminder de. Het krachtige gestel van Petain biedt weerstand aan de herhaalde inzinkingen- Geen gratis kraampakket van ziekenfonds Verplicht- en vrijwillig verzekerden krygen thans van de algemene zieken fondsen geen gratis kraampakket meer, heeft de ziekenfondsraad meegedeeld. Ook behoeft men niet meer te rekenen op gratis verstrekking van een of meer genees, en verbandmiddelen, die van het kraampakket deel uitmaken. Dit zyn verbandwatten, steriel hydrophllegaas, kresolzeepoplossing, boorwater en won derolie voorzover deze middelen nodig in verband met gewone verloskun dige hulp. Schraal weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord- Oost en Oost. O verdry vende wolkenvelden voornamelijk in het Noorden van het land. Droog weer. Lagere tempe ra-turen vooral in het Zuiden van bet land. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Vrydag: zon 5 3519.44; maan ondec 4.50k op 18.18. 21 April VJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1