Jlieutuo £dtsrl|f (tTouranl imokkelconcern levert staal aan landen achter het „IJzeren Gordijn" Terwijl 't communisme in Korea de doodsvijand is.... Bevin Zaterdag overleden aan hartaanval Groot verlies voor Labour, zowel als voor de hele wereld Er zijn nog vijftig Nederlandse gewonden in Tokio Prins Bernhard deed in Chili mee aan een volksdans Wist U BAANDAG 16 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red., H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi fs gbe&ltura mgn fctrt io tcgfjenspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9200 MC ARTHUR Met roem vertrokken, met statie begeleid internationaal miüioenen-compJof en internationaal schandaalI Een omvangrijk complot, waarbij tal van mden een weinig fraaie rol hebben gespeeld, wordt door Britse en jnerikaanse ambtenaren opgerold. Volgens Reuter zijn honderdduizen- en tonnen staal en belangrijke strategische materialen in de afgelopen rie jaar door een smokkelbende uit het Roergebied, via Oost-Duitsland aar de Sowtje-Unie vervoerd. Hierbij zouden circa honderd firma's uit /est-Duitsland en andere West-Europese landen, w.o. ook Nederland, etrokken zijn. Onder aanvoering van een Oostenrijker, zekere Johann asselgruber, beschikte de internationale bende over een werkkapitaal an 200 millioen gulden. Verscheidene West-Duitse fabrikanten zijn eeds gearresteerd. Gevolgen: Door deze schandelijke I landen achter het „IJzeren Gordijn". En ►eraties is zoveel staal aan de productie dit is dan nog maar de winst van de jn het Roergebied onttrokken, dat ..kleintjes". Test-Duitsland zich notabene niet kan De toegestane export van staal naar ►uden aan de termijnen, welke bedon- Oost-Duitsland was bij verdrag vastge- de leveringen aan het Jcaanse en het Britse leger. Er zijn s bij betrokken uit West-Berlijn, est-Duitsland, Zwitserland. België, irijk, en. als reeds vermeld. Neder- Men vermoedt, dat West-Duitse s de fondsen van het Marshall-plan ebben gebruikt om de goederen voor «port naar het Oosten te vervaardigen Onmiddellijk zijn de Amerikanen hun jsporings-onderzoek begonnen. Een de Amerikaanse Senaat in 'ashington heeft mensen in Duitsland het werk, om een rapport op te ellen over de activiteit der „grootste nokkelhandel in Europa". De directies grote staalbedrijven in het Roer- ïbied hadden stromannen naar West- erlijn gezonden, teneinde te trachten openlijk schandaal te voorkomen, (en wilde de zaak in de doofpot stoppen. Amerikaans bestuursambtenaar vor- laarde echter: „Een fraaie boel; enerzijds (strijden wij het communisme in Korea anderzijds wordt oorlogsmateriaal aar de vijand gezonden". Drie wegen naar het IJzeren Gordijn" Het staat thans wel vast,.dat het „smok- elconcern Hasselgruber" er in geslaagd grote fortuinen op die wijze bijeen garen. Er worden bedragen genoemd i lieden, die in no time enige mil- steld op 300.000 ton, maar die was jaar lijks reeds gestegen tot 1.200.000 ton. geschiedde langs drie routes: rechtstreekse verbinding per spoor door de Sowjet-Unie; een tweede verbinding de- Baltische landen en een derde West-Duitsland via Oostenrijk Oost-Duitsland. De Amerik. Hoge Duitsland heeft gewezen op de mogelijkheid van stopzetting der Marshall-hulp aan firma's, die zich met sluikhandel bezig houden. Herbert Oconnor van de Amerik.Senaat bepleit .centraal bureau" in West-Duitsland strenge controle. Voor zee-, land- en luchtmacht: Eind AprilNed.-Britse oefeningen Nederlandse en Britse zee-, land- en ichtstrijdkrachten zullen eind April eelnemen aan de gecombineerde oefe- ing Achilles, die ongeveer drie dagen al duren. Deze oefening werd ontworpen door de lagofficier voor centraal West-Europa, /iee-admiraal R. Jaujard. en zal wor- geleid door de commandant zeemacht lederland, de schout bij nacht C. W. Slot. Hr. Ms. lichte kruiser Tromp, twee Iritse torpedobootjagers. Hr. Ms. fregat- Van Ewijck en Dubois en een aantal Iritse en Nederlandse torpedomotorboten, andingsvaartuigen en ander materieel uilen tezamen met eenheden van het Corps Mariniers en van de Koninklijke andmacht beschietingen en amphibische peraties uitvoeren. Nederlandse vlieg- uigen van de Marineluchtvaartdienst en e Luchtstrijdkrachten zullen steun ver uit de lucht en luchtaanvallen uit- De oefening is bedoeld om waardevolle indervindingen te verkrijgen op het ge in internationale militaire samen werking en de verschillende methoden te ►eproeven op het gebied van commando- toering en verbindingen. Wanbeheer bij vakcentrale Administrateur werd gearresteerd De Groningse recherche heeft de boe- en en bescheiden van de Provinciale Ironingse Slagersvakcentrale in beslag lenomen en de administrateur H. D. ge- rresteerd. Het is nog niet bekend of hier te doen heeft met fraude of inancieel wanbeheer, maar reeds ge- tijd was men er van overtuigd, dat tr iets niet pluis was. Zeker is, dat het Itichtingskapitaal niet meer aanwezig De slagersvakcentrale werd door leden an de Prov. Groningse Slagershond in lezettingstijd opgericht en bestaat uit fele onderafdelingen, voor inkoop, worst- fabricage, vervoer enz. Nieuwe feuilleton van C. Baardman Wie de naam van de schrijver C- Baardman hoort, denkt vanzelf aan de Biesbosch. wuivend riet, schilder achtige kreekjes, mooie vaartochten en alles wat verder in ons Hol landse polderland te genieten valt. Ons nieuwe feuilleton, waarmee we morgen beginnen, is van de hand van de heer Baardman- En we kun nen wel zeggen: in „De wond're vaart" hebben wij Baardman op zijn best De titel zegt reeds, dat 't ook in dit verhaal over varen gaat en de schrij ver heeft dus volop gelegenheid zijn talent en vaarliefde uit te leven. Bo vendien zag hij kans een spannende liefdeshistorie er door heen te we ven Wij willen eerlijk erkennen, dat we bij 't lezen van het manuscript ons telkens in spanning afvroegen: hoe zal dat aflopen? Wij vertrouwen, dat oud en jong het een boeiend, door en door Hol lands verhaal zullen vinden. De Zomertijd is gisteren in Enge land weer ingevoerd, waardoor daar de klokken thans dezelfde tijd aanwijzen als In Nederland. Vredesaanbod van Noord-Korea Via radio-Pjongjang zou de Noord- Koreaanse min. van Buitenlandse Zaken, aldus het Franse persbureau AFP aan de Ver. Naties hebben verzocht, om een vredelievende regeling van het Koreaan se conflict. Het verzoek was gebaseerd op de resoluties, die in November jl. op het zgn. communistische vredescongres waren aangenomen. Deze besluiten hielden in, dat alle bui tenlandse troepen uit Korea moesten worden teruggetrokken en de Koreanen zelf over de toekomst van hun land be slissen. Wij tekenen hierbij aan, dat te Lake Success echter tot nu toe geen dus danig verzoek van de Noord-Koreaanse inisïer was ontvangen. In New York kwamen de vertegen woordigers der dertien Aziatische en Arabische landen bijeen, ten huize van Sir Benegal Rau van India, om hun be middelingspogingen te hervatten. Wat de krijgsoperaties op Korea be treft. meldt Reuter, dat de Verbondenen bij hun opmars aan het Westelijk en Oos telijk front minder tegenstand ontmoeten. De Roden passen by hun terugtocht de tactiek toe van de „verschroeide aarde". Voorts wordt melding gemaakt van een „internationaal vrijwilligersleger" in Mandsjoerjje, gevormd uit manschappen afkomstig uit de Sowjet-Unie, Korea, Mongolië, Japan, Polen, Hongarije en Tsjeehoslowakije. Het commando zou be rusten bij de Russische maarschalk Klenkof. NOG VRIJ ONVERWACHT is Ernest Bevin, de Britse minister van - Buitenlandse Zaken, Zaterdagavond te zijnen huize overleden, 's Mid dags was hij plotseling onwel geworden. Zijn dokter werd ontboden en ook zijn echtgenote, die niet thuis was, werd gewaarschuwd. Toen zijn vrouw arriveerde, was haar man reeds kort na zes uur overleden. Het laatste jaar liet de gezondheidstoestand van Bevin te wensen over. Hij moest twee maal worden geopereerd en kreeg later nog longontsteking. Op 9 Maart, toen hij 70 jaar werd, trad hij om gezondheidsredenen af. Zijn opvolger was Herbert Morrison. Vrijdag jl. bracht Bevin nog een be zoek aan Attlee, de Britse minister-pre sident, die in een Londens ziekenhuis verpleegd wordt, in verband met een - aan de twaalfvingerige darm. Zo als bekend had Bevin zich voorgenomen, rustkuur te doen op de Canarische eilanden. Hij was van plan geweest, deze week te vertrekken en ongeveer zes weken weg te blijven. De enige moeilijk heid was volgens zijn artsen, of hfj vol doende hersteld was om de reis te maken. Het overlijden van Bevin, die de laat ste weken voor zijn overlijden nog zitting had in het Britse kabinet, als Lord Ze gelbewaarder, zal weinig invloed hebben op de binnenlandse politiek. Het voor naamste gevolg is voor het ogenblik, dat de meerderheid van Labour in het La gerhuis van zeven op zes zetels is ge komen. Bevin zal echter zeer door het socialistische kabinet worden gemist op het gebied van de vakbeweging, waar Mi invloed bezat, dan welk ander lid het kabinet ook. In het Londense kiesdistrict East Woolwich, was Bevin by de algemene verkiezingen van vorig jaar een meerderheid van 12.370 stern- voor de Labourparty gekozen. Ten gevolge van het overlijden moet nu een tussentijdse verkiezing worden gehouden. Desgevraagd noemde onze minister president, dr. Drees, het heengaan Bevin een groot verlies voor de arbeids- beweging, niet aUeen in Engeland, maar in Europa en de gehele wereld evenzeer, woordvoerder van het departement Buitenlandse Zaken reide: „De dood Bevin wordt als een grote schok gevoeld, niet alleen in Nederlandse po litieke kringen, maar eveneens door het gehele Nederlandse volk". Over de ge hele wereld werd met groot leedwezen kennis genomen van Bevlns overlijden. Ook Koning George getuigde in een condoleance-boodschap van zijn dank baarheid en waardering voor de figuur van Bevin. Het stoffelijk overschot van Ernest Bevin, zal Woensdag a.s. worden ge cremeerd. Alleen zijn familie, vrienden en naaste medewerkers zullen hierbij tegenwoordig zijn. Te Londen zal worden gehouden. i herdenkingsdienst ERNEST BEVIN f Zaterdagmiddag werd in Poeldijk een weg geopend, die genoemd is naar de bekende voorzitter van de Bond Westland, Jan Barendse. De heer Barendse, die over de Westlandse tuinbouw het boek „Hollands Tuin" heeft geschreven, krijgt hier een kruiwagen met fruit uit het West- land ten geschenke. Rommemisverstand met dr Schouten Niet tegen politiek ervaren A.R. in het kabinet? Tussen dr Schouten en mij is bij de jongste kabinetsformatie blijkbaar toch een misverstand ontstaan, zei prof. mr C. P. M. Romme. leider van de Tweede- Kamerfractie der K.V.P., Zaterdagmid dag tijdens een rede in Roosendaal. Dr Schouten meent, dat prof. Romme als for mateur zijn verlangen om slechts politiek en parlementair ervaren personen uit de A.R. partij op te nemen, heeft afgewezen. Prof. Romme z< i thans echter, dat hij slechts twee caodidaten voor bepaalde departementen heeft moeten afwijzen, omdat dit andei 3 een te zwaar offer van de K.V.P. zou hebben gevergd. Spr. blijft betreuren, dat de regering uit vier in plaats van vijf partijen is gevormd. Het zou op dit moment fataal zijn om de specialisten buiten de regering te hou den. De massa van de niet-Christelijke arbeiders zou er ongetwijfeld door radi caliseren. Intussen wilde prof. Romme niet beweren, dat er nooit meer een coalitie zal komen. „Nooit" is een woord, dat niet in het woordenboek van de poli ticus voorkomt^ei prof. Romme. Critiek van Reyers (C.H.) op Tilanus Ook het C.-H. Eerste Kamerlid Reyers heeft Zaterdag over de kabinetsformatie gesproken. Dit gebeurde te Goes op de jaarvergadering van de C.-H. Kamer- kring Middelburg. Het verwonderde de heer Reyers, dat de heer Tilanus, voor zitter van de Tweede Kamerfractie, geen overleg heeft gepleegd met de Eerste Kamerleden van de C.H.U. Dit overleg men, vooral toen de heer Schouten deelneming afzag, mogen verwach ten, omdat in C.-H. kringen aanvankelijk de mening heerste, dat men alleen aan het Kabinet moest deelnemen, de A.R. partij ook zou meedoen. Met het oog op de éénwording Europa achtte de heer Reyers sa: werking, ook met de V.V.D., te wegen. Naar aanleiding van het Tielse voorstel om het idee van de derde macht af te wijzen, stelde de heer Reyers de vraag, of er niet meer reden zou zijn de samenwerking met de P.v.d.A. af te wijzen. Geheime broederij in Lunteren ontdekt Duizenden eieren stonden op uitkomen Bij C. W. te Lunteren vond de politie Zaterdagavond een grote clandestiene „broedkast", een modern apparaat, waar in duizenden eieren tegelijk electrisch kunnen worden uitgebroed. Op het ogen blik van de aanval bevatte de kast 13.000 eieren, waarvan vele op uitkomen stonden. Eieren, broedkast en ander ma teriaal werd in beslag genomen. De eige naar werd gearresteerd. Mevr. Peters, de echtgenote van minister Peters is Zaterdagavond met haar twee dochtertjes en haar zoontje met de K L M- van Willemstad naar Ne derland vertrokken. De Britten in Zuid-Perzië Hun olieraffinaderij gesloten Gevaarlijke situatie voor Midden-Oosten De raffinaderij van de „Anglo-Iranlan Oil Company" te Abadan de grootste wereld werd Zondag gesloten. Er 'den geen orders van binnenkomende tankschepen meer ontvangen. De politie heeft een gebouw bezet, dat door de sta kers als hoofdkwartier werd gebruikt. Aanleiding tot de ingrijpende maat regel de raffinaderij te sluiten, waren de felle demonstraties en ongeregeldheden, die zich in Abadan hadden voorgedaan. Van de 12.000 arbeiders werden er 9000 door de stakers verhinderd het werk te hervatten. Politie en militairen in pant serwagens moesten herhaaldelijk acties uitvoeren. Enkele Amerikaanse families worden in verband met de gespannen toestand door de Anglo-Iranian geëva cueerd. De beide Kamers der Perzische volks vertegenwoordiging hebben het afkondi gen van de staat van beleg voor het oliegebied van Zuid-Perzië goedgekeurd. De regering wijst erop, dat een ramp voor het gehele Midden-Oosten kan ont staan uit het huidige meningsverschil met Engeland over de Perzische olie, als dit piet binnen zes weken is bijgelegd. Ook Tito weer onder dokters behandeling Maarschalk Tito moet een behandeling ondergaan voor een aandoening van de galblaas. Zes man gaan over enkele dagen met de Evertsen op weg naar huis (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TOKIO, 16 APRIL Als H.M.'s Evertsen over enkele dagen de Koreaan se wateren verlaat om naar Nederland te vertrekken, zullen zich zes militairen van het Nederlandse bataljon aan boord bevinden. Het zijn ge wonden die definitief voor dienst in Korea afgekeurd zijn en in Nederland verder verpleegd zullen worden. De zes zijn: sergeant S. Bex (Den Haag), korporaal H. S. van Laarhoven (Den Haag), korporaal H. J. Boyen (Weert), soldaat F. W. Duyn (Haarlem), soldaat W. M. Janssen (Nijmegen) en kor poraal H. P. Bot (Zandvoort). De laatste keert naar Nederland terug daar zijn broer in Korea gesneuveld is. reis naar Rotterdam zal het gewonde militairen van verscheidene nationali- Verder wachten nog ongeveer tier deren op transport naar Nederland. Een van hen is kapitein Linzel uit Wassenaar, die destijds op wonderbaarlijke wijze bij de overval op Hoengsong aan de dood ontkomen is. Hij verblijft thans in hospitaal in Kure aan de Westkust Japan. Zodra zijn toestand het toelaat zal hij per vliegtuig naar Nederland overgebracht worden. Reeds eerder i: aantal gewonden door de lucht naar derland vervoer, zoals men weet. In de eerste helft van Mei wordt het Amerikaanse troepeolztnsportschip Mc Rae in Japan verwac«i. Het gaat eerst naar Poesan om er onder andere de aanvulling voor het Nederlandse deta chement aan land te zetten. Op de thuis- Ook in Chili is Prins Bernhard met enthousiasme ontvangen. Hier schudt hij de hand van de Chileense president Gabriel Gonzalez Videla, nadat de Prins begiftigd was met het Grootkruis van verdienste in de orde van Generaal Bernardo O'Higgins. Onder luide aanmoedigingen Aan een lunch in de open lucht werden hem vele geschenken aangeboden PRINS BERNHARD is op zijn „goodwill-mission" niet slechts de char mante gast, die alleen maar een zakelijke belangstelling heeft voor het land dat hij bezoekt. Integendeel, hij heeft ook oog voor het eigene van de streek die hem ontvangt en zijn interesse daarvoor is zo ongeveinsd, dat daarin wellicht het geheim schuilt van het succes van onze vorstelijke am bassadeur. 7j0 spreekt op het ogenblik heel Chili over de „cueca" en de Prins. Immers tot grote geestdrift van de, op hun folklore zo trotse, Chi- lenen, heeft Prins Bernhard meegedaan aan een van hun sierlijke volks dansen, de „cueca". Dit gebeurde op het, 30 kilometer van Santiago liggende, landgoed van de pre sident van de Chileense organisate van landbouwers. De Prns was daar naar 's lands wijs en eer ontvangen door meis jes in hun bonte nationale klederdracht, die hem guitaarspelend en zingend een welkomstgroet brachten. Terwyl hij in de openlucht met zijn gastheer en tal van genodigden de lunch gebruikte, werden hem vele geschenken aangeboden. Echter méér dan dat, want nadat het noenmaal was genuttigd, demonstreerden een paar meisjes de ..cueca", een zeer spectaculaire folkloris- Op last van de justitie lijkje opgegraven van meisje Op last van de Officier van Justitie te Almelo is het lijkje opgegraven van een vierjarig meisje, dat op 19 Februari 1941 overleden. Het kind was het dochter- van het echtpaar G., dat in Goor woonde. Zoals men weet werd onlangs in Ber gen op Zoom, waarheen het echtpaar was verhuisd, de weduwe G. gearresteerd onder verdenking van het plegen van een moord, enige jaren geleden, op de 80-jarige Keesje Schreurs. Kort na deze moord is ook de echtgenoot van ver dachte. die wachtmeester der maréchaus- sés was, vrij plotseling overleden. Amerika gaat „Canberra's" bouwen Officieel is Zaterdag in Washington bekend gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht het vervaardigen van B-45 straalbommenwerpers heeft gestaakt en de Engelse „Canberra" zal gaan bouwen. Men gelooft, dat de snelheid iets groter is dan de 880 km per uur van de B 45. DAT op 5 Mei in verschillende Noord hollandse plaatsen alle autobestuurders door collectanten van de Stichting 1940 —1945 worden aangehouden en voor zien van een plaquette, zoals die ook in 1945 op de bevrijdingsdag werd uitge reikt. DAT in Stedum een autobus bij het uitwijken voor een andere bus kanteld en de sloot ingereden, waarbij vier passagiers licht werden gewond. DAT de vijfjarige Peter de Waard uit Spanjaardstraat te R'dam sinds Woensdag wordt vermist en vermoede lijk is verdronken. DAT de verbindingsweg tussen de autoweg Nijmegen-Arnhem en de rijks weg Lent-Elst-Elden van 23 April tot 23 Juni is gesloten. DAT de adjunct-directeur van Schip hol, Evert v. d. Beek, vandaag zijn zilve ren jubileum viert. DAT de N V. Bataafse Rubber Maat schappij te Maastricht een fabriek vooi schuimrubber, o.a. voor zadeldekken er matrassen, in gebruik heeft genomen. DAT 39 volkshogeschoolleiders uit tien landen in Bergen bijeen zijn om te spre ken over de volkhogeschool en de Euro pese samenwerking en zij excursies zul len maken o.m naar Den Haag er naareen Ned. gezin. DAT burgemeester d'Ailly van Amster dam op zijn goodwillreis met de Holland (voorheen Van der Steng) te Bazel is aangekomen en morgen naar Amsterdam zal terugkeren. DAT in Maastricht od de hoek Wilhel- minasingel—Stationstraat een 12 tot 15 meter hoog Mariabeeld komt, vervaar digd door de Voorburgse beeldhouwer A. Termote naar een ontwerp van archi tect C. van Moorsel te Rijswijk. DAT in IJmuiden de derde loodsboot, de Bellatrix, is gearriveerd. DAT een 54-jarige arbeider van de Hoogtekadijk te A'dam bij het demon teren van een luchtdoelgranaat werd ge wond en waarschijnlijk zijn linkerhand zal moeten missen. DAT het geëlectrificeerde baanvak Amersfoort-Ede-Wageningen op 12 Mei door een feesttrein officieel in gebruik wordt genomen. DAT de Kon. Militaire Kapel op 2: April bij de herdenking van de bevrij ding van Friesland zal optreden ii Leeuwarden. DAT de Panamese boot Atlantic Star (bijna 7.200 ton) by Hansweert grond is gelopen vlot getrokken. DAT de spoorwegmedewerkers 23.500 bijeengebracht hebben voor de Stichting 1940—'45. DAT de ex-burgemeester van Putten. F. D. G. Klinkenberg, die vele illegale DAT m.i.v. 1 Juli op zijn verzoek eer- werkers liet arresteren en tot levenslang vol ontslag is verleend aan mr A. Mer- werd veroordeeld, op 21 April voor de cier als rechter te Zwolle. JR. v. C. terecht zal staan. DAT burgemeester Oud van Rotter dam t.g-v. zijn koperen burgemeesters jubileum tijdens een diner ook door de raad is gehuldigd en een olieverfschil derij van de haven kreeg aangeboden. DAT voor de Buitenl. Persver. in de Keukenhof te Lisse vier bloembollendes kundigen het woord voerden. DAT vrijwel alle belangrijke parasi taire ziekten onder de planten in Neder land zyn uitgeroeid en het zelf6 bijzon der moeilijk is een besmette plant te vinden voor laboratoriumwerk. DAT ruim 600 van de 1996 leden de 57 Ned. Rotaryclubs Vrijdag en terdag in Eindhoven hun 20ste landdag hielden, en de internat, organisatie in 83 landen 350 000 leden heeft. DAT het moederschip voor mijnen vegers Douwe Aukes en de mijnenveger Stortemelk vandaag met adelborsten uit Harlingen naar Gent zijn vertrokken, waar ze van 2024 April zullen blij- DAT op het nationale goochelconcours te Zwolle de grote ereprijs is veroverd door The Niberco Brothers uit Den Haag. die in 1947 te Parijs reeds een w i wereldtitel kregen en op 5 Mei naar tien sleepboten Londen gaan om voor de televisie op te treden, terwijl ze op 10 Mei naar Madrid vertrekken. DAT burgemeester J. Voetelink van Steenwijk als opvolger van ir Van Lonk- huyzen benoemd is tot voorz. van de hoofdafdeling Zoetwatervisserij van de Ned. Heide Mij. DAT er een sluitzegel voor de lucht- macht gereed is gekomen. tische dans. waarbij met een zakdoek n het hoofd wordt gezwaaid. En zo :ekelijk werkte dit op het Chileense platteland geliefde schouwspel, dat de Prins de verleiding niet kon weerstaan te doen- Plotseling trok hij zijn zakdoek uit zijn zak en binnen enkele ogenblikken bevond hij zich in de kring voerde de ingewikkelde bewegingen, die de „cueca" eist. feilloos uit: onder luide aanmoedigingen van de om ders, die dit meedoen aan een landelijk gebruik op hoge prijs stelden- Nochtans, deze verpozing was slechts een korte onderbreking op een overladen dag- Landgenoten bij de Prins In Santiago woonde hy nog een ont vangst van de Nederlandse kolonie bij Ongeveer 150 landgenoten kwamen daar him Prins begroeten en als geschenk voor de Koningin, een serie kunstfoto' van Chili, in een prachtig leren-omslag, aanbieden. Vrijdag en Zaterdag was hij de gast van de Chileense president in Vina del Mar, waar deze een landhuis heeft. Toch had hy nog gelegenheid een bezoek brengen aan Quillota. waar een c cours-hippique werd gehouden. Hij nam er deel aan een springwedstrijd en zijn prestaties werden alom zeer gewaardeerd. Zaterdag werd hij benoemd tot vlieger van de Chileense luchtmacht Hij ontving deze titel van de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, generaal Aurelio Celedon. tijdens een plechtig heid in de ruiterschool van Valparaiso, die o-a. door de Chileense president werd bijgewoond- Partijraad P.v.d.A. steunt Tweede-Kamerfractie De Partijraad van de P.v.d.A. heeft Zaterdag te Amsterdam zijn instemming betuigd met het optreden van de Tweede Kamer-fractie, zoals dit tot uiting is ge komen in de redevoeringen van de heren Burger en Hofstra over de regeringsver klaring en de heren Nederhorst en Suur- hoff over lonen en prijzen. De Ondervakgroep Gist-, spiritus- en moutwijnindustrie heeft bij de Twee de Kamer opnieuw geprotesteerd tegen een verhoging van de accijnzen in het 1 faam van de Benelux. onder wie ook Neder- Nog vijftig Op het ogenblik bevinden zich nog uim 50 Nederlandse gewonden In To kio. Een deel van hen zal binnen korte- of langere tyd naar Korea terugke ren. Het zijn voornamelijk slachtoffers in de gevechten bij Hoengsong en heu vel 325. waar het Nederlandse bataljon klappen gekregen heeft Sindsdien i niet meer in de voorste linie ge weest. De Nederlandse kolonie in Tokio doet alles om het de Nederlandse militairen prettig mogelijk te maken. Nederlond- dames bezoeken dagelijks de hospita- en brengen de bedlegerige patiënten lectuur en versnaperingen. De nieuwe Nederlandse ambassadeur, de heer P. E. Teppema en zijn echtgenote hebben dezer dagen ook blijk van hun medeleven gegeven door een bezoek aan de hos pitalen. Verder is er elke Woensdag in het Holland-huis (een groot huis waar ele leden van de Nederlandse Missie ronen) een feestavond voor de Neder landers. De patiënten worden met spe ciale autobussen gehaald en gebracht Het hoogtepunt van deze avonden is al- het onthaal op Nasi-goreng. Verschei dene Nederlandse families nodigen ook militairen bij hen thuis uit De Nederlandse kolonie in Japan is niet groot. Men doet echter zeer veel de Nederlandse militairen, ook voor het detachement zelf. Deze belangstelling wordt van miliaire zijde buitengewoon op prijs gesteld en buitenlanders zijn er vaak terecht jaloers op. Het is dan ook niet te verwonderen dat er onder hen, die zich thana in Tokio bevinden, erg inig verlangen heers* om op korte termyn naar Korea terug te keren. Amerikaanse lof voor de Evertsen De naam Evertsen heeft een blijvende n gloedvolle betekenis in de geschiede nis van de Kon. Ned. Marine en in de Koreaanse wateren is thans aan deze betekenis nieuw aanzien toegevoegd. Dit wordt gezegd in een communiqué, dat het Amerikaanse departement van De fensie heeft uitgegeven nu de torpedo- bootjager Evertsen door de Van Galen wordt afgelost. Zoals men weet, heeft de Evertsen sinds 22 Juli 1950 deelgenomen aan de blokkade van de Koreaanse kust het terugtrekken van de Ameri kanen uit Intsjon gedekt. Op 9 Augustus liep het schip aan de grond, waardoor het tot in het najaar buiten actie moest blijven. De Evertsen meet 1.800 ton, heeft een bemanning van 240 koppen en staat onder commando van luit. ter zee le klasse D. J. van Doorninck. Mr J. M. RAVESLOOT Dit is mr J- M. Ravesloot, burgemeester van Almelo, die Zaterdag te Amersfoort door het lei dersconvent be noemd is tot hoofd-commis- saris der Ne derlandse pad vinders als op volger var de heer W C. Roest van Limburg. Zaak Bertha uitgesteld De zaak Bertha Hertogh te Singapore voor onbepaalde, waarschijnlijk lange, tyd uitgesteld wegens ziekte van de raadsman van Aminah. De stad was rustig als op Zondagen. De sterkte der gereedstaande troepen was die van 6 bataljons op vredessterkte. Een helicop- tère en een Auster stonden gereed. De mijnwerkers dolven 120.000 ton extra Minister Van den Brink heeft In een telegram de voorzitter van de Myn- industrieraad verzocht zjjn dank aan alle werknemers en werkgevers in de mijn industrie te brengen voor het feit. dat het overwerk gedurende tien Zaterdagen in de mijnen een meeropbrengst van 120.000 ton kolen heeft opgeleverd. Jongstleden Zaterdag was de laatste dag van deze kolenslag, waarmee de mijn werkers het land tevens 2'i millioen dollar hebben bespaard het bedrag dat anders nodig zou z\1n geweest voor de invoer van eenzelfde hoeveelheid Amerikaanse kolen tegen de prijs van 80 tot 85 gulden per ton. WEERBERICHT Westeiijka wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met enkele buien. Krachtige tot matige Weste lijke wind. Iets kouder over dag. (Opgemaakt te 10 uur). 5.4119.39; maan onder 4.10. op ltlL 21 April VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1