J Op 1 Mei wordt het vernieuwingswerk van Hervormde Kerk bevestigd Artikel tien „bezielend uitgangs punt voor alle arbeid" G. van Reenen lordiinen - Tapijten Leners - Bedden Ds Geursen neemt Australische beroep aan Vulpenspecialislen persoonlijk in Leiden! Oegstgeester badmeester Jan Leget in 't zilver en in 't zonnetje NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 13 APRIL 1951 Advertentie Neem toch de beste Chocolade. Vraag toch Union Chocarré's Prof. dr G. Sevenster en ds P. Kloek spraken in „Staalwijk" ALS DE VOORTEKENEN NIET BEDRIEGEN, zal de nieuwe Kerkorde va Ned. Hervormde Kerk op 1 Mei officieel in werking treden. Er is al geruime tijd veel belangrijk werk gaande. De reorganisatie van straks zal deze betekenis hebben, dat het werk van de vernieuwing wordt bevestigd. De vaart en de nieuwe visie van de Kerk dringen over het algemeen nog te weinig tot de gemeente door. Welke is de achtergrond van de soms simpele veranderingen, waarmee de gemeente te maken krijgt? Berust al dat nieuwe alleen maar op het principe, dat ook de Kerk met de tijd moet meegaan? Zo bestaan er rondom de vernieuwing vele vragen. Daarom heeft de kerkeraad van de wijkgemeente „Staalwük" er goed aan gedaan de leden van de Herv. Gemeente in dit stadsdeel de gelegenheid te geven met vragen naar voren te komen. Gisteravond werd in het wljkgcbouw deze „voor lichtingsbijeenkomst" gehouden. Het onderwerp „De Kerk op de weg van de ver nieuwing" werd ingeleid door prof. dr G. Sevenster, ouderling van deze wijk gemeente, en door ds P. Kloek, wjjkpredikant. i de Geref. Kerken in Hersteld Ver- band in de Hervormde Kerk. Op het ter- rein van de hereniging moet men ge- duldig zijn. In het slot van zijn verhandeling legde i de hoogleraar er de nadruk op, dat het werk van de Kerkorde gebruikt moet worden. En daarvoor is een goede geest nodig. We moeten er vooral om bidden. Ten aanzien van de datum 1 Mei merk' e prof. Sevenster op. dat het mogelijk is lat cr nog een kink in de kabel komt. ■lij herinnerde- aan het bekende proces, lat hij een onverkwikkelijke geschiede- lis noemde. Zeker waren enkele personen ioor hun positie en hun waardigheid ilicht geweest hieraan niet mee te doen. n het ernstigste geval zou het ogenblik 'an invoering van de Kerkorde enkele naanden kunnen worden uitgesteld. Het wérk van de Kerkorde is var frootste betekenis. Wat betekent de in- 'oering er van? Dat de verwachting 'ele gedurende anderhalve eeuw in nilling gaat. Zij hebben naar dit ogen- dik uitgezien, hetzij als persoon, hetzij ils groep. De Kerk werd door de organisatie van 1816 belemmerd in haar werke lijke leven, aldus prof. Sevenster. Er werd van bovenaf geregeerd. Het be lijden werd voor de Kerk onmogelijk gemaakt. Omstreeks 1920 werd het plan gekoes- erd do Kerk te vernieuwen. Men wilde •en grote Synode samenstellen. Van frijpender betekenis is geworden het verk van Kerkherstel en Kerkopbouw, ïeide verenigingen hebben wel heel goed iet kerkelijk denken bij de mensen we en te wekken. De commissie voor Ge- neente-opbouw heeft veel aan deze or- ;anisaties te danken. Groot perspectief Wordt nu direct alles anders Prof. 'evenster gaf op deze vraag een ontken- tend antwoord. De reorganisatie van traks is een bevestiging van het werk. at al lange tijd gaande is. Spr. wees op ie Synode, waar een andere geest heerst, in de richtingen zijn bereid naar elkaar Ook op zjict punt van het gemeente- leven worden soms verrassende din gen openbaar. Prof. Sevenster noem de Amsterdam en Groningen, waar de groepen in dc Kerk al geheel an ders tegenover elkaar staan. Op het platteland is dit hier en daar waar te nemen. Genoemd werd Oost- Friesland. De nieuwe Kerkorde is ook van grote etekenis om het grote perspectief, wa oor het denken wordt verlevendigd e werklust wordt aangevuurd. Ook de astrumentatie is beter. Alle belangen an de Kerk zullen nu in de hoogste ver- aderingen van de Kerk kunnen mee- oreken. Voorts schonk prof. Sevenster enige andacht aan de artikelen acht en tien, 'aarin het gaat over het apostolaat en et belijden. Over deze artikelen is wel et meest te doen geweest. Door artikel en kan van een nieuw belijden sprake jn. Hoe zal het met de lecrtucht gaan? 1 de betreffende ordinantie wordt ge- iroken over een broederlijk gesprek en ver opzicht. Artikel tien noemde spr. ?n bezielend uitgangspunt voor alle Ook het oecumenische werk zal door 2 Kerkorde op bijzondere wijze tot zijn •cht komen. Er wordt een wijd uitzicht jgeven. We worden herinnerd aan het erk in Duitsland, in Amerika en in Rus- nd. Het is van betekenis om het contact et de andere Kerken te onderhouden, pr. wéés nog in het kort op het intreden Breestraat 139 Telefoon 23936 LAAGSTE PRIJZEN. Herkenning, vreugde en dienst Ds Kloek begon zijn inleiding met te zeggen, dat al het nieuwe leeg blijft als de gemeente zelf niet vanuit deze Kerk orde leert te leven. Is het woord „ver nieuwing" niet veel te groot? Wat be tekent het? Trekt de gemeente alleen maar een nieuw jasje met een modern spit aan? Moeten we ons aanpassen aa de moderne tijd WU hebben nog wel kerken. En er zijn ook nog wel individuele gelovi gen. Maar wij kennen eigenlijk geen gemeenten meer. Waar is het dank bare herkennen onder de leden van de gemeente? De herkenning, de vreugde en de dienst zijn er nog wel, maar slechts hier en daar. En dan zegt men: dat zijn nu eens echte Christenen. Het gemeente-zijn Is in vele opzichten iets formeels ge- Hoe komt het, dat de gemeente ziek is en maar voortleeft in een bepaalde sleur? Ds Kloek hoemde eerst de omvang van de gemeente. Voor de 2000 gezinnen van „Staalwijk". waren nog niet zo lang ge leden slechts een predikant en vier ouder lingen. Er zijn echter diepere oorzaken. De Kerk is in het tijdperk van indus trialisatie en sociale nood te weinig be- wogen-vanuit-het-Woord-van-God weest. Ook heeft de Kerk in de p: king vaak de gemeente uit het oog loren en het accent te zwaar gelegd op het behoud van de persoonlijke ziel. De mensen zijn in hun eenzaamheid ver kommerd. Wij moeten weer worden een gemeente van mensen, die willen luisteren, die wil len spreken en getuigen, die willen die nen. Wij moeten weer leren ons af te vragen: hebben wij bij die bepaalde ge legenheid gesproken, gedacht en gehan deld vanuit de grote ommekeer die er in leven heeft plaats gehad doordat wij het eigendom van Jezus' Christus zijn ge worden? Wij moeten ook weer leren Avondmaal fe vieren. Hoe gaat er weer iets komen van het elkaar kennen, het elkaar herkennen, het elkaar dienen? Ds Kloek deelde ten slotte iets mee /er de nieuwe bearbeiding van de wijk gemeente. Na de pauze werden vragen gesteld. Vooral in deze kerkelijke constellatie zijn bijeenkomsten als deze van groot belang. Als de gemeente nu ma^r wil opkomen om te luisteren en ook te spreken. Zilveren jubileum bij de P.T.T. In officiële en in dichterlijke bewooi dingen is gistermorgen in de telefoon centrale de heer L. Potuyt gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum. De officiële woorden werden gesproken door de heer Tj. Nauta, directeur van het telefoon-district Den Haag. Deze schetste in grote trekken de loopbaan van de jubilaris, die zich afspeelde in de bollenstreek. Hij overhandigde hem gratificatie, waaraan hij de voorwaarde verbond, deze met mevr. Potuyt te de len. omdat zij haar echtgenoot altijd tol grote steun ij geweest. De heer W. J, A. Bovelander, opzich ter I der P.T.T., memoreerde wa heer Potuyt ln de afgelopen 25 jaar op het P.T.T -parcours ontmoette en vergat daarbij niet enkele grappige voorvallen Hij bood de jubilaris namens het perso neel een vulpenhouder en mevr. Potuyt bloemen aan. De heer J. Kloots sprak 'als voorzitter van de ontspanningsvereni ging, waarvan de heer Potuyt oen der oprichters was. In dichtregels bezong da heer W. van der Scheur, chêf-monteur, de weg die de jubilaris aflegde vóór hij het tot sous-chef van de centrale Leiden omgeving bracht. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijr lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijn- verdrijver. Togal is onschadelijk vooi hart, nieren en maag. Bij apothekers er drogisten f 0.83, f 2.08, f 7.94. Voor de Haagse rechtbank Knoeierij bij Leidse gasfabriek. Een 58-jarige Leidenaar werd tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ten nadele van de gemeente vele malen tegen beloning cokes had ge daan tussen de slakken, die hij aan een handelaar leverde. De handelaar en zijn knecht kregen elk zeven maanden zon der aftrek wegen uitlokking tot diefstal. In alle gevallen was negen maanden met aftrek geëist. Als de drank is in de man. Een Leidse koopman moest voorkomen, omdat hij een rijwiel had gestolen. Verd. beweerde, dat hij onder invloed van sterke drank had verkeerd. Twee café houders kwamen dit bevestigen. De eis was acht maanden gevangenisstraf. De raadsman betoogde, dat dit een duidelijk geval van dronkenschap was. Op 26 April zal de rechtbank uitspraak doen. Advertentie LOCOMOTIEF RIJWIELEN Reeds op 8 Mei vertrekt hij Naar wij vernemen, heeft ds M. W. J. Geursen, Ned. Hervormd predikant alhier, het beroep van de Presbyteriaanse Kerk in de Australische staat Victoria aange nomen. Ds Geursen hoopt met zijn gezin reeds op 8 Mei met de „Slbajak" naai Australië te vertrekken. Op Zondag 6 Mei zou hü dan afscheid nemen van de Her vormde Gemeente. Dit alles in de verwachting, dat de medische keuringen met goed gevolg zullen worden ondergaan en zich verder geen moeilijkheden zullen voordoen. Advertentie ,De Stem des Volks" onder Iscar Aribo Telemanns „Die Tageszeiten" Voor het eerst onder leiding van haar nieuwe dirigent, Iscar Aribo, liet de arbei derszangvereniging „De Stem des Volks" zich horen in een uitvoering, die een verrassing was door belangrijke technische en artistieke vorderingen van dit koor. Uit de keuze der werken bleek voorts, dat dirigent Aribo bepaalde paedagogische oogmerken wil verwezenlijken, hetgeen ln combinatie met het kennelijk enthou siasme, waarmee men zich onder zijn leiding schaart, tot de beste resultaten zal gaan leiden! Ledenvergadering Leidse Ziekenkas De Leidse Ziekenkas hield gisteravond het gebouw voor Chr. Sociale Belan- •n de jaarvergadering o.l.v. de voorzlt- r, de heer J. van Rosse. Uit het jaarverslag van de secretaris, heer S. de Graaf, bleek, dat ln 1950 n ziekengeld 13.001,64 was uitgekeerd, ït ledental bleef ongeveer stabiel: 567. penningmeester, de heer C. Paauw, kon vooruitgang in 1950 van 6anatorium- nds en overlijdens-, reserve- en zieken- s het mooie bedrag van 2.897,73 mel- n. Het gehele bezit bedroeg op 31 De- mber 1950 27.191.01. Tevens vond een wijziging van het glement plaats door de uitkering bij t overlijden van 50 op 100 te bren- n. Na stemming werd besloten ex- Iitieke delinquenten weer als lid toe laten. Zij mogen geen bestuursfunctie kleden. De heren Jac. Ginjaar, G. J. n Klaveren en C. Paauw werden als stuurslid herkozen. °UZZLE- PROM1NENTEN 1. J. J. v. d. Schrier, sanatorium Sole Mio", Noordwijk aan Zee; 2. M. ter HaarVreeken. Leidseweg 135, oorschoten; 3. W. Nieuwenhuijs, 'ieuwsteeg 23, Leiden. Aribo had zijn keus laten vallen op weinig gehoorde werken uit de koorlitte ratuur, Georg Philipp Telemanns „Tages zeiten" schildert de vier tijden van de dag: ochtend, middag, avond en nacht, respectievelijk in recitatieven en aria's bezongen door sopraan-, alt-, tenor- en bassolist, waarbij het koor zich voegt. Een soortgelijk concept als Haydns „Jahreszeiben". Beide componisten schre ven deze werken op hoge leeftijd, waar mee de punten van overeenkomst op houden. Hoewel bij 't beoordelen de karakteri sering: „musicologisch interessant" het meest naar voren springt, moet gezegd worden, dat verschillende nu nog fris- muziekstukken zijn aan te wijzen, zoals bijv. het middagkoor, dat pittig werd gezongen. Van de koorklank kan overigens veel goeds worden gezegd. Deze was beschaafd en trefzeker. Ook in de uitspraak va Duits was reeds veel bereikt- De partijen zater er opvallend goed in, wat dan ook resulteerde in meermalen fijn genuan ceerde zang. De solisten, José Candel, sopraan, Truus Massaar, alt, Albert Dana. tenor, en Guus Hoekman, bas, gaven hun beste krachten, zij het met niet gelijk klinkend resultaat- De stem van mevrouw Massaar kan in laagte en midden nog meer-de aan de alt geëigende-ronding en draag kracht verkrijgen. Hiertegenover staat goed ontwikkelde ,,hoofd"-stem re ins, waarvan zij zich gerust wat los- kan maken ten bate van dictie er vrijer voordracht. De zang van de overige solisten droeg hier en daar de kenmerken van onwen nigheid tegenover de stijl van Telemann. Zij zouden zich later op de avond echter revancheren in een geheel andere trant! Aribo liet terecht bij de inleidende Sym- phonia en andere orkestgedeelten, het in de partituur voorgeschreven strijkers- ensemble versterken met paarsgewijze blazersbezetting. In Telemanns tijd gold: ,Wat mee kan doen, doet mee"- Zelfs uit handschriften van Bachs Passionen wor den de gebruiken uit die tijd bevestigd- Het Zuidhollands Orkest speelde toe gewijd en overwegend correct onder Aribo's kundige leiding. Een aanwinst de oratoriumverenigingen! „Schipbreuk" Na de pauze beleefde men genoeglijke ogenblikken aan Wagenaars „Schip breuk", waarin de componist met typisch Hollandse humor en kostelijke vocale- instrumentale vondsten, o-a. de Ita liaanse dramatische kunst parodieert. Wagenaar schreef dit werk op zes-en- twintig jarige leeftijd, dus in 1888. Het pleit wel voor de fijne humor, waarmee hij alle mogelijke stijlen door- eenmengt, dat de volle zaal zichtbaar en hoorbaar van deze oubollige cantate ge- Het koor overtrof zichzelf in de vaak veeleisende partijen, terwijl van de solisten hetzelfde kan gezegd worden. De tenor had bij zijn eerste komische onthullingen aan de „leergierige jeugd" reeds direct het contact met dé zaal ge légd. waarbij de sopraan en de bas zich voortreffelijk aansloten. Gedrieën „maak ten zjj er meer van", dan van uitvoe ringen uit Wagenaars tijd bekend is- De omvangrijke cn moeilijke pianopartij werd uitstekend vertolkt door Nelly Steuer-Wagenaar, dochter componist- Tol slot een woord van bewondering en hulde voor Iscar Aribo, die zich op een bezielende wijze van zijn opvoed kundige taak kwijt. Onder zulk een di rigent is het studeren tevens een aan gename verpozing. In „De Stem" en haar leider is'Leiden thans, een koor rijker geworden, dat op oratoriumge- bied een geducht woordje gaat meespre ken! Het publiek uitte zich in zulk bundige bijval, dat tot dank enkele ge deelten gebisseerd werden. Henri .Welbooren. Hond redde man en vrouw KolendampvergUtiging aan de Vondellaan Gistermorgen om 7 uur werd de heer S.„ wonende aan de Vondellaan, die langs uit Indonesië terugkeerde, enige schrik wakker doordat zijn hond over zijn wang likte. S. voelde zich niet lekker, had hevige-hoofdpijn en kon zich moeilijk oprichten. Kruipend wist een raam te bereiken om dit te openen, en om hulp te roepen. Deskundige hulp die spoedig aanwezig was, constateerde kolendampvergiftiging. De. vrouw reeds bewusteloos, maar de levensgeesten konden spoedig weer worden opgewekt. Waarschijnlijk is. de kolendamp door een defect in de schoorsteen ontstaan. (Advertentie) De bekende vulpenfabrikanten stellen er prijs op, dat leder, die een 'goede merkpen bezit, er Jaren plezier vén heeft. Daarom zullen hun beste specialisten van 16 tot en met 21 April bij ons aanwezig zijn om Uw vulpen te contro leren en U van advies te dienen. Dit geschiedt geheel GRATIS. DEMMENIE tel. 21400 HHHRIEMMER5TR.169 De oudste vülpenzaak in Leiden. ERKEND VULPENDEALER HAARLEMMERSTR. 169, LEIDEN Zie onze advertentie volgende pagina. Ned. Klassiek Verbond Dr J. C.- Kamerbeek, conrector van het gymnasium te Alkmaar, zal Maandag avond om 8 uur in het stedelijk gym nasium aan de Fruinlaan, voor de afde ling Leiden van het Ned. Klassiek Ver bond spreken over het onderwerp „De Griekse tragedie." De Leidse gemeenteraad zal binnen kort een voorstel behandelen voor de bouw van een nieuwe gashouder op het terrein van de lichtfabrieken. De kosten zullen omstreeks een millioen bedragen. Deze bouw is nodig door de stijging van het verbruik. (Advertentie) Wie NYLONS "g* "g' PRONONCE Ernstig ongeval in de Jan Lie venstraat Twaalfjarige jongen onder vrachtauto Gisteravond om half zeven vervoegde zich bij het politiebureau een ATO- chauffeur, die meedeelde, dat hij in de Jan Lievenstraat een knaap onder zijn zware vrachtauto had gehad. Het was de 12-jarige G. J. Z., die achter op de auto was geklommen, was gevallen en toen- de wagen achteruit reed de achterwie len over het lichaam had gekregen. Het scheen nog al mee te vallen, want de knaap liep hard weg. Toch, vertrouwde de chauffeur de zaak niet. De politie stuurde de E.H.D. toen naar de woning de jongen. Met hevige buikpijn lag deze al in. bed. In het acad. ziekenhuis bleek zijn toestand zorgwekkend te zijn, daar Z. ernstige inwendige kneuzingen had opgelopen. Vanmorgen was zijn toe stand iets. beter. Bedrijfsongeluk bij T. en D. Gistermorgen om half 10 raakte de 17- jarige mej. M. A. v. d. I.. fabrieksarbeld- bij T. en D„ met haar linkerschou der bekneld tussen de kamraderen van kleine drukpers, die zij verzuimd had af te zetten. Met een diepe vlees wond werd zij naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. Rede van prof. v. Groningen te Straatsburg Dr B. A. van Groningen, professor ln de Griekse taal aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft gisteren in het kader de „Frans-Nederlandse dagen te Straatsburg" aldaar aan de universiteit een lezing gehouden over Herodotus. Prof. van Groningen, die voorzitter is de Kon. Academie van Wetenschap pen. werd door de heer Simon, deken van de faculteit der letteren en wijsbe geerte te Straatsburg „een van de grootste graecisten van onze tijd ge noemd. In zijn lezing, die door een zeer talrijk gehoor werd gevolgd, wees spr. vooral op de aetiologische strekking in het werk van de „Vader der geschiede nis". Des avonds werd in de Opera de „Zauberflöte van Mozart gegeven. 1 De standplaats van ds Geursen Australië zal zijn de stad Melbourne. Hij krijgt hier een kleine Australische Pres byteriaanse Gemeente. Zijn voornaamste taak zal eohter zijn er voor te zorgen, dat de Nederlandse immigranten in de hele staat Victoria het contact met de Kerk behouden. De eerste tijd zal hij in het Nederlands spreken, maar op de duur wil men deze mensen in de Austra lische Presbyteriaanse Kerk opnemen. Er zijn ook plannen om het. contact tus sen de Nederlanders door middel een krant te bevorderen. Ds Geursen is 36 jaar oud. Zijn eerste gemeente was Rumpt in de Betuwe, waar hij van 1942 tot 1946 stond. In 1946 werd hij in Leiden predikant voor het buiten kerkelijke werk, dat hij voor een belang rijk deel heeft opgezet. Van 1947 tot 1949 werkte hij in Soerabaja. Voor deze periode werd hij door de Synode van de Ned. Hervormde Kerk „uitgeleend" aan de Protestantse Kerk in Indonesië. In 1949 kwam hij in Leiden in zijn aaa- vankelijke functie terug. Door zijn ver blijf in Indonesië werd zijn belangstelling voor het werk onder de immigranten in Australië gestimuleerd. Op het ogenblik werkt in Sydney al de heer Mol, die reeds vóór het beëindi gen van zijn theologische studie de gees telijke zorg voor de Nederlandse immi granten in dit gebied op zich heeft ge- onderhoud met ds Geursen telde deze pns nog het volgende: Het pro bleem Van de emigratie vergt ook - van de Ned.-Hervormde Kerk veel zorg. Zoals men zal weten,-is in het pa-nd Javastraat 100 te Den Haag ook de Hervormde emi gratiecommissie gevestigd. Er is ir verleden wel iets op het gebied va emigratie gedaan, maar nog te weinig. Bovendien moet het werk naar de eisen de tijd worden aangepakt. De rege ring heeft de Kerken verzocht om er te«gaan doen. Natuurlijk kunnen zy de emigranten met belangrijke raad gevingen van dienst zijn. In Australië hebben zich reeds duizenden Nederlandse gezinnen gevestigd. Het spreekt vanzelf, dat het nieuwe werk van ds Geursen een algehele om schakeling zal vragen. Maar hem zal de gelegenheid worden gegeven zich ook geheel in de nieuwe situatie in te ken. De gezinnen van de immigranten -n zo verspreid, dat ds Geursen vaak op tournee zal moeten, net als in Indo nesië. Hierbij zal natuurlijk een auto te pas komen. In Melbourne werkt reeds de Gereformeerde predikant Hoekstra: Ds Geursen verlangt met hem zo veel mogelijk samen te werken. Van deze samenwerking verwacht hij veel. Uiter aard zijn de verschillen daar niet zo scherp afgetekend als hier. Verder is ds Geursen nog van mehing, dat hij dit beroep vooral te danken heeft aan Indonesische practijk. Hier en daar wordt nog gedacht. hebben wij kunnen waarnemen, dat ds Geursen zich voor enige jaren in Austra lië zou vestigen. Dit-is eohter niet de be doeling. Zijn vestiging daar draagt wel definitief karakter worpen op het werk onder de va Kerk vervreemden. Een nieuw stukje kerkelijke arbeid, dat nog op zoek ii naar een verantwoorde vorm. Ds Geur- degelijk Het is wel algemeen bekend, dat ds Geursen zich in onze stad. met toewij ding, energie en enthousiasme heeft ge- Bromfiets gepikt om in de gevangenis te komen De wever P. S. uit Lhsse had zoveel moeilijkheden in het leven dat hij maar het liefst terugwilde naar de gevangenis waar hij reeds verschillende straffen had uitgezeten. Hij huurde daarom een brom fiets, verkocht deze en gaf het geld weg. Het doel werd bereikt, want S. belandde in de gevangenis. De off. eiste 10 maanden gevangenis straf nj.a. Uitspraak 26 April. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelis. z. van H. van Tongeren en C. van der Wilk; Cornelis P., z van B. Velthuijzen en J. Wassink, Elisabeth J. W.. d. van P. A. G. Spierings en T. W. van der Ham; Francine, d. van W. J. van de Poel en G. C. Wallez; Ewout A., z. van E. H. Broekema en A. W. Breebaart; Christiaah B., z. van I. Zirk- zee en S. Webbers. ONDERTROUWD: N. Baars. 42 j. en A G. Kessens. 54 j.; D. J. Wallaart, 30 j. en J. Zwart 21 j.; H. Adams 21 j. en L. A Nieuwenhuijsen 19 j.; F. Zwagerman 26 J. en C. M. Griffioen 23 j.; P. W. B. Bran denburg 29 j. cn M. A. van Teylingen 23 j.; J. Broekman 29 j. en D. van Buur- ren 32 j.; G. Pels 57 j. en H. A. Kluyver 42 j.; J. J.- van den Berg 28 j. en E. Sonsbeek 24 j.; A. M. J. Gehrels 26 A. J. de Stoppelaar 26 j.; A. van Gennip 27 j. en H. W. J. van Rijn 22 j.; A. F. Ko renhof 20 j. en C. H. Bogaards 21 j.; M. van der Laaken 25 j. en D. E. Smit 26 J.; J. Rijnsburger 29 j. en G. C. Luiten 27 j.; J. B. Schute 35 j. en J. L. van der Meu- len 30 j. OVERLEDEN; W. D. van Bergen, zoon, 7 dagen; H. J. Bulder, wedn. 76 j.; T Koome. wed. van Van Konijnenburg 73 j.; M. J. Block, wed. van De Bruin 73 j. sen heeft dit. zpc-ken. niet verwaarloosd. Aan cribiek op zijn methode heeft het hem niet ontbroken. Ook de kerkeraad hield zich er vele uren mee bezig. De vele brieven, die de post aan Zoeterwoud- se Singel 67 bezorgde, zullen deze predi kant wel eens hoofdbrekens hebben ge kost. Toch bleef hij opgewekt. En het werk ging door, omdat hij meende de handelen in opdracht van de Heef der Kerk. die ook over traditie en conventie heen Zijn Rijk bouwt. Het vertrek -van ds Geursen mag als een verliës worden beschouwd, temeer omdat de toekomst van het B. K. werk nu vrij onzeker is. Wij hopen, dat in het bijzonder de Ne derlandse immigranten in Australië in ds Geursen een overtuigd, toegewijd en geestdriftig herder en leraar zullen heb- Het oude verhaal van de lammetjesgroeve jyE skeletten van twee tl driehonderd schapen zijn deze week aangetrof- fen in de Lemmekeskoel, de lamme- tjesgroeve" te Sibbe bij Valkenburg (L.). Daardoor komt in het Zuid- Limburgse het oude verhaal weer in de belangstelling te staan, dat eens een herder met zijn kudde schapen in deze grot beschutting zou hebben gezocht tegen noodweer. Dat verhaal blijkt wel onjuist te zijn, en er werden ook geen mensen- beenderen in de grot aangetroffen, maar de vondst van de skeletten wijst er toch op, dat honderden schapen in de Lemmekeskoel de hon gerdood zijn gestorven. De grot werd omstreeks 1750 gebruikt voor het on derbrengen van de dieren. Tijdens de inval der Fransen omstreeks 1795 heeft de herder vermoedelijk de kudde wederom de grot ingedreven, doch hij zal naderhand niet meer in de gelegenheid zijn geweest de dieren te bevrijden. Men neemt aan dat de herder zelf tijdens de woelingen om het leven kwam en daf de dorpelin gen door vlucht of evacuatie van het verblijf der schapen in de grotten niet op de hoogte waren, dan wel hierdoor niet bij machte waren de afsluitingen in de grot te verwijde ren. De schapen vonden dus een jammerlijke dood. Valkenburgse deskundigen zijn Dinsdag en gisteren na veel moeite in de grot doorgedrongen. Zij moes ten zich soms meters laten zakken. Op één plaats vond men zelfs 53 skeletten bij elkaar. Enkele maanden geleden hadden avontuurlijke jongens reeds de eerste skeletten gevonden, maar men hechtte toen aan de ont dekking weinig geloof. Nadat over het onderzoek zal zijn gerapporteerd, zal worden beslist of verlof zal worden verleend voor het bezoeken van de grot en het maken van persfoto's. Te kleine maaswijdte van netten strafbaar Om de naleving van een in 1946 ge sloten verdrag inzake de maaswijdte van zeevisnetten te waarborgen, is thans een wetsontwerp ingediend, waarin verschil lende strafbepalingen zyn opgenomen. De contróle op de naleving zal nagenoeg uitsluitend aan de wal plaats kunnen hebben. Het verdrag geldt, zoals men weet, voor het gebied benoorden 48 gra den Noorderbreedte en tussen 42 graden Westerlengte en 32 graden Oosterlengte, met uitzondering van enkele delen van de Oostzee en de Grote en Kleine Belt. Publiek meent: Eerst lonen en prijzen in orde brengen Het in evenwicht brengen van lonen en prijzen is volgens 35 procent van de bevolking de eerste taak voor de nieuwe regering. Dat blijkt uit een enquête van het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie. Veertien procent ant woordde: de woningnood oplossen;; négen procent zei: bezuinigen op rege ringsuitgaven en ambtenaren, betere be steding van de belasting; vijf procent: de vrede zorgen, krachtige defensie bevorderen; vier procent wil verlaging m belasting en sociale lasten. Reeds vele malen heeft het N.I.P.O. sinds de bevrijding een dergelijke vraag gesteld, maar steeds bleef het oplossen de woningnood veruit bovenaan staan (eind 1950 32 procent). Auto's naar de Jaarbeurs: 200 km Tijdens de gisteren gesloten Jaar beurs werden in Utrecht 39.750 auto's geparkeerd. De topdag was Dinsdag J.I., de zevende dag. met een totaal van 5652 wagens. Achter elkaar geplaatst zouden de auto's een stoet vormen van ongeveer 200 km. Overstelpende hulde en veel geschenken van jong en oud Met het spreekkoor „Handen voor, benen wyd cn sluiten" werd gisteravond in „Het Witte Huis" te Oegstgeest de populaire badmeester van „Poelmeer", de heer Jan Lcget, verwelkomd. Hü werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-ja- rig jubileum. Vóór dit feest werd de jaarvergade ring gehouden onder leiding van de voor zitter, dokter F. W. N. Hugenholtz. Uit het verslag van de 'secretaris, de heer A. L. van Tngen Schenau, bleek dat „Poel meer" thans 710 leden telt. Het aantal baden in 1950 bedroeg 27.436 en het aan tal volksbaden 1748. Er behaalden 95 per sonen het diploma I en 26 het diploma II. De penningmeester, de heer E. H. dc Bruyn, meldde een nadelig saldo .21. Herkozen werdén dokter Hugen holtz én de heer J. Th. van Vugt. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer IJdens, werd de heer J. W. IJdens gekozen, in de kascommissie kre gen zitting de heren M. Elshof en W. Oudhoorn. Toen begon de huldiging van de jubi laris. Dokter Hugenholtz zette mevr. Leget in de bloemetjes en roemde de goede eigenschappen van de heer Leget. Het is voor het bestuur steeds een rust. als hij aanwezig is; de zaak loopt dan op rolletjes. Dokter Hugenholtz overhan digde de heer Leget een enveloppe met inhoud. Namens het jubileum-comité sprak de heer J. J. Vos. Deze beklem toonde de harmonie tussen badmeester publiek. Hij bood de heer Leget een rooktafel en een fiets aan en speldde hem ook nog een medaille op de borst. bankbiljet van f 100 bleek te be vatten. Hennie Koerten en Ronald Rugebregt vertegenwoordigden de Julianaschool. De eerste zegde een aardig rijmpje en de laatste had voor de heer Leget een kistje sigaren. Het hoofd van de o.l. school, de heer J. W. van Leeuwen, bracht de ge lukwensen van zijn kinderen over en schonk de jubilaris een fietslantaarn en rokertje. Namens het personeel van deze school, waarvan de heer Leget 's winters concierge is, ontving hij een fruitmand. Wethouder L. de Neef ver tolkte de waardering van het gemeente bestuur en mevr. P. J. Kloots-Van Stave ren gaf de jubilaris namens de „ochtend ploeg" een lampekap en een ontbijt- De rijksconsulent voor lichamelijke oefening, de heer F. de Haan, bracht de jubilaris dank voor wat hij voor het schoolzwemmen deed. De L.Z.C. werd vertegenwoordigd door de heer J. H. de Winter. Bloemen en sigaren vergezelden zijn woorden. Ook spraken de tweede badmeester, de heer W. Bekooi, en de cassière, mej. A. Viegenthart, die hun chef een vulpen gaven. De leden Rijn bende en Knobbout sloten de rij van sprekers. Met een geestig woord dankte de heer Leget voor de overstelpende hulde. Het jeugdige matrozentrio „De Snaren- brekers", o.l.v. Ab de Best verleende op verdienstelijke wijze medewerking. Lammeren sterven op Texel door regen Het sterftecijfer onder pasgeboren lam meren op Texel is dit voorjaar 100 pro cent boven het normale. Tot heden wer- de noodslacbtplaats te Dein Burg 90 dode lammeren aangevoerd. Dagelijks bedraagt de aanvoer ongeveer 100 stuks. De oorzaak is gelegen in het slechte weer. De pasgeboren lammeren kunnen niet tegen de regen en sommige verdrinken in de volgelopen greppels. De Texelse sohapenfokbedrijven zijn niet ingesteld op het ophokken der schapen 'n de schuren. Westerling gedagvaard Ten verzoeke van J. Thiessen Jr. Is Westerling gedagvaard om op Dinsdag 2 Juni a.s. om 10 uur bij procureur te verschijnen voor de Haagse rechtbank in verband met uitlatingen, die naar eisers oordeel beledigend zijn, subsidiair "en onrechtmatige daad opleveren. Koepelkerk Willemstad wordt zo spoedig mogelijk herbouwd De aanbesteding van de herbouw van e Willemstadse koepelkerk, die op 29 Augustus van het vorig jaar door brand verwoest werd, zal op 26 April worden gehouden. Hoewel nog een groot bedrag ontbreekt heeft de kerkvoogdij der Ned. Hervorm de gemeente van Willemstad met alge mene stemmen besloten zo spoedig moge lijk met de bouw te beginnen, in de hoop tijdens de tweejarige bouwperiode een groot bedrag aan giften zal bin nenkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2