Jlicumc geihsctfe GTuurant Strijd tussen 200 vliegtuigen bij de Mandsjoerijse grens Ongeveer 29 Migs buiten gevecht gesteld Amerikanen leden geen verliezen Truman heeft bewijzen om het ontslag te rechtvaardigen GAZELLE RIJWIELEN Wist U VRIJDAG 13 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER Chef-Red.s H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfa is gfjebleoen myn hert la tcgfjeaspocf Twee en dertigste Jaargang No 8198 Zij kijken U aan. Zware luchtslagen boven Korea Nabij de Mandsjoerijse grens hebben gisteren de grootste luchtslagen plaats gevonden sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Tachtig rode straaljagers van het Russische type ..Mig 15" bonden, aldus Ass. Press, de strijd aan met 72 Amerikaanse straaljagers, welke 40 super forten begeleidden op een vlucht naar de rivier de Jaloe, teneinde daar enige bruggen te bombarderen. De razendsnelle jagers gierden vuur spuwend door de lucht. Volgens een communiqué van de luchtmacht der V.N., aldus Reuter, werden 8 Migs vernietigd, B waarschijnlijk ver nietigd en 15 beschadigd. Op zeer grote hoogte ontwikkelde zich een strijd in twee ontmoetingen, waaruit de Amerikaanse straaljagers zegevierend te voorschijn kwamen. Ofschoon enigszins beschadigd, landden de Superforten weer veilig in Korea; de andere keerden terug naar hun bases in Japan of Okinawa. De eerste luchtslag vond plaats over de rivier de Jaloe bij Antoeng. De tweede luchtslag werd later geleverd in de befaamde „Mig- corridor" tussen de grens en Sinoeidjoe aan de Westkust. Hier kwamen een twaalftal „Sabrejets" op grote hoogte in gevecht met 15 communistische straal jagers. Het pleit was na een kwartier reeds beslecht. In een uitzending van radio-Peking wordt de volgende lezing gegeven: Een groot aantal Amerikaanse vliegtuigen heeft Donderdag de Mandsjoerijse grens stad Antoeng aangevallen, waarbij Ame rikaanse bommenwerpers een regen 110 bommen op stad en omgeving lieten neerdalen, terwijl 12 jachtvliegtuigen ma chinegeweervuur afgaven. Men beschul digt de V.S. ervan „een doodsvijand van het Chinese volk te zijn" omdat Ameri kaanse vliegtuigen op 30 en 31 Maart, als mede op 7 April boven Mandsjoerije ge vlogen hebben. Bevestigd wordt, dat Groot Brittannië en het Gemenebest meer troepen naar hel front zullen sturen en wel een gemeen schappelijke infanterie-divisie van circa 20.000 man. Momenteel hebben deze lan den ongeveer 15.000 soldaten in Korea, die in twee brigades dienst doen. Het gaat dus om een versterking van 5000 man, welke manschappen grotendeels uit Canada en Engeland zullen komen. Ethiopië zal 15 April een detachement van 1100 man naar Korea zenden, aldus werd te Lake Suc cess bekend gemaakt. Te Washington werd medegedeeld, dat er in Noord-Korea „omvangrijke" pokken- en typhusepide- miën zijn uitgebroken. Vlootconcentratie bij Formosa Een ongewoon grote concentratie van schepen van de Amerikaanse zevende vloot, bevond zich gisteren in de wateren bU Formosa. Het waren o.a. 2 grote vlieg kampschepen, een kruiser en 2 torpedo- bootjagers. in totaal 20 oorlogsbodems. Sinds 27 Juni j.l. toen President Truman de zevende vloot opdracht gaf Formosa te beschermen, zyn er niet zoveel schepen bU het eiland samengetrokken geweest. Echter werd in Amerikaanse kringen op Formosa tegengesproken, aldus A.P., dat de aanwezigheid van al dit vloot- materieel enigerlei bijzondere betekenis zou hebben. Reuter bericht, dat de Amerikaanse ver liezen op Korea thans 59.396 man bedra gen; het totale aantal doden bedraagt 10.080. Jongtsjon binnen- V.N. het meermalen genoemde Jongtsjon, boven de 38ste breedtegraad ten Zuid-Westen van Tsjorwon, binnenge trokken. Zoals men weet, is Jongtsjon belangrijk verkeerscentrum. Ten Oosten van deze plaats tot het stuw- van Hwatsjon, hebben de Verbon denen weinig vorderingen gemaakt; het contact met de tegenstander werd broken. Amerikaanse troepen, die de de Hantan ten Noorden van Jong- pjong overstaken, kwamen onder hevig uit bunkers op de Noordelijke te liggen. Met vlammenwerpers werd deze felle Noordelijke tegenstand getrokken Plan-Schuman Ministersconferentie te Parijs begonnen De ministers van Buitenl. Zaken van de landen, die deelnemen aan het plan- Schuman, zijn gisteren te Parijs hun conferentie, om tot ondertekening van het verdrag te geraken, begonnen. Twee en een half uur duurde de eerste ver gadering. Graaf Sforza van Italië zeide, dat men in een vriendschappelijke sfeer op een algemene basis had onderhandeld. Voor de aanvang ontving Adenauer een telegram van de Amerikaanse hoge com missaris, John McCloy, waarin deze de Westduitse kanselier de beste wenser deed toekomen t.g.v. zijn deelneming aar de conferentie. Vandaag zouden de bij zonderheden worden besproken. Di agenda voor heden bevatte de volgende punten: 1. de samenstelling van de assemblee van het plan-Schuman; 2. de bevoegdheden van de Raad van minis ters, en 3. de wijze waarop het hoge ge zagsorgaan zal worden samengesteld. Wanneer het verdrag definitief zal wor den ondertekend? Adenauer meende dat de persfotografen Dinsdag a.s. een hoop fotolampen nodig konden hebben. Debat in Franse ver gadering geëist Pierre André. een rechtse afgevaar digde in de Franse Nationale Vergade ring. heeft een debat geëist over plan-Sohuman, voordat het verdrag worden ondertekend. In zijn huidige vorm zou het plan de „wedergeboorte van de politieke en economische macht van Duitsland" betekenen. Luchtpost voor Nieuw-Guinea nog vanavond op de bus Maandag vertrekt een K.L.M.-vlieg- tuig van Amsterdam naar Biak. Hier mee kan luchtpostcorrespondentie den verzonden, die uiterlijk hedenavond Generaal Franco heeft van het Ame rikaanse legioen (oudstrijders) derscheiding gekregen „wegens zijn on verzettelijke houding tegen het wereld communisme". De Prins in Chili Album van Ned. kolonie voor de Koningin De Nederlandse kolonie in Santiago, de hoofdstad van Chili, heeft Prins Bern- hard gisteren een album gegeven, dat voor Koningin Juliana bestemd is en kunstzinnige Chileense platen bevat. De Prins gebruikte de lunch op een boerderij buiten Santiago. Hij luisterde naar volksmuziek en zag volksdansen. Wees Roemenië Neder landers uit? In Bazel passeerde gisteravond per trein een groep van 33 Nederlanders, Fransen en Engelsen, die uit Roemenië zijn uitgewezen en naar Parijs onderweg waren. Zij verklaarden kort en bondig het bevel gekregen te hebben hun wt gen in Roemenië, waar zij reeds jaren woonachtig waren, binnen 24 uur te laten en per persoon slechts 30 kg bagage en 18 dollar te hebben mogen meene Nog vele honderden buitenlanders zouden, zo verklaarden zij, uit Roemenië uitgewezen worden. Bij de bloemenvlootdag, die gisteren op Schiphol werd gehouden, werden ook de kleinste passagiers niet vergeten. Zij kregen net als de volwassenen prachtige ruikers van grondstewardessen. McArthur Maandag naar V.S. Maar een regen van 75.000 protesttelegrammen daalt op het Witte Huis Terwijl volgens de „New York Times" President Truman over voldoende geheim bewijsmateriaal beschikt, om het ontslag van McArthur te kunnen rechtvaardigen, zijn 75.000 telegrammen naar Washington gestuurd, waar van de overgrote meerderheid een protest is tegen de beslissing. Het ziet er naar uit, dat dit „ontslag" een nationaal, Amerikaans vraagstuk zal worden. Republikeinen dringen aan op het ontslag van Truman en Dean Acheson. De correspondent van de „National Broadcasting Company" heeft verklaard, dat McArthur Maandagochtend vijf uur, uit Tokio naar de Ver. Staten zal vertrekken, vergezeld door zijn echtgenote en zyn zoon. Versohillende berichten van Reuter en Ass. Press wijzen er op, dat McArthur voornemens is Maandag per vliegtuig Japan te verlaten en men neemt aan, dat hij regelrecht naar de Ver. Staten zal gaan. Ook ontving Foster Dulles, Republikeinse adviseur van het min. van Buit. Zaken te Washington, een telegram van McArthur, waarin deze meldt, dat hij inderdaad Maandag vertrekt. De be doeling is, dat hij door het Congres zal kunnen worden gehoord. Dan kan hij zijn politieke visie betreffende het Verre Oos- het communistisch gevaar, voor de wereld uiteenzetten. De Democraten zijn echter tegen, dat McArthur daartoe de gelegenheid geboden wordt. Het begint te spannen: Als de Demo craten de resolutie, waarin McArthur wordt uitgenodigd voor het Congres te verschijnen, bestrijden, dan zullen de Republikeinen... de grootste beschikbare zaal huren van heel Washington, opdat iegelijk de stem van McArthur zal kunnen vernemen. Een verklaring van de afgevaardigde Martin, werd door de Republikeinse fractie in het Huis met al gemene stemmen goedgekeurd. Hierin wordt gezegd, dat de regering van Tru- getoond heeft „noch de vrede te kunnen handhaven, noch een oorlog te kunnen voeren." Wederom werd aan de politiek van TrumanAchesonMarshall verweten, dat aangestuurd werd op een „Mün- ehen". De Republikeinen beweren, dat thans de toekomst van Amerika op het spel staat. Wij tekenen hierbij aan, Truman op zijn manier juist hoopt, München" met het gevaar van wereldoorlog te kunnen voorkomen. Maar, de Republikeinen vragen zich af, of de Amerik. militaire leiders in Europa, inbegrip van Eisenhower, straks ook moeten zwijgen, als zij het met het Witte Huis niet eens zijn. n symptoom van de partijstrijd, wijzen wij op verklaringen als: „De McArthur, deze burcht van kracht, kan niet door dwergen ten val gebracht wor den. Hij zal zich in Amerika verdedigen, zodra hij terug is." Helgoland. Opnieuw hebben jeugdige leden van de (communistische) Duitse „Helgolandbeweging" het eiland betre- I den. Dertien personen, die terecht ston- wegens verblijf op Helgoland in Maart werden gisteren tot 2 maanden vangenisstraf veroordeeld; twee meisjes kregen voorwaardelijke straffen. Het huwelijk van koning Faroek Het huwelijk van koning Faroek met Narriman Sadek zal op 6 Mei des gens te 11 uur (plaatselijke tijd) in het Koubbeh paleis voltrokken worden. De plechtigheid zal bijgewoond den door prins Mohammed Ali, de recht matige opvolger, leden van de konink lijke familie en hoge autoriteiten, aldus het bulletin. Des avonds zal in het Abdin paleis thee-partij gegeven worden gevolgd door een tuinpartij in het Abdin paleis in de middaguren van 7 Mei en een receptie in de avond van de achtste Mei. Koning Faroek woont gewoonlijk in het Koubbe paleis in de noordelijke bui tenwijken van Cairo. Het Abdin paleis in het centrum van de stad gebruikt hij voor officiële recepties. 100 waarde voor Uw geld. GEBR. HUISMAN CARRIERHUIS Hogewoerd 66 Telefoon 22967 Het Lange Voorhout in Den Haag stond vol met vrachtauto's Protestvergadering tegen nieuwe verhoging van motorrijtuigenbelasting (Van een onzer verslaggevers) In 1949 vervoerden vrachtauto's 120 millioen ton aan goederen. Spoorwegen en binnenvaart namen resp. 15 en 34 t. voor hun rekening. Daarom, en ook met het oog op het vervoer per auto bij de industrialisatieplannen van de regering en de protectie van de spoorwegen noemde gisteren in een protest vergadering van de Nat. Organisatie Beroepsgoederenvervoer en Weg transport de voorzitter, de heer Van Donkelaar, het voorstel om juist de vrachtauto extra te belasten, onzinnig. king, waartoe tal van vervoerders willen overgaan, scherp af, omdat dit middel onder de huidige omstandigheden misda dig zou zijn. Wel zal de Organisatie zich beraden of het nog wel wenselijk is haar steun te verlenen aan de Wegen ver keers- De protestvergadering werd gehouden zowel in Pulchri als in Diligentia. waar de ondervoorzitter, de heer Visser, het woord voerde. In totaal bedroeg het aan tal belangstellenden ruim 1000, die ca 5000 bedrijven vertegenwoordigden. Ook was aantal leden van beide Kamers, Ge deputeerde Staten, burgemeesters, en af gevaardigden ven het dept van Verkeer tegenwoordig. Sprekers gingen uitgebreid in op de verhoging van benzine- en wegen- (later: motorrijtuigenbelasting). Zo gaat momen teel bijv. van elke f 100, die aan brand stof word', besteed f 55 naar 's Rijks schat- een 5-tons vrachtauto moet per jaar heffingen f 3000 opbrengen. Dat dit alles dient om de wegenbouw te finan- volgens sprekers een fictie. Het autoverkeer wordt alleen eenzijdig belast de spoorwegen te beschermen. du aan de door de minister voorge stelde verhoging tot 30%, die leidt tot vermeerdering tot 20% van de vracht prijs inderdaad een redelijke overweging, de defensie van ons land, ten grond slag liggen, dan zouden protestvergade ringen overbodig zijn. Sprekers wezen echter op dat achter alle extra-hef fingen een volstrekt ontbreken van jectiviteit bij de overheid ligt, en zij 'an overtuigd dat de 18 millioen op deze wijze hoopt te verkrijgen ook elders kan worden gevonden. Scherp ageerden zij tegen de controverse i vervoerspoorwegen, en zij herinnerden n dat het herstel van de laatste veel deviezen eist dan dat van de eerste. groot aantal onderdelen in Nederland wordt gefabriceerd. De aangekondigde maatregel zal de fu neste toestand van het land nog slechter maken. Sprekers keuren echter een Na de vergadering werd bij acclamatie ïn motie gezonden aan de Tweede Ka- ler, waarbij de Organisatie met nadruk protesteert tegen de voorgenomen maat regel tot verhoging der belasting voor vrachtauto's, en met de meeste aandrang verzoekt maatregelen te nemen die zullen leiden tot verwerping van het voorstel. Tijdens de vergadering werd gecollec teerd voor de kankerbestrijding, waartoe tevens een bedrag uit de kas werd be schikbaar gesteld. Hoewel de ruim 100 op het Voorhout opgestelde vracht-, ver- huis- en bestelauto's, en zelfs een kraan wagen met toepasselijke opschriften op hun tocht door de stad hier en daar ver keersmoeilijkheden opleverden, wist de politie grote stagnatie te voorkomen. Plaatsveivangeis te Parijs in impasse Brengen Bohlen en Mallet nieuwe instructies mee? Uiterlijk merkt men nog niets van het aan McArthur gegeven ontslag, op de conferentie der „plaatsvervangers" t€ Parijs. De Rus Gromyko houdt voor dt Westelijken onaangename propaganda- redevoeringen, maar er zijn geen vorde ringen gemaakt bij het opstellen van eer gemeenschappelijke agenda. Sir Ivor Mallet, de voornaamste assistent va Britse afgevaardigde Davies, vliegt daag naar Londen voor nader overleg met zijn regering. Dit bezoek aan den staat in verband met dat van Mal let's collega Charles Bohlen, de Ameri kaanse adviseur, die naar Washington ging. Er zijn geen nieuwe ontwikkelin gen te verwachten, voor Amerikaan er Brit weer te Parijs zijn teruggekeerd. In het Lange Voorhout In Den Haag stagneerden gisteren talloze wagens van wegvervoerders het verkeer. In Diligentia aldaar werd n.l. een protestvergadering gehou den tegen de verhoging van de be lasting op auto's. Uit het hele land waren daartoe de ondernemers naar de Residentie gekomen. De verkeerspolitie had dan ook de handen vol om opstoppingen te voorkomen. De waarheid over McArthur Een telegram van de generaal Het Amerikaanse weekblad „News week" bevat een advertentie van een gehele pagina, ook geplaatst in bijna alle New Yorkse dagbladen. Hierin wordt de inhoud van een telegram van McArthur gepubliceerd. McArthur verzekert, dat hij vóór zijn op 24 Maart van dit jaar uit gegeven verklaring, nooit richtlijnen van Truman over de gemeenschappelijke politiek der Geallieerden op Korea heeft ontvangen. Hij wist niet eens, of zij be staan en verzocht in het belang van de waarheid dit bericht te willen publiceren. Adenauer sprak met Schu man en is tevreden Adenauer, die zoals men weet, thans in Parijs verblijft, heeft verklaard zeer voldaan te zijn over de informatieve be sprekingen die hij met Robert Schuman, de Franse minister van Buitenl. Zaken, heeft gehad. Alle problemen bij de Duits- Franse betrekkingen waren besproken, alsook de internationale kwesties, waar beide landen belang bij hebben. Adenauer met klem verzocht hebben om een tweezijdig veiligheidsverdrag. Toezegging ait Berlijn Weer 100 Nederlanders uit Rusland terug Vermoedelijk ongeveer honderd Neder landers, die uit Russische krijgsgevangen schap ontslagen zijn, zullen binnenkort Berlijn verwacht mogen worden zo an officiële Russische zijde te Berlijn meegedeeld. Van Russische zijde is medewerking toegezegd om deze groep aan de Neder landse autoriteiten over te dragen. Op 4 November 1950 kwam een dergelijke groep uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Nederlanders in Berlijn aan, die korte tijd later naar Nederland gin gen. De namen der thans vrijgelaten Nederlanders zijn nog niet bekend. In één week weer een ton voor Haak-in In de 27ste week van de Haak-In-actie an de N.C.R.V. ten bate van de kanker bestrijding, is men ruim over de f 600 000 gekomen. Vorige week werd het halve millioen bereikt, maar de afgelopen week bracht meer dan een ton- Dankdiensten in Eindhoven voor Philips-jubileum Door de Ned. Hervormde gemeente, de Geref. kerk, de Chr. Geref. kerk, de Remonstr., Doopsgezinde en Baptiste ge meenten van Eindhoven zullen bid- en dankdiensten voor de arbeid worden ge houden. Lv.m. het 60-jarig bestaan van de N.V. Philips. Op de tweede Pinkster dag zal bij gunstig weer een gezongen hoogmis in de openlucht worden opge dragen op het Wilhelminaplein. Maandag weer groente naar Duitsland De export van groente naar Duitsland zal Maandag worden hervat. De uitschry- vang van een millioen dollar, die by de besprekingen te Parijs is besloten, zal morgen in de officiële Bundesanzeiger verschijnen. Dit betekent niet, dat de uit- weer volgende week normaal zal worden, want vorig jaar April werd niet slechts 1 millioen, maar voor 2 >4 millioen dollar groente naar Duitsland geëxporteerd. Vergil in plaats van verdovingsmiddel Vergissing van verpleegster had dood van patiëntje als gevolg Officier v. Justitie „Overbelasting van 't personeel in de ziekenhuizen de oorzaak" Vier dagen voorwaardelijke gevange nisstraf is gisteren in Groningen geëist tegen de 24-jarige verpleegster A. M. S. het R.-K. ziekenhuis aldaar, wegens het door schuld veroorzaken van de dood het zestienjarige operatiepatiëntje Renske Postma. Voor de eveneens ge daagde hoofdzuster J. H. M. werd vrij spraak geëist. Zuster S. kreeg op 19 Dec. 1950 op dracht een hoeveelheid novocaïne 1% ge reed te zetten voor plaatselijke verdoving bij een amandelen-oj>eratie. Toen deze vloeistof niet ln de operatiekamer aan wezig bleek te zijn, ging de zuster naar een andere zaal, waar op een comfoortje een kroesje met vloeistof stond. Zij meende dat dit novocaïne was en vulde er haar flesje mee. Toen het patiëntje er mee ingespoten werd, kreeg zij krampen en overleed on middellijk. Toen de hoofdzuster, die de vloeistof uren tevoren op het comfoortje had gezet, toesnelde, bleek dat het geen was, maar het giftige panta- t, dat er net eender uitziet. Er wordt geregeld novocaïne bereid, maar zuster S. wist dat alle niet-geëti- ketteerde flesjes of kroesjes pantacoïne bevatten en zij gaf gisteren toe dat zij zich aan grote onnauwlettendheid schul dig had gemaakt. De hoofdzuster weet het te lang laten staan van de pantacoïne tn overbelasting van het personeel. De Officier van Justitie achtte zuster S. schuldig, maar zocht de grondoorzaak van de tragische gebeurtenis in het grote gebrek aan verpleegsters en de overbe lasting die hierdoor ontstaat. Vele Groningse specialisten hebben verklaard dat de beide zusters hun trouwen volledig hebben behouden. Deiecte kruik in wieg In Haarlem is gisteren een andere jeugdige verpleegster conform de eis oordeeld tot 50 boete, wegens grove latigheid, die de dood van een pasgeboren baby ten gevolge had. De verpleegster had in de wieg van het kindje een kruik gelegd met onvoldoende sluiting. De kruik was leeggelopen en de baby kreeg door het hete water ernstige brandwon den. Drie weken later is het kindje ge storven. DAT in Maart niet minder dan 1.116.500 ton kolen in Limburg werd gedolven (Febr. 987.700) en de dagproductie 42.900 (41.900) ton bedroeg. DAT gisteren in Barneveld, evenals vorige week, 17 millioen eieren werden aangevoerd, die weer f 11 f 11-75 de honderd deden. DAT burgem. J. Heusdens gisteravond de Vlaardinger brandweerkazerne een gedenksteen onthulde voor de vijf brand weerlieden die op 9 Febr. bij de grote oliebrand aldaar op zo tragische wijze omkwamen. DAT 59 met de Roma naar Nederland gekomen Ambonnese gezinnen een onder komen hebben gevonden in het gezellen- huis te Lilbosch in de gem. Echt (L.) en er voorlopig nog veel rijst op het menu DAT drie Egyptische verkeer-deskun- digen, die een Europese reis maken tei bestudering van het autobussysteem, aar een door de Egyptische gezant in Neder land aangeboden lunch bewonderend spraken over ons wegennet. DAT de Bossche stafmuziek gisteren afscheid nam van het reg. stoottroepen, daar het korps is overgeplaatst naar de luchtvaarttroepen in Nijmegen. DAT honderd R.-K.-burgemeesters gis teren in Nijmegen vergaderden teneinde komen tot een werkverband van R.-K. burgemeesters in de Alg. Kath. Ambte- iren Ver. DAT morgen in Nijmegen het 75-jarig ïstaan van de brandweer wordt gevierd. DAT het eohtpaar DietvorstNefs (bei den 80 jaar) te Bergen op Zoom op 20 April het 60-jarig huwelijksfeest viert. DAT een scheepswerf te Hardinxveld voor de Peruaanse regering een stoom- baggermolen gaat bouwen. DAT de 31-jarige Apeldoorner J. G- is gearresteerd wegens zes aldaar gepleeg de diefstallen van kanaries uit volières. DAT de Ned fabriek van de wapen fabriek Hispano Suiza te Breda onder de kap is gekomen. DAT het rijk aan door de mosselpara siet gedupeerde vissers reductie verleent op de pachtsom van de mosselpercelen. DAT van de wintergroenten (oogst 1950) op het ogenblik 80 tot 85 procent its afgezet. DAT het Ned. Herv. diaconessenhuis te Meppel (104 bedden) met 100 bedden zal worden uitgebreid en de verbouwing op f2 millioen wordt geraamd. DAT de 16-jarige Emll Kurt Smit uit 2e Exloërmond (Dr.) als verstekeling Engeland Is gegaan en daar tegen de politie zei: „Ik heb genoeg van Ne derland gezien". DAT de 50-jarige A'damse PTT-ambte- naar L. v. L- (die 30 dienstjaren heeft) aldaar tot 1% jaar is veroordeeld, daar hij telegrammen verkortte, doch geld voor de volledige tekst ontving en het verschil (een paar honderd gulden) in eigen zak stak (eis 2 jaar). DAT de 27-J. perschef van de gemeen te Den Bosch. J. Th. M. Bruens. benoemd is tot dir. van de V.V.V. Den Bosch Vught DAT de K. v. K. voor Haarlem nister Albregts (opvoering productie) heeft verzocht een gehele of gedeeltelijke vrijstelling te bevorderen van belasting voor overwerk. DAT de A. H. Gerhard-stichting tot op richting en instandhouding van tehuizen voor buitenkerkelijke ouden van dagen haar werkzaamheden is begonnen (secr. Oranje Nassaulaan 50, Amsterdam-Zuid), aldaar. In hef rijke Amerika: Koper, aluminium en staal op de bon De Ver. Staten zullen het distributie stelsel voor schaarse grondstoffen, be nodigd voor de defensie-industrieën, invoeren. Dit is gisteren officieel te Washington bekend gemaakt. Het stel de levering van drie vitale grond stoffen aan de betrokken industrieën verzekeren en wel van: staal, koper aluminium. Wat er overblijft, gaat dan de civiele industrie. De admini strateur der „National Productioen Authority", die de leiding heeft vai stelsel der toewijzingen, legde er di druk op, dat het de bedoeling is, Amerika voorbereid te doen zijn op een eventuele oorlog. Graischenner op heterdaad betrapt in Amsterdam Een 28-jarige Amsterdamse chauffeur, die de laatste weken minstens veertig koperen en bronzen deksels van vazer en urnen op begraafplaatsen heeft ge stolen, is dezer dagen op heterdaad be trapt op de Nieuwe Oosterbegraafplaats Luguber, maar origineel! Een der wegvervoerders, die gisteren in Den Haag kwamen protesteren tegen de verhoging van de autobelasting stelde de ongerustheid van hem en zijn col lega's aanschouwelijk voor; een pop aan galg, bovenop zijn wagen met het opschrift: JVög meer auto-belasting? Waarom altijd het wegvervoer?" Het bord aan de zijkant van de auto draagt de kernachtige slagzin: „Piet, Piet, zó makkelijk gaat het niet De inbraak bij de Stich ting 1940-'45 Conform de eis van de adv.-generaal verwierp het Haagse gerechtshof van morgen het beroep van 2 Amsterdamse ..zware jongens", de 46-jarige bootwer ker N. K. en de 49-jarige transportar beider F. v. E. Zij behouden een gevangenisstraf van 3 jaar, waartoe de Haagse rechtbank hen had veroordeeld, wegens inbraak in het Leidse kantoor van de Stichting 1940— '45. waarbij 58.000 werd gestolen. Prinses Elizabeth bij de Paus Paus Pius XII heeft Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh in audiëntie ontvangen. De Paus sprak twintig minu- met de Prinses en haar echtgenoot, is het zesde bezoek van leden der Engelse koninklijke familie in vijftig jaar, aldus Reuter. Opvolger van jhr Van Vreden- burch benoemd Volgens de Times heeft de controle commissie van de internationale zona van Tanger dr J. L. Archer tot admini strateur van de internationale zone be noemd. Dr Archer, die de afgelopen drie en een half jaar consul-generaal van Por tugal in Tanger is geweest, volgt Jhr van Vredenburch op. f WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Zuidoosten van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen. Overigens wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel. Overwe gend matige Westelijke wind. Iets kouder, vooral des nachts. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag: zon 5.48—19.34; maan on des 8.16, op 10.16. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1