1 EMIGRATIE? kon. erk. PITMANSCHOOL nieuwe MïDsan: coürbnt 2 DONDERDAG 12 APHE Beroepsgoederenvervoerders op zoek naar argumenten en cijfers DE Grote belangstelling voor bijeenkomst te Leiden \E AFDELING LEIDEN EN OMSTREKEN m de Ned. bend ven Prot-Chr. beroepsgoederenvervoerders Is gisteravond in het Vlies te Lelden niet slecht voor de dag gekomen. De grote bovenzaal was geheel bezet en de vervoerders den in de gelegenheid gesteld htm critiek en hun wensen aan mr dr Verkerk, burgemeester van Boskoop en lid van de Tweede Kamer, die zich op het gebied van het beroepsgoederenvervoer geheel heeft Ingewerkt, voor te leggen. De heer Verkerk is geen vervoerder, maar gisteravond bleek weer overduidelijk, dat de behartiging van de belangen van de vervoerders by hem wel in zeer goede handen zijn. De vergadering schonk hem dan ook haar volle vertrouwen. Zij stond onder leiding van de heer De Vrü uit Benthuizen. In zijn openingswoord toonde de heer I Den Haag moesten deelnemen. De heer De Vrij aan, dat de bond actief is en Verkerk meende, dat de vervoerders zich al heel wat positieve resultaten heeft be- geen zand in de ogen moeten laten reikt. Mr Verkerk is altijd diligent voor strooien. De bedoelde demonstratie gaat is, aldus spr., ook in de hogere organen, maar van één organisatie uit. Zal zij Er wordt hard gewerkt. Een sterke orga nisatie is vooral in deze tijd geboden. Als de heer Verkerk in Den Haag de vervoerders opkomt, moet de regering weten, dat er enige duizenden me achter hem staan. Zyn woorden wil dan aan kracht. De heer Verkerk behandelde in uitvoerig en gedetailleerd betoog enige strijdpunten in het vervoer. Vooral legde hij de nadruk op het ontbreken vai Iers. Het vervoer beschikt helaas niet over cijfers. Wij moeten kunnen tonen, dat het beroepsvervoer one redig zwaar belast is, aldus spr. Andere groepen kunnen dit en zij hebben si gehad. Zo heeft de minister vooi sigarenindustrie gecapituleerd. Ook de heer Verkerk op het belang van dracht. Het is de hoogste tijd same werken om het recht zijn loop te doen Tijdens de besprekingen werd de vraag gesteld of het nu werkelijk nodig is schillende organisaties van vervoerders te hebben. Een vervoerder zei: als v de goot komen te liggen, is het vooi belangrijk deel te wijten aan onze deeldheid. Het antwoord van mr Verkerk was, dat in een neutrale vereniging het belang domineert. Tevens gaat het ii kringen om de macht. Men lette slechts op de moderne vakbeweging. Macht der recht voor de minderheid. En recht is zonder godsdienst niet denkbaar. Vaste normen hebben we nodig. Ons volk heeft behoefte aan gefundeerde kracht en wezenlijk recht. Er is verschil tussen heid en eendracht. Ook werd de opmerking gemaakt, dat alle vervoerders aan de demonstratie te Beschouwingen ineens afgebroken In verband met ziekte van dr Drees (Van onze Parlementsredacteur) Gistermorgen zette de Eerste Kamer de algemene politieke beschouwingen voort. De heer Oosterhuis (Arb.) achtte de huidige maatregelen op prijsbeheersings- gebied onvoldoende. Hij hoopte, dat het verder overleg verdere samenwerking met de vakbeweging mogelijk zal maken. Wie dit onderschat, speelt met vuur., Er zullen nog meer prijsstijgingen komen. Zal de regering aan een loonronde van slechts 5 pet kunnen vasthouden? De heer Algra (A.R.) besprak Nieuw- Guinea. In de regeringsverklaring staat, dat de Staten-Generaal geen hervatting van de onderhandelingen op de Indo nesische voorwaarde van souvereiniteits- ovredracht wenst Maar wat denkt de regering zelf hiervan? Daarover behoort duidelijkheid te bestaan. Is het kabinet op dit punt homogeen? Er zijn drie mo gelijkheden: óf de regering meent (in volle harmonie), bij hervatting onderhandelingen, de souvereiniteit niet over te dragen, óf zij meent, dat wél overdracht moet plaats hebben, doch wacht hiervoor een beter tijdstip af, of zij gaat, op het voetspoor van mr Jonk man haar eigen standpunt verzwakken. Duidelijkheid is echter vóór alles nodig. De heer Woudenberg (Arb.) vroeg nadere inlichtingen over televisie. Dr Drees beantwoordde de sprekers. Prof. Anema heeft over compromissen politiek gesproken. Dr Drees zag niet in dat het opnemen van meer partijen dit eenvoudiger zou hebben gemaakt. Wat Nieuw-Guinea betreft erkende de minister-president, dat de regering geen oplossing weet, met name door de hou ding van de tegenpartij. In het algemeen behoort de regering een bepaald stand punt in te nemen, met voorbehoud goedkeuring door de Staten-GeneraaL T.a.v. Nieuw-Guinea is echter een spe ciale toestand ontstaan, omdat in d< Tweede Kamer voor geen enkel stand punt een meerderheid te vinden bleek. Een kabinet zou niet gevormd kunnen zijn, wanneer een bepaald standpunt zijn doorgedreven. Bovendien is de zaak door de Indonesische houding toch al geblokkeerd. Een en ander betekent ech ter niet, dat de regering de meerderheid van de Kamer zal volgen. Zo nodig zal zij inderdaad met eigen voorstellen komen. Ook de regering acht het onmogelyk, de onderhandelingen met Indonesië te hervatten op basis van overgave. de roos schieten? Spr. trok het in twijfel. Overleg en een gefundeerd betoog gaan boven een schijnvertoning. De heer Wil brink (Leiden) voegde er nog aan toe, dat de vervoerders met steekhoudende argumenten en met cijfers bij de regering moeten komen. Hebben we die niet, dan kan de regering gemakkelijk zeggen: die vervoerders kunnen er nog wel wat be lasting by hebben. Wat deze cijfers be treft: er wordt aan gewerkt om ze te verzamelen. Franse avond in de foyer In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond een Franse avond ge geven. georganiseerd door het reisbureau „Cebuto" Voor de pauze werden enige films vertoond, die een indruk gaven van „la douce France". Allereerst de film „Harmonies de France". Bijzonder boeide het (zonder trucs opgenomen) filmpje „Les aiguilles du diable", waarin impo nerende prestaties van de bekende berg beklimmer Armand Charlet. Ook hebben de aanwezigen met de cineast door het bekende Montmartre gedwaald. Na de pauze gaf de voordrachtskunstenares Nel Oosthout een vertolking van enkele pas sages van Bernard Shaws „Jeanne d'Arc". Kosterswisseling Hoog landse kerk Naar wij vernemen, zal de heer A. Zaalberg Jr.. die enige tijd geleden door de gemeentecommissie van de Leidse Hervormde Gemeente als opvolger de heer H. W. Ranselaar tot koster de Hooglandse kerk werd benoemd, zich op 1 Mei a s. met zijn gezin in de kosterij van deze kerk vestigen. De heer Ranse laar. aan wie na vele maanden var- duld oefenen een woning is toegew hoopt op Zondag 29 April voor het laatst als koster op te treden. In 1948 heeft de heer Ranselaar als koster van de Hoog landse kerk zijn zilveren jubileum ge- Kappers huldigden de heer F. J. Cornelisse In het zilver als voorzitter H. en V. De Leidse kappersvereniging „Hulp en Vriendschap" hield gisteravond in „De Harmonie" een gewone ledenvergadering. er zat toch een bijzonder tintji de heer F. J. Cornelisse vierde zijn 25-jarig jubileum als voorzitter. De tweede voorzitter, de heer W. de Graaf, sprak de jubilaris zeer waarderend toe. Hij bracht in herinnering, dat de heer Cornelisse er in geslaagd durende de economisch zeer moeilijke jaren de organisatie in stand te houden. Daarvoor was organisatietalent nodig, aldus de heer De Graaf, en de heer Cor nelisse heeft dan ook het vertrouwen alle leden van „Hulp en Vriendschap". Veel organisaties moesten tijdens de be zetting het onderspit delven, maar on der zijn leiding liet men H. en V. heime lijk voortbestaan en dit is tot heil ge bleken voor de moeilijke na-oorlogse ja- zo zei de heer De Graaf. De waar dering van de leden voor het werk van de jubilerende voorzitter werd uitge drukt in een schilderstuk, dat de heer De Graaf de jubilaris aanbood. De heer Cornelisse, die onwetend was gehouden omtrent deze huldiging, dacht zijn dankwoord eerst aan de voorgan gers, die de vereniging hebben gesticht. De prettige samenwerking met de be stuursleden en de steun van de leden noemde hij voorwaarden voor de resul taten die de vereniging heeft weten te bereiken. Daarmee heeft de organisatie haar bestaansrecht getoond. Aanvragen bij „Schoolkindervoeding" nemen nog steeds toe Stijging der prijzen vervult het bestuur met zorg „De vereniging „Schoolkindervoeding" blijft in een grote behoefte voorzien", aldus verklaarde gistermiddag de secretaresse van de vereniging, mej. N. G. Herfst, in haar jaarverslag, uitgebracht op de jaarvergadering in het gebouw Pieterskerk gracht 11. Het aantal aanvragen neemt nog steeds toe. Ofschoon de gemeente grote steun verleent, baart de stijging van de pryzen veel zorg. zitter J. G. Wilterdink, die op deze gadering de taak van de secretaresse waarnam, onderging eenzelfde lot. In de kascommissie werden benoemd mevrouw S. GoudswaardKnipscheer en de heer Jac. Fluyt. MUZIEKLIEFHEBBERS en RADIO AMATEURS Binnen enkele dagen ontvangen wij de nieuwste bouwdozen voor Band recorder, compleet met mechanisch gedeelte, aansluitend op normale gramofoonmotor. Mogen wij U lichtingen verstrekken RADIO GRAMO @Moge lichti Theai VAN GEELEN De vereniging houdt zich namelijk niet alleen bezig met de voeding van de minst bedeelden, maar ook ten dele met hun kleding. Gedurende het gehele jaar, ook in de vacanties. werd dagelijks voe ding verstrekt. Gemiddeld profiteerden hier 46 kinderen van. Elke portie komt de vereniging op 38,3 cent. Maar de schoenen, die aan elk kind worden verstrekt en waarmee zij 10 maanden moeten doen, baren eigenlijk de grootste zorg. In het afgelopen jaar werden 120 paar meisjesschoenen en 137 paar jongensschoenen aangeschaft tegen een gemiddelde prijs van ƒ11.65. Onder-1 goed werd aan 208 kinderen uitgedeeld, terwijl elk kind ook een paar kousen ontving. In het getal der leden kwam geen grote verandering en de inkomsten uit contributies, die juist nü zo welkom zijn, stegen dus niet. De grootste steun ont vangt de vereniging van de gemeente, die ƒ9200 bijdroeg. Toch was er een na delig saldo van f860. Waarvoor de pen ningmeester, de heer W. J. Nijholt, geen berisping toekwam integendeel. Aan de beurt van aftreden, werd hij door het bestuur voor herverkiezing bij acclama tie voorgedragen, hetgeen geheel con amore en met applaus geschiedde. Het tweede aftredende bestuurslid, vice-voor- „De dood van een ral" Waf eminent spel vermag Van een Nederlands toneelgezelschap mag verwachten, dat het temidden alle geïmporteerde stukken ook oor spronkelijke Nederlandse werken op het repertoire zal nemen. We moeten toch zeker op de hoogte blijven met en ken nis nemen van wat de Nederlandse schrijvers in dit opzicht presteren. Wanneer dan blijkt, dat in ons land de oogst noch groot, noch van goede kwa liteit is, kunnen we daar het betrokken gezelschap geen verwijt van maken. Het heeft tenminste de moed opgebracht om ;n Nederlands stuk te spelen. De Nederlandse Comedie nam in studie het stuk van Jan de Hartog „De dood van een rat". We begrijpen eerlijk niet, door welke innerlijke drang De Hartog genoopt is dit stuk te schrijven. Wat hij ee heeft willen zeggen, is ons nog duister als de vele medische termen, die geleerd aandoen, maar het stuk toch zeker geen wetenschappelijke basis geven. Een conflict tussen geloof en weten schap? We hebben er geen geloof en geen t wetenschap jn ontdekt. Alleen schijn en Er is geen enkele aanwijzing, dat Indo-grote woorden. Het beeld, dat De Hartog nesië iets voelt voor het voorleggen bepaalde rechtsvragen aan het uniehof, zoals de heer Jonkman had gesteld, Dr Drees achtte dit dan ook geen moge lijkheid voor een begin van een oplossing. De organisatorische kwestie, of het departement van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen moet blijven bestaan en hoe eventueel de verdeling zou moeten zyn, zal in de loop van het jaar bekeken worden. De kanalen-kwestie moet inderdaad voorzichtig worden behandeld, Drees wilde niet toezeggen, dat er geen voorlopige besprekingen met België zul len worden gehouden zonder de Kamers er in te kennen. Dr Drees onderbrak zijn beantwoording tot na de pauze. 's Middags tegen half drie werd nog maals de vergadering van de Eerste Kamer heropend. Prof. Kranenburg deelde mede, dat minister-president dr Drees tot zijn leedwezen ongesteld was geworden en dat deze op advies van de voorzitter eu de andere ministers naar huis gaan. Namens de Kamer wenste de voor zitter dr Drees een spoedig herstel toe. In overleg met het seniorenconvent ■telde de voorzitter daarop voor, de alge mene beschouwingen als gesloten te be schouw :n. Ondanks enig tegensputteren van de heer Van Santen (comm.), die voortzetting wenste met de vice-minister- president, mr Teulings, ging de Kamer B-et dit voorstel accoord. De Kamer komt nu Dinsdag, 17 April Ls., weer' bijeen. geeft van de medici is zó, dat men bang zou worden in de handen van deze hart- loze mensen te vallen. Het is een heel stel egoïsten bij elkaar. Men zou hen „wetenschaps-egoïsten" kunnen noemen, die iemand, wiens dagen of uren geteld zijn, nog onder hypnose brengen, om er hun nieuwsgierigheid mee te bevredi gen. Zelfs Freud zou.zoiets te erg zijn. Ook Job Wits is in de grond zo'n egoïst. Alleen zijn liefde voor de onge neeslijk zieke Yolan doet hem zo af en toe stelling nemen tegen de proffen. Wè menen, dat Jan de Hartog in zijn beschrijvingen van mensen en zaken nog al op gespannen voet staat met de waarheid. We zijn nog zo optimistisch dat we geloven dat onze medici een heel andere instelling .hebben dan De Hartog ons hier wil doen geloven. Toont de schrijver in dit stuk. dat hij weet wat het toneel nodig heeft? Met andere woorden: weet hij ondanks alles de aandacht gespannen te houden? We geloven het niet. Dat de aandacht ge spannen blijft, komt door het eminente spel van de speelsters en spelers. De Nederlandse Comedie heeft het stuk een meer dan goede kans gegeven. Daar behoeft Jan de Hartog zich waar lijk niet over te beklagen. Ank van der Moer, Ellen Vogel, Ton Lutz, Philippe la Chapelle, ze gaven prachtig spel te zien. En daarom, maar ook alleen daarom, was goed slot van de serie „Groot Toneel" van K. en O. Melkrijders bereikten overeenstemming De afdeling Leiden en omstreken va de Algemene Melkrijdersvereniging kwam gisteravond in het Vlies bijeen de Coöperatieve Melkcentrale de grote opdrachtgeefster te Den Haag tot eenstemming te komen over de rijlonen dit jaar tot April 1952. Het is verheu gend, dat deze overeenstemming inder daad is bereikt. De druk bezochte ver gadering stond onder leiding van de voor zitter, de heer J. Biemond uit De Kaag. Onze houding in deze tijd Wij herinneren nog aan de vergadering die morgenavond om 8 uur in de foyer de Stadsgehoorzaal op initiatief van het Leids Jeugdparlement wordt gehou- waarin vertegenwoordigers van de A.R.P., de C.H.U., de K.V.P., de P.v. de V.V.D. zullen spreken over het onderwerp: „Onze houding in deze tijd". Firma Den Holder laagste te Groningen Dinsdag werd in het Provinciehuis te Groningen aanbesteed het maken van c bovenbouw voor een ophaalbrug ov< het omsnijdingskanaal Oud Roodehaan- sluis Waterhuizen in de Waterhuizerweg met bijkomende, werken. Hoogste schrijver B. A. G. Peters te Wijchen, f 248.500; laagste Machinefabriek Den Holder te Leiden, f 165.550. „Wie wint de pot Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat de 'loten voor „Wie wint de pot?" (Ereschuld en Dankbaarheid) behalve by de bakkers ook bij de ban ketbakkers verkrijgbaar zijn. AlphenGouda niet per trein Naar ons van de zijde der Ned. Spoor wegen wordt medegedeeld is het bericht, als zou de busverbinding Alphen RijnGouda opgeheven worden, onjuist. De bussen worden bij het ingaan der nieuwe dienstregeling niet vervangen door treinen. De dwaalleer van de Jehova-getuigen Chr. Geref. mannen hielden zich er mee bezig Het district Den Haag van de bond van Chr. Geref. mannenverenigingen hield in Rijnsburg zijn tweede voorjaarsvergade ring. De heer Fijen van de afdeling •Gravenzande leidde het onderwerp ..Jehova-getuigen" in- Wie kent hen niet. die ijverige propa gandisten, die de wereld met lectuur overstromen, de „Wachttoren'-mensen, die huis aan huis gaan om met een ieder de Bijbel te spreken, om zoals zij zeggen Jehova. God. en Zijn voor gelijk dat in de Bijbel is vervat te openbaren? Spr. toonde aan, dat hun „openbaring" in werkelijkheid verduis tering is, een openbaring van teksten zonder enig verband- Daarna noemde hij enige punten van hun dwaalleer, t-w. de Godheid van Christus wordt geloochend, de Drie-eenheid, de onsterfelijkheid. Hun oordeel over de Kerk is niet mals. Zij hebben er geen goed woord voor. Zij ,het overblijfsel". In 1918 kwam God tot Zijn tempel, in 1922 werd open baar, dat het ,,Elisa-werk" was begon- ~'~i 1926, dat de Heilige Geest over uitgestort. De overheid brengt het er evenmin zonder kleerscheuren af. Hun leer richt zich ook tegen de wettige overheid. Spr. wees ten slotte op de taak van de Kerk en van een ieder Christen om deze dwaalleer te bestrijden. Maar ook is nodig de dwalenden te bearbeiden naar en door de Heilige Schrift. Terug uit Indonesië met de „Dorsetshire" Diet het troepentransportschip „Dorset shire", dat op 28 Maart uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 29 April in Rotterdam zal aankomen, repatriëren de volgende militairen: Alphen aan den Rijn: Sold. J. C. Byl, Jongkindt Coninckstraat 34; sold. J. Hekkema, Gouwsluisseweg 68; sold. B. J. Oosterman, Willemstraat 37. Katwijk aan Zee: Sergt. W. Schaap. Van Heemskerklaan 1. Leiden: Sold. Th. Holverda, Waard- straat 8; korp. C. P. Wassenaar, Bakhuis Rozeboomstraat 39. Winkelier opgelicht Een Leidse winkelier is opgelicht vi 2 wollen dekens, die bestemd zouden zijn geweest voor het Diaconessenhuis. Na de telefonisch bestelling kwam een vrouv de dekens afhalen. Weer een looddiefstal in Leiden In verband met de looddiefstal op het terrein van de Electro-lasmaatschappij aan de Zoeterwoudseweg zijn door de politie gearresteerd, die 16-jarige J. K. te Leiden, de 28-jarige H. L. M. te Leiden, de 18-jarige W. I. M. R. te Roelofarends- veen en de 17-jarige G. M. T. v. E. te Leiden. Het viertal is hedenmorgen vooi de Off. v. Justitie geleid. Tegen de 34. jarige opkoper A. K. te Leiden is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. Adenauer in Parijs aangekomen (Advertentie) ENGELS - SPAANS PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Bn. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna C., d. v. H. van Werkhoven en J. C. v. d. Burgh; Maria d. v. G. H. M. Groenewegen en J. M. Meiman; Agatha A. M., d. v. G. P. Velzen en M. M. Cambier; Leendert, K. Tisseur en C. Poldervaart; Nico- laas B., z. v. B. Lambregts en E. de Rid der; Johanna, d. v. J. Boogerd en S. v. d Bos; Leonardus F., z. v. A. F. v. d. List 1 G. Kanoier. OVERLEDEN: C. M. J. Kortenbach, huisvr. van Corel, 72 jr; H. J. de Haas, 3 jr; M. Dekkers, huisvr. v. Turion, 61 jr; J. van Duijn, man, 61 jr. GETROUWD: J. A. Drost, j.m., e d. Bosch, j.d.; J. A. P. M. Beekmans, tl, en I. Borgmeijer, j.d.; J. Ravens- bergen, gesch., en W. Gordijn, gesch.; J. Staveren, j.m, en H. A. de Graaf, j.d.; A. v. Gellecum, gesch., en D. Brandt, j.d.; J. L. Tuithof, j.m., en J. C. Schouten, j.d.; J. H. van Vonderen, j.m., en A. A. Bunnig, j.d.; D. Brandt, j.m., en S. M. van Hoorn, j.d.; P. A. Breddels, wdr, en A Teljeur, gesch.; D. K. v. d. Bent, j.m., en J. Nasveld, j.d.; H. Meijer, j.m., en N. M. Taverne, j.d.; P. Nieuwpoort, j.m., eu B. Grielsspoor, gesch. Lisse: Sold. Th. M. Verduin, Prinsesse- straat 45. Noordwyk aan Zee: Sold. C. Cramer, Piet Heinstraat 70. Voorschoten: Sold. F. Hogevorst, Rijn dijk 206. Woubrugge: Sold. J. F. van Griethuyzen, Weteringpad 24. Zal baconprijs stijgen van 2.06 tot 2.30? In verband met de vermindering van het subsidie op veevoeder moet, volgens berekeningen van het bedrijfsleven, ae prijs van bacon worden verhoogd van 2.06 tot ƒ2.30 per kilogram. Aan ir L. H. de Langen is m.l.v. 1 September op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft. Dr Adenauer, de Duitse bondskanselier, is gisteren in Parijs aangekomen, om er te spreken over een ontwerp verdrag voor het plan Schuman met de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Ita lië. België. Nederland en Luxemburg. Het is voor de eerste maal in 20 jaar dat een Duitse kanselier Parijs in destijd bezoekt en dat wordt in Franse kringen belangrijker geacht, dan het tot stand komen van het verdrag zelf. Na zijn aankomst verklaarde Adenauer 3or radio-Luxemburg met ontroering voet op Franse bodem te hebben gezet. blij hart en vol hoop groette hij zijn naburen. Zijn eerste officiële bezoek gold met opzet Frankrijk, om te bewijzen, dat de betrekkingen tussen Frankrijk Duitsland een centraal punt vormen voor :n oplossing in Europa. De communisten hielden zich wel ls waar kalm, maar de politie nam reeds alle nodige maatregelen. 's Nachts van Schiphol naar zeven andere plaatsen In de komende zomer zal men 's nachts ia Schiphol naar zeven andere plaatsen binnen Europa kunnen vertrekken. De Amsterdamse luchthaven wordt het trum van een nachtelijke verbinding met Londen, Parijs, Brussel, Bazel. Zürich, Kopenhagen en Stockholm. Alle diensten zullen op Schiphol op elkaar aansluiten. Een 23-daagse retour op deze nachtdiensten kost slechts driekwart normale retour. Een zelfde reductie zal worden verleend voor eendaagse retours naar Parijs, waarbij eenmaal var de nachtdienst en eenmaal van de dag dienst gebruik zal kunnen worden ge maakt. Al deze nachtdiensten worden nog deze maand geopend. Ministers en hun plaats vervangers Bij afwezigheid zal minister Rutten worden vervangen door minister Teulings, minister In 't Veld door minister Wem minister Wemmers door minister In 't Veld, minister Van den Brink door minister Albregts, minister Mansholt door minister Staf en minister Joekes door minister Drees. België staat op zijn stuk De Belgische regering heeft de ver klaringen over de intrekking van de Marshall-hulp onaanvaardbaar genoemd en er op gewezen, dat zij niet kan ingrij pen in een rechterlijke uitspraak. Zij heeft trouwens van de E.C.A. geen enkel bericht gekregen over de intrekking van de Marshall-hulp. Zowel conservatieve als socialistisohe en Christelijke bladen steunen de regering. Donors vragen donaties De bloeddonors te Graz zijn In staking gegaan, omdat zij de prijs voor him bloed te laag vinden. Verschillende ernstige operaties moesten worden uitgesteld. Anderhalf millioen uit de Marshallpot tegen t.b.c. Met de E.C.A. is overeenstemming be reikt om ruim 1% millioen voor bestrij ding van tuberculose en ƒ985.000 vooi het rijksinstituut voor de volksgezond heid te Utrecht uit de tegenwaardereke ning der Marshallhulp beschikbaar te stellen. Met de bromfiets: Vijfmaal zo veel ongelukken als op de gewone fiets Eén op de tweehonderd fietsers in ons land heeft vorig jaar een ongeluk ge kregen. Voor bromfietsers was dit aan tal niet minder dan vijf keer zo hoog. Anders gezegd: van de ongeveer vier millioen fietsers in ons land waren er vorig jaar 20.000 betrokken bij een onge luk en van de vijftigduizend bromfiet sers bijna 1.550. Bij deze ongevallen ver loren 36 berijders van bromfietsen het leven, 426 weren zwaar en 304 licht ge- Opvallend is het grote aantal oudere slachtoffers. Van de 36 bromfietsers, die om het leven kwamen, waren er 27 ouder dan vijftig jaar en zeventien zelfs ouder dan zestig jaar. Het grote aantal moet volgens de A.N.W.B. worden geweten aan het feit, dat de bromfiets nog teveel als pseudo-motorfiets wordt gebruikt. Bovendien missen velen de ervaring on met hogere snelheden te rijden. De overval op een oude kassier Tegen twee rovers drie jaar geëist Tegen de twee daders, die op 9 Sep tember de 70-jarige kassier L. C. J. Spey- het coöperatief restaurant op het Molenpad te Amsterdam neersloegen er met het geld van door gingen, is gis teren voor de Amsterdamse rechtbank 3 jaar geëist. Het waren de 25-jarige A. G. H. en de 22-jarige H. J. A. van M. De kassier heeft twee maanden in het ziekenhuis gelegen en zijn stembanden waren thans nog niet geheel in orde. Uitspraak op 25 April. Het proces tegen de K.P.M. De pleidooien in kort geding voor de Amsterdamse rechtbank tussen de heer Lokollo en de K.P.M. zijn vastgesteld op 16 dezer 10 uur vm. Dividend Kon. Gist- en Spiritus Naar wij vernemen zullen directie jmmissarissen van de Koninklijke Ne derlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft op de aandeelhoudersvergadering 7 Mei a.s. IVz (7%) pet dividend over 1950 voorstellen. Scheepvaaitbeiichten AMSTELSTAD 11 Calcutta. Amstelland 11 Madeira. Amstelpark 11 Hamburg. BANTAM 11 Kp del Gata. CALTEX DEN HAAG 11 Gibraltar. Caltex echt 11 Kp del Gata. Caltex Leiden 11 raltar. 11 R'dam. E. en A. Scheer, 10 Gibral- n Ellesmereport. GROOTEKERK 11 Finisterre. HEELSUM 11 Bremen. Hera 11 Antw. JAGERSFONTEIN 11 Amsterdam. KOTA GEDE 11 Kp del Arml. Kota Baroe 11 Beyhouth n Bombay. MARKEN 11 Amsterdam. PRINS WILLEM III 10 Londen. TOSARI 11 Djakarta n Rotterdam. MARKT- EN VISSERIJBERICHXE) LEIDEN, 11 April. Groenteveillr 8—13, rabarber 18—25, gekookte kre 14. uien 4.20—10.60. peen 5.50—31, 16—35, andijvie 28—46, stoofsla 36—44. 1142. spinazie 32—60, bloemkool 37. sla 6.80—23.10. knolse; 6—7. peterselie 12—16, radijs 6—11.70, s rie 2—3 80, raapstelen 3.60—5.81 KATWIJK a. d. RIJN, 11 April. Gro veiling. Waspeen I 14—74—31.75. idem 19. witlof I 26—28, idem II 11—27, i 14—20, gele kool 15—15.20. uien 5 906. kool 14—29, kroten 6.25 pïei 7—8 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN, 11 April. G: te veiling: Spinazie 37—45, kropsla 10.10- wltlof I 27—32, II 12—16. RIJNSBURG. 11 April. Groentenvi waspeen 17—34, idem grof 15—25.50, 1 3.58—6.75. uien 4—6.75. witlof 16—29. selie 5—8. RIJNSBURG. 11 April. Overzicht „F lage-prUz« ug?Men v alle S het zich in Rijm War leraardigste prijzen werden besteed. voor elf was het hele spul afgelopen op het feit. dat men die Belgische cont tering vermoedelijk wel niet met een omdraai en een knipoog ongedaan zal te maken. Zoals gezegd: de veilingklok gaf dt ger vanmorgen weer moed. Copland, er niet tekort van zijn. liep weer en soms nog hoger wanneer er geen „spikkels" op zaten. Rijzend niettegenstaande ze héél licht i nog voor f0.75 en ook witte tulpen mis, Kansas. White Sail ginger eind in de rchtlng van f0.75. Van kwam ver boven f 1 per bos: tot f 1-301 prijs, die ook door Cordell Huil haald.Rijnlan d deed f 0.90, terwi; f 1.05 opbracht. Ook de koude-grond-narcissen wai der: Scarlet Elegance f 1.60 tot f 1.70. Fo: hoger, Golder hoger, maar Helios. f 1.70 i langzar >n uitera die prijs kot Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam 11 J. Weinig verandering. Vandaag waren er enige hoeken, de aandacht trokken. Op de eerste p de hoek in Alg. Exploratie, die va daalde tot 75Blijkbaar moest er liquidatie-order worden uitgevoerd, deze notering trok de koers weer tot 77. Het slot kwam echter weet 7512. De berichten over de aspiraties de H.V.A. in Brazilië hebben niet die werking gehad als de overeen koms berichten omtrent Abessinië. Door kl buitenlandse aankooporders trok de k van 129 tot 130%. Bij Unilever enig arbitrage-aanbod te verwerken, geen een verlies van vier punten Voor het overige had de industriem: :n zeer kalm verloop. Kon. Olie b '9%. AKU's verbeterden tot 172 (170 Philips was op 249 onveranderd. De donesische sector sloot min of drukt, waarbij vooral rubberwaarden kleinigheid moesten prijsgeven, scheepvaartmarkt daarentegen kon uitstekend handhaven en liet kleine t beteringen zien. BEURS VAN AMSTERDAM V.K. Doel en streven van de Stichting Noordwijk Gisteren kon nog worden gemeld, dat ten overstaan van notaris Puht de stichtings- acte is verleden van de Stichting Noordwyk. De stichting schrijft ons, dat mogelijk in de toekomst zal blijken, dat de tiende April 1951 een mijlpaal is geweest in de ontwikkelingsgang van Noordwijk van eenvoudig vissersdorp naar internationaal toeristencentrum, zoals die zich in de loop van een halve eeuw heeft voltrokken. De stichting acht het wenselijk, alvorens een omschrijving te geven van het doel der stichting, haar wordingsgeschiedenis even te releveren. WOENSDAG 11 APRIL. OBLIGATIES V.K. Ned. dollar ...334 10934 10834 Bührmann117',4 116: Nederl. 1748 ...3',4 95'/, 94», Dikkers en Co 161 161 Belegglngscer 3)4 959è D.R U. 144t 144' Nederl. 1950 3>4 95 9434 Electr. Zuurfabr 239 239' NederL 47 3—3)4 96* 96',4' Electr. Dordt11934 Nederl. 1898-05 3 94% 94% Nederland 3794% EmbalL Houth 124 324) Dollarlening'47 3101* 101 Ir vesterlngs C 95% Ned. 1962—64 3 95 95% N.W.S. f 1000 2% 77% 773', Ned Ind. "37 A 91* 91* 94* 11314 117 "32 3% 99 99 Gen. Motor C 58% 157 156% ïrootboek 1 iandoe i 1937 Rotterd. 3e 37 3% 99% 99* Int. I Hoeks Mach. 2575 Holland Meelf. 86% 86% Holl. Kattenburg 146 Holl. Beton 219 221 Holl. Draad 240ƒ 238ƒ Holl. Kunstzijde 165* - Holl. Melksuiker 225 230 Int. Gew. Beton 147% Rep Steel 48fJ 474 St. Brand C 6f-J 6* Un Aircraft 42 U. S. Steel C 47* El Mtf Aniern 46% Overz. Gas Mij... 60 Am. Telepn180/ 178',J Cities Service C 98% Radio Corp21% Z.-HolL 2e '38 3 B.v.Onr. Z. CvO 4 56* 55t Int. Bank 113% 112%/ Fries-Gr. HB 3% 94% Holl. HB K 3% 92% Nat. Hyp. B. 3 89% West HB NO 3',4 92 92 Bergh Jurg. 314100* Lever Br. 3% 104%t Philips '48 3% 9914t 9934 Philips dollar 3% 113% 143% Stokvis 3% 109% 109% Cockerlll100% 100* Soc. de la Cère... 9334 Bataafsche 3% 100 100* Delft c' Kon. Ned. Edelm 73%* 76 Kon. Ned. Papier 154% 154)4 Kon. Ned. Zout 325 325* Kon. Pharm166* 168* Kon. Ver. Tapijt 270 99* Comp. WL. '38 Dell Spoor "37 3% ö»i 58', N-I Spoor '37 3% 39% Bam Joana 4 26% 26»/ Sem. Cher. '18 5 21% Amst Olymp.... 3 129% 130)! A'dam '47 3-3% 96 953! Goec Het is een publiek geheim, dat de plaatselijke afdeling van de V.V.V., on danks het vele en goede werk door 'haar verricht, op de duur niet meer voorzag de zeer uiteenlopende behoeften van i zich ontwikkelende badplaats en centrum van toerisme, doordat de doel stelling dezer vereniging te begrensd de in haar vertegenwoordigde belangen niet goed georganiseerd waren. Zeer vele Noordwy kers voelden zich onbevredigd door de gang van zaken, doch meenden dat de drang tot particu lier initiatief een innige samenwerking steeds in de weg zou blijven staan. Toen de gang van zaken in dé bestaan de V.V.V. een steeds onverkwikkelijker aspect begont te vertonen, achtte de burgemeester de tijd ry'P voor de wezenlyking van een ln de loop der ja ren reeds ettelijke malen geopperd denk beeld. H\j verzamelde daartoe de vertegen woordigers van de diverse belangen groepen om zich, tot het nemen van een gezamenlijk initiatief. Het resultaat daarvan is belichaamd in de Stichting Noordwijk. Deze stichting zal zijn een overkoepelend lichaam, met als doel het bevorderen van de bloei van Noordwijk in het algemeen en die van Noordwijk als badplaats in het bijzonder. Dit doel zal op velerlei wijzen wor den nagestreefd, o.a. door het sti muleren van bijeenkomsten, wed strijden en' demonstraties op het gebied van kunst, wetenschap, sport en vermaak. Bevorderd zal worden de samenwerking en de saamhorig heid van al degenen die op welke wijze ook in de gemeente Noord wijk woonachtig zijn, rekening hou dend met liet doel der stichting. Het vreemdelingenverkeer naar en in Noordwijk zal worden bevorderd door het voeren van propaganda, het verstrekken van inlichtingen in het bijzonder en het nemen van initiatief tot al datgene dat tot verblijf in dan wel bezoek aan de gemeente kan bijdragen. De stichting zal worden bestuurd door n bestuur, bestaande uit een voorzitter i vertegenwoordigers van de diverse belangengroepen. De raad van Noord wijk besloot dat de gemeente zitting zal nemen in het bestuur der stichting. Het ligt in de bedoeling, dat als vertegen woordiger der gemeente zal optreden de heer J. van Leeuwen, wethouder. (De namen der overige bestuursleden publi ceerden we reeds). De organisatie van de middenstanders is in voorbereiding en eerlang zal vertegenwoordiger van deze groep plaats in het bestuur der stichting In nemen. Hetzelfde Ls het geval met de particulieren. Rekening wordt gehouden met de mo gelijkheid, dat de huizen- en kamerver huurders er binnenkort toe zullen over gaan, uit hun midden een vertegenwoor diger aan te wijzen, die als bestuurslid zitting in de stichting zal kunnen nemen. Mr W. de Clercq, die Inmiddels zijn functie als juridisch adviseur van de bestaande V.V.V. heeft neergelegd, werd bereid gevonden in dezelfde hoedanig heid de Stichting Noordwijk ter zijde te staan. Het secretariaat, waar alle Inlichtingen aangaande de stichting te verkrijgen zijn, is voorlopig gevestigd: Oude Zeeweg 5. tel. 2626, en wordt waargenomen door de heren L. graaf van Limburg Stirum en E. N. Schneyder. Escomptobank 5134 Holl Bank Unie C 264% Java Bank C 88% Nat. Herstel &o* Ned Bk Zuid-Afr 224 Ned. Cred. Bank 106 Rott I Koudjjs 12734 12734 Leid. Textiel 162% 162)4 Leid. Wolsp206 5 2085 Lettergieterij 2327 2307 Lev. Br. 4% CF 99% Lyempr136)4 A154 Meelf. N. B. CvA 230)4 229)4 Chem. f Naarden 175 Vredesteln Auto 138% Ned. Fitting fabr 80% 8034* Nedap 110% 110), Ned. Gist- en Sp 276 277 Ned. Mij Havenw 106* 108% Ned. Scheepsb.... 143 143 Nyma 268 Rott. Droogdok... 310 Mtd. Cont Pet 37 36)4 Holl Stmb. Mij 130 Nievelt Goudr 278t 275/ Oostzee 251 252 Moorman Co. 18)4 ";3 Sedep Cult Ml] 96% Twer iche Bk C 1667 R. Beleg. cons... 204 204 N.Am.-Ned. Hbk 68* N.W.Pacific Hbk 172/ 172 Ver. Tr.atl. H.B... 14%* 14'/ Allan Co98 Alweco 50ƒ A'dam Ballast 137 Bergh Papier 185 Breda Mach f Simplex 178 177 Stokvis 500 160)4 163' Stork en Co 145 145' Thom Dr284 Ver. Blik 16934 166'. Ver. Pharmac 104 1023 Ver. Touwfabr.... 130 130 VlisslngenKatoen 292§ Werkspoor142 142) Wits textiel 174 174 Wijers 192% 191 it 139% 142 Am Can. CyG A 127% Ned.-Ind. Spoor 1234 Atch Topeka C... 179% Illinois 72 N V. Centr. C2334 Pennsylv. C 24)4 S. Pac S741,7 Union Pac113% - Canada Pacific C 30* 283,1 121% 121% Am Car I 35 %i 34 St. Spar ACTIEVE AANDELEN Banken Cult. Ind. Bank 5534 Nat. Handelsbank 92)4 N Hand. Mij CvA 1557 Industrie Alg. 1 Unie Bergh e Berkels Patent 11814* Calvé-Delft C.vA. 136% Centr. Suiker Mij 180 Fokker N Vliegt 132% v. Gelder Zonen 165 Hoogovens152 Lever B. C. v. A 236% Ned Ford Autom. 351 Kabelfabriek 223 Philips Gem. Bezit 24934 Philips Gem. B Pr 16634 Wilton Feyenoord 170% Bllllton 2e rubriek 220 Rubber Amst. Rubber 124 Bandar Rubber 120* Dell-Bat. Rubber 106)4 Serb. Sum Rubber 45% Scheepvaart Holl.-Amer. Lijn 179 Java-China-Paketv. 134% Kon. Ned St. N B 14314 St. Mij Nederland 172 Suiker Hand. V. A'dam 129% Tabak Dell-Batavia Deli-MU Cert. Senembah-Mi1

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2