Jüeutue £eüts GTouranl Weinig critiek in Eerste Kamer McArthur toch door Truman van al zijn commando's ontheven Republikeinen zien deze daad als een enorme blunder ra Britse levensstandaard lager en hogere belastingen Wist U Het ontslag WOENSDAG 11 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- tentie-afdeling: Tel 22710 Adver :n Tel 23375 Redactie: Tel Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken Twee en dertigste jaargang No 8190 „Stantvastfcli is afitbftuen myn Ércrt io tcgfjenspact" Een „München in het Verre Oosten"? 005 President Truman heeft generaal Douglas McArthur van al zijn bevel- ïebbersfuncties ontheven. Dit Reuterbericht komt als een donderslag uit jewolkte hemel, waar zich depressies boven het beleid van de generaal op Korea samentrokken. Nog gisteren, aldus Ass. Press, liet McArthur le berichten tegenspreken, dat hij van de Amerikaanse minister van het ,eger. Frank Pace, te Tokio een „reprimande" zou hebben ontvangen, 'ruman verklaarde, tot de slotsom te zijn gekomen, dat McArthur „niet n staat is van ganser harte zijn steun te geven aan de -Ver. Staten en le politiek der Ver. Naties". In een thans gepubliceerd „geheim memo- Iandum" wordt te kennen gegeven, dat, waar het gros der aanvallers B teruggeslagen, de Ver. Naties bereid zijn de voorwaarden van een egeling op Korea te bespreken. IAB E"n' McArthur wordt opgevolgd door luit.- ieraal Ridgway; en generaal James A. Fleet volgt Ridgway op als bevel- jebber van het Achtste Amerikaanse Le- u^er op Korea. Het essentiële uit de ver jaring van Truman is, dat „militaire evelhebbers zich moeten laten leiden loor de politiek en de richtlijnen der egering. hetgeen in een tijd van crisis overwegend belang is. Aangezien het ipperbevel der Geallieerde strijdkrachten iet gouverneurschap van Japan impli- eert. is McArthur dus ook van dit gou- •rneurschap ontheven. De president heeft een aantal, voor- leen geheime, richtlynen bekend ge naakt. om aan te tonen, dat McArthur ich niet heeft gehouden aan de buiten- andse politiek van het State Department. droegen de gezamenlijke stafchefs IcArthur en andere bevelhebbers 6 De- ember 1950, op grond van een order president op „geen redevoering, laring over de buitenlandse politiek etc. publiceren," voordat het Amerikaanse linisterie van Buitenlandse Zaken hier- p vooraf een toelichting had gegeven, n een ander, reeds genoemd, geheim lemorandum, dat door de gezamenlijke lafchefs aan McArthur werd toegezon- thans door Truman bekend is ge naakt, wordt verklaard, dat de Ver. Na- opnieuw willen gaan onderhandelen de voorwaarden van een regeling het Koreaanse conflict. Er staat: De Ier. Naties zijn sterk van gevoelen, dat erdere diplomatieke pogingen moeten /orden gedaan, voordat de strijdkrachten grote getale de 38ste breedtegraad vertrekken. Verbijstering te Tokio De persconferentie van Truman werd annacht om 1 uur gehouden, opdat deze laar berekening zoveel mogelijk zou amenvallen met het ogenblik, waarop IcArthur te Tokio de order zou ontvan- i, in welke hem het direct ingaande ntslag werd gemeld. De meeste hoge ifficieren en woordvoerders van Mc- Irthur, te Tokio bekend als de „paleis- zacht", Devonden zich op een receptie de Japanse premier Josjida, toen het ansationele nieuws Tokio bereikte. Nog slechts enkele minuten voor de op- ienbarende mededeling, verklaardèn zy iet op de hoogte te zijn van ongewoon uws. McArthur verrichtte Woensdag Trumans bekendmaking zijn gewone (lichten. De order van het Witte Huis eeft het hoofdkwartier te Tokio blyk- verrast. Volgens Reuter bereidt Mc- irthur een verklaring te zijner verde- iging voor. Men acht het waarschijnlijk, de generaal zo spoedig mogelijk naar V S. zal worden teruggeroepen. Toen nieuws zich door Tokio verspreidde, erzamelden zich een aantal Japanners oor het hoofdkwartier. De grote zwarte imousine van de generaal stond voor het McArthur werd in Juli 1950 tot opper- evelhebber van de strijdkrachten der Korea benoemd, toen de Veilig- eidsraad de Ver. Staten machtigde, daar en verenigd commando in te stellen. Als doekje voor het bloeden geldt de ver jaring van Truman, dat McArthur ten olie zijn naam in de geschiedenis heeft evestigd, „als een onzer grootste bevel- ebbers." En dan volgt: „Het land is hem dank erschuldigd voor de byzondere en bui- tngewone diensten, welke hü zü'n vader- ind en de wereld bewezen heeft op zeer erantwoordelüke posten. Ik betreur het en zeerste, deze stap te moeten doen, raartoe ik in dit geval gedwongen ben." Een onbepaalde koers in Korea Het ontslag van McArthur is de climax an een serie geschillen met Truman over e, in het Verre Oosten te voeren poli- ek. In verscheidene V.N.-landen oefen- r men herhaaldelijk critiek uit op Mc- rthur, die als „militair" de diplomatie Onze verliezen in Korea 112 Man aan doden en gewonden De verliezen van het Nederlandse de- achement in Korea omvatten volgens le jongste telling 31 doden, twee, ver nisten en 79 gewonden en zieken. Tien ewonden zijn inmiddels naar Nederland eruggekeerd. Van i die October uit n er nog 518 Korea deel. totterdam vertrokken, (f 78 procent aan de strijd Iet getal der Nederlandse verliezen vertreft verre dat van andere kleine anden. Luxemburg heeft nog geen verlies te (etreuren, België één officier, de Zuid- frikaanse Unie 6 doden, vermisten en ewonden. Nieuw Zeeland 9, de Philip- ynen 55, Canada 68, Griekenland 89 en tam 108 man. Nederland komt vervoi- ens met 112 man. Van de landen die vry veel troepen oaar Korea hebben gezonden, heeft Australië tot dusver 265 verliezen gele ien, Frankrijk 396, Engeland 892 en Tur- tije 1169. Van de Verenigde Staten en hid-Korea bedragen de verliezen resp. en 168.652 man. Ter vergelyking iiene. dat de Ver. Staten in de eerste in de tweede wereldoorlog resp. ruim •2.000 en ruim 256.000 man verloren. doorkruiste. Partijgangers van McArthur, zoals de Congresleden Armstrong (Rep.) en Brian Dorn (Dem.) die het front op Korea bezochten, verklaarden echter, dat McArthur toestemming moest krijgen om vliegtuigen over de Jaloe te zenden. Waarnemers achten het mogelijk, dat McArthur, in de V.S. teruggekeerd, onder longen in Delft onder auto gedood Andere ongelukken te Roosendaal, Eindhoven en Muiden De 69-jarige gepensionneerde kapitein der kustvaart G. Pepping uit Stadskanaal gisteravond op slag gedood bij een auto-ongeluk op de rijksweg Roosendaal Bergen op Zoom, onder de gemeente Wouw. De wagen van de kapitein was geslipt en tegen een boom gereden, door dat de bestuurder vry plotseling afrem de op het punt waar de betonweg over gaat in een klinkerbestrating. De doch- /an de kapitein werd naar het zie kenhuis te Roosendaal overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig, maar niet hopeloos. De achtjarige H. W. Venvey van de Rotterdamscheweg te Delft, die gister avond een passerende truck met oplegger wilde vastgrijpen, werd tegen de grond gesmakt en vrywel pp slag gedood. Op het kruispunt Willemstx-aatMau- ritsstraat te Eindhoven is gisteren de 25-j. M.T.S.-er P. St. uit Zeelst (N.-Br.) door een autobus gegrepen en aan de gevolgen overleden. Dit is reeds het 308ste verkeersongeluk, dat sedert het begin van het jaar te Eindhoven ge beurd is en het zevende met. dodelijke afloop. Het. abnormaal hoge cijfer wordt mede toegeschreven aan het feit, dat de wegen door de aanhoudende regenval zeer glad zijn. De 37-jarige mej. E. Ebbelaar is gis teravond vóór haar woning aan de Rijks straatweg tussen Muiden en Muiderberg door een personenaulo aangereden en in hoogst ernstige toestand naar de Ma- jella-stichting te Bussum overgebracht. Op 22 Mei ter haring vangst Behoudens goedkeuring van het be- dryfschap voor visserijproducten is door de redersvereniging voor de Nederland- haringvissery besloten, de eerste helft n de vissersvloot der zouteharingvis- serij te doen uitvaren op Dinsdag 22 Mei De tweede helft zal een week later mogen vertrekken. De schepen zullen voorlopig met 70 netten mogen worden uitgerust. Geen brandjes meer op de Johan Sinds de Johan van Oldenbarnevelt oor de tweede maal uit IJmuiden is ver trokken, hebben zich aan boord van het schip geen brandjes meer voorgedaan. Dit heeft het A.NJP. radiotelegrafisch uit Port Said van een der opvarende emi granten vernomen. Zoals men weet be vinden zich verschillende rechercheurs boord. Op het ogenblik koerst de Jo- van Oldenbarnevelt in de Rode Zee. auspiciën der Republikeinen, de hand schoen tegen de democratische regering van Truman zal opnemen. Enkele uitspraken: Senator Knowland ziet in het ontslag van McArthur een „München in het Verre Oosten". Robert Taft noemt het ontslag een „tragische vergissing." Truman heeft besloten tot voortzetting van een onbepaalde koers in het Verre Oosten, welke slechts kan leiden tot impasse of tot een reusachtige concessie aan de Chinese communisten. Vele Repu blikeinen zien in deze daad „de grootste van Trumans vele blunders." (Voor de betekenis van de figuur McArthur verwijzen wij naar een apart artikel). De wereld over het ont slag van McArthur In Bombay daalden de goudprijzen PARIJS: Een woordvoerder der rege ring oordeelt, dat deze pynlyke stap zal bewijzen, dat Amerika een vreedzame op lossing wenst van de problemen in Verre Oosten. LONDEN: Het Britse, linkse Labourlid Crossman, refereert aan de min. van Buit. Zaken, Morrison. Truman had te kiezen tussen de voortgezette Brits-Amerikaanse samenwerking of het blijven duldefi McArbhur's eigenmachtig optreden. ROME: Kringen, in contact met het Va- ticaan, verwachten, dat het ontslag McArthur de Amerikaanse en Britse vi sies inzake Korea dichter tot elka3r zal brengen. LAKE SUCCESS: Het is thans tijd een beginsel-verklaring der Ver. Naties inzake de Korea-politiek. Eerste doel moet zijn een „staken van het vu TOKIO: Japanse bladen spreken een „hellevaart voor Truman" en uiten hun sympathie voor McArthur. Waarne- mers verwachten een verklaring van Mc Arthur, waarin hy zyn beleid krachtig zal verdedigen. Ondanks de tegenspraak, schynt de Amerikaanse minister Pace toch een „ultimatum" te hebben gesteld. DEN HAAG: De Nederlandse regering erkent de militaire verdiensten van Arthur ten volle, maar betreurt diens verklaringen, welke het militair terrein te buiten gingen, en het politiek beleid der V.N. raakten. Zij spreekt van „wijs besluit" van Truman. BOMBAY: De goudmarkt vertoonde geringe daling, aangezien het ontslag McArthur werd geïnterpreteerd als „lichte vermindering der internationale spanning". De effectenbeurs reageerde scherp. Zilver- en goudprijzen zakten plotseling. (Blykbaar zijn deze zaken' kringen van oordeel, dat „niet alles goud is, wat blinkt"in d politiek thans. Red.) McArthurs opvolger De carriëre van generaal Van Fleet Luitenant-generaal Matthew Bunker Ridgway die tot opvolger van generaal MacArthur is aangewezen, arriveerde in December j.l. rechtstreeks van het Pen tagon, het min. van defensie te Washing ton, in Korea. Hij is 56 jaar oud en heeft zich een reputatie verworven van onafhankelijk militair optreden tydens de tweede we reldoorlog, toen hij het bevel voerde over luchtlandingstroepen in Sicilië en Nor- mandië. Men zegt van hem, dat hy zyn eigen persoon aan het front niet spaart. Van Augustus 1949 af was hij vice- legerstafchef voor de administratie in Washington. Hy is gehuwd en heeft een dochter. Luitenant-generaal James A. van Fleet, die lt.-generaal Ridgway opvolgt als be velhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, voerde het bevel over Amerikaanse troepen bij de invasie in Normandië in Juni 1944. Hy onderscheidde zich als kolonel by het Amerik. vierde leger infanterie tij dens de veldtocht in Europa. Hy com mandeerde het derde legercorps, dat via het bruggenhoofd van Remagen Duits land binnendrong tot de Oostenrykse Alpen. Ook in de eerste wereldoorlog diende hij by de Amerik. infanterie. Mao en Stalin als lachende derden „le bent nu teveel je boekje te buiten gegaan" Surprise uit „loverkollerlje" van Gladstone Voor enorm defensie-programma moet óók op de gezondheidsdienst besnoeid worden T"\E BRITSE MINISTER van Financiën, Hugh Gaitskell, heeft voor een U overvol Lagerhuis zijn, met spanning verbeide, „millioenen-nota" ingediend. Evenals andere jaren kwam die tevoorschijn uit het historische koffertje van Gladstone. Teneinde de enorme kosten van het bewapenings programma te dekken, zullen de Britten veel meer belasting moeten be talen, terwijl de buikriem nog nauwer moet worden aangehaald. De be groting beloopt, een bedrag van 4500 millioen pond, dat is 939 millioen. meer dan in het lopende jaar. Het is het hoogste budget, dat ooit in vredes tijd is opgesteld. Circa 1490 millioen voor defensie, eer stijging met ongeveer 85 procent, verge leken met het huidige jaar. Waar moet het tekort voor deze enorme uitgaven, een ontbrekend bedrag van 250 millioen pond, vandaan gehaald worden? Het doel van Engeland is. het ten uit- )er brengen van een defensie-program- a, „zo snel en zo ongestoord mogelyk'" tegelykertijd het handhaven van eer voldoende uitvoerniveau, teneinde t( kunnen betalen voor de lopende invoer Hugh Gaitskell, de man die de Engelse schatkist beheert, met het traditionele koffertje, dat de be groting bevat. behoeften. Gaitskell raamt, dat de gaven, welke door belastingen gedekt moeten worden, niet minder dan 4.197 millioen pond sterling bedragen. De komsten op de bestaande belastingbasis zouden in het komende jaar 4.098 millioen pond opbrengen. Er is geen algemene loonstop afgekon digd, aangezien de regering er op rekent, dat werkgevers en werknemers door on derhandelingen een „accoord" over rede- lyke lonen zullen kunnen bereiken. De gevolgde economische politiek komt hier- het publiek van kopen te weer houden, o.a. door verhoging der indirecte belastingen, van luxe en andere goede- Maar daar staat tegenover, dat on danks de herbewapening, het wekelyks bedrag voor ouderdomspensioen verhoogd zal worden met 4 shillings voor ongehuw- et 8 shillings voor echtparen, zo dat deze uitkeringen nu wekelyks resp. 30 shilling en 50 shilling gaan bedragen. Jhr van Vredenburch verlaat zijn post in Tanger mr H. L. F. K. van Vredenburch, die door Nederland ter beschikking is gesteld als administrateur van de inter nationale zone van Tanger, zal in Augus tus zyn taak neerleggen. Mr Stikker weer naar Parijs Minister Stikker is vandaag naar Pa- rys vertrokken. Hy zal deelnemen aan de slotbesprekingen over het plan-Schu- Zoals men weet, is hem onlangs een ongeluk overkomen, toen hy naar zyn aanbouw zynde villa ging kyken. DAT ir J. H. van Tuil te Arnhem, oud-hoofd van dienst op Oost Java, is benoemd tot directeur van het Nationale Park De Hooge Veluwe. DAT de Ned. Bond voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne in een telegram aan minister In 't Veld heeft geprotes teerd tegen het stopzetten van de bouw gymnastieklokalen en kleuterscho len. DAT een theaterexploitant te Dordrecht een olietanker heeft laten ombouwen tot een „waterbio", waarin hy deze zomer voor groepen van 200 personen filmvoor stellingen zal geven. DAT de bezitter van een sportvlieg- ;ig aan de Stichting Moveo heeft aan geboden vliegtochten te maken met oor logsgewonden DAT Prins Bernhard beschermheer is in het van 28 Mei tot 6 Juni in Den Haag te houden derde wereld-petroleum- congres. waaraan minstens 1300 personen zullen deelnemen. DAT behalve mr B. W. Stomps ook r P. Prinsen Geerligs te Aerdenhout benoemd tot rechter voor Nederland by het in Brussel te voeren proces van de Internat, commissie van ex-politieke gevangenen- uit de bezettingsjaren tegen de concentratiekampen en dwangarbeid. DAT de Nat. Chr. Onderofficieren Ver. een actie is begonnen om het ledental (bijna 1100) vóór 12 Juni, de dag waar op de 49e jaarvergadering wordt gehou den, tot 1500 op te voeren. DAT in Emmeloord thans een mobilo foonzender is gebouwd en binnenkort in de N-O. polder tien mobilofoons in ge bruik zullen zijn. DAT voor de twintig beste inzendingen van de kindertekenwedstrijd van het Marshall-plan in Utrecht diploma's zyn uitgereikt en enkele van deze tekenin gen ons land in Parys zullen vertegen woordigen. DAT de brulboei, die de drie-myls- zone voor de IJmuider pieren markeert, gisteravond door de harde wind is los geslagen en „om de Zuid" is verdwenen- DAT de 63-j. mej. J. Holdinga te Naar- den Maandag haar gouden jubileum viert als huishoudster op de bekende boerdery Ridderhoeve aan de rand van het Naar- dermeer DAT er plannen bestaan om in Win schoten m i v. de nieuwe spoorwegdienst regeling 1952 een buscentrum te vesti gen. waar alle lijnen uit Oost-Groningen samenkomen. DAT schipper J. Slis van de redding boot President J. V. Wiersma te Vlissin- gen, die ten cnrechte acht mnd. als pol. delinquent geïnterneerd is geweest, door het B. G. te Middelburg is gerehabili teerd. DAT van 27 April tot 7 Mei in Hoens- broek (Leen nyverheidstentoonstel- ling wordt gehouden. DAT de door de My. Nederland aan Prinses Wilhelmina ten geschenke ge geven en door H. K. H. weer aan de KNZHRM overgedragen reddingboot op de werf van Schouten te Muiden bijna gereed gekomen is. DAT de oudste eierveiling in ons land. die te Leunen'(L), binnenkort 50 jaar bestaat- DAT op 31 Mei te Horst (L een jubi- leumfokdag (de dertigste) wordt gehou den. DAT de weg WittemMechelenSle- naken (L.), die vooral in het toeristen seizoen druk wordt gebruikt, deze zo mer zal worden veroeterd. DAT in Deurne een katoenspinnery en twynery wordt gevestigd.-waar voorlopig 75 man werk zullen vinden, en de ge meente 70 pet van de stichtingskosten (maximaal f 152 000) zal lenen- DAT 23 Utrechtse gemeenten voor de burgerlyke verdediging zyn verenigd in een kring Breukelen. DAT 32 Zweedse militaire vliegtuigen, die vorige week op hun tocht naar Zuid- Frankrijk een tussenlanding op het vlieg veld Twentlie maakten, gisteren op de terugtocht opnieuw Twenthe aandeden. DAT de psychologisch-paedagogische dienst der Staatsmijnen thans per jaar vijf a zesduizend keuringen verricht. DAT A. Klep (zelf een blinde) te Breda is gereed gekomen met de samen stelling van een catalogus van braille- tydschrif'.en over de gehele wereld. DAT in A'dam een filmbureau zal worden gevestigd van het uitvoerend comité der Wereldfederatie voor gees telijke gezondheid (voorzitter prof. dr H- C- Ruemke uit Utrecht). DAT de opsporing wordt verzocht van de 62-j. tuinder H. J. v. d. Oetelaar uit Vught, die sinds 25 Maart wordt ver mist. Export van groente nog niet hervat De export van groenten naar Duitsland zal in tegenstelling tot vroegere berich ten deze week nog niet hervat worden. Men wacht op een bekendmaking yan de Duitse „Bundes-Anzeiger" over het voor lopig beschikbaar stellen van een mil lioen dollar voor deze uitvoer. Vermoe- delyk zal de bekendmaking pas aan het eind van de week verschynen. Boven dien vergt de hervatting van de groen- tenexport aan beide kanten nogal wat administratieve voorbereiding en nauw keurige overweging van maatregelen, die met de verdeling van de eerste hoeveel heid samenhangen. Van het uitstel worden geen catastro fale gevolgen verwacht, omdat de aan voer van jonge groenten op de vellin gen als gevolg van de slechte weers omstandigheden pog niet overweldigend groot is. Wel is voor sla reeds een vrij sterke prysdaling ingetreden. Voor de beste kwaliteit werd gisteren nog 22 a 23 ct per krop betaald, maar hedenmorgen al niet meer dan 13 tot 14 cent. Pétain is weer opgeknapt De toestand van maarschalk» Pétain is vanavond „veel beter", zo werd gisteren in Parys bekend gemaakt. De maarschalk heeft geen koorts meer en de dokter is met stomheid geslagen over het sterke gestel van de 94-jarige patiënt. Brillen en kunsttanden niet kosteloos meer! Ook voor de Britten zijn de nieuwe lasten, voortvloeiende uit de „mil- lioenennota" niet gering. Het zijn de consequenties van de herbewapening. Het is alles een gevolg van de inter nationale spanning. Voor bepaalde medische hulp, die tot dusverre kos teloos was, zal nu moeten worden be taald. Zo bijv. voor kunsttanden de halve prijs en voor brillen eveneens de helft. Zulks geschiedt niettegen staande het feit, dat door de minister van Gezondheid nog de vorige week verklaard was, dat h\j nooit deel zou willen uitmaken van een regering, die de patiënten kosten in rekening brengt voor de nationale gezondheids- Er komen verhogingen van belas tingen op luxe goederen, auto's, radio en televisie-toestellen, alsmede op huishoudelijke apparaten voor gas en electriciteit. De directe belasting op uitgekeerde winsten voor maatschap pijen wordt verhoogd van 30 tot 50 procent. Andere belastingverhogingen hebben betrekking op de toegangs prijzen voor bioscopen en op, benzine. (Deze wordt een penny per liter duurder). Verder kondigde de minister een verhoging aan van het standaard tarief der inkomstenbelasting met 2\i procent van het belastbare inkomen. Voor de „zeer rijken", aldus Reuter, bood Gaitskell een kleine verlichting aan. Het hoogste tarief der progres sieve schaal mag niet hoger dan 97,5 procent worden. Het betreft in komens boven de 20.000 pond per Aardappelen zijn al in prijs verhoogd Gisteren meldden we op gezag van het departement van Landbouw c.a.. dat minister Mansholt zyn goedkeuring nog niet had gehecht aan de verhoging van de aardappelprys met bz cent per kilo. Naar aanleiding van dit bericht hebben diverse aardappelhandelaren ons verze kerd, dat de minister reeds vorige week Maandag tijdens een bespreking zyn mondelinge goedkeuring heeft gegeven onder voorbehoud, dat ook het Bedrijf schap voor de Aardappelhandel met de verhoging accoord zou gaan. De toestem ming van het Bedrijfschap is vorige week Woensdag al gegeven en met ingang van deze week zijn de pryzen dan ook reeds verhoogd. Ten departemente deelde men ons mede. dat de goedkeuring van dc minister pas officieel is als de verorde ning in het Voedselvoorzieningsblad heeft gestaan. Vandaar het misverstand. yo HEEFT dan toch Truman besloten Mac Arthur van zijn hoge post ai Korea te ontheffen. Mac Arthur is geen opperbevelhebber meer. Wel een zeer diep ingrypend besluit, dat blykbaar nog tamelyk onverwacht is gevallen. Truman had nog dezer dagen een zijner ministers naar Tokio gezonden, naar moet worden aangenomen, niet om Mac Arthur een berisping toe te dienen, maar wel om de inzichten van de opperbevelhebber nader te peilen. Daarbij is waarschijnlijk ge bleken, dat Mac Arthur toch niet van harte achter de opvattingen der politici kunnen staan. Op dat moment ston- er nog {wee wegen open. De opper bevelhebber had ontslag kunnen vragen of de opperbevelhebber had kunnen wor den ontslagen. Op het laatste is het uit gelopen. Het is in de wereldgeschiedenis niet het eerste conflict tussen een rege ring en een opperbevelhebber. Ook in ons eigen kleine landje hebben we zulke con flicten gekend. Maar tussen Truman en Mac Arthur moest zulk een conflict wel grootse vormen aannemen. Hierin kwam overeen met vrywel alle conflicten welke de historie op dit gebied te zien heeft gegeven: waar liggen voor een op perbevelhebber de competentie-grenzen? Welke in zijn taak en waar houdt zyn taak op? Een opperbevelhebber is een machtig an. Te noodzakelijker is het, dat hij beseft waar zyn macht ophoudt. Mist tuj dat besef, dan worden voor hem de risi- ook des te groter. Ontslag is dan de de hand liggende consequentie. Met e zal een opperbevelhebber zich de grootst mogelyke reserves moeten opleg gen op politiek terrein. Hij is een mili tair vakman en op militair terrein zal hij allerhande initiatieven mogen ontplooien. Maar hij zal moeten inzien, waar het mi litaire terrein eindigt en waar hët poli tieke terrein begint. IN HET geval van Mac Arthur is dat alles heel moeilyk geweest. Met ver wijten aan zijn adres zij men wel uiterst voorzichtig. Want hij heeft moeten wer ken onder byzonder moeilijke omstan digheden, waarin de grenzen tussen het militaire en het politieke spoedig dreig den te vervagen. -»n oceaan scheidde hem van de man die (in Washington) de politiek be paalden. Het persoonlyk contact tussen Truman en hem was minder dan uiterst sporadisch. Daarby moest by hem, ken ner van Azië als weinigen, wel de over tuiging zijn gegroeid, dat de Amerikaan se politiek met betrekking tot dat we relddeel jarenlang zeer weinig gelukkig is geweest. En nu nog is deze politiek weinig klaar omschreven. Onze lezer weet dat Mac Arthur over de situatie in Azië zijn eigen inzichten had. Zyn opdracht was het voeren van beperkte oorlog, maar een oorlog met wederpartij die zichzelf generlei be perkingen placht op te leggen. Wil er, zyn standpunt, voor Korea en heel Azië. ja voor heel de wereldf een wer- kelyk betere situatie ontstaan, dan moe ten we, tenzy ze alsnog tot wapenstil stand bereid zyn. de Chinezen ook bui ten Korea bestrijden en met name op hun verbindingslynen in Mandsjoerije. Maar hier kwam het militaire op het terrein van het politieke. In plaats van de strategie der hem. voorgeschreven po litiek, ging hy voeren een eigenmachtige politiek der strategie. Daaraan is nu een einde gemaakt. HET BESLUIT van Truman is ingrij pend en ernstig. Ernstig voor Mac Arthur zelf. Want hy was een militair wél byzonder groot formaat. Maar ernstig ook om de achtergronden. Zeker. Mac Arthur heeft betreden het terrein de politiek en daarby dreigde hy het handelen van politici en diplomaten te gaan doorkruisen. Maar het pijnlijKe is, dat hy zelf wel bepaalde duidelyke inzichten had, doch dat deze nog veelal ontbreken by die politici en diplomaten. Zy schijnen te weten, wat zij niet willen. Zy willen uitbreiding van het conflict in Korea voorkomen. Maar wat willen zij in het positieve? Aan beperking van het conflict zitten voortreffelyke kanten. Maar zal een be perkt conflict niet worden een conflict dat onbeperkt is van duur? Dit is een vraag, die het ontslag van Mac Arthur waarlijk niet heeft kunnen beantwoorden. Mevr. Mussert overleden In het Diaconessenhuis te Utrecht is overleden mevrouw Maria Mussert Witiam, weduwe van ir A- A. Mussert, leider van de NSB Het stoffelijk over schot is reeds ter aarde besteld Regen brengt oogst van graan in gevaar Tarwe een maand te laat in de grond Door de grote regenval van de laatste •eken is het bouwland zo nat geworden, dat zomergranen, erwten en aardappe len zeker een maand te laat in de grond zullen komen. Deze achterstand is niet In te halen. De kansen op een record oogst als die van 1949 zijn daarom reeds nu volkomen verkeken. Men spreekt van het natste voorjaar sinds dertig jaar. Ook in de herfst is meer regen dan an ders gevallen, zodat in plaats van 81.000 ha wintertarwe slechts 59.000 ha is ingezaaid. De zomertarwe en -gerst kunnen tot uiteriyk in de laatste week van April worden ingezaaid, suikerbieten tot over veertien dagen, vlas en erwten slechts tot half April. Ook de veeboeren hebhen van het weer te lyden. doordat de koeien langer dan normaal op stal moeten blyven. WEERBERICHT J Weez toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt- Vannacht flinke opklaringen en op vele plaatsen nachtvorst Morgen overdag toenemende bewol- king met plaatselyk en. ge regen Ongeveer dezelfie temperatuur als vand g Aanvankelijk zwakke tot matige la er vry krachtige Zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 5.5219.31; maan onder 1.51, op 8.13. 14 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1