"J&W;i Hervormde pastorie te Leiderdorp wordt jeugdhuis Gevestigde en vertrokken personen Bloembollencultuur wil zo min mogelijk overheidsbemoeiing BANDJIR ooer£Jaoa NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 9 APRIL Het zal haast vanzelf gaan Naast de Ned. Hervormde kerk te Lei derdorp staat een groot huis. Het is de pastorie, die omgeven is door een prach tige tuin. In de zomer vormen kerk en kerktuin, pastorie en pastorictuin een schoon geheel. Wie loopt er dan langs zonder even van de bloeiende en geu rende dorpshof te genieten? Dat vierkante huis is echter niet zo mooi als het op de straat lijkt. Het heeft betere tijden gekend. Veel van de deftig heid van vroeger is er nog te vinden en dit betekent ook, dat enige voorzienin gen, afgestemd op de eisen van deze tijd, niet overbodig zouden zijn. De kerkvoogden hebben zich wel afgevraagd, of het geen tijd werd het „gebouw", dat wat het onderhoud be treft nogal veeleisend is, maar af te bre ken en door een nieuwe pastorie tc ver vangen. Het architectenbureau Dekker en Van der Sterre kreeg enkele jaren geleden opdracht een ontwerp voor een nieuwe pastorie te maken. Maar de grote bedragen die de gedeeltelijke restauratie van de kerk verleden jaar vroeg, deden het pastorieplan op de achtergrond ge raken. Daarbij komt nog. dat de Herv. Gemeente van Leiderdorp dringend om een gebouw voor het kerkelijk jeugdwerk Terlegen zit. Nu is de oude pastorie weer van onder tot boven serieus bekeken. En toen bleek, dat er nog wel wat van te maken valt. De muren zijn taai en de balklagen sterk. Er is dus besloten het huis niet af te breken, maar om Omlegging om Alphen in 1952 gereed Belangrijke verbetering voor streekverkeer Ten Oosten van Alphen aan den Rijn is men druk bezig, de aarden baan te leggen van de wegomlegging, die bij Oudshoorn van de provinciale weg LeimuidenAlphen zal aftakken en volgens aansluiten op de Rijnbrug het Aarkanaal. De brug over de Kromme Aar, alsmede de andere kunstwerken, duiker en een dubbele veetunnel, zijn reeds gereed. De rijweg zal ruim zes meter breed worden; voor de wielrijders komt er langs één zijde van de weg een vnjlig- gend rijwielpad van drie meter breed. Naar de ANWB verneemt, zal de weg in het voorjaar van 1952 voor het verkeer worden opengesteld. Tot dat tijdstip moet zowel het plaat selijke als het streekverkeer gebruik maken van de smalle Hooftstraat te Alphen. Het totstandkomen van deze nieuwe verbinding betekent dus een be langrijke verbetering in het regionale wegennet. Pas wanneer tz.t. ook de ge projecteerde brug over de Rijn bij Gouw- sluis zal zijn gebouwd, aldus de ANWB, zal dit nieuwe wegvak eerst goed tot zijn recht komen, omdat dan ook het door gaand verkeer, bijv. GoudaAmsterdam, de bebouwde kom van Alphen geheeJ kan vermijden. Onder de huidige omstandigheden be staat helaas echter nog geen zekerheid of deze noodzakelijke schakel inderdaad zal worden aangebracht. te bouwen tot Jeugdgebouw met een ruime hal, drie vergaderkamers, een zaaltje, een bibliotheek, toiletten, een buffet, een filmcabine enz. Ook aan het exterieur zal iets gedaan worden. Jammer genoeg is het niet mo gelijk het mooie metselwerk van zijn pleisterlaag te ontdoen; dit zou te veel kosten. De muren worden wit. Een wit huis voor de jeugd in een zonnige tuin. De heer Van der Sterre-vindt, dat het haast vanzelf gaat van zo'n huis weer iets goeds te maken. Ds Honnef gaat verhuizen naar een huis-in-een-rijtje, met een tuintje er voor en een plekje met tegels er achter. Brengt dit gezin niet het grootste offer voor het jeugdwerk? Niet de magazijnmeester De in verband met de metaaldiefstal op de Grofsmederij gearresteerde 50- jarige J. F. L. is niet magazijnmeester, maar -bediende. Dit in tegenstelling tot het door de politie opgegeven beroep. Leidse-Houtschool Wij vernemen, dat de heer B. va Luyn, hoofd van de afdeling lager onder wijs van de Leidse-Houtschool. is be noemd tot hoofd van de afdeling u.l.c van deze school. Voorlopig zal de heer J. N. Berg als hoofd van de lagere school optreden. Conceit „De Slem des Volks' Donderdagavond om 8 uur zal de ar beiderszangvereniging„De Stem de Volks" in de Stadsgehoorzaal een con cert geven. Uitgevoerd worden „Die Ta- geszeiten" van Telemann en „De -Schip breuk" van Joh. Wagenaar. In de week van 2 t/m 7 April Te Leiden vestigden zich: H. Arends, huishoudster, O. Singel 142; J. Barendsen, W. Singel 28; H. van Biessum, automonteur, Calandstr. 13; E. de Boer, dienstbode. Pieterskerkhof 36; Wed. H. H- Kole-Boll. Stationsweg 2; Wed. G. M. Robert-de Bolster, Plantsoen 77; C. J Broeke, dienstbode, Stations weg 37; H. M. de Bruyn. 11. verpleegster, W. Singel 27; H. W. Burgemeester, meu belmaker, Hogewoerd 142; A. A. Butter, 11. verpleegster. Rijnsb.weg 10; L. G. van Buuren. verpleeghulp. Herengracht 33/35; C. Bijvoet. Rapenburg 131; Wed- J. G. Evers-Capoen, Plantsoen 1; IJ. J. H. van Dijk, 11- verpleegster, Rijnsb. weg 10; H van Dijkhuizen. 11. verpleeg- Rijnsb. weg 10; S. Dijkstra, W. Ro- zenstr. 24; G. J- Engels, vliegtuigmaker. Noordeinde 2a; J. G. Gouwentak. Mari- Oosterstraat 10a; M. A. P- G. van Graaf, instrumentenmaker K-M., Noordeinde 2a; J. M. de Greeff, Was- straat 18; L. A. (Jonkvrouw) Groeninx van Zoelen, 11. verpleegster, Rijnsb- weg 10; P. B. de Haas en Fam., adj. techn. ambtenaar SL., de Goejestraat 60; M. R- Halie, Joh. de Witstraat 31; E. Hof, waarn. hoofd v/d huish., W. Singel 27; E. H. A. Lincewicz-Holtz en Fam-, Pr- Hendrikpln 2a; H. J. Hopman, huis houdster, L- Rijndijk 39; J. L. A. Jong- mans en Fam-, Instrumentenmaker, J- Houtkade 30; G. W. Juffermans, huis houdster, Kooistr. 4; H. van Mansum- Kalker, Herengracht 5; C. S- Ketel. 1.1- verpleegster. Rijnsb. weg 10; H. Keu zenkamp. Nwe Rijn 105; G. C W. Kuijk. 11. verpleegster, Rijnsb weg 10; J. La- bordus en Fam. boekbinder, Da Costa- 15; H. van der Land en Fam., boekhouder, H. Rijndijk 137; S. Lont, St Jacobsgrt 13; E. Melink-Maatman, Hoogl. Kerkgr. 21; M- de Man, gezinsverzorg ster. Rapenburg 59; J. M. Muilenburg, radiomonteur. Druckerstr. 13; E. B Nieu- wenhuis. verpleegster, Rijnsb. weg 10; H. Oudman, Inspecteur v- politie, Lijs- terstr. 25; S- M. Poeliejoe, gezinsverzorg ster, Nassaustraat 5; H. Reinders, 1.1. ver pleegster, W. Singel 27; J. E. ReinhOud. 11. verpleegster, Rijnsburg. weg 10; W. Renema, maatsch. werkster, Joh. de Wit straat 39; H. A. van Riet, constructie tekenaar, Pioenstr. 14; H. de Roo en Verbouwing Krelagehuis voorlopig van de baan Vandaag vergaderde In Haarlem de algemene vereniging voor bloembollen cultuur. De voorzitter, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, herdacht in zyn openingsrede vijf overleden vakgi noten, o.w. de heren P. A. Goemans te Hillegom, L, van den Burg te Lisse, op. richter en directeur van de veiling H.B.G., en J. G- Ballego te Leiden, van de veteranen in de Ned. tuinbouw. In zijn schets van de algemene wereld- toestand zei de voorzitter, dat van on: volk offers worden gevraagd. Spr. wa: er van overtuigd, dat het bloembollen vak beréid is hierin bij te dragen, maai dan moeten lqn minste twee dingen vast staan: 1. dat ook de Staat alle perfec tionisme vermijdt en de niet-noodzake- lijke bemoeiingen afgekopt; 2. dat niet weer de kleine en kleinere zelfstandigen beneden het voor hen sociaal verant woorde minimum worden neergedrukt. Het is zaak er op toe te zien, dat een rechtvaardige verdeling der onvermijde lijke lasten ock aan de agrarische be- drijfsgenoten niet wordt onthouden. Met grote belangstelling wordt het nieuwe exportseizoen tegemoetgezien. De oplossing van Duitslands financieel-eco- nomische moeilijkheden zal in grote mate beslissend zijn. Ook de uit naar Engeland zal aan de verwachtingen moeten beantwoorden, wil het bollenvak een redelijk jaar hebben. Het hoofdbestuur heeft moeten beslui ten de verbouwing van het Krelagehuis voorlopig uit te stellen. Voor een betere samenwerking tussen de vereniging het bedrijfschap voor sierteeltproducten besloot het hoofdbestuur aan de uitnodi ging van het bedrijfschap gehoor te ge ven om de voorzitter af te vaardigen naar de vergaderingen van de comm" van bijstand. De mogelijkheid is hiermee geschapen de stem van de vereniging daar te doen horen, al heeft de afgevaar digde geen stemrecht. Fam- huisschilder, B- Korffstraat 4; H. Rooker, verpleegster, Rijnsb. weg 10; J. W. van Santen, 1-1. verpleegster, W. Sin gel 27; C. M. Schaaij, 1.1- verpleegster, Rijnsb. weg 10; C. P. Snijders, Kok, Var kenmarkt 7; H. Stikkelorum. V. d- Werf- straat 45b; L. Stoof, verpleegster, Rijnsb weg 10; H. Teske. scheepstimmerman, Toussaintkade 13a; J. van der Veen. Nachtegaallaan 4; J. P. M. Verkleij, 11. gezinsverzorgster. Morssingel 8; J. Vla ming en Fam-, Directeur NV.. Vondel laan 30; Wed. D. Lipse-Vander Vlist, Hyacinthenstr. 20; A. G. van der Voort van Zijp. secretaresse v/d Directie, J. v. Goyenkade 26; K. Vos en Fam-, techn- ambtenaar PTT, Coornherstr. 21; M. F- Vujgts, liefde-zuster, Pelikaanstr. 1. Vijfhuizen, 1-1. verpleegster, W. Singel 27; P. J. C. Waterschoot, vliegtuigmaker le klNoordeinde 2a; M. Weima, direc- r markt- en havendienst, Breestr. 92; Keuning-Wenselaar. Meerburgerkade 8; G. Weijland, 1-1. verpleegster, Rijnsb weg 10; M. Th. de Wit. 11. gezinsver zorgster, Morssingel 8; C- N. J. Witte, dienstbode, Maredijk 7; M- A. Wijnans. Hulp i/d huishouding, Breestr. 73a; B- W. Zandman, verpleegster, W. Singel 41; W. C- Zon jee. analyst, Roodborststr. 30; A. T. J. de Zwart, vliegtuigmaker K-M- Noordeinde 2a. Prinsessestraat 43; Jonkh. E. S. B. Beelaerts van Blokland. K. Mare 23, 's-Gravenhage, Nassau Dillenburgstr. 34; M. A. M. van Berge Henegouwen, W. Pyrmontstr. 46, Den Helder, Buitenhaven 5ws; M. J. vaai den Bos, K. Mare 4. 's-Gra- venhage, N. v. Zuylensteynstr. 39; N II. Brummelkamp, Lorentzkade 52, Tilburg, PhP. Vingboomstraat 20; L. W. Vincent- de la Bye en fam., Rijnsb.singel 44, Canada; W. A. A. Corbijn van Willems- waard. R. Vissoherstr. 39. Amsterdam. Kloveniersburgwal 97; M. M. Dubbelaar- Cossee, De Sitterlaan 46a, Voorschoten, Rijndijk 266; I. C. da Costa, De M. Streef- kerkstr. 30, Deventer, Lathmerstr. 5; P. H. Driessen, H. Rijndijk 163a, Canada; K. Droogers, Pr. Steynstraat 13, 's-Gra venhage, Soheveningseweg 104/106; A. H. van Dijk. W. Rozenstr. 12, Vlaardingen, Julianalaan 57; J. A. E. van der Feen en fam., Zoeterw.singel 97, Warmond, Heren- D. Fraterman, Korevaarstr. 14, Hardenberg, R 123; J. van Goudoever, W. Singel 31, Oegstgeest, Regentesselaan 8; M. W. J. Günther, J. v. Goyenkade 19, Polen; L. F. J. M. Haase, Langebrug 60, Lisse. Heereweg 317; A. G. J. Krabben- bos-Hagedoonn en fam., v. Oldenb.velt- straat 28. Amsterdam, P.C. Hooftstr. 5; K. Hakkenberg, Fruinlaan 1, Wassenaar, Jonkerlaan 77; C. W. Helderman, Rijnsb.- weg 103, Leeuwarden. Groningerstraat- weg 52; H. H. G. van Hulstijn. Lijsterstr. Indonesië; wed. L. J. Holsmuller- Kokee, Lorentzkade 31. Laren (N.H.), Hoefloo 2; H. Kooijman en fam., De Sit terlaan 115, 's-Gravenhage, Veenendaal- kade 351; M. A. Koper, Rijnsb.weg 10, Woerden, Prot. Ziekenhuis; H. H. Brandt- Kremer, O. Singel 80, Voorburg, Fred. Jaarvergadering van de Chr. metaalbewerkers De afdeling Leiden van de Chr. rr taalbewerkersbond hield in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen haar 49ste jaarvergadering. De heer P. Barendse wekte de leden in een kernachtig woord op om propa gandist voor de Chr. vakbeweging te zijn. Aan het jaarverslag van de heer A. der Velden ontlenen wij: het ledental nadert de 250; er werden 74 nieuw den ingeschreven. Het devies is: Leiden naar de 300 leden. Er werden acht be- stuurs- en drie ledenvergaderingen ge houden, alsmede een film- en een feest avond. De cursussen „Nieuwe verant woordelijkheid" en „Werkclassificatie' werden door tien leden gevolgd. De pen ningmeester, de heer H. Terwee, deelde mee, dat er een voordelig saldo van was. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Barendse herkozen, de heren H. Knetsch en K. J. Staflcu werden geko zen. De heren J. van Bemmel en W Rijnsburger hadden zich niét meer her kiesbaar gesteld. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering behan deld, alsmede de viering van het jubi leum van de Bond. Afgevaardigden zijn de heren Barendse en Van der Velden. Er werd nog meegedeeld, dat de afdeling op 9 Mei in de Burcht een feestavond zal houden. „Sempre Avanti" verleent dan medewerking. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Susanna d. v. J. B. Bij t Brocaar; Robert z. v. A. Bijlsma en T. J. M. Zekveld; Johanna M. d. v. P. C. Jan sen en J. M. van Oosten; Hendrik J. z v. P. W. Boer en J. Hooftman; Gerrit z v. J. Beij en C. Groene weg; Johanna d. v. I. v. d. Nat en M. Blok; Marius F. v. J. A. E. v. d. Feen en L. E. Wery; Stephanus B. J. z. v. S. Menken en E. J. Blomert; Cornelia d. v. C. Guijt J. Parlevliet. Overleden: J. Wagter, zoon, 3 weken. Eedenstr. 13; A. B. J. Kruip, Roodborst- straa<t 38, 's-Gravenhage, G. Deynoot- plein 30; P. A. Liqui Litng en fa-m., Bree- straat 121a, Indonesië; M. J. Loriaux, Roodborststraat 3, 's-Gravenhage, Van Boetzelaerlaan.58; D. Louwerse en fam., Marienpoelstr. 17a, Oegstgeest, Abtspoel- weg 1; P. J. C. Lut, Plantsoen 81, Leid- sohendam, Kon. Emmalaan 33; F. C. Luijk en fam.. Herengracht 14, Rotter dam, Doezastraat 18b; C. Matheijsen, W. Singel 4, België; J. J. H. T. van der Meer, Maredijk 7, Wassenaar, Schouwweg 55; H. Meertens, Morsweg 75, Aardenburg, Diomedepolder 38; A. van der Mey, H. Rijndijk 254, Oegstgeest, Nassaulaan 36; J. Missaar en fam., Morsweg 117, 's-Gra- venhage. J. Luykenlaan 451; F. C. C. Noest, W. Rozenstraat 40, 's-Gravenhage, Viljoenstraat 26; J. A. Nijssen, Gasstr. 16, Utrecht. Plompetorengracht 3; R. R. Portheine. Morsweg 66. Indonesië; R. Olijerhoek-de Roode, La-ngegracht 129, Alkemade, Langeweg 15; W. van der Mey-Rot-teveel, Willemstraat 3, Oegst geest, Nassaulaan 36; E. A. van Rijen, Rodenb.str. 59, Oegstgeest, Terweeweg 31; C. F. M. van Schie, Kraaierstr. 34a, War mond, Oranje Nassaulaan 5; H. Schouten, Lammenschansweg 49, Amsterdam, Stad houderskade 91II; G. N. Smith, Buiten ruststraat 13, Amsterdam, Mamixstr. 290; A. H. M. Clijsen-Soupart, H. Rijndijk 43, Tilburg, Gen. Kookstraa-t 25; W. H. Sten- fert Kroese en fam., Roodenb.str. ^4a, Ierland; C. M. Steutel, Kagerstr. 14, Den Helder! Moleng-racht 9a; J. J. Suijk'erj Hogewoerd 57, 's-Gravenhage. Berken bosch Blokstr. 9; wed. G. C. T. Franke- Theewes, Noordeindsplein 8a, Bloemen- daal, Overveen, Hospeslaan 18; L. Ver hagen-Tol, Prinsenstraat 29a, Gemert; J. van Velzen, K. Galgewater 19, 's-Graven hage, Max Havelaarstr. 31; C. van der Ven, W. Singel 96, Amsterdam, le Hel- mersstraat 104; M. C. Verhagen, v. Bem- melenstr. 17, Ede (Gld.), Lindenlaan 1; G. F. Viets, Fagelstr. 53, Haarlem, Aei- bertbergstraat 38; C. A. Vreke, Schach ten-hof 1, Middelburg, Koepoortstr. 2; J. Woensdraoht, Rijnsb.weg 10. Rotterdam, Bajonetstr. 117; A. Woertman, Roodborst straat 41, Amsterdam, Brouwersgracht 81 hs; F. E. van der ee, R. en Schiekade 44, Delft, C. Fockstraat 81. De Leidsche Spaarbank in Maart In Maart werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 505.910.26 en terugbe taald 781.491,27. Het aantal boekjes bedroeg 230 en het aantal afbe taalde boekjes 210. Op 4359 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 61.069,50 bijgeschreven. Er werden 338 busjes ter lediging aangeboden gezamenlijke inhoud van 5384,62. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde be drag was 315,95. Het tegoed der 29.678 inleggers bedroeg aan het eind van d maand 15.785.053.97. Contactavond „Zeelandia" Zaterdagavond hadden de Zeeuwen van de vereniging „Zeelandia" een goed geslaagde contactavond in „De kleine Burcht". De voorzitter, de heer H. Doe, opende. De belangstelling wi groot, dat enkelen teleurgesteld moesten worden. Het programma bestond uit een bevrijdingsfilm, spelend rondom Leiden, en een sportfilm, verzorgd door de heer Albronda. Beide films vielen zeer in de smaak. Ook werd er gejodeld bij de gui taar. Tot slot was er een gezellig zijn. Om twaalf uur sloot de voorzitter de geslaagde avond. De heer J. H. Vermeulen was zilveren jubilaris De heer J. H. Vermeulen, meester- blikslager bij de N.V. fabriek duurzaamde levensmiddelen voorheen L. E. Nieuwenhuizen, vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubileum. Hij werd met zijn vrouw en dochter op de fabriek ontvan gen en toegesproken door de directeuren L. E. en F. H. Nieuwenhuizen, door de heren C. Lau, procuratie-houder, M. Heyn, bedrijfsleider, H. Kastrop namens het fabriekspersoneel en K. Mokkenstorm, hoofdvertegenwoordiger. Behalve zijn verdiensten voor de fabriek memoreerde men de werkzaamheden van de heer Ver meulen voor het jubileumfonds fabriekskern. De jubilaris mocht enkele geschenken in ontvangst nemen en voor mevr. meulen waren er bloemen. Ontroerd op kernachtige wijze dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Kon. Ned. Doven Sportbond Op de receptie, die Zaterdag door het bestuur va-n de Ned. Doven sportbond te Amsterdam werd gehouden, werd door het lid en de mede-oprichter van de bond heer H. Nederlof, medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan de N.D.S.B. het praedicaat „Konink lijke" te verlenen. Gongwedstrijd van S.C.L. Ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap van de 3e klasse A L.S.B. hield de Schaakclub Lichtfabrieken gongwedstrijd, die zeer geslaagd mag heten. Vooraf complimenteerden de heren Woudenberg namens de perso neelsvereniging en P. v. d. Burg, r de sportclub de kampioen en ze handigden beiden een schaakklok. De uitslagen zijn: le groep: 1. V. d. Burgh 5 pt; 2. Duffels 4 pt; 3. Bey 2Vz pt; De Wilde Vz pt. Groep II: drs Boers- 5 pt; 2. Samson 3Vz pt; 3. Van Zanten 3 pt; 4. Van Oosten pt. Groep III: 1. Van Katwijk 4 pt; 2. en 3. Goslinga en Jansen, beiden 3 Vz pt; 4. Bonsel 1 pt. Groep IV: 1. C. Baars 6 pt; 2. Neys 4 pt; Baars 1J4 pt; 4. V. d. Burg pt. Witteveen (25 jaar geleden nog woest) jubileert Binnenkort is het 25 jaar geleden, dat de eerste boeren zich vestigden in een t gebied tussen de Drentse dorpen Zweeloo en Westerbork, een streek, die later de naam Witteveen zou krijgen. De ontginning werd door de vereniging Het Landschap Drenthe ter hand genomen ten behoeve van veenarbeiders, die door de steeds voortschrijdende vervening zonder werk raakten. Vijftig jonge land arbeidersgezinnen werden overgeplant. Thans is Witteveen een vruchtbare streek van rond 2.000 ha, waar ook der tig grote bedrijven zijn gevestigd. Het jubileum wordt in Juli gevierd. (Advertentie) 0 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Van het erf van School en Kei Beioepingsweik r Omgang tures) D. J. Spaling te Noordwij kerhout en E. J. Beker te Voorhout; te Randwijk J. H. Cirkel te Ede; te Elburg (2e pred. pl.) en te Meerkerk B. Haverkamp te Veen; te Blija (toez.) cand. J. R. Hanen- burg te Leeuwarden; te Beerta cand T. Korporaal te Den Haag; te Tiel (toez.) D. Wolfson, predikant-voorganger Ned. Prot. Bond te Ede. Aangenomen: naar Rumpt (Gld.) dr M. H. A. L. H. v. d. Valk te Weert. Bedankt: voor Kamperveen D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Beroepbaar cand. E. H. Kalkman, 2e Oosterparkstraat 247, Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen: te Katwijk aan Zee (bij acclamatie) A. L. Bos te IJsselmonde; te Ten Post-Overschild, Blokzijl en Wolden- dorp cand. J. Kuntz. te Assen; te Wierum cand. W. Fokkens te Hollandseveld. Aangenomen: naar Haarlem (vac. J. W. Siertsema) A. B. C. Hofland te Emmen. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor IJmuiden C. v Weele te Harderwijk. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Amsterdam-Centrum Chr. van Dam te Werkendam; te Leer dam F. Mallan te Bruinisse, die be dankte voor Paterson (V.S.) en voor Dirksland. Ned. Zondagsschool vereniging De jaarvergadering van de Nederl. Zondagsschoolvereniging, die op 29 en 30 Mei in Rotterdam wordt gehouden, be gint met een zangdienst. In de oudsten- dienst volgt dan een vertelling met tafe relen op het flanelbord. De vice-voor- zitter, C. Roodhart, vertoont filmstroken over de wereldconferentie in Toronto. De heer Y. v. d. Molen, leraar aan de Hervormde kweekschool te Amsterdam, y door LEO BROEKSMU Keikzangdienst uit Leiden Velen in den lande zullen gisteravond van kwart over 6 tot 7 uur voor hun radiotoestel hebben genoten van zang- dienst uit de Hooglandse kerk. Dit was de derde Leidse zangdienst, die door het I.K.O.R. werd uitgezonden. En onmisken baar de beste. De velen, die de dienst hebben bijgewoond, konden gemakkelijk het enthousiasme opbrengen om uit volle borst en vooral gedisciplineerd te zingen. Die discipline was toch in hoofdzaak te danken aan de voorganger, ds M. W. J. Geursen, die ondanks de preekstoel en. ondanks zijn toga krachtig dirigeerde, aan de organist, de heer Piet Uiterlinden, die als altijd voortreffelijk begeleidde, en aan het Hervormd kerkkoor o.l.v. de heer Henk Geirnaert, dat vooral bij enkele moeilijke Gezangen een onontbeerlijke steun bleek te zijn. Ook de coupletten voor gemeente en koor werden uitste kend gezongen. De dienst verliep zeer vlot, zodat men zelfs nog zes minuten overhield. De orga nist benutte die met nog een stuk van Bach te spelen. 107 Hij was die rampokkers bijna dankbaar voor hun bemiddeling, om hem hier een tijdje vacantie te bezorgen. Maar toen' hij twee weken in het bed had gele gen, vond hij dat de rustkuur lang ge noeg had geduurd. „Ik schijn niet te deugen voor deze horizontale houding, dokter," polste hij voorzichtig. „Mijn voeten krijgen telkens nei ging om over de rand van het bed om laag te zwaaien." De officier van gezondheid trok een bedenkelijk gezicht. „Dat is een heel ernstig symptoom, luitenant, heel ern stig: delirium insubordinaticum. Daar is maar één geneeswijze voor volgens de pharmacopea militara: de benen in het gips leggen, desnoods met eer flinke plaat lood er aan om dat op- vaaien te voorkomen!" „Wanneer zou ik er uit mogen, dok ter?" De arts schudde het hoofd. „De eer- e weken zeker niet. Een buikver wonding moet met rust genezen. Nee, vertelt u nu maar niet, dat u er niets meer van voelt. Dat weet ik precies. Wat leest u hier? „De Drie Muske tiers" van Dumas. Om in stijl te blijven met de omgeving. Hm. Zuster, denkt u er aan, dat deze patiënt volstrekte rust moet hebben. Als hij neiging krijgt om z'n benen buiten het bed te ste ken, al is het maar voor een ogenblik, dan kan dat alleen komen door te op windende lectuur. In dat geval „De Drie Musketiers" vervangen door de gedichten van Van Alphen." Verhagen hield het drie dagen vol, om niet over opstaan te spreken, maar de vierde dag vroeg hij: „Hoe staat het met mijn genezing, dokter?" „Uitstekend luitenant, werkelijk uitstekend. Die bedrust doet toch won deren! Volhouden zo. Ik zie dat u dc radio naast u hebt en twee boeken. De zuster heeft ook al voor bloemen ge zorgd. Houden zo, luitenant!" En weg •as hij. Verhagen keek hem na, hoe hij van bed tot bed ging. De sergeant, die na hem was binnengekomen, mocht mor gen al een uurtje op. Had ook alleen maar een stel ribben gebroken door met z'njeep tweemaal over de kop te gen had een longbloeding gehad en hij mocht alleen zacht spreken. In de op winding over het nieuwsbericht was z'n stem uitgeschoten. Naar huis! Hij was met een pijnlijke glimlach in de hoge stapel kussens teruggezakt. Verhagen zag zijn gezicht ontspannen en hij kon het beeld mee zien, dat zich achter die gesloten oogleden afteken de. Ze wisten hier immers alles van elkaar. Het was zo mooi, om over thuis te vertellen, om terug te leven herinneringen. Deze soldaat was in het burgerleven timmerman. Hij moest een goede vak man zijn, want voor z'n trouwen had hij met zijn eigen handen z'n meubels gemaakt. De zachte stem had er uren stille geestdrift over verteld. Het mooiste eiken had hij gekocht; edel, glanzend hout, dat een genot was te bewerken. Ze waren in de stad n modellen wezen kijken, z'n meisje hij en wanneer zij aanwees, wat ze mooi vond, had hij al in zijn hoofd, hoe het zou worden; net zo sierlijk van vorm maar toch weer anders en veel degelijker. Iets moois werd het; niet slaan. De geluksvogel. Over een week oppervlakkig mooi met dunne laagjes zou hij weer bij zijn onderdeel terug!^inser, bedriegelijk op krimpend vu- zjjn. renhout geplakt, maar edel van mate- De soldaat, die naast hem lag, hadiriaa^ en n°bel van lijn. zijn hoofdtelefoon afgedaan. „Er is De gehele winter had hij er avond goed nieuws, luit. De Republikeinse aan avond aan gewerkt, want goed regering gaat volgende week naar .hout vraagt inspanning en tijd. Djokja terug en dan zal het bevel in de zachte stem van de gewonde „staakt het vuren" worden gegeven, soldaat, had Verhagen de triomf be- Als dat in orde komt, gaan wij zo uit luisterd van de degelijke vakman, die het hospitaal naar huis!" Jin de liefde voor zijn werk de liefde -Ssst! Voorzichtig, kerel!" De jon-1 overbracht voor het meisje, dat zijn vrouw zou worden. Deze man had avond aan avond gebouwd aan zijn ge luk en hij was er aan voort blijven bouwen. Verhagen had stil geluisterd. Hij was nooit in de straat geweest, waar deze soldaat woonde, maar hij zou het huis, de twee kamers, de meubelen hebben kunnen uittekenen. Hij kende ook het jonge vrouwtje: ze was niet groot, ze kwam tot haar mans schouders, maar hij was ook een forse kerel. Krullend donker haar had ze en grote, bruine ogen. Haar mooie slanke handen wa trots, want ze was winkel meisje geweest en ze had nooit werk behoeven te doen. Dat was bij hem niet nodig, al was hij een voudige ambachtsman. Omdat hij maar rijksdaalder in z'n zak nam, kon een werkster hebben, want hij ver diende een goed loon. Hij maakte zich nu bezorgd, dat er een brief van haar was zoek geraakt. Anders kreeg hij er elke week één die was nu over tijd. Verhagen luisterde en hij bedacht, welk een offer de staat van deze man en van duizenden andere mannen, had geëist. Deze jongen was een jaar na z'n trouwen als dienstplichtig soldaat naar Indië gestuurd. Hij was bijna twee jaar hier en er was geen dag ge weest, dat zijn hart niet in Holland was; bij z'n vrouwtje, z'n huiselijk ge luk, z'n meubels Nu lag hij in het hospitaal met schot door z'n longen en luisterde hij in hunkerend heimwee naar de nieuws berichten, die hoop gaven op een spoedig einde van zijn diensttijd. Naar huis! Toen hij na twee weken nog niet uit bed mocht, werd Verhagen werkelijk ongeduldig. „Ik voel me goed en ik lig hier mijn tijd te verluilakken." „Als alles goed gaat, mag u volgen de week een uurtje op," suste de dok ter. „De jeugd heeft altijd haast. Er staat twee maanden voor zo'n verwon ding en als ik u in zes weken gezond aflever, vind ik dat een prestatie." „Wanneer er in Nederland twee maanden voor staat, dan is de termijn hier vier weken, dokter. De natuur is hier tweemaal zo snel. Java geeft twee oogsten per jaar." LEIDERDORP Spreekuur van de burgemeester In plaats van morgen houdt de burge meester Donderdag van 1012 uui spreekuur. Leiderdorpse damclub De uitslagen van de wedstrijden var Vrijdag j.l. zijn: J. v. d. Zwan—A. Spies 2—0; J. van Sandijk—A. van der Zwan 02; F. BosmanK. Spek 20; J. J. van Wetten—W. van Eek 1—1; J. Borst— C Degenaars 0—2; A van Osnabrugge— J Goedhart 1—1; P. van der Zwan—A. Bloemendaal 0—2; F. Bosman—A Osnabrugge 11. VOORSCHOTEN Het bevolkingsonderzoek Voor hen, die hebben' medegewerkt _an het in de afgelopen winter gehouden bevolkingsonderzoek door Cotuvo, wordt Donderdag om half 9 in het gemeente huis een avond gehouden. De directeur het Consultatiebureau te Leiden, dokter J. E. Zweers, zal dan enkele mededelingen doen omtrent de resul taten van het onderzoek. ZOETERWOUDE Landelijke ryvereniging Reeds 16 leden gaven zich op voor pas opgerichte landelijke rijvereniging, Het bestuur bestaat uit de heren Q. H Onderwater, voorzitter; P- van Leeuwen Gzn, secretaris; J. Mooijman, penning meester; G. P. van der Krogt; N. de Jong Pzn en C. van der Poel Lzn. Stadhouder opent Fleur en Interieur in Deltt een statiekaros met acht paarden zal stadhouder Willem III Zaterdag 28 April Delft binnenrijden om in het Prinsenhof de tentoonstelling Fleur en Interieur openen. De koets, die door de 3-October- vereniging te Leiden is beschikbaar ge steld, zal om half drie bij de Oostpoort i. De stadhouder wordt begeleid door leden van de Delftse Studenten Ca- rousselvereniging, gekleed in 17e eeuw: costuum. Schout en schepenen zullen hem vergezellen naar het stadhuis, waf stadhouder wordt ontvangen door het gemeentebestuur. zal 's middags spreken kinderen. De tweede dag begint met de jaan van de voorzitter, ds J. W. van Ko Ds G. de Ru zal 's middags spreken Hoe maken wij het Woord verstaan! voor de jeugd? De heer J. van H leraar Herv. kweekschool te Amsten spreekt over Zang en lied in de kin dienst. Ten slotte is er een dankdj in de Prinsekerk. Ds J. W. is liturg en ds M. L. W. Schoch, je predikant te Rotterdam, houdt de dikatie. Hervormde synode vergader 16—18 April De Generale Synode van de Ned. Middenstanders bespreken prijzenbeschikking Een scherpe critiek op de afgekondig de prijzenbeschikking en richtlijnen wordt verwacht op een vergadering middenstandsbonden, die op 16 April in Utrecht zal worden gehouden. Deskundi gen zullen daar de economische toestand verschillende branches aan de prijzen beschikking toetsen. De bijeenkomst is belegd door de commissie van overleg van de Chr., R.-K. en neutrale midden standsbonden en zal worden bijgewoond door de besturen van alle ondernemers vakbonden, die bij deze drie centrale or ganisaties zijn aangesloten. Internationale wolconferentie In Mei zal te Barcelona een interna tionale wolconferentie bijeenkomen, waaraan 300 afgevaardigden uit alle Europese landen deelnemen. Kolonel Termaten vraagt ontslag uit de dienst Kolonel J. Termaten, inspecteur van de Nationale Reserve, heeft tegen 1 Mei ont slag uit de militaire dienst gevraagd. Het niet onmogelijk dat hij als gepension- neerd officier een functie zal krijgen in de burgerlijke verdédiging. Friesland schonk f 10.000 voor vluchtelingen In Friesland zijn voor de vluchtelin- >n in West-Duitsland goederen met gewicht van in totaal zeventig ton f 10.000 aan geld bijeengebracht. Van de geldsom wordt de helft gebruikt voor noodziekenhuisje met kinderbe waarplaats en de andere helft voor de inrichting van twee schoenmakerswerk- plaatsen. De actie werd geleid door de vrouwelijke hulpverlening. Positie K.L.M.-vliegtuigen THUISREIS: PH-TDD (Delft) gister avond op Schiphol. PH-TDN (Vlaar dingen) vanmorgen in Rome. PH-TDC (Curasao) gisteravond uit Bangkok. PH-TDI (Enschede) vanmorgen vroeg uit Djakarta. UITREIS: PH-TFG (Friesland) ver trok te middernacht uit Bangkok. PH-TFF (Venlo) vannacht in Calcutta. Emigrantcnvluchten Sydney Een bedrijfschap van zuivelhandelaren men. Ook zal uit deze bonden ratie worden gevormd om zo mogelijk te kunnen werken. De bonden omvatten zowel klein- groothandelaren, die boter, kaas, en margarine als hoofdproducten ver; delen. Deze zgn. speciaalzaken zijn wel te onderscheiden van de melkhai Veertig jaar bij brandweer in Wassenaar De heer H. van der Helm, thans nisch adviseur, viert Woensdag zijn 1 tigjarig jubileum bij de brandwee Wassenaar, 's Avonds hij in de hoofdpost aan de Pieter TV laan gehuldigd. De jubilaris heeft o.a tief deelgenomen aan het blussen va brand in het Bezuidenhoutkwartie: 1945. België beperkt invoi Ned. snijbloemen België zal de invoer van snybloe uit Nederland met ingang van 15 j gaan beperken. Tot dusverre vielen snijbloemen onder het protocol van 1947, waarbij werd overeengekomen, de export van deze bloemen uit ons vrij zou zijn. De nieuwe stap van de gische regering betekent voor de siei een ernstige slag, temeer omdat Zweden juist twee dagen geleden i eens heeft besloten de invoer van bloemen aan banden te leggen. Ba dien zijn er dan nog de hangende ir Hjkheden met Duitsland. Om zo spoedig mogelijk enige verl ting te brengen heeft de regering b( Belgische autoriteiten reeds stappen dernomen. Het lied dei aetheraolve DINSDAG 10 APRIL. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mori gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor huisvrouw. 9,30 Waterstanden. 9.35 ken. 10.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Lar' Tuinbouw. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij; Nieuws. 1.20 Act. 1.25 Pianospel. 2.00 Ge progr. 2.53 Zang en piano. 3 20 Het fooienstelsel. 3.30 „Ben Je zestig?" 4.00 V de zieken. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voo deren. 5.45 Negro spirituals. 6.00 Voor jeugd. 6.15 Amus.ork. en sol. 6.45 Sp je. 6.54 „Dit is leven", causi •vs. 7.15 Act. 7.23 „Hier is Europa: land". 7.52 Politiek overzicht. 8.00 Niei De gewone man. 8.12 Kamer- (Om 8 35 gesprek rond de ta rissen ln alle klimaten"). 9.25 „Hulp iden". causerie. 9 35 Viool en pian- Zang en piano. 10.20 Luitrecital. 10.3- met mijn man". 10.45 Avondgel 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Symphonie-ori solist. HILVERSUM II (298 m.) AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtcndgym. 3ram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.i Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding, ïrgm. 9.30 Populair concert. 10.30 Van vi ot vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de i ers. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voo ieken. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 L :n Tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. II üang en piano. 1.00 Nieuws. 1.15 AVRO- erlei. 1.20 Financieel weekoverzicht, -lusette-orkest en soliste. 2.00 Voor de 2.30 Gram. 3.30 Onze Amerikaanse burc 4.30 Voor dc jeugd. 4 50 Kindt 5.20 Dansmuziek 5.45 Ir G. A. de Mol an de Indonesiër" 6 00 Nieuws. 6. ispel. 6 30 Amusementsmuziek. 7 I s vous parle". 7.10 „Muziek-étalagt 50 Voor burger en militair. 8.00 Nieuw Act 8 15 Cabaret. 9.15 De Antwoordma AVRO-allerlei 4.35 Operaconcert. 10C 3oede moed". 10.15 Pianoduo. 10 45 Bultt inds overzicht. 11.00 Nieuws. 11.15—li ramofoonmuzlek. ENGELAND, BBC Home Service, 330 12.00 Zuid-Amerikaanse muz. 12 30 H<x iel. 1.00 Gram. 1.30 Voor de arbeiders, eerberichten 2.00 Nieuws. 2.10 Gev. pr 3 00 BBC Welsh Orchestra en solist. 4.00 Vespers. 4 45 Gram. 5 00 Klankbeeld. 5 45 ïram. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weer .00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Orkestconc 00 Gev prog. 8.30 Koorzang. 8.00 Klanl eeld. 10.00 Nieuws. 10.15 Causerie. 10.30 i liscussie. 11.00 Idem. 11.30 Altviool en pia 1.45 Parlementsoverzlcht. 12.00—0.03 Nieu ENGELAND, BBC Light Progamme, 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Dansm 12.45 Voordacht. 1.00 Parlementsoverzk 15 BBC Northern Orchestra. 2.15 Voor :ugd. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor vrouw. 4 00 Lichte muz. 4.30 Voor de soldate 4 45 Dansmuziek. 5 15 ..Mrs. Dale's Dagboek 530 Lichte muz. 6.15 Orgelspel. 6.45 Lich muz 7.15 Causerie. 7 45 Hoorspel. 8.00 Nieu' en radiojournaal. 8 25 Sport. 8 30 Hoorspi 9 00 Operakoor. -orkest en solisten. 10.00 Gev. program. 10 30 Klankbeeld. 11.00 Nieuws. 11.15 Actualiteiten. 1120 Dansmu 12.00 Voordacht. 015 Lichte muz. 0.56—H Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 1145 Lichte muz. 12.30 Weerbericht 1.00 Nieuws. 1.15 Lich 12.32 Gram. 1 30 Gram. 1.: 3.00 Voor de Omroeporkesl Llci 2.00 S PH-TDK (Amsterdam) gistermiddag ,w.prit „a„rn,aHi uit Port Darwin- PH-TET (Tilburg) van- (Worat vervolgd; Sjdney- 3.30 Gram. 4.00 :e. 5.00 Nieuws, iram. 5.15 Voor de kleuters. 5.30 Ultzen •oor de U.N.O. 5.40 Gram. 5 50 Boekbes ing. 6.00 Jeugd en muz. 6.30 Voor soldi f.00 Nieuws. 7.30 Gram. 7.50 Causerie. Hoorspel. 9.30 Gram. 9.45 Act. 10.00 Nle 0.15 Lichte muz. 10.45 Gram. 11.00 Nleuwi 11.05—12.00 Orkestconcert. BRUSSEL 4t( 12.05 Lichte muz. 1.00 Nieuws. 1.10, 1.30, 2# i 4,00 Gram. 4.30 Pianorecital. 4 50 Grim 10 Verzoekprogramma. 6.30 en 7.00 Gram 45 Nieuws. 8.00 Gram. 9.00 Orkestconcert 10.15 Gram. 10J1

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2