lliruiue £eiitsrt)f (ffiwranl Aanvallen, die het aanzien van Amerika in het Verre Oosten schaden De politiek van Truman staat voor zware moeilijkheden Dinsdag kan onze groente weer naar Duitsland Zware Amerikaanse luchtactie bij- Mandsjoerijse grens Wist U MAANDAG 9 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 8194 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi is gfieblevea tnyn heri la Itgljenspott" Sport en wedstrijden St McAithui en de Draak der Czitiek: President Truman heelt dit weekeinde de wereldtoestand besproken met de Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, en de voorzitter der „commissie van stafchefs" der generale staven, Bradley. Het gaat in de eerste plaats over de Korea-politiek. Moet men McArthur de vrije hand laten in Mandsjoerije of moet er een nieuw vredesaanbod aan Peking j worden gedaan? Ondanks de tegenspraak blijken er diepgaande ver- schillen tussen Washington en Londen te bestaan. Geruchten over een eventueel aftreden van McArthur worden niet bevestigd. Zulks ligt niet j voor de hand, omdat het aanzien van Amerika in het Verre Oosten, Japan etc. ernstig zou worden geschaad en de positie van Truman zelf er door zou worden aangetast. I Maar. alle betrokken Westelijke par tijen zijn het er over eens, dat een be slissing inzake de politiek van Korea noodzakelijk is. Op een persconferentie Tokio heeft de commandant van het achtste Amerik. leger, Lt. generaal Ridg- way, gewezen op de noodzakelijkheid van een politieke regeling. Onder de huidige militaire omstandigheden is er anders geen einde in zicht, van de oor log op Korea. Het Westen, aldus Ridgway, moest af stappen van het denkbeeld, dat een oor- I log het communisme ooit zou eindigen. Bij de communisten gaat het om een strijd op leven en dood. Weliswaar kun- i nen zij hun tactiek wijzigen, doel nooit. Kortom, Ridgway politieke basis, alvorens in Korea tot nieuwe militair-strategische zetten wordt overgegaan. Nu het gesohil tussen Londen en Was hington: Chuter Ede, de Britse min. var Binnenl. Zaken, zeide Zondag in eer rede, dat de Britse regering McArthur niet in bedwang kon houden, omdat de zen niet door Engeland betaald wordt. Volgens hem, heeft McArthur als mili tair zioh te houden aan de politiek, I welke Washington voorschrijft. De V N- moeten verantwoordelijk blijven voor de I oorlogvoering op Korea en niet „een man, die door de V.N. In dienst geno- j men kan worden". In gelijke, critische geest, sprak de mi nister van Staat Kenneth Younger, de rechterhand van minister Morrison. Wij moeten ons niet laten misleiden door onverantwoordelijke verklaringen, zoals die herhaaldelijk op hoog geplaatste pos ten worden afgelegd, zonder enige mach tiging door de V.N. of de regering enige machtige mogendheid. Ook hier werd gedoeld op het beleid McArthur. Korea: een halt aan het Rode gevaar De oproep van McArthur, Azië te kennen als de plaats, waar de grote slag geleverd moet worden, om het wereld communisme een halt toe te roepen, heeft Truman in grote moeilijkheden gebracht. Truman heeft met twee stromingen te doen. In de eerste plaats met een Republi keinse actie. Deze staan achter McArthur, met inbegrip van een tweede front in China en gebruik maken van de troepen van Tsjang Kai Sjek. In de tweede plaats met een protest beweging onder de Geallieerden, be vreesd zijnde, dat Korea tot een alge- longen zwaar gewond in „klevende wand" Op de Zaterdag in Arnhem geopende kermis is gistermiddag de tribune van de Rotor of „Klevende Wand" door over belasting gedeeltelijk afgebroken. Ten gevolge daarvan werd de 14-jarige W. H. uit Arnhem door de snel draaiende hou ten trommel meegesleurd. Met zwaar ge kwetst achterhoofd en gebroken benen werd de jongen in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De „Klevende Wand" is een nieuw en sensationeel kermisvermaak, dat bestaat uit een rechtopstaande houten trommel van vijf meter hoogte en drie meter doorsnee. De trommel draait zo snel rond, dat degenen die zich erin bevinden, tegen de wand „vastkleven". Veertienjarige redde 6-jarige drenkeling Zaterdagavond geraakte de 6-jarige E. C. de Groot in het water van de Schel penkade. De 14-jorige J. Kooreman sprong van de Jan van Goyenkade onmiddellijk te water en wist de drenkeling op het droge te brengen. Het ongeval gebeurde toen De G. zijn tol uit het water wilde Vrouw na mishandeling overleden Zaterdagmiddag heeft P. V. aan de Nieuwe Haagdijk te Breda zijn vrouw dusdanig mishandeld, dat zij aan de ge volgen hiervan Is overleden. Daarna heeft de man de hand aan zichzelf ge slagen. V. leed de laatste maanden ern stig aan zwaarmoedigheid. Daarom wordt aangenomen, dat hij in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Juist Zaterdag zou hij in een inrichting worden opge nomen. V. had vijf kinderen, waarvan de jongste 12 jaar is. Deel van schipbrug in IJssel verdwenen Zaterdagavond is de schipbrug te Does burg aangevaren door een stroomafva- fend schip. Een deel van ongeveer zeven neter van de brug werd van de plaats leschoven en verdween in de IJssel. Het verkeer over de schipbrug was de gehele nacht gestremd. Personeel van 'n scheeps werf, dat de gehele nacht doorwerkte, slaagde er in het stuk brug te lichten. Zondagmorgen reeds kon het verkeer weer doorgang vinden. mene oorlog kan leiden. De Amerik. se nator Homer Ferguson eist. dat de V.N. een commissie zenden, om McArthur van advies te dienen. De Republikeinse se nator Knowland eist, dat aan de politiek van McArthur de voorkeur zal worden gegeven boven die van minister Ache- son. De kans bestaat, dat van twaalf man uit het Congres Tokio zal gaan. Voorlichting van de landmacht „De Legerkroniek" staat op stapel Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal in Mei het eerste nummer verschijnen van „De Legerkroniek", ten dienste van de interne voorlichting van onze landmacht. De redactie berust bij de kapitein M. Gort. hoofd afdeling pers van de legervoorlichtingsdienst. Minister Mansholt moet rust houden Mede op medisch advies zal minister Mansholt zijn ambtsperiode voor korte tijd onderbreken- Tijdens zijn het buitenland door te brengen verlof zal minister Staf zijn taak Duitsland volwaardig lid van Raad van Europa Te Straatsburg heeft de permanente commissie der raadgevende vergadering van de Raad van Europa de raadsleden aanbevolen de Westduitse federale repu bliek als volwaardig lid in de Raad Europa op te nemen. De zware regenval der laatste dagen aan het centrale front in Korea heeft de Poekhan-rivier dermate doen zwellen, dat het voor deze tank onmogelijk bleek, er doorheen te komen. Het zware vehikel bleef steken in de modder en moest op hulp wachten voordat de tocht voortgezet kon worden. Aanval van bronchitis Argentijnse minister als dokter voor Prins Bernhard Na enkele bezoeken te hebben afgezegd kon Z.K.H. weer voor de radio spreken A LLE AFSPRAKEN van Prins Bernhard zijn Zaterdagavond en gisteren afgelast, daar de Prins een lichte aanval van bronchitis kreeg. De aan val was niet ernstig, maar Prins Bernhard wenste uit te rusten met het oog op het zwaar bezette programma, dat hij nog voor de boeg heeft. De Prins gevoelde zich niet goed, toen hij Zaterdagmorgen een militaire rijschool in de omgeving van Buenos Aires bezocht. verslaggever wees Prins Bernhard er Hü kreeg daar o.a. een bruin paard ten geschenke. Zoals men weet. heeft de Prins in Uruguay al een zwart paard gekregen. Na afloop van een rijdemon- stratie bood de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Lucero, een lunoh aan, waarvoor kosten nodh moeite gespaard waren. Onverwacht kwamen ook president Perón en diens echtgenote de villa van minister Lucero en zaten zij mee bij de lunch aan. Toen Prins Bernhard mevr. Perón ver telde, dat hij last van bronchitis had. bood zij onmiddellijk aan de minister van on derwijs. prof. Mender San Martin, te zen den. die een zeer kundig medicus is. De Prins accepteerde dit aanbod gaarne. De dokter schreef Prins Bernhard voor het bed te houden, in elk geval Zaterdag en Zondag. In verband daarmee kon de Prins niet aanwezig zijn op het diner, dat de Nederlandse Kamer Koophandel Zaterdagavond in de jockeyclub aanbood. De Prins liet zich hier vertegenwoordigen door de heer Daubanton. Het bezoek, dat hij gisteren aan de Geref. Kerk gebracht zou hebben. >n niet doorgaan. Gevolg in de Geref. kerk De dienst, waarin ds Sonneveld voorging, werd echter door het ge hele gevolg van Prins Bernhard bij gewoond. Na afloop speelde het orgel het Argentijnse volkslied, dat door de Ned. gemeente uit volle borst werd meegezongen. Ook zong men twee :oupletten van het Wilhelmus. De Prins wandelde overdag in Buenos Aires en hield verder rust. 's Avonds sprak h\j een half uur voor de radio in speciaal programma, dat aan zijn be zoek was gewijd. Prins Bernhard onder streepte vooral het belang van een nau- e samenwerking tussen de volkeren m Argentinië en Nederland. Dank zij een penicilline-injectie was de koorts geweken en kon de Prins gevolg geven aan een uitnodiging van president en mevr. Perón om gisteravond in het huis van de president aan een diner aan te zitten. Om voor de reis naar Chili ge heel fit te zijn heeft Z.K.H. echter een bezoek aan een boerderij, honderd km van Buenos Aires, laten vervallen. Tijdens een vraaggesprek met een op, dat Nederland onder de afnemers van Argentinië de zevende plaats in neemt. Gerekend per hoofd van de bevolking is Nederland echter de grootste afnemer van Argentijnse producten. Nederland gebruikte in het afgelopen jaar per inwoner voor 21 pesos aan Argentijnse goederen. Voor Engeland was dit 18 pesos" en voor Amerika 6. Nota aan Rusland Amerika eist opnieuw zijn schepen terug Amerika heeft de Sowjet-Unie op nieuw een nota gestuurd, waarin de V.S. nmlddellijke teruggave eisen van de 672 schepen, die Amerika tijdens de oor log aan Rusland heeft geleend. In ant woord op de Russische klacht, dat 556 schepen versleten waren, hebben de V.S. verzocht, dat Amerikaanse vertegen woordigers zou worden toegestaan alle onbruikbare schepen te onderzoeken. Opstand in Albanië? Partisanen hebben genoeg van terreur-regiem In Albanië zou een opstand zijn uitge broken tegen het terreur-regiem van ge neraal Hodja, aldus meldt de Daily Tele graph. Ruim 5000 verzetslieden onder de voormalige kolonel van het Albanese leger. Moeharem Baraktara, zouden open- n verzet gekomen zijn tegen het hui dige regiem, waarvan vele Albanezen, vooral de laatste tijd het slachtoffer zijn geworden. Mobiele „volksrechtbanken" in pantserwagens veroordeelden Titoïsten, fascisten en dergelijke „verraders" tot de geeseldood. De vonnissen zouden ter plaatse worden voltrokken, waarbij de gehele bevolking gedwongen werd getui ge te zijn. De Albanese regering heeft troepen naar het gebied ten Zuiden van Tirana, waar het meeste verzet wordt geboden, gestuurd om de orde te her tellen. Zij zouden echter door de parti- ;anen zijn teruggeslagen, terwijl een aan tal hunner naar de verzetslieden zou zijn overgelopen. Vier personen door auto gedood Meisje bij stoeipartij overleden De vijftigjarige arts dr E. Noll uit het vroeger Duitse plaatsje Elten is dezer dagen toen hij van een bezoek terug keerde aan de voet van de Elterberg tegen een boom gereden. De man werd vrij ernstig gewond en is in het St Elisa- bethsziekenhuis te Arnhem overleden. Op de Voorstraat te Utrecht is gister avond de 77-jari'ge voetganger J. C. v. d Berg, die bij het oversteken van de weg vermoedelijk niet goed oplette, tegen auto aangelopen. De grijsaard werd tegen deg rond geworpen en was op slag dood. De 78-jarige veehandelaar W. Boven te Winschoten werd gisteravond gedood bij aanrijding met een luxe auto, be stuurd door de 23-Jarige F. T. uit Hooge- zand. Op de rijksweg RoosendaalEt ten is de 40-jarige P- Maas uit St Willebrord Zaterdagmiddag door een auto gegrepen m de opgelopen verwondingen over leden. De man wilde per fiets de weg oversteken. Hij laat een vrouw en acht kinderen aohter. Het U-jarige meisje E. de R. uit Rid derkerk is Zaterdag t>ü een stoeipartij schooltijd onwel geworden en over leden. Voor onderzoek naar de doods oorzaak heeft de officier van Justitie te Rotterdam op het lijkje beslag gelegd. Slechts drie van de 36 gestarte paarden bereikten Zaterdag in de Grand National te. Liverpool, de historische hindernisren voor paarden, de eind streep. De eerste hindernis leverde al grote moeilijkheden op, zoals uit boven staande foto van tuimelende paarden en jockey's blijkt. Engeland neemt een deel van onze uitvoer- goederen over T)ROF. KEESING heeft te Parijs verklaard, dat dank zij de besprekingen -t in de ministeriële conferentie van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking de uitvoer van onze groenten naar Duitsland waarschijnlijk Dinsdag hervat kan worden. Ook minister Stikker voor spelde, dat men op een hervatting in de loop van deze week rekenen kan. De minister deelde voorts mede dat een deel van onze uitvoer naar West- Duitsland overgenomen zal worden door Engeland, waarschijnlijk in de vorm van eieren, kaas en spek. De afneming van onze landbouwproducten door Engeland zal ongeveer neerkomen op een uitvoercijfer, dat gelijk zal zijn aan dat der vorige maanden. Duitsland heeft er namelijk in moeten toestemmen, dat zijn invoer onder inter nationaal toezicht wordt gesteld door middel van een commissie, bestaande uit de Belg baron Snoy et d'Oppuers, de Italiaan Atilio Cattani en de Noor Me iander. Om de pil te vergulden krijgt Duitsland echter toestemming in April Successen voor de Verbondenen Britse troepen voerden strategische landing uit bij Songjin, ver in Noord-Korea GENERAAL McARTHUR, nog steeds de spil waar alles in Korea om draait, heeft vandaag verklaard, dat de communisten bezig zijn, hun grote troepenconcentraties in het centrum van Korea naar het Westen uit te breiden. Speciaal geldt dit voor het verkeer naar het gebied tussen Haedjon en Komtsjon. Op verschillende punten hebben de Verbondenen communistische aanvallen afgeslagen. Superforten, middelzware bommen werpers en jagers voeren hevige aanvallen uit op de vijandelijke verbin dingswegen op de bruggen over de Jaloe-rivier bij de Mandsjoerijse grens. De permanente luchtactie bij de Mand sjoerijse grens heeft ten doel. de aan- troepen en materiaal uit Mand sjoerije te belemmeren. Gedurende het weekeinde streden hier 50 Amerikaanse „Thunderjets" tegen 40 communistische „Mig 15-jagers". Waarnemers der V.N. hebben de laatste acht dagen circa 130 straaljagers van Russisch type over de Mandsjoerijse grens Korea zien binnen vliegen. In deze periode werden door de luchtmacht bijna 1200 vrachtauto's in Noord-Korea vernield, terwijl meer dan 13.000 Noordelijken gewond of gedood werden. Van belang is nog. dat volgens Ass. Press. Britse commando-eenheden, ter sterkte van 250 man Zaterdag een korte landing deden in Songjin aan de Oost kust van Korea, ver ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Gesteund door oor logsschepen en vliegtuigen werden spoor lijnen vernietigd, ten einde de aanvoer de rode stellingen te onderbreken. ?ven uur aan land te zijn geweest, keerden zij naar hun schepen terug, zon der zelf verliezen geleden te hebben. Volgens berichten, welke in Korea de ronde doen, aldus Reuter, zouden 120.000 Koreanen uit de dienst ontslagen zijn. Kleuter slikte muis in „Een mens kan veel meemaken", zou een tweejarige Italiaanse kleuter utt Forli verzucht kunnen hebben, als hij al wat meer gevorderd zou zijn in het Italiaans. Het jonge mensje slikte op onverklaarbare wijze een muisje naar binnenDe ouders lieten het kind water drinken, waarop het muisje dood weer tevoorschijn kwam. Zij vermoeden dat hun spruit het beestje bij het drinken uit een flesje melk naar binnen heeft gekregen, aldus omdat de Zuidkoreaanse regering gebrek aan uitrusting en wapens had. Nu zullen twee Republikeinse Amerik. senatoren een onderzoek eisen, of de wapens, welke oorspronkelijk voor Korea bestemd wer den. soms naar Europa gezonden zijn. Radio-Peking beschuldigt voor de zo veelste maal Amerikaanse vliegtuigen er van, Mandsjoerije te zijn binnengevlogen en Chinese dorpen te hebben gebombar deerd. Peking beweert, dat de „Amerik. aggressors" de oorlog tot China willen uitbreiden, hetgeen het State Department juist wil verhinderen. Dubbele functie voor gen. Dürst Britt Opnieuw commandant van de 7 December-divisie De generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die in September 1948 in verband met een verschil in opvatting met gene raal Spoor, van zijn functie als comman dant van de 7 December-divisie werd ontheven, is opnieuw in deze functie be noemd. Hü blüft bevelhebber in de Vierde Militaire Afdeling (Noordelijke provin- De divisie wordt ln het Noorden her schoold. In oorlogsomstandigheden komt z\j rechtstreeks onder commando van generaal Dürst Britt te staan. De generaal maakte dit nieuws Zater dag bekend in een dagorder aan de le en 2e divisie, die Vrijdag in Oirschot voor herhalingsoefeningen onder de wapenen kwamen. De generaal-majoors Sitzen en Opso- mer verklaarden, dat zü onder deze op nieuw opgekomen veteranen een gesteld heid constateerden, die men vroeger nooit gekend heeft en voor een groot deel te danken is aan hun Indische jaren. „Je hebt er geen kind aan, zei generaal Op- DAT het Ned. m.s. Vrijenburg, op weg in R'dam naar zee. Zondagmorgen op de Nieuwe Waterweg tegen een strekdam gedreven en geboeid zit. DAT de Ned. kustvaarder Réfugé I Zaterdagavond met machineschade Vlis- singen werd binnengesleept. DAT op de volkshogeschool te Bergen (N.-H.) van 1519 Mei Duits-Ned. tuin- bouwdagen zullen worden gehouden. DAT M. M. Cornelisse te Terneuzen, bedrijfsleider van de oestermaatschappü Bona Fides te Tholen, daar 50 j. in dienst is en benoemd werd tot ridder in de orde van O.N. DAT gedeelten van de landgoederen Hiddink te Wisch. De Eukenberg te Naar- den. Uenk, De Bul'.en. Esselink, Nieuw Esselink en Vriezen te Eibergen en Win- vijk, voor het publiek zyn openge steld. DAT een comité in Ede het op 1 Mei 75 jaar bestaande regt. veld artillerie Van Essen aldaar een volledig stel muziekinstrumenten voor een kapel aan te bieden, daar de vroegere instru menten in de oorlog verloren gingen. DAT de sloping van het reeds 614 jaar in puin liggende station van Den Bosch een van Cuyper's imposante bouwwer ken begonnen is. DAT Zaterdag in Straatsburg de „Frans- Hollandse dagen" zijn geopend cn er Ned. tentoonstellingen zijn van stedenbouw en wederopbouw, schilderijen en kunstboe ken. DAT in Maart 10.270 geboorteberichten van kalveren door de leden van het Fries Rundveestamboek zijn ingeleverd, een nog niet eerder bereikt aantal. DAT de Friese Mij dit jaar weer twee tenland houdt land, Noord-Frankrijk naar Denemarken. Landbouw ook naar 't bui- iar West-Duits- België, alsmede DAT de Zaterdag in A'dam gehouden collecte voor het vacantiekinderfeest f 15.000 opbracht, ofwel f 6000 minder dan vorig jaar. DAT ruim 20 leden van de Amerik. van oud-strijders der Amerik. Hockory" (30e)-divisie Vrüdag en Zater dag in Maastricht hun halfjaarlijkse bij eenkomst hielden en verscheidene hen dezer dagen de bollenvelden zullen bezoeken. DAT het regt. Limburgse Jagers Roermond de vereniging De Limburgse Jager oprichtte met kol. J. L. H. A An- toni als voorzitter. DAT de burg. van Portsmouth, Sir Denis Dalay. op weg naar Duisburg en kele dagen in A'dam vertoeft. DAT het nieuwe traject De Klomp— Maarsbergen van rijksweg 12 (het „Ha zenpad") vermoedelijk 3 Mei geopend wordt en het snelverkeer Den Haag UtrechtAnrhem dan niet meer via Rens- woude en Scherpenzeel hoeft. voor 30 millioen dollar te importeren als beloning voor het feit. dat het in Maart een overschot van 11 millioen dollar had gekweekt. Van deze 30 millioen zal een belangrijk deel aan Nederland ten goede komen, terwijl er onmiddellijk voor 2.5 millioen dollar invoervergunningen wordt ver strekt aan landen, die aan bederf onder hevige waren moeten uitvoeren. Hiervan krijgt Nederland een aandeel van 1 mil lioen, met name voor groenten. Over enkele dagen zal bekend worden, hoe men de 30 millioen zal verdelen. In beginsel is aanvaard, dat de landen van de O.E.E.S., die er economisch beter voorstaan, hun zwakkere broeders zul len moeten helpen. Dit is volgens minis ter Stikker een unieke gebeurtenis in de geschiedenis der internationale vergade ringen en betekent een belangrijke stap vooruit op de weg naar internationale samenwerking. Vrijdag en Zaterdag hebben de minis ters Stikker en V. d. Brink met Engelse landbouwvertegenwoordigers informeel van gedachten gewisseld over de voor waarden. waarop Engeland Nederlandse landbouwproducten zal afnemen. Een andere gunstige bepaling voor Ne derland is, dat de commissie van toezicht er op moet letten, dat Duitsland vooral koopt in de landen, die het zwaarst ge troffen zijn door de Duitse invoerstop. Dit zyn Denemarken, Griekenland. IJs land, Nederland, Noorwegen en Turkije. Op 27 April komt de O.E.E.S. opnieuw bijeen om het contingent over Mei vast te stellen en te bppalen hoe de gang van zaken zal zijn in de eerste 2l4 maand na 1 Juni. Waarschijnlijk wordt het contin gent 350 millioen. Na 31 Mei a.s. worden de quantitatieve beperkingen afgeschaft voor textielpro ducten, landbouwartikelen, chemische producten en leder. Fabrikant neergeslagen door inbrekers Toen de heer A. de J. te Oostelnd (N.B.) dezer dagen zijn lederfabriek bin nenging, werd hij aangevallen door twee tot nog toe onbekende personen, die zich in het kantoor bleken te bevinden. De fabrikant verweerde zich hevig. Een van de indringers sloeg hem met een hard voorwerp tweemaal op het hoofd. De in brekers kozen hierop het hazenpad. Voor zover bekend is, hebben zij geen buit mee kunnen nemen. De zwaarste lasten op de sterkste schouders Boven het Californische kustgebergte is een Amerikaans passagiersvliegtuig met 22 personen aan boord neergestort. Er zijn geen overlevenden waargenomen. Negentien van de 21 inzittende soldaten zün omgekomen, toen een Amerikaans legervliegtuig bij Charleston neerstortte. Voetbalpools VAN DE ZIJDE der Justitie Is thans dus op grootscheepse wijze ingegrepen op het gebied van de voetbal pools. Dat hier van een grootscheepse actie sprake moest zijn. wijst er al op, dat het verschijnsel van de voetbalpools grote vormen had aangenomen. Tegen een klein en onbelangrijk verschijnsel roept men geen omvangrijk apparaat in het geweer. Wel bijzonder tekenend was de op merking. gemaakt door de ambtenaar van het O.M., die met de leiding van de actie was belast hij deelde namelijk mede, dat de politie de laatste tijd wordt overstelpt met klachten van huismoeders, die door de gokzucht van hun echtge noten in grote financiële moeilijkheden waren geraakt Er waren huisvaders die hun gehele kinderbijslag in de voetbal pool staken. Wij willen hopen, dat het ingrijpen van de justitie doeltreffend zal blijken te zijn. En voor het overige schijnt het waarlijk niet overbodig een beroep te doen op het gezond verstand van zovelen. Er is thans ingegrepen op het gebied van de voetbalpools. En inderdaad zoch ten hier tienduizenden het schamel, maar voor de meesten hunner nog altijd veel te duur. genot van wat spanning. Maar hoe vaak gebeurt het niet. dat ook bui ten de voetbalpools de mensen zichzelf en vooral ook hun gezin schijnen te ver geten. Dezer dagen nog kwamen ons ter ore gevallen van lieden met zeer beschei den inkomens, die ook hun kinderbijslag opofferdenaan de duivensport. Da gezinnen lijden er onder, want de kin derbijslag wordt waarlijk niet betaald, omdat het inkomen toch al zo bevredi gend is. En intussen worden de duiven gekoesterd. Nu zijn wij bereid de duiven en ook de duivensport, mits binnen re delijke grenzen gehouden, een goed hart toe te dragen, maar wordt het niet hoog tijd, dat degenen die zichzelf verliezen aan voetbalpools, aan overdreven dui vensport en soortgelijke vermaken ten koste vaak van het gezin, eens op zoek gaan naar hun gezond verstand? Wie weet waar ze nog op stuiten. Even geholpen MET NAME in de kringen der tuin- ders zal het bericht in ons blad van heden over de hervatting van de groen- tenexport naar Duitsland met vreugde zijn ontvangen. Nog in ons blad van Zaterdag j.l. heeft het Eerste Kamerlid mr W. Rip. die van deze problemen wel zeer goed op de hoogte is. nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de moeilijk heden in het tuinbouwbedrijf. Tot de moeilijkheden in dit bedrijf droeg niet weinig bü. dat Duitsland voetstoots zijn grenzen voor onze groenten had geslo ten, omdat het niet langer aan zijn finan ciële verplichtingen kon voldoen. De oplossing welke thans is bereikt, is een noodoplossing. De eerste weken zullen erdoor worden overbrugd. Maar die weken zullen worden benut om beter inzicht te verkrijgen in de wijze waarop Duitsland zijn economisch beheer voert. Het is dus een noodoplossing, maar het is tevens een oplossing getroffen in samenwerking door een grote groep van Europese landen. Men zegt wel eens, dat men in de nood zijn vrienden leert ken nen. Dat is niet altijd het geval. Het pleegt bepaaldelijk niet het geval te zijn in de politiek en wel allerminst in de inter nationale politiek. Doch nu is het zo. dat op een belangrijk punt de samenwerking is beproefd en op de proef gesteld. En nu gaat het er inderdaad een beetje op lijken, dat men in de nood zijn vrienden leert kennen. Dat is wel een ietwat onge wone gewaarwording. Maar het is een gewaarwording, waaraan Europa grote behoefte heeft. Want we behoeven niet te verhelen, dat Europa het zon der deze samenwerking niet kan stel len. Er schuilt voor de landen die ons thans hulp willen bieden, ook een be hoorlijke dosis eigenbelang in. Het ge meenschappelijk belang is in deze ook het belang van de afzonderlijke landen. Indien er in Europa economisch bezien zwakke plekken zijn, dan lijdt het geheel er onder. Wil Europa sterk zijn, dan zal het niet slechts defensief, maar vooral ook econo misch sterk moeten zijn. Sterk zijn? Men is tegenwoordig al blij, wanneer men voor een periode van enkele weken de ergste moeilijkheden kan overwinnen, maar daarin schijnt men nu dan toch geslaagd te zijn. En dat is onder de om standigheden. waarin de wereld thans verkeert, reeds een uiting van dankbare voldoening waard. Dreigende tramstaking in Zeeland Een arbeidsconflict dreigt thans uit te breken bij de Zeeuwsch-VJaamse Tram weg Maatschappij, die tot nu toe de vijf procent loonbijslag van September nog steeds niet heeft uitgekeerd en ook wei gert over te gaan tot de onlangs afge kondigde loonsverhoging. De bedrijfs- unie vervoer heeft het college van ryks- bemiddelaars in het geval gemoeid en het personeel opgeroepen voor een ver gadering, die Vrijdagnacht in Axel zal worden gehouden. De directeur van de fabriek, de heer J. F. Denie, deelde ech ter aan een verslaggever mee. dat hem van 'n dreigende staking niets bekend is. Stewardessen verkopen voorlopig geen sigaretten De K.L.M.-stewardessen, die met mas saal ontslag hadden gedreigd indien verplicht zouden worden sigaretten aan boord van vliegtuigen te verkopen, heb ben althans voorlopig succes gehad, want in geen geval zal met ingang van de zomerdienst op 15 April met de sigaret ten-service worden gestart. WEERBERICHT Buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Ma.ige tot krachtige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. (Op gemaakt te 10 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1