In het land van Protestantse Franco worden kerken verwoest nog Prof. G. Wisse in Doorn ontvangt stapels „brieven uit de verdrukking" Nogmaals een duik in de einde loze Australische rimboe Bouwstop wordt 1 Juni a.s. opgeheven Loonsverhoging niet in de prijzen doorberekenen NIEUWE LE1DSCHE COURANT ZATERDAG 7 APRIL 1951 Niet alleen naai hel Oosten kijken (Van onze speciale verslaggever) WORDEN DE PROTESTANTEN in Spanje verdrukt? De een zegt: ja, de ander meent, dat het niet zo'n vaart loopt. Er schijnen inderdaad, vooral buiten de grenzen van Franco, veel misverstanden te bestaan over de positie van het Protestantisme in dit Roomse land. Toch zijn er in ons land nog wel mensen, die precies weten, hoe het er voor staat met de Protestantse kerken in Spanje. En als die mensen gaan vertellen, kunnen zij maar weinig rooskleurige dingen verhalen. Een van hen, die zich be ijveren om de Spaanse Protestanten hulp te bieden, is de hoogbejaarde, maar nog altijd actieve hoogleraar prof. G. Wisse in Doorn. Prof. Wisse heeft ons gewezen op enkele feiten. En die feiten geven inderdaad wel te denken Om te beginnen verklaarde prof. Wisse, Professor Wisse, die om de drie A vier dat hü zich voor dit werk interesseert.1 J" „niet uit anti-papistische, maar uit pro- reformatorische overwegingen". Toen professor Wisse ons dit in zijn studeer vertrek vóórop stelde, leek het ons het beste, vóór wij in dit artikel over Spanje gaan schrijven, deze verklaring lezers voor te leggen. Het heeft mers zo gauw de schijn van, di haat tegenover Rome wil kweken, als men misstanden bij het Rooms-Katholi- cisme aan de kaak stelt. Maar professor Wisse is géén anti-papist. Daarvan kun nen de Roomse geestelijken, die hem zo nu en dan in Doorn bezoeken, getuigen. En met deze wetenschap gewapend kun nen zelfs Rooms-Katholieken zonder arg waan kennis nemen van de feiten, waarover ook zij hun afschuw niet be hoeven te verflergen. Allereerstis er verdrukking DAT is de vraag, die men onwillekeu rig het eerst stelt: is er verdruk king van de Protestanten in Spanje en zo ja, wordt die dan getolereerd door de Spaanse regering? Laten zien, wat de Spaanse grondwet zegt: „Niemand zal lastig gevallen worden uit hoofde van ziin godsdienstige opvat tingen, noch vanwege het feit, dat hij zijn geloof niet in het openbaar uit oefent. In het openbaar zullen geen dere ceremonieën of uitingen worden toegestaan dan van de R.K. godsdienst." Dat zegt dus de Spaanse grondwet. Nogal soepel" zal men zeggen en inder daad wekt- dit artikel uit de Spaanse grondwet de schijn, voor een belangrijk gedeelte vrijheid van godsdienst borgen aan alle Spanjaarden. Toen Franco na de burgeroorlog van 1936 1939 aan de macht kwam, heeft hij dan ook op 50 verschillende plaatsen in Spanje de Protestantse kerken laten heropenen. Doch in Spanje zijn er, naast wereldlijke leiders, ook kerkelijke leiders laatste categorie spreekt daar een hartig woordje mee. De jeugd werd openlijk aangezet, om het de Protestantse kerkgangers zo ter mogelijk te maken en de politie teerde de namen van hen, die „onwettige vergaderingen" bijwoonden. Het regende persoonlijke en collectieve geldstraffen en meer dan eens werden de Christenen mishandeld. Op vele plaatsen werden de kerken door opgehitste jongeren veran derd in beestenstallen. Maarhoe kan dat ook anders, als van bovenaf openlijk „tips" in die richting worden gegeven? In het te Madrid verschijnende blad „Iris de Pez" geeft de geestelijke Antonio Peinador de raad, om „Bijbels, platen, die vijandig staan tegenover de ware godsdienst, tafels, stoelen en andere dingen, die gebruikt worden bij de heilig schennis, te vernielen. De schrijver van die opwekking vergelijkt de Protes tanten met. struikrovers en zegt: „Het is een plicht, de instrumenten, waarmede de struikrover het kwade doet, te ver nietigen." Drie uur in een politiepost DS ELIUD RODRIGUEZ, een Ameri kaans predikant, die Spanje een paar maanden geleden bezocht, vertelt: „Kerken worden nog steeds ver woest en gesloten en de gelovigen wor den gearresteerd en gewaarschuwd, nooit meer samen te komen voor een godsdienstoefening, op straffe van boete of gevangenschap. Ikzelf had de eer vriendelijk uit genodigd te worden, om met 18 ande re gelovigen 3 uur in het lokaal van de politiepost te vertoeven, al die tijd omringd door gewapende politieman nen, alsof wij gevaarlijke misdadigers waren. De volgende Zondag werden drie onzer gedurende negen uur op gesloten, zonder brood en water. Toen ik mij tot de burgemeester richtte, die voor deze opsluiting ver antwoordelijk was, antwoordde deze, dat hij de orders van hogerhand tnoes't opvolgen! Zo zijn er tal van gevallen te noemen. maanden een gestencilde brief stuurt talrijke Protestanten in Spanje, ontvangt stapels post uit Spanje terug. Het zijn ontroerende brieven, geschreven in de verdrukking. Professor Wisse toonde ons een brief van een jongeman, die on der de prediking van een Engelsman was bekeerd tot het Protestantse geloof. Hij kwam er eerlijk voor uit, dat hü niets meer voelde voor het Rooms-Katholi- cisme, maar dat heeft hij duur moeten betalen. „Ze hebben me zes dagen, in de win ter, met blote voeten laten graven in het gebergte en ze zonderden mij volkomen andere mensen, die daar aan het werk waren. Ze wilden immers niet, dat Jezus sprak. Daarna werd. ik ziek en ze wilden mij niet eerst naar het ziekenhuis brengen. Doch eindelijk werd ik tóch daarheen gebracht, maar eerst bevolen ze me. met de monniken de rozekrans te bidden. Omdat ik dat weigerde, werd de leden uit de gemeente niet toegestaan, bij mijn bed te komen. Er kwam een schildwacht bij mijn ledikant staan en het duurde maar even, of ik werd, met 39 graden koorts, weer uit bed gezet en ik mocht er niet meer in terugkeren. Spoedig hoop ik in mijn dorp, waar geen-jonge ren en geen ouderen zijn, die dat kunnen doen, de Dienst des Woords te leiden. Tot de jongeren, die dit lezen, zeg ik, dat zij getrouw zijn tót de dood en dat zij nooit achterom moeten zien." Een dei boete-processies in Spanje VAST staat dus, dat de Protestanten I in Spanje het lang niet gemakke lijk hebben. „En wordt er nu ook wat gedaan voor die mensen?" zal mer vragen. Professor Wisse voert „niet oir Rome onaangenaam te zijn, maar om hel Evangelie zo breed en zo ver mogelijk uit te dragen" mèt vele anderen een actie, om het Evangelie in Spanje te propageren. Er is een bureau in Voor schoten en ook dr H. Borkent, Van Boetzelaerlaan 116, Den Haag, ijverige steunpilaar van die actie. Want dat er wat gedaan moet worden is toch wel tot ieder wèldenkend mens doorge drongen Als de hele Roomse kerk op haar achterste benen staat, omdat kar dinaal Mindszenty achter het ijzeren gor dijn zo mensonterend behandeld wordt, moet Rome toch ook eens maatregelen nemen in Spanje, waar de Protestanten dezelfde onrechtvaardigheid ondergaan van haar onderdanen. Want en moet men goed in het oog houden niet op de Spaanse regering, maar op de Roomse kerk rust de zedelijke schuld van de misstanden in Spanje. Gelukkig zijn lang niet alle Rooms Katholieken de mening toegedaan, dat het Protestan tisme met methoden van de inquisitie be. streden moet worden. In Nederland en ook in Zuid-Frankrijk zijn er bijna geen Rooms-katholieken, die hun afschuw over de Christenvervolging in het land van Franco niet kenbaar maken. Maar aan de andere kant menen talloze vooraanstaande Rooms Katholie ken, dat lichamelijke druk en vervolging van Rome's tegenstanders samenvalt met de heilige onverdraagzaamheid kerk. Kort Begrip in het Spaans ZOALS GEZEGD, er wordt dus vanuit Nederland een actie gevoerd, nood van de Spaanse Protestanten te lenigen. Er komt uit Spanje eer enorme vraag om Bijbels, Spaanse Bij bels. Er zijn er immers tienduizenden ver brand. Nu wordt er in verschillende lan den en ook in ons land, op alle mogelijke Een emigrant vertelt Wie niet tegen eenzaamheid kan, moet er niet aan beginnen (Van onze medewerker Leo 't Hart) SYDNEY, eind Maart. Het artikel over „De duik in de rimboe", heeft me nogal wat brieven be zorgd van Nederlanders, die wel iets voor zo'n duik voelen, maar alvorens de sprong te wagen, er nog iets meer van willen weten. Dat kan ik me voorstellen en van de betrokken adspirant-emigranten is het niet onver standig om zich tevoren ernstig te beraden, of zij voldoende „9pirit" zullen bezitten zich aan dit experiment te wagen. Hjke driesprongfarmer met zijn prachti ge auto en bood aan om De Lange De landbouwer, ergens verscholen tn een bos in de Achterhoek, wordt vaak door de stedeling bewonderd, omdat hij zo tevreden kan wonen, afgezonderd van iedere gemeenschap. Maar zo'n Hollandse landbouwer woont in een riant centrum, vergeleken bij de eenzaamheid, waarin de Australische far mer zijn leven slijt en waarvan de emi grant zich geen voorstelling kan vormen Tijdens tochten die ik maakte, heb ik iets gezien van deze rimboe, waar mer soms gebruik moet maken van de steen blokken in een bergbeek, omdat nergens een pad te ontdekken is en een wandeling door het hoge gras niet aan te bevelen is vanwege slangen, spinnen, of ander soort gedierte. Daar vertel ik een andere keer nog wel eens over, doch laat ik nu om en kele vragers te bevredigen, eens het woord geven aan C. M. de Lange, af komstig uit Wageningen, die een tijdje in de rimboe woonde. Niet zo'n heel erge rimboe overigens, doch slechts een kleine 400 mijl van Sydney verwijderd. Het valt heus niet mee om in Austra lië een baan mét accomodatie te krijgen. Daarom was De Lange wel bereid de rimboe in te duiken om zich een toekomst te scheppen. Dat gaat niet zo erg voudig. want, al heeft Australië een behoorlijk spoorwegnet, je kunt er mee bij elke boerderij komen. Trein stopt op verzoek Het was een gebeurtenis voor de ma chinist op de spoorlijn naar Windorah, dat hij aan het station Kamarah moest stoppen. De man kreeg een extra waar schuwing, want er moest een passagier uit. Dat gebeurde in de vroege morgen na een nachtelijke rit en toen stond De Lange er bij vijf huizen van deze neder zetting. ~'n van de bewoners werd uit bed ge beld en die vertelde, welke richting moest worden ingeslagen, om op de farm te komen, waar men een helper had ge vraagd. Toen maar lopen, Bjj een driesprong mieuw geïnformeerd, waar de boer vertelde, dat het „nog een mijl of twaalf verder was." Met dit vooruitzicht, wan delde de immigrant moedig voorwaarts, doch ziet, even later stopte de vriende- Een der Protestantse kerken in Spanje zag er vóór de kerkdienst zó uit. Een vriendelijk bedehuis, waar elke Zondag de mensen trouw bijeen kwamen. Maar op een kwade dag werd het gebouwtje bestormd door een troep jongens, tijdens een kerk dienst. fessor Wisse ons, „willen de Protestanten hen beklagen en met grote Christelijke bewogenheid hun zieleleven behartigen." Daartegenover staat een fanatieke Roomse kerk, die geen grjjntje Christe lijke verdraagzaamheid toont ten op zichte van de Protestanten. In de Room se kerken van Barcelona werden pam fletten verspreid met het opschrift: „Het Protestantisme is van plan zich te verheffen op het bloed van onze marte laren". „In de wereld der ideeën" zc schrijft het pamflet, „verschijnt in Span je, telkens aggressiever, een nieuwe vij and: het Protestantisme, dat in vele streken van Spanje en ook in Barcelona een verontrustend offensief is begonnen tegen de Rooms Katholieke kerk tegen de godsdienstige en sociale vrede in ons vaderland. Op allen, die functie van gezag uitoefenen, rust de plicht, dit ernstige euvel met wortel tak uit te roeien!" Naar een bouwprogram van 40,000 woningen per jaar ,p EN ONT (Van onze redacteur) ONTWERP voor een nieuw en herzien bouwprogramma komt binnen- de ministerraad," zo heeft minister In 't Veld opgemerkt tijdens persconferentie over de afkondiging van de bouwstop. „Over de inhoud daarvan kan ik, hangende die besprekingen geen informaties geven", zo vervolgde de mi nister. „Maar wel kan ik u zeggen, dat de woningbouw er niet gans en ai ongerept af kan komen." Industriebouw heeft prioriteit, voor zo- »r er werkelijk economische belangen ee gemoeid zijn. Wat de scholenbouw aangaat: de be perking daarvan heeft ook grenzen. Er moeten in 1952 nu eenmaal voldoende lokalen zijn om de grote stroom school gaande kinderen op te vangen. Maar men zal het waarschijnlijk wel moeten zoeken in vergroting van de klassen. Wel is waar is het maximum 48 leerlingen per klas. Dat is al veel, in Amsterdam kwam men tot 35 leerlingen. Men zal de klassen dus wel vol moeten stoppen, tot de wettelijke grens. i men dit niet doen, of de scholen bouw beperken, dan komt men voor 'n rouleersysteem bij het schoolgaan, wat ook grote bezwaren heeft. Dezelfde bezwaren levert de beperking an de bouw voor het nijverheidsonder wijs op. Het boerderijen-herbouwpro- gram is ook nog niet gereed. De minister heeft het doel, door de bouwstop te komen tot een verlaging van het aantal te bouwen woningen tot 40.000 Dat dient regelmatig te geschieden. Voor 1951 komt men tot 50.000 woningen ior 1952 had men aanvankelijk 55 000 woningen als doel. Te snelle afremming ervan zou werk loosheid in de hand werken. Daarom dient het plafond geleidelijk verlaagd te worden. Er worden nu geen bouwvergun ningen meer gegeven. Op 1 Juni a.s. denkt de minister de bouwstop met mate te kunnen opheffen. De kraan gaat dan eindje open, maar de straal zal ge leidelijk dikker worden. Het gaat n.L niet arbeidskracht of materiaal, maar om de dubbeltjes. De minister hoopte op geen al te slechte invloed van deze noodzake lijke maatregel op het gehele bouwpro gram voor de verre toekomst. Bij de opheffing van de bouwstop heb ben de woningen voor gerepatrieerden voorrang. Bovendien: gevallen van in dustrievestiging en incidentele bouw plannen, die tussen de wielen raakten. Ook de systeembouw zal een veer moe- in laten. De ondernemers in die sector ilden daartoe overgaan. Omdat men op de duur toch komen moet tot huizen met centrale voorzienin- voor warmte e.d. zal de minister proefnemingen op bescheiden schaal niet tegengaan. Men moet blijven vooruitzien. (In 't kort maakten wij reeds melding in de opheffing van de bouwstop. doch athten de bijzonderheden dermate belang rijk. dat wij er nog op terug kwamen. Red.) Koningin 19 Juni naar Luxemburg Naar de Mieuwe Leidsche Crt verneemt is het officiële bezoek van Koningin Juliana aan Luxemburg vast gesteld op 19 Juni en niet. zoals een blad meldde, op 18 Juni. Het derde schip, dat Ambonnezen en hun gezinnen naar Nederland brengt. wordt Zondagavond in Rotterdam ver wacht. Het is de onder Panamese vlag varende Roma De ontscheping begint Maandagmorgen om acht uur- Het troe penschip Kota Inten vertrok vandaag met een aflossingsdetachement mari niers uit Rotterdam naar Nieuw-Guinea. weg te brengen. Wat natuurlijk niet werd afgeslagen.. Enfin, De Lange kwém op de farm, vrouw en zoon met hem. Hij vond er een twintig „spiders" (ver- Van wegdek tot kleding Op sommige schapenfarms in Austra lië graaft men het wegdek weg. In de vroegere jaren heeft men namelijk de wegen verhard met opveegsel van de wolpakhuizen. Thans kan men dit afval weer als wol verkopen. giftige spinnen) per dag op 't toilet, dat men liever een andere „zitplaats" De muggen hadden er nieuwe prooi bü, waarvan zij des avonds dankbaar bruik maakten. Met de slangen liep het wel los, misschien omdat het er te dor Want slechts een heel enkele keer In het jaar valt er regen. Dan wordt dank baar het water in de reservoirs opge vangen en verder zuinigjes gedistribu eerd. Het koren dat er groeit, kan het net doen van die regenweken en schiet snel de aarde uit. Voor de rest var jaar staan er dorre stoppels op het land, waaraan de konijnen zich „te goed" doen. Maar die konijnen zijn juist plaag voor de boeren, zodat nu en een uitdelgingsactie wordt ingezet. Dat leverde eens op één nacht honderd doden op. De mieren zorgden voor de oprui ming, want een dag later vond men de dode konijntjes niets terugEn dode koe werd binnen enkele dagen door de mieren volkomen verslonden. Dit is een klein stukje „rimboe-leven" dat De Lange slechts korte tijd kon uit houden. hetgeen mede door minder aan trekkelijke voeding, die de familie ont ving, het geval was. Deze twee jonge mensen uit Winscho ten weten nu lets van een farm-leven In de rimboe af. Zü weten het uit eigen -aring 5e an uit Zierikzee. die iets van tim- ren weet, en een plaats met plm 8000 inwoners voor zich als woonoord prefereert, zal zo'n dorp of stad in de rimboe niet zo spoedig aantreffen. Veel bomen, weinig houthakkers Er is bos genoeg in Australië. Volgens deskundigen zou hier ongeveer 48.000 km2 bos gehandhaafd kunnen blijven, waardoor men in de behoefte aan hout 'oor een bevolking van ruim 22 millioen :ielen kan voorzien (er zijn thans ruim 10 millioen), doch dan heeft men slechts ongeveer 1 pet van het beschikbare bodemoppervlak nodigDe moeilijk heid is echter voldoende arbeiders te krijgen om bomen te rooien in de bos sen. Men zegt daar wel eens, dat men terwijl op de muren van het ge bouw slagzinnen waren geschilderd als: „Oorlog aan het Protestantisme", „Leve de paus" Wij, in Nederland, kunnen ons, gezien de verhoudingen in ons eigen land, bijna niet voor stellen, dat zoiets nog mogelijk is en zij lieten het achter in een staat van troosteloze ontreddering. Bjjbels waren vernield, banken stuk geslagen en de inboedel van de kleine gemeente lag her en der door het gebouwtje verspreid..., manieren geld verzameld, om de Bijbel in het Spaans te laten drukken. Insiders vinden niet die Bijbel wel de weg naai Spanje. Verder worden er Nieuwe Tes tamenten, losse Evangeliën en tractaten naar de verdrukten gezonden. In de laat ste paar maanden is het Kort Begrip, het „Breve compendio de la Religion Christiana" in het Spaans vertaald e honderdtallen naar Spanje vervoerd. Daar wordt deze lectuur met open men ontvangen. Ook de Heidelberger Catechismus wordt in de Spaanse taal overgezet. Maar voor dit werk zijn dui zenden guldens nodig en professor Wisse ontvangt dan ook graag bijdragen om het werk in Spanje te steunen. Zijn adres is noteert U het goed: prof. G. Wisse, Parklaan 3, Doom. Het werk voor de Spaanse Christenen een dankbaar werk. De mensen luis teren, geknield, naar de zendbrieven van die professor daar ergens in Holland. Geknield, op een binnenplaatsje of in doodgewone kamer. Want de wet schrijft voor, dat men aan de buiten kant van een gebouw niet mag kunnen dat daar een Protestantse kerk ge vestigd is. Maar er gebeuren grote din- in Spanje. Jongens van 14 jaar schrijven zelfs, dat zü zo dankbaar zün het medeleven uit Nederland. En inderdaad zün de Spaanse Christenen s medeleven van harte waard. De aandacht van de Westerse we reld wordt gericht op Rusland en de ziel-verwoestende beperking van de persoonlijke vrijheid, die een belang rijk deel van haar politiek is. Maar: pas op, dat we door de bomen het bos niet meer zien en dat we dezelfde verschijnselen vóór het IJzeren Gor dijn bagatelliseren. En als er dan langs politieke weggeen stappen worden gedaan, om de nood van de Spaanse Christenen te verzachten, welnu, dan wordt er van ons een persoonlijk offer verlangd. Laten die offers elkaar ontmoeten in een stroom geld. Richting Doorn! Ook cement in prijs gestegen Alle noteringen voor levering franco werk van de cementsoorten klasse A en zün door het directoraat-generaal voor de prijzen verhoogd met 6.50 per ton. Voor cement, waarvoor meer is voorge schreven of waarvoor meer wordt ge garandeerd dan voor cement van klasse B (klasse C) bedraagt de prijsverhoging 4. per ton. Oproep aan de industrie 1V"U DE REGERING door middel van een officiële beschikking voor de handel de winst aan banden heeft gelegd, hebben de vier centrale werkgeversverbonden zich met een oproep tot hun leden gewend, waarin zij er met kracht op aandringen, dat de jongste loonsverhoging ook door de industrie niet in de prijzen zal worden doorberekend. Over enkele maanden zal men de situatie opnieuw moeten bezien, maar men koestert enige hoop, dat in die tussentijd de prijzen op de wereldmarkten iets zullen dalen. De vier organisaties (Verbond van verkeer Ned. Werkgevers, Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, R.K. Verbond van Werk gevers-Vak verenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland) achten het van het grootste belang dat aan een verdere stijging van het prijspeil zo veel mogelijk paal cn perk wordt gesteld. De ondernemerswe reld voelt zich daarvoor mede verant- woordelük en wenst de ongunstige prijs ontwikkeling met alle beschikbare mid delen te remmen. De vier verbonden wijzen echter met nadruk op de bezwaren van een eventueel van overheidswege in het leven te roepen apparaat ter uitvoe ring van een stelsel van gedetailleer de prijsbeheersing en distributie. Een dergeliik stelsel zal voor de vrij making van het inter-Europese handels- onoverkomelüke belemme ring vormen. Voorts zal dit niet bü machte z\in de doorwerking van buiten landse prijsstügingen te keren, terwül het door vermindering van de concur rentie en door kostenverhoging bü het bedrijfsleven elke mogelükheid tot Prijs verlaging zal belemmeren. Bovendien is een prüsbeheersings- en distributie apparaat veel te duur. Hoop op prijsdaling Indien de oproep van de werkge versverbonden door de leden wordt aanvaard, zal een zeer belangrijk resultaat worden bereikt, zo menen de hoofdbesturen. Statistici hebben berekend, dat hierdoor de kosten van levensonderhoud 3 tot 5 procent zouden komen te liggen beneden het vier handen moet bezitten. Twee om te ■erken en twee om de muggen e.d. weg te jagen! Of de houtzaagmolen waarover Ik schreef erg modem zal zün, betwyfeL ik, gezien de mededelingen, die ik ont-J ving. Om bü de molen te komen, moest hier en daar zelf een pad voor de auto maken Een duik in de rimboe wil ik niet ont raden, want een ieder heeft nu eenmaal zün eigen wensen omtrent een woon plaats. bovendien waardeert de Australische regering dit soort immigranten meer dan degenen, die de grote steden nóg groter maken. En een spider en een slang vindt men heus niet alleen in de rimboe. Toen ik bü een familie even buiten een kleine plaats op plm. twintig mül afstand van Sydney kwam, zag ik er verschillende in de tuin! Dat heeft voor lief te n< prijs. De Hagenaar, die me schrijft graag naar de rimboe te willen, omdat hü daar een woning kan vinden voor zich en zün rijf kinderen, kan in elk geval veel moel- lükheden in de kampen voorkomen, juist omdat hü bereid is het rimboe-leven te aanvaarden. Doch de andere Hagenaar, die wil weten hoever of hü nu van een plaats verwüderd is „waar enig amusement is te vinden", zal beter doen de rimboe te müden. Neen, amusement zoals we dat in Den Haag gewend zün, zult ge er niet vinden. Maar weet ge, de natuur kan soms beter en meer waardevol „amusement" geven. Wie daar oor en oog voor heeft, zal zich In de rimboe spoediger op zün plaats Verdere huurverhoging ondenkbaar Geen beperking van onder houdswerken Van bovenaf zal het uitvoeren van onderhoudswerken niet beperkt worden, aldus minister In 't Veld gisterochtend. Weliswaar zal er automatisch een be perking intreden, omdat de kosten geen gelijke tred houden met de huurverho ging. Verdere huurverhoging is ondenkbaar, zo zeide de minister. De gemeenten zullen opdracht krijgen, de onderhoudsplicht met gepaste matig heid door te voeren. Sinds 1949 werkt een particulier fonds aan de woningverbetering. Onlangs is ge vraagd of men. in samenwerking met het rijk. verder kon gaan. De minister hoop te, dat dit mogehjk zou kunnen zijn. Twee kleuters op één fiets binnenkort toegestaan De minister van Verkeer heeft thans aan zün adviescommissie verzocht een nieuw artikel voor het wegenverkeers reglement te ontwerpen, dat het vervoer van twee kinderen beneden de tien jaar op de fiets door één volwassene mogehjk maakt. HU heeft tevens toegezegd er naar te zullen streven, dat deze bepaling nog voor het zomerseizoen rechtsgeldig heid zal verkrijgen. Een bepaling wordt tevens voorbereid, aldus verneemt de A.N.W.B., welke zal voorschrijven, dat jongeren beneden de 18 jaar slechts één persoon mogen ver voeren niet ouder dan zijzelf. Woningbouwpremies blijven onveranderd De premies voor woningwetwoningen zullen verhoogd, noch verlaagd worden, aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zijn persconferentie. Ook de rykspremies blijven zoals ze zijn. Dat betekent in feite toch een verlaging, omdat de bouwkosten gestegen zijn. Sinds Maart j.l. stegen de bouwkosten met 20 procent. De uitslagen van de aan bestedingen lagen weliswaar zeven acht procent beneden dit peil, maar daar in werkt de meer rationele woningbouw door, alsmede het verdwijnen van de zwarte lonen. 't Is nog erger in Korea De eerste luitenant Wim Dussel, de legercorrespondent bij onze vrywilligers in Korea, bevestigt thans, wat onze spe ciale verslaggever Alfred van Sprang reeds enige dagen eerder meldde, n.l. dat er zeer weinig vrijwilligers zün, die hun contract zullen verlengen. Slechts een twintigtal heeft het contract niet op gezegd, aldus Dussel. Van Sprang ge waagde van 37. Huizen voor bejaarden vallen onder woningbouw Huizen voor bejaarden vallen onder •omngbouw. als zij bestemd zyn voor verzorgingshuizen, zo zeide minister In 't Veld gisterochtend in een persconfe rentie. Voor de streektehuizen is aan de provincies om een bijdrage in de bouw kosten verzocht De minister prees de gemeente Den Haag, waar men overging tot het bou- __i kleine woningen voor jonge gezinnen, die anders nooit aan bod zou den kunnen komen om een woning te krijgen, in een grote stad büjft overgang grotere woning steeds mogehjk. Met het systeem van het gehele jaar practisch leegstaande slaapkamers dient ten spoedigste gebroken te worden. niveau dat anders bereikt zou zijn. Hierdoor hoopt men tot een zekere stabilisatie te geraken, in verwach ting van een dalende tendenz op de wereldmarkt, waarvan reeds zekere symptomen zijn waar te nemen. Met name wil men de kosten voor het levensonderhoud drukken, waar door een nieuwe loonronde zou kun nen worden voorkomen. Zouden de leden de oproep niet aan vaarden, dan zou de regering wel tot een gedetailleerde prijsbeheersing moéten overgaan, zo meende men. De verbonden hopen, dat ook in de landbouw een soortgelüke gedragslün zal worden ge volgd als thans voor de industrie ls Met betrekking tot de op 15 Maart gepubliceerde oproep van de werkgevers (waarin werd uitgesproken dat extra winsten t.g.v. vergrote inspanning aan de gemeenschap ten goede dienen te ko men werd nog vernomen, dat hiertegen onder de leden der verbonden weinig weerstand is ondervonden. Waar er op positie was, kon men die niet bepaald sterk noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3