LEIDEN KMIJGT DEZE ZOMER zes culturele weken „De mens in zijn Ook televisie op vrije tijd" Markt wordt bedreigd ^door oude haringvoorraad D1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 7 APRIL 1951 \4* <tc fiLAtrkESTEFV -o H aak-in Manilestatie voor allen Was U ook trots op onze stadge notenLeijenaars, toen U Donder dagavond jl. door de radio vernam wat enkele groepen bijeen hadden gebracht voor de Haak-in-actie? Ik vond het maar weer een pracht- reclame voor onze goeie staden ik vind dat we deze mensen maar eens op die blauwe steen van ons moeten zetten. Maar zij zijn het niet alleen. Di verse scholen en enkele verenigingen zijn hen al voorgegaan, en naar ik verneem wordt er hier en daar nog hard gewerkt. Al is dan ook het half- miljoen al overschreden. Maar wat zouden wij ons aan een halfmiljoen storen? De kankerbestrijding kan nooit over te veel geld beschikken. Zolang radium en andere radio-ac tieve stoffen nog niet in voldoende mate verkrijgbaar zijnis er geld nodig. Veel geld. „Het schijnt wel alsof de laatste tijd alles in het teken staat van de kankerbestrijding," hoort men hier en daar wel eens mompelen. „Er zijn toch nog wel andere instellingen, die ook nuttig zijn en geld kunnen ge bruiken." Wel, lieve lezer, lezeres, wist U dat er per jaar 13000 dertienduizend mensen aan de kanker sterven, alleen in ons land? En wist U dat dit sterftecijfer nog steeds toeneemt, om dat kanker hoofdzakelijk bij oudere mensen voorkomt en de mensen te genwoordig ouder worden dan vroe ger, in doorsnee? Leijenaars en U weet: hiermee bedoel ik al die mensen, die in cn( rond onze stad wonen, tot daar waar deze krant gelezen wordt ik neem U eens mee naar ons academisch zie kenhuis, en wel naar de afdeling röntgenologie. Het is er op het ogen blik wat rommelig, want men is er druk aan het verbouwen-. Ge wist wellicht niét, maar deze afdeling is al sinds jaar en dag een centrum van kankerbestrijding, maar door nieuw bouw en aanbouw van de radio-the rapeutische afdeling, zal hier over enige tijd een modern kanker-cen trum ontstaan, onder leiding van professor Dr D. J. Steenhuis. De nieuwste middelen zullen er toege past worden en er zal een nauwe samenwerking zijn met alle specialis ten van het academisch ziekenhuis. Maar zelfs dit ultramodern? kanker centrum zal nog niet over genoeg radium kunnen beschikken en zal zijn hoeveelheid graag opgevoerd zien tot 3/4. gram. Kijk, wanneer ge dit alles zo van dichtbij moogt zien en weten, dan kan het niet anders of ieders hart wordt bewogen om mee te werken aan de schone taak der kankerbestrij ding, waartoe de Haak-in-actie van Johan van Bodegraven een van de middelen is. Wij zijn trots en met recht op onze universiteit. En daarbij op ons academisch ziekenhuis. Wij ge nieten in de bloei van alles wat tot onze academie behoort. Laten wij dan zeker onze gedachten een ogenblik laten verwijlen bij dat eenvoudige gebouw, ergens opde terreinen aan de Rijnsburgseweg, waar in alle stil te een verwoede strijd aan de gang is tussen wetenschap en de vreselijke ziekte: de kanker. De kanker te Deel in ons aller be langstelling? Vraagt U het de heren kanker specialisten maar eens, hoe zeer zij erop aandringen toch vooral vroeg tijdig U te laten onderzoeken opdat een bijtijdse therapie genezing kan brengen. Leijenaars, haakt in! Haakt in als gezin, als club, als vereniging, als collega's, of in welk verband ook. Houdt U er niet van om het via een bepaalde radiovereniging te doen, doet U het dan langs een dere weg. Maar doe het! Leijenaars, haakt in! Haakt stevig in! Aan Spanjaard en Duitser hebt ge getoond hoe ge een vijand weet te weerstaan. Komt groepen: zet Uw schouders eronder; wijdt er een van Uw tijd aan. Nederland heeft het op een na laagste sterftecijfer ter wereld. Een vijfde colonne tracht dit cijfer om hoog te brengen. Bestrijdt deze vij anddie rondsluipt in onze gelederen. Haakt in! BALJUW Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen donr de dokters P. van Es, Kortmann, Lahr Sneep en Teeuwen. Dokterstele foon 22222. Welke apotheek 1 "^De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 7 April 13 uur tot Zaterdag 14 April 8 uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Nagekomen Predikbeurten Oud-Katholieke Gemeente 10 uur. Hoogmis. ff Een zinrijke actie met vele aspecten (Van een onzer verslaggevers) Het probleem van de'besteding van de vrije tijd is nog steeds een probleem. Het jachtige leven heeft de vrije tijd niet opgeheven. Velen weten met dit deel van de dag geen raad en slenteren naar de nieuwe werkdag. Zij laten stukken van het leven ongebruikt. En men hoeft geen geleerde te zijn om te menen, dat een loze vrije-tijdsbesteding haar nadelige invloed aan de dagelijkse arbeid en de vreugde daarin niet zal onthouden. Ze zijn er soms wel uit te halen, de mensen-zonder-doel. Het is daarom toe te juichen, dat Leiden in de komende zomer op grote schaal de aandacht voor deze dingen zal vragen. Deze actie heet: „De mens in zijn vrije tijd". Het comité „De mens in zijn vrije tijd" ontstaan als resultaat van enige be sprekingen, die aan het einde vorige jaar in de gemeentelijke advies commissie voor culturele zaken en in groter verband met vertegenwoordigers allerlei organisaties en verenigingen op het terrein van de vrije-tjjdsbesteding •erden gehouden. Het doel NOTARIS W. S. JONGSMA. ité is om in de zomer van dit jaar e veelzijdig mogelijke manifestatie v zinrijke vrije-tijdsbesteding tot stand brengen. Zo heeft men gedacht a handenarbeid, zang. muziek, toneel, sport, spel, jeugdbeweging, vacantiebe- steding, het fokken van dieren en kweken van planten, tuinieren enz. Ter realisering van de plannen is intraal comité gevormd, waarvan de meeste personen een sectie van de ten toonstelling vertegenwoordigen. Het comité ziet er als volgt uit: de heer W. S. Jongsma, voorzitter, de heer P. B. H. Oostdam, vertegen woordiger van de R.K. arbeiders- beweging, penningmeester, de heer W. Rensink, ambtenaar ter gëmeen- tè-secretafiè, secretaris, H. J. Ba- rentsen, ambtenaar ter gemeente secretarie, ds M. W. J. Geursen, Ned. Hervormd predikant, de heer P. Sy- besma, de heer H. ten Brummelaar, voorzitter van de Leidse bestuurders- bond, de heer C. Brilman, directeur van de ambachtsschool, de heer J. B. Volkers (voorzitter sectie tentoon stelling), de heer J. C. Bartelsman (voorzitter sectie toneel), de heer Henk Geirnaert (voorzitter sectie zang en muziek), de heer J. van Weizen (voorzitter sectie harmonie en fanfare), de heer. S. G. Jansen (voorzitter sectie sport) en ds P. Kloek. Ned. Hervormd predikant, voorzitter van de Leidse jeugdactie. Verder zyn er nog secties voor fi nanciën. publiciteit en conferentie aangelegenheden. Zowel in het cen traal comité als in de secties zijn ver schillende bevolkingsgroepen ver tegenwoordigd. Terwijl ook met de overtuigingen rekening is gehouden. Zo is de toneelsectie samengesteld uit verte-genwoordigers van de afdeling Leiden van de Ned. amateur-toneelunie en van de R.K. Rederijkerskamer Rijn land, de sectie harmonie en fanfare be staat o.a. uit bestuurders van de Leidse bond van harmonie- en fanfarecorpsen, en de sectie sport uit bestuurders de Leidse sportraad. De secties hebben al -heel wat werk achter de rug. Het spreekt vanzelf, dat de mogelijkheid wijzigingen in het programma voorlopig nog aanwezig is. Bovendien is het pro gramma dat men op dit tijdstip kan laten voor belangrüke uitbreiding vat baar. Dit houdt in, dat wij nu niet op de details kunnen ingaan. De tyd vóór het startschot is ook nog lang genoeg. Van Donderdag 14 tot Zaterdag 23 Juni vindt in het voormalige Nut van 't Algemeen (Steenschuur) een tentoonstelling plaats, waarvan veel wordt verwacht. Deze tentoonstelling zal tal van vormen van vrije-tijds besteding omvatten. Medewerking verlenen de verenigingen voor huis vlijt, amateur-fotografèn, amateur- filmers en -tekenaars, radiobouwers, schaak-, dam- en bridgeclubs, lees zalen, volkstuinders, natuurliefheb bers, verzamelaars, aquariumhouders enz. Van belang is ook, dat het dra matiserende element in deze expo sitie niet zal ontbreken. Men heeft hierbij klaarblijkelijk teruggedacht aan het succes op de tentoonstelling „De mens en zijn arbeid", toen ook de levende handeling bijzondere aan dacht trok. Het is niet uitgesloten, dat in de radio-afdeling ook de tele visie zal worden ingeschakeld. De week van 25 Juni tot 1 Juli is een sportweek. En zoals wij reeds uitvoerig meldden, vindt van 30 Juni tot 2 Juli een internationaal accordeonconcours plaats. Op Zaterdag 14 Juli is er een nationale luchtvaartwedstrijd en ook organiseert men een kerkconcert, waaraan vier ora toriumverenigingen zullen medewerken. Uitgevoerd wordt de „Grosze Messe" m W. A. Mozart. Over de sportweek valt te melden, dat plaatselijke verenigingen demon straties zullen geven. Het slotnum mer van dit programma-onderdeel is de bondskeuruitvoering van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Deze is voorlopig vastgesteld op Zondag 1 Juli. Wij weten ons de tolk van velen, als wjj het comité in overweging geven alles in het werk te stellen, een andere datum voor deze demon stratie te kiezen, opdat zij inderdaad een demonstratie voor éllen zal zijn. Op verschillende data tussen half Juni i eind Juli zullen in yerscheidene wijken an de stad met medewerking van de buurtverenigingen „buurtavonden" wor den gegeven, waaraan zangverenigingen, luziekcorpsen, mondorgelclubs, volks dansgroepen, toneelverenigingen e.a, zul len medewerken. Ook staan enige schouwburgavonden op het programma. De voorstellingen worden in cursusver band onder leiding van een beroepsto neelspeler ingestudeerd. Natuurlijk zul len ook de jeugdbewegingen op verschil lende manieren van hun activiteit doen blijken. Het ligt verder in de bedoeling om in overleg met het departement van O., K. en W., afdeling vorming bui ten schoolverband, en met 't Neder lands Cultureel Contact een tweetal conferenties te houden over het the ma „De mens in zijn" vrije tiid". Eén conferentie zal bestemd zijn voor ouderen en één voor jongeren. Over de financiering van het geheel kunnen wjj nog geen gegevens verstrek ken. De financiële commissie is druk bezig om voor het tekort bijdragen verkrijgen van de Leidse industrie, de middenstand, van "de gemeente andere groepen der bevolking. Het comité heeft nog geen rechtsper soonlijkheid, maar het zal binnenkort overgaan tot oprichting van de stichting „Dp mens in zijn vrije tijd". Wij menen, dat enthousiasme voor dit omvangrijke plan gerechtvaardigd is. Zoals ook de actie „De mens en zijn arbeid" op veler sympathie en geest drift kon bogen. Het programma is royaal opgezet en de organisatoren zul len zeker veel energie moeten opbrengen, willen zij de krachten die zij zich heb ben voorgesteld mobiliseren. Temeer omdat de mensen naar het ons voorkomt spoediger warm lopen voor de arbeid dan voor de vrije tijd. Het onderwerp van deze actie maakt de organisatie niet gemakkelijk. Daarom hopen wij, dat allen, die de weg naar een nuttige vrije-tijdsbesteding reeds hebben gevonden, dit streven met raad en daad zullen steunen. Obligatie-emissie van de N.V. Gebr. Van Wijk Bij de gisteren gehouden inschrijving op 1.000.000 3V* procent obligatiën, in op ƒ1.000.000 3% pet obligatiën, in stuk van 1000 ten laste van de Leidsche textielfabrieken gebrs. Van Wijk en Co. N.V. te Leiden, wat de belangstelling zodanig, dat op de grotere inschrijvingen reductie moest worden toegepast. De verkregen middelen zullen worden aan gewend voor de financiering van de sterk prijs gestegen grondstoffen en van de belangrijk toegenomen omzetten. De heer W. A. A. Kerckhoff Sr overleden In zijn woning te Wassenaar is Donder dag op 79-jarige leeftijd overleden de heer W. A. A. Kerckhoff Sr, directeur de N.V. Vroom en Dreesmann te Leiden. De overledene kwam in 1903 de Sleutelstad, waar hij in een klein pand aan de Aalmarkt begon. In de loop der jaren is door zijn enorme werkkracht het monumentale gebouw van V. en tot stand gekomen. Maandag vindt Wassenaar de begrafenis plaats. Medisch opvoedkundig bureau betrok een nieuw pand Voorkoming van jeugdneutose is levensbelang OP RIJNSBURGERYVEG 3 is sinds gistermiddag het bureau gevestigd van het medisch opvoedkundig centrum. In de bijeenkomst, die ter gelegenheid van deze opening in de collegezaal van prof. dr E. Gorter werd gehouden en die onder leiding stond van prof. mr J. van Bemmclen, sprak de heer S. Menken, wethouder van sociale zaken en volksgezondheid, de openingsrede uit. Thans is het instituut 21 jaar oud en de wethouder vond het een prestatie, dat dit „kind" op 21-jarige leeftijd een huisvesting heeft gevonden. De heer Menken wees op het belang voor Leiden van 't instituut, dat preven tief optreedt voor psychische afwijkingen bij kinderen. Namens het gemeentebe stuur bracht hij de gelukwensen en de dank over voor hetgeen het instituut in Leiden heeft gepresteerd. Toen ver klaarde h\j de nieuwe behuizing voor ge opend. Dr P. Muntendam, de staatssecretaris van Sociale Zaken (volksgezondheid), zei dat men niet genoeg de 'nadruk kon leg gen op de betekenis van de medische op- (Advertentie) One oj tfue jamouS Stale Sxpt&M jarrrJMj, Onze visserij overkropt met zorgen Een nieuwe teelt met veel risico Nieuwsflitsen uit de omstreken (Advert BETER DRUKWERK bestellen, dan. WERNER bellen 22325 KOUDEKERK AAN DEN RUN Avonddiensten De avonddiensten van de Ned. Herv. Gemeente beginnen, met ingang van morgen, weer om 7 uur. NOORDWI1K Feestprogramma van hetj bloemencomité Het bloemencomité heeft met verte genwoordigers van alle plaatselijke ver enigingen de komende bloemenfeesten doorgenomen. De festiviteiten worden op 25 April geopend met een kindercorso. Op die dag zal tevens in de twee dorps kernen een openluchtconcert worden ge geven. Op Donderdag 26 en Vrijdag 27 April komen verschillende attracties op het programma voor, zoals een bromfietsen race en een gecostumeerde voetbalwed strijd. De grote dag is echter Zaterdag 28 April. Dan vindt het bloemencorso plaats. Men vindt het geen bezwaar, dat de corso's in de bollenstreek en Noordwijk samen vallen. De beoordeling van de mozaïeken-, gevel- en straatversieringen zal door het publiek gebeuren. Hieraan zijn diverse attracties verbonden. Deel nemende verenigingen aan het corso krij gen minimum 25 voor de te maken kosten. Gerekend wordt op een goede ont vangst van de dringende, financiële op roep, ook van de hotels en pensions, al zijn de kwesties nog niet opgelost. Voor het bloemencorso lieten zich al verschil lende verenigingen inschrijven. TER AAR Ter Aar Industrialiseert! Gisteren werd een groot deel van de De heren H. v. d. Doe en G. de Ruyter en dokter Van der Stoel werden herko zen als bestuurslid. Nadat de voorzitter de notulen van de eerste vergadering had gelezen een stukje geschiedenis werden nog enkele leerzame medische films vertoond en een kleurenfilm c de Engelse; bloementuinen. (Gunning kerkbouw Het bouwen van een R.K. kerk klooster aan de Zaaiersweg te Amster dam is gegund aan het aannemersbe drijf gebrs G. en P. Niersman alhier. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Tonino. ZOETERWOUDE Voor de restauratie Vandaag is een papieractie gehouden voor de restauratie van de Herv. kerk. Autotocht De volgende week Zaterdag wordt in ze gemeente een collecte gehouden door het comité, dat zich ten doel stelt de ouden van dagen jaarlijks een uit stapje te geven. In dit comité werken Protestanten en Rooms-Katholieken A.R. kiesvereniging, wijk II Wijk II der A.R. kiesvereniging houdt Maandag a.s. om 8 uur in het gebouw voor C.S.B. aan de Oude Singel haar jaarvergadering. Ds K. Fokkema, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over: „Saevis tranquillus in undis." V.O.L.A. had Engelse avond in Lakenhal De Vereniging van oud-lccrlingen der Leidse Ambachtsschool (V.O.L.A.) had gisteravond in samenwerking met de af deling Leiden van de Ned. Bond van leerkrachten bU het nijverheidsonderwijs een Engelse avond, die werd verzorgd door de Britse Ambassade. Gastvrij men hiervoor in de Lakenhal ontvangen en ondanks de stromende regen kon de voorzitter van de afdeling Leiden leerkrachten, de heer C. J. H. van Valk een groot aantal bezoekers welkom heten. Spoedig hadden de gedachten zich het kleine Holland losgemaakt dwaalden de aanwezigen met de cineast door het Engeland van 1942. De oorlog beheerste toen ook in Engeland het hele leven. Vrouwen namen de plaatsen in de mannen, die werden opgeroepen land en recht te verdedigen. Er werden nog meer uitstapjes gemaakt, o.a. naai het pittoreske Wales met zijn nijvere be volking en zijn oude burchten. Ook de industrie vroeg de aandacht. Er werd een prachtige kleurenfilm vertoond over de bereiding van plastics. In de pauze sprak de heer Van Leeuwen als voorzitter van het rayon Den Haag van de Paedagogische Studiekring nog een propagandistisch woord voor deze kring. Hij sprak de wens uit. dat ook Leiden een eigen afdeling zal krijgen. houten loods, waarin sedert jaren het be drijf van de Zuid-Hollandse Inleggerij gevestigd, gesloopt. Over een paar maa den zal er een mooi stenen gebouw staan en kan het personeel met 20 man worden uitgebreid. We vernemen, dat ook de inleggerij Uyttewaal uitbreidingsplannen heeft. Predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds Van Amstel (in morgendienst H. Avondmaal). Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds Van Andel van Utrecht (in beide diensten H. Avond- Weer Zondagsschool. De Zondagsschool begint morgen middag, om 2 uur, weer in de Herv. lagere school voor alle kinderen van vier jaar en ouder. VOORSCHOTEN Groene Kruis en het Gezondheidscentrum In het gebouw voor Chr. Belangen hield de afdeling Voorschoten van hc Groene Kruis een ledenvergadering o l-i de voorzitter, dokter M. v. d. Stoel. In zijn openingswoord zei deze, dat dit de 40ste ledenvergadering was, terwijl h het 50-jarig bestaan van de Z.H. vereni ging herdacht Ten aanzien van het gezondheidscen trum waren de verwachtingen mededelingen van de minister niet hoog gespannen, maar de voorbereidingen gaan toch door. Uit het jaarverslag van bleek, dat de afdeling ruim 700 leden telt. Ook werd het werk gememoreerd van zuster A. Lamboo en van de op 1 Juli 1950 aangestelde zuster M. de Schipper. Met blijdschap werd men. dat ook de Prot. wijkverpleging een zuster heeft aangesteld. De rekening van de penningmeester, de heer G. J. Boom, sloot met delig saldo, van f 1975.96 terwijl, de be groting 1951 een voordelig saldo liet zien. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Catharina M., d. v. J. H. Nijhuis en P. de Geus; Abraham, z. v. A. Beij en A. v. d. Nieuwendijk; Paulus H. J„ z. v. H. P. J. Vogelenzang en J. M. Riet; Christina M„ d. v. J. J. H. Prenen en C. Zandbergen: Johanna G. d. v. F. J. A. van Beukering en d. Vlugt; Peter M. A., z. v. D. M. C. de Veth en C. Ouwerkerk; Jannetje, d. T. J. Slijkhuis en B. Veldhuis; Maria J., d. v. H. F. Noordermeer en H. F. de Bloois; Helena, d. v. A. Guijt en T. Kulk. OVERLEDEN: J. J. L. Verhoef, mai 53 jr; W. K. J. v. d. Holst, man, 61 ji M. Teegelaar, wed. v. Duivesteijn. 70 j i, 53 jr. - d. Vegte, (Van een onzer verslaggevers) NEDERLANDSE visserij en speciaal de haringvisserij heeft met grote moeilijkheden te kampen. Ongeveer een.derde van de totale van de haring wordt in Nederland geconsumeerd, voor de rest is men op export aangewezen. Een aanzienlijk deel van de haring ging steeds naar de landen achter het ijzeren gordijn, maar de ruil transacties, zijn niet erg vlot verlopen en zodoende zijn van de oude vangst nog ongeveer 200.000 kantjes over. Als voor deze grote partij haring geen markt gevon den wordt voor de nieuwe teelt begint zal een precaire toestand ontstaan. Zo lang deze oude voorraad dreigend boven de markt hangt, zal het risico om uit te varen te groot zijn. De visserij Is in de regerlngspolitiek altijd stiefmoederlijk behandeld.Het Is ook wel moeilijk voor de overheid om hier. stimulerend, of subsidiërend op te treden, omdat de visserij geen gesloten bedrijf is. Dé reders én rëdèrs-handélaars zijn óvér het algemeen individualistisch van inslag en er bestaat veel kans, dat algemene regelingen door individuele maatregelen doorkruisd zouden worden. Vandaar dan ook, dat de regering commissie heeft ingesteld, die de moge lijkheid van samenwerking in dit bedrijf moet onderzoeken. Deze commissie zal in dc loop van dit jaar haar rapport uit brengen. Zou men er In slagen een drijfschap voor de visserij tot stand brengen in het kader van de P.B.O., dan was er veel gewonnen. Dan zou het be drijfsleven zelf door middel van-verorde ningen regelend kunnen optreden. De binnenlandse consumptie is zeker voor uitbreiding vatbaar. Ondanks de sterke bevolkingsaanwas wordt In Ne derland niet meer haring gegeten dan tien jaar geleden. De bovengenoemde commissie zoekt dan ook naar een kor tere weg om de vis panklaar bij de con sument te brengen. Zo lang dit niet ge beurt, zal de vishandel het altijd tegen de slager moeten afleggen. De trawlvlsserij, van IJmuiden b.v., kent weer andere moeilijkheden. De Noordzee levert geen voldoende op brengst meer voor grote schepen en daardoor wordt de prijs van de gevangen vis te hoog. Me.i zal naar andere visgron den moeten trekken, b.v. naar de om geving van IJsland. Dan heeft men ech ter weer te onproductieve dagen door de lange reis en de schepen zullen dan ook van behoorlijke afmetingen moeten zijn. wil de vangst' bij matige prijzen winst opleveren. Hier onderzoekt de commis sie dus welke vissoorten en welke typen schepen een efficiënte bedrijfsvoering mogelijk zullen maken. Een andere moeilijkheid ls. dat -de vis- Waf de huisvrouw meer uitgeeft "iINDS OP 10 MAART de prijs van suiker werd verhoogd, zyn ook vele gestegen prijzen. We durven helaas niet zeggen, dat v Artikel Eenheid Oude prijs volledig zijn. Nieuwe^ prijs Havermout Bak- en braadvet Margarine Macaroni Keukenstroop Eierkolen (max.) Anthraciet (max.) Gascokes (max.) Nootjeskolen (max.) Stijfsel Gemengd meel Vermicelli Huishoudzeep Custard Regeringsbrood Witbrood Jam (1ste kwaliteit) Ontbijtkoek (kleine) Wastarieven Toiletzeep Zeeppoeder pak Amandelgries pond Appelstroop pot, 450 gr, Beschuit rol Sla-olie literfles Koffiemelk in blik 170 gram Bessensap (met suiker) 375 gram half pond half pond half pond beker kilogram hectoliter hectoliter hectoliter hectoliter kilogram half pond stuk, 225 gram literfles half pond 800 gram 800 gram pot, 450 gram per stuk stuk, 90 gram ƒ0,25 „0,36 0,41 0,27 0.82 4,25 6,55 „2,824 6,20 0.76 0.22 „0,34 „0.28 0,32 0,32 „0,28 0,44 0,27 2,10 „0,30 0,56 0,91 0.26 0.40 0,33 0.37 „0.39 0,28 0,28 0.41 0,47 0,29 2.20 sersvloot gebrek heeft aan deskundige bemanningen. Slechts een derde van de haringvloot gaat buiten de haringteelt op de trawlvisserU en dan nog met klei nere bemanningen. /Pen: groot- rleel.der opvarenden dervissersvloot is .dus., een half jaar zonder werk en komtdan soms in de D.U.W. terecht. Tijdens de teelt is de verdienste goed, maar dan worden ook abnormaal lange werktijden gemaakt en veel ontberingen geleden. Geen wonder, dat een visserman, die in periode van werkloosheid een enigs acceptabel vast baantje aan de wal kan krijgen niet meer aan boord terug keert. Uit dit alles volgt wel, dat de Ne derlandse visserij thans met veel-zorg omringd moet worden om de moeilijk heden te boven te komen. Wassenaars burgemees ter jubileert Baron Van Wijnbergen Woensdag in het koper De burgemeester van Wassenaar, dr S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen rt Woensdag zijn koperen, jubileum. Avonds om half acht zal hü afloop van de raadszitting worden gehul digd. De mu- ;iekvereniging Excelsior zal serenade brengen. Burgemeester Van Wijnber- ontving zijn eerstè be noeming in 1928. Hü werd toen eerste bur- van Waalre Noord-Bra bant. Drie jaar later deed hü zijn intrede in Lisse en by Kon, Besluit 12 September 1938 "werd hy be noemd tot burgemeester van Wassenaar. In October van dat jaar had rijn instal latie plaats. Vele inwoners van Wasse naar zullen zich nog herinriereen, hoe de burgemeester aan Den Deyl werd begroet door een deputatie, bestaande uit de heren ds W. A. B. ten Kate, pastoor C.. Tholenaar, B.- Brouwer, com missaris van politie W. M. Wakpoott en H. J. Ph. Kramer. In Augustus 1942 werd burgemeester Van Wynbergen van zün functie ontheven en opgevolgd door Jhr De Blocq van Schellinga. In Mei 1945 keerde Baron.. van Wünbergen ech ter terug, hartelük ontvangen door de Wassenaarse ingezetenen. „De stalen band" had jaarvergadering Gisteravond werd in" de grote ontspan ningszaal van de Hollandse Constructie- Werkplaatsen de jaarvergadering gehou den van „De stalen band" o.l.v. de tweede voorzitter, de heer J. Singeling. Hij me moreerde het overlijden van de directeur, ir J. E. Colin, waardoor de jaarvergade ring geen feestelijk karakter droeg. De overleden directeur werd hierop her dacht. Na de jaarverslagen van de heren J. Arkeveld en N. Dool, resp. secretaris en penningmeester, bedankte de heer P Oudshoorn het bestuur voor het vele werk. Bij de bestuursverkiezing' werd dt hëer J. de Graaf als voorzitter herkozen en in plaats van de heer N. Dool werd de heer J. Henning tot voorzitter Be noemd. De heer Dool werd dank ge bracht voor het keurige beheer in de af gelopen jaren. Ook de heer N. Blom werd herkozen als bestuurslid. Tot slot kregen de aanwezigen nog- een aardige ve i sing, die anders op de feestavond 'uitgereikt. - voedkundige bureaux in de geestelüke gezondheidszorg van de jeugd. De rente, die deze arbeid oplevert, is niet in gelds- aarde uit te drukken: het voorkomen an de neurose op latere leeftüd, die ver storing van het geestelyk evenwicht, die direct of indirect zulk een grote schade samenleving toebrengt, in Engeland bij 3000 arbeiders ingesteld onderzoek is gebleken, dat tUs- ;ii 1/4 en 1/3 van alle ziekteverzuim erd veroorzaakt door neurotische stoor- issen. Vast is komen te staan, dat on- unstige milieu-invloed voor het geeste- jk evenwicht van het kind de storingen op latere leeftijd bevordert. Wü moeten, aldus dr Muntendam, in toenemende mate de mogelijkheden te baat nemen om in de jeugd de omstan digheden le scheppen, waardoor de neu- vorden voorkomen. De m.o.b.'s spelen bü deze preventie een rol van be tekenis en uitbreiding van dit instituut Nederland zal nodig blyken. Dr A in 't Veld zette vervolgens taak, doelstelling en historie van het m.o.b. teen en bepleitte een nauwer contact .issen de instellingen, die zich bezig houden met de geestelijke volksgezond heid. Hij dacht in dit verband aan een stichting. Woorden van gelukwensen werden nog gesproken door de heer J. W. Heringa de stichting „Margriet" en door r. L. A de Leeuw-Aalders namens de federatie'van m.o.b.'s, het Ned. Herv. de stichting voor geestelijke volksgezondheid in Amsterdam, Een lid de staf van het L'eidse m.oJb., mej. in Voort van Zijp, wees tenslotte ook nog op het belang van de medische op voeding. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek: woon- en winkelhuis Groenesteeg 53-53a: in bod ƒ2800, is niet afgeslagen; pakhuis Kraaierstraat 8: na afmijning in bod 2025; woon- en winkelhuis Kraaier- straat 6: in bod ƒ2800, koper de heer P. de Jongh q.q. te Leiden voor 7225; huis Groenoordstraat 1: in bod 2375, ge mijnd op ƒ425, perceel is niet verkocht; huis en erf Waardgracht 22: in bod 2000, koper de heer J. C. v. d. Graaf te Voor schoten voor 2000. Ten overstaan van notaris A. A. van Haaften: herenhuis met tuin. garage en schuur Hoge Rijndijk 10: in bod 24.100, koper de heer dr A. A. Kampman q.q. te Leiden voor ƒ27.700; winkelhuis met bo-' venwoning Drie Octoberstraat 16-16a: in bod ƒ6700, koper de heer J. Bleijie q.q. te Leiden voor ƒ7250; huis met afz. bo-' venwoning Drie Octoberstraat 18-18a: in bod ƒ6100, koper de heer J. Bleijie q.q. te Leiden voor ƒ6650; huis met afz. bo venwoning Drie Octoberstraat 29-29a: in bod 6600,. koper .de^beer M. F..v, Oyer- beek q.q. tè Lisse voor ƒ6950; huis Pie terskerkhof 4: in bod ƒ3500, is nipt ver kocht. Ouders zongen en speel den als kleuters Chr. kleuterschool Plantsoen bestaat in Mei 25 jaar Op .een over eergister- en gisteravond verdeelde bijeenkomst van ouders van kinderen van de Chr. kleuterschool aan het Plantsoen heeft het hoofd mej. Smit iets verteld over de vernieuwing, die plaats gevonden heeft in het kleuter onderwijs. Van klassikaal is men overge gaan naar individueel, waardoor het kind meer gelegenheid heeft, zich te ont plooien en minder geremd wordt. 1 Ook het zangonderwijs onderging grote verandering. Dit werd door mej. Brons geest de vaders en moeders „aan den lijve" gedemonstreerd. Het moet gezegd wórden, dat vele ouders cr geheel „in" waren en zongen en speelden als kleuters. Vandaag zaten ze natuurlijk de hele dag met „Hakkeplak" in hun hoofd. I Mej. Smit deelde mede, dat de school in Mei 25 jaar bestaat en dat men het 'jubileum vermoedelijk in Juni zal vie ren. Men hoopt ook een bazar te houdeii, 'zodat eens wat extra leer- en speelmid- i delen' kunnen worden gekocht. Met de Chr. kleuterscholen (ook die te Leiden) is het nu eenmaal zó, dat het bestuur cn ouders zelf heel wat moeten doen. Ge- lukkig. zouden we er bijna aan toe voc- gen, want nu kan het goede hart worden 1 getoond. Al gaat dat „gelukkig" helemaal i weer niet op wat de positie van hoofden leidsters der kleuterscholen betreft. Of moeten zij na hun 65ste ook m „trekken van Drees"? Op Hogewoerd 103 Op het voor de N.L.C. van ouds zo. kende adres Hogewoerd 103 is thans Brohm's tafeltennishal gevestigd. De lei' ding van het zakelyke gedeelte berust bij de heer G. Kaay, het propagandistische deel bij de - heer P. Brohm. Er was .al direct grote belangstelling uit de kringen der tafeltennissport. En er werd druk geoefend en gedemonstreerd., tot lering en vermaak ook van velen op het trottoir. Het doel van de tafeltennishal is ook tweeledig: de belangstelling voor deze tak van sport wekken èn zaken doen, o.m. met Brohm's tennistafels. Gisteren beproefden de Gebr. v. d. Voort en de Limburgse kampioen Fr. Klinkenberg deze tafels en ze waren er best over te spreken. Phil. V—Schaakgenoegen II 5—5 In zijn laatste wedstrijd is Phllidor V er toch in geslaagd, een matchpunt bemachtigen en wel op Schaakgenoegen II Deze voor de 3e klasse C van de LSB gespeelde wedstrijd eindigde namelyk in 5—5. De ged. uitslag is: C Molenkamp (Philidor)H Jagerman (res (Schaak genoegen) 01; M v d Voord (res Marchgnd 0-rl; H J Kèy (res.)—J. W van Zomeren 01; J H v d VeldenF Visser 10; P v d LindeB Sjouke 1—0; IJ. Hortensius—N de Water (res 1 J van WeerenJ Bosman 1—0; P H Swinkels—C de Roo 0—1; C R Rijnen berg—K Schouten 0—1; C A G Nass— M W Zandbergen 10. Steer in 't gezin? 1 De Nieuwe Leidsche" er int

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2