JCÜeutwe JTrilt sdjeGTmtrant Manus Oly na zeven weken speuren in Amsterdams huis gearresteerd Vluchtte dak op en af en werd ten slotte onder tafel gevonden Anthraciet sinds gisteren per mud 1.40 duurder Ruim 200 vrijwilligers naar Korea vertrokken Alleen in dringende gevallen nog een bouwvergunning Amerika reeds nu veiliger en over 2 jaar rotsvast Wist U MAANDAG 2 APRIL 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 8188 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticf) is ghebltoeo myn hert la tcgljcnspott" Nog één cent op zak „TK BEN BLIJ, dat het spel uit is", zei Manus Oly, toen hij gisteren bij het ochtendgloren door een rechercheur zonder slag of stoot onder een keukentafel in een huis aan de Paardenstraat in Amsterdam vandaan gehaald werd. Zonder enig verzet maar na een laatste, wanhopige po ging om nog via een dakgoot het politiecordon te doorbreken liet Ne derlands meest besproken misdadiger zich ten slotte wegvoeren naar het hoofdbureau, waar hij thans is opgesloten. Opnieuw in de cel na een vrij heid van zeven weken, waarin de gehele Nederlandse politie naar hem heeft gespeurd. Op 1 April, twee dagen voor Ma nus' verjaardag (morgen wordt hij 38 jaar) geschiedde aldus de opwin dende slotscène van een klopjacht, die met Pasen was ingezet na Manus' ontsnapping uit Zaandam.. Met pre- oies één cent op zak viel Oly in han den van de politie. Er is bij de arres tatie geen enkel schot gelost. De politie wist, dat Manus omging niet vrouwen uit de buurt van de Am sterdamse Zeedijk. Men kreeg een tip, Prins in Uruguayse badplaats Prins Bernhard is Zaterdag uit Mon tevideo, de hoofdstad V3n Uruguay, naar de Uruguayse badplaats Punta del Este vertrokken. Hij zal daar tot morgen blij ven en gaat dan voor een bezoek van een week naar Argentinië. Drie millioen kg appels naar Frankrijk Met ingang van heden mogen naar Frankrijk drie millioen kilo appels wor den uitgevoerd. Het gaat hier om goud- reinetten, Klumkes en Bellefleuren. Ze worden via Eysden en Wernhout met auto's en treinen vervoerd. Jongen bij explosie van projectiel gedood Oude man moet beide benen missen Bij de ontploffing van een projectiel is de 17-jarige A. Lugtenburg Zaterdag middag in Nieuw Helvoet dodelijk ge troffen. De 73-jarige J. Stougje, die sa men met de jongen het oorlogstuig wilde demonteren, heeft beide benen verloren. 'Voor zijn leven wordt gevreesd. Het projectiel was door de oude man in de duinen gevonden en mee naar huis genomen. Vliegtuig van minister Peters heeft storing Het KLM-lijntoestel, waarmee de euwbenoemde minister van Uniezaken, ir L. A. H. Peters, uit Curagao naar Ne derland reist, heeft een technische sto ring gekregen. Het toestel staat nu in Goose Bay. Vermoedelijk zou minister Peters in Goose Bay wachten tot de sto ring verholpen zou zijn. A.K.U. verhoogt opnieuw de rayonprijzen De AKU heeft besloten de rayonprij- 3n, die voor het tweede kwartaal van dit jaar al verhoogd waren, voor het 3e kwartaal opnieuw hoger te stellen. Dit is gevolg van de prijsstijging der grond- hulpstoffen. Zo is bijv. da cellulose uit Zweden en Noorwegen in korte tijd helft duurder geworden. Voorts heeft men besloten de fabricatie van brandrayon in Arnhem uit te breiden. Enkalon is begonnen met het spin- van garens. De textielindustrie zit die garens te springen, omdat voor lopig geen nylongaren mag worden in gevoerd. Weer pseudo-vogelpest bij 700 kuikens Bij 700 kuikens van de pluimveehou ders K. Gans en K. Lust in De Haal bij Oostzaan is pseudo-vogelpest waargeno- i. De dieren, die ongeveer zes weken oud zijn, worden in Purmerend vernie tigd. Enkele tonnen schade Perserij in Wormerveer uitgebrand Voor enige honderduizenden guldens schade is vanmorgen vroeg te Wormer veer aangericht bij een brand in de olie- perserij van de N.V. Verenigde Textiel- en Oliefabrieken, afdeling Crok en Laan. De Wormerveerse brandweer bestreed de vuurzee met vijf spuiten, spoedig bleek, dat zij de zaak niet zonder hulp kon redden. Assistentie verleenden de brandweren van Vormer, Kromme nie, Zaandijk. Koog aan de Zaan Zaandam- Ondanks de harde wind kon het vuur tot de perserij beperkt blijven. Het gebouw brandde totaal uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broeiing van copra. die wees in de richting van' „Rooie Meetje." Na veel moeite stelde men vast, dat z(j in de Paardenstraat verbleef. Toen werd besloten Zondagmorgen de slag te wagen. Vijftien rechercheurs en' negen man in uniform stonden Zondag op wacht. Een lastgeving van de Officier van Justitie gaf hun het recht alle woningen binnen te gaan. Inspecteur Prakken wilde spor tief te werk gaan. Hij verzocht zijn man- het pistool zoveel mogelijk in de zak te houden. In vijf percelen Half zes. In vijf percelen aan de Paar denstraat, de Amstelstraat, aan de Am en in de Wagenstraat deden recher cheurs een inval. Anderen renden naai de daken. Politie in uniform bleef ach- >m iedereen 'aan te houden, die zich op straat vertoonde. Drie rechercheurs gingen het huis binnen, waar „Rooie Meetje" moest zijn. Zij lag op bed. Van Manus geen spoor, behalve zijn jas en zijn sokken. Een ogenblik later hoorden de mannen stommel op het dak. Manus was bij de inval uit het raam in de brede dakgoot gesprongen en het platte dak opgerend. Maar hier stond een forse rechercheur hem op te wachten, revolver in de hand. Nog gaf Manus de strijd niet op. Hi) sprong terug naar de dakgoot en dook door het open zolderraam van een ander perceel naar binnen. De rechercheurs stonden paf. Maar in een keuken zag een mannen, dat het tafelkleed half van de tafel hing. Manus lag op zijn knieën onder de tafel met het kleed zo om zich heen gedraaid, dat hem niet kon zien. Toen duwde de politieman kordaat zijn revolver on der de tafel en riep: „Manus, nou je handen omhoog!" De jacht was ten einde. Manus Oly, vader van vijf kinderen, zal weldra terecht staan voor zijn laatste van bij elkaar tien inbraken of diefstallen van auto's en fietsen. Boven dien wachten hem nog 19 maanden ge vangenisstraf, die hem voorwaardelijk waren kwijtgescholden toen hij eind 1950 de gevangenis te Hoorn verliet. Uit deze gevangenis was hy in 1948 ont snapt, maar toen was hij spoedig weer gevangen. Zeven weken geleden ontsnap te hij uit de marechausséekazerne te Wormerveer. Bedrijf uit Borne sticht filiaal in Canada Met steun van de Canadese regering zal de draadindustrie Jonge Poerink te Borne (O) onder de naam Western Wire Products Ltd., een neven-bedrijf vesti gen te Calgary in Alberta. Machines het Nederlandse bedrijf zullen naar nada worden overgebracht. Een deel het personeel te Borne zal bovendien emigreren. Emigrantencursus duurt zes maanden Lesgeld is 34, doch gezinnen krijgen reductie De cursus Engels, die de Stichting Practische Emigrantenvoorbereiding zo nen weet deze maand zal beginnen, es weken duren. In ongeveer 24 we ken kan iemand, die alleen lagere school opleiding heeft, de volledige cursus vol gen. Voor de volledige leergang, die wordt gegeven in groepen van twintig dertig personen, betaalt men een les geld van f34. Gezinnen krijgen reductie. Wie Mulo-opleiding heeft, kan het eerste gedeelte overslaan en behoeft pas in Mei te beginnen. In Amsterdam werkt al een proefklas en voor de andere plaatsen hebben zich reeds enkele honderden deelnemers aan gemeld. Voor nadere inlichtingen kan men zich in het rayon Den HaagLeiden wenden tot de heer J. Gerardts, Van Heutszstraat 165, Den Haag. Vijl cent duurder Bier niet zo best voor de beurs Het bier is met ingang van gisteren duurder geworden. In volkszaken is de prijs voor zwaar bier verhoogd met vijf cent per glas. Dit bedrag is van de groot te van het glas afhankelijk. In slijterijen en winkels kost een fles zwaar bier van 45 centiliter net langer 36, maar 40 cent. De reden van de prijsstijging is het duur der worden van grondstoffen, hulpstof fen en transport en de loonsverhoging sinds 1946- Nu de accijnsverlaging in het kader van de Benelux weer voor ge ruime tijd is uitgesteld, werd doorbere kening van de gestegen kosten onvermij delijk. Zo hebben het Centraal Bouwe rij Kantoor en da Bedrijfshoreca meege deeld. Het brood in Engeland duurder Volgens Reuter werd het brood in En geland met ingang van gisteren 'n halve penny (circa 2% cent) per 800 gr. duur der. Zeer waarschijnlijk zullen binnen kort ook weer de prijzen van vlees en boter worden verhoogd. Zulks is een ge volg van de verlaging der subsidies op levensmiddelen. De Britse regering moet hiertoe evenals de Nederlandse beslui ten, om de uitgaven der herbewapening ta kunnen bestrijden. t een brok in de keel zagen de fami lieleden op de kade de jongens, allen met de naam „Heutsz" op de mouw, na. Deze keer lazen wij geen opschriften zoals „Via Moskou naar Mokum" en zo. Niet dat de soldaten down waren, integen deel, maar het was of iedereen zich be wust was van de taak, die in Korea wacht. Tot dit detachement behoren 226 militairen, o.w. enkele genaturaliseerde Polen en drie verpleegsters van het Zaterdagmiddag is het tweede detachement Korea-vrijwilligers met het Ameri kaanse troepentransportschip „General Mc Rae" uit Rotterdam naar het Verre Oosten vertrokken. De vrijwilligers werden uitgeleide gedaan o.a. door mevr. Den Ouden en mevrouw Eekhout, die de vertrekkende mannen pakketjet uit- reikten.-V.l.n.r. mevrouw Eekhout, mevrouw Den Ouden en de commandant van het tweede detachement, majoor A. G. van der Meijde. Nog steeds spanning in Perzië Drie Engelse kruisers en vijf torpedo- bootjagers zijn uit Bahrein en Aden naar Abadan vertrokken, aldus het Perzische blad „Dad". Een divisie Schotse mari niers zou naar Basra zijn gezonden. De Perzische regering heeft in haar laatste zitting besloten tegen deze maatregelen te protesteren. (Wij laten dit bericht uiteraard geheel voor rekening van het Perzische blad.) Inkoop tijdens de zomer gewenst Ook andere kolenprijzen en tarieven voor gas en stroom weer omhoog DE KOLENPRIJZEN zijn, zoals reeds aangekondigd werd, met ingang van gisteren belangrijk verhoogd. De verhoging bedraagt voor an thraciet f 1.40 per hectoliter, voor eerste en tweede soort nootjes f 1.25, voor eierkolen 'f 0.95 en voor gascokes f 0.60. De maximumprijzen zijn thans bij levering in de grote steden voor anthraciet f 7.95, nootjes f 7.45, eierkolen f 5.20 en gascokes f 3.42^. Gas en electriciteit worden duurder. den bij levering in papieren zakken de prijzen thans niet meer verhoogd met De gemeenten mogen (het is geen ver plichting) de gastarieven verhogen met een cent per kubieke meter. De toege stane verhoging van de electriciteits- tarieven is een cent per kWh. Deze laatste verhoging moet o.a. de prijsstijging per 1 Januari opvangen van de kolen, die de electniciteitscentrales stoken. Overigens zijn als oorzaken van de prijsstijgingen noemen de sterk gestegen invoer prijzen van kolen, de verhoging van de zeevrachttarieven en voor een klein deel de gestegen productiekosten van de Nederlandse mijnen. Zoals men weet, is bij het toekennen an de jongste loonsverhoging van vijf procent reeds met de verhoging van de kolenprijzen en de gas- en stroomtarie- rekening gehouden. Voor anthraciet geen seizoenprijs gulden per hl, Voor een ongestoord verloop van dt huisbrandvoorziening is het noodzake lijk, dat de bevolking zoveel mogelijk reeds in de zomermaanden een deel de nodige brandstoffen voor het wii seizoen inslaat. Daarbij moet men echter rekening mee houden, dat men de handel niet meer kan verlangen, dan via de binnenlandse productie en de invoer beschikbaar komt. Van de seizoen reducties kan men dus slechts voor een evenredig deel van de totale gezinsbe hoefte gebruik maken. Het ministerie van Economische Zaken geeft aan werkgevers dringend in weging bij het eventueel verlenen voorschotten rekening te houden evenredige bevoorrading. Evenals vorig jaar zal een stelsel seizoenprijzen worden ingevoerd, echter met dit verschil, dat anthraciet thans niet onder deze regeling zal vallen. Bij aankoop in Mei en Juni zal op de :euwc kolenprijzen een reductie den verleend van twee kwartjes per heotoliter voor Esskolen en vetkolen. o.a. nootjes 2 en 3. en voor eierbriket- ten. Voor cokes geldt in die maanden reductie van 35 cent per twee hectoliter. In Juli en Augustus bedragen de reduc ties voor alle hier genoemde kolensoor- ten, met inbegrip van cokes, echter slechts 15 cent per eenheid (resp. 1 en 2 hl.). Daarentegen zullen de winterprijzen, die op 1 September van kracht worden, voor Ess-kolen, vetkolen en briketten 20 cent per heotoliter hoger worden dan de nieuwe prijzen per 1 April. Voor cokes is deze verhoging 15 cent per twee heotoliter. IVoor anthraciet worden dus, zoals ge zegd, geen seizoenreducties verleend, maar evenmin hogere winterprijzen be rekend. Zoals we reeds eerder meldden, wor« „Johan" (met politie aan boord) vertrokken Dader van brandstichtingen nog niet gevonden Het emigrantenschip* Johan van Olden- barneveldt van de Stoomvaart Maat schappij Nederland is gistermiddag om ïit het Noordzeekanaal opnieuw vertrokken. Het raadsel van de brandstichting aan boord, die de gezag voerder vorige week dwongen naar IJmuiden terug te keren, is nog steeds niet opgelost. Kapitein H. A. Broere deel de echter in een toespraak tot de passa giers mee ,dat hij de volle verantwoorde lijkheid van het vertrek op zich kon ne men. Enkele rechercheurs van de rijks politie te water maken de reis mee er de bemanning is uitgebreid met een aan tal wachtslieden. Sinds Vrijdag hebben zich aan boord geen ongeregeldheden oorgedaan. Op 29 April wordt de Johan van Oldenbarnevelt verwacht in Freemantle. de eerste Australische ha ven, de men zal aandoen. Honderden Ambonnezen naar kampen in Zeeland In Zeeland wordt binnenkort een vri groot aantal Ambonnezen gehuisvest. Begin van deze maand verwacht men DUW-kampen te Vlissingen reeds 200 te Middelburg 175 ongehuwde ex-KNIL- militairen. Voorts zal het kamp te Ro- denburch bij Aardenburg worden Inge richt voor Ambonnese oud-militairen met hun gezinnen. De meestal op 1 April aflopende con tracten in de Zuidlimburgse hotels waai gerepatrieerden verblijven zn merendeels verlengd. Dakota landde op straat In plaats van op het vliegveld te Stockholm, is een Dakota van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij in eer straat daarnaast neergestreken. De li passagiers en de 4-koppige bemanning konden ongedeerd naar buiten klimmen. Het toestel werd slechts licht beschadigd. Familieleden zagen de jongens met een brok in de keel na (Van een onzer verslaggevers) Met het Amerikaanse troepentransportschip „General J. M. Mc Rae" is Zaterdagmiddag om twee uur het Nederlandse aanvullingsdetachement voor Korea uit Rotterdam vertrokken om met de legers van de Verenigde Naties te gaan strijden tegen het communisme. V.H.K.. de dames K. Dekker uit Rotter dam. S. Minnema uit Joure en M. Hoek- Zware gevechten bij Tsjoentsjon Aanval van Lester Pearson op McArthur Chinese en Noord-Koreaanse troepen trokken samen ten Noorden van de 38ste breedtegraad langs een der historische invasiewegen naar Zuid-Korea. Britse. Canadese en Australische troepen, die het centrale front oprukken, kwamen in contact met Chinese troepen, die zich op. bergkammen hadden ingegraven en verspreid vuur openden. Jachtvlieg tuigen der Geallieerden vlogen laag over het front en wierpen napalm-bommen uit. Hevige operaties ten Noorden van de 38ste parallel hebben nog niet plaats ge vonden; blijkbaar zijn de Amerikanen juist de 38ste breedtegraad gepasseerd. Aan het centrale front werden gevechten op grote schaal geleverd, ten Westen Tsjoentsjon. Alles duidt erop. dat wij aan een begin staan voor een nieuw massaal treffen. De luchtmacht der verbondenen heeft in Maart 6000 vluchten meer gemaakt dan in de vorige maand. Thans heeft ook de Britse min. van Defensie, Shinwell. klaard, dat een algemene opmars der verbonden legers in Noord-Korea niet mag geschieden zonder diepgaand c leg van de betrokken regeringen. Lester Pearson, de Canadese min. van Buit. Zaken, heeft een aanval gedaa McArthur, vanwege diens eigenmachtig „vredesaanbod" aan de Chinezen. Hij vindt, dat de generaal zich niet met „poli tiek" moet bemoeien. Verbod van La Piensa Belgische journalisten, protesteren ~De Belgische persvereniging heeft met algemene stemmen een resolutie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de actie der Argentijnse regering in ver band met het blad La Prensa. Voorts wordt veroordeeld „alle politiële in- meging en commerciële boycot, welke ten doel hebben de persvrijheid te ver nietigen". Thans heeft ook het Argentijnse blad La Voz del Interior de uitgave gestaakt, daar het ongeregelheden vreest tussen de kopers van het blad en aanhangers van de vakbond van krantenverkopers, die besloten hebben het blad te boycotten. Pholien in New York aangekomen Premier Pholien van België is met zijn echtgenote te New York aangekomen een bezoek van 10 dagen aan de Verenigde Staten. uit Maasland. Het 12.000 brt. regis ter ton metende schip van de United States Transport Fleet Atlantic zal op zijn reis van dertig dagen enkele buiten landse havens aandoen. Of het onder weg nog soldaten op zal nemen, is niet bekend. Dit troepentransportschip kan ieder geval 1000 man vervoeren. Namens de regering werd een bood schap voorgelezen door luitenant-gene- D. C. Buurman van Vreeden er later werd aan boord namens de Ko ningin een brief voorgelezen, waarir deze het detachement een goede reis toe wenste. Op de terugreis zal het schip gewonde militairen naar Nederland brengen. In Heerenveen 28 koeien in vlammen gedood Zaterdagmiddag is door een defect in de benzinemotor van de melkmachine de boerderij van C. en S. Holtrop te Rotser- gaast onder Heerenveen totaal afge brand. Wet 21 koeien en een stamboek- verbrandden. Zeven koeien moes ten vanwege de verwondingen worden afgemaakt. Ook een auto en vrijwel de gehele inboedel gingen verloren. Japan schakel in de Pacific defensie Voornaamste factor van vredesverdrag John Foster Dulles, de bijzondere gej zant van President Truman, tevens aan het hoofd staande van de Amerikaans^ missie, welke belast is met het opstellen van een Japans vredesverdrag, heeft te Los Angeles een verklaring afgelegd: Volgens hem kan Japan een onontbeer» lijke bijdrage leveren aan de regionald veiligheid in het Stille Oceaangebied. Hij gaf een gedetailleerd overzicht van da tekst van het vredesverdrag, hetwelk deze week aan de geallieerde regeringen is verstuurd. Wij laten hier, uiterst be* knopt, de voornaamste punten volgen) 1. De Japanse souvereiniteit zal tot de vier Japanse eilanden en kleinere eilan den beperkt worden. Japan moet alle rechten op Korea. Formosa, de Pesca dores en het Zuidpoolgebied opgeven. 2. Het verdrag zou Japan het recht ver schaffen om deel te nemen aan indivi duele en collectieve afspraken voor zelf verdediging. 3. Handelsafspraken kunnen echter beter wachten tot latere onder handelingen tussen een vry Japan en andere bevriende landen. 4. Vooroorlogs geallieerd eigendom in Japan moet wor den teruggegeven. In feite verwierp Dulles suggesties om de Japanse scheeps* bouwcapaciteit te beperken, teneinde ver» bittering te voorkomen. Wisjinsky, dood noch ziek, hij leeft In verband met geruchten dienaan- de, deelt het voorlichtingsbureau van het Sowjet-Russische ministerie van Buiten landse Zaken mede, dat minister Wisjins ky weliswaar „ziek", doch.... herstel lend is. Gemeenten aan banden gelegd Geen bioscopen en slechts bij hoge uitzondering kantoren en kerken "DOUWWERKEN, die niet zeer dringend nodig zijn, mogen met ingang van gisteren niet meer worden uitgevoerd. Daarom is de bevoegdheid van de gemeentebesturen om bouwwerken goed te keuren ingrijpend be perkt. Voor alle objecten met een bouwsom van meer dan f 100.000 zal thans niemand anders dan minister In 't Veld goedkeuring mogen verlenen. Tot nu toe gold dit slechts voor bouwsommen boven f 150.000. Gemeentebesturen zullen geen goed- kort worden getroffen voor investeringen keuring meer mogen geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleuterscho len, voor verbouwingen, die uitsluitend verfraaiing ten doel hebben (b.v. van winkelpuien), voor de bouw en verbouw van bióscopen en andere inrichtingen van vermaak, sociëteiten, schouwburgen, musea en benzinestations. Op aanvragen voor de bouw van kerkelijke gebouwen, kantoren, ver enigingslokalen, gebouwen voor so ciale zorg en badhuizen zal door de minister worden beslist. Slechts bij hoge uitzondering wordt goedkeuring gegeven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbou wing, onderhoud en herstel (niet van oorlogsschade) van bedrijfsgebouwen, ge bouwen voor handel en verkeer en scho len mogen de gemeenten thans slechts goedkeuringen afgeven binnen zekere grenzen. Deze zyn voor drie verschil lende groepen van gemeenten bepaald op resp. f 100.000, f 50.000 en f 20.000. Afzonderlijke regelingen zullen binnen- Ollers der burgers niet tevergeets Superprestatie van militaire orders voor een milliard per week De directeur van het Amerikaanse defensie-programma, Charles E. Wilson, heeft in zijn eerste kwartaal-rapport vastge6teld, dat iedere week militaire orders geplaatst worden voor bijna een milliard dollar. Meer dan een mil lioen ton aan militaire uitrusting werd in de laatste twaalf maanden ver stuurd naar de bondgenoten der Ver. Staten. Over twee jaar zal Amerika sterk genoeg zijn, om met het behoud van een op hoog peil staande eco nomie een redelijke veiligheid tegen aggressie te verzekeren. Maar daarvoor is nodig, aldus Wilson, volgens het rapport de volgende wapens dat de Ver. Staten gedurende deze twee jaren hun energie en eenheid op het hoogste peil handhaven en hun geest drift niet verflauwt. Met nadruk werd er op gewezen, dat de Amerikaanse gewa pende strijdkrachten thans verdubbeld zijn en drie millioen man omvatten. Aan de bondgenoten in West-Europa zijn DAT het bloedonderzoek, gauw twee a drie personen een uurtje bezig zijn. thans met een op de Jaarbeurs tentoongesteld Duits apparaat binnen drie minuten kan gebeuren. DAT het Amerik. ms. Mandoil (Buenos Aires-R'dam) gisteren in de Maasstad een 28-j. Argentijnse verstekeling meebracht, en hij aan de politie is overgegeven. DAT een geldkistje met pl.m. 12 mille gestolen is uit het kantoor van de United States Lines aan de Westerstraat te R'dam. DAT er op de Jaarbeursdagen (312 April) op de spitsuren voor- en volg- treinen zullen rijdbn naar en van Utrecht. DAT P. Hochstenbach te Horn (L.) op één dag tien vissen verschalkte, w; onder een moervos met zes jongen. DAT de R'damse raad Donderdag tijdelijk wethouder zal benoemen i.\ ziekte van wethouder dr J. Meertens. DAT oud-R.A.F.-piloten, die enkele strijdmakkers bij het Groninger plaatsje Eenrum zagen sneuvelen. Zaterdag uit dank voor de verzorging van de graven in het gemeentehuis een plaquette heb ben aangeboden. de L.S.K., hetwelk vervangen is door dat de stoottroepen uit Den Bosch, Zater dag afscheid nam van Nijmegen met een DAT vanwege de stichting school- buitenverblijf Zonnewende en het jeugd centrum Zegenwerp te Boxtel, Zaterdag onder Esch (N.B.) een nieuw studie gebouw is geopend, alsmede een door H.B.S.-leerlingen gebouwde bungalow. DAT Deense verzetslieden en ex-pol. gevangenen van 39 Mei ons land voor de tweede maal zullen bezoeken en zij vervolgens naar België gaan. DAT op het in Den Bosch gehouden Ned.-Vlaamse gezinscongres, waarbij ook min. Teulings aanwezig was, een resolutie werd aangenomen ter bevordering van bet totstandkomen van een gezinsraad. DAT mr dr A. Rombach uit Den Haag als hoofdbestuurslid van de Ver. van Reclasseringsinstellingen werd opgevolgd door mr Th. Semeyns de Vries van Does- burgh, O. v. J. in R'dam cn als tweede voorz. in Den Haag door mr G. J. Lam- DAT Ch. F. L. Nord, voorz. van de internat, tandartsen-federatie, in A'dam zijn 40-j. tandartsenjubileum vierde. DAT het opgeheven muziekkorps van DAT voor 't eerst een groot orkest op het televisiescherm zal verschijnen en wel morgenavond, als het jaarlijkse con cert van de Philips-harmonie uit Eind hoven wordt uitgezonden. DAT een werkgemeenschap zal worden gevormd ter bevordering van weekend uitstapjes van Nederland naar het grens gebied van W.-Duitsland en er een gids voor dit soort vreemdelingenverkeer zal verschijnen. DAT de Amerik. marine-attaché, capt. MacKinnon, die op 7 April ons land ver laat, Zaterdag in een hotel te Valkenburg (L.) afscheid nam. verzonden: 350Ö tanks en gevechtswagens; 11.000 stuks auto's voor algemeen ge bruik; 750 vliegtuigen; 100 schepen en kleine vaartuigen; alsmede 3000 stuks zware artillerie. Men verwacht zelfs, dat de productie gedurende het komei\de j: opnieuw verdubbeld zal worden. In bijzonderheden tredend, over h geen sinds het uitbreken van Koreaanse oorlog bereikt is, wordt door Wilson geconstateerd: „Wy hebben Amerika reeds aanmerkelijk veiliger ge maakt". Wilson waarschuwde echti het land in de eerstkomende twee jaren een zware strijd tegen de inflatie zal moeten leveren. Als Amerika vastbera den blijft, zouden de V.S. in 1953 vol doende voorbereid moeten zijn, om indien nodig aan een volledige mobilisatie beginnen. De productie van niet-militaire goederen zou dan minstens zo groot moeten zijn als vóór het uitbreken de oorlog in Korea. Voorts blijkt uit het rapport, dat de totale Amerikaanse productie van goede ren en diensten in 1950 met 10 procent gestegen. In 1951 dient het aantal arbei ders in de dcfensieproductie te stijgen met 3 tot 4 millioen, waarvoor de arbeids tijd verlengd moet worden. Tenslotte wordt de Amerikanen vooi ogen gehouden, dat vrijwel elke jonge man, die daarvoor in aanmerking komt, op een bepaalde leeftijd met de ge wapende strijdkrachten kennis moet maken. Ieder Amerikaans burger zal I meer belasting moeten betalen. In openbare werken. Minister In 't Veld zal de nieuwe maatregelen vanavond om vijf mi nuten over acht via beide radiozen ders toelichten. Auto reed op publiek in 1 dode, 2 gewonden Gistermiddag is nabij Eindhoven een ito door de gladheid tijdens een ruiter feest op het publiek ingereden. De 19- jarige mej. M. H. v. d. H., die met 2 kin deren van 11 en 7 jaar naaj het feest geweest, werd op slag gedood. Het jongste kind werd gewond. Het drietal besloten naar huis te gaan omdat de kinderen bang voor de paarden varen geworden. De 68-jarige moeder ■an de auto-bestuurder liep een hersen schudding op- De wagen werd zwaar beschadigd. Hoofdagent na trap van dronken man overleden Na een trap van een dronken machi nist te hebben gekregen, is de 51-jarige hoofdagent K. v. d. Sluis van het Olmen- daal te Rotterdam, Zaterdagavond over leden. De agent, was te hulp geroepen door een collega die in een winkel van Jamin aan het Stieltjesplein moest op treden tegen de 23-jarige machinist E. M. F. De man had de winkelmeisjes en enkele klanten lastig gevallen en moest geweld uit de zaak worden verwij derd. Op weg naar het bureau kreeg v. d. Sluis van hem een trap in de maag streek. als gevolg waarvan hij op het politiebureau overleed. Het slachtoffer was 22 jaar bij de politie. De machinist is opgesloten. Morgen even iets beter weer (Van onze weerkundige medewerker) Daar de kern van een IJslanddepressie vandaag langzaam ten Noorden van ons land naar het Oosten zal bewegen, moet op buiig weer met harde wind morden gerekend. Een smalle rug van hoge lucht druk zal morgen wat verbetering bren gen. De vreugde zal weer van korte duur zijn. Midden op de Oceaan beweegt namelijk weer een nieuwe actieve de pressie in de richting van Engeland. Het K.N.M.I. verwacht tegen morgenavond dan ook opnieuw een herhaling van het weertype van gisteren. Adenauer heeft de uitnodiging van de Franse regering aanvaard, om op 12 April haar gast te zyn te Parijs, i.v.m. de ondertekening van het plan-Schuman. WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met aanvankelijk voor namelijk in het binnenland enkele buien, en morgen flinke opklaringen. Overwe gend matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts, mor gen overdag iets zachter dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 6.1319.15; maan 5 22— 13-52 uur. 6 April NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1