JHeutvc £rifisri|c Courant Zware Amerikaanse tanks daverden over de 38ste breedtegraad Hevige luchtslag aan de grens van Mandsjoerije Prins kreeg koolzwart paard op Uruguayse boerderij De eerste Brandjes op de „Johan" van pyromaan of saboteur? Gromyko zet de politieke een minuut vooruit klok PE Wist IJ ZATERDAG 31 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur! Dr. E. DÏEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang No 819? ,5tantoasUcf) fs gbebfeoea myn hert ia legljenspoer ARBEIDSVREUGDE OOK AAN DE LOPENDE BAND In regenperiode rood offensief verwacht Zware Amerikaanse tanks hebben vandaag de 38ste breedtegraad over schreden. Zowel Reuter als Ass. Press maken hier melding van. De Westelijke geallieerden verwachten echter, dat de Roden in de eerste drie weken van April, bij het invallen van de regenpediode, een massaal tegenoffensief zullen ontketenen. Reeds zijn 30.000 man communistische troepen ten Noorden van Seoel een aanval begonnen. Boven de Jaloe- bruggen bij Sinoeidjoe, dat is op de grens van Noord-Korea en Mandsjoe rije, vond een omvangrijke luchtslag plaats. Hieraan werd deelgenomen door circa 40 Chinese straaljagers. Er zijn alle aanwijzingen, dat de terugtocht der communisten ten einde is. het Koreaanse front kunnen zenden. De eerstvolgende weken zal het dus tot een massaal treffen komen en juist in de periode, dat het land door zware regen val tot een moeras herschapen wordt, waarbij de modder voor de Geallieerde I pantserafdelingen een zware belemme- I ring vormt. Volgens berichten, afkomstig j van de „Geheime Dienst", zijn de com munisten bezig 6 tot 9 nieuwe legercorp- I sen, ter sterkte van 150 000 tot 225.000 man te verplaatsen in de richting der Weste lijke en centrale frontsectoren. Zo is dus aan de aarzeling een einde gekomen en zijn, als hierboven aange geven, Amerikaanse tanks de 38ste breedtegraad- overgetrokken. Een Ameri kaanse colonne stootte door over de grens langs de hoofdweg Seoel—Wonsan naar de rivier Hantan, een Oostelijke zijrivier I van de Imjin, ongeveer één kilometer ten Noorden van de grens. Van de krijgsoperaties vermelden wij I nog, dat ten Noorden van Oeidjongboe Chinezen een tegenaanval ondernamen, welke door 'n spervuur der V.N.-troepen tot staan werd gebracht. Aan de lucht gevechten boven de bruggen over de Ja loe wordt grote waarde gehecht, omdat over deze bruggen de Chinezen op grote schaal reserve-troepen uit Mandsjoerije Ezelwagentje voor Marshall De bevolking van Sicilië heeft de wereldberoemde en wijze Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, als blijk van waardering eenprachtig versierd ezelwagentje geschonken, dat per vliegtuig naar Washington gezonden is. Het fraaie wagentje is gemaakt door vier hand werkslieden uit Palermo. De Italiaanse ambassadeur zal het geschenk a.s. Maandag aan Marshall aanbieden. De verliezen der verbonden troepen op Korea Volgens een vandaag door het secreta riaat van de V.N. gepubliceerd niet-offi- cieel rapport bedragen de verliezen der verbonden troepen op Korea in totaal 228.941, waarvan 25.374 doden, 128.374 gewonden en 75.173 vermisten. Voor Nederland zjjn de cijfers respec tievelijk 28, 82 en 2, in totaal 112. „Jawel zulle", een siga retje minder? Met ingang van 16 April zal volgens Ass. Press het roken in België duurder worden. Voor populaire sigarettenmerken, die nu 5.25 en 8.70 Belgische francs kosten, zal dan respectievelijk 7.50 en 10 francs betaald moeten worden. De prijs van Amerikaanse sigaretten als Lucky Strike, Camel en Chesterfield stijgt van 18 tot 21 francs. Circa 60 procent der prijzen van Belgische sigaretten gaat naar de fiscus. V.N.-bemiddelaar voor geschil-Kasjmir /eiligheidsraad het Brits— voorstel t.a.v. Kasjmir aan- esolutie stelt de benoeming ger der V.N., het geschil tussen India regelen. Deze vertegen- na overleg met beide lan- demilitariseren. De leer der betrekkelijkheid WIE IS DIT? "IJ/S?- Wie is deze heer? U herkent hem niet onmiddellijk maar meent zijn portret toch wel meer gezien te hebben. Geen wonder, want de laatste twee maanden heeft zijn foto verscheidene malen ir bloden gestaan en er is heel wat hem gesproken. Natuurlijk, het is... (Zie pag. 3). In overeenstemming met de verwach- ag dat een groot tegenoffensief op han den is, geldt ook het bericht, dat de Chinezen het voorstel van McArthur wapenstilstandsonderhandelingen ver pen hebben. Peking hecht er, mede uit propagandistisch oogpunt groot belang aan, dat Noord-Korea niet andermaal door de verbondenen zal worden bezet. Productie van Volskwagens gestaakt De Volkswagenfabriek te Bonn, die 18.000 arbeiders in dienst heeft, heeft zich genoodzaakt gezien de productie te sta ken wegens gebrek aan plaatstaal. Men zal alles in het werk stellen om de fa briek, die de laatste tijd 400 auto's pei dag produceerde, weer aan de benodigde materialen te helpen. Weer pseudo-vogelpest De hoop dat men de pseudo-vogelpest in Nederland onder de knie zou hebben, is nog nie<t vervuld. Thans zijn in Lich tenvoorde (Gld.) weer gevallen gecon stateerd. De kippen van vijf bed-rij' moesten worden afgemaakt. De plu: veemarkt ging vandaag in Lichtenvoorde niet door. In de gemeente is een ophok- gebod uitgevaardigd. Luit.-gen. Calmeyer naar de Ver. Staten Luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer zal zich binnenkort naar de Verenigde Staten begeven, om daar een studie te maken van de manier waarop de sa wenking tot stand wordt gebracht tussen de verschillende instanties, die betrok ken zijn bij de algehele defensie-' bereiding, n.l. de drie delen van krijgsmacht, de burgerlijke departemen ten, de industrie enz. Nog drie dagen groente naar Duitsland Zoals men weet, zou de export van groente naar Duitsland, die sinds enigo tijd nog op beperkte schaal mogelijk was, met ingang van morgen geheel komen stil te liggen. Naar wij vernemen zal echter nog voor ƒ600.000 aan groente en uien volgende week de grens over gaan. Men verwacht, dat het bedrag in drie dagen uitgeput zal zijn. Dolle honden bij Ned.- Duitse grens Hondsdolheid op vrij uitgebreide schaal is uitgebroken in de Duitse grensstreek bij Overijssel. Sinds tientallen jaren is er in ons land geen geval van deze ziekte gesignaleerd, maar nu meent de inspectie van de veeartsenijkundige dienst in Over ijssel het signaal „weest op Uw hoede" te moeten geven. De import van honden is aan zeer strenge maatregelen onderwor pen. Niet-ingeënte honden worden viei maandene in de grensstreek in quaran taine gehouden voor rekening van dc eigenaar. De eerste Voedingstuinbouw vraagt ontheffing Het Kon. Ned. Landbouw Comité, de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond er de Kath. Boeren- en Tuindersbond heb ben de rijksbemiddelaars verzocht de werkgevers in de voedingstuinbouw dis pensatie te verlenen van de verplichting tot het uitbetalen van de 5 pet loonbij- slag, die m.i.v. 19 Maart gelding heeft. Dit betekent dus, dat de verplichting tot het geven van de bijslag wordt opge schort totdat het college van rijksbe middelaars heeft beslist. Wordt het ver zoek (dat het eerste is t.a.v. deze loon- ronde) afgewezen dan moet de bijslag met terugwerkende kracht tot 19 Maart alsnog worden betaald. Huiseigenaren willen op nieuw hogere huren Het bestuur van de Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de minis terraad verzocht, bij de besprekingen om trent de lonen en prijzen met de Stich ting van de Arbeid mede te betrekken het vraagstuk van de huren. In de parlementaire discussie omtrent de 15-procent huurverhoging, werd reeds door de regering erkend, dat 15 procent nog aan de krappe kant was. Inmiddels zijn de onderhoudskosten aanzienlijk ge stegen en moet op een verdere stijging worden gerekend. „Es mucho mas" veel te veel Cowboys dansten onder de palmen, terwijl Z.K.H. vlees van het braadspit at TN SMETTELOOS WITTE uniformen defileerden gisteren leerling-vlie- J- gers van de Uruguayse luchtmacht voor Prins Bernhard, die een bezoek bracht aan de vliegschool in Montevideo. De Prins en majoor Sonderman kregen de onderscheiding „Uruguays militair vlieger honoris causa" uitge reikt en om te bewijzen, dat het niet alleen een eretitel is, stapte Prins Bernhard in een linktrainer. Op aanwijzingen van een instructeur bleef de Prins tien minuten aan de stuurknuppel. De directeur van de vliegschool was 'et deze vlucht opgetogen. Dat was ech ter geen wonder, want in Nederland heeft de vorstelijke vlieger al meer dan negentig uur in een linktrainer doorge bracht. Bij het bezoek aan de vliegschool werd de Prins vergezeld door president Mar tinez Trueba. Zoals men weet vertrekt de hoge bezoeker morgen naar Argen tinië en daarom werd gisteravond aan de president een afscheidsdiner aangeboden. In zijn tafelrede bekende Prins Bernhard openlijk, dat het zijn vuri ge wens is, zijn gastheren eens te mogen weerzien. Uruguay heeft op hem een onvergetelijke 'indruk ge maakt. „De dagen, die ik omringd door de activiteit van dit bewonde renswaardige volk en door een har telijkheid zonder weerga temidden van U hebt doorgebracht, zijn mij eigenlijk te kort gevallen", zei Prins. Hij sprak de wens uit, dat Uru guay en Nederland zullen komen tot een voortdurende uitwisseling van culturele publicaties en tot een druk ker handelsverkeer. Nederlandse zakenlieden hebben in ge sprekken met de Prins er op gewezen, dat de Zuidamerlkaanse markt voor ons land grote mogelijkheden biedt. In feite heeft Nederland Zuid-Amerika pas hen jaar geleden ontdekt. Duitsers en gelsen hadden de markt toen reeds lang ihet hun producten overstroomd. Het grootste struikelblok is voor de Neder landse zakenman het gebrek aan sai werking, vooral op het gebied van de chemische industrie. Er waren b.v. fa briekjes, die zes soorten kleurstoffen maakten, maar grotere orders niet kon den uitvoeren. Wat de prüs betreft kan Nederland in Zuid-Amerlka niet cor reren, maar met de kwaliteit zeer zeker Cowboys op wilde paarden Gistermiddag bracht Prins Bern hard een bezoek aan de estancia (boerderij) San Pedro de Timote, geveer 160 kilometer ve Montevideo. Als cowboys geklede bewoners, ge- guayse vlaggen, riepen de Prins een welkom toe. Bij het laatste hek steeg de hoge be zoeker te paard en temidden van de gauchos (cowboys) reed ..ij naar het huis van zijn gastheer, senor Gallinal Heber. Onder de palmbomen luisterde terwijl jongens en meisjes volksdansen uitvoerden. Al luisterend, at de Prins het spit gebraden vlees. Bij een demonstratie van het berijden van wilde paarden, maakte hij naar har telust filmopnamen. Toen Prins Bernhard de estancia verliet, kreeg hij van zijn gastheer het vurige, koolzwarte paard ten geschenke, waarop hij zijn intocht had gedaan. „Es mucho mas" (veel te veel) protesteerde de Prins, maar op aandringen van senor Gallinal gaf hij toe. Het ros, dat Charrua heet, zal per schip of per vliegtuig naar Nederland worden vervoerd. is een daalder waard... Maai stiaks een tientje Veiligheid passagiers verzekerd Rechercheurs bleven gehele nacht in haven van IJmuiden aan boord ER BESTAAT een sterk vermoeden, dat de brandjes aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt, het emigrantenschip dat Woensdag naar Australië vertrok, doch gisteren weer in IJmuiden terugkeerde, zijn ge sticht door een pyromaan of een saboteur. De justitie heeft een grondig onderzoek aan boord ingesteld. De gehele middag, avond en nacht ver toefden recherche ars in groten getale op het schip. Nadat het schip in de haven was aan gekomen en leden van het parket uit Am sterdam voor het onderzoek aan boord n gegaan, brak tot tweemaal toe opnieuw brand uit. De justitie ziet zich nog voor een raadsel geplaatst. Zowel de kapitein als de officier van justitie uit Amsterdam, mr H. A. Wassenbergh, heb ben geruststellende verklaringen afgelegd tegenover de passagiers. Alle maatrege- im hun veiligheid te verzekeren zijn genomen en men hoeft aan boord geen enkele vrees te koesteren. Extra perso neel van de Mij Nederland dat met verlof thuis was, is aan boord gekomen om te assisteren bij de grondig georganiseerde brandwachtdiensten. Intussen is de stem ming aan boord uitstekend en heel wat familieleden hebben van de kans gebruik gemaakt om nog eens afscheid te nemen door naar IJmuiden te gaan. Er vonden .schreeuwgesprekken" over het water plaats uit de partrijspoorten naar de oever van het Noordzeekanaal. Tot nog toe kon men nog niet mededelen war het schip opnieuw zee zou kiezen. Villa De Vloeiweide afgebrand De -bekende villa De Vloeiweide te Rijsbergen (N.B.) is gisteravond door brand verwoest. Het huis werd sinds een jaar bewoond door ir d'Arnaud Gerkens ras niet verzekerd. De brand is ont staan toen de bewoners in een open haard vuur wilden aanleggen en de vlammen buiten de stookplaats kwamen Van de inboedel werd vrijwel niets ge red. De villa genoot een dramatische be kendheid doordat er in 1944 een gevecht plaats had tussen 44 illegale werkers, die er verborgen waren, en Duitse militairen Vier verzetsmensen sneuvelden daarbij en acht werden later gefusilleerd. Voorts is gisteren de boerderij van W._ Voets te Brugge (gem. Rosmalen. door onbekende oorzaak gedeel telijk afgebrand. De landbouwinventarii ging in de vlammen op. Het vee werd i het „_laan. Tot dusver zijn geen arrestaties verricht. De haven werd streng bewaakt en geen enkele onbevoegde mocht aan boord. Toch met twee kinderen op de fiets De A.N.W.B. meent te mogen vertrou wen dat bij de eerstvolgende wijziging van het wegenverkeersreglement reke ning zal worden gehouden met het ver zoek, opnieuw twee kinderen op de fiets mee te mogen nemen. Te dezer zake zijn nog geen bekeuringen gemaakt. Maandag beginnen weer herhalings oefeningen Maandag "zal een aantal officieren en onderofficieren in de legerplaats Witten berg bij Stroe voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Zij reizen overeenkomstig de hun toegezonden ver- voerbewijzen per eerste reisgelegenheid na 7 uur per trein tot station Stroe. Alle reizigerstreinen AmersfoortApeldoorn v.v., waarvan de vertrektijd te Amers foort of te Apeldoorn is gelegen na 7 uur doch voor 16 uur, zullen Maandag in Stroe stoppen voor het uitstappen van militairen. Van het station naar Witten berg rijden autobussen. Op de drukke dagen Bij bloembollen geen bromfiets De rijkspolitie van de bloembollen streek wil op de drukste dagen van hel bollenseizoen bromfietsrijders verplichten met afgeschakelde motor de rijwielpaden te berijden. Er kleeft een groot bezwaar aan, zo zegt men, fietsen met hulpmotor toe te laten op de rijwegen, waarop zich meer dan 40.000 auto's bevinden. Om de stroom fietsers toch rustig te kunnen werken, wenst men ook tussen hen geen onrustige ploffers. Parijse conferentie uit impasse Zere tenen Kwestie der Balkanlanden op agenda, mits ook Italië besproken wordt RUSSISCHE POLITIEK is er een van verrassingen. Dit blijkt weer uit een voorstel van Gromyko op de conferentie der „plaatsvervan gers" te Parijs, om twee punten aan de agenda toe te voegen. 1. De tot stand-koming van het Noord-Atlantisch Pact en de vestiging van Ameri kaanse bases in Europa, op IJsland en in het Nabije Oosten. 2. De kwestie der nazi's, en andere fascistische elementen, die voor bepaalde Westerse mogendheden in Italië en op de Balkan werken. Gromyko ging accoord met het voorstel stellen nodig te hebben, alvorens hun van Jessup om de vredesverdragen met houding te kunnen bepalen. Zij de Balkanstaten op de agenda te plaat sen, maar dan moeten ook het Italiaanse vredesverdrag en de overeenkomsten be treffende Duitsland en Oostenrijk bespro ken worden. De Britse geleerde Davies en diens Franse collega Parodi verklaarden tekst en uitleg van enkele der Russische voor- DAT de N.V. Weerter scheepsbouw- werf de Guaicuru heeft afgeleverd als tweede sleepboot voor Brazilië. DAT 90 van de 100 arbeiders (meest E.V.C.-ers) van de aannemersfirma J. G. v. Oord en Zn te Stellendam bij de aan leg van een weg te Heerenveen een wilde staking zijn begonnen. DAT ederland gisteren voor de eerste maal een paviljoen heeft geopend op de jaarbeurs te Toulouse (Fr-). DAT de nieuwe jeugdherberg, die door de Esso wordt geschonken, waarschijn lijk niet in Princenhage komt, maar wel in de streek tussen Breda en Tilburg. DAT thans alle Zeeuwse mosselkwekers gelegenheid krijgen in de Waddenzee een perceel in cultuur te brengen, daar vorig jaar veel stof is opgewaaid over de be voordeling van tien kwekers. DAT de Beweging van Europese Fede ralisten bijna 3.000 leden telt en op 30 Juni en 1 Juli in Overschie een landelijke conferentie zal houden. DAT het echtpaar A. FaaijCompter te Haastrecht op 3 April zijn diamanten bruiloft viert. DAT voor de A'damse rechtbank vier jaar is geëist tegen de 19-jarige zeeman A. ten C. en de 20-j. timmerman B. W., die een roofoverval pleegden op een sigarenwinkelierster" in de Kanaalstraat aldaar, doch door een bovenbuurman werden gestoord- DAT de bekende wichelroedeloper J- G. Mieremet uit Wassenaar gisteren met de Veendam naar Amerika vertrok om daar het bewijs te leveren, dat zijn ar- DAT mi-v. 1 April tot adj-militair attaché bij de ed- ambassade te Was hington is benoemd, de kapitein J- C- E. Haex van de generale staf. DAT de opening van het FriesGro nings kanaal t.g.v. het bezoek van Prins Bernhard aan Groningen is uitgesteld van 24 tot 30 Mei. DAT minister Rutten gisteren het Int- congres van het Kath. Sociaal Kerke lijk Instituut bezocht- DAT t.g.v. het 25-j. bestaan van de slagersvakschool te Utrecht op 9 April aldaar een slagersvaktentoonstelling wrdt geopend, waarvan 550 Ned. en 160 buitenlandse slagers deelnemen. DAT In ons land ln 1950 380-000 koeien (v. j. 240-000) kunstmatig werden ge- ïnsemineerd, hetgeen ongeveer 20 pet van onze veestapel is. TAD jhr ir J- E. van Heemskerck van Beest afscheid heeft genomen als di recteur van de dienst van publieke wer ken te A'dam en hij zich aldaar zal vestigen als adviserend ingenieur. DAT de Kamers van Koophandel te Hamburg, Bremen en Emden de uitno diging hebben aanvaard om van 26 tot 28 Juni in Rotterdam overleg te plegen over de concurrentie met de Benelux- havens- DAT drie communisten. onder wie twee vrouwen, gisteren na een gevecht met gummiknuppels zijn aangehouden wegens ordeverstoring in de Zaandam- se gemeenteraad, doch later op vrije voeten zjjn gesteld. DAT drs A. J. van Raalte, directeur financieringen en coördinatie oorlogs schade van Financiën, is benoemd tot lid van de interdepartementale loon- en prijscommissie als opvolger van prof dr B. Schendstok. DAT acht opvarenden van het motor schip Zeeland gisteren bij aankomst ln Rotterdam zijn gearresteerd wegens diefstal van 110 000 sigaretten, waarvan de helft in teruggevonden. DAT de vlasstichting Lage Zwaluwe gisteren in gebruik is genomen en daar naast ook nog twee particuliere bedrij ven worden gebouwd. DAT Weert dit jaar 13 gouden brui loften hoopt te vieren, alsmede de 60- jarige bruiloft van het echtpaar W. Roo- zen-Hendriks op 29 April en de 65-ja- rige van het echtpaar P. J. Veugen-v. d. Boom in Juni. DAT de 325 gerepatrieerden in het woonoord Teuge volgende week plaats moeten maken voor 400 Ambonnezen, die half April verwacht worden. DAT in Den Bosch, 75 j. oud, is over leden J. L. Roborgh, oud-dir. van de Bossche licht- en waterbedrijven en 'een pionier voor de waterleidingen in het Zuiden des lands. pen de Russische voorstellen niet. In het algemeen valt uit telegrammen van Reu ter en Ass. Press te concluderen, dat de kloof tussen de standpunten van Rusland en de Westerse mogendheden iets kleiner is geworden. Men zij echter nog niet voorbarig op timistisch, want de Russische politiek is er doorgaans op uit met de ene hand iets te geven, om met de andere veel meer naar zich toe te halen. Wij moeten niet vergeten, dat Gromyko ook felle critiek op het Atlantisch Pact heeft uitgeoefend. Volgens Jessup bestaat er nu grote kans, dat de volgende punten door de ministers van Buit. Zaken besproken zul len worden: De oorzaken der internatio nale spanningen: de middelen om de ver houdingen te verbeteren; de ontwapening van Duitsland; de vermindering der be wapeningen; het temperen der vrees voor aggressie en het nakomen der bestaande verdragen en accoorden. Volgens de corr. van het A-N.P. te Bonn, volgt de West- Duitse regering met verscherpte opmerk zaamheid het diplomatieke spel der plaatsvervangers. Dezer dagen uitten wij op deze plaats onze verwondering en teleur stelling over het feit, dat Eisenhower in de groep zijner naaste medewerkers geen enkele Nederlander, ja zelfs geen enkele uit de Benelux had opgenomen. Wij deden onze lezerskring toen tevens Ken an wat het R.K. blad De Tijd hierover meende te moeten opmerken. Dit blad had geschreven, dat de kabinets- welke ons volk juist heeft mogen beleven, in wezen ten nauwste samenhing het Nederlandse aandeel in de Atlantische verdediging. En van de toe- •ijzing van de portefeuille van Defensie schreef het blad, dat deze was gebezigd s een ruilkaart in een politiek spel. In De Volkskrant van vanmorgen blijkt prof. Romme over dit artikel in De Tijd hevig verbolgen. Hij zegt boze woorden over journalistieke verantwoor delijkheid en spreekt van een gezonken heid tot ver beneden Amsterdams peiL Vanaf de eerste week van de kabinets crisis. schrijft hij, heeft het Nederlandse aandeel in de Atlantische verdediging vastgestaan en dit is in de loop van de geen kwestie geweest. En wat de keuze van de nieuwe minister van Oorlog Marine betreft, de formateur meent hem een zakelijk- gelukkige keuze te hebben gedaan, een keuze waarmee hij zich, uit zakelijk oogpunt beschouwd, ten volle verantwoord gevoelt. Hierop komt het verweer van prof. Romme neer. Wij kunnen het aan De Tijd overlaten, wanneer het blad daar- aanleiding vindt, op deze kwestie terug te komen. Zelf zouden we willen opmerken, dat uit de mededeling, vol gens welke tijdens de kabinetscrisis het defensievraagstuk geen kwestie heeft uit- gamaakt, nog niet voortvloeit, dat dit vraagstuk dus voor die tijd geen invloed zou hebben uitgeoefend op het n tsta de i En het overige blijven wij zitten met vraag, waarom het juist een der kleinere fracties moest zijn, die in deze kabinets formatie een minister van Oorlog en Marine had te leveren. Op deze vraag geeft prof. Romme geen antwoord. En dat hadden we nu van hem, de ex-infor mateur-formateur, zo graag gekregen. Intussen is er dan toch het feit, dat {ie naaste staf van generaal Eisenhower geen Nederlander is te ontdekken. Daar- ging het ook in wezen in de be- _s£bouwing van Da Tijd. Maar hierover zegt prof. Roipjfce geen woord. Als het dan niet ligt aan de redenen, welke dit blad meende te moeten aanvoeren, waar- ligt de oorzaak dan? Dat moet, dunkt 5, de fractieleider van de K.V.P. toch ook wel interesseren. Nu maakt de heer Romme in zijn verweer enigszins de indruk van op de zere tenen te zijn getrapt. Zakelijk bezien Volgens een Amerikaans blad zal de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag binnenkort worden vervangen door de Amerikaanse gezante in Luxem burg, mevrouw Perle Mesta. Het Parool wijdt aan deze vervanging, die overigens nog geenszins is bevestigd, een beschou wing, waarin het uiting geeft aan zijn verbazing. Die verbazing is er, omdat de huidige ambassadeur zijn post nog slechts korte tijd bezet. Maar die verbazing is er ook, omdat hierop komt het betoog van het blad in wezen neer uit de aangekondigde vervanging zou biyken, dat Washington in Den Haag niet een kracht van de eerste rang tot ambassa deur gaat benoemen. Het politiek, militair en economisch belang, schrijft het blad, eist, dat aan het hoofd van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag iemand komt te staan, die niet slechts door karakter en kennis van zaken, alsmede goed diplomatiek be grip, maar tevens dank zij de nodige ervaring tegen de vèelal bijzonder lastige vraagstukken ten volle is opgewassen. Het blad dringt er bij de regering op aan, van dit standpunt, nog voordat er een benoeming afkomt, te Washington te doen blijken. Tot zover de bechouwing in Het ParooL Wij moeten bekennen, dat wij niet kun nen oordelen over de capaciteiten van de aangezochte persoon. Het Parool wekt de indruk dit wel te kunnen. Het stuk maakt een niet bijster elegante indruk. Maar politiek is nu eenmaal niet erg elegant. Politiek is zakelijk en ook de Ameri kanen zijn zakelijk. Daarom zal het blad gemeend hebben, dat het maar tamelijk duidelijk voor zijn standpunt in deze moest uitkomen. Zelfs menen wjj te moeten opmerken dat, hoe dan ook en door wie ook, de post van Amerikaans ambassadeur in Den Haag bij voorkeur bezet dient te worden door iemand die uitnemend van de velerlei zaken op de hoogte is. Ge beurt dat niet, dan moet de indruk wel worden gewekt, resp. versterkt, dat in de ogen van de Amerikaanse regering Nederland niet alleen een klein land, maar bovendien een tamelijk onbelang- ware zeer te be- WEERBERICHT Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Zuid oost Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt 'te ZON EN MAAN Zondag: zon 6.18—19.12; maan 4.50— 13.30. Maandag: zon 6.1519.14; maan 5.08—14.29. 6 April N.M. (Advertentie) Qxtra goedkoop BLOEMBOLLEN PAKKET 60 grootbloemlge gladiolen. Alles prima kwaliteit 60 5ubbeeieTn?monen. l°"1'ton,« f 25 dwerggladlolon. i 300 6 koninklijke lelies rtjkbloe' - 3Cw.h.ry BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 36 TELEP s*o*. W|J venenden ook geichenkpeUcetten n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1