Meuwc %t\Jtsrfjc (fouranl Minister Joekes niet* te vermurwen Truman staat achter Marshall inzake de „vrijheid" van McArthur wordt 38ste parallel overschreden, geen oprukken tot de Jaloe Al ren»; al! ïesÈ- Noors-Nederl. atoomsplijtoven al bijna voltooid Applaus en spreekkoren waar de Prins verschijnt EE >rie mannequins demonstreren kunstgebitten op Jaarbeurs Marianne heeft heus nog biceps, aldus Auriol Wist U Sowjets beklagen zich over de Amerikaanse militairen VRIJDAG 30 MAART 1931 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 1 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntwastich Is ghebleoen myn&ertin Icgljenspact" Eerst politiek overleg TRUMAN heeft op zijn wekelijkse persconferentie de juistheid bevestigd van de verklaring, die door zijn minister van Defensie, George Marshall, was afgelegd. Een beslissing inzake een algemene overschrijding van de 38ste breedtegraad door de V.N.-troepen zal beschouwd worden als een politieke aangelegenheid. Er is overigens geen verandering geko men in de doelstelling der Amerikaanse resolutie, om geheel Korea te bevrijden en te verenigen. Zulks betekent echter niet, dat de V.N.-troepen helemaal tot de Jaloerivier zullen oprukken. President Truman weigerde vragen te beantwoorden of de verbonden strijd krachten al dan niet geheel Korea moeten bezetten. De verklaringen van Truman komen hoofdzakelijk hierop neer, dat McArthur dus de bevoegdheid heeft de 38ste breedtegraad te overschrijden, in dien hij zulks uit tactisch oogpunt nood zakelijk acht. Of dit al dan niet moet ge- jchieden is volkomen afhankelijk van de militaire toestand en dat is iets, waar- Nieuwe loonronde in België Het Belgische indexcijfer is in Maart gestegen van 398,7 tot 410,4. Door de jverschrijding van de 410 is een nieuwe loonronde ingeluid. Hoewel de collec tieve contracten bepalen, dat de 410 drie maanden overschreden moet zijn, voor- lat er een nieuwe loonronde komt, voe- en de vakbonden aan, dat de grote snel- leid van deze stijging een loonronde op April noodzakelijk maakt. In bespre- ;ingen met de minister van arbeid heb- len zij een onmiddellijke loonsverhoging 'ar; 5 pet geëist. Ook de salarissen le ambtenaren in de staatsbedrijven hoeten worden verhoogd, nu de 410 schreden is, en dit betekent een uit- van fr. 2 milliard. „lohan" met emigranten terug naar IJmuiden Begin van brand bij Wight De Johan van Oldenbarnevelt, die Voensdag uit Amsterdam met emigran- Australië vertrok, voer gisteren ar IJmuiden. Een begin van irand, dat werd geblust en .geen ernstige {evolgen heeft gehad, noodzaakt de ge il 2f|a£voerder <*e technische staf van zijn naatschappij te raadplegen en zo nodig irve-onderdelen en uitrusting mee te ten. Het schip was ter hoogte van Engelse eiland Wight toen de brand litbrak Het schip kwam vanmiddag omstreeks waalf uur in IJmuiden aan. maar zal spoedig mogelijk weer zee kiezen- 'assagiers en bemanning mogen het verlaten en ook" geen contact I net de wal hebben. Velen, die naar IJmuiden waren ge- ;omen om hun famile.leden een laatste ■el toe te roepen moesten worden eruggewezen. FOR over hij (Truman) op zo'n afstand niet kan oordelen. Maar de beslissing over eer eventuele algemene opmars mag niet ge schieden zonder voorafgaand politiek overleg. Wat de krijgsoperaties betreft, de front lijn der verbondenen bevindt zich thans op een afstand van ongeveer 8 km de parallel. Aan het Oostelijk deel het centrale front zijn patrouilles der V.N. voor het eerst sinds veertien dagen op machinegeweervuur gestuit. Verder naar het Oosten bevinden Zuid-Koreanen zich reeds 15 km ten Noorden van breedtegraad. Volgens Reuter neemt ten Noorden Tsjoentsjon de Cbmese tegenstand toe. De communisten memen posities heuvels, welke 't bekken van Tsjoentsjon overzien. De verbondenen ondervonden daar tegenstand van zwaar mortiervuur en mijnenvelden. Vermelden wij nog, dat een Amerikaans superfort ten Zuid-Westen van Korea in gestort. Circa 25 vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten zoeken het gedeelte van de Gele Zee af, waar het vliegtuig in de golven terecht kwam. Tot op 23 Maart heeft de Amerikaanse strijdmacht op Korea in totaal 57.120 man verloren. Van deze werden er 8.511 ge dood en 37.918 gewond, terwijl het aantal vermisten 10.691 bedraagt. De eerste Thunderjet voor onze luchtmacht Gistermorgen zijn Nederlandse vliegers van de vliegbasis Volkel opgestegen met de eerste, uit Amerika in ons land ont vangen, straaljager van het type Thun derjet. Er zullen in totaal ongeveer hon derd van deze vliegtuigen door de V.S. aan Nederland ter beschikking worden gesteld in het kader van het militaire hulpprogramma. Deze Thunderjet is vooruit gestuurd om de Nederlandse vliegers vertrouwd te maken met dit toestel. Onze vliegers aren zeer tevreden over de eigenschap- sr. van dit toestel. De Thunderjet is een éénpersoons, één- motorige straaljager, gebouwd door de Republic vliegtuigenfabriek te Long Is land in de staat New York. Het is sneller dan de Gloster-Meteor. De Thunderjet heeft een laagaange- brachte vleugel, drewielig landingsgestel (met neuswiel), een Allison-turbine- straalmotor, die in de romp achter de vleugel is ingebouwd. De snelheid i: km per uur; diensthoogte 13.725 m; vechtsactieradius 1360 km. De bewape ning bestaat uit zes machinegeweren 12.7 mm. De Nederlandse militairen in Indonesië De chef-staf van de Apri en het Neder landse afwikkelingscommando in Indo zijn overeengekomen, dat de 7725 K.L.-miltairen, die na 2 April a.s. nog in Indonesië zullen zijn, in de rayons in kazernes worden ondergebracht met een eigen wacht en bewapening, die door de plaatselijke militaire commandant van de Apri is goedgekeurd. Tijdens het vervoer worden alle wapens overgedragen en geen enkel wapen mag op het schip wor den medegenomen. De overdracht van gebouwen zal geleidelijk geschieden. Lichting 1951-1 volgende week in dienst Op 3, 4 en 5 Aprjl a s zullen ruim twaalfduizend dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht, die zijn inge deeld bij de voorjfiarsploeg van de lich ting 1951, in verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. Morgen vertrekken weer Korea-vrijwilligers Morgen zal het aanvullingsdetachement voor Korea zich in Rotterdam inschepen met bestemming Korea. De reis zal ge schieden met het Amerikaanse troepen schip General MacRae. Nieuwe Zaalbergdekens ige dekens, ider uiterlijk vervaardigen, nl. een kortharige, de prijs lager komt te liggen. Zaalberg te Leiden j. kende, traditionele langharige deken Wij sturen geleerden en uranium Begin van groot speurwerk voor de kernphysica in de buurt van Oslo j^"EDERLAND EN NOORWEGEN hebben een overeenkomst getekend om L gemeenschappelijk een atoomoven te exploiteren in Kjeller, 30 km ten Oosten van Oslo, zo is thans in de Noorse hoofdstad officieel bevestigd. Nederland zal het nodige uranium leveren (drie ton) en Noorwegen de reeds vrijwel voltooide installatie met het zware water (zeven ton). In ons land bewaart men over dit bericht nog zoveel mogelijk het zwijgen. De Nederlandse Stichting voor fundamenteel onderzoek op kernphysisch ge bied deelde mede dat de onderhandelingen nog niet zijn geëindigd, maar De Telegraaf, aan welk blad wij gisteren in een deel onzer edities het be richt in het kort reeds ontleenden, meldt thans dat de overeenkomst om streeks Pasen is getekend. oven zal gebruikt worden voor na tuurkundige proeven en het produceren radio-actieve isotopen, die dan de ïr van isotopen uit Engeland en de Verenigde Staten .gedeeltelijk kunnen angen. De hoeveelheid plutonium, in de oven geproduceerd wordt, is niet genoeg voor practische doeleinden, alleen voor onderzoek en experi-j menten. 'e oven zal geëxploiteerd worden door Noors-Nederlandse commissi de zes leden nog benoemd moeten •den. Binnenkort is de urani tor gereed en dan zullen Nederlandse atoomgeleerden zich in Noorwegen ko- vestigen. Op 12 April zullen Neder landse specialisten in Oslo i het houden van een conferentie. Op 15 April zal een officiële gemeenschappe lijke publicatie over deze plannen schijnen van de Nederlandse organen op kernphysisch gebied. Aan de besprekingen hebben Uruguay leert Nederland kennen Hr Ms onderzeeboot Tijgerhaai is na RO en oefenreis naar de Caraibische wate en op thuisreis naar Nederland. Van !2 tot 26 Maart bezocht'het schip de Amerikaanse onderzeebootbasis Key west (Florida) en van 11 tot 14 April 074*3] het de Azoren bezoeken. Op 23 April (ordt de Tijgerhaai in Rotterdam ver lacht- „Bernardo, Bernardo" roepèn gastvrije en hartelijke mensen op straat EN VORSTELIJK BEZOEK is voor Montevideo, de hoofdstad Uruguay, geen alledaagse gebeurtenis. Nu de Prins er vertoeft, wordt er niet gevlagd, zijn er geen versierde etalages en staan er geen duizenden urenlang langs de routes. Tot voor kort wist men van Prins Bernhard en van Nederland bijna niets. Nu is dat anders geworden. Plotseling is de in poldering van de Zuiderzee gemeengoed geworden voor de Zuid-Ameri kanen in deze kleine, maar uitermate belangrijke republiek. cons door bruin getinte senoras en seno- ritas. Iedereen die men voor een Neder lander houdt, wordt aangeklampt Kolommen lange artikelen zijn er over Holland in de kranten verschenen. De Prins heeft alleszins de uitwe.rking er van op het publiek .ondervonden. Dezer dagen maakte Z.K.H. met zijn ge volg een wandeling van drie kwartier door de binnenstad van Montevideo. Hij ondervond niet de Franse charme of het Engelse protocol, maar wel een levend voorbeeld van Uruguayse gastvrijheid er ongeveinsde hartelijkheid. „Bernardo", deze roep weerklonk var alle kanten, uit de bussen en van de bal- Een pop, die haast niet van een echte baby te onderscheiden is (Van een onzer verslaggevers) ~\E A.S. VOORJAARSBEURS te Utrecht, welke op 3 April a.s. wordt ge- opend, levert verrassende aspecten. Mocht men menen, dat de toe- emende schaarste aan grondstoffen, de prijsstijgingen van materialen en e economische problemen, welke deze medebrengen een zekere matheid i de industrieën zou veroorzaken, dan wordt deze gedachte gelogenstraft iet alleen door het feit, dat deze 56ste Nederlandse Jaarbeurs groter is an alle voorgaande beurzen, doch tevens door het opmerkelijke aantal louveauté's, welke verschillende firma's zullen demonstreren. Wat de buitenlandse deelnemers be eft, dit voorjaar zal men Tsjechoslowa- ije, Spanje en Italië missen, doch daar- ïgenover komt Israël ditmaal voor het irst met een zelfstandige inzending in !t Internationale paviljoen op het Vree- irg (met textiel en mode-artikelen) en >mt Zwitserland in een eigen paviljoen iet chemische producten, horloges, pre- -werktuigen, schrijfmachines enz. De horlogemakerij zal gedemon teerd worden met behulp van nieu- 'e apparaten en iets wel zeer rr-i er zal gedemonstreerd forden met plastickunstgebitten, rclke door vier mannequins worden jedragen Nieuw is ook de deelneming van Pa- itan, welk land komt met een collectie irtartikelen. Huishoudsnuijes dan enkele nouveauté's, welke de zal tonen. Eerst iets voor de huis- rouwen: een keukentafel met inklap- are strijkplank, compleet met mouwen- lankje, een bijzonder kleine, maar ver- uttige naaimachine, die in een koffertje ee te nemen is en nochtans allerlei spe cie karweitjes kan verrichten, zoals óppen, borduren, rimpelen, zomen enz. 'Voorts: een (Duitse) wasmachine, niet leer met stampers of beweegbare armen, 'aar met een trillende binnenkuip, waar oor het goed schoon geschud wordt. Dan: lastic zon-werende gordijnstof; geen armte in huis en toch licht! Tja.... aardig speelgoed moet het wel. zijn, zo'n pop, die de grootte heeft van een echt klein meisje, die een zuigfles kan leegdrinken en „echt" luiers kan nat maken, die draaiende ogen en heuse tandjes heeft, endie zelfs via een soort radio-installatietje kan „spreken", wanneer iemand in de kamer naast-aan de woordjes in een microfoontje zegt Dat is voor de meisjes en dan voor de jongens een nieuw aluminiumfietsje, dat het midden houdt tussen een rijwiel, een autoped en een vliegende Hollander.... aardig speelgoed, dat echter wel in hoofd zaak naar kinderen ver over de grenzen zal gaan, ook al omdat de Nederlandse beurzen zich nu niet zulke luxe-uitgaven kunnen permitteren. Koortsthermometer zonder kwikzilver Er zal voor het eerst op de Voorjaars- beurs een bijzonder grote medische en pharcameutische afdeling zijn. Ook hier komen nieuwe dingen. Bijvoorbeeld een bed, speciaal voor hart- en longpatiënten, die hoog in de kussens moeten liggen. Het bed is ver stelbaar, zodat het bovenlichaam van de patiënt in alle gewenste posities kan wor den geplaatst, terwijl de stand van het voeteneinde zo kan worden geregeld, dat afglijden wordt voorkomen. Een Nederlandse bijdrage, evenals de metalen koortsthermometer, van Zwitsers fabrikaat, welke geen kwikzilver bevat, waardoor dus het gevaar van breken vergiftiging door kwikzilver niet meer Dit zijn slechts enkele grepen uit de rie nouveauté's, welke de Voorjaars- raag wie El Principe Bernardo wie gezegd wordt dat hij zo goed Spaans kan spreken. Want dat vindt men Zuid-Amerika uitermate belangrijk. Spreekkoren Overal waar de Prins voorbij komt, klatert een spontaan applaus op. Gaat hij even een winkel binnen om zwembroek te kopen, dan verdringen honderden zich voor de zaak, heffen in spreekkoren zijn naam aan; „Ber nardo, Bernardo!" Maar als de Prins weer buiten komt, is er geen hinder lijk gedrang, maar wordt onmiddel lijk uit eigen beweging vrij baan ge maakt. Er zijn geen cordons van po litiemannen nodig. Voor iemand, die iets uitstaande heeft ét het gezelschap van de Prins, wordt in deze dagen in Montevideo van alles ge daan. De particuliere secretaris van de Prins, dr F. de Graaff, kreeg tijdens een voettocht in de binnenstad erge dorst. Hij vertelde het aan een gemoedelijke agent, ie naast hem liep. Het volgend ogenblik erd dr De Graaff aan ziin arm mee een kroeg binnengetrokken. Zonder enige ex plicatie nam de politieman een glas, opende de waterkraan en schonk de se cretaris en zichzelf in. Nadat de frisse dronk in het keelgat was verdwenen, werd dr De Graaff even snel weer mee getrokken, terwijl de Uruguayse politie man als enige uitleg aan de kroegbaas gaf: „Secretario de Bernardo". Jhr Van Vredenburgh in Tanger ernstig gewond De Nederlandse administrateur van de internationale zone van Tanger, jhr mr H. F. L. C. van Vredenburch, is bij een bezoek aan een scheepstimmerwerf ern stig gewond. Door een val van geringe hoogte liep hij 'n schedelbasisfractuur op. Drie Zwolse metaalbewerkers, v. I. n. r. M. Nauw, G. H. Koel en R. Dul, hebben een nieuw gastoestel ontwor pen, dat aanzienlijk zuiniger werkt dan de bestaande toestellen. Er komt n.l. geen lucifer aan te pas, om het gasstel aan te steken. Zodra er een pannetje op het comfoor. wordt gezet, wordt het gas door een vonkje ont stoken en brandt het gelijk. Zodoen de voorkomt men, dat er gas uit stroomt nog vóór het aangestoken is. Dit laatste gebeurt burners nogal eens met lucifers. Als in elk Neder lands gezin zo'n gasstel wordt ge- brukt, wordt er jaarlijks 6 millioen kubieke meter gas minder verbruikt dan nu, zo hebben de ontwerpers uitgerekend. De strijd tegen kanker Radiumbezit uitgebreid van 364 tot 1050 milligram Door het bedrag van f250.000 aa; loterijgelden kon het radiumbezit va het Nederlandse Kankerinstituut worden uitgebreid van 364 tot 1050 milligram en werd het bovendien mogelijk de ver pakking in gouden- en platina naalden, tubes etc. van verschillende ladingen en langten zo te kiezen, dat een nauwkeu rige dosering van de radiumbestraling van elk daarmee te behandelen gezwel mogelijk is geworden. De benodigde radiumkl-uis welke een gewicht heet van 1500 kg is bijna gereed. Oo-k het Am-toni van Leeuwenhoek- huis te Amsterdam onderging" verbete ring en uitbreiding. Door vernieuwing van de röntgenapparatuur kunnen betere resultaten worden bereikt, terwijl hét gezonde weefsel minder aan de stralen' wordt bloot gesteld. Plaatje aan de Washingtonse haard Beide presidenten accoord over verweer tegen aggressiePact en Indo-China Zittend in zijn gewone stoel aan de achthoekige tafel van zijn kabinets kamer te Washington, heeft President Truman een belangrijk onderhoud gevoerd met President Auriol. Deze zat tegenover hem in de stoel, die bij kabinetsvergaderingen wordt ingenomen door vice-president Barkley. Bij dit onderhoud waren voorts aanwezig: Schuman, Bonnet, Bernhard Beek, alsmede Acheson, Bruce en Averell Harriman. „Frankrijk zou geen spier kracht meer bezitten, mijne heren, oordeelt U zelf" aldus verzekerde Auriol zijn collega Truman, dat Marianne heus nog wel biceps heeft. Ten ba-te hiervan gaf hij de volgende man met Dean Acheson blijkt, dat bij cijfers, om het herstel van Frankrijk de oorlog aan te tonen. Bevolking: 2 mil lioen zielen meer dan in 1938; kolenpro- ductie: 52 millioen ton vergeleken bij 46 millioen ton in 1938; productie van zich zelf voortbewegende voertuigen: 355.000 per jaar vergeleken bij 230.000 tweede wereldoorlog; havens: procent hersteld; handel: de inkomsten de export dekken de kosten van de import voor 90 procent. Met trots wees Auriol erop, dat Frank rijk heus nog wel spierkracht heeft. Maar om deze resultaten te verkrijgen heeft Frankrijk 12 milliard dollar moe- uitgeven. Het Marshallplan met zijn 2200 millioen dollar, waarvan 80 procent edelmoedig geschonken werd, heeft Frankrijk geholpen voor het weer op gang brengen van zijn economie. De pre sident toonde zich zeer dankbaar vooi deze hulpverlening, aldus Ass. Press. Uit het Reuter-communiqué brengen wij nog naar voren, dat Auriol er de na druk op legde, dat Frankrijk vastbeslo ten is zich te verdedigen tegen aggressie, het Atlantisch Pact krachtig blijft steu nen en de 130.000 man Franse troepen in Indo-China de strijd zullen Voortzetten. Uit een onderhoud met minister Schu- toekomstige besprekingen fensie der Middellandse Zee, ook Frank rijk in sterker mate zal worden geraad pleegd. Queuille treedt op als bemiddelaar Verkeersstaking kost millioenen Het stakings-comité der Parijse Me tro- en autobusdiensten zal premier Queuille om een scheidsrechterlijke uit spraak verzoeken. Volgens Reuter Queuille deze bemiddeling reeds hebben verleend. De secretaris-generaal der fe deratie van Christelijke vakverenigingen, Bouladoux, heeft Queuille meegedeeld, dat elke nieuwe prijsstijging door dere nieuwe loonsverhoging zal moeten worden opgevangen. Hij legde Queuille een plan voor beogende inflatie te voor komen. Inmiddels is bekend gemaakt, dat de prijzen van het goederenvervoer met 10,5 procent worden verhoogd, teneinde de verhoogde uitgaven bij de spoorwegen te compenseren. De staking komt het land op honderden millioenen francs te DAT burgemeester d'Ailly e-a- Zater dagmiddag met de „Van der Steng", voor deze gelegenheid omgedoopt in „Amster dam", hun zestiendaagse goodwilltocht langs elf Duitse Rijnsteden beginnen- DAT op 7 April in K. en W. te Utrecht e jaarvergadering van de Christelijke Emigratie Centrale wordt gehouden. DAT vandaag en morgen te A'dam het •jjfde Nederland-Belgisch historisch congres wordt gehouden. DAT te Klazienaveen (gemeente Em- ien) een gemechaniseerde ijzergieterij an het Rotterdamse metaalbedrijf Rade makers N.V is geopend- DAT het voormalige Italiaanse gezel- lenhuis te Geleen (L.). waar thans K-N-I-L -militairen wonen, vrij zal komen voor Ambonnezen. DAT tegen de 52-jarige boswachter jachtopziener G- v. d- B. te Putten, die, toen hij dronken was niet voor een auto bus op zij wilde gaan en op de reizigers vuurde, voor het hof te Arnhem over eenkomstig het vonnis van de Zutphense rechtbank twee maanden is geëist- DAT de auditeur-militair bij de krijgs raad te Arnhem zijn ingestelde hoger beroep tegen vier KP-ers, die bij Stap horst vier gevaarlijke N-S-B-ers hebben geliquideerd (de zaak-Bonvanie), heeft ingetrokken. DAT de N O-B Wegtransport, die ruim de helft der Ned- transportbedrijven met autotractie vertegenwoordigt, aan minis ter Lieftinck heeft verzocht de motor rijtuigenbelasting niet te doen verhogen voor vrachtauto's. DAT het comité Benelux aan de P.T.T. heeft verzocht de porti voor drukwerk naar België en Luxemburg evenals die voor brieven gelijk te ma-ken aan het binnenlandse tarief. DAT in Barneveld gisteren 1,8 mil lioen eieren werden aangevoerd dit f 11,25 tot f 12,50 per honderd stuks op brachten. DAT aan ir L. A. H- Peters, die is be noemd tot minister van Uniezaken c a, thans bij Kon- Besluit eervol ontslag is verleend als gouverneur van de Ned- Antillen. DAT in Febr. bij de arbeidsbureaux 98.182 mannelijke werklozen en D.U.W.- arbeiders stonden ingeschreven en 5121 vrouwelijke werklozen. DAT als opvolger van mr dr H. G. Scholten, die met pensioen gaat, tot ge meentesecretaris van Zaandam is be noemd K. Sikma, referendaris ter secre tarie aldaar. DAT het oude fabriekje aan de Emma- singel te Eindhoven, waarin Philips in 1891 startte met de fabricage van gloei lampen, wordt ingericht als demonstratie gebouw voor verschillende verlichtings- en andere apparaten, derlandse zijde deelgenomen de profes soren Clay (Amsterdam gem. teit), Sizoo (Amsterdam, V.U.) en Milatz (Utrecht). Onder de Nederlandse leden van de komende Noors-Nederlandse commissie is prof. H. A. Kramers uit Lei den de bekendste. Leiden zal het uranium leveren. In 1939 voorzag prof. De Haas reeds dat deze stof een belangrijke rol in de we tenschappelijke wereld zou gaan spelen. De Nederlandse regering kocht op zijn advies uranium aan. Gedurende de be zettingsjaren heeft men het voor Duitsers verborgen weten te houden. Zwaar water tot een bedrag van 4 mil lioen Noorse kronen wordt geleverd door het Norsk Hydro concern. Zelfs de geleerden die thans in Kjel ler werken, weten nog niet wanne* atoomsplijtoven gereed zal zijn. Het bedoeling dat de oven de kern zal men van een groot algemeen Nederlands- Noors speurwerkplan, waarir alle gebieden der kernphysica wil beheersen. Motie van afkeuring tegen burgemeester Van vier fracties in Velsen Gisteravond is in de gemeenteraad an Velsen i.v.m. een passage in de Nieuwjaarsrede van burgemeester mr M. M. Kwint en de zg. Velser affaire, een motie van afkeuring tegen de burgemees ter ingediend. De motie werd gesteund door de fracties van de CH, KVP, PvdA CPN. De AR-fractie onthield haar steun en de WD-fractie was afwezig Blijkens de motie wordt de volgende uit spraak van burgemeester Kwint in zijn Nieuwjaarsrede beledigend alle vertegenwoordigers in üe openbare lichamen: „Wij leven in.een tijd, waarin halfslachtigheid en middelmatigheid zetelen in het gestoelte der ere, en het compromis, zelfs tot over de grenzen bijzonder en vogue is". Over de motie zal waarschijnlijk vanavond wor den gestemd. Oma Goote in Vlissingen werd 101 jaar Gisteren vierde ..oma" E. M Goote- Landman, de oudste inwoonster van Vlis singen. haar 101ste verjaardag. Daar het slechts een „mopperverjaardag" was, zo als zij het zelf uitdrukte, en geen ..kroon jaar", heeft zij het feest intiem gevierd. Wel kwam de Commissaris der Koningin Zeeland, jhr mr A- F. C. de Casem- broot. haar feliciteren- Ondershandse aanbesteding goedkoper dan openbare De gemeenteraad van Oostzaan nam gisteren een voorstel aan om over te gaan tot onderhandse aanbesteding van de de prijs woningen i Vergaderingen Deze week hebben wij in de krant weer verscheidene verslagen van bondsdagen en jaarvergaderingen mogen brengen. Dat gaat zo in het voorjaar. Straks met Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag komt er nog een geduchte portie bij. Het gaat hier om toogdagen, hoogtijdagen in het verenigingsleven. Een of tweemaal 'sjaars trekt men naar een gemeenschappelijk doel en dan gaat men weer in eigen kleine kring aan de slag, gesterkt (om in Bijbelse taal te spreken) door het zien van de broeders. Er kan van die toogdagen een machtige bekoring uitgaan op jong en oud. Wie in de wijk van zijn stad of in zijn dorp vele maanden telkens weer met dezelfde kleine groep is bijeengekomen, ondervindt het als een zeldzame ervaring, dat blijkbaar in hon derden steden endorpen soortgelijke groepjes als de zijne ook bijeen plegen te komen en dezelfde dingen behandelen als zijn eigen groep. Dat wist men natuurlijk wel, maar als en op de gemeenschappelijke toogdag de honderden overziet, dan eerst wordt len het zich recht bewust. Toogdagen zijn uitermate belangrijk in ;n verenigingsleven. Men ondergaat er eer een nieuwe stuwing voor de arbeid i de komende maanden. Men krijgt vele uitnemende woorden te horen, men zingt zijn liederen en Men ziet en hoort mannen en (soms ook) vrouwen, wier namen men wel uit de krant kent, maar die men nimmer aangezicht tot aangezicht voor zich had gehad. Nogmaals, dat is alles belangrijk. Maar het belangrijkste blijft toch de gestage arbeid in eigen kleine kring, de regel matige bestudering van „onderwerpen", de wekelijkse voorstudie en besprekingen, het bouwen aan geest en kennis eh het bijeenzoeken van de wapenen, waardoor en in het leven sterker staat. Toogdagen zijn een begrijpelijke be hoefte. Maar die toogdagen behoren terug wijzen naar het trouwe, ononderbro ken werk in eigen kring, in eigen ver- >kaal, in eigen wijk en in eigen Samengaan Nederland en Noorwegen bouwen dus een atoom-oven. De atoom energie is een wonderlijke geheimzinnige macht en het is de vraag of de mensheid met deze macht wel zo blij moet zijn. Zeker op de duur schijnen de mogelijk heden hier legio, ook wanneer het betreft het gebruik van de atoomenergie voor •redesdoeleinden". Maar zal deze macht et eens de mens over het hoofd groeien? Zal hij eens paal en perk kunnen stellen alle „kettingreacties", welke hij zelf oproept? Men zegt wel, dat de mensheid staat op een nieuwe drempel, de drempel nieuw tijdperk, het tijdperk van de 'atoomenergie. Maar de mens is huive- voorwaarts te schrijden. En wie zou niet huiverig zijn tegenover zulk een ?rg ie Wij mogen haar ook zien als een macht, welke God in de schepping heeft gelegd. De kreeg eens tot taak die schepping te doorzoeken. En thans is hij genaderd tot het ogenblik, waarop hij de atoom energie gaat doorschouwen in al haar wijdte en diepte. Daarom achten wij het wenselijk, dat is land in dit opzicht niet geheel langs de kant blijft staan. Maar een klein land i. dit opzicht niet veel doen. Dus waarderen wij het, dat twee kleine lan den, Nederland en Noorwegen, hier de handen ineen hebben geslagen. Willen de kleine landen in deze wereld van groot machten niet al te zeer aan de kant komen te staan, dan zullen zij elkaar moeten opzoeken en gemeenschappelijk gaan ondernemen, wat zij afzonderlijk niet kunnen doen. De mensheid schijnt gedoemd, de weg in de technische ontwikkeling te blijven volgen. Elke-stilstand betekent hier ach teruitgang. Het vreemde is, dat wat hier aanleiding zou moeten geven tot voldoe ning, tevens leidt en ook leiden moet tot beduchtheid. Maar de weg P_. HHHI ons en hij moet betreden wor- Bij de openbare aanbe*ste- I den. Voor kleine landen is samenwerking ding van deze huizen kwam de prijs in hier eis. Het samengaan van Nederland November 1950 op ruim 77.000. Alle en Noorwegen laat zien, dat die samen- prijsverhoging ten spijt blijkt onderhands werking behalve geboden, ook mogelijk aanbesteden thans toch voordeliger te is. Wij mogen niet nalaten daarover onze zijn. 'blijdschap uit te spreken. Het incident te Berlijn Maar de verontwaardigde Westelijke protesten worden totaal genegeerd sr aanleiding van het „incident" op de Potsdamer Platz te Berlijn, waar een Amerikaanse autobus met militairen en burgers door de Oost-Duitse volkspolitiw beschoten werd, zoals gisteren is vermeld, heeft de Britse generaal-majoor Bourne fel geprotesteerd. Hij eiste, dat de schul digen ter verantwoording zullen worden geroepen en streng gestraft. Tevens langde hij waarborgen, dat dergelijke 'ncidenten niet meer kunnen voorvallen. De nota spreekt duidelijke taal. De Britse commandant heeft de pro test-nota alleen namens het Britse be stuur gezonden, omdat het incident plaats vond op de hoek van het plein, dat tot de Britse seotor behoort. Echte: de Amerikaanse commandant, gene raal Mathewson, persoonlijk naar de Sowjet-sector gegaan om mondeling bij de Russische autoriteiten te protesteren. Curiositeitshalve laten wij hier ook de verklaring vplgen, gepubliceerd door het Oost-Duitse persbureau A.D.N.; In verband met het uitdagende optreden Amerikaanse militairen in de demo cratise sector van Berlijn, heeft de ver tegenwoordiger der Sowjet-contrölecom- nissie een schrijven gezonden aan de be- ■elhebber van de Amerikaanse sf generaal-majoor Mathewson. Ameri kaanse militairen, zich bevindende in autobussen, hebben steun verleend een aantal woestelingen, die wan ordelijkheden poogden te verwekken op de Potsdamer Platz. De bussen reden leden der Oost-Duitse volkspolitie die ernstig worden gewond. Aan de landant der Amerikaanse sector van Berlijn wordt dringend verzocht, maat-, regelen te nemen, om soortgelijke daden van Amerikaanse militairen te voor komen." Men ziet, het is al weer het oude liedje, want de zaak wordt op zijn kop gezet Met geen woord wordt gerept over de Britse en Amerikaanse protesten. Een Amerikaans woordvoerder gaf de vol gende commentaar op de Russische ver klaring: „Deze beschuldigingen zUn van a tot z onwaar, zy zUn fantastisch.'" De Eerste Kamer begint Woensdag middag om half twee aan de,wetsont werpen tot bescherming van geheime gegevens en wijziging van de kinderbij slagwet. WEERBERICHT Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht: Weinig bewolking en zwakke wind; bijna over al zware nachtvorst en hier en daarjnist. Morgen overdag: Geleidelijk toenemende bewolking met aan het einde van de mid dag kans op enige neerslag; matige en in de kustprovin cies later tot krachtig toe nemende wind tussen Zuid en Zuidwest ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag: zon 6.20—19.10; maan 422— 11.34 uur- 6 AerU Ü{'M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1