^Licumc jCcifcsrlje (fouranl f Overschrijding zonder zal niet politiek Hij waarschuwt de Amerikanen niet in te dommelen! plaats overleg vinden Prins kreeg witte villa tussen palmen als hotel Prijsstijging niet meegerekend bij winstbelasting Kabinetscrisis in Indonesië Wist U WOENSDAG WAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8184 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreden .Stantvasticfj is ahebfeoen myn hert m tcgljenspocf HUISHOUDBOEKJE VAN NED. VROUW IN AUSTRALIË ZIE PAG. 3 Marshall over 38ste parallel GEORGE MARSHALL, de Amerikaanse minister van Defensie heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat een algemeen opruk ken van de V.N.-troepen over de 38ste breedtegraad „een zaak voor politieke overweging" is. Maar McArthur zal te werk gaan overeenkom stig de eisen, welke voor de veiligheid van zijn commando gesteld wor den. Deze belangrijke verklaring diende blijkbaar ter geruststelling van hen, die vrezen, dat McArthur een bevel zou kunnen geven tot over schrijding van de 38ste parallel, zonder machtiging van de Ver. Naties. Overigens beschouwde Marshall de wereldsituatie ernstiger dan drie maanden geleden. De Amerik. min. van Defensie gaf uit drukking aan zijn grote bezorgdheid over de onverschilligheid van het Amerikaanse publiek ten aanzien van de defensie. Zulks in tegenstelling met de gevoelens van het publiek in de laatste maan den van het vorige jaar, toen men hem ervan beschuldigde, niet genoeg geld en mensen te vragen. Ook hij wees erop, dat er een groot gevaar in schuilt, om in een oorlog het contact met de vijand te verliezen Zo ziet thans generaal Ridgway, de Amerik. bevelhebber van het 8ste leger, zich voor het probleem geplaatst of hij al dan met het contact met de tegenstander in de nabijheid van de 38ste breedtegraad moet herstellen. Het is voor de Ver. Staten van buitengewoon belang, de Amerik. weermacht op een gezonde basis op te bouwen, indien de Amerikaanse burgers in de komende vijf of tien jaar willen blijven leven, zoals zij het tot nu toe hebben gedaan. Voorts verklaarde Marshall, dat deze week nog twee divisies van de Amerikaanse nationale garde naar Japan vertrekken. In Kopenhagen wordt momenteel een Deens-Amerikaanse conferentie gehou den om over het gebruik van luchtbases op Groenland te onderhandelen. De lucht macht heeft op Groenland enige weer- en verbindingsstations in gebruik, aldus Marshall. In dit verband wijzen wij er nog op, dat de landen der V.N., welke troepen Interpellatie over lonen en prijzen gevraagd (Van onze Parlementsredacteur) B(J de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Nederhorst (Arb.) verlof gevraagd de Regering te interpelleren over de economische ge volgen van haar loonpolitiek. Met name wilde hy vragen stellen over de gevol gen van de jongste loonronde en de sty- ging der grondstoffenpryzen, voor het levenspeil en over de maatregelen, die de Regering denkt te nemen teneinde de prijzen en investeringen te beheersen en een ontwikkeling in inflationistische richting te voorkomen. Morgen wordt over deze aanvraag be slist. Verwacht wordt, dat de interpel latie Vrijdag zal worden gehouden. Vrijdag begint overleg over sociale uitkeringen Vrijdag begint het overleg over de ver hoging van soiale uitkeringen i.v.m. de 5 procent loonsverhoging (kinderbijslagen, ouderdomsuitkering, overbruggingsrege ling e.d.) tussen de interdepartementale loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid. Van het resultaat zal aan de regering rapport worden uitgebracht. Kamerlid Biewenga naar Amerika vertrokken De landbouw-specialist van de A.-R. Tweede Kamer-fractie, de heer A. Biewenga uit Garsthuizen, is per schip naar de Verenigde Staten vertrokken twee maanden lang voor de Stichting voor de Landbouw een studie te maken, nl. van de boerenstand, de productie, de afzet, alsmede de opleiding en scholing van boerenknechts. De studiecommissie bestaat verder uit J. Horring, G. P. F Royackers en A. Vondeling. Jessup te Parijs: Kominform-landen beschuldigd En Gromyko geeuwtI hebben afgestaan voor Korea, te Lake Success een gezamenlijke verklaring voorbereiden, uitzicht biedend op onder handelingen met communistisch China. Aangenomen wordt, dat de V.N.-landen hun doeleinden op Korea opnieuw zullen omschrijven en alsdan wil men Peking laten weten, dat een „regeling" var Koreaanse conflict zou kunnen leiden tot de oplossing van andere kwesties., v bij Rood China betrokken is. Nieuwe aanbiedingen in de zin ;n „vredesoffensief" zullen echter 1 namelijk afhangen van het feit, of de Chinezen al dan niet een nieuw offensief zullen voortzetten in de buurt van de 38ste breedtegraad. In ieder geval zijn volgens een Reuterbericht van heden morgen, nog geen definitieve besluiten genomen door de V.N.-landen. Het valt niet te voorspellen of een „vredes- strategie" succes zal hebben, maar tol dusver heeft Peking niet gereageerd. Drie rode bataljons omsingeld Voor wat de krijgsoperaties betreft, het gisteren betrekkelijk rustig langs het front. De linie loopt nu direct ten Zuiden van de breedtegraad, maar Zuid- Koreaanse patrouilles zijn in actie daar boven. De verbonden troepen trekken lang zaam Noordwaarts, terwül by de 38ste parallel sterke Chinese troepenconcen traties worden waargenomen. Rode troe pen hebben zich hier ingegraven richten stellingen in. De Noordelijken geven in een cc... muniqué te kennen, dat de strijd op het gehele front zal worden voortgezet. Reuter meldt uit Tokio, dat ten Noorden van Oeidjongboe aan het Westelijk front Amerikaanse troepen drie Chinese batal jons hebben omsingeld, die proberen over de 38ste breedtegraad te ontkomen. Aan de Chinezen, ongeveer 2500 man, werd door middel van luidsprekers ver zocht, zich over te geven. Tijdens zware gevechten van de laatste dagen sneuvel- in dit gebied 350 man der commu nistische troepen. de achttiende maal verwijten wis selen, schynt de vredeszon nog steeds niet. „Hopeloos" zou een Hollander zeggen! Er komt absoluut geen schot in. Vüf uur heeft het spel weer geduurd. De Amerikaan essup heeft Gromyko on der zyn rode neus gewreven, dat de Sowjet-Unie oogluikend heeft toegestaan, dat Roemenië, Bulgarije en Hongarije zich in geen enkel opzicht hebben ge houden aan de bepalingen der respectie ve vredesverdragen. Die Kominformstaten hebben alle selijke rechten tot een aanfluiting ge maakt. De politieke partijen, welke de meerderheid bezaten, werden door de communistische regeerders met geweld ontbonden; de leiders terecht gesteld of gevangen genomen. Jessup eiste, dat als nieuw punt op de agenda de „naleving der vredesverdragen, gesloten met de Balkan-staten" zou worden opgenomen, Gromyko heeft alleen maar gegeeuwd, toen hij van dat nieuwe Amerikaanse agenda-punt hoorde. De voor de rest heeft de Brit Davies er Gromyko aan herinnerd, dat de Sowjet-Unie vier en een half millioen man op de been kan brengen, waarop Gromyko antwoorddedat Rusland helemaal niet aggressief is en een kind weet, dat juist de Pactlanden valspolitiek bedrijven, waarvan Korea een voorbeeld is." Vraag: Wat moeten de Westelijke plaatsvervangers onder In Mei: „Ombzelle" Luchtmacht oeient boven West-Europa Deense vliegers naar ons land In Mei a.s. zal onder de codenaam Om- brelle (hetgeen paraSol betekent) boven W.-Europa een grote luchtverdedigings oefening worden gehouden. Nederlandse, Engelse, Franse, Belgische en Deense vliegtuigen zullen er aan deelnemen. De Denen opereren van een Nederlandse 5 uit, maar waarschijnlijk komen ook andere buitenlandse eenheden naar land, evenals bij de oefening Cupola vorig jaar. Men verwacht dat in de loop var jaar nog meer van dergelijke oefeningen gehouden zullen worden. Men neemt aan dat het centrale punt ook ditmaal Fon- tainebleau (bij Parijs) zal zijn. Eerst thans ontvingen wij deze foto's van de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de commandant van het Nederlandse detachement in Korea, luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden. Foto boven: een erewacht geeft een aantal saluutschoten af. Onder: aalmoezenier L. C. v. d. Vrande bij de groeve op de erebegraafplaats in Poesan. De plechtigheid had plaats op 8 Maart j.l President Trueba van Uruguay benoemd tot grootkruis Ned. Leeuw T~\E WITTE KALKSTENEN VILLA van senor Saez, directeur van een Uruguayse rubberfabriek, baadde in het licht van vele schijnwerpers, toen Prins Bernhard er Maandagavond zijn intrede deed. Het huis ligt in de schilderachtige met pijn- en palmbomen omzoomde buitenwijk Carcasco van de hoofdstad Montevideo. Hier zal de Prins gedurende een week verblijf houden. - de aankomst op het vliegveld stond, zoals we reeds in het kort meldden, de presidentiële garde aangetreden, ge kleed in blauw-groene tuniek en witte pantalon met kolbak, een uniform die nog uit de Napoleontische tijd dateert. Het vliegtuig arriveerde tien minuten te vroeg, hoewel men in Lissabon een vrij grote vertraging had ondervonden. Bege leid door een loeiend motorescorte had Prins Bernhard een snelle tocht door de Portugese hoofdstad gemaakt. Hij stapte herhaaldeiyk uit om filmopnamen van pittoreske kerkjes en havengezichten te maken en bezichtigde onder meer met moderne stationsgebouw. By een tweede tocht door Lissabon ontstond meer dan twee uur oponthoud door een motor storing. De achterstand werd echter in de loop van de verdere reis ingehaald. Kort voor de landing in Montevideo ïm Prins Bernhard nog even de toe spraken door, die hij in de Spaanse taal zou houden. „Ik lijk wel een emigrant", zei de Prins, toen hij zijn blik over de grote hoeveelheid bagage liet dwalen. El Principe Bernardo Nadat de hoge gast enige tijd in de villa van senor Saez had vertoefd, begaf hij zich per auto naar de bin nenstad. Overal waar hij passeerde hoorde men roepen: „El Principe Bernardo!" Late badgasten, die on danks de Uruguayse herfst het koele nat hadden opgezocht, renden in bad- costuum naar de boulevard om de Prins en zijn gevolg te zien passeren. De eerste officiële daad van de Prins was het bezoek aan de president va republiek, Martinez Trueba. De Prins overhandigde zijn gastheer de versierse len, behorende bij het grootkruis in de Orde van de Ned. Leeuw, en president Trueba antwoordde o.m..: „Deze onder scheiding is niet slechts een formaliteit, doch manifesteert de vriendschap van twee landen, die beide geografisch klein, maar groot van geest zijn". Ook Prins Bernhard ontving een on derscheiding uit de handen van president Trueba. Daarna begaf Prins Bernhard zich naar het standbeeld van generaal Artigas, de nationale held van Uruguay. Cavaleristen en infanteristen in fleurige uniformen hadden de wacht betrokken. Prins Bern- deze hachelijke omstandigheden doen? hard legde onder grote belangstelling een krans bjj het monument en hartelijk toe gejuicht keerde het gezelschap terug naar de villa Saez, waar de lunch werd gebruikt. Ook stond nog een bezoek aan een kinderziekenhuis op het programma. Van de aankomst van de Prins in Mon tevideo verzorgde Hans Kievit gister avond een radio-uitzending voor de AVRO. De luisteraars hoorden een toe spraak, die de Prins in het Spaans hield, tot de bevolking van Uruguay kort woord voor Nederland, waarin de Prins vertelde over het goede verloop van de reis. De uitzending was ondanks de atmosferische storingen goed volgen. Geen locomotieven meer in Amersfoort Het locomotievendepot te Amersfoort zal, vermoedelijk begin 1952, worden op geheven, omdat Amersfoort menkomen. Benen van rangeerder afgereden Jongen te Amsterdam en arbeider in Den Bosch gedood De 26-jarige rangeerder J. de Jonge uit Lewedorp (Zeeland) is vanmorgen op het stationsemplacement te Goes onder een goederentrein geraakt. Zijn beide benen werden afgereden. De man stond op de treeplank en is waarschijnlijk doordat hij ar buiten hing in aanraking ge komen met een waterpomp tussen twee spoorbanen. Hij werd van de trein gesla- kreeg drie assen over zich heen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De ran geerder is gehuwd en heeft geen kin deren. In de Egelantierstraat te Amsterdam is gisteravond een 8-jarige jongen, die op de verbindingstang tussen een rijdende vrachtwagen en een aanhanger wilde klimmen, gevallen en met zijn hoofd on der de achterwielen geraakt. Hij over leed vrijwel onmiddellijk. Op de weg Den BoschEngelen, die door sneeuwval spiegelglad was, is gister avond een jeep over de kop geslagen. De 41-jarige arbeider H. Geerts uit Empel werd tegen het ijzerwerk van een Bailey brug geslingerd en overleed ter plaatse. was werkzaam bij de melkinrich ting St Jan, de eigenares van de jeep. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Prins Bernhard 24 Mei naar Groningen Prins Bernhard zal op 24 Mei een werk bezoek brengen aan de stad Groningen en op 25 Mei aan de provincie. Hij zal spreken met vertegenwoordigers uit be drijfsleven en landbouw. Voor bepaalde bediijlstakken Zakenman kan zeli voorraden aanwijzen, die onder nieuw stelsel vallen TI/TINISTER LIEFTINCK heeft aan de Tweede Kamer een nota gezonden over de vaststelling van de winst met het oog op de belastingen. Daaruit blijkt, dat de minister bereid is over te gaan op een ander stelsel voor de waardering van voorraden. Dit houdt in, dat de verhoogde waarde van de voorraden buiten beschouwing zal blijven, wanneer de omvang van deze voorraden op de eindbalans even groot is als bij het begin van het boekjaar. De ondernemers zullen vrij zijn om al dan niet toepassing van het nieuwe stelsel te vragen. Wordt hiertoe echter overgegaan, dan moet de nieuwe methode van waardebepaling ook blijvend worden gevolgd. Door de sterke prijsstijgingen van de laatste tyd zijn in bepaalde takken van het bedrijfsleven grote belastingwinsten op de voorraden ontstaan. Dit dreigde bij 'N INDONESIË is een kabinetscrisis. - Volgens parlementair gebruik heeft president Soekarno de leider der oppo sitie mr Sartono benoemd tot kabinets formateur. Hiermede is welbewust een andere weg ingeslagen dan in Nederland werd ge volgd, terwijl tot nog toe de Indonesische s een herhaling scheen te worden de Nederlandse. Dit neemt niet weg, dat de einduitkomst niet zo heel veel anders behoeft te zijn. In Indonesië rekent men namelijk, onverschillig of Sartono slagen zal of niet, dat het op den duur zal komen tot samenwerking godsdienstige partij ide Masjoemi) en een linkse ide P.N.I.) met nog wat kleinere groepen daaromheen. loch hoede men zien voor de uit- spraax: net als by ons. De tegenstellin gen zyn dieper en gevaariyker. Was de ueginsiand reeds anders, doordat ae oppositie benooroe, de eind den beïnvloed, dat gestuwd wordt door een vloed golf van uiterst linkse groepen, zowel n als buiten het parlement, neext men m ae eerste plaats de fi guur janun, zogenaamd party loos voort gekomen uit de groot-Aziauscne commu- irexxingen heet te neooen met Moskou. verreweg de beiangryksie politieke nguur van net ogenoiik en geeft aan, uit hoek de wma zal v. aaien, in de piaats is er de oificieie RKf van Moskou, versterkt ooor aueriei andere groepen, bonoen en Denden. in de oeroe piaais oe proletarische party van de wel- sonyuaoae ran Aiaia&xa, voorts .lagiuepeu enz. veewailig en iel. paityen woroen bevoordeeld door evoei van teleurstelling en onvol- teid, nat zien na elke revolutie veel ondernemingen tot ernstige lykheden te zullen leiden. Het nieuwe stelsel zal nu toegepast kunnen worden in bepaalde bedrijfstak ken, die minister Lieftinck spoedig zal aanwijzen. Bij do fiscale winstbepaling over de boekjaren, die op of na 1 Januari 1950 beginnen, kan dan reeds van de tegemoetkoming worden gebruik ge maakt. Ook zal een ondernemer nog in een later jaar tot het nieuwe stelsel kun nen overgaan. De zakenman blijft voorts vrij in de keuze van de soorten goederen van zijn voorraad, waarvan hij op de nieuwe wijze de winst wil bepalen. Ook zal het mogelijk zijn de toepas sing van het nieuwe systeem te be perken tot een bepaalde omvang van de voorraad. De belastingplichtige moet dan echter ook in de volgende jaren deze stelregel aanhouden. Beginselen Op een politieke vergadering ont breekt maar zelden de vrolijke noot. Dat bleek ook gisteravond weer, toen dr J. Schouten in de Haagse Dieren tuin sprak over de politieke toestand. Na zijn betoog konden er vragen ge steld worden en daarvan werd graag gebruik gemaakt. Ook door een kleine mijnheer met een Indonesische tong val, die voor de stampvolle zaal tot dr Schouten zei: „Neemt u mij niet kwalijk dat ik wat laat ben gekomen, maar mijn kachel was uitgegaan. Ik wilde u wel even zeggen, dat ik gis teren onze minister-president gewoon op het voorbalcon van de tram heb zien staan. Ik vind dat zó democra tisch, dat ik haast lid van de Partij van de Arbeid zou worden". Waarop dr Schouten repliceerde: „Aangaande uw kachel kunt ge mij niets verwijten en als gij neigt naar het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid, omdat ge dr Drees op de tram hebt zien staan, kan ik alleen mijn spijt er maar over uitdrukken, dat u gisteren niet in Rotterdam was: dan had u mij op de Mathenessersingel zien lopen en dan was uw hart antirevolutionairdel geweest dan ooit....!" DAT in Brussel Ned.-Belgische sprekingen zijn geëindigd over de eenvoudiging van het busverkeer tussen beide landen. DAT de Ned. Spoorwegen samen de Zwitserse. Duitse en Belgische spoor wegen van 1423 April in Ziirich (Zw.) op een internat, tentoonstelling het in Nederland toegepaste laadkistensysteem exposeren. DAT de Zeeuwse mosselkwekers in April mosselzaad of halfwas mosselen mogen gaan vissen op de Wester Eems en de kwekers is aangeraden voor ver voer e.d. combinaties te vormen. DAT in A'dam wegens meineed 6 mnd. werd geëist tegen de zadelmaker, schoen maker en bordenwasser J. H. G. uit Naarden. DAT de doelstelling van het Jack-Lon- don-verbond zodanig zal worden gewij zigd, dat een wijder arbeidsveld zal den geopend t.a.v. dierenmishandeling (in circussen en dierentuinen). DAT Vrydag voor het regt. zware Chassé te Grave een ouderdag wordt ge houden en de burgerij dan drie diep- trommen zal aanbieden. DAT begin April tijdens enkele „Ne derlandse dagen" te Straatsburg o.a. ten toonstellingen van schilderijen, boeken de wederopbouw worden gehouden, terwijl het Ned. Kamerkoor zal concer- en Ned. geleerden colleges zullen DAT de Eindhovense Jehovagetuigen door de Hoge Raad wel in het gelijk zijn gesteld inzake de uitgifte van strooibil jetten, maar niet inzake het dragen van reclameborden. DAT de Amsterdamse tandarts Ch. F. L. Nord, voorzitter van de internationale federatie van tandartsen, Zaterdag te A'dam wordt gehuldigd t.g.v. zijn 40-jarig beroepsj ubileum. DAT de Barbaratoren van de Ned. Herv. kerk te Culemborg, het bedehuis waar Jan van Riebeeck is gedoopt, beiaard krygt, die men t.g.v. de Jan Riebeeokfeesten in 1952 in gebruik wil DAT de heer J. J. F. v. d. Bergh het dagblad Trouw als voorzitter vai vereniging De Anrrterdamse Pers is gevolgd door de heer J. J. v. Mechelên (N.R.Crt). DAT de Ned. kennelclub Cynophilia Zaterdag in de Apollohal te A'dam internat, hondententoonstelling Winner 1951 opent. DAT mej. M. E. Mac Gillavry te Am sterdam aan het zoölogisch mus de gemeente-universiteit aldaar zameling Ned. vlinders heeft aangeboden. DAT de scheidende Ned. consul voor Minnesota, L. C. Wilten te Minneapolis, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT de fa v/h G. J. van Wingerden en Zn te Gouda met 493.200 laagste schrijfster was voor het grotendeels slo pen van het Bossche stationsgebouw het plaatsen van een nieuw station (hoogste bedrag 618.000). DAT van de A'damse gemeenteraad crediet van f2.3 millioen wordt gevraagd het ophogen van terreinen in de Amsterdammer Polder, in het Westelijk havengebied. DAT de A'damse fabrikant B. D. de la die zonder rijbewijs reed en een sing veroorzaakte, doch verklaarde zijn medereiziger aan het stuur had ge zeten, wegens meineed door de A'damse rechtbank tot 3 maanden voorwaardelijk is veroordeeld. DAT tien arbeiders van de AKU te Arn hem ieder 1400 vrije uren zullen opofferen! tot Voorts moet er rekening mee worden gehouden, dat by daling van de werke- lyke voorraad en van de voorraad, die onder het nieuwe stelsel is gebracht, slechts de Inderdaad aanwezige voorraad volgens het nieuwe systeem wordt ge waardeerd. De extra-winst, die is kregen door het afstoten van een deel der duurder geworden voorraden, wordt dus wel belast. Ondergaat daarentegen de voorraad goederen, waarvan f de volgens het nieuwe stel wordt be paald, een uitbreiding, dan komen die aankopen tegen de kostprijs op de eind- balans. In de volgende jaren mag voor die uitbreiding echter wel weer de nieuwe waardering worden toegepast. Dit alles ligt in de lyn van de rege ringsverklaring, waarin reeds werd aan gekondigd, dat de fiscale winstvaststel ling in overeenstemming zou worden ge bracht met redelijke bedrijfseconomische overwegingen. Schoenfabriek in Brabant door brand verwoest Honderd man werkloos Een hevige brand heeft dezer dagen de schoenfabriek van de firma Wed. Bommel te Moergestel geheel in de gelegd. De schade wordt op acht geraamd. Ruim honderd arbeiders den door deze brand voorlopig werkloos. De oorzaak- van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. een hevige explosie werd de brand 's nachts ontdekt. De brandweer stond machteloos. Grote voorraden leer schoeisel gingen verloren. De firma Van Bommel zal zo spoedig mogelyk met de herbouw beginnen. Het kruitvat Perzië Britse oorlogsschepen voor Abadan De spanningen In Perzië duren voort. De militaire gouverneur van generaal Hoessein Hedjazi verklaarde, dat de staat van beleg een einde heeft ge maakt aan de paniekstemming, Nationale Front (de oppositie) oordeelde, dat de „staat van beleg" onwettig is slechts in het belang van Britse spionnen. De militaire gouverneur heeft de streng ste maatregelen tegen ordeverstoorders aangekondigd. Intussen breidt de staking op de olie velden zich uit. De Britse ambassadeur. Sir Francis Shepperd heeft een bezoek de Perzische premier gebracht. Hij heeft aangedrongen op bescherming der Britse onderdaneh in het stakingsgebied. De regering is van mening, dat de jong ste stakingen door de communisten zyn uitgelokt. Drie Britse oorlogsschepen zyn, volgens .P. voor Abadan, aan de Perzische Golf 5or anker gegaan, daar is de grootste olie-raffinaderij van de Anglo-Iranian Oil gevestigd. In noodgevallen zullen de oor logsschepen de Britse petroleumbedrijven moeten beschermen. In een, overigens nog niet bevestigd, bericht wordt gezegd, dat Britse families de stad Abadan verlaten hebben en in Basra aangekomen zijn. Uit latere berichten blijkt, dat het tussen po- demonstrerende stakers tot nieuwe botsingen is gekomen. Het telefoon- en telegraafverkeer tussen Teheran en de Zuidelijke provincies ligt stil. rjE PNI die nu met de formatie is be- last, is de oude door Soekarno in 1927 opgerichte partij. Van het begin a£ was zij Marxistisch van aard. Toen Soe karno op 29 December 1929 gearresteerd werd en zijn partij in ongenade viel, her rees zij echter spoedig met dezelfde initia- naam Pendidikan Nasional In donesia. Een der voormannen was mr Tijdens de republiek was zij vooral de stenpilaar van drs Hatta, zij wees toen (in 19401 de vorming van een eenheids front met de communisten af. Bij de vor ming van de eenheidsstaat op 27 Augus- 1950 was zij echter bedenkelijk in de richting van Moskou gezwenkt onder in vloed van Sidik Djojosoekarto, die thans fractievoorzitter is in het parlement. Zij drong aan op erkenning van de commu nistische progressieve machten in Oost- Azië. Dit had de scheuring in de partij tengevolge, waarbij voornamelijk oud- Parindra-leden uittraden. Zodoende bleef de partij in oppositie, terwijl de grote macht der Mohammedaanse Mas joemi tdie nu een Islam-blok wil vor mei andere Mohammedaanse groe pen) de voornaamste regeringspartij werd. De positie van het kabinet is van het begin af zeer moeilijk geweest. De op positie had gemakkelijk spel de alge- e ontevredenheid aan te wakkeren radicale eisen: nationalisatie, opzeg ging der RTC-overeenkomsten, anaexa- 2 van Nieuw-Guinea. Ontzaglijk zijn de moeilijkheden ge- eest waarmede het kabinet-Natsir te worstelen had: een schrikbarende onvei ligheid, stakingen die het gehele land ontwrichtten achteruitgang van de ar beidsprestatie in de pauzes tussen de sta kingen, een stijgende stroom van geld, stijgende prijzen, stijgende schuldenlast en dit alles in een tijd van hoogconjunc tuur, waarop eenmaal de terugslag moet volgen. JJE meeste van de moeilijkheden zijn rechtstreeks veroorzaakt door de linkse oppositie welke de PNI voortstuwt. Duidelijk heeft Natsir er op gewezen, dat het land niet kan zonder buitenlands kapitaal. Soekarno heeft daarbij betoogd dat men alleen door werken rijk kan worden en niet bijzonder tactvol herin nerd aan de Japanse en Zuidslavische ar- beiderscolonnes. Nu is mr Sartono ka binetsformateur. Hij is in 1900 geboren, ontving zijn eerste opleiding aan de Hol lands-inlandse school, studeerde in 1924 vier maanden te Leiden, doch ging toen naar de hogeschool te Batavia. Even als Soekarno en Hatta was hy een voor stander van de Japanner# Thans is hy kabinetsformateur met enige kans op slagen. De Masjoemi blijkt namelijk niet geheel afkerig te zijn van een gemengd kabinet. Als dit geschiedt, komt Sartono in dezelfde moeilijke posi tie als Natsir. Dan zal hy moeten trach ten in een wanhopige worsteling da vloedgolf van het communisme en des- zelfs medestanders te keren en het land, ondanks alle inwendig verzet op te bou- nodig W€rk waarvoor een Hercules Weeldebelasting op diners In verband met maatregelen tot beper king van luxe zou het ministerie van Financien overwegen de regering te advi seren een nieuwe belasting te gaan hef ten op door hotels en restaurants ver zorgde diners en soupers, met dien ver stande. dat couverts boven een bepaalde prijs met een nieuwe weeldebelasting be zwaard zouden moeten worden, zo ver nam De Telegraaf bij geruchte. Op het ministerie wil men dit bevestigen noch Ceram aangewezen als visserijpolitievaartuig Voor het komende seizoen is, naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, visserijpolitievaartuig aangewezen zich tien huizen te bouwen, die Hr Ms korvet Ceram onder bevel van jaar__gereed zullen komen en luitenant ter zee le klasse S. L. de Jong. voorschot ver- Het vorig seizoen fungeerde als zodanig Hr Ms koivet Batjan. binnen waarvoor de AKU leende. WEERBERICHT Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk: enkele ver spreide buien maar ook flinke opklaringen en op vele plaatsen zware nachtvorst; overwegend matige wind uit Westelijke richtingen Laten half tot zwaar bewolkt met opnieuw nu en dan buien- Meest matige veranderlijke wind en on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1