Jliemuc £riits cfjt ÖTouranl Argentinië fabriceert een „zonne-oven" voor de kunstmatige vrede! Montevideo loste saluutschoten voor Prins Bernhard Zuid-Koreanen bezetten stad boven 38ste parallel Wist IJ pq§DAG 27 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-a fd<'l me. Tel. 2:17)0 on Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8189 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasHcf) fs gfjéöleoen myn hert ia tcgfjenspoet Christenjeugd trok naar Een vroege één April-grap Deze atoomarbeid wordt door robots verricht Argentinië is bezig met het bouwen van een enorme „zonne-oven", ileine kunstmatige zonnen op aarde te ontsteken. Het klinkt fantastisch in sensationeel. President Peron heeft de genaturaliseerde Oostenrijker, irofessor Ronald Richter, genoemd als „schepper en ontdekker van Irgentiniës supër-geheime methode voor het vrijmaken van atoom-ener- |ie. Argentinië, aldus Peron, is er in geslaagd atoom-energie te produ- eren volgens een methode, die in andere landen onbekend is. Tijdens eze officieel afgelegde verklaringen zat Richter aan de zijde van Peron. prekend met behulp van een tolk, legde Richter er de nadruk op, dat Argentinië op weg is naar verwekking van atoom-energie, zonder mate ialen te gebruiken, die tevoren onmisbaar werden geacht. dos" wijst erop, dat volgens de Brazi liaanse regering hier „vooropgezette overdrijving" in het spel is. In dit ver band citeren wy nog het Argentijnse blad „Democracia": „De Voorzienigheid heeft onje republiek in een bolwerk van wetenschappelijke vooruitgang veran derd. Zij levert de grootste bijdrage tot de zaak van de vrede." Dr Karl Siegbahn, lid van het Zweed se Nobel-instituut voor kern-onderzoek noemde de Argentijnse methode voor het vrijmaken van atoom-energie „een vroege 1 Aprilgrap"! Duitslands twee meest vooraanstaande atoomgeleerden, dr Heisenberg en dr Hahn, beiden Nobelprijswinnaars, heb ben de berichten „fantastisch" genoemd. Zij geloven niet. dat men in Argentinië iets nieuws heeft gevonden, dat Ameri kaanse geleerden niet reeds lang wisten. Argentinië weet reeds lang, hoe de waterstofbom gemaakt moet worden, lar President Peron had hem, Richter, nooit om gevaagd. Hij verklaarde, dat et Argentijnse proces goedkoper is dan productie van electriciteit, aangezien energie verwekt wordt uit zeer goed- ope grondstoffen. Dit industrieel, geen nilitair" geheim, moet echter een ge- 1 blijven. De inrichting voor dit atoomonderzoek evindt zich in het Argentijnse merenge- 1 en wel op het eiland Huemul, dicht- de Chileense grens, op 1360 km van mos Aires. De eerste proef voor deze jereguleerde atoom-energie", waarbij de xplosie onder controle gehouden kon orden, hetgeen betekent, dat zij plaats in een geleidelijke vorm, werd olgcns Peron op 16 Februari met succes ndernomen. Argentinië wil niet de Ver. Engeland en Sow jet-Rusland na- )lgen door enorme sommen te besteden de ontwikkeling der kernsplitsing, heeft daarom besloten het risico ie en van het volgen van een andere eg, die misschien tot betere resultaten il leiden, doch ook op een mislukking uitlopen. Op het eiland Huemul werken Argen- jnse technici op basis van „warmte- ernreactie", welke identiek is aan de ctie, waarbij atoom-energie van de i vrijkomt. Zonder hierover in details treden, zij opgemerkt, dat voor het iweeg brengen van dergelijke reacties imperaturen nodig zijn van millioenen •aden. Hun fundamentele probleem is i, hoe dergelijke temperaturen te be er kstelligen. Prof Richter heeft nog medegedeeld, it op het eiland Huemul slechts een (perkt aantal technici werkt, aangezien >t grootste gedeelte van de arbeid ordt verricht door robots, die in rgentinië worden ontworpen en ver- lardigd. Spoedig hoopte hij nadere bij' inderheden te publiceren over de ma> er, waarop hij een snelheid van 3201 n per seconde voor gas tot stand had eten te brengen. Dit is een snelheid lizend maal groter dan die var e en brandbare gassen, die bij ketten worden gebruikt. Resumerende: In Argentinië was (n geheel nieuwe zonne-natuurkunde (gonnen. Het systeem zou practische epassing hebben in electrische centra smelter ijen. Van Globemaster geen spoor gevonden Door bliksem getroffen? Van de Amerikaanse luchtreus Globe master, welke, zoals gemeld, de vorige week ten Westen van Ierland boven de Atlantische Oceaan verdween, is geen spoor meer gevonden en men heeft geen hoop meer overlevenden van de 53 in zittenden aan te treffen. Niet minder dan 55 vliegtuigen en enkele schepen, w.o. het Amerikaanse vliegdekschip Co- ral Sea (45-000 ton) hebben aan de op sporingswerkzaamheden deelgenomen, echter zonder resultaat. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat het toestel door de bliksem is getroffen en daarna ontploft- Bij Rio Grande in Argentinië is een Argentijns vliegtuig neergestort. Elf van de 19 inzittenden werden gedood. In Manchester (Eng.) stortte gisteren een Dakota neer, waarbij twee mensen het leven verloren. In Noord-Wales zijn twee bergbeklimmers bij het bestijgen van de Snowdon omgekomen. Een aardverschuiving in Columbia heeft 22 mensenlevens geëist. Nieuwe Italiaanse gezant in Den Haag Naar de Nieuwe Leidsche Courant ver neemt is tot gezant voor Italië in Neder land benoemd de heer Caruso. De nieuwe gezant zal begin April in ons land arri veren. Zijn vertrek naar Nederland is door ziekte uitgesteld geworden. Verkeer eiste in het Paasweekeinde enkele doden en gewonden Rotterdams echtpaar omgekomen bij botsing tussen auto en trein in De Bilt Geleerden staan sceptisch [In Amerika staat de bekende senator phnson, lid van de „commissie a-energie" zeer sceptisch tegenover I deze berichten. Het Amerik. min pit. Zaken weigerde officieel com te geven. Vooraanstaande geleer- aldus Reuter, hebben eveneens jnjfel uitgesproken over deze sensatio- '2 mededelingen van President Peron. t Braziliaanse blad „Diarios Associa- lust in Frankrijk weer gekeerd Ook hogere salarissen voor ambtenaren stakingsonrust in Frankrijk is, na door de regering toegezegde loonsver- teingen, grotendeels voorbij. Alleen de peiders by de Parijse Metro en auto sdiensten zetten de staking tijdens de lasdagen nog wat voort, maar verwacht [rd, dat deze op zijn laatst vandaag zou pdigen. De Franse regering heeft op een Jteravond gehouden vergadering beslo- S ook de ambtenarensalarissen te ver teen. De laagst betaalde ambtenaren llen 2000 francs per maand meer krij- n. Morgen zal op een kabinetsvergade- )g het vaststellen van nieuwe prijzen fir steenkool, de levering van ga ïctriciteit en het reizen per spoorweg [rden besproken. i Proces tegen Henry Ford II Harry Ferguson, president van Irry Ferguson Inc., tractorfabrieken Jtroit, heeft een schadevergoeding v millioen dollar geëist van de Ford Impany te Detroit, welke de patent- fehten van Ferguson zou hebben ge bonden. Gen. De Lattre naar Indochina terug fieuw offensief van de opstande lingen? Peneraal de Lattre de Tassigny. de pnse hoge commissaris en opperbevel- pber in Indochina, is uit Parijs naar [gon teruggekeerd, met de toezegging. zijn troepen de nodige versterkingen pen ontvangen. De Franse troepen Pben in de afgelopen dagen talrijke fkenningsacties van de opstandelingen Indochina afgeslagen. Men verwacht, t de Vietminh binnenkort een groot pnsief zal beginnen. Hoewel het de afgelopen vroege Paas dagen niet zo druk op de weg was als andere jaren, is er een groot aantal aan rijdingen en botsingen gebeurd, waarvan enkele met dodelijke afloop. Het ern stigste ongeluk van dit Paas-weekeinde gebehrde gisteravond op dë onbewaakt! overweg nabij de Bilthovense manegi in De Bilt, waar een kleine personen auto door een trein werd gegrepen een Rotterdams echtpaar en een van 1 kinderen werden gedood. De botsing was zo hevig, dat de rosserie van de wagen met één slag het chassis werd gerukt. Mevr. Wiegerts Anderhalf uur stond de trein stil Vele dames vielen flauw De trein, die gisteravond om 21.10 uui uit Den Haag naar Amsterdam vertrok, raakte bij Warmond defect, ten gevolge waarvan hij naar Leiden moest worden teruggesleept. De reizigers stapten op an dere treinen over. Tussen Leiden en War mond moest geruime tijd op enkel spoor worden gereden. Om kwart voor 12 kwam het wet gang. Dat wil niet zeggen, dat de traging toen direct was opgeheven. Zo. kwam de trein, die om tien over half elf uit Den Haag vertrok, pas ongeveer half één in Leiden aan. Ruim 1% uur hebben de reizigers ter hoogte van Wer- nink geduld moeten oefenen in de trein, men mannetje aan mannetje stond! Tal van dames vielen flauw, m; gelukkig waren er enkele artsen, die goed en zo kwaad als het ging, medische bijstand verleenden. Passagiers, die het te lang begon te duren, verlieten de trein en bereikten spoordijken, sloten en landweggetjes In de vijf andei'e treinen, die grote traging ondervonden, ging het er in zelfde geest aan toe. Bij Piet Gijzenbrug nabij Noordwijker- hout, stonden de treinen uit Amsterdam achter elkaar stil. Deze treinen hadden :en uur vertraging. Beverwijkse kweker op bed overvallen Dame in Amsterdam van haar handtasje beroofd De bloemkweker Van A. aan de Ro- merkerkweg te Beverwijk is, toen hij ids te bed lag. op brutale wijze door inbreker overvallen. Er ontstond vechtpartij, waarbij de kweker enige s slagen op zijn hoofd kreeg, zodat uitgeput door bloedverlies op de grond bleef liggen. De door het tumult waker geworden kinderen alarmeerden door een opengeschoven raam de bu- sr na een hevige worsteling in slaagden de ijlings op de vlucht gesla gen inbreker te overmeesteren. Latei- wist deze in de verwarring echter nog te ontkomen. De kweker werd in het zie kenhuis verbonden en kon later naar zijn huis terugkeren. Op de Stilie Mauritskade te Amster dam gaf een tot nu toe onbekend geble- een 42-jarige dame een klap in het gezicht en rukte haar tegelijkertijd de handtas uit haar handen. De tasjes dief maakte zich snel uit de voeten en verdween in een gereedstaande oude blauwe auto. Uitgever van La Prensa zit in Uruguay uit Rotterdam was op slag dood; zij werd 40 meter van de plaats van het ongeluk in de bermwand aangetroffen. Haar man, de 53-jarige rijwielhandelaar R. L. Wie gerts, overleed later in het ziekenhuis te Utrecht aan ernstige verminkingen, even- als een 10-jarig zoontje. Een achtjarig zoontje bleef vrijwel ongedeerd. Een verloofd paar, dat Zondagavond op de weg Rolde-Eext wandelde, werd door een passerende auto uit Assen ge grepen. De 25-jarige A. de Boer uit An- nen overleed ter plaatse. Zijn verloofde, mej. A. Tienkamp uit Eext. werd slechts licht gewond. De achtjarige Jennie Harms uit Steen- wijk is Zaterdagmiddag op de onbewaak te overweg te Havelterberg door de trein gegrepen en op slag gedood. Het meisje reed op de fiets, remde voor de trein, maar reed toch weer door, zodat ze door de trein werd geraakt. De 66-jarige arbeider H. den T-. va der van een groot gezin, rende irt Har- dinxveld tegen een vrachtauto op, toer. hij zijn broodtrommeltje naliep, dat hem door de wind uit de handen was gerukt- Hij was op slag dood. Het vijfjarige meisje W. M. Spaai uit Enschede, die gelogeerd was bij de fa milie Van de Berg te Hellendoorn, is Zaterdagmiddag tijdens het spelen do delijk verongelukt. Zij bond een spring touw aan een machine vast en trok een stalen vlakplaat om, die boven op het kind terecht kwam. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 29-jarige J. v. K. uit Paramaribo in de Nieuwe Maas bij de Parkkade Rotterdam te water geraakt en v dronken. Een „witte" Pasen Stedelingen deden of het lente was Goudschat zoek Enige dagen na de schatgraverij Maastricht liepen geruchten dat ook gegraven werd in de tuin t het vroegere Capucijnenklooster te Oost-Eysden. Daar zou een Ameri kaans militair in 1945 gouden kande labers met of zonder edelstenen heb ben begraven. De schat was afkom stig uit Duitsland. De onbekende schatgravers deden eerst of ze een bodemonderzoek wilden instellen. Maar al spoedig kwam de politie er bij met een wichelroedeloper en een mijndetector. Enkele dagen na deze (vruchteloze) pogingen kreeg het klooster bezoek van een nieuwe gouddelver, vermoedelijk een Ameri kaan. Met veel geheimzinnigheid toonde hij een schriftelijke aanwijzing, waaruit moest blijken waar het goud gevonden zou kunnen worden. Véér- tig kilo goud, fluisterde de Yankee. Maar ook hij groef vergeefs. Er kwam een telepaath kijken. Ook hij „zag" goud, en edelstenen, oliekan. Inderdaad werd de oliekan opgegravenmaar ze was En alhoewel er nog veel meer vage schriftelijke mededelingen en schetsen de ronde doen, heeft nog niemand een spoor van de goudschat ontdekt. Volendam met landverhuizers in Halifax Het grootste aantal Nederlandse immi granten, dat op een schip in Canada is aangekomen, is Zaterdag te Halifax ont scheept. Het waren er meer dan 1500, van 2i- 80 naar de Verenigde Staten door- Hasta la vistatot weerziens Koningin reisde mee tot Zurich, op weg naar de Prinsesjes in Oostenrijk URUGUAYSE infanteristen vormden gisteravond een erewacht toen Prins Bernhard, die Zaterdag zijn tweede reis naar Zuid-Amerika was be gonnen, met een regerings-Dakota op het vliegveld van Montevideo arri veerde. Nadat saluutschoten waren gelost, werd de Prins verwelkomd dooi- de onderminister van Buitenlandse Zaken van Uruguay en leden van het Corps Diplomatique. De autoriteiten vergezelden Z.K.H. per auto naar het hotel Carraco, waar hij gedurende zijn bezoek zal verblijven. Tegelijk met de Prins vertrok Zater- agmiddag van Schiphol Koningin Juliana. Zy reisde mee tot Zürich on- vandaar door te vliegen naar Sankt An- in, waar de oudste drie Prinsesjes reeds aar haar uitkeken. Eer het vorstelijk paar zich naar wachténde vliegtuig begaf, sprak Prins Bernhard voor de microfoon: „Nu ik op het punt sta mijn goodwill-reis naar Zuid-' Amerika aan te vangen, spreek ik s uit, dat deze reis zal beantwoorden haar doel: versterking van de banden tussen Zuid-Amerika en Nederland. Tot eerziens, hasta la vista". In de miezerige regen begaven de Ko ningin en de Prins zich naar 't wachtende toestel. Prins Bernhard nam zelf plaats de linkerstuurstoel, zette de koptelefoon op, groette met een armzwaai de achter- Z.K.H. Prins Bernhard bevindt zich op het ogenblik in Zuid-Amerika, waar hij een good-will-rondreis maakt. Zaterdag vertrok de Prins van Soesterberg in een door hem-zelf bestuurd vliegtuig naar Zürich, vanwaar de vorstelijke ambassadeur met het lijnvliegtuig naar Montevideo reisde. Het Koninklijk Paar begeeft zich naar het toestel op Soesterberg. Na een witte Sint Nicolaas, een witte Kerst en een witte Nieuwjaarsdag heeft Nederland nu zelfs een „witte" Pasen beleefd. Er viel ten minste natte snt venijnige hagel en ook de gure win den deden nog al te veel aan de winter denken. Vooral op Paaszondag was weer bar en boos, maar gisteren leek het werkelijk af en toe voorjaar. Tien duizenden stedelingen lieten zich door het zonnetje verleiden en zochten de buitenwegen op. 't Was nog wat te vroeg de grote trek naar de bollenstreek, niettemin waren de wegen er druk, de trams reden afgeladen af en aan en auto's maakten queue. De inzameling van schroot is in Amerika ter hand genomen om de staal- productie op peil te houden. Comm. (roepen nief onoverwinnelijk Politiek „gerumoer" over het vredesaanbod van McArthur aan de Chinezen Zuid-Koreaanse troepen zijn bij herhaling over de 38ste breedtegraad ge trokken. Aan de Oostkust veroverden zij de stad Joepori, vijf km ten Noor den van de 38ste parallel. De Chinezen zetten weer een massaal tegen offensief op touw. Zij willen een linie handhaven „rondom" de 38ste breedtegraad. De luchtactiviteit bij beide partijen neemt weer toe. Radio- Peking zwijgt over het door McArthur gedane voorstel voor een wapen stilstand. is politiek „gerumoer" om het door McArthur aan de Chinezen gedane bod. Volgens de „New York Times" be treurt men het in Washington, dat de generaal niet eerst de Amerikaanse gering gewaarschuwd heeft. De V.N.- landen zijn immers ook nog steeds kende naar een middel, om de oorlog op lorea te doen eindigen. Het „vredesaanbod" aan de Chinezen staat boven aan de agenda van de con ferentie der Ver. Naties, die vandaag ge houden wordt. Deze bijeenkomst maakt deel uit van een hele serie, onder voor zitterschap van Dean Rusk, de Amerik. onder-minister voor Buit. Zaken voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. De politieke storm, welke ontketend is, geeft aan, dat bepaalde politieke krin- van oordeel zijn, dat het aanbod van McArthur de actie der veertien landen, welke strijdkrachten op Korea hebben le war zou hebben gestuurd". Er zijn echter ook V.N.-landen, die het voorstel McArthur beschouwen als een koene poging, om een einde te maken aa: militaire en politieke impasse. In zijn rapport aan de Ver. Naties geeft Mc Arthur o.a. te kennen, dat de operaties op Korea een streep hebben gehaald door de mythe van de onoverwinnelijk heid der Chinese communistische mili taire macht op Korea. Voorts legde hij er de nadruk op, dat het denkbeeld van „een linie dwars door i Bel- Huwelijk koning Faroek Dr Albsrl0 PaI. de ttet huwelijk tussen Koning Faroek door de Argentijnse regering in beslag parriman Sadek zal op 6 Mei te Cairo genomen blad La Prensa, die door de ffaen voltrokken. Deze datum is de politie wordt gezocht, is naar zijn land- f van Koning Faroeks troonsbestijging,1 huis in Uruguay gevlucht. DAT 700 personen met Pasen levue te A'dam het 40-j. bestaan bond van arbeidersesperantisten hebben gevierd. DAT aan de Jan Tooropweg te Bergen, aar vele schilders hun atelier hebben, Zaterdag een borstbeeld is onthuld van Jan Toorop, t.g.v. de 60ste verjaardag van evr. Charley Toorop. DAT de laatste dagen in Lemmer enorme hoeveelheden „nest" (kleine vis) voor de vismeelfabrieken zijn binnenge- DAT de Comm. der Koningin in Utrecht, M. A. Reinalda, Zaterdag in Zeist de nationale padvinderstentoonstelling open de, welke t.g.v. het 40-j. bestaan van de afd. Zeist wordt gehouden. DAT Mère Isabella (H. A. M. M. Laane), alg. overste van het klooster te Dongen, benoemd is tot officier O.N. DAT een éénmotorige Fokker F-7, het type waarmee in 1924 de eerste Indië- vlucht werd gemaakt, met een tiental Zweden enkele dagen op het oude nest Schiphol vertoefde. DAT op de 10de internat. landbouw conferentie, in de eerste week van April te Parijs, Nederland wordt vertegenwoor digd door mr Van Lynden van Sanden- burg, ir Keyser en mr B. W. Biesheuvel. DAT de besprekingen tussen het Deut- scher Bauernverband en de Stichting voor de Landbouw over agrarische zaken thans zijn vastgesteld op 12 en 13 April te Bonn. DAT de pastoor van de nieuwe Broers- kerk te Nijmegen 2000 leien van de oude kerk, versierd met opschriften en stem pels, verkocht tegen 0.50 2.50 per stuk, daar er anders geen geld meer was voor een tegelvloer in het gebouw. DAT in de avond van de Eerste Paas dag op het Vreeburg te Utrecht een mes sengevecht plaats had, waarbij de 29- jarige Utrechter T. L. 'levensgevaarlijk werd gewond. Korea" en daar dan een stellingenoorlog te beginnen getuigde van „niet met de voeten staan op de bodem der werkelijk heid". Vermelden wij nog, dat de aftre dende commandant van de zevende Ame rikaanse vloot van oordeel is, dat er thans genoeg Amerikaanse oorlogssche- i in de Stille Oceaan zijn, om de Chi- e Oostkust te blokkeren, maar dan combinatie met de luchtmacht. Een communistische landing op Formosa kan dus voorkomen worden. bly venden en de Dakota rolde, terwijl een natte jachtsneeuw over het veld veegde, naar de startbaan. Op het vlieg veld bleven o.m. minister Stikker gezanten van Argentinië en Chili achter. Op Eerste Paasdag arriveerde de Prins in de Portugese hoofdstad Lissabon. Hij werd verwelkomd door de Nederlandse gezant, mr Van Kleffens, en maakte rit van een uur door de stad. Daarna trok de hoge gast met zijn gevolg van personen naar Dakar, in Frans West- Afrika. In de vooravond begon de grote sprong over de Atlantische Oceaan na< Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Verplichte rustdag op zee gevraagd De Nederlandse Vissersbond verte genwoordigend lichaam van de kustvis serij heeft bij minister Mansholt tele grafisch aangedrongen op een zo spoedig mogelijk goedkeuren van de garnalen- verordening. Zodra deze verordening af komt, wordt de prijs vrijgegeven, met dien verstande dat er ingegrepen wordt, zodat de prijs teveel zakt. Ook kwam de overbevissing orde. Men wilde daar wel maatregelen tegen genomen zien, doch de Londense conventie van 1948, die de maaswijdte op 8 cm bepaalt, werd onbillijk genoemd voor de kustvisserij. Een belangrijke maatregel ten goede zou zijn, als de zevende dag als verplichte rustdag, ook voor de visserij, werd voorgeschreven. Dat zou voor de Noordzee 52 dagen rust geven, hetgeen ook de visstand ten goede zou komen. De nieuwe maaswijdte stelt de kustvissers voor schier onoverkome lijke offers. De terugkeer van onze soldaten Op 31 Mei is alles afgelopen Volgens een gezamenlijk communiqué van de chef-staf der Apri (Indonesische strijdkrachten) en de commandant het Nederlandse afwikkelingscommando in Indonesië zal dit laatste op 31 Mei ontbonden worden. Op 2 April zal met het vertrek van de New Australia de afvoer van militairen der K-L. geëindigd zijn. Na 2 April as. zullen nog 7725 Am- bonnese militairen van het vroegere K.N.I.L.. 375 man de K L. en 150 niet- Ambonnese leden van het K-N-I-L. moe ten vertrekken Op 1 April a s. zal het rayon Bandoeng geheel verlaten zijn, eind Mei Djakarta en Semarang. Voor 16 Maart bevinden zich in in Indonesië nog 10 995 militairen met K L.-status en 250 zullen in Indonesië worden gedemo biliseerd. De „Oranj'e" Donderdag te Amster dam verwacht Het m.s. Oranje, dat met 850 passagiers uit Indonesië naar Nederland onderweg is, wordt Donderdagmorgen te 5 uur voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal te 9 uur aan de Javakade te Amsterdam be ginnen. Stichting voor de Landbouw over regeringsverklaring Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft n.a.v. de regerings verklaring van het nieuwe kabinet uit gesproken, dat de landbouw blijft vast houden aan het principe dat in het goed geleide sociaal-economisch verantwoorde bedrijf een redelijk bestaan moet worden gevonden voor de agrarische onderne- de landarbeider. Een kleine com- zal richtlijnen ontwerpen m.b.t. het realiseren van dit principe onder de huidige omptandigheden. Schippers kregen wisselbekers en wim pels voor de best verzorgde haring Proeijes bekroond zeebanket voor de gasten in de Haagse Dierentuin (Van een onzer verslaggevers) In de Haagse Dierentuin zijn vanmid dag weer de eersten van onze haring visserij bijeengeweest. Het warei schippers en overige leden van de be manningen, die de best verzorgde haring in het afgelopen seizoen hebben binnen gebracht. Zij hadden uit handen van de directeur an het bedrijfschap voor Visserijpro ducten, drs D. J. van Dijk, de wissel bekers en wimpels in ontvangst te nemen. Schipper J. Rog van de VL 61 (reder van Toorn Hzn) veroverde met een gemiddelde van 8 voor de tweede maal de beker. Wint hij die in 1951 ook, dan blijft het sieraad zijn eigendom. Voor Scheveningen was B. Rog van de SCH 233 (rederij N.V. v.h. A. van der Toorn Jzn) winnaar, eveneens met ge middelde 8. Van de haringvloot te Katwijk kreeg van der Plug van de KW 39 (rederij N.V. Kennemerland) met gemiddeld 8,1 prijs; van de trawlloggervloot kwam deze bij de schipper-reder, C. Guyt, die gemiddeld 8,27 haalde. De IJmuider trawlvloot had als win- ïar E. Zwart van de IJM 38 (rederij N.V. Limburgia), gemiddeld 8,07. De leden van de bemanning kregen k een legpenning om hen te blijven herinneren aan het goede werk, dat ze, zoals drs Van Dijk zeide, aan boord heb- verricht in het belang van de ge hele handel. De heer J Kolkman uit IJmuiden, hoofd n de afd. vis van het voorlichtings bureau van de voedingsraad en voorzit ter van de adviescommissie voor de toe kenning van de prijzen, had voor de prijsuitreiking een hartelijk welkomst woord tot de mannen en hun familie leden gesproken in ronde zeemanstaal. Om eens te laten weten hoe lekker de haring kan zijn, werd er van het zee banket, afkomstig van de bekroonde schepen royaal gepresenteerd, terwijl er nog een tweede lekkernij was, n.l. makreel in tomaten ketchup en olie! Deze laatste was bekroond als de beste visconserven in 1950 in Nederland be reid, en wel door de N.V. v.h. Gebr. Schaap te Huizen. Kleinste vrouw ter wereld krijgt baby Naar Ass. Press uit Louisiana in de staat Missouri meldt, heeft mevrouw Lavonda Evans, die de kleinste vrouw ter wereld genoemd wordt, het leven geschonken aan een zoon. Deze 31-ja- rige mevrouw is 60 cm lang, terwijl haar o9-jarige echtgenoot twee maal zo groot is. De baby, Vickie genaamd, woog bij de geboorte slechts 950 gram en moest, na in een couveuse te zijn gedaan, he laas onderworpen worden aan een ern stige maagoperatie. Vermoedelijk is dit de kleinste baby, die ooit zo'n zware operatie ondergaan heeft, wordt hierbij aangetekend. Staat van beleg in Perzië uitgebreid Aanslag op nieuwe militaire gouverneur De staat van beleg in Teheran heeft zich nu uitgebreid tot zeven plaatsen in het Zuid-Perzische oliegebied, o.a. in Abaden, waar grote raffinaderijen zijn gevestigd Zulks geschiedde, nadat een staking van „studenten" bij de Anglo- Iranian Oil maatschappij onrustbarende afmetingen begon aan te nemen. Drie dagen geleden werd een poging gedaan om de nieuwe militaire gouverneur van Teheran, generaal Abdoel Hoessein Hedjazi te vermoorden, maar de aanslag mislukte. Sinds het afkondigen van de staat van beleg" zijn een groot aantal leden van de Islamietische „Fadayian"- organisatie gearresteerd. De oud-minis ter van Onderwijs, dr Zanganeh, op wie 19 Maart te Teheren een revolver aan- sag werd gepleegd is thans aan de be komen verwondingen bezweken. Hij was •president van de universiteit van Teheran. Volgens Reuter zouden de uit gebroken stakingen geen verband hou den met de nationalisatie van de olie industrie. Manus Oly in Zaandam Men vermoedt dat Manus Oly in de nacht van Zondag op Maandag opnieuw door de handen van de politie is geglipt, ditmaal in Zaandam. Na een huiszoeking familielid van de beruchte in- en uitbreker in de binnenstad van Amster dam, kreeg de politie een aanwijzing dat Manus met een ander per taxi naar Zaandam was gereden. Tien Zaandamse agenten omsingelden daar een huis. maar toen onverwachts een man naar buiten sprong, wist deze, zich losvechtende van enige agenten, door het cordon heen te breken en in het duister te ontkomen, aldus De Tel. Sartono formateur De voorzitter van het Indonesische parlement, het lid'der P-N I. Sartono, is door ir Soekarno aangewezen als kabi netsformateur om een nationaal coali tiekabinet op brede basis te vormen. Sartono vroeg enige dagen bedenktijd, doch heeft gisteren de opdracht aan vaard. De uitvoerende raad van zijn partij hechtte daaraan zijn goedkeuring. De fractievoorzitter van de Masjoemi, Prawoto Mangkoesaswito, heeft ver klaard, dat de aanwijzing geschied is /olgens het internationale gebruik, waar bij de oppositie het door haar vastge stelde beleid kiest als basis van een te vormen kabinet. Hij achtte een kabinet waarin zowel P-N-I- als Masjoemi-leden worden op genomen, niet uitgesloten. Een kabinet te vormen na zeer scherpe oppositie is nergens ter wereld gemakkelijk, zeide hij. doch dit betekent niet, dat samen werking bij voorbaat geheel uitgesloten Het meest zal het er van afhangen, hoeverre de formateur de Masjoemi van overtuigd, dat zijn programma politiek verantwoord en practisch uit- oerbaar is. Lichtvaardige arrestaties te Semarang De arrestatie van vijf Nederlanders te Semarang. zogenaamd wegens rampok, blijkt volgens de berichten uit Djakarta lichtelijk voorbarig te zijn geweest. Twee personen, namelijk Bastiaanse en Smid, op vrije voeten gesteld. Twee andere, Broek en Visser, zijn vrijgelaten op voorwaarde, dat zij zich geregeld bij de politie zullen melden. Slechts één hunner, Robbie Andrea, wordt nog ge vangen gehouden, daar de politie Als represaille op het Joegoslavische rerzoek tot terugroeping van de Bul gaarse zaakgelastigde in Belgrado heeft de Bulgaarse regering de zaakgelastigde van Joegoslavië in Sofia uitgewezen, al dus het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeg. Winterjassen blijven nog nodig (Van onze weerkundige medewerker) Al hadden wij niet de illusie, dat we tijdens de feestdagen wat lente zouden beleven, toch viel de Tweede Paasdag nog best mee. Wij lagen gisteren namelijk tussen twee actieve depressies in, waarvan de eerste 's ochtends ons in de vroegte met regen en sneeuw passeerde en de tweede eerst tegen de avond het Westen van ons land bereikte. Deze laatste bracht in het Zuiden en Westen zelfs tijdelijk warme lucht van 7 a 8 gr. C. In de Noordelijke helft van ons land viel daarentegen bij temperatuur van om het vriespunt enkele centimeters sneeuw. I is intussen bij dit gure en koude weertype moeilijk te geloven, dat binnen week April reeds in het land is. En dit type zal voorlopig nog blijven, daar gebied van hoge luchtdruk ten Wes- van de Britse eilanden de aanvoer koude Poollucht herstelt, zodat reeds vanavond het gehele land door koude Poollucht wordt overstroomd. Dit gaat een harde Noordwestelijke wind en an hogere regen- en sneeuwbuien gepaard. Er is inmiddels de laatste dagen vrii veel regen gevallen. Verlangend wordt derhalve uitgezien naar hoge tem peraturen en droog weer. Helaas wijst nog niets in deze richting, zodat kachels winterjassen in de eerste dagen niet gemist kunnen worden. WEERBERICHT Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend be wolkt met enkele buien. Tijdelijk harde of stormach tige, overigens krachtige Noord.Westelijke wind. Vrij koud. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.27—19.03; rpanu 1.2Q "•■a* L —8.09 uur. 30 Maart LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1