Jlicuwe geihstfft GTouranl S Met Pasen de natuur in Loonsverhoging van vijf procent met maximum van f200 per jaar Doorberekening in de prijzen alleen bij strikte noodzaak Amerikaanse parachutisten nabij 38ste parallel geland Wist U Nut der Opstanding Regering kende loonsverhoging toe van circa 10 procent ZATERDAG 24 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.» H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvnsticft is gfiebleueti mynbert in tcgbenspocf Een en dertigste jaargang No 8182 Nog deze week van kracht 11JPET INGANG van de loonweek van 19 tot 24 Maart (van 19 tot 31 ïyi. Maart voor hen die een maandloon ontvangen) heeft de regering een loonsverhoging van vijf procent voorgeschreven, echter met een maximum van f 200.per jaar, voor lonen en salarissen van alle manne lijke en vrouwelijke werknemers, die 23 jaar of ouder zijn of gehuwd of kostwinner en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling. De beschikking van het college van Rijksbemiddelaars betreffende deze loonsverhoging is reeds gisteren verschenen. De bijslag mag niet meer bedragen dan 16.65 per maand, 3.84 per week of 8 cent per uur. (Onder kostwinners worden verstaan zij, wier normale inkomsten ten minste i 2/3 deel vormen van de totale inkom sten, waaronder begrepen uitkeringen Vijlde Ioonronde De loonsverhoging met vijf procent, welke thans gegeven wordt, is de vijf de Ioonronde sinds de bevrijding. De eerste kwam in October 1945 met een verhoging van de lonen met 25 pro cent boven het peil van Mei 1940. Als tweede Ioonronde wordt beschouwd de loonstop-Beel van December 1946, toen verschillende looncorrecties wer den vastgelegd. Op 1 Januari 1950 kwam de eerste vijf-procentsverhoging (waarin de Joekes-gulden van Octo ber 1948 was verwerkt). Op 1 Sep tember 1950 volgde andermaal vijf procent verhoging. Maandag j.l. is de vijfde Ioonronde begonnen. >NS Ingevolge sociale voorzieningen, van het gezin waartoe zij behoren). Voor de mannelijke werknemers zal de minimumverhoging 4 cent per uur bedragen. Voor de /on geren Voor hen die jonger dan 23 jaar zijn en nóch gehuwd nfich kostwin ner, is het geoorloofd (dus niet verplicht) een bijslag toe te kennen als volgt: Voor werknemers van 19 jaar 1 pet; voor werknemers van 20 jaar 2 pet; voor werknemers van 21 jaar 3 pet; voor werknemers van 22 jaar 4 pet. Door het coUege van rijksbemiddelaars is voorts een vergunning gegeven om ook voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij CAO of bindende beschik king zijn geregeld, eenzelfde loonsver hoging toe te kennen als voor hen wier arbeidsverhouding wel bij CAO of bin dende beschikking is geregeld. Voor het overheidspersoneel zal er een afzonderlijke regeling komen. De loonsverhoging geldt niet voor de kinderbijslag, winstuitkeringen e.d. Dispensatie mogelijk Voor die bedrijfstakken, waarin de loonsverhoging tot ernstige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het college van rijksbemiddelaars dispensatie worden verleend. Verzoeken daartoe moe ten uiterlijk 31 Maart bij dat college zijn ingediend. Zolang het coUege geen uit spraak heeft gedaan, behoeft de loonsver hoging in die bedrijfstakken niet worden uitgekeerd. Wordt het verzoek later door het college afgewezen dan moet de loons verhoging echter met terugwerkende kracht worden toegekend. Omtrent een verhoging op de kin derbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkerin- Hoofdredacteur van „La Piensa" veidwenen De uitgever-hoofdredacteur van het dagblad „La Prensa", dr Alberto Gainza I Paz, is uit zijn woonplaats verdwenen Het arrestatiebevel tegen dr Paz kon om deze reden niet worden uitgevoerd. In een communiqué wordt zijn verdwijning „een vlucht en een manoeuvre" genoemd, i kennelijk bedoeld om het werk van de j Congrescommissie te bemoeilijken. Zo- I als vermeld, werd het Argentijnse blad „La Prensa" enige dagen geleden in be slag genomen. De Argentijnse min. van Buitenl. Zaken, die thans te Washington vertoeft, verklaarde, dat Argentinië geen buitenlandse inmenging zou dulden. De zaak blijft in handen van het Argentijn se Congres. Minister Drees spreekt vanavond De minister-president, dr W. Drees, zal vanavond om vüf over acht over beide radiozenders een rede houden tot het Nederlandse volk. Koningin en Prins vierden Avond maal in Soest De Koningin en Prins Bernhard heb ben gistermorgen deelgenomen aan het Avondmaal in de Hervormde kerk te I Soest, waar ds E. Groeneveld voorging. Twee formateurs in Indonesië President Soekarno heeft gisteren zijn informatieve besprekingen met de partij leiders over de kabinetsformatie geëm- I digd en men verwacht, dat hij heden nog twee partijleiders verzoeken zal. een nieuw kabinet samen te stellen. Men j denkt, dat de formateurs zullen voort komen uit de Masjoemi en de P-N-I- gen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling)wordt nog overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Hogere productie Onder leiding van de minister zonder portefeuille, prof. Albregts, zal tevens worden nagegaan op welke wijze door samenwerking van ondernemers en arbei ders de productiviteit kan worden ver hoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbeiders in de resultaten dezer productieverhoging te doen delen. Voorts zal met de daarvoor in aanmer king komende organisaties uit het be drijfsleven overleg worden gepleegd, ten einde de uit de loonsverhoging voort vloeiende consequenties voor de prijzen onder ogen te zien. De regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kosten al leen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Binnenkort zal de beschikking van het college van rijksbemiddelaars tot boven genoemde loonsverhoging van vijf pet worden uitgevaardigd. Bij deze loonsverhoging heeft de rege ring er rekening mee gehouden, dat noodzakelijke vermindering op het bruik is gesteld op 5 procent, waarbij echter nog niet in aanmerking is geno- dat de moeilijkheden in het han delsverkeer met Duitsland inmiddels op- n ongunstiger positie in de be talingsbalans hebben doen ontstaan. Kolen 1 April duurder Tevens is rekening gehouden met de vermoedelijke prijsstijging tot 1 April, met inbegrip van de op deze datum voorgenomen prijsverhoging van huisbrandkolen. Globemaster met 54 man boven Oceaan vermist Amerikaans generaal aan boord Een Amerikaans transportvliegtuig van het type Globemaster, het grootste mili taire transportvliegtuig ter wereld, is met an aan boord, spoorloos ten Westen Ierland op de Atlantische Oceaan verdwenen. Men vreest, dat het in zee is gestort. Een reddingspatrouille van schepen en vliegtuigen, die in allerijl op zoek ging naar het toestel, meldde na urenlang speuren op ongeveer 720 km Westen van Shannon „lichtsignalen een wrak" te hebben waargenomen. De Globemaster kan 125 soldaten en een bemanning van 13 koppen vervoeren. Onder de 54 inzittenden bevond zich o.a. de Amerikaanse brigade-generaal Cullen Parijse conferentie nog niet los geschroefd De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" zijn gisteren te Parijs in besloten zitting bij een geweest. Zij waren elk slechts verge zeld van een tolk en een adviseur. Van ochtend zouden zij weer vergaderen en deze zitting zou openbaar zijn. De Rus Gromyko zal vermoedelijk nieuwe in structies aan het Kremlin vragen, nu de Westelijke Drie hem te kennen gaven, dat zij onmogelijk kunnen toegeven op de twee voornaamste geschilpunten, zynde de ontwapening van Duitsland en de totale vermindering der bewapening. Overigens zijn de Britten en Fransen ten aanzien van het Russische standpunt soe peler dan de Amerikanen. Van een scheu ring tussen de Westelijke Drie „plaats vervangers" is echter geen sprake. Oorlog niet onvermijdelijk, aldus dr v. Roy en Dr J. H. v. Royen, de Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, verklaar de te Detroit voor de „vereniging van omen", dat z.i. een oorlog niet on vermijdelijk is. Mocht echter Amerika oorlog geraken, dan zou Nederland iuw bondgenoot zijn. Hij prees generaal Eisenhower, omdat deze de impasse had doorbroken, waarin Amerika en West- Europa hadden afgewacht, wat de ander de verdediging tegen het coir e zou doen. In dit verband wee op het Atlantisch Pact en de Europese van generaal Eisenhower. Inzittende van melkauto gedood Andere dodelijke ongelukken te Purmerend en Vlissingen Bij Hoef (gem. Putten) is een melk auto tegen een boom gereden, waarbij een inzittende, de weduwe H. Kamper- horst-Sehuit uit Putten werd gedood. Te Purmerend is een 28-jarige wooi wagenbewoner, toen hij plotseling p« fiets de rijweg overstak, door een pe sonenauto overreden. De man was op slag Te Vlissingen is het 5-jarig zoontje van de familie L. door een auto overreden en gedood, toen hij, na een steen naai een andere auto te hebben geworpen vluchtend de weg overstak. Cambridge is „City" geworden en nu gelijk aan Oxford De eeuwenoude universiteitsstad Cam bridge is bij koninklijk decreet tot „City" verheven. Hierdoor heeft Cambridge dezelfde waardigheid als Oxford. Cambridge heeft al eens de status city gehad, doch verloor deze tijdens de regering van koning James de Eerste. GAZELLE RIJWIELEN reeds vanaf ƒ139.55 geheel compleet met lamp, jas- beschermer, slot, enz. GEBRS. HUISMAN, Carrierhuis Showroom Hogewoerd 66, tel. 22962 Koningin Elisabeth van België woonde de uitvoering van de Matthaus Passion van Utrecht, Jhr De Ranitz, begaf de gisteren in de Grote Kerk te Naarden bij. In gezelschap van de burgemeester Koningin zich naar het kerkgebouw. Verrassende operatie op Korea: Doelcommunistische divisies in te sluiten en aftocht te verhinderen Volgens mededelingen te Tokio, van het 8ste Amerikaanse leger, zijn aan zienlijke luchtlandingstroepen neergelaten dicht bij de 38ste breedtegraad. Het betreft het gebied van de rivier de Imjin. Lt.-Generaal Ridgway vloog zelf laag over het gebied, toen de operatie werd uitgevoerd. Te oordelen naar diverse berichten, was het verzet gering, in verband met het verras sende der operatie. Dit is het tweede optreden van de luchtlandingstroepen in de Koreaanse oorlog. Shaws testament van 14 bladzijden Donderdag is te Londen het testament van George Bernard Shaw gepubli ceerd, een ingewikkeld document van 14 bladzijden, dat alleen een advocaat kan begrijpen. Na aftrek van diverse lasten bedraagt de waarde van Shaws eigendommen ongeveer 12 mil- lioen. Volgens het testament moet het leeuwenaandeel van Shaws fortuin worden aangewend om zijn droom, een Engels alfabet van 40 letters, te verwezenlijken. Wat dan overblijft zal in drieën worden gedeeld. Een derde is bestemd voor het Britse museum, een derde voor het Ierse nationale museum te Dublin en een derde voor de Britse Kon. Academie voor Toneelkunst. De Britse biblio theek voor politieke wetenschappen krijgt alle dagboeken, kasboeken en dergelijke documenten. Voorts zal de secretaresse van Shaw, die dertig jaar bij hem in dienst was, een jaargeld krijgen. Duizenden soldaten namen onmiddel lijk stellingen in, om de Noordelijke troepen, ten Zuiden van dit gebied in te sluiten en de Amerikanen, die van Seoel uit, in Noord-Westelijke richting oprukken, af te wachten. Tevens wer den jeeps en grote artillerie-stukken uitgeworpen. Het feit dat de Noordelij ken weinig verzet bieden, wijst erop. dat zij zich terugtrekken achter de 38ste parallel. Een Amerikaans officier ver klaarde, dat het gebruik van de term „38ste breedtegraad" thans verboden is voor officieren van het Amerikaanse leger. Ook aan het centrale front bij Tsjoent- sjon, "trekken ki«' chtige eenheden der V-N-troepen op. naar het Noord-Oosten en naar het Noord-Westen. Deze lan ding der Amerikanen in West-Korea heeft voornamelijk ten doel, de commu nistische troepen tussen Seoel en de breedtegraad af te snijden. Luit- generaal Ridgway, die de landing leidde, verklaarde aan correspondenten: „Ons doel is de vijand te doden en de Ame rikanen hopen nog een 15 000 man. twee rode divisies te vangen". Wij herinneren er aan, dat de VN-- landen zich op het standpunt hebben gesteld, dat geen enkele politieke over weging McArthur verbiedt, zijn opmars over de 38ste breedtegraad voort te zet ten, als hij zulks strategisch noodzakelijk acht. Inmiddels meldt Ass. Press uit Londen dat de Britse regering er mede accoord gaat, dat voor kleine tactische doeleinden de 38ste parallel door de V.N.-troepen mag worden overschreden. Bij Reuter lezen wij, dat de Engelse minister Staat, Kenneth Younger, in antwoord vraag der Conservatieven verklaarde, men'beter kan wachten, of de Chi- •n voornemens zijn een aanwijzing te geven, dat zij toch een overeenkomst Spoedcontact met tanks Volgens latere telegrammen, heeft Lt.- generaal Ridgway verklaard, dat de pa rachute-landing verlopen is zonder ver liezen van betekenis. Britse tanks er Amerikaanse gemotoriseerde strijdgroe pen maakten spoedig contact met de luchtlandingstroepen, o.a. te Moensan. De stad Oeidjongboe. 20 km ten Noorden Seoel, werd door de verbonden troepen bezet. Hoewel oorspronkelijk gehoopt werd, dat door deze gecombineerde land en luchtoperaties de circa 15 000 Chi nezen, die zich in eet^linie langs de rivier de Imjin hadden verwhanst, zouden wor den afgesneden, beslaat grote kans, dat zij zich in veiligheid hebben gesteld. Aan de KoreaansMandsjoerijse grens as hevige lucht-activiteit. Vijftien Ame rikaanse „Sabel-straaljagers" werden in gevechten gewikkeld met meer dan 30 Mig-toestellen, straaljagers van Russische makelij. Het gevecht duurde 15 minuten en vond plaats in de buurt van Sinoei- djoe. Enige communistische toestellen werden beschadigd. Weer vlootoefeningen in de zomer Deze zomer worden er, naar De Tele- graag meldt, weer grote geallieerde vlootoefeningen gehouden, waaraan ook een Nederlands smaldeel onder bevel van schout bij nacht A. de Booy zal deelnemen. Het vliegkampschip Karei Doorman zal ditmaal niet tot het smal deel behoren, doch waarschijnlijk wel een kruiser met drie torpedobootjagers. enige onderzeeboten en een aantal fre gatten- Over de definitieve samenstel ling heeft minister Staf nog geen be slissing genomen- De vierjarige Zweede Kroonprins Karei Gustaaf is evenals onze Prin sesjes dol op skieën. We zien het Koningskind hier in Stockholmse Djurgarden, die schuil gaat onder onder een dikke vacht van sneeuw. DAT de 26-j. kellner A. M. D. te L'warden wegens doodslag van zijn chef, de ober J. Funcke, door het hof aldaar overeenkomstig het rechtbankvonnis tot 5 jaar en 3 mnd. is veroordeeld. DAT in de gemeentelijke gasfabriek te Apeldoorn op 28 Maart een huistelefoon- Sentrale in werking wordt gesteld, welke édiend zal worden door een blinde tele fonist, die beide handen mist. DAT op 30 Maart o.l.v. dr E. W. Hofstee te Wageningen vertegenwoordigsters van de boerinnenbonden voor drie maanden naar Amerika vertrekken om de huis- houd-economie ten plattelande aldaar te bestuderen. DAT dit jaar in Amsterdam reeds zes personen bij een brand zijn omgekomen. DAT de opsporing wordt verzocht van de 17-j. Herman van Es uit Gorinchem, die, hoewel bedlegerig, Woensdag het ouderlijk huis heeft verlaten en niet is teruggekeerd. DAT lt.-koL H. A. Maurenbrechter Donderdag het commando van de lucht haven L'warden overdroeg aan lt.-kol. B. J. Fiedeldy. DAT de boerderij van het vroegere landgoed Ekenstein te Appingedam als jeugdherberg zal worden ingericht. DAT door een defect aan de schoor steenleiding Donderdag de grote boerderij van Chr. van Wanroy te Dinther (N.B.) is afgebrand, waarbij 11 stamboekkoeien in de vlammen omkwamen. DAT men thans bezig is tussen Weert en Bocholt een weg van 20 meter breed te aan te leggen. DAT de Santpoorter N. K. en de A'dammer A. V., bestuursleden van de Ned. Visserij-gemeenschap, tot resp. 10 en 8 maanden zijn veroordeeld, die door het onjuist invullen van schade-enquête- formulieren ƒ90.000 hadden willen ont vangen voor het verloren gaan van een IJmuidense viskotter. DAT op de spoorlijn Amersfoort Zwolle mi.v. 28 Maart Dieseltreinen enige busdiensten zullen vervangen. DAT op 26 Mei in Den Bosch de alge mene vergadering van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies wordt gehouden. DAT tijdens baggerwerkzaamheden bij de Velserpont in het Noordzeekanaal 20 geladen pantservuisten zijn opgehaald. DAT de 76-j. dr J. Vies te Utrecht, die lange tijd aan het gymnasium De Mun- nlk aldaar leraar Frans is geweest, door Frankrijk is benoemd tot officier d'éca- démie. DAT de Haagse firma H. Beljon met f 571.000 de hoogste inschrijver was voor het bouwen van een electrisch rioolge maal met twee woningen te Nijmegen. DAT bij een autobotsing te Apeldoorn vier personen uit Amsterdam werden gewond, van wie de 14-j. De J. zeer ernstig. DAT vanmiddag aan de Ambonnese gezinnen in het kamp Almera te Naar den een grote hoeveelheid kleding, schoeisel en muziekinstrumenten is uit gereikt, die door Bussum en Naarden is bijeengebracht. DAT het museum van Huize Doorn vandaag voor het publiek is heropend. DAT op Hemelvaartsdag te Noord- wijkerhout weer de bloemenrally vooi fietsers wordt gehouden. DAT de 51-j. architect en wethouder D. W. te L'warden door het hof aldaar tot 500 boete is veroordeeld wegens het zonder voldoende vergunning verbouwen van de Geref. kerk te St Jacobi-Parochie (rechtbankvonnis 3000). DAT ook de Federatie van Ned. organi ses voor het Personenvervoer gepro testeerd heeft tegen de voorgenomen ver hoging der motorrijtuigenbelasting. DAT op 4 cn 5 April van kwart voor neg»n tot zonsondergang te Petten (N.H.) schietoefeningen worden gehouden en :n straal van 16 km onveilig zal zijn DAT 30.000 Eindhovense kinderen op 16 Mei zullen deelnemen aan jubileum- spelen, die op 30 velden worden gehou den t.g.v. het 60-j. bestaan van Philips, tussen 15 Mei en 30 Juni te Eindho- i speciale poststempels worden ge bruikt. DAT in Hilversum opnamen zijn ge maakt van het Philips jubileumlied en het Philipssprookje (tekst van wijlen Dico v. d. Meer en muziek van D. Mon- nickendam). DAT het Britse stoomschip Hoperidge (5200 ton) op de Scheldemond in botsing kwam met de Nederlandse Blommersdijk en beide schepen, hoewel beschadigd, naar Antwerpen doorstoomden. DAT de Nijmeegse neuro-chirurg dr P. Hoeberechts uit Nijmegen met gezin naar Canada is geëmigreerd, en reden de politieke toestand noemde. Een tactisch gebaar: McArthur bereid tot wapenstilstand Om uitbreiding oorlog te voorkomen Vóór hij vanochtend vroeg uit Tokio vertrok, voor een bezoek het Koreaanse front, heeft McArthur met breed gebaar een wijs en tactisch voorstel gedaan. Hij verklaarde zich namelijk bereid, persoonlijk met de opperbevelhebber der vijandelijke troepen te willen spreken, om wapenstilstand op Korea te bewerk stelligen. Hierdoor zouden de poli tieke doelstellingen der Ver. Naties op Korea, waartegen geen land mei enig recht aanmerking kan maken, zonder enig bloedvergieten verwezen lijkt kunnen worden. De generaal wenste, dat het Ko reaanse conflict alleen naar de eigen „mérites" bijgelegd moest worden, dus, zonder dat het verzwaard werd door andere oorzaken, die slechts in direct met Korea verband houden, zoals Formosa of de zetel van com munistisch China in de Ver. Naties. McArthur heeft erop gewezen, dat de Geallieerden Zuid-Korea van overgrote deel der georganiseerde communistische troepen hebben ge zuiverd. De vijand moet zich thans op pijnlijke wijze bewust zijn vat feit, dat Rood China het risico loopt van een snelle militéire ineenstorting, indien de Ver. Naties ervan zouden moeten afzien, om de oorlog tot Korea te beperken en de militaire operaties uit te breiden tot China'! kustgebieden en militaire bases. McArthur legde vooral de nadruk op deze verdraagzame poging der V.N., om de oorlog tot het gebied Korea te willen beperken. (Men ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). opvaUen dat hij. sprekende over de op standing eigenlijk zonder meer met de deur in huis valt: „Wat nut ons de op standing"? Wat hebben we aan de op standing? Het is hier niet de plaats om allerlei veronderstellingen te gaan uiten waar om de catechismus de zaak zo heeft op gezet. Is hij bevreesd dat tegenover het mysterie van het lijden het mysterie van de opstanding te weinig accent zal krijgen? Of is hij van oordeel, dat voor de mens de opstanding wel iets zeer on wezenlijks moet zijn en plaats hij haar daarom zonder omwegen midden in het mensenleven? Een overwedigend ding is het wel deze overwinning op de dood. Een wijs geer heeft eens gezegd, dat men gedu rende heel het leven de dood mag vre zen. alleen niet wanneer men in de na bijheid van de dood gekomen is. Men kan de dood wel lang uit zijn gedachten bannen, maar men kan hem toch niet het leven bannen. De dood sluit de ogen en hij opent ze. Is het niet vaak zo. dat iemand dood moet zijn, wil hij voor is werkelijk levend worden? Zeker, men kan trachten er zich met ?n kwinkslag van af te maken. Zo zei Epicurus eens. dat de dood ons niet aan gaat. zolang wij er zijn is hij er niet en ïeer hij er is zijn wij er niet. Maar zulke kwinkslagen slaat men de dood uit het leven niet weg. Hij blijft de onontkoombare en het leven blijft klein eiland in de wijde Oceaan van de dood om eens te worden overspoeld. Die dood nu heeft Christus door zijn opstanding overwonnen. Dat geeft aan die opstanding een plaats midden in ons leven en midden in ons bestaan. De dood heerst niet meer over hem. Wat hij stierf, stierf hij der zonde en wat hij nu leeft leeft hij Gode. En in die overwin ning wil hij de wereld doen delen. Daarom betekent de opstanding het einde van de schrik des doods. Maar het betekent ook het begin van een nieuw leven, een leven dat aan hem kan zijn toegewijd. Er schijnt moed voor nodig om dat te zeggen. Hoe vaak heeft al de mensheid niet getracht opnieuw te be ginnen? Na elke oorlog weer was zij van goede voornemens bezield. Maar het breekt bij de handen af en even later zucht de wereld weer onder de druk van beklemming en vrees. Wat nut ons dan de opstanding? Zij nut ons wanneer wij haar zien zoals ze is, als iets dat alle menselijk kunnen te boven gaat en dat toch door Gods genade midden in ons leven is geplaatst. Het nieuwe leven kan yoor ons allen aanvangen, omdat het er reeds is. Van ons wordt alleen ge vraagd deel te nemen aan een overwin ning, die reeds behaald is. De opstan ding heeft betekenis voor de wereld, omdat ze niet van deze wereld is. De op standing heeft ons gezet „in de hemel" (Ef 2:6) en daarom durven we weer leven op de aarde. Paasmorgen betekent, dat Ohrisiu» naast vredevorst ook is de vorst des le vens. En die wetenschap, wel, die is het nut der opstanding. Pholien naar de V.S. De Belgische premier Pholien zal de volgende week Vrijdag per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrekken voor een ver blijf van tien dagen. Hij zal door Truman ontvangen worden. De chaos ia de lichtstad Vakbonden trokken besluit in, spoorwegstaking met twee dagen te verlengen OFSCHOON DE FRANSE REGERING ter tegemoetkoming in de ge- stegen kosten van levensonderhoud, een loonsverhoging bad toege kend van circa 10 procent, hadden de niet-communistisehe vakverenigin gen opdracht gegeven, de spoorwegstaking in geheel Frankrijk met twee dagen te verlengen. Vanmorgen vroeg hebben de vakbonden dit besluit echter ingetrokken. De vertraging en verwarring zal vandaag nog voort duren, aangezien de meeste spoorwegarbeiders het parool tot verlenging der staking reeds hadden opgevolgd. De staking bij de Parijse Metro- en busdiensten duurt voort, zeer ten ongerieve van Parijzenaars en toeristen. De percentages der loonsverhogingen ariëren van 11 tot 15 procent. De rege ring acht zulks voldoende ter bestrijding der gestegen kosten van levensonder- Voorts zijn overeenkomsten voor hogere lonen getekend voor de mijnwerkers, metaalarbeiders, arbeiders in de ver zekeringsbedrijven en bandenindustrie. Verscheidene belangrijke industrieën ga- hun personeel een verhoging van 7 tot 10 a aanzien van de spoorwegstaking heeft het kabinet bepaald, dat het vast stellen van de lonen der spoorwegman- weer rechtstreeks mag gebeuren tus- de directie der Staatsspoorwegen en de vakverenigingen. Sinds 1939 zijn de lonen door het ministerie van Vervoer Met Pasen temperatuur aan lage kant Minder buien Aan de achterzijde van de depressie, die ons de afgelopen dagen regenachtig en somber weer heeft gebracht, stromen nu grote hoeveelheden koude lucht uit het hoge Noorden via de Noordzee naar ïze omgeving. Het ziet er* naar uit, dat deze koude lucht zich enkele dagen zal handhaven en als gevolg daarvan zullen de tempe raturen met Pasen aan de lage kant blijven. Intussen ontwikkelde zich ten Westen van Ierland een krachtig hoge drukge- bied, dat zich over de Britse eilanden en later ook over ons land zal uitbreiden. Daarmede samenhangend neemt de buiigheid morgen af. waarbij er flinke opklaringen zullen voorkomen. Na deze tijdelijke verbetering zal waar schijnlijk in de loop van de Tweede Paas dag een nieuwe storing van de Oceaan het weer in onze omgeving gaan bein- vastgesteld. Intussen heeft de niet-com- munistische bond „Force Ouvrière" de spoorwegstaking met 48 uur verlengd. De regering heeft bepaald, dat wie vandaag 12 uur het werk niet zou heb ben hervat, als „dienstweigeraar" wordt beschouwd en behalve boete, maximaal 1 jaar gevangenisstraf kan krijgen, c.q. ontslag. Het treinverkeer kon gisteren voor ongeveer 70 plaats vinden. De inter nationale treinen liepen vrijwel normaal. Ook in de gas- en elektriciteitsvoorziening is een verbetering ingetreden, sinds een groot aantal arbeiders gevolg gaf aan de vorderingsbevelen en het werk hervatte. Een gelukje by alle narigheid voor de Parijzenaars was, dat het gisteren de helderste en warmste dag van het jaar tot nu toe was, waardoor men het licht pas laat behoefde te ontsteken. De bus staking duurt nog steeds voort; de Metro rijdt voor 15 procent. In Noord-Frank- ryk zijn ongeveer 2000 van de 120.000 mijnwerkers een sympathiestaking be gonnen. In Algerië hebben de vakbonden gas- en electriciteitsstaking voor on bepaalde tyd afgekondigd. WEERBERICHT 1 Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vooral aanvanke lijk nog enkele plaatselijke buien, maar af en toe ook opklaringen. Overwegend krachtige wind tussen Noord west en West. Vry koud. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zc 56. Maandag: i 6.3219.02; maan 23.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1