Jlicutuc drifts ctftGTouranl Voor ƒ4 milliard oorlogstuig Jware tanks markeren staat van beleg in de straten van Teheran Ook politieke moorden in het nabije Azerbeidsjan? Felle brand in 't hart van Amsterdam maakte drie families dakloos Wist U WOENSDAG 21 MAART 1951 ^BUREAUX: Steenstraat 87. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58930. I ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week AD VERTE NT1EN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8180 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .StantottsUch Is ahfbltoeo myn bert in tcgljenspotr De Sjah van Perzië zal spreken rfARE TANKS reden gisteren door de Ferdowsi, een der hoofdstraten van Teheran, het eerste machtsvertoon, sinds de „staat van beleg" tis afgekondigd. De avondklok werd ingesteld van middernacht tot vijf iir 's morgens. De nieuwe regering van Hoessein Ala Khan hoopt er in i slagen de hevige politieke spanningen te verminderen. Vandaag zal e Sjah zich in een radiorede tot het volk richten. In verband met de loord op de vroegere Perzische premier Razmara en de aanslag op de resident der universiteit, is er een nieuwe politiechef benoemd, namelijk eiieraal Abdoel Hoessein Hedjazi. De spanningen blijken uit de staking jm het PTT-personeel, terwijl er geruchten gaan over nieuwe politieke loorden in Azerbeidsjan, aan de grens der Sowjet-Unie. :n de straten van Teheran werden mfletten verspreid, waarin te lezen >nd, dat de gouverneur-generaal van ':erbeidsjan en de commissaris van litie te Tabriz gedpod zouden zijn. Van 'iciële zijde werden deze berichten 'liswaar niet bevestigd, maar ook niet jengesproken. De berichtgeving inzake rzië is onvolledig en telegrammen reken elkaar op diverse punten tegen, steren waren de telefoon- en telegraaf- rbindingen tussen Londen en Teheran rbroken. De afkondiging van de „staat van leg" geschiedde via de staatsradio. In uitzending werd gezegd, dat misda- elementen gepoogd hebben de gheid van Teheran in gevaar te _.igen. Onmiddellijk heeft de nieuwe ilitaire gouverneur-generaal, de reeds noemde Hoessein Hedjazi, de nodige latregelen getroffen, om de orde te idhaven. Hij is in Frankrijk opgeleid de oorlog reeds tweemaal bitair gouverneur van Teheran. nieuwe kabinet van premier Ala Khan, zal deze zelf de ïfeuille van buitenlandse zaken be- Verschillende ministeposten, waar de belangrijke portefeuille van imisohe Zaken en Financiën, blij- voorlopig onbeheerd en zullen door latssecretarissen worden waargenomen, 'ant het gaat erom, dat deze posten door ichtige figuren worden bezet, omdat Perzië financieel bergafwaarts fife- In aansluiting aan hetgeen gisteren eeds werd vermeld, heeft de Perzische lenaat thans het voorstel aangenomen, de grote bankbiljetten uit de circu latie te nemen en door kleinere te ver vangen. Deze maatregel werd genomen het hóófd te kunnen bieden aan de financiële crisis, tengevolge waarvan de ambtenaren niet konden worden uit betaald. Eenstemmig heeft de Senaat zijn goed keuring gehecht aan de beslissing van de Kamer om de olie te nationaliseren. Met spanning verbeidt men de radio rede van de Sjah, die vanuit z\jn paleis te Teheran gehouden zal worden. Dr Willem Mengelberg ernstig ziek In de gezondheidstoestand van profes sor dr Willem Mengelberg is plotseling een ongunstige verandering ingetreden. Hij is sedert Zondag buiten bewustzijn. Maandag is een arts gearriveerd in zijn moeilijk te bereiken huis in Zuort in Zwitserland. Ook na het toedienen van enige kamfer-injecties keerde hij nog niet tot het bewustzijn terug. Aflevering meel, vet en margarine weer vrij |Nu de regeringsmaatregelen t.a.v. de rondstoffenprijzen bekend zijn gemaakt, de beperking van de bereiding en af kering van tarwemeel, -bloem en [riesmeel, alsmede van margarine,en ek- en braadvet, ingetrokken. De afle- tering van suiker was reeds weer vrij- f*even- Ook beschuit en koek in prijs verhoogd .Als gevolg van de subsidiever laging op loem zal een rol beschuit 1 op 2 cent jiurder worden en zullen de kleine koe- fin 2 cent en de grote koeken 4 cent in ijs stijgen. Dodelijk ongeluk in een Maartse sneeuwbui .Motorrijder reed te Meppel tegen geparkeerde auto i Gisteravond is op de Hoogeveenseweg e Meppel, bij het Diaconessenhuis, de lO-jarige J. Beugeling uit Ansea tgem. luinen) met zijn motor teg°n een aan Ie kant van de weg geparkeerde vracht- uto gereden. B., die met matige snel- leid had gereden, was op slag dood. vermoedelijk heeft hij door een korte, bet windstoten gepaard gaande Maartse pieeuwbui de vrachtauto niet gezien. Andere ongelukken Een twaalfjarig meisje E van Enden lit de De la Reyweg te Rotterdam, is jisteren op de Putselaan aldaar van het lerron van de R.T.M. gevallen. Zij kwam inder een dieseltram terecht en' was op jlag dood. i Het vierjarig zoontje van schipper i. Zuidinga is in het Muntendammerdiep [erdronken. De 54-jarige tuinder L. uit Helden is op veg Horn-Heythuyzen (L.) met zijn auto (eslipt en tegen een boom gebotst. Hij pas op slag dood. Van Geelkerken houdt levenslang De Raad van Cassatie verwierp van- laag het beroep van de Officier van Jus- jitie te Utrecht in de zaak tegen Cornelis [an Geelkerken, de vroegere plaatsver vangend leider van de N.S.B., hoofdstor- her van de Nationale Jeugdstorm en in- jpecteur-generaal van de Nederlandse Eandwacht. De bijzondere strafkamer te Utrecht iad Van Geelkerken tot levenslang t Jordeeld. Topsalarissen in de Kamer De Tweede Kamer zal zich Woensdag i. opnieuw bezig houden met de top- ialarissen- Kwartaal-abonnés die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, verzoeken wij vriendelijk het abonnementsgeld voor het 2e kwartaal 1951 vóór 31 Maart 1951 over te schrijven of te storten op onze postrekening nr 58936. Wilt u vooral op' het „bij,,-strookje het adres vermelden waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank. Administratie Nieuwe Leidsche Crt. Het contlict in Korea Wil Truman strijd eindigen Verbondenen vlak bij 38ste parallel De Chinezen werpen eenheden van een nieuwe legergroep in de strijd, om de opmars der verbonden troepen te stuiten. Ten Noorden van Seoel werden man schappen van het 26ste Chinese leger corps gevangen genomen. Inmiddels zijn Zuid-Koreanen aan de Oostkust de 38ste parallel tot op 14 km genaderd. Ameri kaanse troepen zijn begonnen Tsjoen- tsjon de laatste, grote communistische basis in de centrale sector in te sluiten. Het wemelt van berichten en geruchten over het al dan niet overschrijden van de 38ste breedtegraad. Zowel Washington als Londen, zouden druk doende zijn, een eervolle „regeling" van het Koreaan se conflict te bewerkstelligen. Aan be richten van Reuter, Ass. Press en A.F.P. ontlenen wij. dat President Truman een reeks besprekingen gevoerd heeft met de Amerik. onderminister van Buit. Zaken, Dean Rusk, alsmede met de diplomatieke vertegenwoordigers der twaalf landen, die actief aan de strijd op Korea deelnemen. De Washingtonse correspondent van A.F.P. meent te weten, dat Truman het standpunt inneemt, dat het conflict zo snel mogelijk geëindigd moet worden op eervolle wijze. Engeland en Canada zijn van oordeel, dat er een betere kans op een regeling met China bestaat, als de verbonden troepen niet de verplichting wordt opgelegd, Noord-Korea te ver- Vermelden wij nog. dat volgens het blad „China Daily News", de bekende Chinese rode generaal Lin Piao in Korea gewond zou zijn. Ook Mao Tse Toeng, aldus het blad, is ernstig ziek. Mevrouw Den Ouden, weduwe van de gesneuvelde commandant van het Nederlandse detachement in Korea, werkt mèt de echtgenote van de huidige commandant, majoor Eekhout, mee aan de welzijnsverzorging van de Neder landers in dienst van de verbonden legers. Zij doet dat op het bureau Over zeese Zaken van de dienst recreatie en algemene ontwikkeling, dat onder leiding van majoor A. G. Palmers aan alle militairen overzee, dus ook die in Nieuw-Guinea en de Antillen, lectuur e.d. zendt. V.l.n.r. majoor Palmers, mevr. Eekhout, mevr. Den Ouden in de Nieuwe Frederikskazerne in Den Haag. Voor de Hoge Raad: Bloedproef in strijd met de wet? Mr S. heeft vo zaak, w bank ee ken op grond uit gebleken r. Timmenga uit Amsterdam de Hoge Raad gepleit in een rin de Amsterdamse recht- veroordeling heeft uitgespro- i een bloedproef, waar dat de verdachte dron ken achter het stuur had gezeten. Mr Timmenga wees er op. dat de wet de verdachte omringt met allerlei waar borgen. Een onderzoek aan de kleren bij voorbeeld is alleen mogelijk onder bepaalde voorwaarden, die in de wet genoemd zijn. Maar bij de bloed-proef onderzoekt men in het lichaam en brengt de verdachte wonden toe. Dit achtte mr Timmenga in strijd met de wet- ,.Men staat deze methode toe, omdat een medische is- Maar dan moet een ts haar toepassen De woorden van het nnis duiden er op. dat de verbalisan ten het bloed aftappen". De advocaat-generaal zal op 3 April concluderen. De Nederlandse gulden Londen ontvangt Rege ringsprogram gunstig Volgens het Franse persbureau A.F.P. hebben financiële kringen te Londen het Nederlandse regeringsprogram gunstig ontvangen door de belangrijke vermin" dering van uitgaven teneinde het even wicht in de begroting te herstellen Mei meent dat dit kort en goed een einde za maken aan de geruchten betreffende eei devaluatie van de Nederlandse gulden, die de economische toestand alleen maai slechter zou kunnen maken, daar Neder land afhankelijk is van invoer van bui tenlandse grondstoffen en levensmid Een 103-jarige in Hellouw De heer Van Horssen te Hellouw (Gld.) hoopt op 31 Maart a.s. zijn 103e verjaardag te vieren Hij maakt het nog goed. Artajo, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren voor de tweede maal in korte tijd in Frankrijk I geweest. Nu een ieitvolgende Assemblée te Parijs De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft besloten haar volgende zit ting, die op 6 November a.s. begint, in Parijs te houden. Engeland stemde vóór, Amerika tegen en de Sowjet-Unie en haar bondgenoten eveneens vóór. De ge hele zitting moet in Parijs worden ge houden. zelfs indien men met Kerstmis moeten blijven. Voorlopige kosten 2.350.000 dollar. Amerik. onderwereld roert zich O'Dwyer vraagt 25 millioen meer voor vernietiging De Amerikaanse onderwereld begint zich de laatste tijd weer sterker te roe- De voormalige burgemeester van New York, O'Dwyer. heeft er bij de Senaatscommissie, welke een onderzoek instelt naar eventuele banden tussen de politiek en de onderwereld, op aange drongen een bedrag van 25 tot 30 mil lioen dollar meer aan te wijzen voor de vernitiging van het groeiend „misdaad imperium" in de Ver. Staten. Bewoners sprongen in doodsangst van dak lol dak IN DE JODENBREESTRAAT, het hart van het oude Amsterdam, heeft gisteravond een korte felle brand een uit drie verdiepingen bestaand oud woonhuis in nauwelijks een uur tijds in de as gelegd en de drie fa milies, die het diepe pand bewoonden, beroofd van al hun bezittingen. Zo snel greep het vuur, ontstaan doordat de bewoonster van de eerste étage bij het wassen met benzine een bak met deze vloeistof omtrok, om zich heen, dat de tweede en derde verdieping bewonende gezinnen van de buitenwereld werdén afgesneden en slechts met de grootste inspanning konden worden gered. De bewoners van de eerste verdieping, een gezir. met twee kinderen en een aantal commensaals, gelukte het op de veilige straat te komen. Echter voor de met groot materiaal uitgerukte brandweerlieden de Joden- breestraat inreden, had het gezin van de tweede etage de vlucht naar de derde verdieping moeten nemen, waar de weduwe Kist met zeven kinderen, eer. reeds gehuwde zoon van de weduwe Kist Prinses Beatrix naar middelbare school Nieuw lyceum in Soestdijk Prinses Beatrix zal na de Paasvacan- tie de Werkplaats van ir C. Boeke te Bilthoven verlaten en voortgezet onder wijs gaan genieten op een te Soestdijk te stichten school. Bijna zes jaar is zij op de Werkplaats geweest. Er wordt- op de nieuwe school met een eerste klas begonnen, maar de bedoe ling is dat de school in de komende ja ren tot een volledig lyceum zal uit groeien. De Koningin en de Prins heb ben de leiding opgedragen aan dr J A- vor der Hake, oud-rector van het lyceum te Baarn Professor dr H. W. F. Stell- wag, hoogleraar in de paedagogiek aan de Amsterdamse gemeente-universiteit, wordt als paedagogisch adviseur aan de nieuwe inrichting verbonden. Het onderwijs in de vakken zal wor den gegeven door docenten van verschil lende scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de omge ving van Soestdijk. Nederlanders betreuren Natsir Volgens Ass- Press betreuren Neder landers te Djakarta het aftreden van Natsir. Een Nederlandse autoriteit zeióe: Hij heeft tenminste oprecht getracht de toe standen te verbeteren. Het was niet zijn fout, dat hij faalde. Men verwacht, dat de buitenlandse politiek niet veranderd wordt, maar wel dat er een zwaardere druk op Nederland komt inzake Nieuw-Guinea. Achteruit vliegen Op de vierde bijeenkomst van de afdeling luchtwaardigheid van de internationale luchtvaartorganisatie te Montreal, heeft Engeland voorgesteld in de toekomst de stoelen in de cabi nes der passagiersvliegtuigen met de rug in de vlieginrichting aan te bren gen. Dit met het oog op het voorkomen van ernstige verwondingen der pas sagiers in geval van een ongeluk. met zijn vrouw en een baby van acht maanden en twee inwonende vrouwen trachtten het vege lijf te redden. Dit ging niet tenzij men de moed had uit het dakraam op een platje te springen orr. vandaar een hoger gedeelte van het huis en de dakgoot te bereiken. Doodsangst was er de oorzsak van dat de vrouwen en enkele kinderen die moed~bezaten. Maar daar hoog in de dakgoot, was de redding nog niet nabiji Vóór zich zagen de ongelukkigen die verbijsterd op de zolder en in de dakgoot van het bran dende huis samendromden een donker gapend gat van wel twee meter breedte Hier zouden zij over moeten springen, wilden zij in veiligheid zijn. De mannen gingen eerst en toen zij op het lager gelegen platje waren beland, vingen zij de vrouwen en de kinderen op. Enige kinderen durfden echter niet. De buren schaften raad. Zij knoopten lakens aan elkaar en langs die lakens konden de kinderen naar het veilige plat zakken. De brandweer tenslotte bracht de ge redden op de begane grond en de politie vervoerde hen naar een van de tehui zen van Hulp voor Onbehuisden. waar de zwaar getroffen families voorlopig onderdak hebben gevonden. Enige van de geredden hadden lichte verwondingen opgelopen. Wat zijn ze weer welgevormd, rei mr Kesper gisteren na de ope ning van „Keukenhof' te Lisse. De foto toont verder burgemeester De Graaf van Lisse (met wandel stok en glimlach), prof. Rutten, minister van O., K. en W. (lichte hoed) en links burgemeester Van Nispen tot Pannerden van Hille- gom. Foto N. van der Horst. De priem van Peron in „La Prenza" In de Argentijnse „jungle" De Argentijnse regering heeft officieel de controle over het blad „La Prenza" overgenomen. Vijf leden van een speci ale Congrescommissie betraden het ge bouw van La Prenza, begeleid door po litie in uniform en een notaris, die de nodige documenten begon op te stellen. Genoemde commissie werd de vorige week benoemd, teneinde te interveni eren bij de commerciële onderneming welke eigenaresse van het onafhanke lijke blad La Prenza is. Zoals men weet is het blad sinds 26_Januari verboden en de drukkerij is verzegeld.De politie verwijderde een aantal employé's, da: toekeek op de, naar Duitse methoden riekende handelingen. Ook de controle op de drukkerij werd officieel overge nomen. (Gezegend de landen. waar geen dictators de vrijheid van drukpers ver moorden. Red.) Ontscheping eerste Ambonnezen morgenochtend in R'dam De Kota Inten komt vanavond met de eerste groep Ambonnese militairen en hun gezinnen voor Hoek van Holland. De ontscheping zal morgenochtend om acht uur in Rotterdam beginnen. Tweede kievitsei naar de Prinses Gistermiddag heeft M. Oudenampsen in de buurtschap Ampsen in Laren (Gld.) een kievitsei gevonden, dat aangeboden is aan Prinses Wilhelmina. Dit is het tweede kievitsei van dit jaar. Duurte oorzaak van Parijse stakingen en chaos Dringend beroep van Queuille het werk te hervatten Weg de vrijheid In de Zuid-Amerikaanse staat Ar- gentinië is de ongelijke strijd van een dagblad tegen de dictatoriale rege ring van het land hiermede geëindigd, dat het blad onder controle is gesteld- Dit betekent, dat de vrijheid thans de finitief is opgeheven De regering over Argentinië is in feite een dictatuur. Dic tator is. Peron. Onder dat dictatoriaal be wind waren er tot dusver twee bladen in geslaagd hun zelfstandigheid te be waren. Een van die bladen, tevens het belangrijkste, was La Prensa. een zeer belangrijke krant, technisch ook uitne mend verzorgd en met een wijde in vloedssfeer. La Prensa heeft, wanneer daar aan leiding toe was en dat was nogal eens het geval de regering haar critiek niet gespaard. Dat vereiste moed. Wat van een dic tatuur te vrezen was, is dan ook niet uitgebleven. De regering is het blad te lijf gegaan. Natuurlijk aanvankelijk niet openlijk, want men duchtte blijkbaar nog eniger mate de indruk, die dit in Noord-Ame- rika en in heel de Westelijke wereld maken zou. Neen, de stryd is eerst zij delings gevoerd, doordat men het blad zette onder de druk van de Peronistische vakbeweging en het blad elke be scherming van staatswege opzettelijk werd onthouden. Via door die vakbeweging uitgelokte relletjes heeft men van Peronistische zij de toen getracht het blad bij de bevolking in discrediet te brengen- Wij vermoeden, dat men daarin niet geslaagd is. Er is daarop een commissie benoemd, be staande uit negen personen en groten deels gekozen uit Peronistische kringen en het eind van het liedje was. dat daar komt het op neer de drukkerij door de regering is genaast. Wij schreven: het eind van het liedje. Inderdaad het is het oude liedje. Onder de dictatuur kan de vrijheid niet be staan. Een dictator mag een machtig man zijn, maar toch in wezen niet mach tig genoeg om de vrijheid aan te dur ven. En daarom is een dictator ook een zwak en klein manneke.. Onder een dic tatuur betekent een dictator de staat. En de staat heeft het gewonnen in Argen tinië- De vrije pers zwygt er En het enige goede, dat men van deze gang van zaken nog zeggen kan. is. dat deze nieuwe en toch weer zo oude ervaring in de vrye wereld een bar slechte indruk heeft gemaakt Nieuwe kamerbewaarder De heer J. Brinkert benoemd De Huishoudelijke Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal heeft gisteren benoemd tot Kamerbewaarder bij dit Hoge College van Staat de heer J. Brinkert, zulks met Ingang van 1 Mei a s. De heer Brinkert is reeds 39 jaar in overheidsdienst. Na een periode van 12 jaar als beroepsonderofficier was hij van 1924 tot 1932 schrijver bij de inspecteur van de artillerie. Daarna kwam hij in De Parijzenaars ondervonden gisteren op onaangename wijze, wat de stakingen voor hen betekenen: een lage gasdruk, een ongeregelde treinenloop en nagenoeg volledige afwezigheid van bussen. Een ernstige stagnatie in de stroomlevering heeft zich echter niet voorgedaan. Van de gasfabrieken werkte er één op vier en van de elcctriciteitsfabrieken één op drie. Volgens Ass. Press, zou de gas- en electriciteitsstaklng slechts 1 dag duren, zodat het Parijse leven wat dit betreft weer meer normaal zou worden. De Christelijke vakbond had de arbeiders in deze bedrijven aangespoord het werk te hervatten. Blijkbaar zijn de stakingen dit keer niet door de communisten uit geroepen. maar een „logisch" gevolg van de sterk gestegen voedselprijzen. Premier Queuille heeft voor morgen de advies commissie voor de lonen bijeengeroepen. Voorts heeft hij een commissie van enkele DAT op het baanvak ArnhemWin terswijk m.i.v 20 Mei enkele stoomtrei nen door diesel-electrische treinen wor den vervangen. DAT de raad van Apeldoorn f200.000 beschikbaar stelde voor de aanleg van een waterleiding te Hoenderloo t.b.v. 150 gezinnen, die thans nog een put gebrui ken. DAT een geit van Th. Obdam te Zui- dermeer (N.-H.) in één worp vijf jongen ter wereld heeft gebracht. DAT tien vakverenigingsleiders na een studiereis van zes weken over de bevor dering der productiviteit met de Noor- dam zijn teruggekeerd uit Amerika, evenals tien vertegenwoordigers van lithografische bedrijven. DAT de directeur materieel van de mi litaire luchtvaart, res.-kol prof. dr is |G. Otten. is bevorderd tot res.-maj., ter wijl tot commandant in het 2e geniecom- mandement is benoemd kol. J. L. Doorn- bos. DAT de luchtvaarttroepen te Hilver- ïm, die thans het KNIL-centrum in Nij megen gaan betrekken, gisteren een af- scheidsparade en een receptie hielden. DAT de A'damse journalisten Joh. Winkler (Vrij Nederland) en mr A. Th. Mertens (De Linie) dank zij de K.L.M. de gast zijn van de burgemeester van Brazzaville in Frans Equatoriaal Afrika. DAT de 17-j. verkoopster Klazina Ja- coba te Wijs uit Hilversum sinds Woens dag 14 Maart wordt vermist. DAT bij P. Smit jr N.V. te R'dam het motortankschip San Lorenzo (14.500 ton), bestemd voor Agentinië, is te water ge laten. DAT 260 inwoners van de N.-O. polder bloed zullen afstaan voor de transfusie- dienst van het Rode Kruis en 20 inwo ners zich hebben aangemeld voor een transportcolonne. DAT in Weert een nieuwe verzinkerij, een der weinige in Zuid-Nederland, in bedrijf is gesteld. DAT mevr. D Jonker-Sluiter („Dette- meuie") te Zwolle gisteren 100 jaar is geworden. DAT Zuid-Afrika voor de derde maal sinds de oorlog zal deelnemen aan de jaarbeurs te Utrecht (312 April). DAT 24 Engelse leerling-vliegers van 31 Juli tot 11 Augustus te Someren (N.-B.) hun vacantie doorbrengen en by particulieren worden Ingekwartierd. DAT Deventer deze zomer net openen van de nieuwe sluis en het 40-j bestaan der V.V.V. zal vieren met o.a. een bloe mententoonstelling (14 Juli tot 15 Aug.) en een concert door het Residentie-orkest op 28 Juni. DAT de netto-opbrengst yan de natio nale reclassering het afgelopen jaar in ons land f238.000 (v j. f219.000) en in Zuid-Holland f62.000 (v. j. f 51.000) heeft bedragen. DAT de commissie-Van der Poll een brochure beschikbaar heeft gesteld voor de leden van de Ver. voor de Effecten handel over de verkoop van Joodse effecten. DAT 40 km ten ZuideD van Soerabaja de Ned. planters H. J. Bovenlander er. K. L. A. Ryksschoof volgens de H.C. zijn vermoord. ministers opgedragen de minimumloon schalen te herzien. Hij deed in een radio rede een ernstig beroep op de stakers het werk te hervatten. De regering heeft een loonsverhoging voor mijnwerkers tot een bedrag van 12 milliard francs goed gekeurd. Aldus tracht men de mijn werkers tevreden te stellen, om een over slaan van de stakingsgolf naar deze vitale industrie te voorkomen. De staking op de locale spoorlijnen heeft zich uitgebreid tot enkele grote lijnen, waardoor van St. Lazaire. het eind punt voor de boottreinen naar Le Havre en Cherbourg, geen treinen vertrokken. Doodgravers staken... Vanmiddag was de situatie in Frank rijk. kort samengevat, als volgt: De Parijse politie houdt nog steeds in zes voorsteden de electriciteitsfabrieken be zet. De* straten zijn vrijwel bus-loos. De stakingen breiden zich uit tot Lyon, Cha- lon, Rennes. Amiens, Bordeaux, Mar seille, Rijssel, Roubaix, Tourcoing. Een later ontvangen telegram meldt, dat ook het waterleidingsbedrijf voor 24 uur in staking gaat. Zelfs de doodgravers zullen staken. De publieke opinie komt tot uiting in verschillende bladen. De (con servatieve) „Figaro zegt: „het Is een im passe. de sociale crisis is hopeloos". De (socialistische) „Populaire": „de arbei ders willen brood, het is zuiver een eco nomische staking. De arbeiders worden zoet gehouden met beloften". Culturele commissie vijf landen in Oosterbeek De culturele commissie van het Vijf- landen-pact van Brussel vergadert van 30 Juli tot 9 Augustus op verscheidene plaatsen in Oosterbeek Oud-B.S.'ers protesteren tegen gratieverlening Ook de Nederlandse Bond van Oud- B.S.'ers heeft thans bij de minister van Justitie telegrafisch geprotesteerd tegen de gratieverlening aan Aus der Filnten, Fischer en anderen. dienst van de Tweede Kamer. Tot nu toe heeft hy heel wat Nederlanders, uit alle delen van ons land, maar ook vele buitenlanders geholpen aan een plaats op de gereserveerde tribune. Menigeen zal dan ook kunnen getuigen, dat de heer Brinkert op uitstekende wijze met net publiek weet om te gaan. Zijn hand schrift is over de gehele wereld ver spreid: hij zorgde immers voor de ver zending van allerlei Kamerstukken naar binnen- en buitenland. Straks, in zijn functie van Kamerbewaarder, wordt hij de rechterhand van de president en van de griffiers en als zodanig het opper hoofd van alle aan de Kamer verbonden boden. De heer Brinkert komt in de plaats van de heer W. H. J. van der Meer, die na 31 jaar Kamerdicnst, waarvan vier en een half jaar Kamerbewaarder, met pen sioen gaat. Menigeen zal straks deze be scheiden, plichtsgetrouwe man in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer missen. WEERBERICHT Toenemende bewolking Tot morgenavond ver wacht De Bilt; Vannacht tijdelijk nog licht bewolkt met op vele plaatsen nacht vorst. Overigens toenemende bewolking met morgen later kans op enige regen Aan vankelijk weinig wind. later matige en aan de kust vrij krachtige wind uit Zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 6.41—18.55 uur; Maan 17.58—6.22 uur. 23 Maart V.M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1